Vakbondsleider Polen opgepakt C Vietnam-doden krijgen eindelijk monument "Madrid" wordt slepende kwestie plooirok nu 8.15 Watthenette Portugal laakt Nederlandse houding Verhoor premier Begin levert weinig op >- Priesters tot cel veroordeeld Andere leider >er-Volta Opp< In kwestie zelfbeschikkingsrecht Oost-Timor Belgisch vervoer staakt Voondeel-driedaagse! DINSDAG 9 NOVEMBER 1982 WASHINGTON (GPD) De in Vietnam gesneuvelde Amerika nen krijgen een officieel monu ment in de Amerikaanse hoofd stad. Het bevindt zich op geringe afstand van de nationale erebe graafplaats Arlington, waar vele slachtoffers van een controver siële oorlog in een ver land met officieel eerbetoon zijn begra ven. De plechtigheden rond de door Henk Kolb onthulling zullen vijf dagen in beslag nemen. De strijd in Viet nam heeft 57.939 Amerikaanse levens gekost, dwong een presi dent (Johnson) zijn carrière te beëindigen en veroorzaakte een politieke verdeeldheid die na tien jaar nog voortleeft. De Vietnam-veteranen hebben lang op eerbetoon en erkentelijk heid moeten wachten. Na het beëindigen van hun jaar dienst- Buitenland tijd werden zij min of meer ter sluiks opgenomen in een samen leving die van hun trauma's lie ver niet wilde horen. Schier ein deloos is de reeks klachten over de geringe hulp die de overheid de terugkerende soldaten heeft geboden. De impasse over de vraag of het ontbladeringsmid- del 'Agent Orange' kanker heeft veroorzaakt en de geboorte van mismaakte kinderen duurt nog immer voort. Omdat de over heid, zeggen de veteranen, geen schuld wil bekennen. Na jaren van officieel stilzwijgen, werd voor het Vietnam-monu ment een prijsvraag uitgeschre ven, in de hoop dat na zo'n lange tijd een soort verzoening tot stand zou kunnen komen tussen degenen die in Vietnam hun dienstplicht vervulden, degenen die om die verplichting te ont gaan naar het buitenland vlucht ten en de tegenstanders van de oorlog, die in Washington en el ders met de politie slaags raak ten tijdens gigantische demon straties. Het ontwerp dat de voorkeur kreeg, ontketende ogenblikke lijk nieuwe ruzies. De nu 21-jari- ge Chinees-Amerikaanse Maya Ying Lin tekende het gedenkte ken als twee muren van glanzend zwart graniet, die elkaar in V- vorm ontmoeten en waarop alle namen van de gesneuvelden in de volgorde van hun geweldda dig sterven staan gehouwen. Het ligt tegen de glooiing van een heuvel in de lange strook park waar de Amerikanen al hun na tionale monumenten hebben neergezet. Het spiegelend opper vlak reflecteert het beeld van de levenden over de namen van de doden: een treffende verwiizine naar de tol die politieke beslis» singen kunnen eisen. De meer rechtse sector van de ver deelde veteranenbeweging vond het niet mooi. Aangevoerd door de industrieel H. Ross Perot, die tijdens de Vietnam-oorlog een vliegtuig vol vrouwen van Ame rikaanse krijgsgevangenen naar het Verre Oosten vloog om voor hun mannen een beter lot te be pleiten. eisten veteranen een tra ditioneel monument: met her kenbare soldaten in ontredde ring, maar toch fier. Verbitterd is binnenskamers ge streden voor een compromis. Het traditionele beeld wordt nu óók tussen de monumenten ge zet. Maar zo ver van Maya Ying Lins ontwerp dat het niet stoort En zo is dan op het gebied van oorlog, vaderlandsliefde en he- roiek iedereen min of meer tevre den. Dit monument voor de do den niet alleen, maar voor alle 2,7 miljoen Amerikanen die in Viet nam hebben gediend, heeft ze ven miljoen dollar gekost. WROCLAW /WARSCHAU (UPI/AFP) De Poolse vakbondsleider Piotr Bednarz is gear resteerd. Dat heeft de plaatselijke radiozender van Wroclaw gisteren gemeld. Bednarz, lid van de vijfkoppige nationale leiding van de ondergrondse vakbond Solidariteit, zou een vals identiteitsbewijs bij zich hebben gehad. Tegelijk met hem werden tien an dere leden van de regionale vak bondsleiding van Wroclaw opge pakt. Bednarz kwam als onder gronds vakbondsleider van Wro claw in de plaats van Wladyslaw Frasynuik, die vorige maand werd gearresteerd. Tegen hem is intussen een aanklacht inge diend. De ondergrondse leiding van Soli dariteit in het district Warschau LONDEN/NIAMEY (Reuter/AFP) De voorlopige nationale raad van welzijn, die sinds de staats greep van zondag in Opper-Volta aan de macht is, heeft haar voor zitter, majoor Jean-Baptiste Oue- draogo, benoemd tot de nieuwe leider van het land. Volgens de radio van Opper-Volta is Ouedraogo tijdens een voltalli ge zitting van de raad benoemd tot hoofd van haar voorlopige bureau. De majoor maakte later bekend dat kolonel Some Yorian Gabriel opperbevelhebber van de strijdkrachten blijft, een func tie die hij sinds maart van dit jaar bekleedt. In Niamey is intussen uit welinge lichte bron vernomen dat de staatsgreep van zondag "een be paald aantal doden en gewon den" heeft gevergd onder trouw gebleven militairen en de samen- zwerders. In Ouagadougou, hoofdstad van Opper-Volta werden gisteren nog schoten gehoord. heeft cassettebandjes verspreid die morgen in fabrieken afge speeld kunnen worden om de ar beiders tot staken aan te sporen. Voor tien november, de dag waarop twee jaar geleden de vak bond als wettig werd geregi streerd, heeft Solidariteit een sta king afgekondigd. Op het bandje staan een stuk uit een toespraak van de vakbonds leiders Lech Walesa en Zbig- nieuw Bujak en de afkondiging door generaal-premier Jaruzels- ki van de staat van beleg in de cember. Bednarz werd gearresteerd in de woning van de onderrector van het instituut voor electronica van de technische hogeschool van Wroclaw, Zbigniew Pohl. Pohl, zijn vrouw en twee jongelui die aangeduid werden als Grzegorz en Urszula Pohl werden ook meegenomen. Het zijn, aldus de radio, allemaal leden van een "re gionaal stakingscomité". De Poolse regering liet gisteravond via de televisie weten dat ze niet terugdeinst voor de "noodzake lijke middelen" om de vrede te handhaven. De ondergrondse vakbond Solidariteit heeft de ar beiders opgeroepen morgen te gaan staken. In de Poolse stad Gdynia zijn on langs twee priesters veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf wegens deelneming aan de monstraties op 31 augustus. Dit is uit goede bron in Gdansk ver- De geestelijken waren ervan be schuldigd met stenen te hebben gegooid naar de veiligheidstroe pen tijdens heftige botsingen tussen betogers en de politie. Tij dens het proces moest de aan klacht gewijzigd worden toen bleek dat een van de priesters het gebruik van een arm mist. De twee geestelijken hebben voor de rechter verklaard onschuldig te zijn en noemden de beschuldi ging een "verzinsel". Deze ver klaring is zondag in alle kerken in Gdansk voorgelezen, aldus de bron. BILOXI (AP) In de gevangenis van de Amerikaanse plaats Biloxi zijn gisteren 27 gevangenen bij een brand omgekomen. Van de 90 opgeslotenen raakten er nog 27 gewond. Volgens de brandweer is het vuur aangestoken. LISSABON - Portugal maakt zich kwaad op Nederland vanwege de Nederlandse houding in de kwestie Oost-Timor. De Verenig de Naties buigen zich deze week over een Portugese motie, waar in secretaris-generaal Perez de Cuellar opgedragen wordt be- ADVERTENTIE Gratis boekenkrant met verrassende aanbiedingen. By De Slegte vind je meer dan 5000 titels met 15 tot 80% korting! Eeri paar voorbeelden uit de nieuwe aanbiedingskrant: Kleine Biologische TuinenEncyclopedie van 17,75 voor 6,95. 3 delen uit de serie Mooi Zelf Gemaakt: Borduren en appliqueren. Patchwork,^ Draagbare mode. Normaal per deel 17,90. Nu slechts 4,95. Kleine Kruiden Encyclopedie van 19,90 voor 6,95. De bevrijding van Europa. Normale prijs 25,7^. Nu voor slechts 5,90. r~~"wjeifce De Slegte is een goeie voor voordelige boeken. Snel halen dus die krant. sprekingen te beginnen over het Oosttimorese recht op zelfbe schikking. Wanneer Nederland zich bij deze kwestie van stem ming zal onthouden, zal Portugal dat als een belediging opvatten, zo blijkt uit uitlatingen van de Portugese ex-premier mevrouw Pintasilgo. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zal donderdagochtend in de Tweede Kamer antwoord geven op PSP-vragen over het Neder landse stemgedrag. door Jan Halkes Sinds de Indonesische bezetting van de vroegere Portugese kolo nie heeft Nederland zich in de VN van stemming onthouden over de Portugese moties in deze zaak. Nederland vertegenwoor digt de Portugese diplomatieke belangen in Jakarta en stelt zich daarom neutraal op. Volgens Ma ria de Lourdes Pintasilgo is dit een onhoudbaar standpunt: „Portugal heeft op dit moment geen diplomatieke belangen in Indonesië die belangrijker zou den zijn dan het recht op zelfbe schikking van Oost-Timor". Pin tasilgo coördineert namens de Portugese president het Portu gese diplomatieke offensief, dat deze zomer begon. Toen werd duidelijk dat de stemming in de Verenigde Naties dit jaar wel eens in het voordeel van Indone sië zou kunnen zijn. De Nederlandse houding is van grote invloed op het stemgedrag van de overige landen van de Eu ropese Gemeenschap, die zich eveneens van stemming onthou den. Pintasilgo vindt dit „verbij sterend" in het licht van de hou ding van diezelfde landen in de Falkland-kwestie. Toen stonden de EG-landen onverkort achter Engeland. „Maar op de Falkland- eilanden was geen autotochtone bevolking met een eigen cultuur. Terwijl het Oosttimorese volk ook tijdens het Portugese be wind haar eigen taal en cultuur behield". Te meer omdat Portu gal op het punt staat lid te wor den van de Europese Gemeen schap, „weigert" Pintasilgo „te geloven dat er in Europa eerste en tweederangsburgers zouden zijn, dat er landen zouden zijn die meer rechten hebben dan an deren". Pintasilgo weigert eveneens een verband te zien tussen economi sche belangen van Nederland in Indonesië en de Nederlandse ste- monthouding: „Nederland staat bekend als een land dat altijd op de bres heeft gestaan voor de verdediging van de mensenrech ten. Zij zou het nu om economi sche belangen laten afweten? Dat weiger ik te geloven". Om dezelfde reden bestaat er geen verband tussen een eventueel af ketsen van de Portugese fregat- tenorder bij RSV en het Neder landse standpunt over Oost-Ti mor. De Nederlandse levering van soortgelijke oorlogsschepen aan de Indonesische marine leid de in 1979 tot een heftig protest van onder meer het Fretilin, de Oosttimorese bevrijdingsbewe ging. In de motie die Portugal deze week aan de VN voorlegt, wordt secre taris-generaal Perez de Cuellar opgedragen besprekingen te be ginnen met Indonesië, Portugal en Oosttimorese vertegenwoor digers over het uitoefenen van het zelfbeschikkingsrecht door het Oosttimorese volk JERUZALEM - Het verhoor premier Begin door de sie van onderzoek naar het bloedbad in twee Palestijnse door Jaap van Wesel kampen heeft gisteren weinig nieuwe feiten opgeleverd. Begin getuigde dat hij pas van het bloedbad in kennis is gesteld na dat de falangisten al de kampen hadden verlaten. Hij was van het inschakelen van de falangisten op de hoogte gesteld enkele uren nadat de falangisten al in de kampen waren. De comissie concentreert zijn on derzoek op twee centrale vragen: door wie en waarom is het be sluit genomen de falangisten de kampen in te sturen, en waarom mochten zij er blijven ook nadat er berichten waren over een bloedbad. Het is duidelijk dat premier Begin met het operationele aspect van de zaak niets te maken heeft ge had. Het besluit om de falangis ten in te zetten is door minister van defensie Sharon genomen, en Begin is tijdens het verloop van de gebeurtenissen niet op de hoogte gesteld. De comissie wilde echter van Be gin weten hoe het inschakelen van de falangisten te rijmen is met de invasie in West-Beiroet. De Israëli's trokken West-Bei roet binnen met als officiële re den: bloedvergieten tussen mos lims en christenen voorkomen De verzekering van Begin dat niemand een bloedbad had kun nen voorzien, maakte een zwak ke indruk. Want in verschillende gesprekken heeft premier Begin zelf op dat gevaar gewezen. De rechters, die zich in tegenstel ling tot Begin terdege hadden voorbereid, kwamen met rcge- ringsprotocollen en gesprekken tussen Begin en de Amerikaanse BRUSSEL (GPD) - België beleefde gisteren de eerste dag van een naar verwachting zeer onrustige periode op het sociale front. In veel Belgische steden en regio's reden geen bussen of trams. De buurtspoorwegen, met uitzonde ring van die in Gent en een aan tal privé-lijnen, staken vrijwel al gemeen tegen het bezuinigings beleid van verkeersminister De Croo. Deze heeft al in het open baar gezegd: „Ik geef nooit toe". Hy ziet zich geconfronteerd met miljarden-tekorten op het open baar vervoer, die nu via de ver voersmaatschappijen opgevan- De nationale spoorwegen doen nog niet mee, maar ook daar worden de komende weken stakingsac ties verwacht. Die vallen dan mo gelijk samen met een nationale staking die waarschijnlijk op 16 november wordt georganiseerd door de christelijke en socialisti sche vakbonden. De vakbonden zijn laaiend over de weigering van de werkgeversorganisaties om, als antwoord op een door de regering voorgestelde loonmati ging van 3 procent, meer werkge legenheid te garanderen via werktijdverkorting. Het overleg tussen regering en sociale part ners brak op dit punt afgelopen vrijdag af, zonder akkoord. De regering bezint zich nu cp eenzij dige maatregelen. Ook in verband met de aangekon digde bezuinigingen hebben werknemers by het studiecen trum voor kernenergie in het Belgische Mol gisterochtend de poorten voor hun directie geslo ten. Zij weigeren te aanvaarden dat een deel van de activiteiten in Mol worden overgebracht naar andere energie-onderzoeks centra in Wallonië. De Belgische regering vindt dat de beschikba re onderzoeksgelden beter tus sen Vlaanderen en Wallonië ver deeld moeten worden en dat be tekent voor Mol aanzienlijke in krimping. bemiddelaar Draper, waaruit blijkt dat een mogelijkheid van wraak en bloedvergieten door de falangisten voortdurend speelde. Enige uren nadat de falangisten de kampen waren binnegegaan, donderdagavond 16 september kwam het kabinet bijeen en werd het door minister van de fensie Sharon op de hoogte ge steld. Slechts één minister, vice- premier Levi, had volgens Begin 'ernstige bezwaren', maar vroeg niet om een debat en eiste geen stemming. Noch het hoofd van de centrale in- lichtendienst Mossad. noch het hoofd van de militaire inlichtin gendienst trokken aan de bel. Helemaal niemand? „Nee", zegt Begin Uit het verhoor van premier Begin is duidelijk geworden dat de commisie zich niet beperkt tot het uitpluizen van de feitelykhe den. maar ook de politieke ver antwoordelijkheid vast wil leg gen. Wat dat betreft lijken de fei ten die zq aandroegen moeilijk te rijmen met de verzekering van Begin dat niemand zelfs maar aan de mogelijkheid van een bloedbad gedacht had. Veilighiedsconferentie hervat Vandaag komen de 35 onderte- kenaars van de Slotacte van Helsinki bij elkaar voor de zesde ronde van de tweede 'vervolgconferentie' in Ma drid. Deze maand is het pre cies twee jaar geleden dat de marathon in Madrid begon met als voornemen om vier maanden later een fraai klin kend document af te leveren. Nu. twee jaar na de opening, ziet het er nog steeds niet naar uit dat Oost en West het eens zullen worden. Doel van de vervolgconferen ties is om na te gaan hoe het ervoor staat met de ontspan ning in Europa, en welke stappen mogelqk zijn om de samenwerking te verbeteren. De discussie over de vraag of de ondertekenaars zich ge houden hebben aan de belof ten van Helsinki heeft tel kens weer geleid tot felle woordenwisselingen tussn Oost en West. De situatie in Polen geeft ook nu nog vol doende splijtstof om de con ferentie uit elkaar te doen spatten. Vorig jaar zag de situatie er heel wat beter uit Een door de neutrale landen (Zwitser land, Oostenrijk. Zweden) in gebracht voorstel leek aan vaardbaar voor beide kam pen Het bevatte onder meer het voorstel voor een Europe se Ontwapeningsconferentie. Maar de machtsgreep van Ja- ruzelski in Polen op 13 de cember 1981 heeft het kli maat in Madrid volkomen verziekt. In de visie van de Westerse lan den is het optreden van de Poolse autoriteiten volledig in strijd met de plechtige af spraken van Helsinki op de Conferentie voor Europese Veiligheid en Samenwerking (CVSE) in 1975. De Oostblok landen zijn van mening dat niemand zich met de interne aangelegenheden van de Po len te bemoeien heeft. Er bleek geen vruchtbare basis voor overleg, en de enige ma nier om het hele CVSE-pro- ces te redden was het inlas sen van een afkoelingsperio de. De 35 delegaties hebben daarvoor ruimschoots de tijd genomen: van begin maart tot vandaag. door Ruud Kreutzer Veel waarnemers zien in de sle pende voorgang van de CVSE-besprekingen slechts de wederzijdse angst om de zwarte piet in handen te krij gen. Geen enkele deelnemer wil de last dragen het ont spanningsproces in Europa de das om te hebben gedaan. Amerikaanse regeringskringen vinden dat bespreking van de recente ontwikkelingen m het Oostblok (het verbod van Solidariteit in Polen en de opheffing van de 'Helsinki- groep' in Moskou) alle na druk moeten krijgen op de conferentie. De Europese NAVO-bondgenoten willen weliswaar de Oosterse lan den bekritiseren, maar vre zen dat het een te harde aanpak op dit punt ook posi tieve voorstellen in de prul lenbak doet verdwijnen. Europa, en dan met name Frankrijk en de Bondsrepu bliek, hebben hun zinnen ge zet op een Europese Ontwa peningsconferentie, waartoe de conferentie in Madrid de aanzet moet geven. De Sow- jet-Unie heeft laten doorsche meren bereid te zijn tot con cessies. die het gebied betref fen waarbinnen de „vertrou wenwekkende maatregelen" moeten gelden waartoe de Europese Ontwapeningscon ferentie zou moeten beslui ten. Amenka en de Westeuropese landen zitten het zo vlak voor de conferentie nog steeds niet op één lijn. Een goedge- ïnform eerde diplomaat in Den Haag verwacht dat de Verenigde Staten „toe groeien naar de gedragslijn van de Westeuropese lan den" Deze zegsman noemde als één van de „pluspunten" van Madrid dat er „stelselma tig gezamenlqk is geope reerd" door de Westerse lan den en ook de groep neutrale en met-gebonden landen. De vraag is of dit gezamenlijk optrekken van de Westerse (en neutrale) landen in Ma drid niet een doel op zichzelf is geworden, en of het veel kan bijdragen aan een suc cesvolle afsluiting van de ver volgconferentie In betrouwbare diplomatieke bron verluidt dat het Westen niet bereid is, ter wille van het mogelijk maken van een Europese Ontwapeningscon ferentie. zqn kritiek op het Oostblok m te slikken Ook de neutrale landen hebben duidelijk gemaakt dat de door henzelf ingediende compromistekst niet meer gehandhaafd kan worden in het licht van de ontwikkelin gen sinds december vorig jaar in Polen Vanuit het Westen zullen een reeks van amandementen worden ingediend op die tekst (RM 39 in het wandel gangen-jargon). onder meer op het punt van de vrijheid voor vakbonden, van groe pen zoals de Helsinki-groep in Moskou, en de beroepsuit oefening van journalisten. Al lemaal zaken waar Moskou en de andere Oosteuropese landen weirug toeschietelqk zullen blijken „Ons doel blijft e«n evenwich tig en substantieel slotdocu ment" waarin deze kwesties tot uitdrukking moeten ko men". aldus onze Haagse zegsman. „En dan moeten we maar zien", voegt hij er wei- rug veelbelovend aan toe. Er is met veel reden tot opti misme over een gunstige af loop van de conferentip die zich nu al twee jaar doelloos voortsleept Maar niemand wil er een einde aan maken, want dat zou voor de Oost- West relaties in Europa een zware slag zijn. „The show must go on", maar hoe lang zal dat kunnen zonder tast baar resultaat? ADVERTENTIE Woensdag 10. donderdag 11 en vrijdag 12 november uiterst zorgvuldige behandeling inklustef Paltex versteviging, afgeleverd op hanger in hoes. Vraag ook naar Palthe kleding reparatie servn c' B.v nauwer maken van een rok cBMe Stomerij 0

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11