Beroep tegen weigeren van bouwvergunning supermarkt Eerste ontslag bij kinderspeelzalen Leiderdorp in '84 y eidse agenda IC Aanslag ogb voor Heineken omlaag Bejaardentehuis Johannahuis uitgebreid en gerenoveerd In Warmondse Dorpsstraat Bezuinigingen worden voelbaar Sint Nicolaas naar Leiden WARMOND Schuitema Vastgoed bv uit Amers foort en de broers C.J.M. en J. van Stijn hebben be zwaarschriften ingediend tegen de weigering van een bouwvergunning voor een supermarkt in de War mondse Dorpsstraat. B en W van Warmond weigerde in maart Schuitema een bouwvergunning omdat het plan voor een super markt niet strookt met het bestemmingsplan. Vorig jaar december sloten de ge broeders Van SUjn hun kappers- annex tabakszaak. Zij wilden de panden aan de Dorpsstraat ver kopen aan Schuitema Vastgoed bv. die de bedoeling had (en nog steeds heeftj daar een zelfbedie ningszaak te maken. De gemoe deren laaiden hoog op in het klei ne Warmondse middenstands wereldje. De winkeliers raakten verdeeld in voor- en tegenstan- Stad en rand WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 ders. De voorstanders juichten het plan toe omdat de komst van een supermarkt de Warmonders zou doen besluiten alle bood schappen in eigen dorp te halen. Nu gaat zo'n zeventig procent van de Warmonder naar de om liggende gemeenten voor veel van de (elders goedkopere) bood schappen die ze nodig hebben. Blijven die mensen voortaan in Warmond dan kunnen de andere winkeliers daar ook van profite- De tegenstanders (het overgrote deel van winkeliers) kwamen voornamelijk uit de hoek van de levensmiddelenwinkels, omdat die door de supermarkt in hun bestaan bedreigd zouden wor den. Uiteindelijk besloten B en W het voorstel in de commissies en raad te brengen. Duidelijk werd daar dat de politieke partijen in meerderheid afwijzend stonden tegen de komst van de super markt. B en W wezen de aan vraag voor een bouwvergunning daarna af. Die afwijzing gebeur de op grond van het bestem mingsplan, dat de bouw van een supermarkt uitsluit. Schuitema is het daar niet mee eens, blijkt uit het bezwaar schrift. "Met medewerking van burgemeester en wethouders kan het bestemmingsplan ten gunste van het voorgestelde, ui terst aantrekkelijke winkelplan worden geïnterpreteerd", voert Schuitema onder andere aan. Het bestemmingsplan sluit op dat punt in de Dorpsstraat geen winkels uit, maar stelt daar wel een aantal beperkende voor waarden bij. Woningen mogen niet aan die bestemming worden onttrokken, aldus het bestem mingsplan en dat gebeurt wel als het plan van Schuitema wordt uitgevoerd. B en W wijzen de suggestie van Schuitema dat "een verkeerde voorstelling van zaken bij enkele plaatselijke politici het vermoe den deed rijzen dat het hier om een grootschalige anti-midden- stand-supermarkt-operatie" ging van de hand. De bouwaanvraag is geweigerd op grond van het bestemmingsplan, aldus B en W. Volgens hen is het niet van be lang dat bij plaatselijke politici een verkeerde voorstelling van zaken is gerezen omdat het al leen gaat om het feit dat het plan niet strookt met het bestem mingsplan. Volgens B en W zijn er ook geen mogelijkheden om van het bestemmingsplan af te wijken. Ook in het nu in voorbe reiding zijnde nieuwe bestem mingsplan voor de bebouwde kom wordt geen rekening gehou den met de bouw van de super markt. Volgende week dinsdag komt het bezwaarschrift in de commissie ruimtelijke ordening ter sprake. LEIDERDORP - De bezuinigingen op de uitgaven van de gemeente Leiderdorp begin nen langzamerhand hun invloed te krijgen op het dagelijkse gebeuren in deze gemeen te. De Stichting Kinderspeelzaal Leiderdorp ondervindt de bezuiniging op een bijzon der onplezierige manier. Conny van den Broek (l) en Ellen Cazemier: "Dit jaar kunnen we het nog rondbreien door op de reserves in te teren, maar volgend jaar is dat er niet meer bij". De stichting exploiteert zes zalen die worden bezocht door zo'n 310 peuters. Voor sommige van de zalen bestaat een wachtlijst. On danks die goede bezetting zal, zo als de zaken nu liggen, volgend jaar in elk geval het ontslag vol gen van één van de 14 vaste krachten van de stichting. In het verleden zuiverde de ge meente het tekort op de begro ting aan, maar nu ook Leider dorp van hogerhand minder cen ten in handen krijgt, valt er niet aan te ontkomen dat er ergens klappen gaan vallen. De gemeen te heeft dit jaar een bedrag toege zegd van 105.000 gulden, met jaarlijks een vermindering van vijf procent, voorlopig voor de komende vier jaar. Nu al levert het problemen op om met dat be drag rond te komen. Ellen Caze mier en Conny van den Broek, beiden bestuurslid van de stich ting schetsen de problemen waarmee ze worden geconfron teerd nu ook zij niet kunnen ont komen aan de nationale bezuini gingswoede. Reserves "Voor het lopende jaar kunnen we het nog rondbreien door op de reserves in te teren, maar vol gend jaar is dat er niet meer bij. We kunnen het ontslag van een leidster nog enkele maanden uit stellen door een meevaller op het gebied van de sociale lasten, maar als er geen enkele leidster vertrekt uit eigen beweging zul len we er een moeten ontslaan. Het is niet mogelijk om dan 16 kinderen aan de verantwoorde lijkheid van één leidster over te laten dus zullen we daar een op lossing voor moeten zoeken. Die is niet te vinden in het verminde ren van het aantal kinderen, want daardoor verlaag je auto matisch je inkomsten waardoor je in een neerwaartse spiraal raakt. We hopen dan ook iemand te kunnen krijgen die wel de no dige papieren heeft, maar een uitkering geniet omdat ze niet aan een baan kan komen. Dat is nu eigenlijk het vreemde van het geval. Aan de ene kant stuur je iemand de ww in en dan probeer je aan de andere kant weer ie mand binnen te halen. De ge meente heeft zich wel positief opgesteld tegenover deze ma- Als deze constructie niet lukt moet de stichting gebruik gaan maken van vrijwilligers". In principe zijn de bestuurleden daar geen voorstanders van en wordt er al leen gebruik van gemaakt als het echt niet anders kan Enquête "We hebben een enquete gehou den en een discussie over dit on derwerp gevoerd met de ouders. Daaruit is gebleken dat in dit systeem eigenlijk niemand wil meedraaien. Dat is natuurlijk niet zo vreemd. Het wordt als on rechtvaardig beschouwd, dat zij hetzelfde werk doen op vrijwilli ge basis, waarvoor een leidster wel wordt betaald. Daarnaast is het zo dat veel moeders juist die vrije ochtend gebruiken voor studiedoeleinden of gewoon om door Ronald Stevens eens een keer vrij te zijn. Het hoofddoel is en blijft natuurlijk de opvang van de kinderen, maar die vrije tijd voor de ouder is wel een bijkomstigheid, maar daar gaat in eerste instantie niet onze voornaamste aandacht naar uit. We zijn geen opvang voor men sen met halve banen. Het kind blijft voorop staan. Het is natuur lijk erg moeilijk om zo'n systeem op basis van vrijwilligheid goed te laten werken. Je moét er dan in elk geval voor zorgen dat de kinderen regelmatig te maken krijgen met dezelfde ouder. Daarom staat of valt die vrijwil ligheid met de betrokkenheid van de ouders en die is niet vol doende. Bovendien is het ook erg moeilijk voor ouders om zo'n taak op zich te nemen. Ouders kunnen natuurlijk goed omgaan zolang het een kleine groep kin deren betreft, maar zodra het om een grotere groep gaat vereist dat ervaring en de nodige opleiding. Verhogen van de contributie wij zen we af. Als je dat moet verho gen zodat de ouderbijdrage de kosten dekt houden we te weinig kinderen over en we willen be slist niet dat het een elitair clubje wordt. We gaan ervan uit dat elk kind van deze voorziening ge bruik moet kunnen maken. Signaalfunctie De leidsters die wij in dienst heb ben zijn allemaal goed opgeleid. Zij zien dan ook na verloop van tijd of een kind een afwijkend ge drag vertoont in lichamelijk of geestelijk opzicht. Dat is een be langrijke signaalfunctie. Een pei ling onder de kinderen die vorig jaar is gehouden heeft als resul taat gehad, dat vijftien tot twin tig procent van de kinderen een of ander afwijking had. Die kan vaak alleen maar aan het licht komen als je goed kan vergelij ken met andere kinderen. Ou ders hebben die ervaring niet". Aan een echte uitspraak met be trekking tot de toekomstige ont wikkeling willen de bestuursle den zich liever niet wagen. "We verwachten niet dat de ge meente ons alsnog financieel te gemoet zal komen en misschien dat er nog langer zal worden doorgegaan met het jaarlijks kor ten op de subsidie, maar eens zal er wel een kentering komen als de economie weer wat aantrekt". ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude is van plan om de directie van Heineken een ver laagde onroerend-goedbelas- tingaanslag op te leggen. De ge meente doet dit om uit de gere zen problemen met de fabriek te komen over de hoogte van het bedrag. Daarmee heeft zij beslo ten om over de geschilkwestie voorlopig geen rechtszaak tegen de drankenfabriek te beginnen. LEIDEN - Sint Nicolaas komt za terdag 20 november weer in het land en doet die dag ook Leiden al daan. Het Lcids City Centrum, de organisantie van binnenstads winkeliers, heeft ervoor gezorgd dat de Sint door burgemeester Gockoop wordt ontvangen. Om één uur zullen in de omgeving van de Haarlemmerstraat drie muziekkorpsen meewerken aan een straatparade, om de komst van de sint aan te kondigen. Om twee uur arriveert hij per boot bij het Stadhuisplein. Presentator Henny Huisman is aanwezig om met de kinderen liedjes te zingen en een kwis te doen. BASKETBAL - De uitslagen van de gisteravond voor de verschil lende basketbalcompetities ge speelde wedstrijden zijn: Eredivisie heren: Noordkop-BS Weert 77-76, The Stars-Land- lust 83-71, Delft-Rotterdam- Zuid 84-85 VOETBAL Gisteravona zyn ae wedstrijden gespeeld voor de derde ronde van het toernooi om de league-cup: De uitslagen: Birmingham-Derby 3-1, Brentfort-Swansea 1—1, Coventry-Burnley 1-2, Crystal Palace-Sh. Wednesday 1-2, Everton-Arsenal 1—1, Gillingha- m-Tottcnham 2-4, Luton-- Blackpool 4-2, Notts County—- Chelsea 2-0, Sheffield United-- Barnsley 1-3. Dit blijkt uit de notulen van een besloten vergadering van de commissies openbare werken en ruimtelijke ordening, financiën en algemene zaken van Zoeter woude. Al vier jaar wordt met de Heineken overleg gevoerd over de hoogte van de aanslag. In 1978 werd de economische waarde van het bedrijf bepaald op 233 miljoen. Aan de hand van deze waarde wordt de hoogte van de onroerend goed-belasting vast gesteld. De directie van de fabriek verkon digde dat de economische waar de maar 120 miljoen zou bedra gen. Volgens haar zouden een aantal voorzieningen niet be schouwd kunnen worden als on roerend goed en verder bracht de fabriek achttien percent btw op het bedrag in mindering. Om nu een eind aan deze kwestie te maken, heeft de gemeente een aantal ogb-deskundigen inge schakeld. Deze kwamen tot de conclusie dat over de btw-kwes- tie geen duidelijke jurispruden tie bestaat. De kans dat Heine ken gelijk krijgt bij de rechter achten zij hoger dan vijftig per cent. Daar staat tegenover dat de gemeente weer het gelijk aan haar kant zou krijgen wat betreft het punt dat enkele zaken geen onroerend goed zou zijn. De eindconclusie was wel dat de economische waarde onder dat bedrag van 233 miljoen zou kun nen komen. De deskundigen ad viseerden dan ook om het met de Heineken op een akkoordje te gooien. Een rechtszaak zou nade liger kunnen uitvallen voor de gemeente. Uit de besloten commissie verga dering rolde dan ook het voorstel om de economische waarde te bepalen op 207 miljoen gulden. De consequentie van dit voorstel is wel dat over de jaren 1978 tot en met 1982 rond de 193.000 gul den minder in de Zoeterwoudse geldla zal komen. Dit omdat in de begroting steeds uitgegaan is van 233 miljoen gulden. Onduidelijk is op dit moment nog wel of de directie van de fabriek akkoord gaat met deze waarde bepaling. De commissie stelde wel dat dit bedrag gezien moet worden als een limiet. LEIDERDORP - De veertig bewoners van Buitenzorg zijn vanmorgen verhuisd van het oude gebouw aan Hoge Rijndijk in Leiden naar de nieuwbouw in de Elisabethof in Leiderdorp. De verhuisoperatie nam een uur beslag (zie foto). WASSENAAR Het bejaarden huis Johannahuis in Wassenaar zal gerenoveerd en uitgebreid worden. De uitbreiding van het aantal bedden, tot 102, komt om dat het bejaardenoord Huize Rust en Vreugd wordt gesloten. De totale kosten voor de werk zaamheden bedragen rond de ze ven miljoen gulden. Het bestuur van de Wilhelmina Alida Stich ting, waaronder het Johannahuis valt, heeft bij de gemeente Was senaar een verzoek ingediend om garant te staan voor deze geldlening. Het geven van deze gemeentegarantie zal, naar ver wacht wordt, niet op problemen stuiten. De renovatie van het vijftig jaar ou de gebouw houdt onder meer in dat de bad- en douchegelegen heden verbeterd worden. Daar naast worden de liften en de keu ken gemoderniseerd, worden ze ven kamers speciaal ingericht voor rolstoelbewoners en zullen verschillende recreatieruimten ook verbeterd worden. Deze uitbreiding is noodzakelijk om de ouderen uit Huize Rust en Vreugd in de nabije toekomst onderdak te bieden. Dit huis vol doet niet aan de huidige eisen en heeft te weinig bedden, maar dertig, voor een verantwoorde exploitatie. De huidige verzorgingsprijs voor de ouderen bedraagt op dit mo ment 2.275 gulden per maand. Na de renovatie en uitbreiding zal dit 3.010 gulden per maand gaan bedragen. Het stichtingsbe stuur heeft in haar verzoek mee gedeeld dat Wassenaarse oude ren een voorrangspositie krijgen bij de huisvesting in het bejaar denoord. Folk Kees Ouwejan en Peer Wederom spelen morgenavond in de klei ne soos van de Lindehoeve Ierse en Britse kroeg- en zeemanslie deren, jigs, reels en polka's. Ver der brengen zij traditionele bal lades en Nederlandstalige caba reteske liederen. De kleine soos gaat om half tien open. Klucht De Wassenaarse Toneelcombina tie "Dialoog" speelt vrijdag en zaterdag de klucht "Blithe Spi rit". Het stuk handelt over spi ritisme. De voorstellingen wor den gegeven in het Jeroenhuis. De aanvang is acht uur. Soos De Fuik houdt vrijdag een open- soosavond. Jongeren vanaf zes tien jaar kunnen kaarten, dan sen en biljarten. De avond in Taberna (Julianalaan 1, Oegst- geest) begint om negen uur. Bazar Het Rode Kruis, afdeling Voor schoten, houdt in de hervormde kerk haar jaarlijkse tentoon stelling en bazar. Verkocht wor den artikelen die het afgelopen jaar werden gemaakt door de bezoekers van de Rode Kruis Welfare. De Welfare hoopt tij dens de bazar ook uitbreiding van het aantal vrijwilligers te krijgen, omdat daaraan drin gend behoefte is. Verder zullen er tijdens de bazar, die van tien uur 's ochtends tot acht uur 's avonds duurt, demonstraties worden gegeren van allerlei ar tistieke actieviteiten, zoals glasgraveren, kantklossen en volkschilderkunst. WOENSDAG Ende- Leiden - Endegeest: geest; 17.30. Stadhuis: commissie financiën; 20.00. Stadhuis: commissie onderwijs en sa menlevingsopbouw; 20.15. The Jam. 2e Binnenvestgracht: optre den band Enpoxie; 22.30. Volkshuis, Apothekersdijk: themamid dag "Ouder worden, wonen en gezond heid"; 14.30.Volkshuis, Apothekersdijk: filmochtend voor vrouwen, film "Doch ters van de Nijl"; 9.30. K&O-gebouw, Oude Vest 45: kinder filmmiddag; 14.30. Complex Noordeinde 2a: voorstelling Matrogoth, 20.30 Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film "I Vitteline" van Fellini, 20.00 en 22.15. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film "Otto e Mezzo/8 W* van Fellini, 20.00 en 22.15. 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur voor vrouwen in de bijstand, 's och- Jongeren Advies Centrum, Ceacilia- straat 67: meisjestelefoon, 16.00-22.00. Architectenwinkel Oude Ve^t 163: kosteloos advies, 17.00-18.00. Leiderdorp - raadhuis: begrotingsbe handeling in de gemeenteraad; 19.00. Warmond - raadhuis: cie algemene be stuurlijke aangelegenheden; 20.00. Oegstgeest - raadhuis: cie onderwijs en welzijn; 20.00. DONDERDAG Leiden - Stadsgehoorzaal: themadag universiteit over jongerenbeleid; 9.30. Stadsbouwhuis, Langegracht: beleids groep stadsvernieuwing Leiden; 9.30. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: film "Die Bleierne Zeit" van Margaretha von Trot- ta; 19.30 en 21.30. Kon. Ned. Natuurvereniging, Rijksher barium, Schelpenkade 6: lezing over Hawaii; 20.00. Buurthuis Matilo, Zaanstraat: bazaar bejaardenhandwerkclub; 14-17.00. Rode Kruis, Apollolaan lb: verkoop tentoonstelling; 14-17.00 en 19-21.00. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film "Otto e Mezzo/8W' van Fellini, 20.00 en 22.15. Architectenwinkel Oude Vest 163: kosteloos advies, 17.00-18.00 Architectenwinkel Pieterskerkhof 18: gratis advies, 20.00-21.00. Troef, Noordeinde 2a: spreekuur werk groep dienstweigeren, 20.00-21.30 't Spoortje, Bernhardkade 40: spreek uur hulp- en adviesbureau wao/wsw, 19.00-20.30. Buurtwinkel, Haarlemmerstraat 73b: spreekuur comité Gasprijsverhoging Nee. 19.00-20.00. Zoeterwoude raadhuis: over begroting; 20.00. Voorschoten - raadhuis: openbare werken; 20.00. Lindehoeve: 'levende' folkmuziek in de kleine soos; 21.30. Oegstgeest - raadhuis: i keer en vervoer; 20.00. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 5 nov tot 12 nov door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Anna Hendrika Il se dv. H.J. van der Ham en A.H. de Wit, Marcellus Hendrikus Leonardus zv. A.T. Dijkstra en M. Rijsdam, Maijon dv. J. Imthom en C. van Beien, Bepjamin Johannes Joseph zv. A. Wegman en P.H. Teijn, Corina dv. C. Geijteman en C.C.C. de Jager, Marco zv. H.A. van der Meij en A. van Beelen, Maarten Wilhel mus Hendrikus zv. H.H. Nuvelstijn en C.H.C. van den Brink, Mariska Danièlle dv. G.J. Onvlee en J.J.A. van Delft, Mi- chiel zv. P. Katgert en J.K. Merkehjn, Dave Cornelis zv. P.J. van Rijn en M. Remmelzwaal, Raymond zv. P.C. Abrey en C.J.M. van der KJugt, Erik zv. J. van der Grijp en S.F. Vosters, Vincent Cor nelis zv. N.W. Goy en M.J.M. Fles. Grietje Margarethe Victoria dv. P.C.J. Grimbergen en C.E.L. Kerstens, Mike zv. G.A.M. Brufies en W.AM. Haver, Ing Jan zv. J.W. Hengefeld en M. Immanuel, Melanie dv. R. van Tuijl en L. Keuzen kamp, Madeion dv. J.J. Ouwehand en E.P.H. van der Meer, Jasmina dv. C. Si- doroski en M. Sosié, Diana Cornelia Gerdina dv. A. van Leeuwen en G.J. Kerpershoek, Elisabeth Wilhelmina dv. G. van Duijvenbode en W.H. de Jong, Robert Christiaan zv. E.E. Homberg en A.T. Brokaar, Hendrikus Johannes Lambertus zv. H. Viele en F.C. Prenger, Michel zv. J. Spoor en H.H. Verkuijlen, Arnoud Diederik zv. D.M. Talma en A.R. Kattenwinkel, Michael Wilhelmus Johannes Theodorus zv. W.N.E. Augus- bastiaan Comelis Christiaan Elshout en J. Balkenende, Martin Wil. Duijn en W.E. Bent, Robbert Pieter zv. T.P. de Zoete en A. Brouwer, Victoria Petronella An toinette dv. T.J. Elderhorst en A. Broer, Carla Maria dv. B.C.M.L. van der Kraan en A.M.J. van der Drift, Jan zv. W.H. Haasnoot en J. Schaap, Dennis zv. B.C. van den Berg en A.M. van der Hulst, Sjouke Martinus zv. H. van Houten en B.J. Buissink, Eva Margaretha dv. J. Jansen en C.M.M. van den Berg, Bianca dv J.C. Muller en A.H. de Kruyf, Menne zv. A.C. van der Bent en M. van der Plas. Ondertrouwd: P.N.M. van Tulder en M.E.G. van der Heijden, N.J. Vreeswijk en M.C.M. Grootes. Maarti LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betalino van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Damiate Holding BV Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman H.I.J. Veldhuizen (regk>) H. v.d. Post (ptv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (P»v) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Rubriekchefs 3. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Aangesloten b»| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cflro. Rome, Madrid, Mexico en Wenen. tel. 071-144941,

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2