De voorsprong van de ambtenaren "Schoon" 250 per maand meer dan werknemers bedrijfsleven "Nieuw instituut onafhankelijk defensie" ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 PAGINA 13 „Als het aan de regering ligt, krij gen de dames Bol en Van Manen en de heren Bakema en Van Swieten er op januari aanstaande geen cent in de maand bij. Waar om krijgen ze niets? Wel, Bake ma is onderhoudsmonteur bij de gemeente, Van Swieten werkt bij Verkeer en Waterstaat, mevrouw Bol is conductrice in A. en Jellie van Manen geeft zwemles in O. Ambtenaren en trendvolgers, dat zijn zij. En dat betekent: tweede rangs werknemers". Pakkende tekst, deze inleiding van een in een oplage van 260.000 verspreide actiefolder van de ambtenarenvakbond AbvaKabo. „Weg met de bevriezing", luidt de titel van dit meesterwerkje. Voorlichtingsfunctionarissen en rekenmeesters van AbvaKabo hebben er heel wat uurtjes in ge stoken om de leden op te wek ken massaal in verzet te komen tegen de aangekondigde bevrie zing van de ambtenarensalaris sen per 1 januari. Het is me ook wat, die onzalige ka binetsplannen. Geen cent erbij, terwijl de prijzen doorstijgen en door F. de Kam en F. Nypels de collega-werknemers in de be drijven via hun cao in ieder geval nog op een stukje prijscompen satie mogen rekenen. De breuk met het sinds 1961 gevoerde trendbeleid is compleet. Waar de afgelopen 21 jaar de sala rissen van ambtenaren en zoge noemde trendvolgers (dat zijn werknemers bij door de overheid gesubsidieerde instellingen zoals ziekenhuizen en welzijnsstich- tingen) in de pas liepen met de gemiddelde stijging van de bru- to-cao-lonen (is: trend), heeft het laatste kabinet-Van Agt op de valreep het besluit genomen de ze koppeling door te snijden. De belangrijkste reden is de penibe le toestand van 's rijks financiën. De hoop dat het nieuwe kabinet- Lubbers de trend in ere zou her stellen, was al vervlogen voordat het excellente gezelschap door Hare Majesteit was beëdigd. De bevriezing gaat door. De werk nemers in de marktsector wordt gevraagd vrijwillig een stukje prijscompensatie in te leveren, de ambtenaren krijgen een loon- dictaat: geen stuiver erbij. En, zoals het er nu uitziet, dit is geen incident. Integendeel. Uit het re geerakkoord valt op te maken dat de ambtenaren er vier jaar lang, tot 1987, nauwelijks een cent bij krijgen. In vier jaar tijd dienen zij 18 20 procent koop kracht in te leveren. Op de tocht Nog beklemmender is evenwel dat de tot voor kort onaantastbare werkgelegenheidspositie van ambtenaren en trendvolgers op de tocht is gezet. Met ingang van 1983 dienen er jaarlijks ongeveer 7000 rijksambtenaren af te rei zen, terwijl de laatste Miljoenen nota nog een jaarlijkse groei voorzag van 1000 arbeidsplaat sen. En dan te bedenken dat er van 1981 op 1982 bij de overheid, het onderwijs en de gesubsi dieerde instellingen 36.100 men sen bij kwamen. Ter' vergelij king: in de bouw gingen in die zelfde periode 43.100 banen ver loren, in de industrie liep de werkgelegenheid met 36.200 ba nen terug en in handel en nijver heid verdwenen 28.200 werk plekken. Een breuk in het trendbeleid dus. Een koppeling die werd inge voerd door oud-minister van bin nenlandse zaken Edzo Toxopeus (WD). Oudere ambtenaren spre ken zijn naam nog steeds vol eer bied uit. Hij deelde welvaart uit Toxopeus: leegloop afgeremd die elders, in het bedrijfsleven, met volle teugen werd genoten. Daar werden namelijk toeslagen en zwarte lonen uitbetaald. De ambtenarenbonden zagen dat met lede ogen aan - de overheid zelf had het ook moeilijk met het aantrekken van personeel. De betere mensen liepen by bosjes weg naar het particuliere be drijfsleven, aangelokt met ex traatjes als tantiemes, gratifica ties en bonificaties. Toxopeus besefte dat die leegloop onver wijld diende te worden afge remd. De oplossing was een eenvoudige: iedereen in de ambtelijke stand een flinke mep geld erbij geven, vooral de hogere rangen. Soms liep dat zelfs op tot loonsverho gingen van 40 procent in enkele jaren. Andere nieuwigheid: voor taap zouden de ambtenaren bij loonstijgingen de verhoging van de cao-lonen volgen. Trendbeleid Het trendbeleid was geboren. Ge regeld werd dat de gemiddelde stijging van de lonen via de be langrijkste cao's in het bedrijfsle ven (dat zijn de regelingslonen) voortaan automatisch, met een halfjaar vertragin, aan de ambte naren en zogenoemde trendvol gers zou worden doorgegeven. Elke bijzondere toeslag (bijvoor beeld voor vuil werk) die in deze regelingslonen terechtkwam, ging via deze koppeling ook au tomatisch naar het loonzakje van de ambtenaar. Toxopeus telde slechts zijn succes: de leegloop stokte na deze salarisaanpassing. Na eenmalig te zijn bijgetrokken, hielden de ambtenaren immers de welvaartsstijging van de cao- lonen in het bedrijfsleven by. Het trendbeleid garandeerde dus dat de stijging van de bruto-cao- lonen automatisch (zonder dat hierover onderhandeld hoefde te worden) in de brutosalarissen van ambtenaren en trendvolgers werd verwerkt. Dat leek eerlijk: immers, gelijke monniken, gelij ke kappen. De bedenkers van het trendmechanisme konden niet bevroeden dat die gelijke monniken op den duur ongelijke kappen kregen. Dat kwam door de premies voor de sociale verzekeringen. Werkne mers in de marktsector (bij de bedrijven dus) zagen ieder jaar een groter deel van hun bruto loon afgeroomd in de vorm van afdrachten voor sociale premies, ter bekostiging van sociale uitke ringen. Voor de aow voor bejaar den, voor de wao voor arbeidson geschikten en voor de ww voor werklozen. Ambtenaren daaren tegen hoefden deze premies NIET te betalen. Zij hielden van een gelijkopgaand bruto-inko- men daarom van jaar op jaar een groter bedrag schoon op de giro rekening over. Bruto-netto Had niemand van al die knappe koppen in Den Haag dan in de gaten dat de bruto-nettoverhou- ding van werknemers in de marktsector in vergelijking met die van ambtenaren en trendvol gers steeds ongunstiger werd naarmate de jaren verstreken? Een antwoord op die klemmen de vraag is delicaat. In 1976 pu bliceerde de sociaal-economi sche tandem De Kam-Nypels in de Haagse Post een in ambtena- renkring berucht geworden titel verhaal: „De ambtenaar, waarom verdien ik te veel?" Rekenmeesters van de Abva voch ten de conclusies aan, maar een paar maanden later bevestigde de toenmalige minister van bin nenlandse zaken De Gaay Fort man sr. - op vragen van het Tweede-Kamerlid Erwin Nypels (D'66) de uitslag van de reken sommen van het journalistieke duo. Door het trendbeleid, in combinatie met premie vrij stel ling, had de laagstbetaalde bij de overheid dus iemand met het wettelijk minimumloon - in 1975 bijna f200 netto in de maand meer dan de collega op het minimum bij Hoogovens of andere bedrijven in de marktsec tor. De modale werknemer bij de over heid kwam netto per maand in 1975 bijna f 300 gunstiger uit dan de modale werknemer in de marktsector. Die befaamde mo dale werknemer is een bedenk sel van de rekenmeesters van het Centraal Plan Bureau, het reke- ninstituut van de overheid, en staat model voor een doorsnee- arbeider. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. Die modale man (in 1982 verdient hij een kleine f36.000 bruto, inclusief vakantiegeld, exclusief kinder bijslag voor twee kinderen) staat centraal in het sociaal-economi sche verkeer in Nederland. Vrijstelling krant. En bij vergelijkbare be drijven in de marktsector. Beiden hebben recht op vakantie toeslag, namelijk 7.5 procent over het brutoloon-salaris. Dat wordt in mei uitbetaald. Netto heeft de man bij een krant, me neer Pieterse, f 1130,83. Meneer Jansse, de adjunct-commies bij de gemeente, vangt netto bijna het dubbele aan vakantiegeld, namelijk: f 1989,60 (zie kader met loon-salaris vergely king). Kloof Conclusie uit door de middelgrote gemeente en een krant ter be schikking gestelde loon-salaris- staten: per jaar verdient de ad junct-commies Jansse schoon f3170,09 meer dan meneer Pie terse bij een krant. De kloof die het duo De Kam-Nypels zes jaar geleden boekstaafde in hun titel verhaal voor de Haagse Post is wat kleiner geworden, maar nog steeds erg groot: meer dan f 250 netto per maand. Op het minimumniveau is er in 1982 in vergelijking met 1975 ook weinig veranderd. Ondanks een reeks bezuinigingsmaatregelen, zoals de zes halfjaarlijkse Be stekkortingen en de inhoudin gen op het brutoloon sinds 1981 om de kloof tussen ambtenaren en werknemers in de marktsec tor niet nog groter te laten wor den en de extra korting van 1 procent per 1 juli 1982, vindt de minimumloner bij de overheid nog steeds ongeveer f250 netto in de maand meer in zijn loon zakje dan de werknemer op het minimum in het bedrijfsleven. Minimumloon drijfsleven die van het mini mumloon rond moeten zien te komen, gelijke monniken. Zij vangen vuil (hetgeen wettelijk is vastgesteld) f2028 per maand. Netto houdt de ambtenaar even wel f 1635,63 over, terwijl de col lega in de marktsector (bij een krant, bijvoorbeeld) na aftrek van belastingen en sociale pre mies f1467,30 mee naar huis neemt. Een verschil van f 168,33 per maand. Maal twaalf is dat f2019,96 per jaar. Bovendien heeft de minimumlo ner bij de overheid f 1057,35 meer vakantiegeld netto dan de collega in de bedrijvensector. In totaal slaat het bruto wettelijk vastgestelde minimumloon netto voor de ambtenaar f3077,31 ho ger uit dan voor de soortgenoot in het bedrijfsleven. Bruto hebben in de gegeven voor beelden de monniken vrijwel ge lijke kappen, netto zijn het witte en zwarte paters. Dat steekt. Terug naar dat in een oplage van 260.000 exemplaren verspreide schotschrift van de ambtenaren vakbond Abva-Kabo, getiteld „Weg met de bevriezing". Op pa gina wordt een fraaie reeks cij fers gepresenteerd, zogenoemde „harde cijfers". Daarin wordt ge meld hoeveel ambtenaren en trendvolgers sinds 1978 meer hebben ingeleverd dan werkne mers in het bedrijfsleven. Alle maal bruto-bedragen. Op het eer ste gezicht wordt op pagina 8 een afschrikwekkende inleverings operatie in beeld gebracht. Kor tingen op het ambtelijke salaris, oplopend van een kleine f 100 tot ruim f 300 in de maand. Let wel: bruto. Netto minder Vervelend voor de propagandisten Dat ambtenaren met het wettelijk minimumloon netto f 200 en mo dale werknemers bij de overheid netto f300 meer verdienden in 1975 dan hun soortgenoten in het bedrijfsleven, kwam niet alleen doordat werknemers in bedrij ven sociale premies betalen waarvoor de ambtenaar vrijstel-' ling heeft. Het toen al grote ver schil werd mede veroorzaakt doordat ambtenaren, onder wie de onderwijzers en leraren, de aow-aww-premie van hun werk gever - de overheid dus, of door de overheid gesubsidieerde in stellingen - vergoed krijgen. Bo venop hun schaalsalaris. Dat was in 1975 zo, in 1982 is het niet an ders. Een adjunct-commies bij een mid delgrote gemeente ergens in Ne derland krijgt momenteel in be ginsel y hetzelfde brutoloon per maand als een modale admini stratieve kracht bij een krant, die volgens de cao voor het admini stratief personeel in het dagblad bedrijf in Nederland wordt geho noreerd. Zeg ongeveer f2700 tot f2750 bruto per maand. Een re kenvoorbeeld. Meneer Pieterse verdient als modale administra tieve kracht bij een krant f2750 bruto per maand. Na inhouding van alle premies en loonbelas ting resteert netto per maand f 1780,32. Nu de adjunct-commies bij een middelgrote gemeente, meneer Jansse. Zijn schaalsalaris is in 1982 f 2702 bruto per maand, vuil bijna 50 gulden minder in de maand dan meneer Pieterse heeft. Netto houdt meneer Jans se, die adjunct-commies bij een gemeente dus, echter meer over. Namelijk: f 1972,93. Een kleine f 200 per maand meer dus dan de administratieve kracht bij een Modaal salaris voor 23-jarlgen en ouder, voor een mannelijke gehuwde werknemer met 2 kinderen: ambtenaar: 2702,- per maand werknemer In krantenbedrijf: f2750,- per maand Ambtenaren werknemer in krantenbedrijf Brutoloon f 2.702,00 f 2.750,00 Pensloenverhaal A.B.P. f 154,52 - n.v.t Inhouding 1982 f 151,33 - n.v.t Verhaal I.Z.A. f 108,92 - n.v.t Pensioenpremie f 61.02 Premie V.Ü.T. 1,5% nvt. f 41.05 Loonbelasting, (tariefgroep 4) f 2.287,23 f 2.647,73 Premie A.O.W. f 314,30') - f 236.60 Sociale lasten (-franchise WAO) n.v.t f311,60- 21,815% n.v.t f319,31— Netto per maand f 1.972,93 f 1.780,32 Op jaarbasis is dit: f23.675,16 f21.363.84 Vakantietoeslag f 2.431,80 Ambtenaren: 7*/ï% van 12 x f2.702,00 f 2.475,00 Werknemer in krantenbedrijf 7 Wc f 312,48») Vakantietoeslag kinderen 2 x f 156,24 f 37,42 Te betalen premie V.U.T. 1,5% f 2.744,28 f 2.437,88 Verminderd met: Loonbelasting byz. tarief 27,5% (ambt.) f 754,68 idem voor werkn. krantenbedr. 20,9% f 509,51 Premie AOW 10,9% n.v.t f 265,72 Soc. lasten 21,815% n-v.t f 531,82 Netto-vakantiegeld f 1.989,60 f 1 130,83 Netto-salaris per jaar f23.675,16 f21.363,84 Vakantiegeld f 1.989,60 f 1.130,83 Netto jaarinkomen f25.664,76 f22.494,67 Dit totale bedrag gedeeld door 12 geef! per maand, incl. vakantietoeslag en ove 2.138,73 rige bestanddelen: f 1.874,56 verschil f264,17 Beide bedragen zijn zonder de kinderbijslag voor twee kinderen; in 1982 netto f3.061,00 in totaal. Volgens blauwe tabel Volgens witte tabel Voor 1983 vakantietoeslag geschrapt Van de Scheur: front maken van Abva-Kabo: dat zegt hele maal niks. Zoals hiervoor is aan getoond, gaat het namelijk om netto-bedragen. Weliswaar kre gen de werknemers in het be drijfsleven bruto meer in han den, maar door de sterk verhoog de sociale premies hielden de werknemers in de marktsector daarvan minder over dan de ambtenaren. Pas sinds 1981 wordt door extra-inhoudingen by de ambtenarensalarissen de pre mie sty gin g voor werkne mers in de marktsector op de trend gekort Daardoor loopt sindsdien het netto-salaris by de overheid in de pas met het netto salaris dat werknemers in de marktsector verdienen. Binnen anderhalf jaar is die inhouding voor gestegen sociale premies al opgelopen tot gemiddeld 5,5 pro cent Met andere woorden: zon der die inhouding was de netto- voorsprong van de ambtenaren nog 5,5 procent groter geworden dan die midden 1981 al was. Hierover meldt „Weg met de be vriezing", de actiefolder van Ab vaKabo: „Daartegen hebben we ons niet verzet. Want wat we wil len, is geen cent meer, maar ook geen cent minder dan het be drijfsleven. Gelijke monniken, gelijke kappen". Inderdaad, sinds 1 juli 1981. Over de in de vele jaren daarvoor geleidelijk opgebouwde voorsprong wordt in het vakbondspamflet niet ge rept Opzet? Witte raven Volgende week willen de witte pa ters aan het onderwysfront de stormbal hijsen. De voormannen van de bonden willen zelfs sta ken. Tegen de bevriezing, maar vooral tegen de extra-korting van 1,65 procent die alleen van toepassing is op onderwyssala- rissen. Hoewel modale inko menstrekkers in onderwijskrin gen nauwelijks gevonden kun nen worden witte raven in wit- te-pijenland - klinkt alom ge mor en geknars der tanden. Onderwijzers en leraren willen niet dubbel, extra, dan wel driedub bel worden „gepakt". Dat is een redelijk verlangen. Maar men wordt in die kring niet dubbel, extra, of driedubbel gepakt Er wordt slechts een historisch ge groeide voorsprong tergend langzaam gesloopt Dat doet pijn. Die extra-korting voor onderwijs gevenden, bovenop de algemene bevriezing van ambtenarensala rissen, kan overigens niet wor den gerechtvaardigd door te wij zen op een extra-voorsprong in het netto-inkomen die onder wijskrachten in de loop der jaren hebben opgebouwd. Zij zijn op dit punt vergelijkbaar met de ambtelijke broeders bij de rijks overheid, de provincie of de ge meente. Het is domweg een be zuinigingsmaatregel om dreigen de gaten op de onderwijsbegro ting te stoppen. De enige motivering die in rege ringsstukken is terug te vinden, is dat mensen in het onderwys, gezien de huidige arbeidsmarkt verhoudingen, te hoog betaald worden. Uit een afgelopen zomer gepubliceerde nota Herziening Onderwys Salarissen (HOS) blykt dat het vonge kabinet (het demissionaire kabinet-Van Agt- Terlouw) al vergaande plannen had om alle onderwyssalanssen, over vrijwel de gehele linie, aan zienlijk te verlagen. Doordat (a) de dames en heren in het onder wijs historisch gezien hoog zijn ingeschaald en doordat (b) er im mers genoeg werkloze onderwij zers en onderwijzeressen zijn die vechten om een baan. De korting van 1,65 procent waarover som mige dames en heren zich mo menteel opwinden, wordt door het kabinet-Lubbers verdedigd als een voorschot op de noodza kelijke herziening van de belo ningsverhoudingen in onder wijsland. Appels en peren In 1976, na publikatie van het titel verhaal in de Haagse Post, werd het journalistieke duo De Kam- Nypels het verwijt voor de voe ten gegooid door de toenmalige Abva-voorzitter Jaap van Dijk, dat het appels en peren verge leek. Gemene zaak. De arbeids voorwaarden van ambtenaren en werknemers in het bedryfsleven vergelijken is inderdaad een ha- chelyke zaak. Zeker. Niet alleen in 1976, maar ook nu. Maar, heren van AbvaKabo, het wettelijk minimumloon is het wettelyk minimumloon. Als de man die het wettelijk minimum loon verdient by de overheid, netto per maand ruim f 250 meer overhoudt dan de werknemer in het particuliere bedrijfsleven die het wettelijk minimumloon ver dient, zijn de appels voor de laat ste zuur en de peren voor de eer ste zoet Dat geldt evenzeer voor dat door de rekenmeesters van het CPB misbruikte modale loon. Dat is een statistisch be grip, doordat de modale werkne mer model staat voor de door sneewerknemer in dit land. Beide inkomensniveaus bruto en netto vergely ken is geen vergely- king tussen appels en peren. Het blozende ambtelyke Gouden Liesje glimt nu eenmaal een stuk mooier dan de wormstekige Ja mes Grieve uit de door perevuur geteisterde boomgaard van het vaderlandse bedrijfsleven. Netto per maand is dat verschil in glans in beide gevallen (mini mum en modaal) ongeveer f 250 waard. De vakbondsleider die voor behoud van die voorsprong niet knokt, is geen knip voor z'n neus waard. Dat zal eenieder dui delijk zijn. De voorman van de ambtenaren bond AbvaKabo beklaagt zich over de nieuwe minister van bin nenlandse zaken, de WD'er Rietkerk. Die steelt uit de maag delijke ambtelijke boomgaard, waar slechts hier en daar wat twijgjes zyn gesnoeid. De achter ban wordt door Van de Scheur opgeroepen front te maken tegen voorgenomen rooiacties. Het ge duld is op. De straat roept De witte paters willen laten zien met rijp te zijn voor de bedelstaf. Nood Door budgettaire nood gedwongen zijn de politici van het CDA en de WD - maar ook die van D'66, die de oorspronkelyke be vriezingsvoorstellen m de Mil joenennota ondersteunden - in middels zover dat eindelyk de historische voorsprong van de ambtenaren met kleine stappen teniet wordt gedaan. Zal hot ten langen leste toch nog lukken in derdaad te spreken over gelijke monniken en gelijke kappen? DEN HAAG - „Het is niet de be doeling dat op een goede och tend een peloton officieren voor de deur van 'Clingendael' staat en toegang tot het instituut ver langt". Henk Neuman, de eerste directeur van het binnenkort op te richten Nederlandse Instituut voor Internationale Betrekkin gen, naar het landgoed waar het gevestigd wordt ook 'Clingen dael' gedoopt, wijst beslist het Een oud plan gaat binnenkort in ver vulling: de oprichting van een nieuw instituut voor internationale betrek kingen. Het instituut 'Clingendael' (naar het landgoed in Wassenaar waar het wordt gevestigd) komt tot stand na een fusie tussen vier bestaande instel lingen die zich bezighouden met bui tenlandse politiek. De vier instituten die eind van het jaar zullen verhuizen naar 'Clingendael' (in de oorlog bet kantoor van rijkscom missaris Seyss-lnquart) zijn het Neder lands Instituut voor Vredesvraagstuk ken NIW, het Nederlands Genoot schap voor Internationale Zaken (NGIZ), het Defensie Studie Centrum en de Voorlichtingsdienst voor de Ver enigde Naties VIRO. Het nieuwe instituut 'Clingendael' zal veertig mensen werk bieden, onder wie alle wetenschappelijke medewer kers van de vier instituten die worden opgeheven. Buitenlandredacteur Ruud Kreutser sprak met de nieuwe directeur over de onafhankelijkheid van 'Clingendael', Henk Neuman. die nu nog de scepter zwaait bij het NIW Neuman doorbreekt voor het eerst het lange stilzwijgen dat rond de ftesie ge heerst beeft. idee van de hand dat het ministe rie van defensie een grote vinger in de 'Clingendael'-pap zal heb ben. Het nieuwe instituut is resultaat van een fusie tussen vier be staande instellingen, die na lang durige en precaire onderhande lingen zo goed als rond is. Naast de hoge kosten ('Clingendael' doet acht ton huur per jaar) was de invloed van de minister van defensie de moeilijkste hobbel op de weg naar het nieuwe insti tuut. Het Defensie Studie Cen trum (DSC), een van de vier in stellingen die opgaan in 'Clin gendael', stond onder recht streeks commando van defensie. De vrees was daarom gewettigd dat na de fusie de onafhankelijk heid van het nieuwe instituut van binnenuit zou worden aan getast. Neuman: „Iade statuten staat uit drukkelijk gesteld dat het insti tuut 'Clingendael' onafhankelijk is in het uitstippelen van zijn werkprogramma en de samen stelling van het studiepakket. Onze situatie is op dit punt het best te vergelijken met een Uni versiteit". - Maar er komen ook militairen die op Clingendael werken. Wie geeft hun de opdrachten? „Ten eerste zullen er militairen en andere ambtenaren komen, die geen vaste stafplaats bezetten. Zy komen voor een beperkte Toezicht tijd, voor het vervullen van een bepaalde taak. Deze mensen blij- door Ruud Kreutzer ven wel in dienst van het minis terie, maar over hun opdracht beslist het bestuur van de stich ting 'Clingendael'. Andere amb tenaren. die wèl op een vaste stafplaats komen, krijgen tijde lijk verlof en vallen dus gewoon Er is een beperkt aantal zaken, zo als de benoeming van de direc teur en wijzingen van de statu ten, waann de overheid een be langrijke stem zal hebben. Over die kwesties zal de Raad van Toezicht met twee derde meer derheid moeten beslissen, en in dat orgaan bzetten de ministeries die het instituut subsidiëren (de fensie. buitenlandse zaken en on derwijs) drie van de zeven zetels. Bij die belangryke besluiten be schikt de overheid dus over een vetorecht „Het instituut draait tot de laatste cent op overheidsgeld. Als je dan op zo'n cruciaal moment tegen de wü van de subsidiegevers in zou gaan, dan zul je je toch waar schynlyk twee of drie keer be denken". Onderzoek Van de drie afdelingen op 'Clin gendael' (onderzoek, cursussen en voorlichting) wordt de onder zoeksafdeling het grootst En ook de door Neuman gehoopte uitbreiding (na een jaar draaien wordt dat bekeken) zal aan die afdeling toevallen. Corrigeren Zal vanuit Clingendael vooral corrigerende informatie de we reld in worden gestuurd, bijvoor- beeld ten opzichte van de vredes bewegingen7 „Zelfs al zouden we dat willen, dan zou dat onbegonnen werk zyn. U moet niet vergeten, wy gaan ons terrein uitbreiden, ruimer dan al leen het gebied van vrede en vei ligheid. Als we dan overal moe ten gaan zeggen, oh pas op. daar heb je oryuiste informatie, nee, dat is met de bedoeling. We gaan ook niet het vingertje omhoog houden".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13