c Libanon wil ook leger Nederland Horb ontkent conflict met kolonel Bouterse Wapengekletter op Rode Plein Ex-minister grijpt de macht in Opper-Volta Breuk in Westduitse liberale partij "Hollandse ziekte" in Groot-Brittannië Gevechten Iran-Irak Proef met atoomraket mislukt door storing MAANDAG 8 NOVEMBER 1982 Buitenland PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Er bestaat geen conflict tussen my en legerleider Bouter- se. Dat heeft garnizoenscom mandant Roy Horb voor de Suri naamse televisie verklaard. Horb en Bouterse verschenen zater dagochtend samen op de televi sie, kennelijk om hardnekkige geruchten te ontzenuwen dat garnizoenscommandant Horb was ondergedoken wegens een conflict met de bevelhebber. Horb bevestigde overigens dat hij zich twee dagen had terugge trokken. Hij zei verder dat een verklaring van het beleidscen trum na het beëindigen van de stakingsactie van de moeder- bond, was uitgebleven omdat de ze verkeerd had kunnen worden uitgelegd. Volgens de moederbond was een verklaring door Horb toegezegd om een akkoord tussen moeder- bond en autoriteiten te bevesti gen. Legerleider Bouterse ont kende dat leden van de volksmi litie over wapens beschikten. Hij reageerde hiermee op het door mr. A. Haakmat uitgesproken vermoeden, dat deze militie ver antwoordelijk was voor de op hem gepleegde aanslag van jongstleden vrijdag. Bouterse noemde deze militie een goede zaak en hij kondigde aan dat meer burgers een opleiding ervoor zouden krijgen. Hij zei overigens dat het politie-onder- zoek naar de aanslag op Haak mat zou worden voortgezet. Garnizoenscommandant Horb, die samen met Bouterse werd geïn terviewd, bevestigde dat hij te genover de moederbond de be lofte had gedaan dat er een ver klaring zou komen via de natio nale voorlichtingsdienst waarin zijn gesprek met de moederbond werd bekrachtigd. Hij gaf toe dat deze afspraak niet was nagekomen en dat hij hier over een conflict kreeg met het beleidscentrum, het hoogste ge zagsorgaan, waarvan legerleider Bouterse voorzitter is. „Ik had dit beloofd. Ik kon er niet mee instemmen dat de verklaring niet kwam. Ik vond het toen wijs even rust te nemen en na te gaan in hoeverre ik fouten had ge maakt". Horb wees iedere toespeling op on enigheid tussen hem en Bouter se over de politieke koers van de hand. „Er is tussen mij en de be velhebber geen enkele spanning. Dat zijn intriges", aldus de twee de man in het Surinaamse leger. Horb deed in dit verband een op merkelijk felle en zeer openlijke aanval op mr. A. Haakmat, advi seur van de moederbond. die in regeringskringen wordt gezien als het „brein" achter de stakin gen. Nog afgelopen maandag overlegde Horb met Haakmat over een op lossing inzake de stakingsacties van de moederbond. „Ik begin moe te worden van Haakmat. Deze gemeenschap moet weten dat deze persoon bezig is door al lerlei intriges splijtzwammen te creëren. Hij probeerde al ver deeldheid te zaaien tussen presi dent en legerleiding in de tijd van Chin A Sen", aldus Horb. LONDEN (DPA) - De meeste Britten schijnen hun vertrouwen in de Verenigde Staten te hebben verloren. Blykens een door de Sunday Telegraph gepubliceerde opiniepeiling van het bureau Gallup, constateert 53 procent der ondervraagden een verwijde ring tussen de Verenigde Staten en Groot-Bnttanmé. Slechts 20 procent ziet een toenadenng en 19 procent geen wijzi ging in de verhouding. Acht procent spreekt geen mening uit Zestig procent van de Engelsen noemt Ronald Reagan „geen goede" president van Amerika. De opiniepeiling is gehouden nog voor het laatste conflict tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, over het stemmen van dit land voor een pro-Argentijnse resolutie in de Verenigde Na ties. (Premier Thatcher noemde het onbegrijpelijk hoe Washing ton een goede vriend in de kou had kunnen laten staan en partij kiezen voor een dictatoriaal geregeerd land waar net massagra ven vermoedelijk van langdurig vermisten zijn blootgelegd). Op de vraag hoeveel vertrouwen zij hadden in het vermogen van de Verenigde Staten om internationale vraagstukken op te los sen, antwoordde 69 procent met „weinig", „zeer weinig" of „he lemaal geen". Maar één op vier Britten toont „zeer groot" of „aanzienlijk" vertrouwen in de Verenigde Staten. Samenstelling vredesmacht aan de orde DEN HAAG/LONDEN (GPD) - De Libanese minister van buitenlandse zaken Salem heeft de ambassadeurs van Nederland, Engeland, Zweden en Zuid-Korea gevraagd troepen beschikbaar te stellen voor de internationale vredesmacht in Beiroet. Deze vredesmacht bestaat tot dusver uit Amerikanen, Fransen en Italianen. Hoewel het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag gister avond geen commentaar wilde geven heeft de Britse regering het Libanese verzoek wel beves tigd. Volgens de Britse minister Francis Pym wordt het verzoek in Londen „nauwkeurig bestu deerd", maar wilde hij nog geen definitieve uitspraken doen. Het officiële Libanese verzoek werd gisteren gemeld door het doorgaans goedingelichte Liba nese dagblad An Nahar. Al ruim een maand werd een dergelijk verzoek echter verwacht. De nieuwe president van Libanon, Amin Gemayel, vindt dat de in ternationale vredesmacht van 4.000 man moet worden uitge breid tot liefst 30.000, totdat het Libanese leger alle taken op zich kan nemen. Tijdens de openingsronde van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, vorige maand in New York, heeft ook de toen malige minister van buitenland se zaken Van Agt hierover ge sprekken gevoerd met een aantal collega's. Tegenover de Tweede Kamer ontkende hij later echter ten stelligste „ongevraagd be langstelling te hebben getoond" voor Nederlandse deelname aan de vredesmacht, zoals in de in ternationale pers was gemeld. Spaanse cp ruziet over nieuwe leider MADRID (Reuter) - In de Spaanse communistische partij is onenig heid ontstaan over de keuze van een opvolger van partijleider Santiago Carillo, die zaterdag zijn aftreden aankondigde. Dit is in kringen van de partij verno- De ruzie ontstond gisteren in een vergadering achter gesloten deu ren van het centrale comité van. de partij, waarbij sommigen van de 104 leden zich uitspraken te gen Gerardo Iglesias. De 37-jari- ge Eglesias werd zaterdag door Carillo voorgedragen nadat deze ontslag nam wegens de neder laag van de partij bij de jongste verkiezingen. De kandidaat-leider, beschouwd als trouwe bondgenoot van Caril lo, aanvaarde de nominatie met terughoudendheid. Maar vol gens de bronnen zijn sommige leden tegen zijn kandidatuur om dat zij vinden dat hij geen werkelijke verandering in de partij kan doorvoeren. Zij heb ben gevraagd om een buitenge woon nationaal congres. De oppositie tegen Iglesias kwam van leden van de communisti sche vakbond, een belangrijke machtsfactor in de partij. De zojuist afgetreden Nederlandse regering stelde zich op het stand punt dat verreweg de voorkeur wordt gegeven aan deelname in vredesmachten van de Verenig de Naties. De Russische irritaties over de vergaande Amerikaanse bemoeienis met de Libanon-cri- sis maakt een militaire vredesop- dracht van de Veiligheidsraad van de VN echter onmogelijk. Van Agt wilde aan de andere kant een vredesmissie buiten de VN om niet uitsluiten. Zoals deelname aan de Multinational Force and Observers, in de gede- Door huwelijk in het gevang DETROIT (AFP) - Omdat hij, als 24-jarige, trouwde met een vrouw van 83, kwam een Amerikaan in een met foto's verlucht artikel in een krant in Detroit te staan. Een rechter herkende de brui degom van de foto als een voortvluchtige gevangene die sinds twee jaar werd ge zocht. En wittebroodsweken of niet, de man is terugge bracht naar de gevangenis waar hij uitgebroken was. militariseerde zone tussen Egyp te en Israël in de Sinai-woestijn „immers een goede zaak" is, al dus de ex-minister. Vanwege juridische haken en ogen en een in toenemende mate kriti sche houding van (opnieuw rege ringsparty) CDA jegens het Is raëlische optreden in Libanon wordt in diplomatieke kringen niet verwacht dat de Nederland se regering snel een beslissing zal nemen over het Libanese ver zoek. Meer bereidwilligheid is te verwachten uit WD-kringen. De huidige staatssecretaris van de fensie, Van Eekelen, zei enkele weken geleden nog in de Kamer „dat het toch niet zo moeilijk kan zijn vrijwilligers te vinden" voor deze eventuele nieuwe taak van de Nederlandse krijgsmacht Wel heeft het vorige kabinet vast gelegd dat er geen sprake kan zijn van een eventueel doorzen den van de Nederlandse Unifil- militairen in Zuid-Libanon naar Beiroet. Naast een „ten dele an dere vooropleiding" hebben de Nederlandse Unifillers gekozen naar „Zuid-Libanon te gaan en niet naar Beiroet, waar ze meer gevaar lopen", aldus Van Agt in een van zijn laatste parlementai re optredens. PvdA-woordvoer- der Van den Bergh heeft een eventuele deelname van Neder landse troepen buiten de VN om bij voorbaat afgewezen, evenals een mogelijk uitbreiden van het mandaat van Unifil. Eén van de deelnemende groepen aan de herdenkingsparade van militairen in Moskou. MOSKOU (DPA) - Ter gelegen heid van de traditionele militaire parade op het Rode Plein in Mos kou naar aanleiding van de "65e verjaardag van de Bolsjewisti sche oktoberrevolutie heeft mi nister van defensie, maarschalk Dmitri Oestinow, gisteren her haald dat "gezien de weergaloze bewapeningsdrift van de Ver enigde Staten", de Sowjet-Unie meer dan ooit haar defensie op peil moet houden. In zijn rede op het Rode Plein ver klaarde Oestinow echter ook, dat de Sowjet-Unie zich op de Ge- neefse onderhandelingen met de Verenigde Staten over vermin dering van de strategische bewa pening en het aantal wapens voor de middellange afstand, "niet geringe offers" met het oog op welslagen getroost. Voordat de minister het woord nam, had op het mausoleum van Lenin president en partyleider Leonid Bre^jnjev plaatsgeno men. Onder de leden van het po- litburo links en rechts van hem ontbraken de 83-jarige Arwid Peltsje en de 76-jarige Andrei Ki- rilenko. Van laatstgenoemde was ook geen afbeelding als versie ring van het Rode Plein aange bracht, in tegenstelling tot de an dere leden van het hoogste be leidsorgaan. Van Kirilenko wordt gezegd dat hij ziek is en met pensioen is gegaan. Hy werd voordien gedoodverfd als Bre^jnjevs 'kroonprins'. De 71 -jarige secretaris van het cen traal comité, Konstantin T$jer- nenko, kreeg onder de andere politburoleden voorrang. Hij werd buiten de alfabetische vol gende om geplaatst naast de 77- jarige premier Nikolai Tichonov, die naast Bre^jnjev stond. De Navolanden, uitgezonderd Griekenland en Turkijke, waren zoals voorgaande jaren op het Rode Plein niet vertegenwoor digd door hun ambassadeurs, maar door diplomaten van lagere rang, als protest tegen de voort durende Sowjetrussische bezet ting van Afghanistan. De parade op het Rode Plein had plaats by een temperatuur van om het vriespunt en stralende zon. Op de torens van het Krem lin lag maar weinig PARIJS (ANP) - Kapitein Tho mas Sankara, voormalige minis ter van voorlichting van Opper- Volta, zou achter de staatsgreep zitten die zaterdagnacht een eind maakte aan het bewind van kolo nel Saye Zerbo. Dit is gisteren in Parijs vernomen in kringen van Afrikaanse diplomaten. Kolonel Saye Zerbo, leider van het "militaire comité van herstel voor nationale vooruitgang" van Opper-Volta, zou met verschei dene andere leden van het comi té bij de staatsgreep zijn gearres teerd. De coup heeft zich zaterdagnacht afgespeeld. In de buurt van offi ciële gebouwen zijn schoten ge hoord. Kapitein Sankara is in Opper-Volta een nationale held na de korte botsingen in 1971 tussen de le gers van Mali en Opper-Volta over een betwist gebied tussen beide landen. Afgelopen april werd hij van zijn post van minis ter ontheven. Het ontslag van de ongeveer vijfen- maanden in Dedougou in het dertigjarige Sankara werd toen westen van het land. gezien als teken van de onrust in Sankara liet zijn ongenoegen met het leger van Oppèr-Volta. Som mige officieren aarzelden niet de fouten van het regime van kolo nel Zerbo aan de kaak te stellen: ze noemden de starheid van het bewind, het niet houden van be loften en de onbekwaamheid de economische situatie te verbete- Sankara was sinds zijn ontslag ver bannen, de afgelopen twee het militaire bewind in Ouage- dougou duidelijk merken tijdens een conferentie van Afrikaanse ministers belast met het bio scoopwezen, op 23 april j.l., toen hij zei: "Er is geen vrijheid van meningsuiting zonder algehele vrijheid". Sinds zijn verbanning naar Dedougou circuleerden pamfletten van Sankara's hand in de hoofdstad Ouagedougou waarin hij "het falen van het regi me" en de "twijfelachtige morali teit" aan de kaak stelde van de leiders van het "militaire comité van herstel voor nationale voor uitgang". Het nieuwe bewind van Sankara, onder de naam "voorlopige raad voor het welzijn van het volk", heeft alle officieren in het kamp Guillaume opgeroepen zich te melden. BEIROET (UPI) - Irak heeft be kendgemaakt dat Iraanse militai ren een paar kilometer op Iraaks grondgebied zyn doorgedrongen en dat zware gevechten aan de gang zyn. Iran had geen commentaar, maar herhaalde dat zijn nieuwe offen sief 'Moharram', dat een week geleden begon, met succes ver liep. Volgens Iran is de bedoeling van het offensief het heroveren van Iraans grondgebied dat in de eer ste maanden van de 26 maanden oude Iraks-Iraanse oorlog door Irak werd bezet. Volgens een Iraaks militair com munique wordt het hevigst ge vochten in het gebied van Mei san in de centrale sector van het Iraaks-Iraanse front. Iran heeft gezegd dat zyn troepen sinds het begin van 'Moharram' 550 vierkante kilometer terrein op Irak hebben veroverd -"be vrijd" -, wordt het genoemd. In die week zyn 3000 I raak se solda ten gevangen genomen, twee vliegtuigen neergeschoten en twee I raak se brigades geheel in de pan gehakt, aldus Teheran. Irak verloor verder 75 tanks en 101 legervoertuigen. Tweeenzes tig tanks en 90 voertuigen wer den op het Iraakse leger buitge maakt Het opperbevel in Teheran heeft bij het escaleren van de oorlog tegen Irak. burgers met een mili taire opleiding opgeroepen zich te melden voor dienstneming. Kans op oprichting nieuwe links-liberale groepering WEST-BERLIJN - Ondanks het Baum was eerder met de kleinst WASHINGTON (AP) - Een storing in de elektronische circuits is kenne lijk de oorzaak geweest van het mislukken van een belangrijke proef vlucht van de nieuwe Pershing II raket, zo is van Amerikaanse leger- functionarissen vernomen. Negen seconden voordat de raket zou wor den afgevuurd, zag men van de test af. Deze mislukking zal mogelijk gevolgen hebben in het Amerikaanse con gres maar ook in West-Europa. Zoals bekend zyn er plannen om 108 Pershings en 464 kruisraketten in West-Europa te plaatsen. Die plan nen ontmoeten echter meer verzet in Nederland en elders. De proef zal nu op zijn vroegst vrijdag kunnen worden uitgevoerd, zo heeft legerwoordvoerder Dave Harris meegedeeld. Hy beweerde dat de vertraging van een week, nadat de eerste test met de Pershing II in juli ook al was mislukt, "geen invloed zal hebben op de produktie" van deze raket, die een bereik van zestienhonderd kilometer heeft. dringende beroep van de fractie voorzitter van de FPD in de Westduitse Bondsdag, Wolfgang Mischnick, om de rijen te sluiten is het dit weekeinde toch tot ee breuk gekomen in de liberale ge lederen. Na de herverkiezing van Hans Dietrich Genscher als voor zitter - hij kreeg 222 van de 400 stemmen - werd een speciale protestbijeenkomst in een ande re zaal van het congresgebouw georganiseerd. Daar is besloten, dat er op 28 november in Bo- chum een congres zal worden georganiseerd om te praten over de eventuele oprichting van een nieuwe links-liberale party. De Bondsdag-afgevaardigde In- grid Matthaus-Maier kondigde aan, dat zij haar zetel in het parle ment zal opgeven en uit de FDP zal stappen. Hetzelfde deden en kele bestuurders van de „Jonge Democraten". Ex-minister van binnenlandse zaken Gerhart Baum zei daarentegen, dat hij zou proberen om met politieke geestverwanten van binnenuit de partij weer een „ander, meer liberaal" gezicht te geven. mogelijke meerderheid van één stem tot plaatsvervangend voor zitter gekozen. Hij behoort nu tot de wel zeer klein geworden links-liberale groep in het be stuur en presidium van de partij. Enkele duidelijke tegenstanders van Genscher kondigden echter al in Berlijn aan dat zij de oprich ting van zo'n partij buitenge woon onverstandig zouden vin den, omdat een dergelijke party alleen maar een paar procent stemmen bij de SPD en de Groe nen zou weghalen en vervolgens geen enkele politieke rol van be tekenis zou kunnen spelen. Tydens zijn slotrede gaf fractie voorzitter Mischnicks ook aan dat de FDP er op haar 33e con gres in West-BerÜjn niet in is ge slaagd een brug te slaan tussen de linker- en rechtervleugel. De liberale party was na het besluit om te gaan regeren met de CDU- CSU, in plaats van verder te gaan met de SPD, totaal gespleten in een groep rond voorzitter Hans Dietrich Genscher en een iets kleinere groepering rondom de vroegere minister van binnen- Genscher: herkozen... landsc zaken, Baum. die vindt dat de koers van Genscher fataal is voor de FDP. Op voorstel van partijvoorzitter Genscher is de 40-jarige Irmgard Adam-Schwetzer gekozen als se cretaris-generaal. Zy is de op volgster van Gunther Verheu gen, die uit protest was afgetre den nadat de FDP de omme zwaai naar de CDU-CSU had ge maakt. Mevrouw Adam-Schwet zer is een trouw volgelinge van de politiek van haar partyvoor zitter en maakte daar tijdens het congres geen geheim van. De gedelegeerden hebben dus met een kleine meerderheid de coali tie met CDU-CSU goedgekeurd. Dit komt erop neer dat Hans Die trich Genscher er vrij zeker van kan zyn, dat zijn party ook na de nieuwe Bondsdagverkiezingen, die waarschynlyk op 6 maart zul len worden gehouden, de samen werking met de CDU-CSU wil voortzetten. Hoe Genscher echter eventueel een besluit van het congres wil uitvoeren, waarin wordt geëist dat de FDP weer haar „klassie ke" liberale ministerie van bin nenlandse zaken terug wil heb ben, is de vraag. Dat zou name lijk een directe aanval op de hui dige CSU-minister van binnen landse zaken en stadhouder van Strauss in Bonn, Fnednch Zim mermann. zyn CSU-chef Franz Josef Strauss heeft dan ook al verklaard, dat de verhoudingen tussen CDU-CSU en FDP er door sommige besluiten van het congres in Berlyn niet beter op zyn geworden Een speciale commissie werkt in middels aan een vcrkiezingspro gramma. Door tydgebrek heeft het congres alleen maar uiUpra ken gedaan over de economische politiek, waarbij er voortdurend de nadruk op werd gelegd dat het economisch leven via de so ciale markteconomie moest wor den geregeld en via de buiten landsc politiek. Het NAVO-dub bel be sluit van december 1979 werd door het congres niet aan gevochten Pikant is dat by de formulering van het verkiezings programma een van de grondsla gen het verkiezingsprogramma van 1980 zal zyn, toen de libera len nog partner van de SPD wa

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9