VNO wil prikkel werkende Philips P2SOO microcomputer met macromogelijkheden, In C Hoogovens somber |V Panter naar Agio D marktberichten Verlies Dow Chemical meer dan 150 miljoen Belastingplan zet niet-actieve op afstand FNV-econoom stek werk vóór inkomen Laker start reisbureau DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 Economie tCebeco ^gfcebeco-Handelsraad, nationale co öperatieve aan- en verkoopver eniging voor land- en tuinbouw, heeft in het per eind juni afgeslo ten boekjaar 1981-1982 een resul taat na belasting geboekt van 11,8 min. Dit betekent een fors herstel ten opzichte van het voor gaande boekjaar toen de winst met anderhalf miljoen daalde tot 8,4 min, aldus de coöperatie. De omzet volgens de geconsoli deerde resultatenrekening Ce- beco-Handelsraad plus meerder heidsdeelnemingen - bereikte een hoogte van 3,3 miljard, een stijging van 128 min. De omzet van de Cebeco-Handelsraad- groep, bestaande uit Cebeco- Handelsraad, de leden-coöpera ties en de deelnemingen, steeg van 4,8 tot 5 miljard. Evenals vorig jaar bleef de vraag naar duurzame produktiemidde- len en investeringsgoederen sterk achter. Land- en Tuin- bouwmechanisatie zag de omzet met 13 pet teruglopen tot 86 min. Landbouwuitrusting daal de met 16 pet tot 31 min. In de afdeling voerartikelen werd een omzet behaald van 3,2 min ton, in geld uitgedrukt 1,6 mil jard. ITT De winst van het Amerikaanse communicatieconcern Interna tional Telephone and Telegraph Corporation (ITT) is met ruim zes procent gestegen van 111,5 miljoen dollar in het derde kwar taal van 1981 tot 118,5 miljoen dollar (ruim 330 miljoen gulden) in dezelfde periode van dit jaar. De omzet verminderde met 3,7 procent van 5,4 miljard dollar tot 5,2 miljard dollar (14,6 miljard gulden), zo heeft ITT bekendge- maakt. f Tijdschriften De advertentietarieven voor tijd schriften gaan volgend jaar ma ximaal met vijf procent omhoog. De Notu, de Nederlandse Orga nisatie van Tijdschriftuitgevers, zal haar leden hiertoe adviseren. De Notu heeft hierover over- eenstmming bereikt met het mi nisterie van economische zaken. De Notu overweegt binnenkort de leden ook te adviseren de abonnementsprijzen met niet meer dan vijf procent te verho- J gen. DAF-trucks De raad van commissarissen van DAF-trucks in Eindhoven heeft ir. A. van der Padt (50) benoemd tot voorzitter van de raad van be stuur. In zijn nieuwe functie zal Van der Padt speciaal worden belast met de concernstrategie, de overheidsbetrekkingen, de in- en externe betrekkingen en de divisie speciale produkten. Aart van der Padt is sinds 1 januari 1981 lid van de raad van bestuur en was binnen het college aan vankelijk belast met de divisie speciale produkten. Hij volgt drs. P. van Doorne op, die on langs is overleden. Philips-order De afdeling verkeersregelingssys temen van Philips Telecommu nicatie Industrie BV in Hilver sum heeft opdracht gekregen voor de modernisering van het verkeersregelingssysteem van de Indiase stad Bombay. Daar is vier miljoen gulden mee ge moeid, aldus een persbericht van Philips. Philips moet het zakendistrict van de stad voorzien van een nieuw verkeersgeleidingssysteem dat kant en klaar moet worden opge leverd. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum 11-11-1982. Andijvie per kg. 87-106, Boerekool 58- 85, Groene kool 15-34, Bospeen II 1,14- 1,52, Waspeen AI per kist 3.20-6.-. All 3,20-4,50, BI 3,40-7,80. Bil 3.20, Cl 2,30- 3.-, CII 1,60-1,90. Aanvoer: 187 ton. Breekpeen BI per kist 2,70-2,80, Cl 2,60- 5,50, Prei AI per kg. 60-63, Prei B II per kg. Uien per kg. 0,42, Peterselie (krul) 40-55, Selderij 0,29, Bloemkool 6 per bak I 2,55-2,92, 8 I 1,92-2,15, 8 II 0,59, 10 I 1,13, 10 II 57. 12 1 97, 12 II 41. AMSTERDAM (GPD) - De staal- crisis verergert zich momenteel. Of dit gevolgen zal hebben voor het toekomstplan van Hoogo vens, valt thans nog niet te over zien. Een somberder en soberder scenario moet echter niet uitge sloten worden geacht. Dit zei dr. M. Albrecht, lid van de raad van bestuur van Koninklij ke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken NV, gisteren in Amsterdam op een buitengewo ne aandeelhoudersvergadering van het staalbedrijf. Op de verga dering werd uitvoerig gesproken over het uiteenvallen van Estel, het samenwerkingsverband tus sen Hoogovens en het Westduit- se Hoesch. Verlies 82 al 50 miljoen De voorzitter van de raad van be stuur, drs. J. D. Hooglandt, ver klaarde tegenover de aandeel houders dat de ontbinding van Estel betekent dat het eigen ver mogen van KNHS met ruim 80 miljoen gulden toeneemt. Dit hangt, zo zei hij, samen met het feit dat Hoesch AG een groter deel van de schuldenlast van Estel draagt (in totaal ongeveer 1,5 miljard gulden) dan Hoogo vens. De aandeelhouders konden zich gisteren overigens slechts laten informeren over het tussen Hoesch en Hoogovens gesloten akkoord over de ontbinding. Enige beslissingsrecht komt hen niet toe. Dit ligt anders met de aandeelhouders van Hoesch. die zich dinsdag in Dortmund over het akkoord kunnen uitspreken. Hoogovens maakte gisteren even eens de kwartaalresultaten be kend. In het derde kwartaal van dit jaar blijkt het concern een verlies te hebben geleden van 17 miljoen gulden. In het tweede kwartaal werd nog 3 miljoen winst geboekt. Tot nu toe is dit jaar 50 miljoen gulden verlies ge leden. In de eerste drie kwarta len van het vorig jaar was het verlies overigens 223 miljoen gulden. Hoogovens noemt de verwachting voor het laatste kwartaal „on gunstig". Niet alleen bij het staal bedrijf in IJmuiden, maar ook bü andere activiteiten is er sprake van een negatief resultaat. Met name wordt in dit verband de aluminiumfabnek Aldel in Delf zijl genoemd. TERNEUZEN (ANP) - Dow Che mical Nederland, de Nederland se vestiging van het gelijknami ge Amerikaanse chemische con cern, verwacht dit jaar een ver lies te lijden van tussen de 150 en 200 min. Het bedrijf kan zijn produkten slechts tegen zeer la ge prijzen afzetten als gevolg van de heersende overcapaciteit in 0\ V -aflB 'öff' Dit opvallende geb ming van Purme De centrale, die r 9000 woningen v is del officieel in gebruik gesteld. warmte DUIZEL (ANP) - Het is vrijwel ze ker dat de sigarenfabriek van Douwe Egberts (DE) in Veenen- daal wordt overgenomen door Agio in Duizel (N.Br.). Dat heb ben beide bedrijven gisteren meegedeeld. De fabriek in Veenendaal, waar 120 mensen werken, lijdt al enkele jaren een verlies van drie tot zes miljoen gulden per jaar. DE wil daarom de sigarenfabriek afsto- Scheel commissaris Robeco Dormalig president van de Duit- vergaderingen van de Robeco- nissaris, aldus een mededeling DEN HAAG (GPD) - De werkgeversorganisatie VNO werkt aan een ph waarmee in één operatie de kosten van de ondernemers worden verlaagd en de a c-tand tussen werkenden en uitkeringstrekkers wordt vergroot. In het plan van het VNO wordt het aandeel van de werkgevers in de sociale premies verlaagd ten kos te van een vergroting van het aandeel van de werknemers. De kosten van de werkgevers wor den daarmee verlaagd. De hoge re premielast waar de werkne mers voor zouden komen te staan, zou moeten worden goed gemaakt door grotere aftrekbe dragen toe te staan bij het vast stellen van de loon- en inkom stenbelasting. Het VNO zou die grotere aftrek posten willen zoeken in verho ging van de zogenoemde ar- beids- en reiskostenforfaits, be dragen die bij het bepalen van het belastbare inkomen mogen worden afgetrokken van de loon- ïnkomsten zonder dat die kosten ook met bewijzen moeten wor den gestaafd. Door verhoging van de forfaits zou voor werkenden de belasting zo veel lager moeten worden als de pre miedruk zou stijgen. Daarmee zou de koopkracht van de actie ven in takt blijven. Niet-actieven zouden het voordeel niet hebben, omdat ze niet voor gebruikmaking van de forfaits in aanmerking komen. Omdat zij op het ogenblik echter ook geen premies betalen die zij van een werkgever overgeheveld zouden kunnen krijgen, zou ook hun koopkracht op peil blijven. In het VNO-plan wordt echter ver langd dat de niet-werkenden een 'vereveningsheffing' wordt opge legd die net zo groot is als het grotere aandeel dat werkenden in de premies te dragen zouden krijgen. Met dat bedrag zou het inkomen van de niet-actieven derhalve dalen. Voor het arbeidskostenforfait denkt het VNO aan een jaarlijkse verhoging van het maximaal af trekbare bedrag met 400 gulden. Thans ligt dit forfait (4 procent van het inkomen) op ten hoogste 800 gulden. In drie stappen zou dat maximum moeten worden opgetrokken tot 2000 gulden. De maatregel zou kunnen vallen binnen de operatie die in de rijksbegroting is aangekondigd ter verlaging van de werkgever slasten met 6 miljard gulden, zij het dat het VNO door een wat an dere opstelling en een aantal er bij gewenste maatregelen uit komt op totaal 7 miljard. de bulkchemicalièn en plastics Dit komt door de gedaalde vraag samenhangend met de heersen de economische recessie, zo zei desgevraagd een woordvoerder van het bedrijf. Dow Chemical Nederland leed over 1981 een verlies voor belas tingen van 1 min. Door ontvan gen WIR-premies (investerings subsidies) en belastingteruggave werd uiteindelijk een nettowinst behaald van 12 min op een om zet van 3.7 miljard. De omzet zal dit jaar niet veel stijgen. De verliezen zijn voor het bednjf geen aanleiding om in het aantal personeelsleden te gaan snijden Bij Dow werken ca 2800 men sen. De woordvoerder benadruk te. dat de fabrieken van Dow, die zich voornamelijk op het terrein in Terneuzen bevinden, zeer mo dern zijn. Ze zijn pas in de zesti ger jaren gebouwd en dus rela tief jong. De produktiekostcn bij Dow zgn laag Het verminderen van pro- duktiecapaciteit zal elders in Eu ropa moeten plaatsvinden bij verouderde produktiefacilitei- ten, aldus de woordvoerder. Bovendien maakt het gehele con cern nog winst. In de eerste ne gen maanden van dit jaar behaal de het moederbedrijf een winst van 497 min dollar 1,39 mil jard). Er is totaal geen reden voor ongerustheid, dat er een perso neelsvermindering in het ver schiet zou liggen, aldus de zegs man van het bednjf. Hypotheekrente onder 9 procent UTRECHT (ANP) - Dc Rabohypo- theekbank verlaagt haar taneven voor hypothecaire leningen met 0,6 pet met ingang van 11 novem ber. Het rentetanef voor een hy- potheek voor dne en vijf jaar vast komt hierdoor op 8,9 pet. zo heeft de bank medegedeeld D.E. stoot sigaren af al eerder besprekingen gevoerd met Agio en met Ritmeester. DE maakt sigaren van het merk Panter en Balmoral. In Veenen- óactl worden jaarlijks 110 miljoen sigaren gemaakt. Agio, een van de weinig goed renderende siga renfabrieken in Nederland, maakt jaarlijks 400 miljoen siga ren. Het bedrijf, waar ongeveer duizend mensen werken, heeft vestigingen in Duizel, Veldho ven en Geel (België) en op Malta. ROTTERDAM (ANP) - Walter Sche se Bondsrepubliek, zal aan de alge groep worden voorgedragen als van de beleggingsgroep. De benoeming van Scheel houdt verband met het terugtreden van dr. R_ Freiherr von Weizsaecker, die burgemeester van West-Berlijn is gewor den. Scheel was in de Bondsrepubliek achtereenvolgens minister voor econo mische samenwerking, vice-president van de Bondsdag, minister van buitenlandse zaken en president. Voor zijn politieke loopbaan was hij directeur van een staalfabriek, part ner en directeur van Intermarket en Interfinanz en onafhankelijk advi seur. LONDEN (DPA) - De Brit Freddie Laker, die zijn luchtvaartmaatschap pij in februari failliet zag gaan met een schuld van 270 miljoen pond sterling (ongeveer 1,25 miljard gulden), zal op 13 december een organi satie voor volledig verzorgde reizen oprichten. De Britse raad voor de burgerluchtvaart heeft hem daarvoor woensdag een vergunning gege ven. Lakers toekomstige concurrenten hebben heftig geprotesteerd tegen zijn terugkeer in de reiswereld, maar dat heeft niet mogen baten. De nieuwe onderneming zal voorlopig overigens vrij bescheiden van omvang zijn. Laker sprak van ongeveer veertig medewerkers in het hoogseizoen vol gend jaar. UTRECHT (ANP) - Ontkoppeling van de salarissen van ambtena ren en trendvolgers, lagere jeugdlonen en minimumlonen en inleveren van de prijscom pensatie moeten voor de vakbe weging bespreekbaar zijn om de industrie de ruimte te geven om uit het dal te komen. Dit stelt Piet Vos, econoom van de Indus triebond FNV. in het bondsblad "Zin". Vos houdt de vakbewe ging zijn persoonlijke visie voor. die inhoudt dat het bedrijfsleven absolute voorrang moet krijgen in het beleid van de komende ja ren. De vakbeweging moet af van de "conservatieve" opstelling die vaak wordt ingenomen om een nieuw beleid mogelijk te maken, zo meent Vos. In plaats van de automatische kop peling moet een "beleidsmatige" koppeling komen, waarbij de ambtenarenbonden op eigen kracht met de werkgevers in hun sector zullen moeten uitmaken wat wel en niet mogelijk is. Voor de marktsector verdwijnt dan de zeer grote last van de schouders dat ieder resultaat hier meteen doorwerkt in de collectieve sec tor. Voor elke gulden loonsver hoging voor de industriewerkne mer moet de industrie door de koppeling er nu twee betalen, terwijl het niet zo is dat een goed onderhandelingsresultaat van de ambtenaren leidt tot een verbete ring van de positie van de werk nemers in de industrie, zo stelt Vos. Volgens hem is het achterhaald om de koppeling uit het oogpunt van rechtvaardige inkomensverde ling te verdedigen, omdat de ar beidsmarkt daarvoor te ongelijk verdeeld is. De werknemers in de marktsector, in de industrie en in de bouw, hebben een grote re kans om werkloos of arbeids ongeschikt te worden dan ande ren, aldus de FNV-econoom. Wat betreft jongeren vindt Vos dat het belangrijkste voor deze groep is dat zij werk krijgen en arbeidservaring opdoen, en dat het handhaven van het mini mumloon en het maximumloon daarbij niet een absolute voor waarde dient te zijn. ADVERTENTIE E -a 0 De nieuwe Philips P2500 microcomputer is groots in z'n mogelijk heden Onmisbaar voor het bedrijfsleven Nuttig voor het onder wijs en verenigingsleven In- drukwekkend capabel, óók ijlAH voor helgrotere werk, door zii j snelheid, uitbreidingsmogelijk- heden en CP/M Operating onvnuncaWflnk System Het spreekt vanzell.dat zo n volwassen micro computer kan rekenen op een uitgebreid aanbod van ruim gevarieerde software U raakt volledig geintor meerd. wanneer u de bon in een ongef rankeerde envelop naar ons opstuurl PHILIPS saw Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Als gevolg van dc dood van Bre*jr\jev cn een flink lager Wall Street waren vandaag voor de Amsterdamse beurs aanleiding om vaak een steile weg omlaag te gaan Vooral Kon Olie moest het ontgelden. Ondanks het feit. dat de lagere uitkomsten in het derde kwar taal niet geheel onverwachts kwamen, waren de cijfers toch reden genoeg om na de bekend making tot oen forse koersdaling te leiden. Rond het middaguur was het olie- fonds 2,60 gezakt naar 95.80 KLM^!ij^arf"|k!.,''Pr !)<U0 Ak/n was op dat moment 40 cent lager heen. die gisteren was overschre den. Philips werd 70 cent goed koper op 28.90

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19