Daihatsu 75 jaar AUTO Samengesteld door Koos Post Camry: Toyota met voorwielaandiijving Ook de auto moet klaar zijn voor het winterweer Renault 9 op zn Amerikaans Nog geen verhoging van kabelabonnement Bonden: 'Rijk moet werk KBB redden' poggenpohl WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 Varia PAGINA 11 AUtO /Allegaar Dit jaar bestaat de fabriek dus driekwart eeuw. Ter gelegenheid daarvan worden in kleine series twee speciale versies op de markt gebracht. Daaronder is de Charade XG vijfdeurs Champ. Het is een met accessoires beladen XG, die slechts enkele honderden guldens meer kost. Nog maar kort en we zitten midden in de winterse ellen de: mist, regen, koud, sneeuw, ijzel en noem maar op. Mens en materiaal krijgen het weer zwaar te verduren. Ook de auto natuurlijk. Men moet zorgen dat die er klaar voor is. Daar wordt van vele kanten op gehamerd. Deson danks wordt het nog vaak zo lang uitgesteld dat de moei lijkheden de automobilist toch nog overvallen. Dan kan men gemakkelijk met de brokken komen te zitten. Ik ga hier niet alles nog eens uitvoerig uiteen zetten. Het meeste weten we wel. Daar om alleen in het kort nog even de punten waarop in het bijzonder moet worden gelet. Natuurlijk moet de accu in or de zijn. Er wordt immers van vele kanten een beroep op deze stroomleverancier ge daan. Een correcte afstelling is on ontbeerlijk. De ontsteking moet het mengsel lucht en benzine op het juiste moment tot ontbranding brengen om het grootst mogelijke rende ment te bereiken. De bougies moeten ook nog goed zijn. Een kwestie van luttele guldens maar het kan een flink verschil uitmaken. In hemelsnaam: goede en goed functionerende ruiten wissers. Het waarom ligt voor de hand. En anti-vries niet alleen in het koelsysteem (heeft maar een beperkte levensduur), maar ook in de sproeireservoirs Denk aan de juiste verlich ting. En leg reserve-lampen in de auto. Het kan financieel fiks schelen als de politie moet constateren dat er plot seling een koplamp is uitge vallen. Ten slotte: remmen en ban den. Behoeft nauwelijks be toog Alleen uitstekend rem mende remmen zgn goed ge noeg. Banden mogen wettelijk tot 1 millimeter slgten, maar het lijkt mg beter niet verder dan 2 millimeter te gaan. Dan heeft het water al pioeite ge noeg om weg te komen als het flink regent of sneeuwt. Ruitenreiniger in poedervorm Er is nu een ruiten reiniger in poedervorm in de handel Het pro- dukt wordt uit Frankrijk geïmporteerd door de firma S.E.V. in Ouderkerk aan de Amstel. Men koopt het in pakjes, waarin vijf zakjes zitten. Elk zakje bevat voldoende poeder om te worden opgelost in één liter water, waar mee een heldere en schone ruit wordt verkregen. De prijs per pakje (voor vijf liter sproei water derhalveis 395 De voordelen liggen voor de hand gemakkelijk mee te nemen zonder risico van lekkende, halfvolle flesjes. "Quadrifogli Oro" De nieuwste Alfetta van Alfa Romeo heet - houd u vast - "Quadri- foglio Oro". Dat is een mondvol Italiaans voor: het gouden kla vertje vier. Alfa Romeo wil af van de gebruikelijke nummers of letters om bepaalde uitvoeringen van modellen aan te duiden. De Italiaan se fabriek kiest voor een beeldmerk het klavertje vier (Quadn- foglio). Normaal in groen, maar nu bij het nieuwe topmodel in goud. Voor dit gouden embleempje moet men 35.990 gulden neertellen. Men krijgt er een luxueuze Alfetta voor met een twee liter motor (1962cc - 133 pk - ruim 185 kmJuur) en vol met elektronische ap paratuur. Zoals een check-control (een controle van negen functies) en een boordcomputer waarop men het verbruik, de afgelegde afstand, de reistijd en dergelijke elk moment kan aflezen. Nieuwe motoren VW-bestelwagens Deze strak gestyleerde wagen is nauwelijks herkenbaar als een Renault 9. Het is dan ook de Amerikaanse uitvoering. De produktie ervan is kortgele den begonnen in de fabriek van American Motors in Ke nosha (Wisconsin). Er wor den daar per dag 600 van zul ke vóór Amerikaanse begrip pen zeer compacte auto's ge bouwd. Om te voldoen aan de speciale eisen die in de Verenigde Sta ten aan auto's worden gesteld heeft men niet alleen aan het mechanische gedeelte, maar ook van binnen en van buiten het een en ander moeten ver anderen. Het basisconcept van de 4,16 meter lange Alliance - zoals de wagen daar heet - is ech ter niet gewijzigd: voorwiel aandrijving, dwarsgeplaatste motor voorin en onafhanke lijke wielophanging. Er is slechts één type motor ver krijgbaar: een 1397 cc injec tiemotor met elektronische ontsteking. Renault verwacht in een jaar 100.000 stuks aan de man te kunnen brengen. Er worden in Amerika reeds uitvoerin gen van de Renault 5, de 18 en de Fuego verkocht. Voor de succesvolste bestelwagen aller tijden - de VW Transporter. n totaal al meer dan 5'/z miljoen zijn verkocht - is i serie nieuwe benzinemotoren ontwikkeld. De befaamde luchtgekoelde krachtbron met zijn karakteristiek ge luid heeft plaats moeten maken voor een luchtgekoelde motor van 1.9 liter inhoud (60 of 78 pk). Ook deze motor is achterin geplaatst. Het resultaat van deze vernieuwing: meer vermogen, meer comfort (door minder geluid) en minder brandstof. De prijslijst van de Transporter begint nu iets boven de 21 mille en loopt tot bijna het dubbele voor een busje met dieselmotor. Europees produktierecord van Ford De Europese produktie van de Ford Escort - op dit moment 's werelds meest verkochte auto - heeft onlangs de mijlpaal van één miljoen stuks bereikt. Het was een record. Nog nooit werd sneller met een nieuwe wagen het eerste miljoen bereikt. De nieuwe recordtijd is 26'/j maand. Daarmee is de tijd van de VW Golf met 14 dagen verbeterd. Daihatsu staat nog niet zo lang op de Nederlandse automarkt en heeft zich tot nu toe met bescheiden verkopen tevreden moe ten stellen. In Japan zelf is Daihatsu het oudste merk. Een concern met vijf fabrieken, waarin personenauto's, dieselmotoren, vierwiel- aandrijvers en lichte vrachtwagens worden gebouwd. Precies 75 jaar geleden werd de firma opgericht met als doel verbrandingsmotoren te maken en te verkopen. Pas in 1930 werd het eerste voertuig op stapel gezet. Dat eer ste voertuig was een open bestelwagen met drie wielen, voorzien van een 500 cc metende ééncilin der motor met zijkleppen. Na de tweede wereld oorlog gebruikte Dai hatsu de met drie wielers opgedane er varing voor het lan ceren van de "Bee", een driewielige per sonenauto met een motor van 804 cc in houd. De wagen kwam in 1952 op de markt, maar omdat wegligging en pres taties niet voldeden werden er slechts duizend van ge maakt. De driewielige bestel wagen die in 1955 op de markt kwam was wel een succes met een verkooptotaal van bijna een half miljoen. De comfor tabeler "Midget" die daarop volgde haal de meer dan 300.000 stuks. Onder de nieuwe naam Daihatsu (daarvoor Hatsudoki Seizo) waagde de fabriek in 1964 de eerste stap op de personenwagen- markt met de "Cam- pagno Berlina". Deze wagen werd ter gele genheid van de Olympische Spelen van Athena naar To kio gereden. In 1966 werd een 360 cc metende personen wagen opgezet, wat in verband met de fiscale wetgeving in Japan een gunstige inhoud is. Een jaar later sloot Daihatsu een overeenkomst met Toyota. Daihat su ging dieselmoto ren leveren en nam een deel van Toyota's produktie over. In 1972 bereikte Daihat su een mijlpaal: drie miljoen voertuigen hadden de fabrieken verlaten. Toyota's eerste voorwiel aandrijver - de Tercel - heeft eindelijk gezel schap gekregen. Toen de Tercel enkele jaren ge leden werd geïntroduceerd werd erbij gezegd dat er spoedig meer Toyota's met voorwielaandrijving zouden volgen. Door de economische omstandigheden heeft het langer geduurd dan werd ver wacht, maar nu zgn ze er toch. Nog wel niet in Nederland, maar dat is slechts een kwes tie van tijd. Op de Salon de l'Automobile in Parijs waren ze al te zien. In de eerste plaats een van de Tercel afge leid model met vier-wielaan- drijving, geschikt voor vele doeleinden maar natuurlijk in ruig terrein het best in zijn element. Voor een groter publiek was de voorwielaangedreven Camry interessanter. Een eenvoudig maar uiterst modern gesty leerde middenklasser met een 1,8 liter motor van 90 pk, die in de versie met handge- schakelde vijfbak goed is voor een topsnelheid van 175 km/uur. Met een automaat aan boord blijft de naald van de snelheidsmeter op 165 ste ken. Door de aërodynamische vorm geving (met luchtweer- De op vier wielen aangedreven versie van de Tercel. De rustig gestyleerde Toyota C< standscoêfficiènten van 0.38 voor de sedan en 0.36 voor de coupé) en het geringe ge wicht (veel kunststof en zelf een holle krukas en nokke- nas) meent de fabriek een laag brandstofverbruik te hebben bereikt. Nog geen 8 liter per 100 km bij 120 km/u constant doet veel voor het gemiddeld gebruik verwach- met 1.8 l. motor. ten. De uitrusting is weer compleet en de techniek up-to-date. Zoals tandheugelbesturing, onafhankelijke wielophan ging voor en achter, diago naal gescheiden remsysteem met bekrachtiger en 's wereld eerste tweetraps overdrive (in vierde en vijfde versnel ling). Veldkamp: na 15 jaar eindrapport DEN HAAG (GPD) - Na vijf- tieneneenhalf jaar heeft oud minister van sociale zaken Veldkamp het eindrapport uitgebracht van de door hem geleide staatscommissie, die tot opdracht had voorstellen te doen voor het vereenvou digen en zo mogelijk tot één Algemene Wet Sociale Zeker heid samenvoegen van alle wetgeving die er op het punt van de sociale zekerheid be staat. Veldkamp heeft het rapport gisteren aangeboden aan de staatssecretaris van sociale zaken en werkgele genheid, De Graaf. Staatssecretaris van sociale za ken De Graaf meent in de Al gemene Wet Sociale Zeker heid, zoals de staatscommis sie Veldkamp die opzette, een "vertrekpunt en een voertuig" te zien van de op handen zijnde wijzigingen in de sociale-zekerheidswetge- ving. De staatssecretaris denkt daarbij aan de noodza kelijke integratie van werk loosheids- en arbeidsonge schiktheidswetten of onder delen daarvan, aan de herij king van de kinderbijslag- wetgeving en aan de noodza kelijke aanpassing aan het beginsel van gelijke behan deling i DEN HAAG (GPD) - Verhoging van het abonnementstarief op kabeltelevisie als gevolg van doorberekening van auteurs- rechtgelden is voorlopig niet te verwachten. Voor het eind van het jaar zullen er nog geen resul taten zijn van het overleg tussen de georganiseerde kabelnet-ex ploitanten en de vertegenwoor digers van binnen- en buiten landse auteursrechtorganisaties. Dit overleg kwam op gang een half jaar nadat de Hoge Raad besliste dat voor via de ether verspreide omroepprogramma's, die via ka belnetten worden doorgegeven, auteursrechten verschuldigd zijn. De Hoge Raad verwees in oktober van het vorig jaar de zaak waar het om ging (Bioscoopbond con tra het kabelnet van Amstelveen) terug naar het Gerechtshof in Amsterdam. Ir. G. B. Deelman, algemeen directeur van Casema en voor dit overleg de woord voerder van de gezamenlijke ka belexploitanten, verenigd in de VECAI, houdt er ernstig reke ning mee dat de uitspraak van het hoofdstedelijke hof het Hoge Raad-arrest in grote lijnen zal volgen. Hoewel het overleg tot nu toe geen resultaten heeft opgeleverd, moet het - aldus ir. Deelman - toch als zeer positief worden be schouwd. In afwachting van af spraken op auteursrechtelijk ge bied is al meermalen van gedach ten gewisseld over de mogelijk heid van straalverbindingen tus sen buitenlandse omroeporgani saties en de Nederlandse kabel netten. Daardoor zal het bijvoor beeld mogelijk zijn om de kwali teit van Duitse, Belgische en En gelse programma's te verbeteren en deze programma's verder te tranporteren naar gebieden in ons land, waar ontvangst nog niet mogelijk is. Met welk bedrag te zijner tijd het kabelabonnement bij doorwer king van de auteursrecht-gelden zal moeten worden verhoogd, is naar het oordeel van ir. Deelman nog altijd niet te zeggen. Zoals destijds wil hij ook nu wel kwijt dat „het eerder om guldens dan om dubbeltjes" zal gaan. Van de zijde van de kabelexploi tanten nemen aan de bijeenkom sten deel (behalve ir. Deelman van Casema) de heren Jacobs van Kabel Televisie Amsterdam en Ketel van de gemeentelijke bedrijven van Alphen aan de Rijn. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer moet zich sterk maken voor overheidssteun aan Ko- fiinklgke Bijenkorf Beheer, waardoor de werkgelegenheid van achttien- tot negentiendui zend mensen behouden kan blij ven. De vakbonden hebben wel iswaar bg Economische Zaken om de tafel gezeten, maar een po sitief bericht is nog nooit ontvan gen. Aldus bestuurder D. Lam- mertink van de Dienstenbond FN V gisteren in Den Haag tg- den uit plaatsen waar KBB vesti- dens een bijeenkomst van de gingen heeft. Dienstenbonden FNV en CNV, De bonden zijn bereid de sanering hun kaderleden bij KBB en te steunen die de KBB-top voor Tweede-Kamerleden en raadsle- stelt om in drie jaar weer tot winst te komen - 1 500 volledige banen weg en een loonsomda ling van vier procent - maar me nen dat zo'n operatie niet kan zonder overheidssteun en een minder knellende greep van de banken De teruglopende omzet ten hebben de marges onder druk gezet, maar het zgn vooral de torenhoge rentelasten, op vol gens de bonden orguiste investe ringen, die het concern d«- dtt om dreigen te doen. Een mooi voorbeeld uit het Poggenpohl-programma de CF 67/88. De gezellige sfeer van hout gekombineerd met de praktische voordelen van kunststof. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Samen met de robuuste kwaliteit en doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- specialist ADVERTENTIE Industrieweg 14 De Grote Polder Zoetcrwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 b.v. Gebr. RollTs Handelnuj W mkelcentrum Bah> Ion Den Maag Tel. 070-851308

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11