Israël verwerpt voorstellen PLO Kerstboter gaat door Frankrijk eens met Rijnzoutverdrag GeenEG- akkoord visserij Turkije weer voorzi Onderzoek naar werk aan Russische gaspijp "Niet meer dan publiciteitscampagne" Paus terug in Vaticaan "Ikstonddaarindie supermart en ik dacht ineens verrek, je kan wel op alles bezuinigen'.' WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 Buitenland BRUSSEL (ANP) - Rond de kerstdagen komt er nu definitief goedkope Europese boter in de winkels. Frankrijk heeft gisteren in Brussel zijn verzet tegen de voorstellen van de EG-commissie opgegeven. In totaal komt er een hoeveelheid van 480 miljoen pakjes in prijs verlaagde boter ter beschikking. De maximumprijs zal twee gulden per pakje zijn. De kans bestaat dat in grootwinkelbedrijven de boter nog iets goedkoper wordt aangeboden. Vorige week kwam de EG-commissie met voorstellen goedkope kerstbo ter op de markt te brengen, de export van boter naar de Sowjet-Unie weer open te stellen en de subsidie voor "sociale" boter wat op te trek ken. Ook met dat laatste zijn de Fransen in Brussel akkoord gegaan. Dat gebeurde in het speciale landbouwcomité van de EG. PARAMARIBO (ANP/SNA) - De Surinaamse garnizoenscomman dant Roy Horb heeft mr. drs. André Haakmat, die onder ande re adviseur is van de moeder- bond, ontslagen als lid van zijn kabinet. Op een persconferentie deelde Horb gisteren mee dat Haakmat dusdanig heeft gehan deld dat hij hem niet langer kan handhaven als zijn adviseur. Haakmat wordt in regeringskrin gen gezien als het "brein" achter de recente stakingen. Horb verweet Haakmat de leider van de moederbond, Cyriel Daal, niet te hebben geïnformeerd over de plannen van het militair gezag op het gebied van de de- Horb ontslaat gers herhaalde malen op zijn ver antwoordelijkheden zijn gewe zen. Hij handelde echter zodanig A 1 TT 1 dat hij niet langer in het kabinet Andre Haakmat Horb. De commandant onder streepte dat ook Cyriel Daal be grip heeft voor zijn opstelling. mocratisering. Haakmat heeft nagelaten voorzitter Daal te in formeren en zo de stakingsacties te voorkomen, aldus Horb. Vol gens de garnizoenscommandant heeft Haakmat zich niet aan de afspraken gehouden, die ge maakt zijn met betrekking tot de realisatie van de democratische structuren. Haakmat zou door de gezagsdra- Algelopen zaterdag werd Haakmat er door Horb van beschuldigd een "vrij grote leugenaar" te zijn "die de kennis die hij heeft mis bruikt". Voor de Surinaamse te levisie verklaarde hij: "Ik begin moe te worden van Haakmat. Deze gemeenschap moet weten dat deze persoon bezig is door al lerlei intriges splijtzwammen te GENÈVE CDPA) - Het Russische vakverbond heeft de Internatio nale Arbeidsorganisatie (ILO) uitgenodigd een delegatie te stu ren om de bouwplaatsen voor de transsiberische aard gasleiding te bezichtigen. Een woordvoerder van de ILO, die dit gisteren in Genève bekend JERUZALEM/AMMAN (UPI/Reuter/GPD) Israel heeft nagetief gereageerd op de voor waarde dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO onder voorwaarde bereid is Is raël te erkennen. In het Egyptische dagblad Al Ah- ram stond gisteren dat de bevrij dingsorganisatie wederzijdse er kenning aanvaardt als de Ver enigde Staten zich garant stellen voor deelneming van de PLO aan vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten en zelf met de PLO gaan praten. Een officiële woordvoerder rea geerde met de rethorische vraag: "Hoe vaak hebben wij niet van derden gehoord dat de PLO be ried is dit (het erkennen van Isa- rel, red.) te doen?". Volgens hem maakt het allemaal deel uit van de publiciteitscampagne van de PLO. Het voorstel van de PLO, dat door Arabische en westerse diploma ten als „uiterst gedetailleerd" wordt omschreven, werd afgelo pen weekeinde in Parijs door twee hoge PLO-leden aan de Egyptische minister van buiten landse zaken, Kamal Hassan Ali, overhandigd. Ali was in Parijs op doorreis naar Canada en de Verenigde Staten. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken zal het PLO- voorstel aan de Amerikaanse re gering overbrengen wanneer hij later deze week in Washington president Reagan en zijn Améri- kaanse collega George Shultz ontmoet. De PLO is bereid een regering in ballingschap te stichten, die dan een oproep zou doen voor „we derzijdse en gelijktijdige erken ning" tussen Israël en het Pale stijnse verzet. Sinds de evacuatie uit Beiroet afgelopen zomer, dringt Egypte er bij de PLO op aan een dergelijke zet te doen. Palestijnse functionarissen stellen echter dat de stichting van een regering in ballingschap die Is raël erkent, afhankelijk is van Amerikaanse garanties dat de Amerikaanse regering een recht streekse dialoog met de Palestij- nen zal aanknopen. Deze dia loog, aldué PLO-zegslieden, moet leiden tot Amerikaanse er kenning van de PLO en tot garanties dat de PLO aan vredes onderhandelingen zal mogen deelnemen op gelijkwaardige ba sis met Jordanië, Syrië, Libanon en Egypte. De voorstellen van de PLO, die aan Kamal Hassan Ali werden voor gelegd tijdens een ontmoeting in de residentie van de Egyptische ambassadeur in Parijs, eisen een confederatie van twee onafhan kelijke staten op beide oevers van de Jordaan - het Hasjemiti- sche koninkrijk van Jordanië op de oostelijke Jordaanoever en een Palestijnse staat op de weste lijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. Het Palestijnse initiatief komt na dat koning Hoessein van Jorda nië de PLO verleden week op riep om Israël te erkennen. In een televisie-interview met de BBC verklaarde koning Hoes sein dat een dergelijke zet „een hindernis weg zou ruimen op weg naar de opening van alle deuren voor ons. Ik doel hierbij niet alleen op Israël, maar ook op de Verenigde Staten". CAPE CANAVERAL (UPl) - De vier bemanningsleden van het ruimteveer Columbia, dat morgen voor een reis van vijf dagen rond de aarde wordt gelanceerd, zijn gisteren van Houston op Cape Canaveral aangekomen. Het zijn de 51-jarige Vance Brand, de 46-jarige Robert Overmyter, de 45-jarige Joseph Allen en William Lenoir (43 jaar). Een woordvoerster zei dat de voorbereidingen voor de lancering soepel volgens programma verlopen. De start staat te boek voor 13.19 uur (onze tijd). Ondertekening akte mogelijk in december PARIJS - De Franse regering zou eindelijk bereid zijn het Rijn zoutverdrag te ondertekenen, een beslissing die jarenlang is opgehouden uit angst voor de El- zasser ecologenlobby in het par lement. Het bureau van minister-president Mauroy heeft bekend gemaakt dat „mogelijk nog voor begin de cember de aankondiging van de ratificatie kan worden ver wacht". Op 9 december komen in Den Haag de vijf Rijnoeversta- ten bijeen om het schier oeverlo ze probleem van de zoutlozing door de kalimijnen in de Elzas onder ogen te zien. Als tot ratificatie van Franse zijde wordt overgegaan, zou van de vijf tot zes miljoen ton zout die nu in de Rijn wordt geloosd, er 2,3 miljoen ton op een diepte van 1800 meter worden „geipjec- teerd". Hoewel alle geleerden het er van het begin af aan over eens door Rudolph Bakker zijn geweest dat deze oplossing volledig ongevaarlijk was voor de omgeving, heeft er van Elzas- ser zijde altijd een sterke achter docht tegen bestaan. Nederland droeg indertijd 34 prbcent van de kosten voor de injectering bij aan de Franse staat, welk bedrag nog nimmer voor het bewuste doel werd aangewend. Op 3 december 1976 tekenden de ministers van de Rijnlanden een verdrag, waarbij Frankrijk zich verplichtte het zout van de kali- mijnen te injecteren. Tot nu toe kwamen ze hun verplichtingen echter niet na. De laatste ontwik kelingen in het Rijnzoutdrama waren het installeren van een in ternationale commissie, die op nieuw ook andere voorgestelde mogelijkheden en het injectie project op hun bruikbaarheid zou onderzoeken. In april van dit jaar was een Franse delegatie in ons land om te zien hoezeer het Rijnzóut het Neder landse milieu - met name in het Westland - schade doet. De eco- logengroep uit de Elzas merkte toen echter op dat de oplossing van het probleem niet ten koste mocht gaan van het milieu in de Elzas. Achterdochtig geworden door de aarzelingen van achtereenvol gende regeringen, zullen de Rij- noeverstaten begin december toch met enige nieuwsgierigheid tegemoet zien wat de regering van premier Mauroy onder de El- zasser ecologen voor elkaar heeft gekregen, zodat ze nu vrij en on- verveerd tot ratificatie van het verdrag kan overgaan en met de omstreden injecties kan worden begonnen. Mannencafé "veroverd" LONDEN (UPI) - Een van de wei nige plaatsen in Londen waar de vrouw nog niet had kunnen doordringen is in haarhanden gevallen. Het wijncafé El Vino, sinds de dagen van Charles Dic kens ontmoetingsplaats van journalisten, advocaten en rech ters moet vanaf gisteren vrou wen bedienen aan de tap en mag ze niet langer op de achtergrond houden, aan een van de weinige tafeltjes. De fenimistische overwinning werd in hoger beroep behaald door de advocate Tess Gill, en de journaliste Anna Coote. Maar de overwinning is een theoretische. Toen de twee i hVin triomf ellebogend de bar veroverd hadden, hanteer de de man erachter een bepaling in de Britse drankwet die toe staat dat "herrieschoppers" niet bediend worden. Een oude stamgast, zijn glas le gend, bromde: "ik ben een vrou wenhater. Laat ze de krijgen". Alleen de particuliere heren clubs in Londen zijn nu nog mannenbastions, al worden ook zij furieus belegerd door vrou- VALENCIA (AFP) - Paus Johan nes Paulus 2 heeft zijn bezoek aan Spanje gisteravond beëin digd en is per vliegtuig terugge keerd naar Rome. Bij zijn vertrek waren o.a. de koninklijke familie en leden van de regering aanwe zig. De bijna tien dagen durende reis van de paus langs 16 Spaanse steden en met veertig toespraken heeft duidelijk gemaakt, dat zijn ijzeren constitutie zich nog niet helemaal heeft hersteld van de aanslag, die in mei vorig jaar op hem werd gepleegd. Zelden heb ben zoveel mensen hem zo ver moeid gezien als in de laatste da gen. De medische begeleiders verklaarden eensgezind: de paus heeft met deze reis teveel hooi op zijn vork genomen. Toch had de paus zich op de laatste dag van zijn Spaanse veldtocht in Valencia weer iets hersteld. Tijdens de verschillende plech tigheden was iets van zijn beken de robuustheid in optreden te rug. De laatste dag in Spanje be gon met een eucharistieviering op het vliegveld van Labacolla bij Valencia, welke in de vroege middag werd gevolgd door een bezichtiging van de kathedraal. In de namiddag nog een ontmoe ting met vissers en zeelieden en tenslotte om half zeven de Euro pa-demonstratie in de kathedraal van Valencia. Na de afscheidt plechtigheid was het tijdstip van vertrek bepaald op 21.15 uur. De leider van de Baskische socialis tische partij, Jose Maria Bene- gas, heeft gezegd dat de berich ten die een verband leggen tus sen de arrestatie van Basken in Frankrijk en een beweerd kom- plot tegen het leven van Paus Jo hannes Paulus or\juist zijn. Hij zei dat de arrestaties een ant woord waren op de moord van vorige week op de Spaanse gene raal Victor Lago Roman. Vol gens hem waren er geen aanwij zingen dat de ETTA van plan ge weest zou zijn een aanslag op de paus te plegen tijdens diens be zoek aan Spanje. maakte, zei dat in de uitnodiging wordt gezegd dat het bezoek het begin zou kunnen zijn van "een dialoog over de levens- en ar beidsomstandigheden op de bouwplaatsen van de aardgaslei ding". Naar de ILO-woordvoer der verder verklaarde zal het tijd stip waarop het bezoek kan plaatsvinden in de komende da gen in overleg met de vice-voor- zitter van het bestuur van het vakverbond, Wassili Prochorow, worden vastgesteld. Prochorow bevindt zich op het ogenblik in Genève. De uitnodiging houdt verband met aanhoudenden berichten in het Westen over dwangarbeiders, die bij de aanleg van de naar Europa lopende gasleiding zouden zijn ingezet. BRUSSEL - Na een bijeenkomst van 17 uur zijn de Europese vis serijministers er gisteren weer niet in geslaagd een akkoord te bereiken over een nieuw Euro pees visserijbeleid. Ondanks en kele tegemoetkomingen voor de Denen bleef de Deense minister van visserij, Grove, zich verzet ten tegen de voorstellen die door de andere negen Europese lidsta ten al zijn aanvaard. Grove had weinig keus omdat de speciale commissie uit het Deen se parlement, die alle Europese besluiten moet goedkeuren, de resultaten van de visserij-onder handelingen vierkant afwees. „Er zou geen regering in Dene marken meer zijn, indien ik deze voorstellen had aangenomen", zei Grove. Hij toonde zich wel bereid om vandaag de laatste compromissen toch nog een keer met de voltallige Deense rege ring te bespreken. De Nederlandse minister van land bouw en visserij, if- Braks, door Ferry Mingelen noemde dit ondanks alles toch een positief teken. Braks sluit niet uit dat de Denen onder zwa re Europese druk het akkoord alsnog zullen slikken. Volgens hem is de Deense regering in principe wel bereid tot conces sies „maar men wilde Grove daar niet voor laten vallen", aldus Braks. Hij vond het een merk waardige situatie dat in feite een Deense parlementscommissie met de Europese ministerraad mee had zitten onderhandelen. Indien de Denen blijven weigeren het akkoord te aanvaarden dan zullen de overige negen Europe se landen zich moeten beraden over een stelsel van nationale maatregelen om langs die weg alsnog een gemcenschappehjk Europees visserijbeleid van de grond te krijgen. Denemarken loopt daarbij dan het risico bui ten de viswateren van de andere negen Europese landen gesloten te worden. Momenteel vissen de Denen veel in de Britse wateren. BRUSSEL (ANP) Een motoragent in Brussel probeert enige orde te scheppen in de chaos die zich nu al drie dagen in de stad voordoet als gevolg van een algemene staking van het openbaar vervoer. PARIJS (ANP) - Bij de presenta tie van de defensiebegroting 1983 heeft de Franse minister van defensie, Charles Hernu, be vestigd dat zijn land in staat is geheel zelfstandig het neutro- Neutronenbom nenwapen te produceren en te transporteren. "Maar het politieke besluit om tot daadwerkelijke produktie over te gaan is nog niet gevallen. Dat is het domein van de president maar de kwestie is onderwerp van onderzoek dat onze bijzon dere aandacht heeft". ANKARA - Zoals elk jaar op de tiende november rouwt Turkije om de dood van zijn stichter, Ataturk, in 1938 om vijf minuten over negen 's ochtends. Alle oor den van vermaak blijven de hele dag gesloten, alcoholische dran ken worden niet geserveerd en de kranten komen uit met zulke dikke rouwranden dat het voor de buitenstaander lijkt of het gis teren is gebeurd. De rouw om Ataturk is vanouds verpletterend, de natie betuigt elk jaar weer hoezeer zij is ver weesd, maar dit jaar zal het zeker niet ontbreken aan min of meer obligate hoofdartikelen die zul len suggereren dat aan deze toe stand nu een eind is gekomen omdat juist de dag tevoren het officiële resultaat is bekendge maakt van het referendum waar bij een meerderheid van rond de 90 procent een president heeft gekozen tegelijk met de grond wet waarmee het land de toe komst weer aankan. Al geruime tijd kon men hier affi ches aanschouwen waarop gene raal Evren, de leider van de jun- door Frans van Hasselt ta, stond afgebeeld in even grote afmetingen als Ataturk ernaast. En daaronder - veel kleiner - de vier overige generaals van de Na tionale Veiligheidsraad, waarin ze nog een jaar zitting zullen heb ben, waarna ze met hun vieren nog voor zes jaar de Presidentië le Raad vormen. ADVERTENTIE Bezuinigen moeten we allemaal. Maar liever niet óp Echte Boter. Want waar blijf je als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ja toch? Niet te versmaden. Ataturk betekent „Vader der Tur ken", maar Evren wordt de laat ste tijd Baba genoemd, hetgeen ook vader betekent, zij het in ge meenzamer woordgebruik. Het dagblad Hurriyet kwam na de uitslag van het referendum met een portret van Evren dat de hele vooipagina vulde en dat op be stelling van de krant was ver vaardigd door de bekende Turk se schilder Pehlivanli, die eerder dergelijke portretten van onder anderen de sjah van Pereië en de keizer van Ethiopië nad ge maakt. Zal de herdenking van Ataturks sterfdag door het regime en zijn pleitbezorgers worden uitgebuit voor beschouwingen van symbo lische aard - „eindelijk heeft de natie weer een Vader" - ook de tegenstanders, die volgens de of ficiële uitslag bijna 11 procent uitmaken, zullen niet nalaten, zij het minder openlijk, symboliek te bedrijven. Ook zij zullen para lellen trekken tussen de nieuwe, zevende president - die volgende week zal worden beëdigd en de eerste, maar die paralellen zullen juist in het nadeel van laatstge noemde uitvallen. De Nederlandse regering be schouwt de volksstemming die zondag in Turkije over een nieu we grondwet is gehouden als "een eerste stap in de richting van een democratische be stuursvorm". Dit betekent ove rigens niet dat Nederland de klacht die het met Denemarken, Frankrijk, Noorwegen en Zwe den bij de Europese commissie voor de rechten van de mens te gen Turkije heeft ingediend we gens schending van de rechten zal intrekken. Reeds waren Ataturks leerstellin gen een argument in opwekkin gen - die echter met weer open lijk mochten worden geuit - de grondwet en Evrens presidents kandidatuur te verwerpen. Er werden zelfs paralellen getrok ken tussen het blauw van de nee- biljetten en Ataturks staalblau we ogen, toespelingen waarop Evren in zijn toespraken enige malen inging. En op de blauwe kiesbiljetten vond men teksten die van Ataturk afkomstig waren als: „Macht wordt niet met ge weld verkregen". Sommige commentatoren gingen nog verder en herinnerden eraan dat Ataturk in feite een rebel was geweest, ter dood veroordeeld door de sultan - tevoren, toen dat nog mopht, hadden ze geschre ven dat de nieuwe grondwet in feite aan die van het sultannaat deed denken. De Turkse pers begint intussen voorzichtig overeind te krabbe len uit de lethargie van de twee weken die vooraf gingen aan het referendum, toen Evren het mo nopolie van „informatie over de grondwet" aan zich had getrok ken. In die periode mocht geen krant tot het „nee" opwekken, maar nu komen de eerste schrij vers zich aanmelden die achteraf berichten nee te hebben ge stemd. In een artikel „nieuwe ho rizonnen en mijn kleine stem" vergelijkt Teopman Erel in de Milliyet de stemmen van de „waardevolle minderheid" met „edelstenen". De nee-stemmen vloeiden voort uit het feit „dat we eenvoudig de manier van pre sentatie niet konden accepteren. De ban op kritiek harmoniseerde nu eenmaal niet met de toestand waaraan we gewend waren"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9