Zwerftocht Moslims voorbij: eindelijk actief in I vrije tijd een eigen Moskee in Rembrandtstraat Niet alleen een gebedsruimte Het geraamte van de Moskee tijdens de bouwwerkzaamheden. Met de eigen Moskee is een jarenlange droom wens van de Moslimgemeenschap in vervulling gegaan. PAGINA 4 Lelden Carnaval De carnavalsactiviteiten breken los. Vanavond verricht Prins Marcus de Eerste van de carna valsvereniging De Hutspotten zijn laatste daad: op het hoofd van Cornelis Joppensz, althans op diens beeld bij station Lam menschans, plaatst hij een 'steek' onder toeziend oog van de Prin sengarde, de Raad van Elf en an deren. Dat gebeurt om tien minu ten over elf. Deze week wordt er een nieuwe Prins Carnaval geko- Muziek ln Aniba's Muziekkamer, Heren straat 1, is er vrijdagavond een optreden van Le Hot Club Rotter dam. ook wel genaamd Hot Club Jazz d Cordes. De groep, die al sinds de oorlog in binnen- en bui tel and optreedt, is gespeciali seerd in muziek van Django Reinhardt. De samenstelling van de groep ziet er zo uit: Wil Raats (hotviool). Hans van Nug teren (bas), Dik van Male (sologitaar), Piet Janmaat en Bart de Lier slaggitaarHet optreden begint om negen uur. Goethe Het Studiecentrum voor Anthropo- sofie wijdt een serie lezingen aan Goethe, die 150 jaar geleden werd geboren. W.F. Veltman houdt vrijdagavond in de Rudolf Steinerschool aan de César Franckstraat een lezing onder de titel "Faust, het drama van de mens". Aanvang kwart over acht. Vrije school De Vrije Kleuterschool Leiden- Noord houdt zaterdag open huis. Belangstellenden kunnen de nieuw ingerichte lokalen bezich tigen. De kleuterschool, die werkt volgens de richtlijnen van Rudolf Steiner, is nu ondergebracht in de Prinses Marijkeschool aan de Pasteurstraat. In één van de drie lokalen zal zaterdag een collectie kinderboeken wordLen uitgestald. Het open huis is van tien tot twaalf uur. Ski-beurs De kring Leiden van de Nederland se Ski Vereniging organiseert za terdag in het restaurant van de Groenoordhallen een ski-beurs met gebruikte wintersportartike len. Wie goederen wil inleveren kan dat tussen tien en twaalf uur doen; de verkoop is van twee tot vijf uur. Voor inlichtingen: tel. 071-174004 of 071-170677 Postduiven Postduivenvereniging Het Oosten houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoonstelling in de zaal van de Vriendenclub aan de Anna Pauwlownastraat. Zon dagmiddag om twee uur is er een bonnenverkoop. De zaal gaat za terdag om vier uur open en zon dag om tien uur. Punk De Engelse punkband Vice Squad speelt zaterdagavond in het LVC, Breestraat 66. Een extra attrac tie is volgens de organisatoren het optreden van "de dikste del van Engeland". Postzegels Postzegelvereniging I.V. Philateli- ca houdt zaterdag een postzegel- beurs in de zaal van het chr. ly- ceum Dr. W.A. Visser 't Hooft aan de Kagerstraat 1. Pluimvee en konijnen De Leidse Pluimvee- en Konijnen sportvereniging (LPKV) houdt zaterdag en zondag haar jaar lijkse clubshow in het gebouw van postduivenvereniging De Blauwkras naast zwembad de Vliet aan de Voorschoterweg. In september hield de LPKV al een jongdierententoonstelling. Naast de vele jonge dieren worden nu ook hun oudere soortgenoten ge toond. Bij veel konijnen, cavia's, kippen, duiven enz. zal het ver schil van enkele maanden duide lijk te zien zijn. De tentoonstel ling wordt zaterdagavond om acht uur geopend door de Leidse dierenarts Muurling. Die avond duurt de tentoostelling tot tien uur en zondag van tien tot vijf uur. Zaterdagochtend worden de dieren gekeurd. Ruilbeurs In clubhuis Matilo, Zaanstraat 126, wordt zaterdag een ruilbeurs georganiseerd. De beurs begint om half elf en duurt tot half vier. Voor inlichtingen: P. van Dijk, tel. 412285. Strandloop Swifttoer en de Bataven organise ren zondag in Noordwijk een strandloop over 2'/z, 5 en 10 kilo meter; de tweede uit een serie van vijf. De start is om elf uur; in schrijving om kwart over tien op de boulevard. Inlichtingen: A.W. van Kordelaar, tel. 121265. Muziek (2) In Holiday Inn wordt zondag een koffieconcert gegeven. Het pro gramma wordt verzorgd door een hobo duo dat werken brengt van Lalliet, Saint Saëns en Pon- tichelli. Het hobo-duo, Hans Car- tigny en Margot Buitenveld, wordt op de piano bijgestaan door Peter Kranen. De aanvang is om half twaalf. Muziek (3) In coffeeshop Het Huis de Bijlen, Morsstraat 60, treedt zondagmid dag om vier uur het Tilt Team op, met rythm en blues muziek. Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Volken kunde, Steenstraat 1worden de ze maand op drie zondagmidda gen films vertoond. Aanstaande zondag staat de film "De verge ten kuststrook van Oost Groen land" op het programma. De ma ker, drs. Gert Nooter, voorziet de film van een korte inleiding, De film duurt een half uur en begint om drie uur. Nooter is als conser- vator van het arctisch cultuurge bied aan het museum verbonden. DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 De Rembrandtstraat op vrijdagmiddag, bet loopt tegen de klok van enen. Een Marok kaan loopt door de druilerige regen toe op de Moskee, een opvallend frisse gevel in de rus tige straat. Vlak voor de deur plant hij een wit mutsje op het zwarte haar. Daarna stapt hij naar binnen, trekt zijn schoenen uit en zet ze temidden van de tientallen paren die er al staan. Pas na de rituele wassing van handen en voeten betreedt hij de gebedsruimte op de eerste verdieping. Een half uur later nadert de gebedsdienst zijn einde. De Moslims volgen hun geestelijk lei der, de Imam, nog eenmaal: ze knielen en buigen het bovenlichaam enkele malen voor over naar de grond. Het gezicht is naar bet Oosten, Mekka, gericht. Sommigen dragen een schitterend lang gewaad, anderen zijn eenvoudig in spijkerbroek met trui gekleed. Hun monotone gezang klinkt door tot op de begane grond van de Moskee. LEIDEN - Sinds een maand of twee is de nieu we moskee aan de Rem brandtstraat in gebruik. Hoewel er op de begane grond nog heel wat te doen valt - het gaat voor al nog om de afwerking van deuren en ramen - is de gebedsruimte op de eerste verdieping al piek fijn in orde. Dagelijks wordt er, vooral om een uur 's middags, gebeden. Moslims bidden vijf maal per dag, waarvan toch snel eenmaal in de Moskee. Het is de bedoeling straks ook andere activiteiten in de Moskee te organiseren: de Moskee moet een trefcentrum worden voor moslims van alle nationaliteiten, mannen, vrou wen, en kinderen. Vrouwen waren er die vrijdag in de Moskee nog niet te bekennen. De gebedsdienst was puur een man- nenaangelegenheid. Bedoeling is voor de vrouwen beneden een gebedsruimte in te richten, even tueel met een televisieverbin ding naar boven, zodat zij de Imam op het beeldscherm kun nen volgen. Voorlopig bidden de vrouwen nu nog thuis. Aitbaha: Daar vindt, In een klein kamertje, ook het ge sprek plaats. Bij binnenkomst van de be zoekster, volgens het in de Moskee heersende protocol mét hoofddoek en lange regenjas, heeft de Imam zich al geïnstalleerd. Met zijn lange witte jurk, witte hoofdtooi, in kleer makerszit op een schapenbontje, doet hij zeer on-Europees aan. Alsof hij is weggelo pen uit de sprookjes van 1001 nacht. Om als geestelijk leider van de Moslims op te treden heeft hij tien jaar gestudeerd, de hele Koran kent hij uit zijn hoofd. De andere Moslims, Marokkanen, een Palestijn en een Egyptenaar, zetten zich in een kring om hun geestelijk leider. Alleen de bezoek ster wordt een stoel aangeboden. Wanneer de mintthee met cake is rondgedeeld kan het ge sprek beginnen. De heer Aitbaha, goed thuis in de Nederlandse taal, doet het woord en treedt af en toe ook als tolk op. Overige aan wezigen zijn de bestuursleden Bahi en Amra- ni en de heren Abusarah, Abdul en Hamadus. z,oais gezegd zal de Moskee niet al leen blyven dienen als gebeds ruimte. Voor de vrouw, die nor maal gesproken weinig gelegen heid krijgt voor bijeenkomsten buitenshuis, moet in de Moskee wel een ontmoetingsplaats ko men. Kookles, naailes, en alfabe tiseringscursussen staan er voor de toekomst op het programma. "Hier kunnen ze hun eigen sfeer scheppen. In een buurthuis moet je je aanpassen aan de mensen daar, in de Moskee kun je zelf be palen hoe je het doet". Klaslokalen "De vrouwen mogen wel in de Moskee. Het huis van god is voor iedereen, vrouwen, kinderen, dieren. Thuis bidden is een voor recht voor de vrouwen, zij zijn niet verplicht in de Moskee te bidden. Ze mogen het thuis doen omdat er vaak kleine kinderen zijn om op te passen". Voor de kinderen worden er twee klaslokalen ingericht waar ze twee ochtenden of middagen per week les kunnen krijgen in de Arabische taal en cultuur van hun vaderland. "Het liefste heb ben we dat er in Leiden een ech te Moslimschool komt, maar dat wil de gemeente niet". Kinderen van buitenlanders kunnen op school wel één middag les krij gen in de taal van de ouders, maar de moslims vinden dat niet genoeg. "Natuurlijk moeten de kinderen integreren in de Neder landse maatschappij, maar ze moeten ook over hun eigen gods dienst leren'. orde: sommigen dragen een schitterend gewaad, anderen zijn eenvoudig De gebedsruimte in de Moskee is al i spijkerbroek en trui gekleed. Ook zou er in de Moskee een maat schappelijk werker moeten ko men die mensen uit de moslim gemeenschap helpt wanneer er moeilijkheden zijn. De slechte economische tijden maken er de positie van de buitenlanders in Nederland namelijk niet gemak kelijker op. Geluiden als zouden ze maar naar het eigen land moe ten terugkeren steken steeds va ker de kop op en boezemen de buitenlanders angst in. Ook kun nen er gezinsmoeilijkheden zijn: de beruchte tweede-generatie- problemen of taalproblemen die bijvoorbeeld bij ziekenhuisbe zoek om hulp vragen. Met de eigen Moskee is een jaren lange droomwens van de in Lei den wonende Moslims in vervul ling gegaan. Veertien jaar lang hadden ze al wel de beschikking over de een of andere gebeds ruimte, maar "al zit je in een pa leis, wanneer het van een ander is heb je nog niets", redeneren de Moslims. "Nu pas voelen we dat het echt ons tehuis is". Voor de Moslims aan de Rembrandt straat terecht kwamen, waren er wel vijf verhuizingen nodig. Van een gewone huiskamer naar een pand waar verboden alcoholi sche dranken werden geschon ken, van een smerige oude fa briekshal naar een voormalige kazerne verhuisden ze de ge bedsruimte. In het laatste onder komen, de Barbaraschool, moest zelfs worden gebeden tussen twee repetitieruimten van mu ziekkorpsen in. Onder het motto 'iets is beter dan niets' grepen de Moslims de hen aangeboden bidruimten echter altijd met beide handen aan. Want het bidden neemt een grote plaats in het leven van de moslim in. Vijf gebeden per dag, mét de wassingen die eraan vooraf gaan, maken dat de moslim het gehele etmaal met zijn godsdienst bezig moet zijn. "Niet alleen vijf keer per dag. Een Mohammedaan bidt eigenlijk onafgebroken. Bij alles wat hij doet moet hij beden ken dat Allah het ziet. Dat is niet streng, je bent vrij om te doen wat je wilt, maar je moet het wel altijd goed doen. Met andere woorden: doe vóór god alsof je morgen sterft, doe voor je leven of je eeuwig leeft". Rembrandtstraat De zwerftocht door Leiden eindig de voor de aanhangers van de Is lam bij de aankoop van het pand in de Rembrandtstraat. Ze be taalden 168.000 gulden voor het voormalige kerkje waar eens een brand gewoed had en dat daar om praktisch geheel nieuw moest worden opgetrokken. Met alle tegenslagen in de bouw, die de moslims voor een groot ge deelte zelf uitvoerde, moest er zo naast de aankoopsom nog eens drie ton op tafel worden gelegd. Om het geld bij elkaar te krijgen, iets dat tot op de dag van van daag nog niet volledig gelukt is, werd onder meer de eigen ge meenschap langs gegaan en wer den ook alle Moskees in Neder land, België en Noord-Frankrijk afgereisd. Bovendien kwamen er wat giften, onder meer aanzien lijke bedragen uit Saoedi-Arabië. Een bedrag lenen van de bank is volgens Aitbaha 'gelukkig niet' gelukt. De rente die de Moslims hadden moeten betalen was im mers woekerwinst geweest, iets dat totaal niet strookt met hun le vensopvattingen. Subsidie van de overheid was er overigens ook niet bij. Omdat enkele leden van de Moskeegroep politieke motie ven hadden, weigerde de ge meente te helpen bij het opzetten van een eigen Moskee. Daarvoor had de gemeente de Moslims wel altijd onderdak geboden in eigen panden. Ook de Stichting Rijn en Lek, die zich in de Leidse regio voor bui tenlanders inzet, stopte in 1978 de hulp. Dat er Amicales in het bestuur zaten - Amicales is een organisatie die een soort verklik- kersrol vervult voor de Marok kaanse regering vond Rijn en Lek een onverkwikkelijke zaak. De Stichting Welzijn is het stre ven naar een eigen Moskee in Leiden wel altijd blijven steu nen. Maria Vos, die een belang rijk aandeel heeft geleverd in het tot stand komen van de Moskee: "Wij vonden dat er in ieder geval i een Moskee moest komen. Dat streven is altijd voor gegaan. Nu de Moskee open is, moet er ech ter wel een nieuw bestuur ko men. De mogelijkheid bestaat dan ook dat de financiële proble men worden opgelost via men sen die het vorige bestuur niet accepteerden". De aanstelling van een nieuw be stuur wordt over twee weken verwacht. Het zal, naast Marok kanen, nu ook gaan bestaan uit Moslims van andere nationalitei ten zoals Surinamers, Pakista- nen of Egyptenaren. Daarnaast is de Moskee van plan een hoofd bestuur te vormen waarin ook Nederlanders zitting kunnen ne men. Advocaten bijvoorbeeld of andere hulpverleners zouden de Moskee onder de aandacht kun nen houden van allerlei instellin gen die voor de moslims een goe de steun kunnen zijn. Ook de verschillende stromingen die nu in de Leidse Moslimgemeen schap aanwezig zijn, zouden op die manier, met een neutraal be stuur boven hen, tot elkaar kun nen worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4