Steeds 'Handhaaf wijkcollectief Leidse 'bodemschatten' in Waag tentoongesteld Endegeest markeert positie „lachen in leiden" Bestuurscommissie scholen opgeheven NU OVERAL TE KOOP Se/i mei fcclvmü dtaeLéee/el Rechtswinkel verhuist naar Ketel- boetersteeg Raadsledengemeente moet subsidie wél geven Buschauffeur mishandeld DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 LEIDEN - In de lesbrief aan de scholen wordt het mooi ver woord: De afvalputten en vuil stortplaatsen van toen zijn de schatkamers van nu. In het Waaggebouw aan de Aalmarkt werd gisteravond door wethou der Waal de tentoonstelling over het bodemonderzoek in Leiden geopend. Aanleiding: het vijfjari ge bestaan van de archeologi sche begeleidingscommissie. "Vorig jaar november zijn we al be gonnen met nadenken over de opzet van deze tentoonstelling", vertelt voormalig directeur ge meentewerken H. Vos, lid van de begeleidingscommissie. "Wat gaan we doen? vroegen we ons af. Een aantal lezingen houden, een syposium wellicht?" Het werd dus een tentoonstelling. Een tentoonstelling die een chro nologisch verhaal 'vertelt' van de sporen van de oudste bewoners van de stad tot het begin van de ze eeuw. Daarnaast is er voor een thematische aanpak gekozen: de ambachten, de Leidse kerken en de Burcht. Uitgestald ligt een grote hoeveel heid materiaal dat werd gevon den, opgravingsplattegronden en reconstructietekeningen. Re constructies van een midde leeuwse werkplaats en een zes tiende eeuwse keuken maken een kijkje in het dagelijks leven van vroeger mogelijk. En op de lijst van te bezichtigen voorwer pen staan artikelen genoemd als: een flesje eind dertiende eeuw, een spaarvarken begin zeven tiende eeuw, klinkers van een middeleeuwse bestrating en een Madonnabeeld uit de zestiende eeuw, onthoofd tijdens de Beel denstorm. Overigens werd er gisteravond ook weer gesproken over de stadsar- cheoloog. "We blijven er op aan dringen dat een dergelijk per soon wordt aangetrokken", zegt Vos. "Zie het zo", vervolgt Ba- rendrecht, hoofd directie civiele werken van de gemeente en eveneens lid van de begelei dingscommissie, "wij zijn een noodverband". "Inderdaad", be aamt Vos, "goedwillende ama teurs zijn we". Beide heren zijn echter wel van mening dat de commissie in de afgelopen vijf jaar goed werk heeft verricht. "Natuurlijk", zegt Vos, "er gaat wel 'ns wat verlo ren, maar we hebben in die vijf jaar toch behoorlijk wat uit de grond weten te halen". De tentoonstelling, die bezocht kan worden tot en met zaterdag 20 november, is niet gemaakt met wetenschappelijke preten ties. Wederom Vos: "Nee, voor die opzet hebben we niet geko zen. We willen de Leidenaars la ten zien wat we hebben gevon den en hoe we die spullen uit de grond hebben gehaald. Alles wordt op een simpele, heldere manier uitgelegd, zodat de men sen er veel plezier aan kunnen beleven". Stokkermans irr financiële moeilijkheden LEIDEN - Het Leidse bednjf Stokkermans chroomindustrie NV verkeert in financiële moei lijkheden. Er is bij de Haagse rechtbank surséance van beta ling aangevraagd. Bij het bedrijf werken ongeveer ze ventig personen. Er zouden plan nen bestaan om het aantal werk nemers drastisch te verminde ren. Algemeen directeur P.A. van Haaren was vanmorgen met bereikbaar voor commentaar, maar naar verluidt zouden de te ruggang in de rijwielbranche en zware milieu-eisen de onderne ming in de rode cijfers hebben gebracht. LEIDEN - Een 31-jarige. hoog zwangere vrouw uit Leiden moest gistermiddag rond het middaguur met inwendige bloe dingen naar het AZL worden vervoerd nadat zij op de Willem de Zwijgerlaan met haar fiets ten val was gekomen. Ze viel. omdat ti. Vos, ltd van de begeleidingscommissie, inspecteert het tverk van de Middeleeuwers. Op de tentoonstelling in een andere fietser gedeeltelijk op de Waag is deze Middeleeuws werkplaats te bezichtigen. haar baanvak reed. f Leiden z> LEIDEN - 'Omdat Endegeest er gemarkeerd in een notitie aan de jS. alles aan gelegen is zo duidelijk universiteit en het AZL. In de Naar aanleiding van het in gebruik mogelijk te zijn en zo min moge- notitie constateert Endegeest on- nemen van de nieuwbouw van lijk fianciële risico's te lopen', der meer dat de patiëntenzorg in de Jelgersma, en het feit dat Pro- heeft het psychiatrisch zieken- de Jelgersma nu en in de toe- fessor Bastiaans met zijn patièn- huis zijn positie ten opzichte van komst volledig voor verantwoor- ten toch in een dependance blijft de Jelgersmakliniek duidelijk ding van de universiteit en AZL gehuisvest, constateert Ende geest dat de universiteitskliniek nog steeds evenveel ruimte ge bruikt als voorheen. Op vragen van mevrouw Kramp (CDA) ant woordde directeur Loose gister avond in de vergadering van de commissie Endegeest dat de ge deeltelijke leegstand van de nieuwbouw voor Endegeest niet zoveel verschil maakt. Was Bas tiaans wel naar de nieuwbouw vertrokken, dan had de depen dance leeg gestaan en ook dat had kosten met zich meege bracht. De nieuwbouw van paviljoens op het terrein van het Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest kan, wan neer alles volgens plan verloopt, waarschijnlijk op 12 mei volgend jaar officieel worden geopend. De bouw van de laatste pavil joens. voor 96 bedden, verloopt namelijk zo voorspoedig dat ze al in januari kunnen worden opge leverd. ADVERTENTIE d hdiben."uit Lmdcn heefTze mTÏ>aT lau-n bi/oi«.'cu „In ti f. nou helemaal Ixl.i/cj.i",'.{'T'-i f 1 ia vlrn.k vul (a.g.v, het Unguolvricum), „.Us ;ij l v id<-> \bezct kan ik n...«r h Dolle, dwaze verhalen, van 14 «35 Leidenaars over Leidenaars. Vraag ernaar bij uw boeken-of tijdschriftenhandelaar Redactie: Sart Jungmann Jaap Visser Tsjoek-tsjoek (1) Een zichtbaar ontroerde loco motief 1639 werd gisteren of ficieel in 'LEIDEN' gedoopt. Een klein feestje op het Leid se station gevolgd door een schoolreisje naar de ver- keersleidingpost in Den Haag en dat liet het meren deel van B en W zich niet ont glippen. Cadeautjes over en weer op het station. Bovenmeester Goe- koop haakte slim in op de Leidse verlangens naar hal tes bij De Vink en de Meren- wijk. NS-rayonchef J.W. Tie- kink kreeg daarom een bord je met daarop Leiden CS. Van een stad met zo'n station kun je tenminste met goed fatsoen burgemeester zijn. "Centraal ook omdat Leiden zo'n centrale functie heeft", wist Tiekink verder nog te bedenken. "Dat blijkt wel uit het feit dat Leiden op de ranglijst van in- en uitstap- pers de vijfde plaats inneemt. Achter Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht". Voor Goekoop toverde hij een miniatuur-uit gave van de LEIDEN uit zijn zak. En zo kon het gezelschap tevre den een reisje achter onze ei gen loc maken. Een moderne zij het wat korte versie van de Oriënt Express: in een luxe eerste-klasrijtuig met allerlei hapjes en drankjes aan boord. "Want dit is voor ons ook eens een leuke gelegen heid om 's middags al aan de sherry zitten", verkneukelde Tiekink zich. Het werd een retourtje Den Haag Binckhorst waar te zien was hoe vandaar het treinver keer in Leiden wordt gere geld. Op een groot tableau waren alle sporen te herken nen en aan de hand van licht jes bleek waar een trein was (geel), waar hy naar toe moest (groen) en waar hij vooral niét naar toe moest (rood). Erg lang mocht het uitstapje niet duren, want de gebruikte rijtuigen moesten nog naar Venlo en Keulen. LEIDEN mocht echter even uitrusten van alle feestelijkheden, stel de Tiekink iedereen gerust. Tsjoek-tjoek (2) "Het geven van namen aan locomotieven is zo oud als de spoorwegen zelf', meldt een Ducdalf en Loopplank LEIDEN - De bestuurscommissie aan de kleuterschool de Ducdalf en de lagere school de Loop plank zal worden opgeheven. Daarvoor in de plaats komt een "opgetuigde" medezeggen schapsraad. Dit hebben de raads leden van de commssie onder wijs, samenlevingsopbouw en emancipatie gisteravond beslo ten. Alleen de PSP en PPR waren te gen de opheffing. Overigens zal aan de raad het voorstel worden gedaan de bestuurscommissie pas met het nieuwe schooljaar op te heffen. Tot die tijd kan dan goed worden bekeken wat voor een medezeggenschapsregle- ment het beste past by het scho lenkoppel DucdalÜloopplank. De meerderheid van de commis sieleden was geen voorstander van én een medezeggenschaps raad én een bestuurscommissie. Veel te ingewikkeld zou dat alle maal worden, meenden zei. Wet houder Peters vond het een eis van de democratie dat de struc tuur op een school doorzichtig is. Wel vond men het noodzakelijk dat de verworvenheden die de bestuurscommissie had, zoals het zelfstandig benoemen van leerkrachten en het opzetten van een schoolwerkplan terug te vin den zyn in het reglement van de medezeggenschapsraad. In een "opgetuigd" reglement zullen die rechten worden vastgelegd. LEIDEN - Op een bouwterrein aan de Ringkade zyn in de nacht van dinsdag op woensdag negen cv-kachels met expansie-vaten uit in aanbouw zynde woningen gestolen. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, kwa men binnen door verbreking van ruiten. De schade is nog niet be kend, maar loopt in elk geval in de duizenden guldens. LEIDEN - De Leidse Rechtswin kel gaat verhuizen. De hulpverleningsinstelling, die sinds jaren gevestigd is in het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde, zal vanaf maan dag .22 november een nieuw on derdak krijgen aan de Ketelboe- tersteeg 10. Ook daar zal men weer gratis hulp bieden bij de problemen met huren, ontslag, sociale uitkeringen, belastingen, klachten over politie en justitie enz. De Leidse Rechtswinkel hoopt dat mensen die hulp nodig hebben ook de weg naar het nieuwe onderkomen weten te vinden. De Ketelboetersteeg is niet zo bekend. Het is een zy- straat van de Breestraat, richting brandweer en politie. De spreekuurtijden zijn, voor de afdeling wonen en werken, op maandag- en woensdagavond van 18.30 tot 20.30 uur. Voor de afdeling belastingen op dinsdag en woensdagavond van 18.30 tot 20.30 uur en voor het klachten bureau op dinsdag- en donder dagavond van 18.30 tot 20.30 uur. Het lijkt een wat obscure plek, maar in deze steeg, de Ketelboetersteeg, zal de Leidse rechtswinkel zich vestigen. In het rechterpand op de foto. De Ketelboetersteeg is een verbinding tussen de Breestraat en Langebrug, nabij de Zonneveldstraat. "Misschien wordt bedoeld dat het niet zo mag zyn dat een plaatsnaam mogelijk kan ver dwijnen". probeerde één spoorwegman die onze uitleg maar niets vond. Maar zo waarschijnlijk klonk de zyne ook niet. Alsof Leiden ooit verdwynt. B.J. Holle vaten (2) De bewoners van de Voorstraat zyn weer een beetje gerustge steld nu ze weten dat de meer dan 350 olievaten op het ter rein van Boot als voetstuk moeten dienen voor plezier- bootjes. Bep Geerlof en Anneke Brus- see hesen twee maanden ge leden de stormbal omdat ze bang waren voor brand- en explosiegevaar op het terrein van de voormalige scheeps werf. Toen Boot een paar jaar geleden z'n vaantje streek en de kaalgeplukte werf braak kwam te liggen, braken voor de omwonenden angstige ty- den aan. Kinderen staken er voortdurend 'fikkie' en er bleken talloze olievaten op het terrein opgeslagen. 'De mannen van B<p en Ann. k-- namen een kykje en bemerk ten dat er volle vaten tussen stonden. De gemeente beweerde van niet, alleen in één vat zou al leen ongevaarlijke koelvloei stof zitten. "Mooi dat daar niets van waar was", oordeelt Bep Geerlof nu, "want onder- laatst heb ik met m'n eigen ogen gezien dat er zeven va ten werden weggesjouwd En er moesten twee man aan te pas komen om die zogenaam de lege vaten op te kunnen tillen...". In elk geval is Bep Geerlof weer wat gerust gestemd. "Vooral omdat ik nu ik weet waar ze de rest van de vaten voor gaan gebruiken" Chef grondzaken Schaap van de gemeente legt uit dat de ha venloze watersportvereni ging Kooihaven toestem ming heeft gekregen om de plezierbootjes van de leden op de voormalige scheeps werf te laten overwinteren. De lege olievaten dienen ter ondersteuning van de jachten. Wanneer de vaartui gen volgend voorjaar uit hun winterslaap ontwaken, moet het terrein worden ontruimd. De scheepswerf wordt daarna bouwryp gemaakt zodat in het najaar eventueel kan wor den begonnen met de bouw van het bejaardencentrum Noord. Ondertussen is de loods van Boot. die aan de achtertuintjes van de wonin gen aan de Voorstraat grens de, gesloopt zodat de bewo ners straks vry zicht hebben op de op olievaten dobberen de TCooivloot' J V. LEIDEN - Alle partijen wa ren het er gisteravond in de raadscommissie on derwijs, samenlevingsop bouw en emancipatie over eens dat het wijkcol lectief in Leiden-Noord niet mag worden opgehe ven. De raadsleden vonden het een on doordachte stap van wethouder Peters om deze stichting, waarin alle wijkorganisaties van Noord zijn ondergebracht, de subsidie te willen onthouden. 3. van Dongen (PvdA) kwam met het voorstel het wijkcollectief in elk geval nog een jaar geldelijk te ondersteunen. Ze dacht hierbij aan de 75.000 gulden die in de be groting jaarlijks opzij worden ge legd voor de nieuwbouw van het volkshuis. "Nu daar nog geen de finitieve plannen voor zijn, is het wel mogelijk dat bedrag ervoor te bestemmen", sprak zij. Voor de andere 75.000 gulden wilde raadslid Van Dongen nog een LEIDEN - Een Aalsmeerse buschauffeur van Centraal Nederland moest gistermiddag omstreeks half drie met een gebroken kaak naar het AZL worden vervoerd nadat hij op de Oude Herengracht klappen had gekre gen van een automobilist, die meende dat de bus voor hem aan de kant moest gaan. De automobilist, die er na het incident vandoor ging, reed in verboden richting op de Oude Herengracht. Toen hy niet langs de bus bleek te kunnen rijden vernielde hij allereerst een ruit van de bus en ging daar na naar binnen om te chauffeur een aantal klappen te geven. Toen de politie kwam was hij al verdwenen. keer een beroep doen op het mi nisterie van CRM. Een idee dat door de andere raadsleden werd gesteund. De stichting wijkcollectief is in 1976 als experiment opgezet om de renovatie en verbetering van woningen te begeleiden. Aan vankelijk betaalde het ministerie van CRM alle kosten (anderhalve ton) van het wijkcollectief. Later werd dit bedrag gedeeld en moest 75000 gulden door de ge meente bekostigd. Het ministe rie is opgehouden met betalen omdat het experiment dit jaar af loopt. Nu de renovatie van woningen het hoogtepunt heeft gehad, heeft het wijkcollectief langzamer hand zijn terrein verlegd naar educatie, emancipatie en cultu rele minderheden. Men wilde af van het stempel "achterstands- buurt". Met al deze activiteiten heeft het wijkcollectief de bewo ners in Noord voor zich gewon nen en een duidelijke plaats ver- deze samenleving. Ook de raadsleden vreesden gister avond dat als er geen geld meer zou komen activiteiten als Ou ders op Herhaling, huis werkklassen, combinatiepakket en wijkcomités het geheel als een plumpudding in elkaar zou vallen. Wethouder Peters voelde wel iets voor het voorstel van zijn partij genote Van Dongen. Hij vertelde inmiddels te hebben vernomen dat het ministerie ook niet zo on welwillend tegenover voortzet ting staat, als men in eerste in stantie had aangenomen. Het CD A-lid Kranenburg eiste dat Peters zo snel mogelijk gaat on derhandelen met het ministerie. Hij vond dat dit eigenlijk al had moeten gebeuren. De stichting wijkcollectief toonde zich gisteravond verheugd. Al leen vroeg zij zich af waarom er geen beleid achter de plannen van wethouder Peters zit. "We kunnen nu al zeggen dat we vol gend jaar weer hier zitten". NS-rayonchef Tiekink bekijkt de huisvlijt van de gemeente Leiden. Een bord met daarop Leiden c.s. Burgemeester Goekoop heeft al haltes bij Merenwijk en De Vink voor ogen. (Foto Holvast) NS-informatieblad, dat zich zelf Railevant noemt. De naamgeving locomotieven is er overigens een tijdje uit ge weest. Vroeger luisterde tsjoek-tsjoek nog naar zulke welsprekende namen als Snelheid, Hoop en Arend, maar aan het eind van de eeuw kwam de verzakelij king en kregen de locs alleen nog maar nummers. Offi cieus heette er nog wel eens een locomotief Jaap, maar in de boeken kwam het niet. Nostalgie heeft op haar beurt de verzakelijking de nek om gedraaid en dat betekent dat een serie van 58 Duitse stel len uit de serie 1600 weer met een naam getooid wordt. In dit geval plaatsen met interci ty-stations, mits met een beetje gestyleerd gemeente wapen. Zoals Leiden kenne lijk Voor dit alles heeft de NS zelfs 'Uitgangspunten voor beleid' geforumuleerd, zo leert ons Railevant. Dat soort dingen gaat tenslotte niet zomaar. Zo moet de "visuele vormgeving aansluiten op de door NS ge voerde huisstijl". En: "Het af breukrisico van een naam moet zo gering mogelijk zyn: het herdopen van een loc moet voorkomen worden". Geen NS'er kon ons gisteren vertellen wat er met een 'af breukrisico' wordt bedoeld Verbasteringen misschien als 'Ryden doet Leiden' of nog leuker: 'Ryden doet Loden"'

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3