LEIDSCH DAGBLAD Alle inkomens bevroren Andropov volgt koers voorganger Brezjnjev Twee primeurs Voor verf. behang en goede raad. 'Ambtenaar boft maar' Ook Noren jagen nu op onderzeeër Kabinet: prijscompensatie gaat ook niet door DE GROTE SINT-NICOLAASSTl ADVERTENTIEPRIJSVRAAG. Vrijlating van Walesa nieuw begin voor Polen? Vervolging neo-nazi gestaakt De Pelikaan 1 'Splinternieuwe kantoorruimte vanaf 80 m2 in de voortuin van Leiden. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 Drecteur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw OPGERICHT 1 MAART I860 No. 36934 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bcmu WfBeSmgef 23t1 BG lede* Voor m rn coWor AZL gaat sportletsél gebundeld aanpakken 'Mister Ajax' onderde hamer Hollanders in Londen In de rij voor een botcrstaaf. boeken van Wolkers, kerkdiensten in het Nederlands en het gevecht tegen de ambtenarij. Onverwachte taferelen bij de Nedrlandse kolonie in Londen. Henk j Dam bericht daarover ter gelegenheid van het komende staatsbesoek. PAGINA 29 LEIDEN (GPD) - Een ambte naar in een vergelijkbare functie met een zelfde bruto salaris als een werknemer in het bedrijfsleven heeft in net to-salaris nog altijd een forse voorsprong. Dat grote ver schil in netto-beloning in het voordeel van de ambtenaar - voor een minimuloner f256 per maand en voor mensen met een modaal inkomen f 264 per maand - wordt ver oorzaakt door het feit dat een ambtenaar een aantal sociale premies niet betaalt, die wel van kracht zijn voor werkne mers in het bedrijfsleven. Mr. Flip de Kam, fiscaal jurist en werkzaam als hoofdadmi nistrateur bij het Sociaal Cul tureel Planbureau, en Frans Nypels, hoofdredacteur van het Haarlems Dagblad, stel len deze grote verschillen in netto-beloning vandaag in deze krant in een uitvoerig artikel aan de kaak. (Zie pagina 13) OSLO (ANP) - Noorse marine schepen en helikopters maakten gisteren jacht op een vreemde onderzeeër ter hoogte van de Noorse westkust. Volgens militaire kringen in Oslo begon het opsporen woensdag in de wateren van Frohavet, 480 km ten noordwesten van de hoofd stad, nadat een oud-marineman de voorgaande dag met zijn kij ker een onderzeeër had waarge in het begin van de week hebben de Noren een onwillige Russi sche ijsbrekër uit hun territoriale wateren - en de verboden mili taire zone daarin - verdreven. Het bericht van oud-: Leon Lyngoy op het eiland Sua wordt volgens een Noorse mili taire woordvoerder serieus geno men. Hij zei dat vaststond dat er geen Noorse of NAVO-onder- zeeër in het spel was. Benen zeeman geamputeerd DEN HELDER (ANP) - Een arts van de koninklijke marine heeft gisteravond onder zeer moeilijke omstandigheden de beide onder-, benen van een 41-jarige Ierse stuurman van een Panamese kustvaarder moeten amputeren om hem onder een container vandaan te krijgen. Het slachtof fer was tijdens een inspectie van de lading onder een schuivende container geraakt en dreigde dood te bloeden. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Texel onder zwaar weer. Een helikopter van het marinevlieg kamp De Kooy bracht de arts naar het schip. Het slachtoffer onderging in een ziekenhuis in Den Helder nog een aanvullende operatie. Zij toestand is bevredi gend. Buiig DEN HAAG (GPD) - Alle inkomens worden met ingang van 1 januari bevroren. Alleen mogen nog periodieke verhogingen worden betaald. De vaststaande uitbeta ling van de prijscompensatie gaat ook niet door. Bo vendien zal de aangekondigde verhoging van sociale premies en belastingen ook doorgaan. Daar staat tegenover dat geduren- de de adempauze: de verhoging van het aardgasta rief niet doorgaat; de telefoontarieven niet worden verhoogd; de aangekondigde inkomensver- De overleden Rtissische partijleider Leonid Brezjnjev temidden van een bloemenmassa, opgebaard in Moskou. Maandag vindt op het Rode Plein de begrafenis plaats. MOSKOU/BRUSSEL (Reuter/AP) - De gisteren tot partijleider in de Sowjet-Unie benoemde voor malige KGB-chef Joeri Andro pov heeft in het hoofdkwartier van het centrale comité een korte toespraak gehouden waarbij hij aankondigde de koers van zijn voorganger Leonid Brezjnjev te zullen volgen. Hij waarschuwde dat alleen "de onzichtbare macht" van de Russische strijd krachten de vrede kunnen hand haven. "De imperialisten zullen nooit tegemoetkomen aan ie mands pleidooien voor vrede", aldus de 68-jarige Andropov te genover de ongeveer 300 leden van het comité, die hem gister morgen unaniem tot algemeen secretaris van de communisti sche partij hadden gekozen. Hoewel Andropov beloofde Brezjnjevs binnenlandse en bui tenlandse beleid te zullen conti nueren, merkten westerse des kundigen op dat zijn toespraak geen verwijzingen naar detente of ontwapening bevatte. Beide concepten kregen herhaaldelijk steun van Brezjnjev. De toe spraak was voornamelijk een lof rede op Brejjhjev en bevatte niets dat wees op belangrijke be leidswijzigingen. De lidstaten van het Noordatlan- tisch bondgenootschap hebben VS: isoleren Zuid- Afrika wordt ramp NEW YORK OJPD - De apartheid in Zuid-Afrika moet niet worden bestreden met sancties, maar met een proces van vreedzame verandering. Dat heeft de Ameri kaanse VN-vertegenwoordiger Gordon Luce gisteravond ge zegd in de algemene vergadering van de VN. Het streven naar een economisch en politiek isole ment van Zuid-Afrika noemde hü een "blauwdruk voor een ramp". De Bilt verwacht voor het weekeinde wisselende bewolking: met buien, mo gelijk met onweer. Middagtempera- tuur oplopend tot 9 k 10 graden. Weste lijke wind, winkracht vier, zondag aan de kust aanwakkerend tot windkracht 6. 14 November 1982. Zon op: 07.57 uur. zon onder 16.51 uur. Maan op: 06.13 uur, maan onder: 16.46 Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.11 en 14.32 uur, laagwater 10.30 en 22.39 uur. 15 November 1982. Zon op: 07.59 uur. zon onder: 16.50 uur. Maan op: 07.25 uur, maan onder: 17.07 Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.48 en 15.09 uur, laagwater 11.16 en 23.18 uur. Vandaag start uw dagblad met de publicatie van Een prijsvraag die bestaat uit drie ronden. De volgende publicaties zullen verschijnen in de kranten van zaterdag 20 en 27 november. Aan deze prijsvraag zijn zeer veel aantrekkelijke prijzen verbonden. Iedere week een hoofdprijs: drie vakantiedagen in Parijs voor twee personen; voorts portable t.v.'s; foto camera's en vele tientallen schitterende prijzen, beschikbaar gesteld door een groot aantal adverteerders. Abonnee's en adverteerders kunnen nóg twee keer meedoen. De eerste aflevering van deze grote prijsvraag vandaag op de pagina's 18 en 19 besloten hoge vertegenwoordi gers naar Moskou te sturen voor de begrafenis van Brezjnjev maandag. Na overleg werden de 16 lidstaten het erover eens dat premiers, ministers van buiten landse zaken of functionarissen van vergelijkbare rang hen zul len vertegenwoordigen in de hoofdstad van de Sowjet-Unie. China zendt een zware delegatie onder leiding van de minister van buitenlandse zaken Huang Hua. Het duidt op de Chinese hoop tot een normalisering van de betrekkingen. Namens de Verenigde Staten zal vice-president George Bush aan wezig zijn bij de begrafenis op het Rode Plein. Franse functio narissen in Parijs hebben gezegd dat zowel premier Pierre Mau- rois als minister van buitenland se zaken Claude Cheysson na mens Frankrijk aanwezig zullen zijn. Vice-premier en minister véin economische zaken Gijs van Aardenne zal namens de Neder landse regering in Moskou de be grafenis bijwonen. Voor een portret van de nieuwe Sowjet-leider Andropov, zie pa gina 9. GDANSK (GPD) - Het zag er gis teravond naar uit dat Lech Wale sa, voorzitter van de verboden Poolse onafhankelijke vakcen trale Solidariteit, vandaag terug keert naar zijn gezin in Gdansk. De openbare aanklager heeft het bevel tot vrijlating van Walesa, die op 700 kilometer afstand van Gdansk in het uiterste zuidoos ten van het land gevangen zat, gisteren ondertekend. Het is de laatste dagen steeds dui delijker geworden dat de vrijla ting deel uitmaakt van een veel bredere overeenkomst die tus sen generaal Jaruzelski en de hoogste Poolse kerkelijke verte genwoordiger, aartsbisschop Jo zef Glemp, tijdens hun ontmoe ting afgelopen maandag is be reikt. Walesa heeft zich in het verleden gehouden aan zijn eis dat hij niet bereid was te onderhandelen voordat de andere leiders van Solidariteit in vrijheid zouden zijn en met hem aan de onder handelingstafel zouden zitten. Het lijkt daarom waarschijnlijk dat Walesa zich eerst zal terugtrek ken met zyn gezin, na een oproep te hebben gedaan aan zijn land genoten om een atmosfeer van rust te kweken voor het voeren van onderhandelingen. Daarna is het mogelijk dat velen van de geïnterneerden worden vrijgela ten. Zelfs lijkt het niet uitgeslo ten dat de oorlogstoestand wordt opgeheven. PIZZERIA PINOCCHIO Vanaf heden speelt iedere avond de zanger/gitarist ENZO CONTÉ Reserveringen n* 15.00 uur. Tel. 071-149960. Vanaf maandag in alle Albert Heijn winkels. Als er iets bijzonders is op wijngebied hebben we graag de primeur. Daamm brengen wc naast een uitgelezen Bcaujolais Primeur nu óók een cxklusieve Cötcs du Rhónc Primeur. Reaujolais Primeurl982. Appellation Reaujolais laging van medisch specialisten wel zal doorgaan. In een brief aan de voorzitters van de centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties zegt het ka binet gedurende de adempauze intensief overleg te willen voeren met de sociale partners over het voor 1983 te voeren sociaal-eco nomisch beleid. Gisteren heeft het kabinet de voor stellen afgerond. Nu worden niet alleen de inkomens van ambte naren en trendvolgers bevroren, maar voor de gehele linie geldt een loonstop. Alleen de periodie ke loonsverhogingen mogen zo wel bij ambtenaren als bij werk nemers in het bedrijfsleven door gaan. Naast de bevriezing van de prijscompensatie mogen ook de secundaire arbeidsvoorwaarden gedurende de adempauze niet worden verbeterd. Ambtenaren zullen vanaf 1 januari nog het een en ander moeten gaan inleveren. Zo zullen zij wor den geconfronteerd met de af schaffing van de vakantieuitke ring per kind en zullen de verho gingen van de sociale premies die de werknemers in het be drijfsleven moeten gaan betalen per 1 januari op de inkomens van ambtenaren en trendvolgers worden gekort De voorgenomen extra korting van 1,65 procent van onderwijsgevenden gaat ge woon door. Het kabinet zegt dat gedurende de adempauze waarin er niets kan gebeuren in de bruto-loonsfeer, een stringente prijsbeheersing van toepassing zal zijn. Dit houdt in dat prijsstijgingen slechts toe gestaan zullen zijn, voor zover het de doorberekening van ex terne kostenstijgingen betreft. Voorts overweegt het kabinet de opschorting van: de verhoging van huren en pach ten, met uitzondering van huu- raan passingen; de indexverhoging van alimenta tiebedragen per 1 januari 1983; de uitbetaling van verhogingen van dividenden. De regering zegt de sociale part ners de adempauze zo kort mo gelijk te willen houden. In ieder geval zal de adempauze niet lan ger mogen duren dan tot 1 april Naarmate de adempauze langei duurt zullen de problemen gro ter worden, zo meent het kabi net Volgens het kabinet heeft de adempauze ook financiële gevol gen voor de overheid. Een adem pauze van een maand, met een besteding van de prijscompensa tie met terugwerkende kracht, kost 40 miljoen gulden. Een op schortingsperiode van drie maanden zonder besteding met terugwerkende kracht van de prijscompensatie zou budgettai re gevolgen hebben van onge veer 570 miljoen gulden. Rolling Stone gaat trouwen LONDEN (AP) - Rolling Sto ne-gitarist Keith Richard heeft besloten zijn vriendin, de Amerikaanse mannequin Patti Hanson, te huwen, zo is gisteren bekendgemaakt. Keith en Patti zijn van plan om binnen een maand een enor me huwelijkspartij te geven in New York, met Mick Jag- ger als getuige voor de brui degom. De 38-jarige Richard heeft twee kinderen bij een vorige vrien din, Anita Pallenberg, met wie hij nimmer in het huwe lijk trad. De 27-jarige Patti Hanson is een van de meest vooraanstaande modellen in Amerika. FRANKFORT (ANP) - Een straf vervolging tegen de neo-nazisti sche voorman Manfred Róder wegens 'volksophitsing' is ge staakt, nadat hij zich gedistan tieerd had van een eerdere ver klaring dat de nazi's zich niet schuldig zouden hebben ge maakt aan massamoord op de jo den. De 53-jarige voormalige advocaat werd in juni in Stuttgart al tot 13 jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij de voorman zou zijn geweest van de rechtse 'Duitse actiegroep' die zich aan aanslagen heeft schuldig ge maakt. De nu gestaakte vervolging had be trekking op een voorwoord dat Róder had geschreven op de in 1973 door hem uitgegeven bro chure. Volgend jaar verkiezingen in Turkije ANKARA (ANP) - Turkles nieu we president, generaal Kenan Evren, heeft gisteren na zijn offi ciële installatie meegedeeld dat er in oktober volgend jaar parle mentsverkiezingen zullen wor den gehouden tenzij zich uitzon derlijke omstandigheden voor doen. In een rede voor radio en televisie zei hij dat het land nu het laatste stadium is binnenge gaan van de plannen die de mili tairen hadden gemaakt om weer een gekozen bestuur te knjgen. Eerder had het militaire bewind al leen gezegd dat de verkiezingen in de herfst van 1983 of in het voorjaar van 1984 zouden wor den gehouden. Pelikaanstraat 27, Leiden. Tel.: 071-125813. Eindelijk is er voor u m mogelijkheid eplintemleuwe kantoorruimte te huren In de grootte die u wenet, en direkt te betrekken. Huurprijzen venei f 15.000.- per jeer excL B T W. (ie t 80 m>). Het kentoorgebouw ligt een de rend venLetden B-, het bekende overdekte «hopping centre .Winkethor Twintig w., minuten van de qrot,- sted. n en Schiphol Beiengdelf ng^ Stuur ~n lege envelop met uw neem en edree neer Johen Meleer b.*. Antwoordnummer 1151.1200 VB HMvereum. Zet M de linker-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1