Forse straffen in Dodewaard- proces geëist Eén op de 10 scholen staakt Westeuropese parlementsleden bespreken sancties Z.-Afrika Geldboetes en maand cel geëist voor knokploeg Protestadvertentie tegen verbod boek Korting aow gehuwden na overlijden partner Vissersmonument Ziekenvervoer per vliegtuig neemt toe DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 Binnenland Grafheuvel "per abuis" afgegraven EEXT (ANP) - De 3000 jaar ou de grafheuvel in de gemeente Eext (Drenthe) die enkele maanden geleden werd ont dekt, is met de grond gelijk gemaakt. De eigenaar van de grond waarop de heuvel lag is hiervoor verantwoordelijk. Hij zei dat het per abuis is ge beurd. Archeologen die met een on derzoek bezig waren, als ook drs. O.H. Harsema van het Drents Provinciaal Museum, zijn teleurgesteld over de ge beurtenis. Het onderzoek van de heuvel, dat al begonnen was, kan nu niet meer wor den voltooid. DEN HAAG (ANP/GPD) - Ruim vijftig parlementsleden uit tien Westeuropese landen komen 26 en 27 november op initiatief van een aantal Nederlandse kamerle den in Den Haag bijeen om te praten over sancties tegen Zuid- Afrika. De conferentie wordt ge houden in samenwerking met het speciale comité tegen apart heid van de Verenigde Naties en de Nederlandse Stichting VN- jaar voor de sancties tegen Zuid- Afrika. Bedoeling van de conferentie is dat de parlementariërs onderling af spraken maken om te komen tot een gezamenlijk beleid tegen over Zuid-Afrika, aldus CDA-ka- merlid Jan Nico Scholten. een van de initiatiefnemers van de bijeenkomst. Goede initiatieven op dit gebied vinden nu vaak nog te versnipperd plaats. over is enige tijd geleden in Brussel al gepraat. Nu gaat het louter om de vraag hoe sancties het best kunnen worden verwe zenlijkt in de diverse nationale parlementen en kunnen worden uitgevoerd. van de Zuidafnkaanse bevolking De conferenüe, die wordt gehou- m propaganda" den in het gebouw van de Twee zijn verbeterd Volgens hem is de onderdruk king juist verscherpt. De blanke machthebbers spelen de kleur lingen, Aziaten en de zwarte mid dengroepen in de grote steden uit tegen de zwarte bevolking in de thuislanden. Volgens Scholten zal tijdens de conferentie geen algemene dis cussie worden gehouden over de vraag of sancties nodig zijn, daar de Kamer, wordt voorgezeten door de Zweedse liberaal Ola Ullsten, voormalig minister van buitenlandse zaken. De conferentie vindt toevallig ook plaats aan de vooravond van de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken door de Tweede Kamer. Het Zuid-Afrika- beleid. zoals dat is geformuleerd in het regeerakkoord, zal daarbij een van de heetste hangijzers worden. Scholten verwijst opti mistisch naar de passage in het regeerakkoord, waarin ook deze coalitie zich uitspreekt vóór "het opvoeren van politieke en econo mische druk tegen Zuid-Afrika". Zo heeft de nieuwe regering aange kondigd binnen drie maanden een rapport te zullen presenteren waarin juridische, economische en andere aspecten van sancties (als een vrijwillige olieboycot en een investeringsstop) worden uiteengezet. Oud-minister Van der Stoel had hiervoor al de voor bereidende werkzaamheden ver richt. ARNHEM (GPD) - De procureur-generaal van het Arnhemse Gerechtshof, mr. C. Bleichrodt, heeft tijdens de derde en tevens laatste dag van het proces tegen de Dodewaard-demonstranten om aanmerkelijk hogere straffen gevraagd, dan begin dit jaar door de rechtbank werden opgelegd. De Arnhemse rechtbank veroor deelde de demonstranten in ja nuari tot straffen die varieerden van geldboetes van 250 gulden tot onvoorwaardelijke gevange nisstraffen van drie maanden. Bleichrodt: „Ik begrijp de straftoe meting in januari niet. Mensen die onder het wegdek een tunnel hebben gegraven, hebben nóg zwaardere straffen gekregen dan de stenengooiers". Als de wens van Bleichrodt in vervulling De Amsterdamse advocaat, mr. C. Korvinus, beschuldigde de over heid openlijk van uitlokking van geweld. Korvinus, een van de zes verdedigers, vindt dat politie en justitie op 19,20 en 21 september van het vorig jaar bewust hebben aangestuurd op een hardhandige confrontatie met de actievoer ders. „De vele fouten, die door de overheid tijdens die dagen zijn gemaakt, AMSTERDAM (ANP) - De offi cier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H.P. Wool- drik, heeft gisteren een voor waardelijke gevangenisstraf van één maand en een geldboete van duizend gulden geëist tegen de 37-jarige Jan P. en de 27-jarige Albert van O. wegens lokaalvre debreuk. Beide mannen zouden deel hebben uitgemaakt van de 'knokploeg' die op 12 oktober van het vorig jaar de krakers van de Lucky Luijk uit het pand zet te. Het werd op 20 oktober 'her overd' door de krakers en on langs door de ME ontruimt. P. verklaarde, dat hij het pand voor 7500 gulden in de maand had ge huurd om er een sportschool in te vestigen. Hij was er overigens nog nooit in geweest. Volgens beide verdachten hadden zij op 11 oktober de indruk gekregen dat het pand leeg was, omdat alle ramen openstonden en de deur op een kier stond. Na een telefoontje met een derde vriend in Alkmaar, die met zes anderen naar Amsterdam kwam, waren zij in de vroege morgen naar het pand gegaan. De negen mannen waren het pand binnengegaan en hadden op de tweede en derde etage mensen aangetroffen. "Ik heb een paar woorden met ze gewisseld en heb absoluut niet gedreigd", al dus P. Volgens verklaringen van WEERRAPPORTEN voort uit een boos opzet", zo zei de raadsman. „Men heeft de demonstranten heel bewust tot vlak voor de centrale gelokt. Toen de actievoerders duidelijk geen kant meer op kon den, heeft men voor een maxi maal afstraffingseffect gezorgd. Door volkomen ongelimiteerd gebruik te maken van traangas, moesten er de volgende dag nog maar weinig demonstranten w overblijven", kwamen uitsluitend De derde dag van de rechtszaak in hoger beroep tegen de Dode waard-demonstranten werd gro tendeels gevuld door de langdu rige pleidooien van de advoca ten. Net als in soortgelijke pro cessen tegen actievoerders met ideële doelstellingen beriepen de raadslieden zich ook dit keer op de schulduitsluitingsgronden overmacht en noodweer. De aan de Dodewaard-actievoer- ders ten laste gelegde strafbare feiten kunnen absoluut niet wor den aangemerkt als burgerlijke ongehoorzaamheid. Er was tij dens de acties rond de kerncen trale wat hen betreft geen sprake van geweldloosheid, de rechten van anderen werden niet ontzien en er kan ook niet worden ge steld dat zij vrijwillig hebben meegewerkt aan arrestatie en vervolging, meende de procu reur-generaal. Het gerechtshof in Arnhem doet op 25 november uitspraak. EINDHOVEN (ANP) - Ruim 200 Nederlanders spreken in een advertentie die vandaag verschijnt in het Eindhovens Dagblad hun verontrusting uit over het uit de handel nemen van het boek "Eindhoven 1933-1945" van Frans Dekkers. De president van de rechtbank in Den Bosch heeft in een kort geding onlangs de verspreiding van dat boek verboden. Ondertekenaars vinden dat de overwegingen en conclusies van de president de vrijheid zowel van nieuwsgaring als die van me ningsuiting en onderzoek naar historische gebeurtenissen op gevaarlijke wijze aantasten. De ondertekenaars stellen dat zij vooral verontrust zijn omdat het hele boek is verboden "op grond van een klacht van slechts één daarin aan de kaak gestelde ex-Philips topman". De Eindhovense journalist Dekkers en uitgeverij In de Knip- scheer gaan niet in hoger beroep tegen het verspreidingsverbod van het door Dekkers geschreven boek. De raadsman van Dekkers en In de Knipscheer is van mening dat de zaak te zwak is om een aantal principiële punten uit de over wegingen van de rechter in hoger beroep aan te vechten. de krakers waren de "knok ploegleden" gewapend met knuppels en een bijl, maar de verdachte ontkenden dit ten stel ligste. De krakers voelden zich bedreigd en verlieten het pand. Uitspraak volgt op 24 november. Onderzoek naar dump beeldbuizen ASSEN (ANP) - Provinciale wa- terstaat van Drenthe gaat toch een onderzoek instellen naar de dumping van kapotte beeldbui zen, ongeveer tien jaar geleden in een aantal wijken in het Drentse Nieuw Buinen. In de beeldbuizen zit cadmium. Uit een rapport van de inspectie volksgezondheid blijkt, dat de hoeveelheid cadmium in de ka potte beeldbuizen zo weinig is, dat het geen direct gevaar ople vert voor de volksgezondheid. Ondanks dit rapport gaat Dren the begin volgend jaar toch een onderzoek starten, aldus een woordvoerder van de provincie. De provincie Drenthe heeft over deze zaak inmiddels contact ge had met Philips Stadskanaal. Philips onderzoekt intern de dumping van oude beeldbuizen. Geen zoutzuur DEN HAAG (ANP) - Het ministe- rie van verkeer en waterstaat geeft AKZO Zout Chemie Neder land bv in Hengelo geen vergun ning om tien miljoen kilo zout zuur in de Noordzee te dumpen. De zoutzuren zijn verontreinigd met tetrachloorkoolstoffen, die vrijkomen bij de produktie van freonen (drijfgassen). Deze freo nen worden andere andere ge bruikt voor spuitbussen. AKZO wilde de tien miljoen kilo zout zuur 40 kilometer uit de kust van Hoek van Holland in de Noord zee storten. SCHEVENINGEN (ANP) Onder grote publieke belangstelling heeft koningin Beatrix gisteren op de boulevard van Scheveningen het Vissersmonu ment onthuld. Hiermee is na drie jaar actievoeren, waarbij vele plaatselijke bedrijven waren betrok ken, de wens gerealiseerd om een monument op te richten ter nagedachtenis aan alle mannen, vaders en zonen die de Scheveningse haven uitvoeren en niet terugkeerden. Het nieuwe monument aan het eind van de Keizer straat op de boulevard, stelt een vissersvrouw voor die over de zee tuurt. Het is vervaardigd door beeldhouwer Gerard Bakker. DEN HAAG (GPD) - De doorbeta- ling van het gehuwdenpepsioen bij overlijden van één van de echtgenoten kan worden terug gebracht van vyf tot twee maan den. Daarmee wordt de termijn van de overlijdensuitkering van de aow gelijk aan die van een aantal andere wetten zoals de Ziektewet. Dit staat deze week in een ontwerpadvies van de So ciaal-Economische Raad over beperking van de overlijdensuit- Kamerlid op de bres voor wondergenezer GRONINGEN (GPD) - Het Twee de-Kamerlid W. R. Mateman (CDA) uit Aalten zal zich in de kwestie van de Filippijnse won dergenezer Philip Malicdan ver diepen als de zaak niet voor de rechter wordt gebracht. Hij vraagt zich af of er juridisch wel juist is gehandeld met de Filippi no, die vorige week in Zuidbroek werd gearresteerd en later het land werd uitgezet. Malicdan werd werd verdacht van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en van oplichting. Malicdan behandelde door psy chisch chirurgie (opereren zon der messen, zonder narcose en zonder wonden te maken) zo'n 100 mensen. Het kamerlid is benaderd door een groepje mensen uit zijn omge ving. „Wat hebben we voor reden deze man te vervolgen? Ik,hoor veel enthousiaste verhalen over genezen mensen. De mensen gaan er toch vrijwillig heen? An dere alternatieve genezers wor den ook niet opgepakt", zegt de heer Mateman. Hij vindt het merkwaardig dat de man zijn 80.000 gulden niet heeft teruggekregen toen hg werd vrij gelaten. „Ik wacht af of de zaak voor de rechter komt en wat die beslist. Gebeurt er niets, dan zal ik me in de kwestie verdiepen. En zonodig zal ik vragen stellen aan de minister van justitie", kondigt hij aan. kering ingevolge de aow De SER-commissie die het advies heeft voorbereid, wgst erop dat in alle andere wetten een termijn van twee maanden wordt aange houden. Wel vindt de commissie, dat het begrip nabestaanden in de aow op dezelfde wijze om schreven moet worden als in an dere wetten. Dat houdt in, dat voor de overlijdensuitkering achtereenvolgens in aanmerking komen de langstlevende echtge noot, de minderjarige kinderen en degenen voor wie de overle dene grotendeels de onder houdskosten betaalde en met wie hij-zij in gezinsverband leef de. Geen ambulance: vrouw overlijdt HILVERSUM (GPD) De Hilver- sumse mevTouw A. Bosman-van Noort (75) is vorige week maan dag op weg naar het Hilversumse Diaconessenhuis overleden in de auto van haar huisarts A. Sprey De bejaarde vrouw kreeg maan dagmorgen hartklachten. Toen haar huisarts, die onmiddellijk kwam, telefonisch om een ambu lance vroeg bij de Hilversumse Ambulancedienst werd dit ge weigerd omdat Hollandsche Ra ding, waar zij zich bevond, res sorteert onder de ambulance dienst van Utrecht. Hoewel dokter Sprey de precaire toestand van zijn patiënte aan voerde en het niet verantwoord achtte om te wachten weigerde men in Hilversum een ambulan ce te sturen. De arts besloot daar op zijn patiënte zelf in eigen auto naar het Diaconessenhuis in Hil- Bij het ziekenhuis aangekomen bleek mevrouw Bosman te zijn overleden. Volgens dr. J. J. Hendriks van de Districts Gezondheidsdienst Gooi-Noord en waarnemend voor dr. Leeuwis van de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) is de aanvraag om een ambulance formeel terecht afgewezen. Hij acht een herziening en versoepe ling van de afspraken tussen de regionale CPA's wenselijk. DEN HAAG (GPD/ANP) - Op on geveer 2000 van de 21.000 Neder landse scholen zal volgende week worden gestaakt. De scho len liggen verspreid over het land en geconcentreerd in be paalde gebieden. De stakingsbe reidheid onder de leden van de onderwijsvakorganisaties die de staking hebben uitgeroepen was aanmerkelijk groter. De vakbon den hebben echter gekozen voor een staking die in bepaalde ge bieden het hele onderwijs lam zou leggen. De Katholieke Onderwijs Vakorga nisatie (KOV - 48.000 leden) heeft het personeel van 320 scholen opgeroepen niet te werken, het Nederlands Genootschap van Amsterdam zwaar bew. 12 10 2 De Bilt zwaar bew. 11 10 1 Deelen zwaar bew. 12 9 05 Eelde zwaar bew 12 U 1 Eindhoven onbew. 12 9 03 Den Helder zwaar bew. 13 12 1 Rotterdam half bew. 12 10 2 Twente geheel bew. 12 10 02 Vlissingen zwaar bew. 12 10 07 Zd.Limburg onbew. 12 8 0 Aberdeen onbew. 11 5 2 Athene onbew. 18 9 0 Barcelona onbew. .20 8 0 Berlijn zwaar bew. 15 9 0 Bordeaux geheel bew. 16 13 2 Brussel onbew. 12 8 04 Frankfort geheel bew. 14 10 0 Genève zwaar bew. 13 5 0 Helsinki regen 10 8 07 Innsbruck zwaar bew. 13 0 09 Klagenfurt mist 10 9 2 Kopenhagen zwaar bew. 11 10 0 Lissabon mist 17 10 01 Locamo zwaar bew. 12 5 0 Londen zwaar bew. 14 11 02 Luxemburg motregen 10 8 02 Madrid onbew. 14 3 0 Malaga onbew. 21 9 0 Mallorca licht bew. 20 9 1 Malta zwaar bew. 19 0 München mist 13 2 0 Nice onbew. 18 11 0 Oslo licht bew. 10 6 3 Parijs mist 13 8 4 Rome licht bew. 20 11 9 Split onbew. 19 0 0 Stockholm regenbui 11 9 01 Wenen geheel bew. 11 6 01 Zürich geheel bew. 10 7 01 AMSTERDAM - De behoefte aan ambulancevervoer per vliegtuig neemt nog steeds toe. De Broe der de Vries-organisatie heeft dat door de jaren heen gemerkt. De organisatie is als enige in Neder land gespecialiseerd op het ge bied van vliegtuigambulan- cetransporten en heeft onlangs "kist" aangeschaft om daarmee het bestaande vlieg tuigenpark tot drie toestellen uit te breiden. Volgens de organisatie is de toene mende populariteit van het luchtziekentransport niet ver wonderlijk: het gaat sneller en is soms aanmerkelijk goedkoper Een van de ambulance-vliegtuigen dan het ziekenvervoer op de weg. Dat verklaart volgens de or ganisatie ook waarom verzeke ringsmaatschappijen en zieken fondsen steeds vaker een beroep doen op het ambulancevoer in de lucht. De Broeder de Vries-organisatie ("De Vries Air") beschikt nu over twee vliegtuigen van het type "Cheyenne" en heeft één "Pipcr Seneca", die voor de korte vluch ten wordt ingezet. Een van de "Cheyennes", het nieuwe vlieg tuig, is onlangs uit West-Duits- land naar Schiphol gehaald. In het nieuwe toestel zijn speciale voorzieningen aangebracht: een automatisch beademingsppa- raat, een hartbewakingsmachi- ne, alle mogelijke voorzieningen voor de behandeling van ernsti ge brandwonden e.d. Bovendien is er een medisch team aan boord, bestaande uit een dokter en een verpleegkundige. In de "Cheyenne-3" kunnen vier brancards worden geplaatst, waardoor, bijvoorbeeld straks in het wintersportseizoen, vier ge wonden tegelijk van Schiphol naar Groningen of naar Maas tricht kunnen worden gevlogen. Als voor dat doel ziekenauto's zouden moeten worden ingezet, zou dat 3000.- per auto gaan kosten tegenover 1.500,- per ge wonde of patiënt in een vlieg tuig. De Broeder de Vries-organisatie heeft een vrij groot vliegbereik: Europa. Amerika en Afrika. In die gebieden heeft de organisatie al meermalen gewonden en zieke mensen opgehaald. Niet zelden verleenden overheden daarbij speciale medewerking. Er zijn zelfs militaire vliegvelden in Afrika, waar de organisatie blij vende toestemming heeft gekre gen om daar te landen. Voor haar vluchten maakt de orga nisatie dankbaar gebruik van SOS Air Ambulance bv in Rot terdam, die in verschillende ste den over de wereld alarmcentra les heeft zitten, zoals Londen, Genève, Philadelphia, Hong kong en Amsterdam. SOS Air geeft, uitsluitend voor het be drijfsleven. zg. paspoorten uit die garanderen dat de gewonde of zieke, waar dan ook, in elk ge val wordt opgehaald. SOS Air doet daarbij vaak een beroep op Broeder de Vries, die op dit ge bied een min of meer exclusieve positie bekleedt. Gewonden of zieken worden ook wel door andere maatschappijen vervoerd, maar volgens Broeder de Vries beschikken die niet over de speciale voorzieningen waarmee haar eigen vliegtuigen zijn uitgerust "Ingewikkelde ge vallen" worden dan ook vaak aan "De Vries Air" overgelaten Leraren (NGL - 18.000 leden) deed dat op 160 scholen en de Al gemene Bond voor Onderwij zend Personeel (ABOP - 42 000 leden) spant de kroon met een stakingsoproep voor ongeveer 1500 scholen. De Unie van MTO- Verenigingen legt op 20 van de 60 scholen voor middelbaar tech nisch onderwijs het werk neer. De stakingsoproep van de vier bonden is gisteren om 12 uur de deur uitgegaan, nadat minister Deetman (onderwijs en weten schappen) het ultimatum dat de bonden hem gesteld hadden, had laten verlopen In het ultimatum eisten de bonden dat Deetman de eenzijdige korting op de on- derwijssalarissen van 1,65 pro cent met ingang van 1 januari 1983 in zou intrekken. Ook het met-onderwijzend perso neel van de scholen valt onder de salariskorting. De AbvaKabo heeft zijn leden onder het niet- onderwijzend personeel opge roepen mee te doen aan de sta king. De Protestants Christelijke Onder wijsvakorganisatie (PCO - 25.000 leden) is de enige grote onder- wijsvakbond die niet meestaakt Het bestuur van de PCO heeft haar leden opgeroepen op dins dagmiddag 23 november hel werk voor twee uur te onderbre ken. De stakende onderwijsgevenden krijgen uit de weerstandskasscn van hun organisaties vanaf de tweede dag van de staking per dag 72 gulden uitbetaald. Minis ter Deetman heeft laten weten geen salaris te zullen uitbetalen over de gestaakte dagen De gemeente Den Haag heeft giste ren alle schoolleidingen in de Re sidentie in een brief nog eens ge wezen op de consequenties bg De schoolbesturen dienen een op gave te verstrekken aan het mi nisterie van alle uren die de leer krachten door werkonderbre king niet hebbben gewerkt. Deze uren worden later gekort op de salarissen van het onderwijzend personeel. De gemeente Den Haag stelt dat wegens de slechte financiële positie van de ge meente deze korting niet kan worden bijgepast. Bovendien moet voor een adequate opvang van de schoolkinderen worden gezorgd Ook Leiden en omgeving getroffen door staking DEN HAAG (GPD) - De vijfdaag se onderwijsstaking die de on derwijsbonden voor volgende week hebben uitgeroepen zal het onderwgs door heel Nederland raken, zowel het lager als het voortgezet onderwgs. In bepaal de steden en gebieden zal hele maal geen les worden gegeven, in andere regio's zal het werk verspreid worden neergelegd. Van de vier grote steden staakt al leen Utrecht vrijwel niet mee. Het onderwgs in Den Haag, Rot terdam en Amsterdam ligt nage noeg stil In Zuid Holland zijn de acties rond Leiden geconcen treerd In en rond Leiden doen 45 scholen mee, in Schiedam 20. in Delft en Zoe term eer samen 30 scholen. In de laatste twee ste den heeft de onderwijsbond NGL het voortgezet onderwgs opgeroepen te staken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7