Raad akkoord met begroting eidse agenda We doen het zelf wel even >- 'Maatschappelijk werk moet wel bezuinigen' D'66 verwijt college Leiderdorp gebrek aan creativiteit Fractievoorzitters in Zoeterwoude zijn gewaarschuwd. PvdA stelt vragen over dierenpark UVS wint sportkwis Leidenaar misbruikt goed doel LEIDERDORP "Gexooon even zelf doen." Dat moeten de medewerkers van het Lei derdorps aannemersbedrijf Nagtegaal en Zoon gedacht hebben toe ze 'iemand' moes ten vinden voor de traditio nele 'eerste paal de grond in slaan'. Want is het niet al ja ren gebruikelijk dat of hoog waardigheidsbekleders of de toekomstige eerste bewoners de gele oliejas aantrekken om daarna op het knopje te druk ken in de heimachine waar mee de plechtigheid is ver richt? "Wij willen deze kring doorbre ken", verklaarde Nagtegaal en Zoon onlangs. En zijn wil geschiedde gistermiddag. Met grote vakkundigheid drukte directeur Nagtegaal, die al 25 jaar in het vak zit, voor het eerst van zijn leven op de knop voor de eerste paal van 24 premiewoningen in het plan Buitenhof. De paal zonk in de grond alsof de burger vader het zelf had gedaan. Oegstgeester commissie: DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 DONDERDAG OEGSTGEEST - De commissie on derwijs en welzijn in Oegstgeest staat niet erg positief tegenover het voorstel van B en W om de bezuinigingen die door de rijks overheid worden doorgevoerd op de maatschappelijke dienst verlening voor de rekening van de gemeenten te laten komen. De commissie stelt dan ook voor om de post van een leidingge vend maatschappelijk werker, die nu nog niet is vervuld niet in het kostenbedrag dat voor subsi die in aanmerking komt op te ne men. Op die manier wordt de post personeelskosten met onge veer zeventigduizend gulden verminderd. Voor de gemeente Oegstgeest betekent dit, dat de uitgave van bijna 24.000 gulden die men tekort kwam door de LEIDERDORP - De gemeenteraad gaat in grote lijnen akkoord met de begroting en de beleidsvoornemens voor 1983 van het college van B en W in Leiderdorp. Dat bleek gisteravond tijdens het eerste deel van de algemene be schouwingen in de raad. Hier en daar werden nog wel wat kritische opmerkingen geplaatst, maar tot echte wij zigingsvoorstellen kwam het niet. Alleen D'66 leverde forse kritiek op de beleidsvoornemens omdat er voigens hen niets nieuws in stond. En de WD lanceerde een plan om de subisidies te verlagen. Met eenzelfde bedrag zou de onroerend-goedbelasting dan moeten worden ver laagd. De Leiderdorpers zouden dan meer geld tot hun beschikking hebben en zelf kunnen beslissen waaraan zij dat willen spenderen. De WD kwam met dit plan om de burgers "meer te betrekken bij de bestemming van hun eigen in komen en de overheid te laten te rugtreden waar dit gewenst en mogelijk is". Tijdens de algeme ne beschouwingen werd de rela tie gelegd tussen de onroerend- goedbelasting en het zwembad dat ieder jaar een subsidie krijgt van zo'n 350.000 gulden. Dat is volgens de WD zeventig gulden per inwoner die onroerend-goed belasting betaalt. Volgens de WD zou bijvoorbeeld het subsi diebedrag voor het zwembad omlaag kunnen. Het gevolg is dat de tarieven van het zwembad VOORSCHOTEN Een tienjarige jongen uit Voorschoten moest gisteravond omstreeks zeven uur met vermoedelijk een beenbreuk naar het AZL worden vervoerd nadat hij op de Schoolstraat met zijn fiets tegen een auto was aan gereden. De automobilist reed richting Leidschendam toen de jongen plostehng overstak. KATWIJK - Onbekenden heb ben het in een Katwijkse zonne wijzer verwerkte koper wegge haald. Wanneer de diefstal exact heeft plaatsgehad is niet geheel duidelijk. Gisteren is bij de poli tie aangifte gedaan. De waarde van het koper van de zonnewij zer, die zich bevindt in de Voor straat op de hoek van de Anna- straat, wordt door de politie ge schat op 1000 gulden. dan omhoog gaan, omdat er toch voldoende geld binnen moet ko men om te kunnen blijven draai- Stenen tijdperk Het college wees dat plan gelijk van de hand. Wethouder Beze- mer (PvdA) noemde het WD- voorstel een "open deur". "Zo is het toch ook met wegenonder- houd en onderwijs. Daar betaalt toch ook iedere Leiderdorper voor, of hij nu auto rijdt of niet en of hij kinderen op school heeft of niet. Wij hebben beslo ten - en daar zijn we gemeente bestuurder voor - dat zwemmen een gezonde of nuttige bezigheid is die zonder al te grote financië le belemmeringen voor iedereen toegankelijk moet zijn. De WD bepleit de teruggang naar het stenen tijdperk van de gemeen telijke taakopvatting. De opvat tingen van de WD leiden er on herroepelijk toe dat de sterken sterker worden en de zwakken zwakker", aldus Bezemer. Alle partijen vielen min of meer over het uitblijven van de herin richting van de Hoofdstraat en het kerkplein. Een antwoord bleef het college schuldig. De markt zou uitgebreid moeten worden op het dan heringerichte kerkplein. Volgens de WD zijn er kooplieden die markt willen verplaatsen, omdat de belang stelling meer dan landelijk terug loopt. Mocht de markt in de Hoofdstraat geen levensvatbaar- Wethouder Bezemer: "WD wil te rug naar stenen tijdperk". heid hebben, vindt de WD, dan moet er vroegtijdig een andere plaats worden gezocht. Bezemer vroeg de WD een "nadere uit spraak" te doen omdat het ver stevigen en uitbreiden van de weekmarkt in de Hoofdstraat al tijd het beleid is geweest. Overkalken Het gemis aan nieuwe zaken in de beleidsvoornemens was voor D'66 de reden om fors uit te ha len naar het college. Volgens D'66 is het "armoe troef' en heeft het college zich er wel erg ge makkelijk van af gemaakt door de hoofdlijnen voor het beleid 1982-'86 "over te kalken" in de beleidsvoornemens. D'66 is het er mee eens dat er weinig of geen geld is voor nieuwe zaken maar volgens de fractie had het college zijn "creativiteit".moeten gebrui ken voor zaken die niet "geldver slindend" zijn. D'66 gaf een uit gebreid overzicht van zaken die ze graag in de beleidsvoorne mens had willen zien, zoals de oprichting van een werkgroep die zich bezig gaat houden met emancipatie, een uitgebreid werkloosheidsbeleid en een uit gebreidere paragraaf over econo mische aangelegenheden. Burgemeester en wethouders sloe gen stuk voor stuk ongemeen hard terug. Burgemeester Van der Have betoogde dat D'66 geen realiteitszin had gezien de slech te financiële situatie. Het college, aldus Van der Have, wilde in de beleidsvoornemens de mentali teit weergeven waarmee men de magere jaren tegemoet wil tre den. In dergelijke beleidsvoorne mens is geen plaats voor geldver slindende zaken. Alle wethou ders kwamen in hun antwoord terug op de D'66-kritiek. Het leek wel alsof het college besloten had D'66 een lesje te leren. Een voorbeeld: "Enige fracties, en met name D'66, missen een aan tal belangrijke dingen in de be leidsvoornemens. In het bijzon der voor een spiksplinternieuwe fractie als D'66 wil ik daar kort op ingaan", vertelde wethouder Gehner (VVD), waarna een korte uiteenzetting volgde over de pro cedure die een gemeentebestuur volgt bij de begrotingsbehande ling. Elisabethhof Het PPR-raadslid Van der Zande pleitte voor een onderzoek naar een andere invulling van de Eli sabethhof. Volgens Van der Zan de zou onderzocht moeten wor den of daar een bedrijfs-techno- logisch centrum gerealiseerd kan worden. Een dergelijk cen trum bestaat uit zogenaamde mens- en milieuvriendelijke on dernemingen. Het centrum zou nieuwe projecten daadwerkelijk ondersteunen door middel van het beschikbaar stellen van huis vesting en andere zaken zoals te lefoon en administratie. Verder zou een centrum informatie kun nen verstrekken over de meest uiteenlopende zaken en kunnen assisteren bij het opzetten van een bedrijfsplan. Een dergelijk centrum zou zichzelf kunnen be druipen. Het college ging in haar beantwoording aan dit voorstel voorbij. Van der Zande vroeg verder hoe het stond met de voorbereiding van een notitie over windmolens. Hier bereikte hij meer bij het col lege. Wethouder Meerburg ant woordde dat de notitie in het eer ste kwartaal van 1983 aan de commissie zal worden voorge legd. Voorlopig wil de wethou der windmolens toestaan bij in dustrieterreinen en agrarische bedryven. In de omgeving levert dat volgens Meerburg meer be zwaren op, omdat windmolens op geen enkele manier overlast mogen veroorzaken. De PvdA kwam in haar algemene beschouwingen met een verkie- zingspunt. Zij stelde voor om het onderhoud van de groenvoorzie ningen in de wijk Voorhof door de omwonenden uit te laten voe ren. Dat zou voorlopig als experi ment voor een jaar moeten ge beuren. Achter dit plan zit de idee van het individueel trek kingsrecht, dat de PvdA met veel bombarie in de verkiezingstijd lanceerde. In het kort komt het neer op het uit laten voeren van gemeentelijke taken door inwo ners van Leiderdorp zelf, waar door er bezuinigd wordt. De mensen mogen dan zelf beslis sen wat zij met dat geld willen veranderen in hun wijk. Binnen kort zal de PvdA hierover een notitie aan B en W overhandigen. Het CDA sprak ferme taal over de verenigingen die hun subsidie aanvraag te laat indienen. Het so- ciaal-cultureelprogramma is dit jaar daardoor vertraagd. "Vol gend jaar moet hun in ronde taal verteld worden dat overschrij ding van de termijnen hen on herroepelijk de subsidie 1984 laat verspelen. Men kan vereni gingen die stipt hun plichten na komen niet aldoor laten wach ten", aldus CDA-fractieleider Den Boeft. Het college stemde hiermee in. Morgen gaat de begrotingsbehan deling verder. De raad zal dan vanaf vier uur in tweede termijn praten over de begroting en be leidsvoornemens 1983. Het colle ge antwoordt 's avonds. korting die de overheid heeft toe gepast op de rijksbijdrage, tot ongeveer de helft kan worden te ruggebracht. De commissie kwam tot dit advies nadat de meeste leden lieten blij ken niet te willen tornen aan het raadsbesluit van maart 1982, waarin wordt gezegd dat toe komstige kortingen op de over heidsbijdrage in principe zullen worden doorberekend aan de stichting maatschappelijke dienstverlening en niet meer voor de rekening van de gemeen te zullen komen. Eerder had Oegstgeest de korting van 7,5 procent op de overheids bijdrage voor haar rekening ge nomen. Nu er opnieuw voor het komende jaar een korting van tien procent op het programma staat is er binnen de commissie onwil om ook die zonder slag of stoot voor de rekening van de deelnemende gemeenten te laten komen. Daarom is aan twee ver tegenwoordigers van de stich ting MDV te kennen gegeven dat de vacature dit jaar niet moet worden vervuld en daarom ook het bedrag dat voor die post is gereserveerd in mindering moet worden gebracht op de kosten van de stichting. Men zal zich volgend jaar aan de hand van een discussie-nota beraden of men met de huidige vorm van het maatschappelijk werk wel wil blijven doorgaan. Het is overigens volstrekt onzeker of het voorstel van de commissie in deze vorm doorgaat. Allereerst moet de raad zich hierover uit spreken en bovendien zal wel licht de overheidsbijdrage als ge volg van afnemen van de perso neelslasten kleiner worden. Als deze afname het voordeel voor de gemeenten overtreft zal men zich opnieuw moeten beraden. Leiden - Stadsgehoorzaal: themadag universiteit over jongerenbeleid; 9.30. Stadsbouwhuis, Langegracht: beleids groep stadsvernieuwing Leiden; 9.30. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: film "Die Bleierne Zeit" van Margaretha von Trot- barium. Schelpenkade 6: lezing i Hawaii; 20.00. Buurthuis Matilo, Zaanstraat: bazaar bejaardenhandwerkclub; 14-17.00. Rode Kruis, Apollolaan lb: verkoop tentoonstelling; 14-17.00 en 19-21.00. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film "Otto e Mezzo/8 W van Fellini, 20.00 en 22.15. Architectenwinkel Oude Vest 163: kosteloos advies, 17.00-18.00 Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: gratis advies, 20.00-21.00. Troef, Noordeinde 2a: spreekuur werk groep dienstweigeren, 20.00-21.30 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19.00-20.30. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b: spreekuur comité Gasprijsverhoging Nee. 19.00-20.00. Lindehoeve: 'levende' folkmuziek ii kleine soos; 21.30. Oegstgeest - raadhuis: APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 5 nov tot 12 nov door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zóeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. ZOETERWOUDE De fractievoorzitters van de Zoeterwoudse po litieke partijen hebben een "vermanend" briefje gekregen van het college van burgemeester en wethouders. Het briefje gaat over de "verantwoordelijkheid van de fractievoorzitter bij frac tievergaderingen". In het briefje staat onder meer dat de fractievoorzitter verant woordelijk is voor het "consumptiegebruik tijdens de bijeenkom sten". Daarnaast is hij ook verantwoordelijk voor "het ter inzage geven van vertrouwelijke stukken". Wie denkt dat de fractie voorzitters in het dorp Zoeterwoude er een rotzooitje van maken is echter toch aan het verkeerde adres. Alles verloopt ordentelijk ener is zeker geen sprake van drankmisbruik. Maar waarom dan zo'n brief? Een formaliteit lijkt gemeentesecre taris Kruithof te willen zeggen. Er is een nieuwe raad en een nieuwe fractievoorzitter voor Progressief Zoeterwoude, dus kon het geen kwaad om nog eens de oude regels boven tafel te halen. Want dat de regels oud zijn blijkt wel uit het feit dat boven het briefje de datum van 18 decmeber 1978 prijkt. Met als onderteke naars de oud-burgemeester Detmers en oud-secretaris Winge- laar. Verder wordt nogmaals aangegeven dat bij de fractievergadering maar drie niet-raadsleden aanwezig mogen zijn. Gelukkig hoe ven ze niet meer hun naam van te voren bekend te maken. Na tuurlijk wel vervelend voor de achterban als die bestaat uit meer dan drie personen en de fractie vergadert maar eens per maand. Even wachten voordat je de gekozen fractie ter verantwoording kunt roepen. WASSENAAR "Is het college van burgemeester en wethou ders bereid om zo nodig als be middelaar op te treden bij het dreigend arbeidsconflict tussen de leiding van het dierenpark en de 45 in Wassenaar werkzame werknemers". Deze vraag, en nog enkele anderen, heeft het PvdA-raadslid Gou- looze aan B en W van Wassenaar gesteld. De vragen zijn gesteld ter voorbereiding van de komen de begrotingsvergadering in de cember. Een groot aantal gaan over het dierenpark dat waar schijnlijk dicht gaat. Zo vraagt Goulooze verder of bij het college bekend is welke sub- sidieverzoeken en aan wie door de exploitant van het dierenpark zijn gericht. Ook wil de sociaal democraat weten of B en W be reid zijn om samen met andere gemeenten en overheden subsi die te geven aan het park. Ook wenst Goulooze duidelijkheid over het feit dat er bij de Kroon een wijziging van het daar gel dende bestemmingsplan ter goedkeuring ligt. Op het gebied van de werkgelegen heid vraagt de PvdA-voorman of Wassenaar bereid is om een ar beidsplaatsenplan te ontwikke len. Daarnaast wil hij weten of B en W van plan zijn om te onder zoeken of in de bouw alternatie ve energievormen toegepast kunnen worden. Hij denkt zelf aan windenergie en zonne-ener- gie. KATWIJK - Voetballertjes van het Leidse UVS hebben gisteren het door een bankin stelling georganiseerde sportkwis-kampioenschap voor Leiden en omstreken gewonnen. Zij sleepten daar mee een fraaie beker en 500 gulden voor de clubkas in de wacht. Tweede werd het team van de Katwykse reddmgingsbriga- de en derde de Hillegomse voetbalvereniging SIZO. Zij ontvingen respectievelijk 400 en 300 gulden. Aan de finale ronde die gisteren in gebouw Tripodia in Katwijk plaats had deden 19 verenigingen mee. De kwis was bedoeld voor sportertjes tussen 10 en 12 jaar. De finalekwis werd gepresen teerd door Dick Passchier en Judith Bosch. Tussen de di verse ronden traden een aan tal artiesten op. LEIDEN - Ondertrouwd: J. M. Beu- gelsdijk en A. M. Lancel; A. P. M. Pouw en J. H M Bakker; J. N. Kok en A. van Vliet; R. Masurel en M. J. van Hout; D. J. Stoeken en G. Rijsbergen; H. van der Wilde en G. R. Knotter; J. A. Brouwer en D. J. F. Bavelaar. Geboren: Jeroen Jacobus Michael, zv. N. J. Schrama en P. T. van der Putten; Martien Emilie, dv. A. J. M. Ebus en F. E. Mulders; Desirée Geertruida Dieu- wertje, dv. W C. van Rijn en G. M. Ho- genboom; Aagje Aria, dv. G. Vooijs en A. Vlieland; Daniël Cornelis, zv. C. A. Vogelaar en W. J. R. Stolk; Manet Ja- nien, dv. H. J M. Niersman en S I. C. de Langen; Karlijn, dv. C. W. H. Sprünken Burgerlijke stand en C. A. Pieterse; Gijs, zv. E. Briét en O. M. Mackenzie; Sebastianus Antonius Lambertus, zv. L. M. J. Krol en W. J. M. Pennings; Mariska Pieternella Alida, dv. S. H. Siebert en C. E. Schellekens; Dennis Martijn, zv. G. M. H. Scheer en M. J. ter Rele; Pieter Cornelis Jozef, zv. P. J. de Groot en P. M van Vliet; Ilona Nicoline, dv. C. N. d'Abo en E. M. A. Broekhoff; Franciscus, zv. A. J. M. Smulders en J. M. E. Koster; Frank, zv. L. Berkheij en C. C. van Dijk; Remco, zv. B. J. Appelo en J. G J. van Duuren; Melinda, dv. P. G. M. de Vreede en E. Siso; Ronald Willem, zv. I. R. Boekkoei en M. G. Vogelaar; Yusuf, zv. T. Arslan en H. Zeytinlioglu; David Edward, zv. F. R Ellis en K. van der Swan; Maartje Cornelia Marieke, dv. M. Ammeraal en A. Hazenoot; Jelle, zv. W. Nagtegaal en A. M. G. Boom; Chantal, dv. W. Polane en J. A. Dontje; Debora Barbara, dv L. Cossu en O. Melis; Jessica Tamara Kat- mah, dv. H. K. van Leeuwen en H. T. van der Wijst; Leontine Antoinette, dv. L. P. Ligthart en E. M. H. M. Versaevel; Frans-Willem, zv. F. W. Goudsmit en E. van Bork; Monika, dv. J. P. Vervark en B. Temme; Cornelis Jan, zv. P. van der Plas en A. B. van Dijk; Eric Alexander, zv. R. A. van Vliet en K. J. Leigh. Zakenlieden voor 10 mille opgelicht LEIDEN - Een 32-jarige Leidse ad vertentie-acquisiteur heeft in de omgeving van Arnhem en Eind hoven bijna dertig zakenlieden opgelicht voor een bedrag van ruim 10.000 gulden. De man gaf zich uit voor medewerker van het Koningin Wilhelminafonds en zamelde geld in voor een cam pagne onder het motto "Geef kanker geen kans". De Leidenaar vertelde dat van het geld borden zouden worden ge plaatst in openbare gebouwen en ziekenhuizen. Toen dat niet ge beurde kreeg een van de gevers argwaan en schakelde de politie in. Van het geld dat hij op die manier opstreek is geen cent bij het Koningin Wilhelminafonds terecht gekomen. OEGSTGEEST - De onroerend- goedbelasting in Oegstgeest stijgt voor eigenaars van huizen met 15,84 percent en voor gebrui kers met 15.96 percent. In deze stijging is de verhoging van vier percent die al in de begroting voor 1983 werd genoemd ver werkt. De sterke stijging is het gevolg van de hertaxtatie die het afgelopen Onroerend- goedbelasting gaat omhoog jaar in Oegstgeest is verricht door het gespecialiseerde bedrijf KAFI. De hertaxatie zal gelden voor de jaren 1983 tot en met 1987. De stijging wordt vooral veroorzaakt door de daling van het onroerend-goedprijs sinds 1978. Per drieduizend gulden waarde gaan gebruikers nu 3,27 gulden betalen en eigenaars 4,46 gulden. OPGERICHT 1 MAART li LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79.70 Directie: G. Koopman Ptv Alg redactiechef: H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (ptv) W. F. J Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) Losse nummers 0,80 Rubriekchefs: <J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. In: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cfiro. tel. 071-144941, tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2