"Ik wil een vaste plaats m Leiden: koste(n) wat kost in volgende ronde... KNVB wacht verlies Kanotoppers zeggen vertrouwen in Muys op Edward Metgod gaat met Van Brenkelen in de slag 99 Jan van Houwelingen blijft in Vlaanderen WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 DEN HAAG (ANP) - De topkanovaarders die hebben aangekon digd niet meer onder bondscoach Karei Muys te willen trainen, komen niet op hun besluit terug. Tien kanovaarders hebben geruime tijd geleden het bondsbestuur laten weten dat zij het vertrouwen in de bondscoach opzegden. Aanleiding daartoe wa ren onder meer de problemen, die zijn ontstaan tijdens de we reldkampioenschappen van juli in Belgrado en de voorberei ding daarop. Een en ander resulteerde in een conflict tussen Muys en ploegleider Ep Stormink. Muys meende niet langer met zijn ploegleider te kunnen samenwerken. Op 13 oktober besloot het bondsbestuur Stormink uit zijn functie te ontheffen. Vijf van de acht leden van de Nederlandse ploeg zijn van mening dat deze beslissing ten onrechte is genomen. Het zijn Jan Baayens, Gert-Jan Nuys, Stefan Regtien, alsmede Ron Stevens en Gertjan Lebbink, zoon van de voorzitter van de Nederlandse Kanobond, die samen de K 2 vormen die in Belgrado op de 10.000 meter het zilver won. De overige leden van de ploeg - Ric Daman, Jan Nagelkerke en Franco Toirkens - stelden zich ach ter de bondscoach. Nadat het bondsbestuur schriftelijk had kennisgenomen van het standpunt van de tien werd hun meegedeeld, dat zij of onder Muys moesten trainen of zich anders op eigen kosten dienden voor te bereiden om een plaats te verwerven in de afvaardiging naar titelwedstrijden. De rebellerende kanovaarders hebben de ze dreiging naast zich neergelegd. De centrale training was hangende dit conflict opgeschort. Inmid dels heeft de bondswedstrijdcommissie het dagelijks bestuur van de bond gevraagd op zo kort mogelijke termijn de centrale training te hervatten. Het bondsbestuur heeft inmiddels de kanovaarders meegedeeld alles in het werk te stellen om op korte termijn een oplossing voor de gerezen problemen te vinden. Inmiddels is contact op genomen met het Nederlands Olympisch Comité (NOC) en de Nederlandse Sport Federatie (NSF), aldus secretaris Zegers. LEIDEN - Elmex Leiden behoeft vanavond tegen BC Tours slechts vijf punten goed te maken om zich te kwalificeren bij de laatste zestien van het toernooi om de Korac- beker, ofwel de Europa Cup III. Mocht het lukken die 84-80 nederlaag van een week geleden ongedaan te maken dan zal de sponsor met extra geld over de brug dienen te komen. Want het budget voor de rondreis door Europa bleek bij nader in zien nogal krap begroot Vooral de trip naar Athene slurpte meer geld op dan gedacht en hoewel Emill Hagens heeft vanavond de sleutel i hulp bieden. i handen. Randy Wiel moet het 'uitgaansdagje' naar Tours weer wat bespaarde is de bodem van het speciale potje leeg. Coach Kinsbergen vroeg zich, nadat in Midden-Frankrijk zo'n goed uitgangspunt voor de kwartfinale was bewerkstelligd, hardop af wat hem nu te doen stond. Verhezen soms, om er maar vanaf te zijn? Een gesprek met de geldschieter leerde de coach evenwel dat-ie vanavond maar 'gewoon' moest winnen. De rest zou dan vanzelf in orde ko- De kans is overigens groot dat bas ketbal op Europees niveau vol gend seizoen voor de deelnemers aanmerkelijk goedkoper zal zijn dan nu het geval is, al geldt dat niet voor de strijd om de Europa Cup I. Voor de bekerwinnaars en Korac-deelnemers bestaan plan nen om te komen tot een andere, vooral kostenbesparende, opzet Gedacht wordt in de richting van zogenaamde regionale voorron den, dus bijvoorbeeld een groep met een Nederlandse. Duitse. Belgische en Engelse vertegen woordiger De winnaar daarvan plaatst zich voor de kwartfinale die in toernooi-vorm in één stad wordt afgewerkt De vier num mers één van die verschillende kwartfinales plaatsen zich dan weer voor de finale-poule die ZEIST-ROTTERDAM (GPD) - Edward Metgod, die vanavond in de interland tegen Frankrijk in Rotterdam zijn debuut maakt in het Nederlands elftal, hoopt bondscoach Kees Rijvers zodanig aan het twijfelen te brengen dat in de volgende wedstrijden niet automatisch zal worden teruggevallen op Hans van Breukelen, die ditmaal verhinderd is. De doelman van Haarlem is bepaald niet tevreden met de vier B-interlands, de elf wedstrijden voor Jong Oranje en de drie duels van het A-team die hij tot nu toe als reserve heeft meegemaakt. De in Uitgeest wonende keeper streeft als 22-jarige naar een vas te plaats in het Nederlands elftal, maar realiseert zich tegelijkertijd dat die opgave erg moeilijk is. Temeer omdat hü momenteel niet in topvorm verkeert. „Ik vond hem het vorig seizoen be ter", aldus Rijvers. „Ik vond het echter te ver gaan om hem nu achter Piet Schrijvers weer als tweede keeper op de bank te zet ten. Ik zeg steeds dat die jonge ren krediet moeten krijgen. Wel, laat Metgod zich dan maar waar maken". "Niet kapot" Metgod is het overigens met die kritische kanttekening van Rij vers eens: „Als ik eerlijk mag zijn dan ben ik echt niet kapot van mezelf op dit moment. Het vorig ging het inderdaad beter. Misschien komt dat omdat ik me in het eerste elftal van Haarlem niet meer hoef te bewijzen. Ik weet gewoon dat ik zeker ben van mijn plaats. Met het Neder- Kerk steunt ijshockeyers STOCKHOLM/DEN HAAG (ANP) - De tekst "Ik ben met u" prijkt sinds kort op de shirtjes van een Zweeds ijsbockey-team, dat na lang zoeken de Lutherse kerk in dat land bereid vond voor 11.000 gulden per jaar als sponsor op te treden. Dat niet iedereen hier geloof aan hecht, blijkt uit een reactie van een Zweedse krant. De ze gaf het in degradatienood verkerende team bet advies voor elke wedstrijd een ge bed uit te spreken. Het be richt vermeldt niet boe de doelman van de tegenstan ders over deze bezielende tekst denkt. Overigens zijn de Zweden niet de eersten die de combinatie ijshockey en godsdienst be proeven. In het junl-num- mer van bet officiële orgaan van de Nederlandse IJshoc key Bond ("IJshockey") wordt in dit verband van "een ideaal huwelijk" ge sproken. In een uitvoerig ar tikel schrijft Ed van Opzee- land onder meer: "Dat reli gie en ijshockey zo dikwijls trefpunten hebben, vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in de aard van deze sport IJshockey, evenals boksen, vereist veel karakter. En voor velen is God, in welke geloofsvorm dan ook, bet heilige vuur dat hun moed, doorzettingsvermogen en zelfbeheersing brandend houdt". lands elftal ligt dat anders. Een plaats daarin is voor mij een hoogtepunt in mijn carrière. Een nieuwe uitdaging waarmee ik me weer kan bewijzen. Ik zie het dan ook niet als een eenmalig iets. Ik wil bewust de slag met Van Breukelen aangaan". „Daarbij ga ik er vanuit dat ik niet meteen zijn plaats zal kunnen overnemen. Doe ik het tegen Frankrijk goed en Van Breuke len kan een volgende keer weer niet dan zal Rijvers er niet, om heen kunnen om weer op mij te rug te vallen. Zo zal het een paar keer gaan. Totdat Rijvers na ver loop van tijd zal zeggen: hé, die Metgod doet eigenlijk helemaal niet onder voor Van Breukelen. Zo zie ik dat, maar zover is het uiteraard nog niet. Ik zal me eerst moeten waarmaken. Het belangrijkste nu is daarom dat ik er tegen Frankrijk in sta en dat ik moet proberen om de kans die ik krijg te pakken. Voor mezelf weet ik dat ik dat kan. Van Breu kelen is vier jaar ouder dan ik. Wil ik hetzelfde bereiken als hij, dan heb ik dus nog vier jaar de tijd. Ik wil mijn doel echter eer der bereiken. In vier jaar bank- zitten zie ik niets". Druk Metgod beschouwt de druk waar onder hij in het Nederlands elftal zal staan als „de stok achter de deur", die hij bij Haarlem mist „Ik sta nog anderhalf jaar onder contract bij Haarlem, maar ik voorzie dat ik ook in die periode niet zal behoeven te knokken voor een vaste plaats. Eigenlijk is dat niet juist. Het zou daarom wel eens goed zijn om een ver eniging op te zoeken waar ik me wel constant voor de volle hon derd procent moet inzetten. Mijn ambitie reikt ook verder dan Haarlem. Qua vereniging is Haarlem prima en ik zou er mijn hele leven wel willen blijven. Het is ook niet zo dat ik me te koop aanbied, beslist niet Ik voel al leen dat als ik hogerop wil, ik wel naar een andere club zal moeten overstappen". Edward Metgod arriveerde in au gustus 1977 bij Haarlem nadat zijn broer John net was overge stapt naar AZ'67. „Omdat John twee jaar ouder is dan ik hebben we vroeger ook nooit samenge speeld bij onze eerste vereniging DWS. Alleen in school-, straat- en zaalvoetbalwedstrijdjes heb ben we met elkaar gevoetbald, maar dat stelde natuurlijk niet zoveel voor. Daarom had ik het leuk gevonden als we nu samen in het Nederlands elftal hadden gestaan, maar helaas moest John afschrijven omdat hij met Real Madrid een inhaalwedstrijd moet spelen". "Mijn broer" Ondanks de afwezigheid van John Metgod, die in de ogen van Rij vers nog altijd hoger wordt aan geslagen dan Spelbos, heeft Ed ward Metgod ook in het centrale verdedigingsduo Van de Korput- Spelbos volop vertrouwen: „Het maakt niet zoveel uit. Het ver schil is alleen dat ik op mijn broer als die iets verkeerd zou doen gemakkelijker zou kunnen schelden omdat ik vertrouwder met hem ben dan op anderen". Edward Metgod is overigens blij dat hij tegen Frankrijk zijn de buut kan maken en bijvoorbeeld niet tegen een ploeg als Tsjecho- slowakije: „Met Tsjechoslowa- ken weet je niet waar je aan toe bent Die kunnen nog wel eens wat onverwachts doen. Zo'n Franse ploeg ligt me beter. Die jongens combineren veel beter met elkaar waardoor ze tot goed verzorgd voetbal komen waarin niet zoveel verrassende dingen gebeuren. Goed, die vrijetrappen kunnen verrassend zijn, maar daar kan ik me op instellen. Als er in ieder geval maar niemand bij die vrijetrappen naast me op de doellijn gaat staan. Ik wil in ieder geval de ruimte hebben". "Oud" neemt "jong" onder handen. Reserve-doelman Piet Schrijvers (links) geeft Edward Metgod, vanavond debuterend tegen Frankrijk, keeperstraining. ZEIST (GPD) - Het ziet er naar uit dat de KNVB door de in terland Nederland-Frank rijk een verlies van enkele tonnen zal lijden. Voor de wedstrijd die woensdag avond in het Feyenoord-sta- dion in Rotterdam wordt ge speeld waren dinsdag, toen bekend werd hoeveel plaats bewijzen er bij de voorver koop-adressen waren afge nomen, nog geen vijfduizend kaarten verkocht. Wil de KNVB financieel „quitte" spelen dan is een bedrag van 400.000 gulden aan inkom sten nodig, hetgeen neer komt op een bezoekersaan tal van 20.000. Dat aantal was op 22 septem ber in hetzelfde stadion aan wezig tijdens de kwalifica tiewedstrijd voor het Euro pees kampioenschap. Aan gezien toen op 25.000 bezoe kers was gerekend, bedroeg het verlies bij die gelegen heid 100.000 gulden. Schadepost Zoals de stand van zaken nu is, zal de schadepost woens dagavond twee drie ton be dragen. Als het toeschou wersaantal tegen Frankrijk niet boven de 10.000 zal uit komen, dan betekent dat er sprake is van de slechtsbe- zochte interland van de laat ste jaren. Zo gering als de belangstel ling is voor de interland Ne derland-Frankrijk, zoveel interesse bestaat er nu al voor de op 28 november te spelen eredivisiewedstrijd Feyenoord-Ajax. Admini strateur Jansen van het Feyenoord-stadion: „De voorverkoop voor die wed strijd start pas maandag. Maar het is nu al duidelijk dat we voor die wedstrijd wel drie stadions kunnen vullen". KNAU rond met trainers DEN HAAG (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) heeft na het jaarlijkse geharrewar het trainerkorps voor het komen de jaar weer rond. Dertien van de veertien trainers, die van 1 oktober 1981 tot 30 sep tember 1982 in dienst van de Unie waren, verbonden zich opnieuw voor een jaar. Al leen voor de marathongroep heeft de KNAU nog geen ver vanger voor Wim Verhoorn. Die zal er waarschijnlijk ook niet komen omdat de KNAU pogingen in het werk stelt Verhoorn in vaste dienst te krijgen. De groep trainers van de KNAU voor de periode 1 ok tober 1982 tot en met 30 sep tember 1983 bestaat uit: Toi- ne van de Goolberg (sprint dames), Henk Kraayenhof (horden dames en heren). Pe ter van Beusekom (sprint he ren), Haico Scharn (midden en lange afstand heren). Fei- ko Jansma (midden en lange afstand dames), Douwe Smit (kogelstoten dames en he ren), Sjef Swinkels (discus werpen dames en heren), Henk de Louw (speerwerpen dames en heren), Jan-Willem van der Wal (verspringen da mes en heren), Wil Westphal (meerkamp dames). Theo de Koning (trainingstechnisch assistent meerkamp heren), Servee Wijsen (trainingstech nisch assistent hoogspringen dames en heren) en Peter van Wijk (hinkstapsprong). één plaats zal worden verspeelc Momenteel is het zo dat, vanaf de voorronden tot aan de finale, el ke ploeg steeds uit en thuis speelt, een systeem dat hoge kos ten met zich meebrengt Dit jaar haakte opnieuw een club - Stroi- tel Kiev bij de bekerwinnaars - af omdat men het financieel niet kon bolwerken. Bij het volleybal en waterpolo wordt al jaren met succes het toernooien-schema gehanteerd De zaak is bij de Fl- BA-commissie. waarvan ook de Nederlander Jan Berteling deel uitmaakt in studie. Voorlopig ziet het er naar uit dat de knip van Elmex nog eens open moet Normaal gesproken moet de ploeg het karwei vanavond kunnen afmaken al zal er heus serieus gebald dienen te worden. Geslagen voelt Tours zich name lijk nog niet ook al kreeg de ploeg afgelopen zaterdag in de Franse competitie een flinke op doffer van de nieuwe lijstaan voerder Orthez: 93-79 verlies. Maar coach Michel Bergeron, een zeer druk mannetje, het in het sportblad L'Equipe weten voor Leiden nog het een en an der in petto te hebben. "Als we, net als Leiden hier, ons geduld kunnen bewaren zijn er moge lijkheden." Zijn hoop was daar- Samen met de veteraan Jacques Cachemire bood dat duo Leiden vorige week het meeste weer werk. De ex-NBA speler schiet vooral vanaf de kop van de buc ket loepzuiver, de 2.13 meter lan ge Vestris is daarnaast een ge ducht rebounder zoals de toch heus niet kinderachtige Robert Miller moest ondervinden. De Leidse Amerikaan is evenwel be lust op revanche. Hij trok zich de kritiek op zijn aarzelende spel te gen Vestris nogal aan maar be wees zaterdag tegen Groningen - 21 rebounds - het ritme weer te pakken te hebben. De sleutel is vanavond in handen van Emill Hagens. De spelverde ler, die momenteel in grote vorm verkeert en ook in Tours het toch immer chauvinistische Franse publiek voor hem won, moet proberen in eigen hal het gevaar Holland in te tomen. Als dat lukt is de angel er bij Tours uit en kan op snelheid de wat oude formatie (Holland zelf is 31, Howard is 30 en Cachemire is zelfs al 35) wor den geklopt Daarna regelt Ger ritsen de zaken verder. AD VAN KAAM DEN HAAG (ANP) - Jan van Houwelingen blyft in Belgische dienst De renner uit Heesselt, die op straat kwam te staan, omdat zgn wielerstal (ploeg Swerts) ophield te bestaan, heeft gisteren een contract getekend bij de formatie van ploegleider Lomme Dnessens. Jan van Houwelin gen. die bekendheid kreeg als tijdrijder, is de vijftiende coureur in de Belgische ploeg, waarvan ook Daniel Willems deel uitmaakt Zes Europese en tenminste drie Amerikaanse wielerploegen zullen vol gend voorjaar deelnemen aan een dnedaagse etappewedstrijd van Ti dewater in Virginia naar de hoofdstad Washington. De Fransman Bernard Hi na uit zal tijdens de wedstrijd zyn Amenkaanse debuut maken. De deelnemers zullen een prijzenpot van 100.000 dollar delen. ÜJI6TER 6ZAOO£0/)0aei IK HOEF <9ÉeN PROVISIE 'T&zax ME ER OM PAT ZOOS ZH Via A VERKOOPT..

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15