Schuurpapier even oppompen Sleutelhuisje maliën "Dubbele ramenplan" kant-en-klaar thuis Mais: kippevoer of een lekkernij Doe-het-zelf-huis op "Eigenhandig" ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 Extra PAGINA 17 Wel eens een schuurapparaat met een ventiel gezien? Dat bestaat sinds kort. Het is een luchtdichte „trommel" van kunststof (diameter 10 cm) met een zeskant-as waarmee hij op een boormachine (in de hand of in vaste opstelling) kan worden gespannen. Die trommel kan, via het fiets bandventiel dat erop is aan- Systeem voor carosseiie- reparatie Voor alle mogelijke reparatie- en onderhoudsklussen aan autocarrosserieën (zowel blik- als lakschade) heeft Al- bastine een compleet sys teem ontwikkel^ Een reeks produkten die elkaar gedeel telijk aanvullen, maar alle maal los verkrijgbaar zijn. {Zo is er een polyester-reparatie- set om flinke gaten in de car- rosserie te dichten, een set glasvezelplamuur voor het vullen en bijwerken van deu ken, een set polyesterpla- muur voor een wat gladdere werking, een tube sneldro gende autoplamuur voor het bijwerken van kleine krasjes en dergelijke, en een twee- componenten-primer voor een eerste behandeling van blank metaal. Behalve voor de auto zijn de produkten ook uiterst ge schikt voor reparaties aan ca ravan, boot, surfplank, zwembad en verder eigenlijk alles wat stuk is en betrouw- baar gerepareerd moet wor- den. Alabastine heeft dit nieuwe to taalsysteem goed doordacht en via een overzichtelijke in formatie uitstekend "toegan kelijk" gemaakt voor de ge bruiker. Je kunt meteen zien welk produkt voor welke klus is, of een bepaalde repa ratie met meer dan één van de produkten moet worden "opgebouwd", en hoe de ver werking dient te gebeuren. De prijzen van de meeste sets liggen zo in de buurt van 10 15 gulden. gebracht, opgepompt wor den: hard of een beetje slap. Op de trommel wordt een schuurband geplaatst. De boormachine brengt dit schuurapparaat in draaiende beweging en dat schuurt lek ker! Hard opgepompt: op vlakke werkstukken. Iets zachter: vloeiend de vormen van gewelfde, ronde of onre gelmatige werkstukken vol gend. Ook bruikbaar om te ontroesten, oude verflagen te schuren, om ingewikkelde profielen te schuren, om ge reedschap „op te scherpen" enz. De vorm van het schuurappa raat is al wel langer bekend, maar tot dusver waren dat ronde „kussens" van kunst- stofschuim; te hard voor het ene doel, te zacht voor het an dere. Bovendien onderhevig aan uitbrokkeling van het materiaal. Dit nieuwe „lucht-schuurwiel" is een echte vondst. De ad viesprijs is f39,75; voor f9,75 heb je een set van vier schuurbanden (in „korrels" van 40,80,120 en 180, dus van grof tot extra fijn). Maar eens kijken in de gereedschappen- winkel, of-ie er al ligt. Anders even bellen naar de fabri kant: tel. 030-780691. O# Zo doe je dat 1. Een sleutelkastje hoeft niet diep te zijn. Schroef of spij ker de vier delen aan elkaar en breng een achterwand aan. Multiplex is er prima materiaal voor. Diepte: 8 tot 10 cm is ruim voldoende. De grootte is afhankelijk van het aantal sleutels dat opgebor gen moet worden. Tel ze eerst; geef elke sleutel (even tueel plus reserve-exem plaar) een eigen haakje. 2. Breng een aantal plankjes aan, 1 tot 2 cm smaller dan de diepte van het kastje. Aan de onderkant van elk van die plankjes draait u een aantal schroefhaakjes in, waarin de sleutels komen te hangen. Op de rand van de plankjes brengt u etiketjes aan waarop u zet welke sleutel van welke deur, kast, enz. is. Maak een deurtje, bevestig dat met pia noscharnier. Maak het kastje veiligheidshalve afsluitbaar met een slotje... Berg de sleu tel daarvan 'geheim' op! 3. De metalen schroefhaakjès draait u op regelmatige af standen vast aan de onder kant van de plankjes. Ze kun nen vrij dicht bij elkaar wor den geplaatst, maar houd wel rekening met de ruimte die u voor de etiketjes (of strips uit de lettertang) nodig hebt. Op de plankjes is trouwens nog plaats voor andere dingen: e-stoppen, een zaklan taarn, enz. 4. Een ander sleutel-idee: het decoratieve 'sleutelbord'. Te ken op een stuk multiplex van 10 mm dik de vorm van een cilinderslotsleutel af; zie het getekende voorbeeld. De lengte kan 40 tot 50 cm zijn. Het uitzagen daarvan is ty pisch een werkje voor knut selaars met fantasie en enige vaardigheid. Schuur de reu ze-sleutel glad en 'ontscherp' de randen. 5. In de 'baard' van de reuze sleutel maakt u dan sleutel gaten: eerst gaten van 2 a 3 cm boren, met gatzaag of speedboor en dan de rechte lijnen verder uitzagen met de sleutelgatzaag... dan die ein delijk weer eens zijn oude naam eer aandoet! Een sleu telgatzaag is een klein, fijnge- tand schrobzaagje, ook als ac cessoire op bijvoorbeeld een Stanleymes verkrijgbaar. Mogelijk moet er ook even een beitel aan te pas komen. 6. Zaag een strook multiplex, wat maat betreft overeenko mend met de baard van de reuzesleutel, schuin de bo venkant onder 45 graden af, maak een latje, eveneens 45 graden afgeschuind, bevestig dit aan de achterkant (lij men), zodat het geheel achter een lijst op de wand kan wor den gehangen. Zet de reuze- sleutel daarop. In de strook corresponderende gaten bo ren, schroefhaakjes erin draaien, en daarop de sleutels hangen. Plantenvoeding op maat Zonlicht en water alleen zijn niet voldoende om de balkon- en kamer planten in goede conditie te houden. Toevoeging van plantenvoeding is noodzakelijk. Tot voor kort moest de plantenvoeding in verhouding met de hoeveelheid water die de planten kregen worden afgemeten. Dat is voorbij. Al enige tijd is er een plantenvoedingsstaafje. In Amerika en de Scandinavische landen inmiddels het meest gebruikte plantenvoedsel. Jobe's staafjes worden eenvoudigweg in de grond ge drukt. Meer hoeft u niet te doen om de planten voor ongeveer zes we ken van organische voeding te voorzien. De plant onttrekt precies zo veel voeding aan het staafje als nodig is. Doordat het staafje uit organische meststoffen bestaat kunnen de wortels absoluut niet verbranden. Plantenvoeding op maat, zo gezegd, waar u geen omkijken meer naar heeft. Nederlandse boeren kweken hoe langer hoe meer mais. Het gaat daarbij allang niet meer om de kolf alleen - de hele plant, met maïskolf en al, wordt fijngehakt en tot veevoer verwerkt. Veel men sen die by poelier of super markt een kip kopen, denken dat het een 'buitenkip' is als het beestje geel is. Die 'ge zonde' kleur krygt het vogel tje echter door het eten van mais. en dit kunstje gaat ook op bij de kuikenmesterijen. Als groente is deze Nederland se mais absoluut niet ge schikt. De in warmere klima ten gekweekte suikermais die bij de groenteman te koop is, komt dan ook hoofd zakelijk uit Israël. Daar is het overigens ook niet inheems. Mais - of corn op z'n Ameri kaans - is een typisch pro dukt van de Nieuwe Wereld. De Indianen in Noord- en Zuid-Amerika verbouwden het al zeker 3000 jaar toen Co lumbus het land 'ontdekte'; het was in feite de enige graansoort die de Azteken, Maya's en Inca's kenden. Ma- his is dan ook een Indiaans woord. De plant werd meegenomen naar Europa, en had zoveel succes dat niemand meer scheen te weten waar hij van daan kwam. Om op onze manier brood te bakken is deze graansoort niet erg geschikt. Het bevat namelijk geen gluten, de ei- wit-achtige kleefstof die no dig is om het deeg te laten rij zen. Toch bakten de Indianen en de veroveraars van het Wilde Westen er een soort koeken van in de as van hun kampvuren. Een Spaans woord voor het deeg waarvan de Mexicaan zijn beroemde tortilla's bakt is masa. Voor mensen eetbare mais ge dijt in Europa vooral in Italië, in de Povlakte. Een bekend volksvoedsel daar is polenta. Maisgriesmeel, 250 g op een liter water, wordt gedurende een uur gekookt. Er wordt zout aan toegevoegd, soms een beetje boter, in elk geval geraspte kaas. Men giet het in een dikke plak op een plank en laat het afkoelen. Daar worden stukken van gesne den die men in een braadpan goudgeel opbakt groente bij de 'Corn on the cob', mais aan de kolf, is een smakelijke ma- om het graan eens als nte te eten. Koop kolven de groenteman en haal daar de steel, de dekbladeren en de draden af. Kook die in ruim water in 20 tot 30 minuten gaar, dat hangt van de grootte van de korrels en de ouderdom van de kolf af. Laat ze uitlekken, bestrijk ze met boter en strooi er wat zout over. Pak een kolf met beide handen beet, tussen duim en vingers. Zo knau wen en kluiven we de kolf af. Van het gedroogde produkt kan maisgriesmeel worden gemaakt: geplette en ge stoomde korrels. Als de kor rels na het stomen en pletten worden geroosterd, ontstaan cornflakes. Maizena is 100 procent zetmeel, de fijngema len korrel zonder vliesjes. Daar wordt ook custard poe der van gemaakt. Maiskiemo- lie is bijzonder rijk aan meer voudig onverzadigde vetzu- Een een verhaal over mais zou niet compleet zijn zonder die veelgeprezen en verafschuw de popcorn. Harde, hele kor rels worden boven een heet vuur geroosterd. Het zetmeel zwelt op en wordt door het harde huidje tegengehouden. Tot het zaakje explodeert en zichzelf binnenstebuiten keert. De Inca's kenden dat grapje al! Vis koken We gaan steeds meer vis eten. i En dan niet alleen de gebak ken schol of de gerookte ma- kreel, nee we willen met vis experimenteren. Daarop rea geert Hans Belterman met zijn Groot vis, schaal en schelpendierenboek 47,50) uitgegeven bij Zomer en Keuning b.v. Het is een kook boek "nieuwe stijl" met kor tere kooktijden waaraan de traditionele kok wel even zal moeten wennen. Het boek geeft naast recepten voor soe pen voor-, hoofd- en bijge rechten ook een overzicht van alle in Nederland ver krijgbare vissoorten. Een boek waarvan de echte vis- liefheber en de amateur-kok veel plezier zullen hebben. Op de dhz- en vrijetijdsbeurs Eigenhandig (voor de twaalf de achtereenvolgende keer), die zaterdag 13 november in de Ahoy te Rotterdam wordt geopend, wordt in negen beursdagen een compleet huis gebouwd. Het is een pa tio-bungalow in het zoge naamde houtskeletbouwsys- teem, door elke redelijk han dige doe-het-zelver te bou wen en-of af te bouwen. Op het ogenblik loopt er in Rot- Jointmaster staat voor niets Maar erg weinig doe-het-zel- vers kennen, en als de joint master en als ze wel van het bestaan weten, onderkennen Niet iedereen ervaart sneeuw als iets plezierigsVooral niet de jonge moeders, die er met een wandelwagen doorheen moeten ploeteren. Heel praktisch is daarom de set buggy-ski's die zeer eenvoudig en zonder hulp middelen onder vrijwel elke be- staande buggy kunnen worden gemonteerd. Het wagentje glijdt als een sleetje door de sneeuw. De bug gy-ski's kosten per set van vier stuks 45,-. En te koop in de Prénatal-winkels. ze niet dat het zo'n duivels kunstenaartje is. De Nederlandse naam „zaag- hulpstuk" is in zo verre juist dat je de Jointmaster altijd in combinatie met een zaag ge bruikt. Iedereen die wel eens wat van hout maakt, komt van tijd tot tijd voor het probleem hoe hij het materiaal nauwkeurig haaks, of in zuiver passend verstek moet zagen. Daarop vormt de verstekbak natuur lijk het voor de hand liggen de antwoord. Diezelfde functie heeft de Jointmaster, want hij kan toch wel heel wat meer dan de gewone verstekbak. Dank zij een vernuftig bedacht „sa menspel" tussen de op de ba sisplaat aangebrachte zaag- geleiders, waarvan er een met geleide-veren is uitgerust, een dieptestop, een keuzekop met verstelbare hoeksteun (die vooral voor het „in serie" zagen van een aantal werk stukken erg belangrijk zijn), opvangplaatjes die de zaag tanden beschermen als je iets te diep zaagt, en een aantal nylon pinnen die het werk stuk nauwkeurig in de juiste positie houden, kun je als amateur-houtbewerker de lastigste houtverbindings- profielen maken. Er hoort ook een houten wigje bij, dat de „automatische" functies van de Jointmaster nog ver sterkt; je hoeft praktisch geen meetwerk te verrichten. Wie eenmaal de mogelijkheden van dit gereedschap in de ga ten heeft zal er een intensief gebruik van gaan maken. De prijs ongeveer 70 gulden. Niet in de winkel te vinden4 Bel dan voor nadere informa tie L. Hooghart, Pijnacker, 01736-2413. terdam een project met deze zelfbouw-huizen en ook el ders in het land is er grote be langstelling voor. Voor veel mensen is dit systeem wel licht het antwoord op de vraag: hoe bouw ik mijn ei gen huis voor een in deze tijd haalbare prijs? Wie pas een aantal dagen na de opening van Eigenhandig komt kijken, kan via een per manente dia-show zien hoe het allemaal in zijn werk is gegaan tot op het moment waarop de bouw in de beurs hal is gevorderd. En er zijn deskundigen die alle vragen kunnen beantwoorden. Wie een (eigen of huur-)huis heeft, kan er overigens ook veel van opsteken: de af- bouwdemonstraties brengen de beursbezoekers op allerlei ideeën inzake verandering, verbetering, herindeling, ver bouwing of afwerking van het huis. Verder geeft de komende beurs 'Eigenhandig 12' dit jaar op vallend veel informatie op In de Rotterdamse nieuwbouwwijk Zevenkamp wordt een doe-het-zelf-houtskeletbouw huis neergezet het gebied van hout, als bouw- en afwerkmateriaal, als basis- of halfprodukt. Het 'Centrum Hout' heeft interes sante documentatie klaar lig gen. Ook op het gebied van substan tiële elementen voor woning renovatie, zoals kozijnen, ra men, deuren (met de bijbeho rende kozijnen), schuifpuien en alle andere gevelvernieu wingen is het aanbod op de beurs sterk verruimd. Isolatie, sanitair, maar ook tuin, vrijetijdsbesteding, hobby, sport en spel, handwerken, enz. komen als vanouds weer volop aan de orde op de na tionale beurs voor doe-het- zelf, wonen, woningverbete ring, vrije tijd en creatief be zig zijn (dat is Eigenhandig in 12 jaar tijd onbetwistbaar ge worden!) volop aan bod. Eigenhandig duurt van zater dag 13 tot en met zondag 21 november. In de Ahoy in Rot terdam. Kruiden- weetje Wie sla en spinazie gezond (en lekker) vindt zou niet terug mogen schrikken van vlier, weegbree en brandnetel. Laatstgenoemde drie planten worden alleen door gebrek aan kennis beschouwd als slechts „onkruid". H. L. Bogaerds verzamelt al riientallen jaren kennis op het gebied van vooral genees krachtige werking van aller lei planten. In schreef hy in eigen beheer een boek over de groei en werking van plan ten. Het boek is nu opnieuw door uitgeverij Het Spectrum op de markt gebracht als prismapocket met de titel Kruidenweetje. Het is een be knopte, heldere handleiding waarin de planten alfabetisch zijn gerangschikt. Zonder pathie geeft Bogaerds nuttige informatie voor wie dat zoekt. Met riet genoeg teke ningen, anekdoten, geschie denis en waarschuwingen te gen eventuele aandrang zelf gifdranken te gaan bereiden dat het ook nog leuk blade- Uitgevery het Spectrum, Utrecht, Prisma 2012, 9,90 gulden. Er is heel wat beweging in de markt van voorzetramen. Daarmee kun je flink op ver- warmingskosten besparen, van 15 tot 20 procent. Er zijn vele systemen verkrijgbaar. Ze beperken zich in de mees te gevallen tot de profiellij- sten waarin het glas (dat je zelf moet opmeten en laten snijden) moet worden ge plaatst. Dat er nog altijd hon derdduizenden huizen „en kel beglaasd" zijn, is onder andere te wijten aan wat men als een probleem ziet: dat meetwerk, het zelf inzetten van de voorzetruit. Die moeilijkheden doen zich echter niet voor bij het „ser- vice-sys teem" dat sinds kort verkrijgbaar is. Je moet wel zelf het meetwerk verrichten (daarvoor wordt een heel dui delijke instructie gegeven) maar dan krijg je de voorze tramen kant en klaaraan huis. Beglaasd met 4 of 6 mm dik glas. De voorzetramen kunnen zowel aan de binnen- als aan de buitenkant worden gemonteerd. Om tevens een goede geluidisolatie te berei ken, in welk opzicht het voor zetraam, dank zij de meestal brede luchtspouw tussen de twee glasbladen veel vóór heeft op de professionele dubbele ruit, is plaatsing aan de buitenkant met 6 mm dik glas aan te bevelen. Maar je kunt er alle kanten mee uit. De kunststof-profielen zijn wel identiek aan die van de koel kastdeur: ze „zuigen" zich vrijwel luchtdicht op het ko zijn vast. Mocht er na verloop van tijd toch condens optre den. dan kan het voorzetraam even op een kier gezet wor den, om te ventileren. Met speciale spanschroefies wordt het namelijk scharnie rend bevestigd. Deze oplossing van het voorte- tramen-probleem is ontspro ten aan het brein van maand blad DoeHetZelf. Ook de kosten zijn aan de zeer vrien delijke kant gehouden: voor een gemiddelde prijs van nog onder de honderd gulden per vierkante meter kun je nu dubbel beglazen, met echt glas. Om er wat meer over te verne men kan een duidelijke infor matie- en instructiemap wor den aangevraagd (gratis) bij „DoeHetZelf Voorzetramen, Antwoordnummer 333 (dus geen postzegel), 3500 VE Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17