EG-ambtenarij kost miljarden Interview uit kerstnummer verwijderd Over 'kernwapenvraagstuk' DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 ~)mdat het laat was geworden in Utrecht, en ik de volgende och tend in Nijmegen moest zijn, be sloot ik vast naar Arnhem te rij den en daar te overnachten. In Arnhem maakte ik dezelfde fout als ik een maandje geleden in Utrecht maakte. Als oud-Amster dammer dacht ik toen, en dacht ik in Arnhem met grote hardnek kigheid opnieuw, dat je maar even in het centrum van zo'n stad hoeft rond te lopen of rond te rij den om op een bescheiden maar proper hotelletje te stuiten waar je voor een niet al te onredelijke prijs tussen 1 uur en 8 uur 's mor gens kunt overnachten. Maar zul ke steden blijken heel anders ge structureerd te zijn dan Amster dam, je stuit daar niet in het cen trum op het ene hotelletje na het andere, je moet je laten raden door een late taxichauffeur. U vindt dat heel gewoon, omdat het immers kleinere steden zijn dan Amsterdam, maar Arnhem heeft 6 maal minder inwoners dan Amsterdam, dus ik dacht in mijn onnozelheid dat Arnhem ook 6 maal minder hotels zou hebben dan Amsterdam waardoor ik nog een ruime keuze zou overhou den. Want in het telefoonboek staan in Amsterdam onder „ho tel" 225 verschillende namen, als je dat door 6 deelt krijg je 37 ho tels in Arnhem, maar het tele foonboek komt niet verder dan 14. En in Utrecht, dat éénderde van hei aantal inwoners van Amsterdam telt, zijn volgens het telefoonboek geen 75 hotels, maar slechts 9! Hoe dan ook, bij het station kwam ik dan toch nog in een hotel te recht, zij het natuurlijk in een tweepersoonskamer die ik voor een tientje extra als één persoon gebruiken mocht. Op zich niet duur, 10 gulden voor een heel bed waar je je horloge op kunt leg gen. Ik heb natuurlijk, hoe laat het ook was, meteen het bad vol laten lopen, want hoewel ik thuis ook een bad heb en er niet over zou peinzen daar om 1 uur 's nachts nog in te gaan liggen, heb ik in hotels altijd het kinderach tige gevoel dat ik voor alles be taald heb en dus ook alles moet gebruiken omdat ik mij anders een oor heb laten aannaaien. Niet dat ik ook meteen alle lam pen ontsteek, maar ik draai wel altijd oven de radio aan, hoewel ik thuis ook over voldoende ra dio's beschik zonder dat ik ooit de neiging voel opkomen die 's nachts nog aan te zetten. Enfin, prima geslapen, goed bed, geen hond of haan gehoord, geen klachten dus, ook werd ik prompt om 8 uur gewekt door de telefoon, die ik meteen daarop gebruikt heb om even naar huis te bellen met vrouw en kinderen. Dat kon vanuit de kamer, altijd makke lijk, ik heb mijn vrouw gezegd dat ik in een hotel in Arnhem zat, en enkele zinnen uitgewisseld met Sara en Janna om hen voor alle zekerheid nog even aan mijn bestaan te herinneren, zodat ik in twee minuten klaar was. Hooguit drie. Ik heb het zojuist nog even „geklokt", door de korte gesprekjes die ik had te recon strueren en ik kwam op twee mi nuten. Zeg drie. Ik heb daarna ontbeten en ben vervolgens naar de balie gegaan, niet om de over nachting te betalen want dat had ik meteen in ruil voor de sleutel al moeten doen om 1 uur 's nachts (85 gulden), maar om te zeggen dat ik nog een telefoontje wilde afrekenen. Ik had natuurlijk ook zo weg kunnen lopen, maar als het om kleine bedragen gaat ben ik eerlijk als goud, zo ben ik nu eenmaal opgevoed. Het meisje aan de balie keek het na, 39 tik ken, zei zei, dat was dus 13 gul den en 50 cent. Of 13 gulden en 80 cent, dat weet ik niet meer, in elk geval 13 gulden zoveel. Dat kan onmogelijk, zei ik, ik heb nog geen vijf minuten gebeld, in een telefooncel zou ik hooguit drie kwartjes zijn kwijtgeraakt! Dan kunt u voortaan beter in een telefooncel bellen, zei ze, het zijn toch echt 39 tikken. Ik vertelde haar want voor een juf frouw aan de balie heb ik geen geheimen) dat ik even enkele zin nen met mijn vrouw had gewis seld, dat ik aan mijn ene dochter tje gevraagd had of ze goed ge slapen had, en aan het andere ge zegd had dat ze 's middags moest zwemmen, en dat ik er echt niet over peinsde daar 13 gulden zo veel voor te betalen. „Een hotel is nog geen alibi voor oplichting zei ik onvervaard, en ik was al van plan te zeggen dat ze mijn naam, adres en telefoonnummer kon krijgen opdat de directie kon pogen mij die 13 gulden via deur waarders en de sterke arm te ont futselen, toen zij uit zichzelf in bond. Misschien had de meter verkeerd getikt. Ze pakte het tele foonboek en keek daarin na hoe veel 5 minuten bellen van Arn hem naar Broek in Waterland kostte. Ik hoefde nu nog maar f 3,45 te betalen. Hoe ze daar aan kwam weet ik ook niet, het tarief is14 cent per driekwart minuut, bij mij thuis had ik voor dat be drag 18 minuten met Arnhem kunnen bellen, maar het was toch al een hele stap terug en die heb ik beloond door te betalen. Een beetje méér betalen dan thuis vind ik trouwens niet onredelijk, hoewel ik ook niet voor het ge bruik van radio, televisie of bad hoef te bloeden, dat zit ook in de kamerprijs inbegrepen. Maar ze moeten daar in Arnhem natuur lijk niet denken dat iedereen maar een buitenlander of een boertje van buten is Onthutsende voorbeelden van vertraging, belem mering en nog veel ergelijker vormen van ambte narij vlogen onlangs in Antwerpen door een zaal van de universiteit toen Nederlandse en Belgi sche wegvervoerders hun hart luchtten over de praktijk van het vrije verkeer tussen de lidstaten van de Europese Gemeenschap. „Acht tot tien uur aan de Ita liaanse grens is dagelijkse praktijk, vele dagen is geen uitzondering. Als een chauf feur tegen een Westduitse ambtenaar een kritische op merking maakt, gaat het lo ket dicht en kan hij een volle dag wachten voordat hij weer aan de beurt komt". Verspilling „Zo ontstaan in het wegverkeer per jaar 2,5 tot drie miljard gulden aan extra kosten, waarvan 30 tot 50 procent zonder voorbehoud als ver spilling kan worden be schouwd", betoogde in een algemene schets van de situa tie dr. Willem A. G. Blonk, (Nederlands) hoogleraar in Brussel en hoofdadministra teur bij het directoraat-gene raal voor het vervoer van de EG. Afgekeken van het Benelux- verdrag van 1948 kwam in 1957 het Verdrag van Rome tot stand waarmee zes Euro pese landen, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de Bene lux zelf, de basis legden voor de thans tien landen omvat tende Europese Gemeen schap. Ondanks hun uiteen lopende rechts- en wetsregels verplichtten de lidstaten zich te streven naar één douane unie, zodat voor het verkeer van goederen en personen binnen dit gebied de grenzen als ware niet meer beston den. „Belemmeringen op «c,vUCia- gebied", aldus prof. Blonk, „zijn per definitie handelsbe lemmeringen en geconsta teerd moet worden dat nu, na meer dan 25 jaar EG, aan de binnengrenzen nog steeds lange wachttijden bestaan. Het vermoeden bestaat zelfs dat ze eerder toenemen dan korter worden". Voor het Nederlandse wegver voer is dat een kostbare han dicap. Een dikke 1600 Neder landse wegvervoersbedrij- ven, aldus het KNVTO, ope reren internationaal en ne men van het totale Europese wegvervoer, dus met inbe grip van dat tussen bijvoor beeld Zweden en Spanje, 30 tot 35 procent voor hun reke ning. Genoeg De belemmeringen die zij in het grensverkeer ondervin den, zijn al jaren onderwerp van kritiek en de druk op „Brussel" om daar iets aan te veranderen wordt steeds gro ter. Want wegvervoerder Wim Bosman uit Netterden bij 's-Heerenberg, die 50 vrachtwagencombinaties door heel Europa laat rijden, heeft er schoon genoeg van dat hij voor een partij van tien ton soep waarin vlees en iets alcohol is verwerkt, ver vaardigd in Nederland en be stemd voor Duitsland, aan gifte ten invoer voor de BTW aan de grens moet doen, ver volgens aangifte van de alco hol in een speciaal daarvoor aangewezen binnenkantoor, en tenslotte veterinaire con trole op het abattoir, enkele kilometers verder. Na eindeloos lijkend uitstel en afstel heeft de Raad van Eu ropese ministers het onder werp grensbelemmeringen voor 16 december aanstaande op de agenda gezet. Neder landse ambtenaren die zelf in Brussel hebben gewerkt - vooral Verkeer en Waterstaat heeft de gewoonte zijn mede werkers voor kortere of lan gere tijd in Brussel een soort stage te laten lopen - zijn stuk voor stuk pessimistisch over de uitkomsten van het be raad van 16 december. „Goe de kans dat er niets anders wordt besloten dan deze zaak op een later tijdstip in behan deling te nemen", zegt me vrouw Irene Albers van Ver keer en Waterstaat, die 18 maanden in Brussel heeft ge werkt maar het daar na een jaar al helemaal niet meer zag zitten. Geen controle? Professor Blonk is van oordeel dat wegvervoer van Maas tricht naar Frankfurt even ge makkelijk moet kunnen ver lopen als van Antwerpen naar Brussel. Geen controles aan de EG-binnengrenzen, met andere woorden. Maar mevrouw Irene Albers vindt van niet. „Vrij verkeer van goederen is niet verenigbaar met uren- of dagenlang oponthoud", stelt zij. „Maar controles blijven noodzakelijk. In verschillen de EG-landen bestaan name lijk uiteenlopende regels voor allerlei zaken. Om een voorbeeld te geven, BTW in Nederland is 18 procent, in Frankrijk 33 procent. Contro les blijven nodig".Op elkaar afstemmen van de zeer ver schillende regels en bepalin gen lijkt de oplossing van dit geldverspilling veroorzaken de probleem. „Harmonisatie" plegen ambtenaren zoiets te noemen, maar met die con statering blijken, in tegen stelling tot wat de multinatio nals tot stand weten te bren gen, ook de grenzen te zijn bereikt van hun verstandelij- Controles aan de grens. ke vermogens: in 25 jaar Eu ropese Gemeenschap is voor het wegvervoer geen harmo nisatie tot stand gebracht. Wat is de zin van herhaling aan elke grens van bepaalde con troles? Waarom is in Euro pees verband niet te bewerk stelligen dat een noodzake lijk geachte controle bij ver trek uit Groot-Brittannië aan de Frans-Italiaanse grens ook wordt erkend, zodat zij niet telkens opnieuw hoeft te worden uitgevoerd? Waarom moet van een partij Franse wijn voor België zowel in Frankrijk als in België een tijdrovende steekproef wor-. den genomen om het alcohol percentage vast te stellen? Vijf dagen Voorbeeld van een chauffeur: „Onlangs had ik in Rotter dam een lading koelgoede- ren: 23,5 ton bevroren ham men voor Italië. Vrijdagmor gen om half tien kwam ik in Aosta en bracht mijn papie ren naar de aangewezen inklaringsagent. Daarna ging ik langs de veterinaire con trole. De hammen werden ge keurd, maar de arts vertelde mij dat van deze lading een analyse moest worden ge maakt. Van drie of vier ham men werd een stukje afgesne den, dat werd opgestuurd naar een laboratorium in Tu rijn. „Dit onderzoek duurde van vrijdagmorgen tot woensdag morgen 10 uur. Ik denk dat zoiets in Nederland in een dag bekeken is. Maar in Aos ta heb ik dus vijf dagen ge staan, met als resultaat dat de lading werd afgekeurd. Kom je na anderhalve week terug, en dan is ook nog iedereen boos. Afzender boos, ontvan ger boos, transporteur boos. Deze zaken gebeuren regel matig. Ik vraag me af wat on ze Italiaanse collega's zouden zeggen, als ze in Nederland komen en ze moeten vijf da gen wachten voor alleen zo'n controle. Niemand kan mij wijsmaken dat dit bevorder lijk is voor 23,5 ton vers vlees". Italiaanse grenscontrole - Ge neral Motors in Antwerpen weet er ook van mee te pra ten. Manager R. N. Wuyts staat er aan het hoofd van'de douaneafdeling en weet alles van de verzending van GM's voertuigen naar Italië. Aan gezien de facturen pas opge maakt mogen worden nadat de zending voertuigen is ver trokken, die er drie dagen voor nodig hebben om vanuit Antwerpen Italië te bereiken, gaan de documenten achter af. Computer Maar (Wuyts): „Terwijl wij al len zoeken naar andere en snellere manieren van com municatie en uitwisseling van gegevens, weigeren de Italiaanse douanediensten facturen te aanvaarden die per computer zijn binnenge komen". Ouderwetse verzen ding per post is dan de ma nier die overblijft, maar ook dat gaat niet van een leien dakje. De gewone post, per trein, heeft er acht dagen voor nodig om de documen ten van Antwerpen in Rome te brengen. Dat kost GM ui teraard veel geld, zodat de documenten per luchtpost verzonden moeten worden". Wuyts wijst op een studie in de VS. waaruit gebleken is dat voor aanschaffen, verwerken en verder behandelen van grensdocumenten voor in- en uitvoer in de VS 7,5 procent gemoeid is van de waarde van de goederen. „Over een heel jaar gerekend komt dit tegenwoordig neer op 40 mil jard dollar", aldus Wuyts, „het vgfvoudige van het be drag in 1970". Hg kent geen vergelgkbare cijfers voor Belgie. „maar gezien onze le gendarische produktiviteit zal dit hier (in België) en in onze buurlanden in verhou ding niet veel lager liggen". Nu moet het worden gezegd, dat ongeveer 20 procent van alle oponthoud aan de gren zen, met een vertraging die de wegvervoerders als aan vaardbaar en normaal onder gaan (circa een uur aan de Nederlands-Belgische en de Nederlands-Duitse grens), wordt veroorzaakt doordat documenten verkeerd zijn in gevuld en instructies niet goed zijn opgevolgd. Sommi gen. ook prof. Blonk, grijpen dit aan om de wegvervoer ders erop te wijzen dat zij een deel van de vertraging aan zichzelf te wijten hebben. Ergernis Het is een wonderlijk verhaal, want het stelt de zaken voor alsof het wegvervoer er is om de documentenj in stand te houden. En het staat lijnrecht tegenover datgene wat prof Blonk verklaart, namelgk dat wegverkeer tussen Maas tricht en Frankfurt even moeiteloos moet kunnen ver lopen als binnenslands. Ook is het zo dat de chauffeurs het oponthoud aan de gren zen vanzelfsprekend aangrij pen om uit te rusten en zo, om zich te verfrissen, te eten en te drinken. Maar dat neemt niet weg dat inspan ning en ergernis aan de grens de ontspanning vele malen kan overtreffen. Wegvervoer der Wim Bosman: „Met name valt op dat juist vrachtauto's van de buurlanden zo zwaar gecontroleerd worden, ter- wijl de vrachtauto's uit de Oostbloklanden zeer spora disch worden gepakt De al lerbelangrijkste hindernis wordt echter nog steeds ver oorzaakt door de controle op de invoer van dieselbrand stof'. „Als we spreken van de doel stelling van één economische unie, met een vrij verkeer tussen de aangesloten lidsta ten. dan is het gewoon meer dan belachelijk zoals door de meeste van deze lidstaten het wegvervoer wordt behan deld. Dubbele belastinghef fingen, zelfs zonder mogelg- ke teruggaaf van BTW op in de tanks aanwezige dieselo lie. maken in de ogen van de wegvervoerder van de Euro pese Gemeenschap een far- Waarbij nog niemand inging op de grote bedragen aan „hand geld", die blgkbaar betaald worden om aan de rand van sommige EG-landen de douanebeambten aan het werk te krijgen. Alleen Bos man stipte het even aan. Het bestuur van de Hervormde Bond voor Inwendige Zending op Gereformeerde Grondslag zal naar aanleiding van reacties uit hervormde gemeenten de mid denpagina's van het kerstnum mer van het evangelisatieblad 'Echo' vervangen door pagina's met een andere tekst. De midden pagina's van het proefnummer van 'Echo', dat naar de gemeen ten was gezonden om bestellin gen te kunnen doen, bevatten een gesprek met het oud-synodelid J. Haeck te Hoevelaken over het kernwapenvraaastuk. Volgens de directeur van de bond, ds. J. Vroegindeweij, heeft het gesprek met de heer Haeck in een aantal gemeenten misver standen gewekt. Bovendien achtte de redactie 'actualisering' van de tekst nodig, gezien recen te ontwikkelingen in het denken rond de kernbewapening. Het karakter van de Hervormde Bond voor Inwendige Zending komt overeen met dat van de Ge reformeerde Bond in de Her vormde Kerk. Zoals de naam al aangeeft, is evangelisatie bin nenslands het doel van de bond. Bekend is, dat in gereformeerde- bondskringen grote bezwaren bestaan tegen de uitspraken van de hervormde synode inzake de kernbewapening. De synode sprak zich, in de lijn van het In terkerkelijk Vredesberaad, uit eenzijdige stappen om de van de Gereformeerde Bond ging daar in verschillende ver klaringen fel tegen te keer. De kerk speelt op deze manier het goddeloze, godsdienstvijandige communisme alleen maar in de kaart, zo meende het. Bovendien loopt zij de politici voor de voe ten, en dat behoort niet tot haar taak. Synodelid Haeck, zelf lid van de Gereformeerde Bond, benaderde de 'pastorale brief van de syno de over de kernbewapening heel wat genuanceerder. In een lezing te Alphen aan den Rijn bijvoor beeld waardeerde hij deze bnef zeer positief. De ernst van het vraagstuk en de algemene be zorgdheid over de vermilitarise ring van de samenleving waren, naar zijn mening, voldoende re den voor de synode om zich met deze boodschap tot kerk en volk te richten. Het is aan te nemen, dat slechts een minderheid van de Gerefor meerde Bond dit standpunt deelt. Als Haeck in zijn gesprek met 'Echo' hierop heeft voortge borduurd, ligt het voor de hand, dat deze pagina's van het proef nummer weinig instemming ont moeten. De middenpagina's van het kerst nummer worden nu gevuld met wat korte schetsen en gespreks- vragen over 'vrede' en een nieuwjaarsgebed uit Afrika. Van het gewraakte nummer was nog maar een beperkt aantal exem plaren gedrukt. De oplage wordt pas vastgesteld als alle bestellin gen uit de gemeenten binnen zijn. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Goes J. J. Stoutjes- dijk Ulvenhout; aangenomen naar Den Haag (als predikant voor bijzondere werkzaamhe den, voor de geloofsgemeen schap 'Kloosterkerk') C. A. ter Linden Oegstgeest, naar Warns- veld kandidaat R. A. van Oosten Zelhem; beroepen te Spijkenisse L. Lingen Klooster ter Apel; be dankt voor Zoetermeer W. van Gorsel Wijk (bij Heusden). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Spakenburg T^j. Boersma Apeldoorn. Werelddiakonaat. De begroting voor 1983 van het Werelddiako naat van de Hervormde Kerk laat - ten opzichte van 1982 een stijging zien van f. 500.000. De commissie 'Werelddiakonaat' van de Gene rale Diakonale Raad heeft de be groting, die sluit met een totaal bedrag van f. 8.425.000, aangeno- Sinterklaas. De Stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (SOH) te Utrecht is met het oog op Sinterklaas met een spel op de markt gekomen over graanhandel in de wereld. Het spel heet 'Op de korrel' en is bedoeld voor vijftienjarigen en ouder. Samen met het bijgevoegde docu mentatiemateriaal geeft 'Op de korrel' inzicht in de oorzaken van de kritieke voedseltoestand in de wereld. Doel van het spel is, het verder nadenken over be paalde verhoudingen in de we reld te stimuleren. Het spel (f. 12,50) bestaat uit een speelbord, speelkaarten en een handleiding met stof voor gesprek achteraf. Wie er belangstelling voor heeft, kan bg SOH terecht: postbus 13077. 3507 LB Utrecht, telefoon 030-710614. Schrijfacties. In verscheidene hervormde gemeenten en gere formeerde kerken in ons land worden op het ogenblik schrijfacties gehouden voor de Zuidafnkaansc predikant dr Beyers Naudé. die onlangs zgn vrijheidsbeperking met dne ja ren zag verlengd. De gemeentele den wordt gevraagd. Beyers Naudé te schrijven 'als blgk van medeleven in zgn protest tegen de apartheid en ais teken dat christenen in Nederland achter hem staan'. Het adres van de predikant is: Hoy- lakeweg 26, Greenside, 2193 Jo hannesburg, Zuid-Afrika. Misdaad De Rooms-Katholieke Kerk in Italië heeft een 'heilige oorlog' ontketend tegen de georgani seerde misdaad, die onlangs in het zeer religieuze zuiden van het land weer krachtig van zich doet spreken. De bisschoppen van het eiland Si cilië besloten misdadigers van de mafia buiten de kerk te plaatsen. In Calabné hebben bisschoppen een veroordeling uitgesproken over een organisatie die banden met de mafia heeft. Een bisschop bg Napels weigert een kerkelgke begrafenis aan mensen die be hoorden tot de camorra, de Na- poli taanse versie van de mafia. Kardinaal Sal va tore Pappalardo, aartsbisschop van Palermo en primaat van Sicilië, noemde ma fia—leden 'de incarnatie van de duivel'. "De gangsters worden beschermd door dc zwijgzaam heid en de medeplichtigheid van iedereen", zei een andere bis schop. Een woordvoerder van de aartsbis schop van Napels verklaarde, dat de kerk niet langer mag zwggen als ze wordt uitgedaagd door een verschgnsel. dat loven en gewe ten van christenmensen ernstig belast. In brede knng wordt betwgfeld. of de strgdbaarheid van de kerk van enige invloed zal zgn op de onderwereld. "Een man die in staat is tien huurmoordenaars op het spoor te zetten van één slachtoffer, maalt niet om uitsto ting uit de kerk", reageerde Lui- gi Lombardi Satnani, menswe tenschapper aan de universiteit van Calabne. Op 21 november bezoekt de paus Sicilië. Velen in de kerk ver wachten daarvan een krachtige stoot aan de nieuwe kruistocht van de kerk tegen de misdaad. Gevangenis. De manier waarop Engeland gevangenen behandelt kan de toets van de christelgke kritiek niet doorstaan. Dat staat in een rapport van de welzgns- commissie van de rooms katho lieke bisschoppen in Engeland en Wales. Er worden meer gevangenisstraf fen opgelegd dan m alle andere landen van de Europese Ge meenschap. Gevangenissen zgn overvol en de hygiënische toe standen zgn er slecht De scho ling van rechters en anderen in het juridische apparaat is ge brekkig. Het rapport gaat ook in op de om standigheden die misdaad be vorderen, zoals de woonsituatie, de werkloosheid en de gebroken gezinnen Scholen hebben een belangrijke rol bg de bestrijding van criminaliteit. Katholieken, zegt het rapport, moeten zich meer bezorgd ma ken over het gevangenissysteem. Lagerhuis. De synode van de Anglikaanse Kerk m Engeland wil het haar geestelijken moge lijk maken, zitting te nemen m het Lagerhuis 'De lofzang heeft een voertuig no dig. en dat moet een gouden koets zijn" (Zei de Kamper organist Willem Hendrik Zwart bij de in gebruikneming van een nieuw kerkorgel m Wezep

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15