S T Triest dieptepunt ziek Oranje Franse tv behoedt KNVB voor "ramp" NOC KNVB tart Berger naar Groningen? Mentaliteit ver te zoeken bij jongere spelers Haag lonkt naar Dusbaba Denen langs Luxemburg DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Olympisch Co mité gaat nog niet mee met het verlangen van de KNVB semi-profs te selecteren voor het Olympische elftal. Dat was de uitkomst van een ge sprek dat gisteren plaatsvond tussen NOC en KNVB. Ook voor de vriendschappelijke wedstrijd van dinsdag in Em- men tegen het Olympische elftal van West-Duitsland, sa mengesteld uit louter Bun- desliga-spelers, kreeg de KNVB geen ruimte op uitge breider schaal te selecteren uit de betaalde sectie. Joop Wagenaar, de secretaris van het amateurvoetbal bin nen de KNVB, zal volgende week met NOC's Rob von Bose naar Madrid gaan om een gesprek met de IOC- voorzitter Juan Antonio Sa maranch te hebben. In dat gesprek zal de KNVB eisen dat tenminste in de kwalifica tieronde voor het Olympisch toernooi gebruik gemaakt zal mogen worden van de veel ruimere FIFA-regels wat be treft het amateurisme. In het Olympische eindtoernooi zou een toepassing van de door het IOC gehanteerde normen dan aanvaardbaar kunnen zijn. Het KNVB-gedeelte uit de Nederlandse afvaardiging naar Madrid eist van Sama ranch een uitspraak voor 9 december. Op die dag heeft de KNVB een vergadering vastgesteld met de Westeuro- pese voetbalbonden over de Olympische onzekerheden. "Wanneer Samaranch", stelde Joop Wagenaar, "vasthoudt aan het principe geen profs, dan zullen wij eisen dat hij die verplichting ook oplegt aan de andere nationale voet balbonden, met name de Zuideuropese. Wij willen niet gedwongen worden te s.trij- den met ongelijke wapens. Verkoop reclameborden beperkt verlies ROTTERDAM (GPD) - De Franse televisie heeft de KNVB behoed voor een financieel debacle. Omdat de Franse omroep op het laatste moment besloot de interland Neder land-Frankrijk in Rotterdam rechtstreeks uit te zenden, werd volgens KNVB - voor zitter Eric Vilé nauwelijks verlies geleden. Dit ondanks de geringe belangstelling. Nauwelijks 10.000 toeschouwers passeerden de poorten van de Kuip. Lege stoelen in de Kuip. Dankzij e opbrachten, voorkwam de KNVB et Zou Sarharanch niet ingaan op onze rechtvaardige verlan gens, dan zullen wij ons moe ten beraden over de vraag of het wel zinvol is onze in schrijving voor het Olympi sche voetbaltoernooi gestand te doen". Erich Ribbeek, de Westduitse coach van het Olympisch team, komt volgende week met een sterk elftal naar Ne derland. De selectie ziet er als volgt uit: Franke (Eintracht Braunschweig), Reichel (FC Kaiserslautern), Geils (Arminia Bielefeld), Jakobs (Ham burger SV), Bast (VFL Bochum), Groh (Hamburger SV), Otten (Wer- der Bremen), Koch (Borussia Dort-' mund), Hupe (Arminia Bielefeld), Pagelsdorf (Arminia Bielefeld), Bittcher (Schalke '04), Möhlmann (Werder Bremen), Schroder (Armi nia Bielefeld), Mohr (Hertha BSC), Bein (Kickers Offenbach), Del'haye (Bayern München), Klotz (Borussia Dortmund), Dressel (FC Nürnberg), Heck (FC Nürnberg) en Schatzsch- neider (Hannover '96). GRONINGEN (GPD) - Han Berger blijkt een gewild trainer. Naast FC Twente heeft ook FC Groningen belangstelling voor de oefenmeester van FC Utrecht. Binnen twee weken zal Berger beslissen of hij ingaat op de lucratieve aanbieding van de profclub uit het noorden des lands, waaruit Theo Verlangen aan het eind van het seizoen vertrekt. De Utrechter, die momenteel nog niet door Feyenoord is benaderd, be treurt het dat het contact met Groningen is uitgelekt. "De sfeer bij Groningen past bij mijn karakter. Ik wil daarom best, maar ik wil niet zeggen dat ik Utrecht de rug toekeer. Tenslotte zitten we nu in de lift met die club". De onderhandelingen met Berger hebben in Groningen al een 'bestuurs- kop' gekost. Uit onvrede met de gevolgde procedure rond het aanstel len van een nieuwe trainer heeft Wim van der Heide met onmiddellijke ingang zijn bestuursfunctie bij FC Groningen neergelegd. Noch voor zitter Renze de Vries, noch Wim van der Heide zeifis bereid het besluit van commentaar te voorzien. Wel beschouwt Renze de Vries het op stappen van Van der Heide als een „persoonlijke nederlaag", aangezien de ex-speler van FC Groningen, Veendam en Heerenveen deenige voet- balvertegenvoordjger in het bestuur was. Heracles De vereniging van oefenmeester is weer goede maatjes met Haracles. Omdat die club een goede financiële regeling met de onlangs ontslagen trainer Jan Morsing trof, werd de 'besmetverklaring' opgeheven. Voor 1 december moet er een nieuwe oefenmeester zijn aangetrokken. Vile: „Zes weken geleden hebben wij in grote lijnen overeenstem ming bereikt met een Frans re clamebureau. Daarna zijn twee contracten opgesteld. Eén in het geval sprake zou zijn van een sa menvatting op de Franse tv en een andere overeenkomst als de wedstrijd rechtstreeks zou wor den uitgezonden. Wij hebben het geluk gehad dat de Franse tv dit duel toch op het scherm heeft ge bracht. Daardoor springen we er financieel toch nog redelijk uit", aldus Vilé. Van de 9693 toeschouwers die het Feyenoord-stadion „bevolkten" moest de KNVB het in elk geval niet hebben. Zij zorgden bij een gemiddelde prijs van 20 gulden voor een recette van nog geen 200.000 gulden. Slechts de helft van wat de KNVB voor deze in- terland had begroot. De reclame borden die voor de wedstrijd langs het veld werden gezet, wa ren dan ook veel belangrijker. De 24 Franse borden die de Neder landse teksten op de onderste rij hadden vervangen en de directe uitzending op de Franse tv zorg de er voor dat het verlies van twee ton dat anders zou zijn gele den kon worden beperkt tot „en kele tienduizenden guldens". Vilé: „Aan de ene kant is het na tuurlijk onze eigen verdienste dat we dat Franse reclamebu reau in de arm hebben genomen. Daarmee wil ik maar zeggen dat we niet altijd alleen maar snoe preisjes maken naar Parijs zoals iedereen denkt. Van de andere kant is het natuurlijk een pure meevaller dat die wedstrijd in Frankrijk is uitgezonden. Daar op hadden wij geen invloed". Ondanks de financiële meevaller gaf Vilé gisteravond wel toe dat het onjuist is geweest om de wedstrijd niet zoals aanvankelijk in de bedoeling lag te laten ver spelen in Utrecht, maar in Rot terdam. „Achteraf moet ik zeg gen dat dat fout is geweest. In Utrecht zouden we naar alle waarschijnlijkheid een vol huis hebben gehad. Met de opbrengst van dat reclamebureau zouden we een behoorlijke winst hebben ROTTERDAM (GPD) - Na vijftien jaar heeft Nederland geen club meer in de derde ronde van de Europa-Cup; na dertien seizoenen heeft het vader landse voetbalteam weer een nederlaag geleden op eigen bodem; en is het ooit gebeurd dat een interland van het A-team door minder dan tien duizend toeschouwers bezocht werd? Prestaties van de clubs, de daden van Oranje met als triest dieptepunt een 1-2-nederlaag tegen een nauwe lijks geïnspireerd Frankrijk, de lege tribunes, het één is niet los te koppe len van het ander. De patiënt is ziek en in tegenstelling tot voorgaande ziekterapporten moet geconcludeerd worden dat voorlopig niet op her stel gerekend moet worden. De kwaal waar de geselecteerden landje volop rond, het vertrou wen in een glorieuze toekomst is daarop gebaseerd, maar vraagte kens moetje plaatsen bij de men taliteit van die begaafde knul letjes. Neem Willem Kieft, het moet hem toch overduidelijk geweest zijn dat speciaal op hem gelet werd, dat zijn positiê omstreden was en gezien de vorm van de dag eigen lijk de topscorer uit de competi tie, Jurrie Koolhof, in de punt van de aanval had moeten staan. Desondanks kreeg hij het ver trouwen van de bondscoach, een soort laatste kans. En wat laat hij t-v TT zien? Twee overtredingen, zes I IPTI H QPfT verloren duels en daarmee werd XXdCl^ het hoofdstuk Kieft voor deze avond afgesloten. Neem Michel Valke, de spelbepa ler, de man die de lijnen moest uitzetten. De ene mislukte pass na de andere vloog van zijn voet en geen moment kon hij voldoen aan zijn taak. „Een spelbepaler is afhankelijk van de aanspeelpun ten, als er niet bewogen wordt..."- En verontschuldigend haalde de hooggestemde mid denvelder de schouders op, zoals velen na afloop het antwoord schuldig bleven op de vraag: is er een verklaring voor deze wan prestatie? bondscoach Kees Rijvers dit keer aan leden: lood in de benen. Jong talent Frank Rijkaard werd er zo door gehinderd dat hij in de rust om vervanging vroeg, een verzoek dat nog ingewilligd werd ook. Waar is de tijd geble ven dat een ploeg die zijn draai niet kon vinden halverwege, bij een naar plastic smakend bakkie thee, besloot gezamenlijk de mouwen op te stropen? Om ver vanging vragen - dat gebeurde pas als het been van heup tot teen open lag. Talent loopt in het DEN HAAG (GPD) - John Dus- baba, de bij Standard Luik in ongenade gevallen verdedi ger, blijkt nog steeds een ge wild voetballer te zijn. Nadat al eerder het Bredase NAC pogingen in het werk stelde om de Hagenaar tot aan het einde van dit seizoen van Standard te 'huren', maar de onderhandelingen staakte toen de Belgen de vraagprijs plotseling verdubbelden, blijkt nu FC Den Haag be langstelling voor Dusbaba te koesteren. Deze week infor meerde een zaakwaarnemer namens de eerste divisiever eniging naar de persoonlijke eisen van John Dusbaba. FC Den Haag zal binnenkort contact opnemen met Stan dard om de vraagprijs te ver- Het contact tussen FC Den Haag en John Dusbaba is een logisch gevolg van de 'kwes tie Dick Advocaat'. Op zoek naar een routinier voor het elftal toonde zowel de Haagse ploeg als FC Utrecht enkele weken geleden belangstel ling voor de destijds nog voor Berchem Sport spelende Ne derlander. Zoals bekend koos Advocaat uiteindelijk voor Utrecht, waardoor FC Den Haag gedwongen was de blikken op andere spelers te richten. Met de mogelijke komst van John Dusbaba. Rijvers: ik faalde Rijvers: „Bar slecht, de totale ploeg heeft gefaald en daar mag je dan de trainer ook bij rekenen. Een dergelijke krampachtigheid kan niet voortkomen uit onwil, we zaten vast. Geen actie, geen initiatief, dat kan voorkomen en daarom ben ik alleen maar blij dat de wedstrijd achter de rug is. Conclusies zal ik er niet aan ver binden. We mogen nog blij zyn dat het in ieder geval wat de sco re betreft geen catastrofe gewor den is". Lood in de benen deed gisteravond in een stille Kuip een trots record sneuvelen, 4724 dagen terug ver loor Oranje voor het laatst een thuiswedstrijd, 0-1 tegen de En gelsen. Cijferaars hebben bere kend dat het een wereldrecord moet zijn. Van de internationals die gisteren binnen de lijnen kwamen en die samen minder in terlands speelden dan record-in ternational Ruud Krol, maakte Bennie Wijnstekers de meeste mee (18). „Toen ik in het Neder lands elftal kwam, werd van mij niet verwacht dat ik verantwoor ding nam, dat is een verschil met nu. Van dit jonge team wordt te veel verwacht, we kunnen het niet aan. Niemand neemt het ini tiatief, we zijn bang om aan de bal te komen, we spelen verstop pertje. Ja, je kunt het een beetje vergelijken met het Feyenoord van vorig jaar". Bennie Wijnstekers nam kort na rust het initiatief om te gaan ja gen, en was in die periode bij Ne derlands tweede treffer. „Als je geen assistentie krijgt ben je na een minuut kapot", mopperde de aanvoerder van het krachteloze Nederlands elftal, dat slechts tien minuten redelijk voetbalde. Eén goede pass De beginfase, waarin het jeugdig Battiston laat debutant Edward Metgod onthutst achter, nadat de Fransman e ker had gezorgd. a daarvoor voor de gelijkma- elan (gemiddelde leeftijd 23,5) fris ten strijde trok en dat na zes minuten beloond zag met een doelpunt van Simon Tahamata. Ruud Gullit stond aan de basis, leverde naar later zou blijken zijn enige goede pass af op Peter Boeve. Willem Kieft creëerde de ruimte waardoor Simon Taha mata vanaf rand strafschopge bied ongehinderd kon uithalen. De eerste daad van de Franse de butant Tempet tussen de palen was het uit het net halen van de bal, een overeenkomst die hij overigens deelde met Edward Metgod, want ook zijn eerste ac tie in het Nederlands team be stond uit het net halen van de ronde kogel. Battiston scoorde op een moment dat de nummer vier van het wereldkampioen schap met tien man speelde. De doelman van Haarlem had geen schuld aan de treffer, zoals hem ook geen verwijt gemaakt kon worden in hét verdere verloop van de partij. „De speler waar we het minst van verwacht hadden deed het nog het best", zei de bondscoach na afloop. De toeschouwers kregen de han den nog op elkaar voor twee ac ties van Simon Tahamata, het lichtpuntje in de duisternis, he laas met een blessure naar de kant en vervangen door FC Utrecht-debutant Jan Wouters. De applausmeter wjpte alleen nog op bij acties van de Fransen, waarbij vooral de jonge Ferreri opvallend goed speelde. Minder sterk waren de op het wereld kampioenschap zo gewaarderde middenvelder Tigana en Platini; de laatste bewees zijn klasse bij de schitterende tweede goal van de Hidalgo-boys. Fernandez raakte daarna nog de paal. Met god redde enkele keren be kwaam en daarmee werd voor- „Geduld hebben" De vriendschappelijke interland moest Rijvers wijzer maken over de spelbepalende persoon op het middenveld (Valke), over de am bitie, werklust en attendheid van de voorhoedespelers Kieft, Taha mata en Gullit en de vervangers halverwege René van der Grijp en Jurrie Koolhof. Maar wat de partij hem geleerd had wenste hij niet vrij te geven omdat, zo zei hij „het onmogelijk is om uit te blinken in een ploeg die zo vast zit als een huis". Van de coach geen conclusies derhalve hoewel hij tegen deze toch weinig be zwaar mag hebben: slechter kan het niet. „Maar geloof me", sprak de coach hoopvol „uit deze mix ture komt echt een goed elftal, we zullen alleen nog geduld moe ten hebben". UJI6TER HSZT d OM VDF UUR JOAAM VIE W££|? £VEM EEN KAPI- "l/UE VILLA V VERKDFENI ik vee. Mier meer mee IK Verlaa© M£ CWB M/ETMÊERTCS. |K VËRBUJF IM MOOEflE SFEREKI 2CEK Ooaa MD M1AAP ËBJ AMOÊR- gemaakt. Die Franse borden hadden ook in Utrecht zonder probleem geplaatst kunnen wor den omdat ze alleen gericht wa ren op de Franse televisie". Directeur Frits de Kimpe van het stadion Feyenoord herhaalde gisteravond de eerder geuite kri tiek aan het adres van de KNVB dat de interland niet voldoende was verkocht „Kort na het we reldkampioenschap dacht ik hier zo'n 30.000 toeschouwers te zul len krijgen, maar omdat er ver der nauwelijks ruchtbaarheid aan is gegeven, leefde deze wed strijd helemaal niet bij het pu bliek. Ik kan me niet herinneren dat er bij een interland in het Feyenoord-stadion ooit zo wei nig mensen zijn geweest en ik werk hier toch al heel wat jaren". Vilé pareerde die aanval van De Kimpe door op te merken dat „een wedstrijd zichzelf moet ver kopen. Men moet niet vergeten dat het belang van deze ontmoe ting gering was en publicitair niet aan de mensen was op te dringen". Hoewel ook Vilé van mening was dat de interland van Nederland se zijde erg slecht was, voelt hij zich niet geroepen om bonds coach Kees Rijvers op de vingers te tikken zoals de afgelopen we ken in de pers is gesuggereerd. „Natuurlijk baart deze ontwikke ling ons als sectiebestuur zorgen, maar wij willen de wedstrijden tegen Malta. Spanje en Zweden afwachten alvorens we aan het eind van dit seizoen de balans opmaken. Daarmee wil ik niet zeggen dat Rijvers dan eventueel moet opstappen". Rijvers, die kortgeleden niet naar Genua mocht afreizen om met Jan Peters overleg te plegen mag voor het duel tegen Malta op 19 december alsnog naar Madrid en Genua. „Het mag alleen geen lange trip worden. Dus zeker geen week zoals Rijvers wilde", aldus Vilé. LUXEMBURG (ANP) - Het natio nale voetbalelftal van Denemar ken heeft gisteravond de uitwed strijd tegen Luxemburg met 2-1 gewonnen. Door dat resultaat nam het Deense elftal de leiding in groep 3 van de voorronde van de Europese titelstrijd. Dene marken nam in Luxemburg in de eerste helft de leiding, doordat Ajacied Sóren Lerby in de 29ste minuut een strafschop benutte. Na de gelijkmaker door Di Do- menico, was het Berggren die de winst voor Denemarken veilig stelde: 1-2. Pingpongers geven winst uit handen ZWETTL (ANP) - Het Neder lands tafeltennisteam heeft gisteravond in de interland wedstrijd tegen Oostenrijk een ruime voorsprong (3-1) uit handen gegeven. De laat ste drie partyen leverden voor de Nederlandse ploeg geen overwinning op, waar door Oostenryk uit kansloze positie terug kon komen tot een zege van 4-3. In de wedstrijd uit de Europese B-categorie begon Nederland met een verliesparty van na tionaal kampioen Henk van Spanje tegen Dietmar Palmt. Nederland herstelde zich van die klap en won de drie vol gende partijen. Hijne wees Amplatz in twee games terug. Stephine van Gennip was m het damesenkelspel te sterk voor Dolores Fetter. Ook het herendubbel, met Anne Vlieg en Henk van Spanje, werd een overwinning voor Neder land. By die voordelige mar ge van 3-1 ging het toch nog mis met de ploeg van coach Stenzel. Het gemengd dubbel (met Henk van Spanje en Mi nam Kloppenburg) en de en kelspelen van Hijne en Van Spanje brachten niet die ene overwinning, die Nederland nog nodig had. Het feest in Zwettl was dan ook voor de Oostenrykers.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11