Russen negeren kritiek Madrid de weekbladen HP Middelbaar en hoger krijgt extra aandacht -c personeel van FNV Waar zingen ze niet de Ziber\1oot als je gewonnen hebt? Casino Scheveningen Veiligheidsconferentie hervat Eén wet levensmiddelen Waar lijkt't bij ons het meest op het buitenland? Casino Scheveningen Loting kandidaten. matches IATA-leden houden zich aan prijzen 'Beroerde' zege van McEnroe Waar krijg je vijf kansen voor een tientje? Casino Scheveningen DE TIJD KLSEVIERS DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 DEN HAAG (GPD) - De FNV en de aangesloten bonden willen extra aandacht gaan schenken aan de positie van het middelbaar- en hoger personeel. Volgens Wim Kok wordt deze categorie ook bedreigd door werkloosheid. „Jarenlang hebben ze gewerkt in de schaduw van de werkgever, die het dan ook niet zo nodig vond dat het hoger personeel zich aansloot bij een vakbond". Kok benadrukte, dat de grote by de FNV aangesloten bonden structuren hebben geschapen om extra aandacht aan de pro blemen van het middelbaar- en hoger personeel te schenken, met als coördinatiecentrum de FNV. Het beleid ten aanzien van het in komen van het hoger personeel zal de FNV handhaven. Dat wil Varia zeggen, dat de FNV van mening is, dat er netto weinig verschil meer zit tussen het minimum loon en anderhalf maal modaal. Kok zei, dat de inkomens vanaf tweemaal modaal - ongeveer f 60.000 - de zwaarste lasten moe ten dragen als er offers evenredig moeten worden verdeeld. De FNV meent, dat het middelbaar en hoger personeel de belangen beter behartigd krijgt by een vakbond die zo breed mogelyk is samengesteld. Na onderzoek is de FNV tot de slotsom gekomen, dat bij de FNV-bonden ongeveer 150.000 leden zijn, die gerekend kunnen worden tot het middel- Uit baar- en hoger personeel, it een door de FNV onder de le den gehouden onderzoek is ge bleken, dat 80 procent van de la gere inkomens en 87,7 procent van de hogere inkomens bereid zijn iets in te leveren voor ar beidstijdverkorting. Elf procent van de laagste inkomens en slechts 4,9 procent van de hoog ste inkomens wilden dat niet". Dit geeft de mentaliteit binnen de FNV goed weer", zo conclu deerde Kok. Na een studie is men by de FNV tot de slotsom gekomen, dat het leidinggevend personeel het de laatste tyd bijzonder moeilijk heeft gekregen in het werk. „Men wordt vaak heen en weer geslingerd tussen de opvattingen van de werkgever en de opvattin gen van degenen over wie zij lei ding hebben te geven. Ook door de steeds verdergaande demo cratisering en medenzeggen- schap komt het leidinggevend personeel onder een steeds gro tere druk te staan. Daarin wordt mwelijks opgevangen d", aldus c ADVERTENTIE In Casino Scheveningen. Daar gaat alles in stijl en diskreet. Aan 24 speeltafels, aan de bar of restaurant Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus. tel. 070-512621 begeleid" s de FNV. MADRID (UPI/Reuter) De Sowjet-Unie heeft gisteren in Madrid westelijke aanvallen op haar voortdurende onderdrukking van de mensenrechten genegeerd en heeft ge zegd dat de Europese veiligheidsconferentie zich moet concentreren op ontwapening. Westelijke landen deelden de Sowjets mee dat er alleen plannen voor pan-Europese ontwapeningsbesprekingen kunnen worden gemaakt als de communistische landen vaste afspraken inzake mensenrechten maken. Deze opvattingen werden uitge wisseld op een bijeenkomst van de delegatieleiders op de ver volgconferentie over Europese Veiligheid en Samenwerking ter toetsing van de naleving van de akkoorden van Helsinki. De con ferentie van 35 landen van Oost en West had dinsdag in de Spaanse hoofdstad haar werk hervat in een impasse die groter leek dan ooit sedert zy acht maanden geleden geschorsi werd. Het neutrale Zwitserland zei dat de deelnemers spoedig voldoende "eerljk en realistisch" zullen moeten zijn om zich af te vragen of het wel de moeite waard is in Madrid te blijven zolang de con frontatie tussen Oost en West voortduurt. Consumentenorganisaties DEN HAAG (ANP)' - Een aantal organisaties, onder andere Konsumen- ten Kontakt en Consumentenbond, vindt dat er een levensmiddelen wet moet komen waarin alle hoofdlijnen voor beleid ten aanzien van voedselprodukten zijn vastgelegd. Dat betekent bundeling van onder meer de Warenwet, de Landbouwkwaliteitswet, bepaalde onderdelen van de pbo-verordeningen en de vleeswetgeving tot een wet. De organi saties vinden dat nodig omdat het stelsel van regels voor consument en producent te versnipperd is, waardoor een slagvaardig beleid by toe zicht en opsporing wordt bemoeilijkt. De consumentenorganisaties schrijven dit in de nota "Eisen voor een betere Warenwet" aan de Tweede Kamer. Over de nota zal morgen in Den Haag een symposium worden gehouden. Behalve een pleidooi voor integratie tot een levensmiddelenwet geven de organisaties in de nota ook hun standpunt over het wetsontwerp tot wijziging van de warenwet. Zij vinden het niet goed dat in de wet ook niet-levensmiddelen tot 'waar' worden verklaard. ADVERTENTIE In de sfeervolle speelzaal van Casino Scheveningen. Met zijn internationale staf korrekte croupiers, met de bar en restaurant Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 "Als wij na een redelijke spanne tijds moeten erkennen dat een geest van confrontatie sterker is dan die van verzoening, moeten wy zo eerlijk en reëel zyn de si tuatie opnieuw in overweging te nemen", aldus de Zwitserse dele gatieleider, Edouard Brunner. "Wy moeten onszelf eerlijk de vraag stellen of wij een derde jaar of zelfs nog langer in Madrid willen blijven". "De tijd werkt niet voor ons". Op de bijeenkomst die anderhalf uur duurde, zei de Sowjet-onder- handelaar Anatolio G. Kovelev dat de conferentie moet spreken over een plaats en een datum voor Europese ontwapeningsbe sprekingen, waartoe het voorko men van verrassingsaanvallen behoort. Frankrijk en andere westelijke lan den antwoordden daarop dat dit alleen mogelyk is als er ook over eenstemming bestaat over voor zieningen die vereisen dat alle ondertekenaars van de akte van Helsinki de fundamentele men selijke vrijheden eerbiedigen. Daartoe moeten behoren het recht op vorming van vrije vak bonden en staking en het recht tot politieke zelfbeschikking voor alle volken. ANDORRA (AP) - Storm en hevige slagregens hebben de afgelopen dagen grote vernielingen aangericht in het dwergstaatje Andorra. Het dodental is inmiddels opgelopen tot drie. Bomen werden ontworteld en wegen zijn onbegaanbaar geworden. Drinkwater en voedsel is gerantsoeneerd. Bovendien zijn alle telefoonverbindingen verbroken. LUZERN Op de rustdag van de schaakolympiade is giste ren in Luzern de loting ver richt voor de kandidatenmat ches van het wereldkam pioenschap. Deze worden in de vorm van tweekampen ge speeld. In de kwartfinales ko men tegen elkaar uit: Viktor Kortsjnoi (Zwi) - Laios Por- tisch (Hon); Vassily Smyslov (Sow) - Robert Hübner (WD1); Zoltan Ribli (Hon) - Eugenio Torre (Fil); Gary Kasparov (Sow) - Alexander Beljavski (Sow). Kortsjnoi en Hübner, de finalis ten van het vorige kandida tentoernooi, zijn zodanig ge plaatst, dat zij elkaar pas in de finale ontmoeten, als zij voordien tenminste niet zijn uitgeschakeld. De meeste schaakspecialisten geven de 19-jarige Gary Kas parov de meeste kans het toernooi te winnen en zich op die manier te plaatsen voor de tweekamp tegen wereld kampioen Karpov. De plaatsen waar de kwartfina les worden gespeeld, moeten nog worden vastgesteld. GENÈVE (ANP) - De leden van de International Air Transport Association (IATA) hebben gis teren, op de laatste dag van de jaarvergadering van de organisa tie in Genève, een resolutie aan genomen waarin ze beloven al het mogelijke te doen om schen ding van de tariefafspraken te voorkomen. De financiële positie van de 123 aangesloten lyn- dienstmaatschappijen is vooral achteruit gegaan doordat veel IATA-leden de markt bedienen met ongedisciplineerd prysge- drag. Dit jaar wordt op een gezamenlijk verlies van ongeveer 2,5 miljard dollar gerekend. Geen vervolging ledenjudobond AMSTERDAM (ANP) - De ju dobestuurders van Van Oos ten en Post worden niet in staat van beschuldiging ge steld. De officier van justitie beschikt over onvoldoende aanwijziging van schuld om tot rechtsvervolging van de voorzitter en secretaris van de judobond Nederland (JBN) over te gaan. De advo caat van de beide JBN-be- stuurders, mr. Moszkowicz uit Amsterdam, heeft giste ren die mededeling ontvan gen. Van Oosten en Post heb ben mr. Moszkowicz ge vraagd een rehabilitatiever- zoekprocedure in gang te zet ten. De raadsman beraadt zich hierop. Van Oosten en Post kwamen in aanraking met het openbaar ministerie op aanwijzing van de door justitie vervolgde penningmeester De Bruyne. Volgens De Bruyne, die in middels in staat van beschul diging is gesteld, zouden Van Oosten en Post op de hoogte zyn geweest van bepaalde onregeldheden by het finan cieel beheer van de judo bond. Van Oosten en Post werden van hun bed gelicht en vier dagen verhoord. Zy hebben de tegen hun ingebrachte be schuldigingen steeds ont kend. De officier van justitie heeft zijn beslissing geba seerd op getuigenverklarin gen en een rapport van de ac countantsdienst van het toenmalige ministerie van CRM Het CRM rapport was overigens negatief over de handelingen van het tweetal. LONDEN - Scheldend en zich afreagerend op de balleiyon- gens, de lijnrechters en de scheidsrechter heeft John McEnroe zich gisteren ge plaatst voor de tweede ronde van het Grand Prix toernooi van Londen. De Amerikaan, die was overgevlogen vanuit Australië en het tijdsverschil nog niet geheel te boven was, versloeg de Italiaan Claudio Panatta met 7-5, 6-2. toonde sinds hy de Wimble- dontitel kwijtraakte aan Jim my Connors. Aanvankelijk zou hy na zijn weinig succes volle optreden by een de- monstratietoernooi in Au stralië zijn teruggekeerd naar de Verenigde Staten. "Maar dan zou ik me toch maar beroerd hebben gevoeld", al dus McEnroe. "Ik dacht: ik kan net zo goed spelen. Als ik me toch beroerd voel, is het beter dat ik ervoor word be taald". ADVERTENTIE In Casino Scheveningen. waar bij de Roulette 2 gulden de laagste inzet is. Dat zijn 5 kansen voor een tientje. En altijd sfeer, gezelligheid, allure. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 Vorbert Schramm slechts vijfde DEN HAAG - De ouverture* van het Internationale kunstry-eve- nement m het schaatscentnim De Uithof in Den Haag heeft een verrassing opgeleverd. Na de korte kür staat *s wereld nummer twee. de Westduitser Norbert Schramm - tijdens het laatste wereldkampioenschap geëindigd achter de Amerikaan Scott Hamilton - als vijfde geno teerd. De 22-jarige Westduitser bereken de zijn aanloop naar de moeilyke combinatie drievoudige lutz-toe- loop verkeerd en sloeg met zyn schaats een stuk leer uit de schoen van zyn andere voet Door dit ongelukje heeft hy een grote puntenachtcrstand opgelo pen ten opzichte van de Ameri kaan Brian Boitano By de korte Kür voor de dames le verde de Nederlandse' La Scha Wang een opvallende verrich ting. Ze staat achtste op de ranglijst die na de korte kür aangevoerd wordt door de Amerikaanse - met een Nederlandse vader - Vikki de Vnes. De Nederlandse kampioene Ingrid Aalders stelde teleur door als voorlaatste te ein digen in het veld van 24 dames. De Haagse Post van deze week is grotendeels gewijd aan vooral binnenlandse - politiek. De lob by rond de kabinetsformatie, een gesprek met oud-WD-leider To- xopeus en geflipt kandidaat- staatssecretaris Ferry Hoogen- dijk, het liberalisme in de Bonds republiek en de Italiaanse com munisten. Oud-minister Toxopeus blikt terug op zijn carrière binnen de WD en als staatsman. Hij toont zich verbaasd over de VVD-plannen de ambtenarensalarissen te be vriezen. Tijdens zijn minister schap van binnenlandse zaken in de jaren '60 beschouwde Toxo peus het als één van zijn grootste belangen de positie van de amb tenaren te verbeteren. "Als je die trend loslaat worden ambtena ren gewogen tegen de uitgaven voor nieuwe bruggen. Dat vind ik a-sociaal". Hoofdredacteur Ferry Hoogendijk van Elseviers Magazine toont zich nogal verbitterd over het feit dat hij door premier Lubbers te licht werd bevonden als staatsse cretaris. "De voor Lubbers wei nig vleiende redactionele com mentaren", zouden volgens Hoo gendijk daarvan de reden zyn. Er is nog meer oud zeer: tien jaar lang heeft Hoogendijk radiocom mentaren verzorgd, toen werd zyn taak overgenomen door AVRO's Jaap van Meekren. "Me neer van Meekren meende dat hij echt alles beter zelf kon doen. Ik denk dat de man door pure ij- delheid wordt gedreven". De Elsevier-hoofdredacteur bab belt ook wat over zijn pas ver schenen roman en verklapt dat een nieuwe er aan zit te komen: Wars van Wassenaar, dat zich af speelt in bankierskringen. Een vergelijking met Harold Robbins laat Hoogendijk zich niet geheel onwelgevallig aanleunen. HP laat ook nog een echte schrij ver aan het woord: Cees Noote- boom, in de Boeken-extra. Jan Brokken laat Nooteboom vertel len over zijn romans, toneelstuk ken, maar vooral over zyn schit terende reisverhalen en reporta ges (merendeels gepubliceerd in het maandblad Avenue). in een ontredderde wereld, veel gevaarlijker dan ze nu al zijn". Wie lid is van de CPN moet bereid zijn tot een grote inzet voor de partij. Carrière maken is by de CPN taboe. Maar Verrips twijfelt er niet aan of in andere partijen zijn ook heel wat mensen te vin den die het in de eerste plaats om hun overtuiging gaat. Ongeacht persoonlijk op vooruit Vrijwel zonder uitzondering wordt ke beslissing om voor nog eens zes jaar bij te tekenen, of om zijn ambtsketen aan de wilgen te hangen. Niemand zou verbaasd zijn als hij het laatste deed. De Tijd portretteert Polak via colle ga's, vrienden en zijn voorganger Samkalden in een uitgebreid ar tikel. hervormd nederland Ger Verrips, oud-lid van de nu rommelende CPN, praat in Her vormd Nederland over zijn erva ringen als voormalig lid van het hoofdbestuur van die partij: "In de CPN vind je inderdaad enkele duizenden die je, met Kolakows- ki, tot de 'droomgrage jeugd' kunt rekenen, waar de commu nistische beweging altijd een be roep op heeft gedaan. Er zyn veel aardige mensen onder en zij brengen soms goede ideeën voort. Maar de communistische idealen en beginselen blijken vijfenzestig jaar na de Oktoberre volutie in Rusland bankroet". Verrips, die zegt nu de meeste ver wantschap met de PvdA te voe len, is van mening dat de sociaal- economische crisis een bedrei ging van de democratie en de in ternationale stabiliteit vormt. "Raketten worden pas gevaarlijk gaan. "Het is daar vooral kwestie van karakter, denk ik". In 1979 werden by opgravingen in de Leidse Pieterskerk tweëen- veertig grafkelders uitgegraven. Tanja van Bergen ging in het Mu seum van Anatomie van de Leid se Universiteit de "oogst" beky- ken en vraagt zich af wat het ver schil is tussen grafschenders en onderzoekers. "Zelfs de beroem de lijken ontkwamen er niet aan. Neem Boerhaave: ook geschud, samen met zijn vrouw en schoonzoon die met hem in het familiegraf lagen". Verder in HN een beschouwing van Alfred Mechtersheimer. voormalig lid van de Westduitse (conservatieve) CSU, maar nu voorvechter van de vredesbewe- ging, over het vastlopen van de huidige defensiepolitiek. In de serie Mensen met een handicap een interview met twee (gehandi capte) uitblinkers in de zwem- sport. Wim Polak, burgemeester van Am sterdam. staat voor de belangry- met waardering gesproken over de mens Polak. Ook over Polak als burgemeester vallen er lovende woorden van zyn colle ga's. Maar van buitenstaanders (de burgers) en vooral in de pers krijgt Polak nogal eens de wind van voren. Vooral na de recente- lijke rellen rond het pand Lucky Luyck waren de opmerkingen niet van lucht. Anderzijds heb ben velen toen ook inzicht gekre gen in het beleid van Polak en spraken hun waardering uit. Ka- rel van 't Reve: "Het is aan Polak te danken, dat er geen doden zyn gevallen". In sommige lagen van de Amsterdamse bevolking klinkt de roep om de sterke man. Een gemeenteraadslid: "Als er hier een autoritaire figuur zou komen, kan hy binnen een half jaar zijn biezen pakken". Ondertussen wordt er druk gespe culeerd over een opvolger in het geval Polak bedankt voor een volgende ambttermijn. Namen als Jos van Kemenade, André van der Louw en (de in de polder gerijpte) Han Lammers doen de ronde. Maar de meest waar schijnlijke opvolger ziet men in de figuur van Ed van Thyn. Van 't Reve: "De mensen roepen wel Weg Met Polak, maar ze hebben hem nog nooit gezien". Verder besteedt De Tijd aandacht aan "de nieuwe Rietkerk", CDA fractie-voorzitter Bert de Vries; "een man met een linksig verle den". En een verslag van de ge beurtenissen in het Rotterdamse Hilton, waar de Ogem-aandeel- houders opnieuw een loer werd gedraaid. M4CA7JNE Koningin Beatrix en prins Claus reizen volgende week naar Groot-Brittanniè voor een staats bezoek. Elsevier brengt bij die gelegenheid een uitvoerige En- geland-special, waarin onder meer een gesprek met premier Thatcher. Zij wyst er op dat "En geland definitief in de EG blijft", wijst kritiek op de Britse hou ding en de democratische ge zindheid binnen de gemeen schap fel van de hand ("er kan niet getwijfeld worden aan de ge zindheid van een land dat zoveel heeft gedaan om de democratie op de Falklands te verdedigen"). Over de verhouding tot de VS zegt ze: "De problemen zyn van voorbijgaande aard. Europa en de VS hebben meer gemeen dan meningsverschillen". Emmy van Overeem belicht de problemen rond het ontbreken van wat door wetenschappers "een homosexuele opvoeding" wordt genoemd. Geciteerd wordt uit wetenschappelijk on derzoek dat nog eens bevestigt dat de meeste volwassen homo- sexuelen al op vroege leeftijd wisten dat ze "anders waren", zonder daar de reikwydte van te overzien. Dat kan tot isolement leiden. Als scholen melden dat ze geen homosexuelen als onder wijzer in dienst hebben, is dat niet iets om trots op te zyn, maar geeft dat aan dat niets aan homo sexuele opvoeding wordt ge daan, aldus het blad. Ook in Elsevier een gesprek met CNV-voorzitter Van der Meulen die hoopt dat CDA in samenwer king met de WD weer wat zal verlinksen", een gesprek ook met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz en een lovende recensie van het romandebuut van hoofd redacteur Hoogendijk. "Henk", zou FNV-voorzitter Wim Kok tegen de toenmalige Euro pese commissaris Vredeling heb ben gezegd, "wanneer je nog niet gauw wat doet aan de multinatio nals laten we je kop rollen in Ne derland". VN bericht over de zg. Vredeling-richtlyn. een door de Europese Commissie voorgestel de en door het Europees parle ment sterk afgezwakte maatregel om multinationale ondernemin gen te verplichten hun werkne mers te informeren en te raadple gen over allerhande bedrijfsont wikkelingen. Het blad putte voornamelijk uit een zg. case stu dy van een medewerkster aan de TH van Twente, die het verloop van het voorstel in Brussel nauwlettend volgde. De Vrede ling-richtlyn stuitte met name in Amerika op groot verzet, maar de lobby van die kant kwam te laat om het voorstel voortijdig te kunnen torpederen. Het haalde het Europees parlement, maar daar werd het, dank zij een als nog in gang gezette bedryfslob- by, zo sterk geamendeerd dat volgens Vredeling het Europese hart er uit verdwenen is. VN begint deze week met een serie over de boekenberg, ofte wel de overproduktie in dc boekenbran che waardoor een aantal uitge vers over de kop ging of moest inkrimpen. Bekende Nederlan ders krygen automatisch de ruimte,, tv-series nopen tot on middellijke grootschalige her drukken. maar de minder beken de schrijvers komen in de maga zijnen van de uitgevers terecht Het blad bericht verder over Hol land Sea Search, het bedrijf waarvan de huidige vice-premier en minister van economische za ken Van Aardenne president- commissaris is, was. of zou zyn. En het tegenvallende P6-projekt waarbij minder gas uit de Noord zee kwam dan het bedryf, ten be hoeve van de aandelenkoers, aanvankelijk had gezegd Verder in VN de machtswisseling in het Catshuis, de aanslagen door een Nederlandse RAF in het Gooi en een interview met K. Schippers. De bijlage gaat over de kleding van zeventien jonge ren en over de rond 40.000 Duitse dienstmeisjes die in 1935 in Ne derland werkten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13