Bevriezingsplan uitgesteld? GAAT DOOR! PRÜZENGEVECHT Verzoek Libanon komt Nederland ongelukkig uit Negen nieuwe WD'ers in Tweede Kamer: één van hen in opspraak C Afspraken over taakverdeling minister en staatssecretaris Kabinet zou loonstop ambtenaren willen opschorten NCO onmisbaar voor ontwikkelingshulp pi i h - v Van Thijn: rapport BVD bewijst niets DIRK VAN DEN BROEK DIGROS- DIRKSONenBASVANDERHEUDEN LATEN HETERNIET DU ZITTEN! otus.,,rtaa£ke6Jbg degoed/coopsteCè&cedag!) 'Urenco niet ten dode opgeschreven' WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 Binnenland DEN HAAG (ANP/GPD) - De Kiesraad heeft gisteren de opvolgers vastgesteld voor de negen WD-kamerleden die naar het kabinet-Lubbers zijn overgegaan als minister of staatssecretaris. Vier van de negen opvolgers zijn reeds bekend: H.Th.M. Lauxter- man uit Den Bosch, H.F. Dijkstal uit Wassenaar (mo menteel wethouder van deze gemeente), B.J.G. van der Kooy uit Denekamp, en me vrouw M.M.H. Kamp uit Via- Door loting werden eveneens benoemd verklaard in de Tweede Kamer: mevrouw A. Lucassen-Stauttener uit Ab coude, mevrouw S. van Heemskerck Pillis-Duvekot uit Den Haag, G.B. Nijhuis uit Noordwijkerhout, J. Franssen uit Nederhorst den Berg en J.J. Metz uit Aarts woud. Laatstgenoemde, de Amster damse journalist Jaap Metz (van De Telegraaf), raakte gisteren meteen al in op spraak. Metz werd gisteren, kort voor zijn benoeming tot kamerlid bekend werd, door de hoofd redactie van De Telegraaf ge schorst, mede omdat hij be trokken is geweest by een vechtpartij met enkele colle ga's op de redactie van het ochtendblad. Aanleiding tot het handgemeen was kritiek van collega's op Metz' vermeende betrokken heid bij de wegens fraude en valsheid in geschrifte gear resteerde Amsterdamse on- roerend-goedhandelaren F. en S. Metz heeft in het verle den publiciteits-diensten aan F. en S. verleend. Metz ontkent iets met de han del en wandel van F. en S. te maken te hebben. Enkele col lega's op de redactie van De Telegraaf hebben Metz er echter van beschuldigd wel betrokken te zijn bij F. en S. Toen Metz daarover maandag via de telefoon met een re dacteur van De Volkskrant sprak, brak op de redactie van De Telegraaf een vecht partij uit tussen Metz en een andere redacteur. Metz werd geschorst omdat hy met andere kranten over deze zaak gesproken heeft. Hy heeft al eerder gedreigd en kele collega's van hem we gens smaad voor de rechter te slepen. Na de schorsing door de hoofdredactie van zyn krant heeft Metz een ad vocaat in- de hand genomen. WD-fractieleider Ed Nijpels zou volledig op de hoogte zyn van de activiteiten die Metz in het verleden voor F. en S. heeft verricht. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ploeg van landbouw krijgt de vol gende taken toebedeeld: landinrichting, beheer landbouwgronden, sport- en binnenvisserij, kwaliteit van voedingsmiddelen, veterinaire aangelegenheden, welzijn der dieren. Dit is gisteren in Den Haag be kendgemaakt. Een en ander houdt in dat minister Braks (landbouw en visserij) zich zal bezighouden met het natuurbehoud en de openluchtrecreatie. Het tussen beide bewindslieden gevoerde overleg, vertelde Braks, heeft ertoe geleid dat de eerste staatssecretaris die "landbouw" ooit gekend heeft ook een "echte staatssecretaris" wordt, die zich met belangrijke taken gaat bezighouden. Staatssecretaris Ploeg noemde zyn nieuwe taak een grote uitdaging. "Al wat zich hier afspeelt heeft myn grote interesse" Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur en zijn staatssecretaris Van de Reijden hebben eveneens overeenstemming bereikt over de taakverdeling. Brinkman neemt naast de algemene lei ding de kaderwet specifiek welzijn, de kunsten, de musea, monumen ten en archieven, de radio, televisie en pers, het minderhedenbeleid en het sociaal-cultureel werk onder zyn hoede. Van de Reyden krijgt volksgezondheid (met inbegrip van de instituten en de raden), de maatschappelijke dienstverlening, sportzaken en de di rectie verzetsdeelnemers en vervolgden. Ook minister Ruding van financiën en staatsseretaris Koning zijn het eens geworden over het takenpakket. Zo zal mr. Koning zich bezighou den met o.a. fiscale aangelegenheden en de financiën van de lagere overheden. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is in principe bereid de voor 1 januari aangekondigde bevriezing van salaris sen van ambtenaren en trendvolgers drie maanden op te schorten. Dat geldt in geen geval voor de extra kor ting van 1,65 procent op de salarissen van onderwijsge venden. Dit blijkt uit een geheim overleg dat maandag avond is gevoerd tussen het kabinet en de sociale part ners. De vakcentrales hebben er steeds op gewezen dat tijdens de adem pauze pas van een zinvol overleg met het kabinet sprake kan zijn als ook de voorgenomen bevrie zing drie maanden wordt uitge steld. Het is een eis van de vak beweging dat het kabinet nog vóór het komende weekeinde tot invulling van de adempauze komt. Het kabinet is daarmee druk bezig. Zoals het er nu naar uitziet zullen in het kader van de adempauze geen periodieke ver hogingen mogen worden uitbe taald aan zowel ambtenaren als werknemers in het bedrijfsleven. Een delegatie uit het kabinet blijkt maandagavond al geheim over leg te hebben gevoerd met de so ciale partners. Het is een eis van de vakbeweging dat het kabinet nog vóór het weekeinde tot in vulling van de adempauze komt. Wanneer het kabinet, zoals het er gisteravond naar uitzag, bereid is de bevriezing van de salarissen van ambtenaren en trendvolgers drie maanden uit te stellen, be hoeven de aangekondigde sta kingen niet door te gaan. In het overleg begin deze week heeft met name minister-presi dent Lubbers gezegd, dat er pro blemen zijn met de WD-fractie in de Tweede Kamer over het ty- dens de adempauze ook opschor ten van de voorgenomen bevrie zing van de salarissen van amb tenaren en trendvolgers. WD- fractievoorzitter Ed Nypels er op staan deze bevriezing on danks alles toch op 1 januari van kracht te laten worden. De delegatie uit het kabinet heeft de sociale partners in ieder geval toegezegd hen nog voor 22 no vember, de dag waarop de rege ringsverklaring zal worden afge legd, te informeren over de be leidsvoornemens. De vakbewe ging heeft juist voor die datum een groot aantal acties, waaron der stakingen bij de spoorwegen, afgekondigd. Minister Schoo: UTRECHT (GPD) - De NCO is on misbaar als het er om gaat het draagvlak voor ontwikkelingssa menwerking in Nederland te be houden en te versterken. Dit zei de nieuwe minister van ontwik kelingssamenwerking, mevrouw Schoo, dinsdag in Utrecht bij de installatie van de nieuwe plenai re vergadering van de Nationale Commissie Voorlichting en Be wustwording Ontwikkelingssa menwerking (NCO). De installatie van de plenaire ver gadering (het hoogste orgaan van WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spüt Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Tunis 8 a e 8* licht bew. 9 licht bew. 10 zwaar bew. 11 mist 10 zwaar bew. 11 half bew. 11 onbewolkt 9 licht bew. 12 onbewolkt 10 zwaar bew. 11 regen 10 onbewolkt 8 onbewolkt 11 half bew. 9 zwaar bew. 10 half bew. 10 half bew. 10 onbewolkt 5 regen 8 regen 9 regen 6 onbewolkt 9 onbewolkt - zwaar bew. 7 regen 12 geheel bew. 8 licht bew. 7 onbewolkt 13 licht bew. 13 zwaar bew. 8 onbewolkt 11 mist 1 onbewolkt 7 onweer 16 geheel bew. 17 geheel bew. 9 geheel bew. 7 mist 7 onbewolkt 12 licht bew. 6 onbewolkt 15 de NCO) was de eerste officiële daad van de vier dagen in functie zijnde WD-minister. Mevrouw Schoo zei dat in tijden van eco nomische recessie het gevaar be staat dat „wij onze problemen af wentelen op de Derde Wereld". De neiging bestaat om ontwikke lingssamenwerking als een sluit post te zien. De bewindsvrouw kondigde aan dat zij wat haar beleid ten aan zien van de NCO betreft, zal voortgaan op de door haar voor ganger Van Dijk ingeslagen weg. De nieuw geïnstalleerde NCO wijkt in organisatie en beleid af van de vorige commissie. De nieuwe NCO werkt met een man daat waarin de ideeën van de vo rige minister van ontwikkelings samenwerking, de CDA'er Van Dijk, gestalte hebben gekregen. De belangrijkste wijziging is dat de NCO bij de beoordeling van voor subsidie in aanmerking ko mende projecten, rekening moet houden met mogelijke schadelij ke gevolgen voor het Nederland se buitenlandse beleid en-of ont wikkelingsbeleid. Boer ontsnapt aan de dood ARNEMUIDEN (ANP) - De 45-ja- rige landbouwer G. Quist uit Ar- nemuiden is gisteren op wel zeer gelukkige wijze aan de dood ont snapt. De man stootte tijdens de ploegwerkzaamheden op het land op een op scherp staande 500 ton zware vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. Het één meter lange gevaarte verniel de wel de ploeg, maar vloog niet de lucht in. De explosieven op ruimingsdienst heeft het ontste kingsmechanisme ter plaatse on schadelijk gemaakt. De familie Quist is al diverse keren met oorlogstuig, waaronder zelfs een fosforbom, geconfronteerd geweest. Mevrouw Quist heeft er bij de autoriteiten op aangedron gen om dit gebied waar in de oor log fel gevochten is op explosie ven te laten onderzoeken. r GOUDA (ANP) - De Goudse poli tie heeft gisteren rond het midda guur alle dertien koffers, die wa ren buitgemaakt bij de juwelen roof in Berkel en Rodenrijs, opge vist uit een sloot in deze gemeen te. Pat gebeurde nadat kinderen een koffer hadden zien drijven. De koffers waren leeg op één na. Daarin zaten een gouden ring en enkele zilveren sieraden met een totale waarde van 650 gulden. Russische invloed op opinie ADVFRTF.NTIE DEN HAAG (GPD) - Het BVD-rap- port over de Russische invloed op de Nederlandse vredesbewe gingen bevat geen enkel bewijs voor de bewering dat met name het IKV direct door de Sowjet- Unie zou worden gestuurd of zelfs gefinancieerd. Dat zei oud-minister van binnen landse zaken, drs. Ed van Thijn (PvdA) gisteren voor de TROS- televisie. In het onlangs uitgelekte rapport van de BVD wordt wel opge merkt dat er sprake is van bein- vloeding van de Nederlandse pu blieke opinie en de vredesbewe gingen door de Russen. „Natuur lijk doet de Sowjet-Unie pogin gen de Nederlandse opinie te beinvloeden", aldus Van Thijn. Directe invloed op bijvoorbeeld het IKV, de grootste Nederland se vredesbeweging, blijkt daar echter volgens hem niet uit De oud-mimster zei vast te houden aan het standpunt dat hij in sep tember 1981 tydens een Tweede- Kamerdebat over de Russische invloed op de vredesbewegingen innam. Daarin beschuldigde hy de Tilburgse hoogleraar prof. dr. J. Alting von Geusau van „las ter" tegenover het IKV. Von Geusau kwam vorig jaar met de eerste beschuldigingen over de Russische invloed in de publici teit. Alting von Geusau zei gisteren nooit beweerd te hebben dat het IKV indirect door de Russen wordt geleid of zelfs zou worden gefinancieerd. Hij zei wel dat het B VD-rapport bewijst dat er spra ke is van grote invloed op de vre desbewegingen. 50.000 inwoners DRACHTEN (ANP) - D< Friïst gemeente Smallingerland be reikt binnen enkele dagen het streefgetal van 50.000 inwoners. Hierdoor komt de gemeente, waarvan Drachten de hoofd plaats is, in aanmerking voor 5 miljoen gulden extra uit de rijksbijdragekas. Smallingerland heeft de afgelo pen maanden behoorlijk aan de weg getimmerd om de 50.000ste binnen te halen. Ook het be drijfsleven deed daaraan mee, door aan elke nieuwkomer 500 gulden beschikbaar te stellen. De (te verwachten) afwijzing van een verzoek van Libanon aan Nederland om troepen te leve ren voor de internationale vre desmacht in Beiroet, betekent allerminst dat Nederland zo'n vredesleger op die plaats af wijst Een meerderheid in de Tweede Kamer en vrijwel ze ker ook de nieuwe regering, zien de zin van de stationering heel wel in; de bezwaren zijn zowel formeel als praktisch, en het tijdstip wat Nederland be treft wat ongelukkig gekozen. Dat Libanon een Nederlandse deelname op prys stelt, was al maanden een hardnekkig ge rucht Het officiële verzoek werd afgelopen zondag be kend; maandag was het in de loop van de dag ook op het mi nisterie van buitenlandse za ken "binnen". Wat Libanon voor ogen staat is een vredes macht van tussen de 20.000 en de 30.000 manschappen, belast met het bevorderen van orde en rust en vermoedelijk ook met een bijdrage aan de weder opbouw van de door de aan houdende Israëlische bombar dementen, zwaar gehavende stad. door Ton van Brussel Frankrijk en Italië zijn er al met 4000 man vertegenwoordigd, als onderdeel van de regering die werd getroffen en die in te rugtrekking van zowel Israël als de PLO resulteerde. Liba non heeft behoefte aan meer militairen en heeft behalve Ne derland, ook België, Groot- Brittannië, Oostenrijk, Zwe den en Zuid-Korea om een bij drage gevraagd. Het eerste bezwaar van Neder land heeft te maken met het gegeven dat,de operatie niet onder de vleugels van de Ver enigde Naties wordt uitge voerd. Dat is bijvoorbeeld wel het geval met Unifil, de troe penmacht in Zuid-Libanon, waar op het ogenblik ruim achthonderd Nederlandse mi litairen gelegerd zyn. Neder land hecht zeer aan de VN-vlag bij dit soort ondernemingen, en voelt er eigenlijk niets voor om welk initiatief van buiten de VN ook te steunen. In het verleden is daar een uit zondering voor gemaakt in het geval van de Sinal, waar een kleine honderd Nederlandse vrijwilligers deel uit maken van de daar gelegerde interna tionale troepenmacht. Neder land was daartoe bereid op voorwaarde dat het initiatief werd gesteund door de formele goedkeuring van de EG-lidsta- ten, en dat de deelname van tenminste twee lidstaten was verzekerd. Aan beide voor waarden werd voldaan. In het geval van Beiroet ligt het heel anders. Weliswaar zyn daar al twee EG-landen (Frankrijk en Italië) en zouden daar straks nog enkele by kun nen komen, maar de EG als po litiek lichaam heeft er geen be moeienis mee. Deelnemende landen doen dat op persoonlij ke titel. Daar nu, is Nederland nog al beducht voor, bijvoor beeld om dat bij meningsver schillen of andere problemen tussen de deelnemende landen onderling of met het "gast land" de "rugdekking" van EG of VN aan groot belang wordt geacht. Behalve deze formele bezwaren, is er nog een aantal praktische problemen. Zo is de vraag aan de orde of Nederland met de deelname aan Unifil en de Si nai -vredesmacht niet een pla fond heeft bereikt van wat een klein land aan mogelijkheidcn heeft. Deelname kost geld en, zo is het uitgangspunt, hier moet op basis van vrijwillig heid geschieden. Daarbij speelt ook de NAVO-ver plichting om een bepaalde hoeveelheid troepen op het grondgebied van de NAVO-lid- staten paraat te hebben. Liba non wil waarschynlyk zo'n achthonderd Nederlanders hebben en het is niet zeker of dat aantal beschikbaar is. Een mogelykheid kan zyn dat (een deel van) het Unifil-bataijon wordt overgeplaatst van Zuid- Libanon naar Beiroet, maar erg waarschijnlijk acht men die oplossing in Den Haag niet, ook al omdat Libanon van de militairen "opbouwwerk" ver wacht en de vrijwilligers dus een andere training moeten hebben dan de Unifülers. Laatste bezwaar is het ongeluk kige tijdstip. Het nieuwe kabi net heeft zyn regeringsverkla ring nog niet gereed en nieuw beleid laat dus nog even op zich wachten. Het is ondenk baar dat de nieuwe bewindslie den de wens van een kamer meerderheid om binnen VN of desnoods EG-verband te ope reren, in dit stadium zal trotse ren. Te meer daar de Tweede Kamer zich een uitspraak van de teruggetreden minister van defensie Van Mierlo nog goed herinnert Van Mierlo pleitte aan de vooravond van zijn ver trek voor een "herbezinning" op de activiteiten in Zuid-Liba- non en de Sinal, niet met het oogmerk om deze stop te zet ten, wèl om er een andere in houd aan te geven. Discussie daarover is nog nauwelijks be gonnen. Dit alles sluit niet uit dat Neder land in de toekomst toch solda ten naar Beiroet laat vertrek ken, om inhoud te geven aan de "hartstochtelijke wens" om een bijdrage te leveren aan het vredesproces in het Midden Oosten. Enige Nederlandse druk om de vredesmacht in Beiroet alsnog onder vleugels van de Verenigde Naties te la ten functioneren, valt daarom wel te verwachten. DEN HAAG/ALMELO (ANP) - Als reactie op het "politieke tes tament" van ex premier Van Agt heeft Ultra Centrifuge Neder land (UCN) gisteren met klem ontkend dat het Urenco-concern ten dode zou zijn opgeschreven, als Australië niet had gekozen voor de technologie van ura niumverrijking zoals Nederland. West-Duitsland en Engeland die samen in Urenco-verband heb ben ontwikkeld. Evenmin is het volgens UCN waar dat de keuze van Australië de doodsteek bete kent voor de concurrenten van Urenco. Had Australië aan een andere tech nologie de voorkeur gegeven, dat zou het Urenco-concern in zyn huidige omvang in elk geval bly- ven bestaan, aldus UCN Een woordvoerder van het bedru f merkt in dit verband op dat de bcdryven van Urenco in Neder land. West-Duitsland en Enge land tot m de jaren negentig een goed gevulde orderportefeuille hebben. "Ongenuanceerd woordgebruik in een interne notitie zou ten on rechte de indruk kunnen wek ken dat Urenco zonder het ak koord met Australië geen levens vatbaar concern zou zyn". aldus hoeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken verklaard. De "toonzetting" van de notitie als zou de levensvatbaarheid van Urenco op het spel staan moet worden verklaard uit het feit dat het "een interne notitie van het departement voor eigen ge bruik", betrof, aldus de woord voerder.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7