Er komt geen eind aan! Lage prijzen bij Shell. Leven op de grens van oorlog en dood Shell helpt, óók met lage prijzen Vluchtelingen in Honduras: Zoals: ruitesproeier anti-vries van f 2,- voor f 0,95. DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 Opeens zag ik het. Ik had de eerste alinea gelezen van het hoofdstuk „Kleine Muck" in de zojuist ver schenen nieuwe verzamelbundel „Freud, Stalin en Dostojevski" van Karei van het Reve, toen ik een „déja vu" kreeg. Een schok van herkenning. Ik bladerde te rug naar de beginalinea's van de eerdere hoofdstukken, ik blader de verder naar de eerste alinea's van de hoofdstukken die ik nog lezen moest, en ik zag mijn ver moeden bevestigd. Karei van het Reve heeft een bepaalde techniek, of noem het taktiek, waarmee hij een hoofdstuk begint. Op die ma nier grijpt hij de lezer bij zijn lurven, om hem pas weer los te laten als het artikel uit is. De eer ste alinea van „Kleine Muck" op pagina 104 begint aldus: „Er bestaat zoiets als la joie de se voir imprimé. Leuk is ook als je naam in druk genoemd wordt door iemand anders. Ook heel mooi: je eigen boeken aantreffen in een buitenlandse bibliotheek, of je naam zien staan in het per sonenregister van een geleerd werk. Aan al die dingen wen je. Echt eng wordt het pas als er een heel boek over je geschreven wordt. Dat is mij gebeurd. Gran deur en misère van de literatuur wetenschap van H. A. Gomperts is een polemiek met, een reactie op, een Auseinandersetzung met mijn Huizingalezing van decem ber 1978. Dat wil zeggen het be gin gaat over mij, en het eind gaat over mij, en het midden is wat schimmig". Hé, dacht ik, ben ik een aantal van deze elementen niet al eerder te gengekomen? Ten eerste een paar eigennamen. Ten tweede een ge tal of een datum. Ten derde een citaat of een zin in een vreemde taal. Ten vierde een populaire zinswending, die contrasteert met de gewone taal er om heen. En ten vijfde die behoefte van Karei van het Reve om meteen al in de eerste alinea „persoonlijk" aanwezig te zijn, het dondert niet hoe: via een persoonlijke beleve nis aie kan worden ingepast, door iets wat iemand hem een keer gezegd heeft, door vermel ding van iets dat hij gelezen of opgevangen heeft, of door daad werkelijke betrokkenheid bij het onderwerp, zoals in het hoofd stuk ,Jtleine Muck". Ik ging de eerste alinea's van alle hoofdstukken er op na lezen, moest tot mijn teleurstelling con stateren dat enkele hoofdstukken te veel van die Vijf Elementen misten om nog te mogen meedoen in dit spel der herkenning, maar zag tot mijn grote genoegen toch ook dat het in de meeste gevallen wèl opging. De eerste alinea van het hoofdstuk „Vooroordeel tegen Dostojevski" bevat alle vijf ele menten, ,JJabokov als docent" vier, ,Jfabokov als briefschrij ver" alle vijf, „De brieven van Marx" alle vijf, „Kleine Muck" alle vijf, „Grootvader vertelt over Stalin" vier, „In memoriam Sam de Wolff' alle vijf, „Sjostako- vitsj" drie, Alexander Nevski" alle vijf, „Tolstoj de Amerikaan" drie, en bij de „Fragmenten" zo nu en dan. Het gaat helaas niet elke keer vol maakt op, maar toch vaak ge noeg om te kunnen zeggen dat Karei van het Reve zijn stukken schrijft zoals een columnist zijn (dagelijkse of wekelijkse) stuk ken meestal schrijft. Deze column bijvoorbeeld, bevat in de eerste alinea alle vijf elementen die ik typerend achtte voor Karei van het Reve's eerste alinea's: veel ei gennamen, een getal, een paar woorden in een vreemde taal, een populaire zinswending, en mij zelf erin verwerkt! Bij de „Fragmenten" is één stukje waarin Karei van het Reve zelf zegt dat hij weet hoe je een alinea kunt beginnen, en dat stukje in zijn geheel is, in zijn gedaante van één alinea, een schoolvoor beeld van Karei van het Reve's aanpak. Ik zal het citeren: „Tijdens de honderd dagen (ik weet niet hoe je een restaurant moet binnengaan, noch hoe je een sigaar bij je oor moet laten kra ken, maar ik weet wel hoe je een alinea kunt beginnen) - tijdens de honderd dagen heeft Benja min Constant blijkbaar met Na poleon meegedaan. Dat bracht hem na Napoleons nederlaag in een moeilijk parket. Daarom schreef Constant brieven aan Lo- dewijk XVIII om zich te rechtvaardigen. Die brieven had den succes: Lodewijk schrapte hem van de lijst van hen, die we gens collaboratie met de Corsi- caan verbannen moesten wor den. Bij een of andere receptie trad Barante, toen blijkbaar een aankomend hoveling, op Con stant toe en zei: votre lettre a per- suadé Louis. 'Elle m'a presque persuadé moi-méme' antwoordde Constant. Bara ite vertelde dit op 15 januari 1837 aan Alexan der Toergenjev in Petersburg". TEGUCIGALPA - „De nisten leggen ons de strop om de hals zonder dat zij het in de gaten hebben". Opgeschrikt uit mijn doezelslaapje luister ik verwonderd naar de man op het televisiescherm. „In China is gebleken dat de helft van de Chinezen die naar Hongkong vluchten in werkelijkheid geheime agen ten van het communistische regime zijn die de verovering van deze Britse kroonkolonie voorbereiden. Hondurezen, weest op uw hoede. Want die zogenaamde vluchtelingen uit El Salvador zijn bijna alle maal communistische guerril- leros". Misschien was het toeval. Het was de enige avond dat ik in Honduras de televisie aan had. Maar het tekent wel de sfeer. Het programma heette Jezus Cristomania en vormde de avondsluiting van kanaal 5. De presentator had alles van een geestehjke en gaf tal van advie zen die met bijbelspreuken werden ondersteund. Behalve dan de waarschuwing inzake de communistische infiltratie. 'Luxe' kamp „Als Honduras direct bij de oor log hier in Midden-Amerika wordt betrokken, is ons dood vonnis getekend". Aan het woord is Jorge. Hij is een van de 9199 Salvadoriaanse vluch telingen die zijn onderge bracht in het kamp Meza Gran de, iets meer dan 50 kilometer landinwaarts, nabij het Hondu- rese stadje San Marcos de Oco- tepeque. Het kamp is omringd door Hondurese soldaten en is in feite een soort 'luxe' concen tratiekamp. „We voelen ons net kippen, ie worden vetge mest om op een gegeven mo ment te worden afgeslacht", al dus Jorge. Meza Grande is sinds het ruim een jaar geleden werd opge richt altijd een uiterst omstre den zaak geweest. Verschillen de waarnemers speculeerden destijds dat de zaakgelastigde van de Hoge Commissaris van de VN voor vluchtelingen in Tegucigalpa, de heer Pierre- Henry Bazoche, zijn goedkeu ring en medewerking aan het project had gegeven omdat het Hondurese leger had gedreigd met acties in de reeds bestaan de vluchtelingencentra in het Hondurese grensgebied. Bazoche wijst dat echter fel van de hand en zegt dat hij zich van begin af aan, tweeëneenhalf jaar geleden, sterk heeft ge maakt voor de zogenoemde 'reorganisatie'. Waarom? „Daar op de grens is het leven van de vluchtelingen geen stui ver waard", aldus het ant woord van de VN-functionaris, die beweert dat het om een al gemene politiek van het Hoge Commissariaat gaat. Verdwenen Niettemin blijft de oprichting van Meza Grande een gevoeli ge zaak. Van de 15.000 vluchte lingen die zich anderhalf jaar geleden nabij de grensdorpjes La Virtud, Valladolid en La Guarita bevonden, zijn er uit eindelijk slechts 7500, de helft dus, in Meza Grande terechtge komen. De rest is als sneeuw voor de zon verdwenen. Er gaan geruchten dat sommigen op eigen initiatief de Hondure se binnenlanden zijn ingetrok ken en zich daar verschuilen. Anderen zullen ongetwijfeld zijn teruggekeerd naar El Sal vador. Het vertrek van de vluchtelingen uit La Virtud en omgeving is echter niet alleen het gevolg geweest van de oprichting van Meza Grande. Naar wordt ge zegd kozen duizenden mensen het hazepad, nog voor er spra ke was van het nieuwe kamp. Vee mensen zouden zijn ge vlucht vanwege de heftige on derdrukking door het Hondu rese leger en de weinig vrien delijke visites van Salvado riaanse soldaten. Eén van de VN-functionarissen die met het transport van de vluchtelingen naar Meza Gran de was belast, verzekerde mq dat er, toen er in november vo rig jaar met het transport werd begonnen, geen 10.000 vluchte lingen meer waren in La Vir tud en omstreken en dat men uiteindelijk dus in feite zo'n 80 procent had kunnen overreden om naar Meza Grande te gaan. Toegegeven wordt dat het vele geweld in La Virtud, hetgeen in drie maanden tijd zeker 40 mensenlevens zou hebben ge kost, daar niet vreemd aan is geweest. Strategisch De oorspronkelijke onwil van grote groepen vluchtelingen om naar Meza Grande te gaan, kwam wellicht ten dele voort uit de angst dat men recht streeks naar een soort van gas kamer zou worden vervoerd. Maar de tegenstand van de vluchtelingen had ongetwij feld ook te maken met het feit dat zij zich in La Virtud en om streken op een strategisch be langrijke plaats bevonden. In de eerste plaats vormde de aanwezigheid van internatio nale hulpverleners in de grens dorpjes La Virtud, Valladolid en La Guarita een ernstig ob stakel voor de bewegingsvrij heid voor zowel het Hondurese als het Salvadoriaanse leger. Sinds het grensgebied door de vluchtelingen is verlaten, heb ben er regelmatig zogeheten 'gemeenschappelijke opera ties' plaats. Dat houdt in dat het Hondurese leger zo'n dui zend soldaten aanvoert die naar het zich laat aanzien tot over de grens trekken om daar zowel vluchtelingen als guer rillero's te verrassen. Gezien de recente gevechten aan de Sal vadoraanse kant van de grens (in de departementen Chalate- nango, Cabanas, San Miguel en Morazan) mag er een van deze weken een nieuwe actie van het Hondurese leger worden verwacht. Voor de gang van zaken is onge veer het volgende draaiboek samen te stellen. De bevolking in El Salvador die gevaar loopt tijdens hevige gevechten (het zij als gevolg van de schoonmaakoperatie van het Salvadoriaanse leger of als ge volg van een door de guerrilla geprovoceerde tegenaanval, zoals op het ogenblik het geval is) zoekt meestal de bescher ming van de guerrilla. Op het moment dat het Salvadoriaan se leger het voor gezien houdt omdat het geen kans ziet om door te dringen tot de schuil plaatsen van de guerrillastrij ders, komt het Hondurese le ger in actie in de hoop dat de terugtrekking van het Salvado riaanse leger ertoe heeft geleid dat zowel de vluchtelingen als de guerrillero's uit hun schuil plaatsen te voorschijn zullen komen. Het afgelopen jaar is reeds vijf maal sprake geweest van een dergelijke gemeenschappelij ke operatie. In juli van dit jaar kwam het zelfs tot een hevige botsing tussen het Hondurese leger en de guerrilla op Salva- doriaans grondgebied. Goodwill Het Hoge Commissariaat van de Verenigde Naties voor Vluch telingen is er zich goed van be wust dat er met het vertrek van de vluchtelingenconcentraties uit La Virtud en omstreken de komst van nieuwe vluchtelin gen uit de Salvadoriaanse de partementen Cabanas en Cha- latenango ernstig is bemoei lijkt. Daarom is men begonnen met het oprichten van opvang centra in La Virtud en La Gua rita. Dat betekent in feite de continue aanwezigheid van een staflid van het Hoge Com missariaat die behalve het be schermen van nieuwe vluchte lingen die kans hebben gezien om ondanks alles toch de grens over te steken, ook de nodige goodwill moet kweken bij de plaatselijke bevolking. Maar goed, de vluchtelingen die vroeger in La Virtud en om streken onderdak hadden ge vonden, zitten nu in Meza Grande. Af en toe komen er nieuwe vluchtelingen binnen. In juli van dit jaar meer dan duizend. En de mensen in Me za Grande zijn tot op zekere hoogte tevreden. Ze geven toe dat de hygiëne stukken beter is dan voorheen, evenals de wa tervoorziening en de voedsel- aanvoer. In Meza Grande heeft nu iedereen zijn eigen oven om tortillas, maispannekoeken, te bakken en bijna elke familie heeft zijn eigen onderkomen. In La Virtud en omstreken was dat lang niet het geval. De vrouwen houden zich bijna de gehele dag bezig met huis houdelijke taken. De mannen kappen onderwijl hout en be werken een stukje grond. Te vens wordt er lesgegeven in tal van creatieve bezigheden en le zen en schrijven. De kinderen gaan dagelijks naar school en daar wordt tegelijkertijd eiwit rijk voedsel verstrekt om het basisdieet van rijst, bonen en maispannekoeken aan te vul len. Kou Meza Grande omvat in totaal een oppervlakte van negentig hec tare en is opgesplitst in zeven kampen. Elk kamp heeft zijn genkampen: leven op de grens van de dood. de vluchtelin- eigen raad van algevaardigden, een school en een gezond heidscentrum. In kamp num mer één is men inmiddels be gonnen met de bouw van hou ten gebouwen vanwege de kou. Meza Grande bevindt zich namelijk op meer dan duizend meter hoogte en de meeste vluchtelingen zijn helemaal nog niet gewend aan het ui terst frisse klimaat, 's Nachts daalt de thermometer vaak zelfs tot dicht bij het vriespunt. Toch zullen er niet meer dan 300 houten huizen worden ge bouwd. Want in Meza Grande kunnen volgens de plannen van de VN-functionarissen hoogstens 2500 vluchtelingen blijven. En in dat geval zou er genoeg ruimte zijn om het vluchtelingendorp zelfverzor- gend te maken, zo beweren zq. Maar zover is het nog niet. Het Hoge Commissariaat dringt reeds sinds een halfjaar aan bij de Hondurese regering om toe stemming te kunnen krijgen voor nog drie terreinen. Die zouden dan door een particu liere organisatie moeten den aangekocht en ter beschik king van de vluchtelingen den gesteld. Maar de Hondure se regering heeft tot nu toe nog geen groen licht gegeven. En er gaan geruchten dat de rege ring de vluchtelingen een ge heel onontgonnen gebied in het noordoosten van het land wil toewijzen. Daar zouden dan eerst zelfs nog wegen moe ten worden aangelegd. De Hondurese regering lijkt wat dat betreft de aanwezigheid van het Hoge Commissariaat van de VN tot het uiterste te willen uitbuiten. Epidemieën Het meest dringend is op het ogenblik volgens VN-functio- narissen de goedkeuring van het project-La Pradera. Dat komt omdat in het vluchtelin genkamp Colomoncagua meer dan 6000 vluchtelingen op el kaar zitten gepropt onder heel wat minder gunstige omstan digheden dan in Meza Grande. De situatie in Colomoncagua is enigszins te vergelqken met de situatie met de vroegere kam pementen in La Virtud. Er is veel te weinig ruimte, het wa ter is ernstig vervuild en zorgt voortdurend voor epidemieën Het kamp ligt slechts op een steenworp afstand van de grens. De afgelopen weken hebben de vluchtelingen in Colomoncagua voortdurend de luchtbombardementen en het mortiergeschut van het Salvadoriaanse leger kunnen horen in het Salvadoriaanse departement Morazan. Pierre-Henry Bazoche, de zaak gelastigde van het Hoge Com missariaat in Tegucigalpa, ge looft met dat de overplaatsing van de mensen uit Colomonca gua naar La Pradera zoveel problemen zal geven als in La Virtud en omstreken het geval was. Volgens hem is het uitge kozen terrein „ideaal, een droom", en hq lijkt ervan ver zekerd dat als de Hondurese regering eenmaal toestemming heeft gekregen het vrq eenvou dig zal zijn een groep van af gevaardigden van de vluchte lingen voor het project te win nen. „Als ze het terrein hebben gezien, zullen ze ongetwijfeld enthousiast zqn", zo gelooft Bazoche. Maar onderwijl vrezen de vluch telingen terecht voor eventuele represailles van het Hondurese leger. Want als Honduras nog dieper verzeild raakt in het huidige conflict in Midden- Amerika dan lijkt zelfs de aan wezigheid van de Verenigde Naties nog maar amper een garantie voor het leven van de vluchtelingen. En de sfeer in Honduras ruikt naar oorlog. Militairen patrouilleren met veel machtsvertoon in de ste den. Op alle wegen zijn militai re controleposten opgericht. En twee weken geleden, op 27 oktober, denderden naar schatting 50 militaire vracht wagens afgeladen met munitie en wapens van Puerto Cortes, de belangrijkste haven, rich ting Tegucigalpa, vanwaar het transport hoogstwaarschijnlijk is voortgezet naar het grensge bied met Nicaragua. ADVERTENTIE Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vrijwel al onze stations - ook langs de snel weg - is de benzine scherp geprijsd. Maar ook voor allerlei andere arti kelen betaalt u geen cent te veel. Voor een flaconnetje ruitesproeier-anti-vrics be taalt u op 't ogenblik een hartverwarmend lage prijs.Voor f 0,95(normaal f 2,-) wordt u onderweg niet onaangenaam verrast door een bevroren reservoir. Zodat u met „schoon zicht" de lage prijzen bij Shell opmerkt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13