Stevenshof van fusie-twist Steeds Bestraling zeer effectief tegen reusceltumor Papyrus centraal op expositie in museum Toewijzing woningen al maanden vertraagd Open huis Sylviuslaboratorium Éénmalige uitkering Winkelier opgelicht(?) DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 Van bies tot boekrol' LEIDEN - Dat de papyrusplant de oude Egyptenaren van papier voor zag is algemeen bekend. Maar dat deze biesachtige moerasplant ook geschikt was als voedsel, brandstof, voor het vervaardigen van hutjes, vaartuigen en manden, zal voor menigeen nieuw zijn. De tentoonstel ling 'Van bies tot boekrol', die op het moment in het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg wordt gehouden, laat iets zien van de mogelijkheden van de papyrusplant. De tentoonstelling is voor het museum een mogelijkheid eens een deel van de honderden manuscripten uit te stallen die normaal gesproken in de magazijnen worden bewaard. De Leidse payrusverzameling bevat vele teksten die internationale bekendheid genieten omdat zij inzicht geven in de Egyptische geschiedenis, de godsdienst en literatuur. De uitvinding van het papyrus heeft de opbloei van de Egyptische bescha ving namelijk in belangrijke mate bepaald. De papyrusfabricage, het schrijversambt en de schriftsoorten van het oude Egypte komen in de tentoonstelling aan bod. Te zien zijn zeven verschillende schriftsoorten, variërend van sprookjes, brieven en con tracten tot toverboeken en rijk geïllustreerde dodenpapyri. De meeste handschriften worden deze keer voor het eerst vertoond. Tijdens de tentoonstelling worden van tijd tot tijd ook demonstraties gehouden van de papyrusfabricage. m De expositie is dagelijks geopend van tien tot vijf uur, op zon- en feestda gen van een tot vijf uur. Rapenburg 28. Onderzoek wijst uit: LEIDEN Het promotieonderzoek Orthopaedisch chirurg Schrijver. Tijdens de tentoonstelling worden van tijd tot tijd demonstraties gegeven van de fabricage van papyrus. J.R.N. Schrijver uit Oegst- geest naar de reusceltumor van het skelet heeft de strijd tegen kwaadaardige gezwellen weer een stap dichterbij gebracht. Be straling blijkt bij deze tumoren zeer effectief te werken. Door intensief vergelijkend na-on derzoek by patiënten die in de periode 1960-1975 aan zo'n tumor zijn bestraald, heeft men een goed overzicht gekregen van wat de kans is dat zo'n gezwel toch nog terugkeert. LEIDEN - De toewijzing van woningen in de nieuwe woonwijk Stevenshofjespolder wordt al maandenlang vertraagd door onenigheid over het plan van de gemeen te om de Leidse Woningstichting (LWS) met de andere woningbouwverenigingen te laten opgaan in één grote woningbouwvereniging. De kandidaat-bewoners van de woningen in de Stevenshofjespolder menen dat zij de dupe worden van de twist tussen de gemeente en de Fe deratie van Woningbouwcorporaties over die mogelijke fusie. in een brief aan de woningbouw verenigingen heeft wethouder Tesselaar van volkshuisvesting begin dit jaar gezegd dat fuseren noodzakelijk is omdat er teveel woningbouwverenigingen zijn en het woningbezit te zeer is ver snipperd. Bovendien eist het mi nisterie van volkshuisvesting van de gemeente dat de Leidse Woningstichting ophoudt te be staan omdat het noch een wo ningbouwvereniging, noch een gemeentelijke dienst is. Dat klopt niet volgens het ministerie en moet veranderen. Door de besturen van woning bouwverenigingen is tot dusver weinig enthousiast gereageerd op het voorstel van de wethou der. Hoewêl de gemeente de wo ningbouwverenigingen niet tot een fusie kan dwingen heeft Tes selaar een stevige stok achter de deur. In genoemde brief aan de woningbouwverenigingen staat met zoveel woorden dat alleen de woningbouwverenigingen die meewerken aan de fusie in aan merking komen voor de bouw van woningen in de nieuwe woonwijk Stevenshofjespoldèr. Wethouder Tesselaar: fusie wo ningbouwverenigingen noodzake lijk. Omdat het een financiële nood zaak is voor woningbouwcorpo raties om regelmatig nieuw bouwprojecten uit te voeren be schouwen de corporaties de stok achter de deur als een chantage middel. LEIDEN - In het kader van de door de Leidse universiteit geor ganiseerde open-huiscyclus, biedt het Sylviuslaboratorium aan de Wassenaarseweg 72 be langstellenden op woensdagmid dag 24 november een gevarieerd programma. Aanvang: 14.30 uur. In dit gebouwencomplex zijn on dergebracht de wetenschappelij ke instituten medische bioche mie, anthropogenetica, stralen- genetica en chemische mutage- nese, histochemie en cytochemie en farmacologie. Deze afdelingen hebben een aan zienlijke onderwijstaak, in het ADVERTENTIE Nog maar enkele dagen (vóór 15 november)! Haal dus, nu het nog kan, folder en formulier op het postkantoor. Éénmalige uitkering voor mensen met de laagste inkomens. Ook dit jaar is er een éénmalige uitkering voor men sen met een minimuminkomen. Als u bijstand of RWW ontvangt, krijgt u automa tes bericht van de gemeente. Maar pas op: dit geldt niet als - u een voorschot ontvangt in afwachting van een beslissing op een bijstandsaanvraag; dan moet u wel zelf aanvragen - als u uitsluitend een vergoeding voor bijzondere kosten (b.v. taxi-, dieet-, of verhuiskosten) van de bijstand krijgt, maar geen gewone bijstandsuitke ring; ook dan moet u zelf aanvragen. Voor zelfstandigen met de laagste inkomens komt er nog eén aparte regeling. In alle andere gevallen moet u de folder met het aanvraagformulier op het postkantoor halen. Of, als dat voor u bezwaarlijk is, bel 0017 en vraag om toezending. Ga in ieder geval na of u er recht op heeft. Ligt uw inkomen net iets boven het minimum, dan kunt u toch nog een deel van de uitkering krijgen. Dus bij twijfel: altijd aanvragen. Omdat de uitkeringsgrens ditmaal iets hoger is dan vorig jaar kunnen degenen die vorig jaar net werden afgewezen, ditmaal wel in aanmerking komen. Wees nu snel met aanvragen; vóór 15 november a.s. moet uw aanvraag bin nen zijn. Het Team Éénmalige Uitkering van de Gemeente Leiden is voor infor matie bereikbaar onder de telefoon nummers 254827 en 254828. .99 De woningbouwverenigingen zijn dus afhankelijk van de gemeen te, maar de gemeente heeft, om woningen te kunnen bouwen, een opdrachtgever (een woning bouwvereniging) nodig. Nu de bebouwing van de Stevenshof jespolder aanstaande is (1 de cember gaat de eerste paal de grond in) zijn door de Federatie van Woningbouwcorporaties, de Protestants Christelijke Woning bouwvereniging en de woning bouwvereniging De Tuinstads- wijk als beheerder voorgedra gen. Tesselaar wil deze woning bouwverenigingen alleen accep teren als zij bereid zijn te verkla ren mee te werken aan de fusie van woningbouwverenigingen. Impasse Zolang de wethouder echter wei gert de voorgedragen corporaties zondermeer te accepteren wei gert de Federatie van woning bouwcorporaties, op haar beurt, mee te werken aan de woning toewijzing. Het toewijzen is een taak van de corporatie die de wo ningen in beheer heeft of krijgt, vindt de federatie. De kwestie is dus in een impasse geraakt, met als gevolg grote onzekerheid bij de toekomstige bewoners. De bewonersvertegenwoordiging zegt niet te begrijpen dat de be sturen van woningbouwvereni gingen de bewoners de dupe la ten worden van het meningsver schil met de gemeente. De kandi daat-bewoners, voor de eerste paar honderd woningen in de Stevenshofjespolder, zijn al in het voorjaar geselecteerd. In sep tember zouden de woningen de finitief moeten zijn toegewezen. De bewonersvertegenwoordi ging is intussen voortvarend be gonnen gegaan en betrokken bij de beoordeling van de aannemer en de woningen. De inspraak komt echter in de knel nu de eer ste paal volgende maand de grond ingaat zonder dat de wo ningen zijn toegewezen. De kan didaat-bewoners kunnen daar door niet meepraten over de in deling van hun eigen woning. Zij zijn zeer boos over deze gang van zaken. De bewonersvertegenwoordiging heeft de federatie gevraagd vast over te gaan tot principe-toewij- zing. In het bestuur van de Stich ting Stevenshofjespolder, waarin de woningbouwverenigingen sa menwerken, is voorgesteld een onafhankelijke commissie in te stellen die de woningen zal gaan toewijzen. Een voorwaarde is dan dat alle corporaties die in de Stevenshof gaan bouwen ermee akkoord gaan dat de toewijzing zal plaatsvinden voordat zij de zekerheid hebben de toekomsti ge beheerder van de woningen zijn. Een beslissing daarover kan nog wel enige tijd op zich laten wachten. Wethouder Tesselaar wil alleen kwijt dat hij over deze kwestie spoedig een gesprek zal hebben met de Federatie van Woningbouwverenigingen. verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden, trekt daaruit de conclusie dat hiermee de vaak overdreven grote operaties als amputatie bij vele patiënten kun nen worden vermeden. Deze tumor die vooral voorkomt rond de gewrichten bi) jonge mensen is plaatselijk zeer agres sief. maar bedreigt zelden het le ven. Daarom moeten er zeer ho ge eisen worden gesteld, zo stelt Schrijver, aan de behandeling van de tumor en de reconstructie van het grote defect dat onstaat na de operatie. Tot voor dit onderzoek was er zo wel nationaal als internationaal geen betrouwbare voorspelling te maken over de kans op terug keren van de tumor na bestraling of chemotherapie. Het gevolg was dat men er steeds meer toe over ging om de tumor samen met een mantel van gezond weef sel te verwijderen. Dit betekende vaak een belangrijk functiever lies van het betrokken lichaams deel, zoals verstijving van het kmegewricht of amputatie. Uitvoering Jahn LEIDEN - Na vier jaar weinig naar buiten te zijn getreden geeft de christelijke gymnastiekvereni ging Jahn op 19 november weer een uitvoering. De leden van de ze vereniging presenteren aller lei oefeningen, terwyl ook de springgroep van Advendo, die geregeld in het buitenland op treedt, is uitgenodigd. De uitvoering van Jahn wordt ge geven in de Vijf Meihal en begint 's avonds om half acht oplichting. Volgens hem heeft een Leidenaar vorige week op vier no vember voor 7000 gulden aan video-apparatuur besteld en die appara tuur na ontvangst niet betaald. Volgens de politie had de verkoper een bon uitgeschreven nadat de koper had beloofd de apparatuur later te zullen betalen. Volgens laatstge noemde was dat echter niet het geval: bewees de uitgeschreven bon niet dat hij had betaald? bijzonder voor de studenten in de medicijnen, daarnaast wor den hier vele wetenschappelijke onderzoekingen verricht. Belangstellenden kunnen zich tot en met maandag 22 november te lefonisch aanmelden. Telefoon nummer 148333, toestel 3665 of 3133. Vechtpartij in supermarkt LEIDEN - Tijdens een worsteling tussen een 27-jarige Leidse win keldief en winkelpersoneel sneu velde er gistermorgen in een su permarkt aan de Hooigracht een rek met cosmetica-spullen. Waarde: vierhonderd gulden. Even daarvoor, omstreeks kwart over tien, werd de 27-jarige be trapt. Hij had voor ongeveer ze ventien gulden aan spullen ge stolen. Na deze ontdekking ont stond de vechtpartij. Volgens de winkelier gooide de dief het rek met opzet om; de Leidenaar ver klaarde echter dat dat per onge luk gebeurde. Man valt van bouwwerk LEIDEN - Een 35-jarige man uit Eindhoven moest gistermorgen omstreeks kwart voor negen met beenbreuk worden gebracht nadat hij op het Doelenterrein van één van de bouwwerken was gevallen. De man stond op een ladder en wil de een metalen rooster aanbren gen. Omdat hij echter teveel naar voren helde schoot de ladder weg. De Eindhovenaar probeer de zich eerst nog vast te houden aan een al bevestigd rooster, maar viel even later toch. Hij maakte een val van ongeveer ze ven meter. "Hartebrug verhuist LEIDEN - Binnenkort zal er een begin gemaakt worden met de sloop van de Hartebrug kleuter en lagere school aan de Haarlem merstraat. Op deze plaats zal als alles volgens plan verloopt over twee jaar een nieuwe intercon fessionele basisschool staan. De leerlingen en leerkrachten van de Hartebrugschool verhuizen donderdag naar de protestants- christelijke school aan de Hoog landse Kerkgracht. Ook deze school zal straks naar de nieuw bouw aan de Haarlemmerstraat gaan. Sen met icefomb btadb tee/d Eigen parochie Heeft het Christen Democra tisch Appèl zijn verloren zoon Antoon van der Zon weer in de armen gesloten? Als je naar de verklaring van CDA-voorzitter Beenakker luistert, zou je denken van wel: "Omdat Van der Zon zich vele jaren heel dienstig voor het CDA heeft gemaakt, heeft het bestuur niet ge meend hem te moeten roye ren. Ook wordt Van der Zon niet de toegang tot de leden vergadering ontzegd". De 65-jarige kwaliteitsslager van de Haarlemmerstraat mag dan lid blijven van het CDA, hij moet voorlopig wel z'n mond houden. Bovendien heeft hij het partijbestuur moeten beloven zich enige tijd van politieke activiteiten binnen het CDA te onthou den. Daar zal de afvallige CD A-er niet mee zitten want hij blijft aanvoerder van zijn eigen Middenpartij. Dus z'n politie ke ei kan de slager toch wel kwijt. "Waarom ik daarnaast lid blijf van het CDA? Omdat de mensen binnen die partij nog steeds mijn sympathie hebben, ook al doen ze te weinig voor de middenstan ders". Binnen het CDA waren ze het gezeur van Van der Zon over te weinig parkeerplaatsen in de Camp zat. De oud-KVP'er werd bij de laatste gemeente raadsverkiezingen op een dood spoor gerangeerd: een overkiesbare plaats op de plaatselijke CDA-kandida- tenlijst. Van der Zon richtte z'n eigen partij op: de Middenpartij. Een partij van en voor mid denstanders. Dus een partij die voor meer parkeerruimte in de binnenstad pleit. Het 'gepreek voor eigen parochie' leverde hem uiteindelijk 360 stemmen op terwijl hij er 1.200 nodig had om in de raad te komen. De belangrijkste oorzaak van het falen van de Middenpartij wijdt Van der Zon aan de afgunst tussen de Leidse winkeliers onderling. "Als ik praat over parkeerruim te in dit deel van de stad dan betekent het dat het hiér drukker wordt en ergens an ders in de stad rustiger. Daar om is er door winkeliers van de andere kant van de Haar De verloren CDA-zoon Antoon van der Zon aan de gehaktmolen. Slager Van der Zon wil nog altijd de Leidse middenstand in de gemeenteraad vertegenwoordigd zien. <r*u h«Iv*m> lemmerstraat een voorkeurs- actie gehouden voor Van der Klugt. die bij het CDA even eens op een onverkiesbare plaats was gezet. Dat leverde ook maar een paar honderd stemmen op. Door die ver deeldheid is de Leidse mid denstand wel een zetel in de gemeenteraad misgelopen, daar ben ik van overtuigd". Ontevreden over de verkie zingsscore is hij echter niet: "We waren eigenlijk van plan om pas aan de volgende ver kiezingen mee te gaan doen. Ach, we hebben best wel wat geleerd en uiteindelijk zyn we van niets toch iéts gewor den". Ondanks het CDA-verbod kon digt Van der Zon aan z'n poli tieke stokpaardje (zeuren om de binnenstad) fanatieker dan ooit te gaan berijden. Hij wil in de hele stad zieltjes gaan winnen om bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen een serieuze kans te kunnen maken. Daarbij zal hij zich niet alleen op de middenstan ders richten "want dan red je het niet" Zijn party moet het redelijke alternatief voor PvdA-ers worden die vinden dat hun party te links is en ook niet by een christelijke party als het CDA willen "D'66 had die kiezers kunnen trekken als ze niet zo links waren ge worden. Maar voor die men sen is er nu de kans zich bij de Middenpartij aan te slui ten". PvdA-ers die niet links en niet christelijk zyn? En een auto hebben die ze. wanneer ze naar de stad gaan. zo dicht mogelijk in de buurt van sla ger Van der Zon willen par keren natuurlijk. J.V. Het dilemma Een jongerendag georgani seerd door wetenschappers. We zien het ai voor ons tien deskundigen die een zaal toe spreken waarin zich geen en kele jongere bevindt. "We hebben er best wel lang over gepraat en toen toch maar ge kozen voor de theoretische aanpak. Ja inderdaad, dan komen er geen jongeren" Pe ter Gommers is student so ciale pedagogiek en één van de organisatoren van de dag 'Jongeren, wie zijn dat ook al weer?'. Het gesprek met de sociale we tenschapper in spé wordt ge houden in de vroeger werk kamer van prof Weiten. de vertrokken hoogleraar. Een opvolger is voor hem nog met gevonden Zal volgens het bestuur van de subfaculteit ook met worden gevonden En dat ia ook één van de rede nen waarom de vakgroep so ciale pedagogiek wordt opge heven. Dat vinden die sociaal-pedago gen met leuk en daarom hou den zij donderdag voornoem de themadag in de Stadsge hoorzaa) Vraag aan Gom mers: het ia bekend dat jon geren en sociale wetenschap pers verschillende talen spre ken Met de keuze voor een theoretische aanpak vergroot je die afstand toch? "Ja, dat ia waar Maar je bltjft toch altijd met het probleem zitten: hoe overbrug je die kloof. En één ding ia zeker, dat doe je niet in één dag Daarom die we tenschappelijke aanpak. We moeten tenslotte laten zien waar we mee bezig zijn" Heeft Gommers dan nog hoop dat de vakgroep niet wordt opgeheven' Hy denkt even na en zegt dan: "Dl vreet eer lijk gezegd van niet" Maar waarom dan die dag als de kaarten al njn geschud' "By de pakken neer gaan zitten, heeft ook geen zin En dan: je weet maar nooit We probe ren er ui elk geval het beste van te maken" WB.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3