c 'Strafkorting te zwaar' VS komen terug van liberalisme 'Opdringen' cao: rechter beslist Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Schaderegeling ligt vast voor toeristen Kwart werldozen onder bestaansminimum Werkloosheid naar 600.000 V&D: broek mag nu weer Havenconflict (even) gesust Verlaging jeugdloon bespreekbaar bij FNV In vliegverkeer Beursoverzicht WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 Olie-oplosmiddel Microbiologen van de universiteit te Tel Aviv hebben uit bacteriën een stof vervaardigd waarmee olietankers gewassen kunnen worden, petroleumbrandstoffen kunnen worden verbeterd en zware aardolie kan worden ver dund voor het pompen door buisleidingen. Volgens de universiteit is de stof, "Emulsan" genaamd, afkomstig van de stofwisseling van olie vre tende bacteriën die enkele jaren geleden zijn geteeld voor onder meer bestrijding van olievervui ling na ongelukken met tankers. Het nieuwe reinigingsmiddel voor tanks wordt reeds in de handel gebracht door een Amerikaanse firma. Met het middel kan ook een stabiel mengsel van olie en water ("emulsanol") worden ge maakt dat geschikt is als brand stof, aldus de universiteit. Tektronix Tektronix Holland bv in Heeren veen, dat is gespecialiseerd in computer- en meetapparatuur, heeft werktijdverkorting aange vraagd voor het bijna 600 man tellende personeel. Directeur Brouwer heeft dit giste ren meegedeeld. De voorraden zijn te hoog opgelopen, aldus de directeur. Op langere termijn gaat het bedrijf zich richten op nieuwe produkten. Ontslagen zullen niet nodig zijn. Grafkisten De gezamelijke doodskistenfabri kanten hebben bij monde van di- rekteur Duwel van het gelijkna mige bedrijf in Apeldoorn ver klaard, dat de afzet van grafkis ten minder groot was dan vorige jaar. Volgens Duwel is dit mede te wijten aan het goede weer. Duwel, die vorig jaar nog ongeveer 7200 kisten omzette, is tot nu toe slechts 6000 kisten kwijtgeraakt. Duwel wijt de 'dode' tijd voor grafkistondernemers aan de heerlijke zomer em het goede na jaarsweer. „De grafieken tonen aan dat met het vallen van de bla deren de meeste mensen het loodje leggen". Behalve aan het goede weer, schrijft Duwel de af- zetvermindering ook toe aan de geringere bevolkingsaanwas, de afnemende kindersterfte en het hogere gezondheidspeil. Gouda-Vuurvast De vuurvastindustrie in Gelder- malsen, eigendom van Gouda Vuurvast bv, gaat dicht. Sluiting van de onderneming betekent onslag voor de 125 werknemers. Oorzaak is de vooral vorig jaar fors toegenomen malaise in de bedrijfstak, zo deelde directeur W. Verseveldt van Gouda Vuur vast bv gisteren mee. Een order van Hoogovens, die nog enig soe laas voor de onderneming had kunnen bieden, ging volgens Verseveld onlangs verloren aan een fabriek voor vuurvaste mate rialen in West-Duitsland. Faillissementen Het aantal uitgesproken faillisse menten is in de maand oktober gestegen met vijf procent in ver gelijking met dezelfde maand van het vorig jaar, aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De aantallen zijn 733 in oktober 1982 tegen 699 in oktober 1981. In januari tot en met oktober be droeg het aantal uitgesproken faillissementen 7.094 tegen 5.937 in dezelfde periode van het vorig jaar (plus 19 procent). In Zuid- Holland is dat aantal 1.680 (1.308). LEIDEN Groenteveiling: Datum 10 no vember 1982. Andijvie 2,90-1,44, Pronkbonen 2,-, Snijbonen 9.40-4,80, Boerenkool 31-51, Spitskool 54-71, Prei 60-93, Spinazie 2,03-2,25, Spruiten A 39-41, Spruien B 44-44, Spruiten C 41, Spruiten D 35-66, Uien 15-46, Winterpeen 24, Witlof 170- 185, Bloemkool 6 per bak 1,45-1,80, Bloemkool 8 per bak 1,45-1,50, Bloem kool 10 per bak 1,25, Knolselderij 26-57, Sla 12-33, Bleekselderij 44-1,07, Bos- peen 1,33, Peterselie 25-66, Radijs 10-26, Selderij 33-58. Economie DEN HAAG (ANP) - De Algeme ne Nederlandse Vereniging voor Reisbureaus (ANVR) en de Con sumentenbond hebben over de reisvoorwaarden en de hoogte van het schadevergoedingsbe drag voor een toerist van wie de reis niet is verlopen zoals het reisbureau heeft voorgeschoteld, overeenstemming bereikt. De reisvoorwaarden zijn opgeno men in de nieuwe zomerpro- gramma's die in december bij de reisbureaus uitkomen. Beide or ganisaties hebben er ruim 12 jaar over gedaan voordat ze tot een dergelijke overeenkomst kwa- Belangrijke verbetering in die reis voorwaarden is dat de touropera tor financieel aansprakelijk wordt gesteld voor verkorting of verlenging van een vakantie, bij voorbeeld als gevolg van vertra ging of uitvallen van vliegtuigen, aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. Vertraging langei uan aciu uur ou het vertrek uit Nederland, waar door de vakantie korter wordt, kost de touroperator de reiziger 50 gulden per acht uur en als het uitstel langer dan 24 uur duurt moet hij 100 gulden per toerist per iedere volgende dag betalen. Tot nu toe kreeg de vakantiegan ger hier vaak helemaal geen ver goeding voor. Als een reis plotse ling langer duurt moet de tour operator eveneens betalen. Ver der zal er geen valse voorlichting over vakantieplaatsen in de reis gidsen meer worden getolereerd. Zo moet er smartegeld worden betaald wanneer de beschrijving over een vakantieplaats in het nadeel uitvalt met de werkelijk heid. De geschillencommissie reizen, waarin Consumentenbond en ANVR zitting hebben, beslist wie van de vakantiegangers (uit bijvoorbeeld een groep toeristen) recht heeft op schadevergoeding of smartegeld. HAARLEM (GPD) - Een groot deel van de mensen die een WWV-werkloos- heidsuitkering of op een bijstandsuitkering zijn aangewezen krijgt ten ge volge van administratie ve straffen minder inko men dan het bedrag dat als bestaansminimum geldt. Dat blijkt uit een rapport over een onderzoek binnen de Haarlemse sociale dienst dat inmiddels bij verschillende andere instellin gen in het land als discussiestuk rouleert. Volgens de opsteller van het rap port, de Haarlemse maatschap pelijk werker Ad Otten, is onge veer een kwart van de ruim 3000 Haarlemse uitkeringstrekkers door strafbepalingen aangewe zen op een inkomen dat onder het maatschappelijk aanvaard baar geachte minimum ligt. So ciale diensten hebben de moge lijkheid om mensen te straffen met lagere uitkeringen als deze zich niet aan de regels houden. Met name als de uitkeringsinstel ling meent dat de betrokkene ook zelf schuld heeft aan het ont slag of onvoldoende solliciteert, volgt een straf maar er zijn zes ook diverse andere redenen om straffen uit te delen. In een brief verzochten onlangs 65 maatschappelijk werkers de Haarlemse directie een soepeler strafbeleid te voeren omdat kor tingen van tien tot twintig pro cent mensen in grote financiële zorgen brengen. Het bureau staf zaken van de Haarlemse dienst heeft inmiddels in een advies aan de directie het standpunt van de maatschappelijk werkers in gro te lijnen overgenomen. Binnen kort, zo wordt verwacht, advi seert de directie het college van burgemeester en wethouders in Haarlem dat het advies aan de gemeenteraad zal voorleggen. Het strafbeleid bij sociale diensten is actueel punt van discussie in het land. In Rotterdam, Gronin gen en Den Haag wordt al sinds enige tijd niet meer zodanig ge straft dat mensen onder het be staansminimum komen tenzij ze zich aan grove nalatigheden schuldig maken. Wanneer socia le diensten besluiten minder zware straffen op te leggen treft dat de gemeentes wel in eigen portemonnaie. Tien procent van de bijstandsuitkeringen komt namelijk uit de gemeentekas. DEN HAAG (GPD) - Het aantal werklozen passeert deze maand de 600.000, zo laat zich afleiden uit statistieken die eind oktober werden afgesloten. Op dat mo ment stonden bij de arbeidsbu reaus 591.900 mensen als werklo zen ingeschreven, 12.500 meer dan eind september. De stijging van het aantal werkloze mannen was belangrijk groter dan bij de vrouwen. Op een to taal van 392.900 mannen zonder werk kwamen er 11.500 bij. Het werklozental onder de vrouwen liep met 1000 op tot 187.500. De openstaande vraag naar werk krachten bij de arbeidsbureaus is per eind oktober opnieuw ge daald: met 1200 tot een totaal van 9000. LONDEN De kubiLsdeskundige Rainer Seitz toont zijn nieuwste vinding: een vierbloks kubus, waarmee maar liefst 368 octiljoen combinaties mogelijk zijn (dat is 368 met 40 nullen). De bekende kubus van de Hongaar Erno Rubnik kent "slechts" 43 triljoen mogelijkheden (43 met 18 nullen). UTRECHT (ANP) - Het vrou welijke winkelpersoneel van Vroom en Dreesmann in Noord-Holland mag de lange broek weer uit de kast halen. De strengere kledingvoor schriften die de nieuwe regio directeur Noord-Holland een maand geleden heeft uit- gèvaardigd, zijn gisteren door de hoofddirectie onge daan gemaakt. Vroom en Dreesmann blijft de voorkeur geven aan een ja pon of rok, maar een panta lon mag ook, zo is meege deeld. De Dienstenbond FNV trok midden oktober aan de bel bij de hoofddirec tie nadat de nieuwe regiodi recteur strengere kleding voorschriften had uitgevaar digd. Het vrouwelijke winkelperso neel van de Noordhollandse filialen moest een rok of jurk aan, de mannen mochten al leen in kostuum met strop das in de winkel verschijnen. Een man en een vrouw die weigerden aan de nieuwe voorschriften te voldoen, zouden volgens de Diensten bond op staande voet zijn ontslagen. ROTTERDAM (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Rotter dam, mr. F.J.M. Nivard, zal over veertien dagen vonnis wijzen in het kort geding dat de Vervoers- bond FNV heeft aangespannen tegen de werkgeversorganisatie in de Rotterdamse haven, SVZ. De rechter zal uit moeten maken of de werkgevers de cao, die zij met de Vervoersbond CNV heb ben afgesloten, ook van toepas sing mogen verklaren op de FN V-leden in het Rotterdamse stukgoed waarmee geen akkoord werd bereikt. In deze cao is overeenstemming bereikt over de invoering van een late nachtdienst. Een bemid delingspoging van de rechtbank president resulteerde enkele we ken geleden in een referendum onder de FNV-leden, die zich hierin tegen invoering van deze ken. dienstroosters uitspra- HILVERSUM (ANP) De Industriebond FNV vindt dat een verlaging van het minimumjeugdloon met twee procent in ruil voor meer werk gelegenheid bespreekbaar moet zijn. Maar dan moeten de werkgevers wel bereid zijn om de arbeidstijd te verkorten. Dat zei landelijk be stuurder Schermer van de Industriebond FNV gisteravond voor de Tros-radio. "We hebben de plicht en taak als vakbeweging te zorgen dat er werk komt voor de mensen die op dit moment niet aan het arbeidsproces deelnemen. En dat zijn vooral jeugdigen", aldus Schermer. Hij zei dat het een illusie is te denken dat er iemand ontkomt aan het meebetalen aan de herverdeling van werk. In de voortzetting van het kort ge ding dinsdag, beriepen de werk gevers zich opnieuw op artikel 14 van de wet op de cao's. Volgens de SVZ is hij krachtens die arti kel verplicht een cao, die zij met een bond heeft ondertekend, van toepassing te verklaren op alle werknemers. De advocaat van de Vervoersbond FNV, mr. M. Steenberghe, legde het betref fende wetsartikel anders uit. Vol gens hem is het zo, dat een afge sloten cao ook van toepassing moet worden verklaard op de on georganiseerden. "Maar hier betreft het een groot aantal bij de FNV georganiseer de werknemers, dat 75 procent van elle havenwerkers vertegen woordigt. Zy zouden een cao op gedrongen krijgen die is afgeslo ten met een bond die slechts vijf procent van de havenwerkers re presenteert." De werkgevers zullen de gewijzig de dienstroosters voorlopig niet invoeren. Besloten is de uit spraak van de rechter af te wach ten, zo deelde directeur arbeids zaken van de SVZ, G. Zeebregts, desgevraagd mee. Zeebregts vindt het jammer, dat die uit spraak nog veertien dagen op zich laat wachten. Bij de werkgeversorganisatie is men overigens zeer teleurgesteld over de uitslag van het referen dum onder de havenwerkers. Verwacht was, dat de gewijzigde dienstroosters, vooral omdat zij op vrijwilligheid gebaseerd zijn, door de FNV-leden waren geac cepteerd. Uit de VS komen aanwijzingen dat de regering-Reagan de po litiek van vrije concurrentie in het internationale luchtver keer niet wil voortzetten. „De nieuwe politiek is gericht op stabiliteit in de internationale luchtvaart, na jaren van wissel vallig beleid en verschillen van inzicht tussen de VS en andere landen over de wijze waarop het internationale luchtver keer moet worden geregeld", aldus het Amerikaanse lucht vaartblad Aviation Week &t Space Technology. Ofschoon in het bewuste artikel geen functionarissen met na me worden genoemd, vallen de uitspraken die zij doen opmer kelijk samen met de uiterst ge deprimeerde sfeer waarin op het ogenblik in Genève de jaar vergadering van de IATA wordt gehouden. Topmensen uit de georganiseerde lijn dienstluchtvaart, ten prooi aan opperste verwarring door de enorme verliezen die geleden worden, menen elk een andere weg gevonden te hebben om uit de heersende recessie te ko men - of stellen dat de oplos sing bij anderen moet worden gezocht. Pierre Giraudet van Air France verklaarde gisteren in Genève dat bij de vaststelling van tarie ven in multilateraal verband opnieuw naar samenwerking moet worden gestreefd en dat zoveel mogelijk eenduidende tarieven gehanteerd moeten worden, maar British Airways bracht daar tegenin dat de ta rieven van markt tot markt moeten verschillen. Met hun bezwaren richtten zij zich niet alleen tegen de zo sterk verschillende tarieven op ogenschijnlijk en vaak ook fei telijk identieke trajecten, maar vooral tegen de stiekeme kor tingen die luchtvaartmaat schappijen geven boven wat overeengekomen is. en vooral tegen de uitvloeisels daarvan, door IATA-president Knut Hammarskjold onverholen omschreven als „wereldwijde ticketzwendcl" en „fraude praktijken van illegale tour operators". door Harry Kuiper Op zijn beurt verklaarde Japan Airlines dat elke nationale maatschappij een goed voor beeld moet stellen door zich aan gemaakte tariefafspraken te houden, maar de spreker voor Saudi, de nationale maat schappij van Saoedi-Arabiè, bracht onder woorden wat ie dereen in en buiten de reiswe reld weet, waterdichte controle is niet mogelijk. Tegenover onze verslaggever in Genève gaf Hammarskjold toe dat „het allemaal erg verwar rend" is, maar hij schrijft de oorzaken voor zover het de Eu ropese gemeenschap betreft vooral toe aan het ontbreken van een gemeenschappelijke luchtvervoerspolitiek. „Ik ver lang van de EG een gemeen schappelijk vervoersbeleid, zo dat op harmonieuze wijze alle aspecten van het luchtvervoer kunnen worden aangepakt - niet een voor een, zoals nu ge beurt", aldus Hammarskjold. Nu is het een bekend gegeven dat de voornaamste oorzaak van de enorme malaise waarin de luchtvaart op het ogenblik verkeert zeker niet uitsluitend gevonden kan worden in de verlening van stiekeme extra kortingen - hoe omvangrijk en schadelijk voor de uiteindelij ke resultaten die ook mogen zijn. Van zoveel meer belang is de al eerder uiteengezette omstan digheid dat luchtvaartbedrij ven de merkwaardige eigen schap hebben om (los van ver- vangingsnoodzaak) vliegtui gen te bestellen zodra zij daar voor ruimte verwachten - zon der er rekening mee te houden dat concurrenten al jaren lang hetzelfde doen. Nu de wereld in recessie verkeert, breekt dat danig op. De regering-Reagan meent thans een bijdrage te kunnen leveren door de in 1978 zo abrupt ge vierde teugels weer wat aan te halen Topambtenaren van het Amerikaanse ministerie van transport wijzen volgens Avia tion Week daarbij vooral op de ongelijkheid waartoe de vrge concurrentie heeft geleid in het verkeer met de 75 landen waarmee de VS een geliberali seerde overeenkomst hebben gesloten. In het vervolg moet voor de Amerikaanse vervoer ders een groter aandeel verze kerd worden. In het voorjaar hebben de VS met 12 Westeuropese landen een multilaterale overeen komst gesloten die zij thans als voorbeeld stellen van hoe de VS het liever zouden willen. Aanvankelijk werd deze extra- overeenkomst met door Ne derland (de Rijksluchtvaart dienst) mede-ondertekend om dat de bepalingen van het in 1978 op bilaterale basis bereik te akkoord enigszins werden beperkt, maar enige tijd later heeft Nederland er alsnog mee ingestemd. Wat de regering-Reagan dan ook precies voor ogen staat kan op dit moment nog niet duidelijk worden vastgesteld, tenzij de overeenkomst met de 12 West europese landen binnen af zienbare tijd „onder de druk van de huidige situatie"? - op losse schroeven zou worden gezet Want hoe het ook wordt gewend of gekeerd, het transatlanti sche verkeer tussen de VS en West-Europa is in vrijwel alle opzichten de belangrijkste ver- voersrelatie in het mondiale luchtverkeer. Het is juist in dat verkeer waar de overcapaciteit en de verliezen die thans gele den worden het grootst zijn. Indien ingrepen in het interna tionale luchtverkeer noodzake- lgk zgn om de verliezen van de vervoerders te verkleinen, dan vooral op die route Al dringt zich ook de gedachte op dat bg de heersende malaise, de be staande overcapaciteit en het door de regering-Reagan te klein geachte aandeel van Amerikaanse vervoerders in dat verkeer, de VS in feite een protectionistische maatregel op het oog hebben. Vergeleken met de uitspraken die uit Genève komen, die ver warrend zgn maar waarbg tot dusver alleen varianten op ta fel zijn gebracht voor een geza- menlgke uitweg van de huidi ge problematiek, is dat een be denkelijk verschil. 47.00 52.00c WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN 237.50 241.50 Abold Akio ABN 28.40 29.60 Dortscbe Pelr. Pref. 85.30 87,00 Helneken Hold BINNENLANDSE AANDELEN AM. St.R'Dom 87.50 88.00 165.00b 165.00b 165,00b 198.00b .«2.00 62,50 79.00 80.00. 705.00 710,00 372,00e 371.50 115.00 115.00 De^MU Gamma H ld 5% PW Gel. Delft. Cei Holl.ScaSea Hunter HVA-Myen ei 264.00 269.00 1476.00 1476.00 86.00 87 00 60.00 58.00e 55.00 65,10 16.00e 16,50 181.00 177.00 47,00 46.00 72.80 73,50 Ned*Cre 4960,0( 5050.00 1030.01 1030.00 297.00 297.00 Schuppen Schulterav Salvenb. Bai 69. HO 71,00# BELEGGINGS INSTITUTEN 118.00 118,00 125 00 125,10 11000 11°-°° Goldmine» noo.OC "00.00 Holland F 121.00 «>.00 Inlerbond» 59000 592.00 Japan Fund Tecbnolofle F 325 00 330.00 23.50 25,00 33.00 35.00 GOUD EN ZILVER Goud ftJnmeUal 36720 - 37520 Zilver ftjruneUal 885 - 955 BUITENLANDS GELD Amerikaarue dollar 2.76 2.00 AMSTERDAM - Op de Amster damse effectenbeurs was cr van daag een vrij levendige handel, waarbg de meeste actieve fond sen nog flink verder konden aan trekken. Zo was Unilever rond het middaguur al 1,70 duurder geworden op 207,50 en KLM 2,30 op 97,10. Philips ging 50 cent omhoog naar 29,30. Akzo voegde eenzelfde bedrag aan de koers toe op 29,50 en Kon Olie 70 cent op 97,30. Hoogovens was onveranderd 14.40. Ook de banken lagen vast In de markt met 6 winst voor de ABN op 279, van 1,30 voor de Amro bank op 47.30 cn van 4 voor Middenstandsbank op 122. Fricsch-Gromngsche Hy potheckbank steeg 2 naar 46 en Westland-Utrccht Hypotheek bank 1 naar 92.50. Van de ver- zekenngswaarden na Nat. Ne derlanden de leiding met een vooruitgang van 2,50 op 115.80

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23