WD wil geen lozingsrecht Bouwvergunning is voortaan vereist voor tuinhuisjes Groot symposium ter herdenking van prof. Kamerlingh Onnes Fractie wil gemeente acht ton extra laten bezuinigen Half jaar voor koppelbaas Nieuwe rector op Rembrandt Twee Leidenaars onderscheiden PAGINA 4 ST WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 Er kabbelt weer water langs Rijn en Schiekade LEIDEN - Zo te zien een mooi vis- waterje. En zo rustig. Nooit eer der gezien? Het is de opengegraven Trekvliet. De graafmachines hebben hun iverk gedaan. Sinds enkele we ken kabbelt er weer water langs de Rijn- en Schiekade. Alsof het niet weg is geweest. Leiden is er weer een stukje fraaier op geworden. Het zuidelijk ge deelte van de Trekvliet, tussen de Jan van Goyenkade en de Groen- hovenstraat, heeft een singelach tig verloop gekregen, met een glooiende graskant Langs het water zullen terzijnertijd nog nieuwe bomen worden geplant. Dan zal de Trekvliet zich zeker kunnen meten met welke Leidse singel dan ook. Het tweede gedeelte van het kar wei, tussen de Haagweg en de Groenhovenstraat, is nog niet ge klaard. Dit gedeelte krijgt het aanzien van een gracht. Hel aan leggen van kademuren is een tijdrovender zaak. Het werk vor dert gestaag, maar het zal nog tot volgend jaar duren voordat ook in dit gedeelte van de Trekvliet weer water stroomt. LEIDEN - In het Kamerlingh On nes laboratorium wordt morgen een symposium gehouden waar aan sprekers uit verschillende Europese landen zullen deelne men. Het symposium wordt ge houden ter gelegenheid van het feit dat het op die dag honderd jaar geleden is dat prof. dr. H. Kamerlingh Onnes zijn oratie "De beteekenis van het quantita- tief onderzoek in de natuurkun de" uitsprak. Hij deed dit bij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar aan de rijksuniversi teit Leiden. De fysicus Heike Kamerlingh On nes heeft op het gebied van de lage temperaturen onderzoek verricht dat voor de natuurkun de van grote betekenis is. Zo wist hij helium vloeibaar te maken. Het laboratorium aan de Nieuw- steeg, dat zijn naam draagt, is door hem gesticht. De opzet van het symposium is een overzicht te geven van de moder ne ontwikkelingen op het gebied LEIDEN - De WD-fractie in de Leidse gemeente raad gaat niet akkoord met de invoering van een lozingsrecht per 1 januari 1983. In plaats daarvan willen de liberalen de op brengst van de onroerend goedbelasting verhogen en een bedrag van acht ton extra bezuinigen. Dc WD denkt dat de opbrengst van de onroerend goedbelasting, geheven van de eigenaren, 16.5 miljoen gulden mag bedragen. Het college van b en w heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat bij een opbrengst hoger dan 16.3 miljoen gulden het wettelijk plafond wordt overschreden. De limiet in de onroerend goedbe lasting laat zich niet zo gemakke lijk uitrekenen. Het is afhanke lijk van vele onzekere factoren en daarom gedeeltelijk geba seerd op schattingen. De WD- fractie schat de wettelijke limiet voor de gemeente iets rooskleu riger in. Hét gat in de begroting, dat ont staat door het achterwege laten van het lozingsrecht, heeft dan een omvang van acht ton. De WD vermoedt dat dit bedrag bijvoorbeeld bespaard kan wor den uit de reserve voor de nieuw bouw van de reinigingsdienst. Deze nieuwbouw gaat bijna vijf tien milioen gulden kosten. De WD-fractie heeft gisteravond besloten om het college een brief te schrijven, waarin het voorstel wordt gedaan. Omdat het onze ker is dat de genoemde financië le dekking mogelijk is, wordt het college gevraagd eventueel alter natieven te verzinnen. Wethouder Bordewijk(PvdA) van financiën had tijdens de laatste vergadering van de raadscom missie voor financiën immers al toegezegd nog eens over de kwestie na te zullen denken, zo herinnert de WD-fractie zich Bezwaren Bordewijk zegt inderdaad grote bezwaren te hebben tegen het WD-voorstel. "Het is zeer de vraag of de provincie het goed keurt dat structurele lasten met een incidentele opbrengst wor den gedekt. Dat zou onder nor male omstandigheden al niet door GS worden geaccepteerd". De wethouder zegt het merkwaar dig te vinden dat de WD zich krampachtig blijft verzetten te gen het lozingsrecht, dat volgens hem in feite een uitvloeisel is van het regeerakkoord van CDA en WD. Er zitten volgens de wethouder nog meer nadelen aan het bezui nigen op de reservering voor de nieuwbouw. Het zou tot gevolg hebben dat de reinigingsrechten nog meer omhoog moeten. Hoewel Bordewijk verklaart "erg ongelukkig" te zijn met het WD-voorstel, zegt hij toe de kwestie in het college nog nader te zullen bespreken. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer heeft inmiddels schriftelijke vragen gesteld over de onroe rend goedbelasting, maar deze weer terug getrokken, omdat te gelijkertijd een wetsvoorstel (wijziging van de gemeentewet) hierover is ingediend. De wijziging van de wet is van groot belang in de discussie over het wettelijk plafond van de ogb. Leiden zou door de wet een mil joen gulden ogb kunnen heffen van zogeheten incourante goede ren: ziekenhuizen, postkantoren, stations en dergelijke. Deze hef fing wordt gebaseerd op de ver vangingswaarde van de gebou- LEIDEN - Er is geen sprake van een extra heffing op nieuwe tuin huisjes op volkstuincomplexen. Het college van burgemeester en wethouders antwoordt dat op vragen daarover van Kor Ver geer, raadslid voor de Socialistie- se Partij. Vergeer was een extra heffing op te bouwen tuinhuisjes ter ore gekomen en wilde daar" een stokje voor steken. Burgemeester en wethouders ant woorden dat er sinds kort een bouwvergunning voor dit soort tuinhuisjes moet worden aange vraagd. "En dat betekent dat daar ook bouwleges voor betaald moet worden". Tot nu toe was er geen bouwvergunning nodig, maar omdat alle volkstuincom plexen nu zijn ingepast in alle ge meentelijke plannen, is dat ge wijzigd. Vergeer wilde ook weten of het col lege niet vond dat volkstuinders als minder draagkrachtigen ont zien dienden te worden. "Het feit dat voor de huur van grond voor volkstuinen bescheiden tarieven worden gehanteerd, geeft aan dat ons college naast de doelstel ling 'tuinieren' ook het sociale aspect van de volkstuinders van groot belang acht", luidt het ant woord daarop. Huisjes op volkstuinen zoals deze aan de Haagse Schouwweg mogen niet meer zonder vergunning worden gebouwd. En dus moeten de gers ook bouwleges betalen. LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft de 44-jarieg Leidse koppel baas H.P. gisteren conform de eis veroordeeld tot een halfjaar gevangenisstraf. De boete van vijftigduizend gulden, die veer tien dagen geleden eveneens door officier van justitie me vrouw mr. I.E. Klopper-Gerretse werd geëist, hoeft de onvindbare Leidenaar niet te betalen. De man, die veertien dagen terug niet voor de rechtbank was ver schenen, omdat justitie niet weet waar hij zit, had onder andere de fiscus en bedrijfsverenigingen opgelicht voor ruim drie ton. Sa men met zijn 47-jarige Leidse compagnon J.G. runde hij een bedrijf in Leiden. G. werd eind vorig jaar voor zijn deelname aan de koppelbaa spraktijken van P. veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van zes maanden. P. had toen ook al voor zijn rechters moeten ver schijnen, maar was onvindbaar; van de natuurkunde by lage tem peraturen. "De sprekers die we hebben uitgenodigd, dat zijn gro te namen op het gebied van de lage temperaturen", vertelt Dr. B. Knook van het Kamerlingh Onnes. "De voordrachten zullen volgens mij voor vijf procent gaan over de geschiedenis van dat onderwerp. En ik denk dat het voor 95 procent zal gaan over de moderne ontwikkelingen. Nee, opzienbarende mededelin gen verwacht ik niet, want we hebben de sprekers gevraagd een overzichts-verhaal af te ste ken". Vraag aan Knook: kan het labora torium het zich in deze tijd van bezuinigingen eigenlijk wel per mitteren om een dergelijke dag te organiseren? "Het gaat in de eerste plaats natuurlijk om een mijlpaal en dat moet worden ge vierd. Ik bedoel, het onderzoek van Kamerlingh Onnes is zo vruchtbaar geweest - daar wordt nog steeds over gepraat. En in de tweede plaats: zoveel kost deze dag nou ook weer niet. 2500 gul den, om precies te zijn". Er worden zo'n 200 deelnemers verwacht, zegt Knook. En hy voegt daaraan toe dat het om een select gezelschap zal gaan. "Dat moet natuurlijk niet fout worden opgevat. Ik bedoel er dit mee: de deelnemers zijn allemaal natuur kundigen die zich bezighouden met onderzoek op het gebied van lage temperaturen. Het heeft na tuurlijk geen zin om mensen uit te nodigen die van dit onderwerp helemaal niets afweten". LEIDEN De heer J.B.L. Geerts wordt waarschijnlijk de nieuwe rector van de Rembrandt scho lengemeenschap. Geerts, mo menteel conrector van de Agnes scholengemeenschap, staat als eerste op de voordracht voor de benoeming. De voordracht is tot stand geko men op basis van een vrijwel unanieme uitspraak van selectie- en inspraakcommissie, waarin personeel, ouders en leerlingen waren betrokken. Er waren in to taal 71 gegadigden voor de func tie. LEIDEN - Twee Leidenaars zijn gisteravond in het St. Anthonius Clubhuis onderscheiden voor hun verdien sten in het rooms-katholieke verenigingswerk. j. van Kampenhout, juwelier aan de Stille Mare, kreeg de medaille behorend bij de Sylvester Orde opgespeld. Hij is vijftig jaar bestuurslid van het Anthonius Clubhuis. Andere in het oog vallende functies: bestuurslid van het Militair Tehuis en voorzitter van het bestuur van de r.-k. begraafplaats. Onderwijzer H. Duim (Anthoniusschool) kreeg de Pro Ecclesia onderscheiding. Hij is secretaris van het Antho nius Clubhuis en zit 25 jaar in het bestuur. Ook was hij actief bij de Zeeverkenners. De dames Van Kampen hout en Duim speldden hun echtgenoten de onderscheidingen op. Bloemtherapie In Repelsteel aan de Breestraat Johnny G. geeft Marsha Visser vanavond informatie over de zogenaamde bloemtherapie, een geneeswijze waarbij de bloesems van wilde planten, struiken en bomen wor den gebruikt tegen klachten als vermoeidheid, wantrouwen, uit putting en depressie. Aanvang acht uur. brouwer 4240; 3. H. Schlagwein 4010; 4. J. den Os 2970; 5. J. van Rijn 2815; 6. A. de groot 2545; 7. W. Schouten 2530; 8. W. Teske 2350; 9. J. Moenen 2210; 10. J. Helverstein 2060. Vissport 5 Viscollege 'De Bliek' viste zijn vierde wedtstrijd in de Ring vaart. 1. K. vd Maat met vijf vis sen van 1050 gram; 2. W. Schou ten 925; 3. S. Pijnacker 760; 4. J. vd Bijl 380; 5. J. Zandvliet 210; 6. H. Dool 190; 7. C.D. Zandvliet sr 180; 8. C. vd Maat 150; 9. C. van Helden sr 50. In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat speelt vrijdag avond de performer van het Lon- dense pub—circuit Johnny G. Hij maakt muziek die tegen allerlei stijlen aanleunt. Bazaar Vier seizoenen In het K&O-gebouw aan de Lange Vest is morgenavond een dia-klankbeeld te zien en te ho ren met als onder werp 'De vier seizoenen van de Hoge Veluwe'. Pianiste Ingrid Haebler speelt Mozart-composities, begeleid door het London Symphony Or chestra. De beelden zijn van het Nationaal Park. Aanvang kwart voor acht. Vissport Hengelsportvereniging 'De Sport vrienden' viste in de Haarlem mertrekvaart. 1. C. Schouten met 28 vissen van 2670 gram; 2. J. Zee 1630; 3. E. Mooibroek 1430; 4. W. Schouten sr 1330; 5. Chr. Schou ten 1270; 6. J. Jansen 860; j. Kriek 650; B. Honsbeek 580; 9. H. Jan sen 240. Speeltuinvereniging Noorder kwartier houdt vrijdag en zater dag een bazaar die geopend van is zeven hot elf en van twee tot Bazaar (2)' In dienstencentrum De Linde aan de Herenstraat is volgende week woensdag een bazaar met onder meer handwerken, kussens, ba bykleertjes en corsages. Er is ook een grabbelton en een verloting. Aanvang twee uur. Begrip Vissport (2) Hengelsportvereniging 'Zuid- West' viste haar zesde wedstrijd met negen vissers in de Ring vaart. 1. R. de Bezemer met 65 vissen van 4170 gram; 2. H. Moe nen 3940; 3. J. Mazurel 3800; 4. H. vd Laan 3750; 5. W. Moenen 3630; 6 B. Ruis 3290; 7 J. Boef 2300; 8. D. Mollenaar 2100; 9. P. Harte- veld 1340. Vissport (3) Visvereniging 'VOP' viste in de Zijl. 1. S. Kokkedee met 19 vis sen van 1960 gram; 2. J. Kokke dee 1920; 3. D. van Rossen 1000; 4. R. vd Zeeuw 1700; 5. J. Boot 900; 6. A. Segijn 710; 7. F. Reijken 600; 8. J. Heijmans 240; 9. G.J. Kokkedee 370; 10. H. van Tonge ren 40; 'Begrip' is het kernwoord van de nieuwe ABC-cursus die vrijdag ochtend begint in In 't Want, Noordeinde 2A. De cursus wordt georgansieerd door de neder- landse Vereniging van Huisvrou wen. Vrouwen kunnen meedoen en praten over begrip voor de maatschappij en hoe die ons le ven beïnvloedt. Aanvang half tien. Opbrengst Vissport 4 i H. Duim krijgt de Pro Ecclesia onderscheiding. Links pastoor Demmers Mevrouw Van Kampenhout speldt bij haar echtgenoot de onderschei ding op. Vissportvereniging DVS hield een westrijd. 1. C. Sinteur met 47 vis sen van 4455 gram; 2. C. HoDDen- De opbrengst van de collecte van de Nier Stichting Nederland be draagt 28.359,65 gulden. Bakkies voor Nicara gua Het Nicaragua Komité Nederland zet samen met de VARA, NIVON en CBS een actie op touw om bakkies te verzamelen voor Nica ragua. De 27 MC bakkies x een simpele manier niceren die voor Nicaragua van levensbelang kan zijn. In de afge legen gebieden zijn namelijk nauwelijks telefoon- en electri- citeitsverbindingen. Ook wil het comité geld inzamelen om de bakkies om te bouwen. In het Volkshuis aan de Apothekers- dijk is donderdag een infor matie-avond over de actie. Aan vang acht uur.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4