■c Joodse jongeren in A dam belaagd Nijpels: onbekwame ministers vervangen Nieuwe gegevens pleiten tegen inpoldering Vallende bladeren blokkeren treinrem Plattelandsschool 't prettigst 73 Armeniër krijgt 6 jaar cel Bij herdenking oktoberrevolutie Vereniging tot Behoud van het IJssehneer over Markerwaard: Classe Royale. Pils van grote klasse. 1 "Fiets en trein op één lijn "Ongelijke behandeling" door sociale diensten MAANDAG 8 NOVEMBER 1982 Binnenland ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank te Rotterdam heeft afgelopen zaterdag de 21-jarige Armeniër B.E. ver oordeeld tot zes jaar gevange nisstraf wegens poging tot moord op de Turkse consul K. Demirere. De rechtbank heeft E. vrijgesproken van de telastegelegde poging tot doodslag op twee politie agenten. Wel volgde veroor deling wegens bedreiging van leven. De aanslag op de Turkse consul in ons land werd in juli in Rotterdam gepleegd door vier mannen. Van de vier mannen kon allen E. worden aangehouden. Na een achter volging werd hij neergescho ten. De Rotterdamse rechtbank heeft bij de strafoplegging geen rekening gehouden met de pojitieke motieven van de Armeniër, zei rechtbank-pre- sident mr. T. Fransen. Het is begrijpelijk dat de verdachte deze motieven heeft, met na me gelet op een aan de recht bank uitgebracht deskundi gen-rapport van de Leidse hoogleraar prof dr. Z.R. Dit- trich. Daarin staat dat een groot deel van de op het toenmalige Turkse grondgebied woonachtige Armeniërs in 1915 en 1916 door toedoen van de Turkse overheid is omgebracht of omgekomen. Dit rechtvaardigt echter, zo stelt de rechtbank, op geen enkele wijze dat de Neder landse rechtsorde zo ernstig wordt geschokt als door de bewezen verklaarde feiten in de moordaanslag op de con sul-generaal is gebeurd. De officier van justitie noch de raadsman van de verdachte wilden zich na afloop defini tief uitlaten over de vraag of zij tegen het connis in hoger beroep zullen gaan. By het gerechtsgebouw in Rot terdam is zaterdagmorgen door enkele hoerden Turken gedmeonstreerd tegen het "politiek terrorisme" van de Armeniërs. De Nederlandse pers werd door de demon stranten gebrek aan objecti viteit verweten bij de bericht geving over de Armeense kwestie en deze rechtszaak. AMSTERDAM - „Het nieuwe regeerakkoord pakt voor het IJsselmeer slechter uit dan het vorige". Tot die conclusie kwam zaterdag Winfried Janssen, voorzitter van de Vereni ging tot Behoud van het IJsselmeer (VBLD, tijdens de jaarvergadering in Amsterdam. Volgens Janssen twijfelde de vorige rege ring aan de wenselijkheid van de Marker waardinpoldering, terwijl het nieuwe kabi net spoedig een besluit over het gebied wil nemen na overweging van de denkbeelden en inzichten. Sinds de regeringsnota over de inpoldering van de Markerwaard in 1980 zijn veel nieuwe gegevens bekend geworden die tegen droog legging pleiten. Zo zullen de geplande rand meren minder geschikt worden voor recrea tie dan men aanvankelijk dacht, als gevolg van de sterke groei van blauwalgen. De plan nen voor een tweede nationale luchthaven in de Markerwaard zijn naar de volgende eeuw verschoven. Een ander plan betreffende de aanleg van een energiespaarbekken wordt eveneens jaren uitgesteld. Maar zowel een mogelijke lucht haven als een energiespaarbekken kunnen beter worden aangelegd in het Markermeer dat nog niet is ingepolderd. Binnen een jaar kan een plan op tafel worden gebracht voor de ontwikkeling en het beheer van een wa tergebied in het IJsselmeer. Volgens de Ver eniging tot Behoud van het IJsselmeer zal de regering ook dit zogenoemde natte alter natief van de inpoldering moeten afwegen bij haar besluit. De kosten van inpoldering gaan uit boven de begroting van 1250 miljoen mihoen gulden die de regering in 1980 opstelde. Uit de laat ste gegevens van een onderzoek dat in het voorjaar van 1983 wordt gepubliceerd, blijkt dat een bodemdaling en de daling van het grondwaterpeil in het oude land, als gevolg van de inpoldering, ingrijpende financiële gevolgen zullen hebben. De werkgelegenheid in een toekomstige Mar kerwaard is een onduidelijke factor Gespro ken wordt van 5000 tot 7000 arbeidsplaatsen, maar aangezien de bestemming van de onge veer 400 vierkante kilometer nieuw polder land nog met vast ligt bluft ook dit cijfer on zeker. Volgens de VBIJ zal het meeste werk pas loskomen na 1995. De vraag of de polder zich wel zal kunnen be druipen op het gebied van zijn eigen werk gelegenheid heeft tijdens de jaarvergadering van de vereniging tot heftige discussies ge leid. Volgens drs P Davelaar van de Rijks dienst IJsselmeerpolders zal de werkgele genheid inderdaad lager liggen dan het aan tal te verwachten beroepspersonen. Onduidelijk is ook wat de circa 350 IJssel- meervissers gaan doen als de dijk van de Markerwaard wordt aangelegd. Wijken zij uit of gaan zij aan land. De vissers in Yerseke hebben indertijd verschillende oplossingen gevonden. AMSTERDAM (ANP) - Voor het RAI-congrescentrum in Amsterdam heeft zich zater dag een anti-semitische rel voorgedaan, waarbij een aantal joodse jongeren letsel opliep. De jongeren behoorden tot een groep van tien die voor het congrescentrum demonstreerde voor de vrijlating van de Russische dissident Sjtsjaranski. In het centrum bracht de vereni ging Nederland-USSR een cultu reel programma in verband met de 65ste veijaardag van de Russi sche revolutie. Bezoekers van dit gebeuren maakten anti-semiti- sche opmerkingen aan het adres van de joodse jongeren. Later probeerden een bezoeker en be zoekster een spandoek uit de handen van de demonstrerende jongeren te trekken. Dit liep uit op een handgemeen waarbij een aantal van de jongeren - alle in de leeftijd van 18 tot 20 jaar - min of meer gewond raakte. Dit heeft de UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen hebben vori ge week 28 nieuwe diesel-hy draulische treinstellen uit de roulatie moeten nemen, omdat er door gevallen bladeren proble- Herdenking vermoorde gedeputeerde DEN BOSCH (ANP) - Terwijl op het plein voor het provinciehuis in Den Bosch de provincievlag halfstok wapperde herdachten Provinciale Staten van Noord- Braband zaterdagmorgen de ver moorde gedeputeerde Henk Ein- mahl. In een korte zitting voer den onder meer de commissaris van de koningin Van der Harten, de CDA-fractievoorzitter Wagt- mans en de PvdA-fractievoorzit- ter Rigter het woord. Einmahl werd gekenschetst als een sociaal bewogen bestuurder die gedurende de acht jaar waar in hij gedeputeerde is geweest grote verdienste heeft gehad voor Brabant. De verslagenheid in alle geledingen van de bevol- king, bij de Statenleden, het col lege van Gedeputeerden Staten en de provinciale ambtenaren is groot, vooral door de gruwzame wijze waarop Einmahl is ver moord, zo klonk in alle toespra ken door. WEERRAPPORTEN I t f c |ff lil I S3. Amsterdam regen 10 De Bilt regen 8 Deelen regen 8 Eelde geheel bew. 5 Eindhoven regen 8 Den Helder regen 8 Rotterdam regen 9 Twente regen 5 Vlissingen regen 13 Zd. Limburg geheel bew. 12 i Aberdeen regen 9 i Athene zwaar bew. 9 Barcelona geheel bew. 17 Berlijn licht bew. 1 Bordeaux licht 'bew. 14 Brussel geheel bew. 14 Genève geheel bew. 15 Helsinki onbewolkt 2 Innsbruck zwaar bew. 12 Klagenfurt onbewolkt -6 Kopenhagen onbewolkt 5 Lissabon licht bew. 14 Locarno regen 3 Londen motregen 13 Luxemburg regen 8 Madrid licht bew. 11 Malaga regen 14 Mallorca regenbui 22 Malta licht bew. 18 München licht bew. 4 Nice regen 15 Oslo onbewolkt -3 Par|js regen 12 Rome zwaar bew. 13 Stockholm -5 Wenen onbewolkt -2 Zurich geheel bew. 8 Casa Blanca regen 14 Istanbul zwaar bew. 7 Tunis zwaar bew. 19 men ontstonden met de remmen en met het elektronische sys teem in de wielen, waarop onder meer de -spoorbomen werken. Het is twee keer voorgekomen dat spoorbomen, die dicht wa ren, bij het naderen van één van de nieuwe treinen open gingen in plaats van dicht bleven. Dat was voor de NS reden de trein stellen voorlopig te vervangen door oud materieel. De diesel-hydraulische treinstellen zijn lichter dan de andere treinen en uitgerust met schijfremmen, in plaats van met gewone blo- kremmen. Door dat laatste wor den de wielen van de locomotief niet voordurend schoongeveegd en dat betekent dat er, ook door het relatief lage gewicht, niet ge noeg elektronisch contact is met de rails door aankevend gebla derte. Het is dan ook denkbaar dat de nieuwe treinstellen bij het remmen "doorschieten". De diesel-hydraulische stellen zijn sinds november vorig jaar in ge bruik. "Toen waren de bladeren al gevallen", aldus een NS- woordvoerder. De NS verwacht dat voor volgend jaar er een tech nische oplossing zal zijn gevon den. politie zaterdagavond meege deeld. Het solidariteitscomité voor de jo den in de Sowjet-Unie reageerde prompt na de gebeurtenis "met ontzetting" op de mishandeling van de demonstranten. Het is in het twaalfjarig bestaan van het comité nog niet eerder gebeurd dat demonstrerende leden op een dergelijke grove wijze wer den behandeld, terwijl omstan ders passief bleven, aldus de reactie van het comité. Het comi té heeft een scherp protesttele gram gestuurd aan de vereniging Nederland-USSR en zegt te ho pen dat deze vereniging het ge beurde onmiddellijk zal veroor delen. De demonstrerende jongeren zelf deden direct na de rel aangifte bij de politie, waar zij er hun te leurstelling over uitspraken dat geen van de bezoekers aan de re volutieherdenking iets had ge daan om aan de mishandelingen een einde te maken. De politie bracht kort na het uitbreken van de rel de jongeren in veiligheid. Omdat de sfeer, volgens een poli tiewoordvoerder, te explosief was, heeft men de vrouw en de man die zich aan anti-semitische uitlatingen en mishandeling had den schuldig gemaakt, niet aan gehouden. Wel beschikt de poli tie over de persoonsgegevens zo dat actie nog volgt, aldus de woordvoerder. Lift verwoest HELMOND (ANP) - Door nog on bekende oorzaak is gisteren een lift in een flatgebouw in Hel mond door een explosie ver woest. De lift bevond zich op de begane grond. Na de ontploffing brak brand uit waardoor het con tra-gewicht niet langer in even wicht werd gehouden en van de negende verdieping naar bene den stortte. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. ADVERTENTIE Als iedereen die naar hel buitenland gaat nu ook 'ns een kratje Classe Royale mee. neemt, heeft u een voordelige vakantie en wordt onze export positie gunstig beïnvloed. CULEMBORG - Bij Culemborg is de uit de vorige eeuw stammende spoorbrug over de Lek vervangen door een nieuwe exemplaar (rechts). Het treinverkeer was 30 uur gestremd, maar kon vandaag weer worden hervat. UTRECHT (GPD) - Leerlingen van scholengemeenschappen in plat telandsgemeenschappen denken het positiefst over het klimaat op hun school. Het slechtst te spre ken over hun schoolleven zijn de leerlingen van scholengemeen schappen in grote steden. Dat bl|jkt uit een onderzoek van het Hoogveld-instituut in Nijmegen. Directeur Frans van der Linden van dit instituut maakte zaterdag in Zeist een voorproelje van dit onderzoek bekend tijdens het congres van de Nederlandse Ver eniging van Leerlingbegeleiders. Het verschil in waardering op het platteland en in de grote stad heeft volgens Van der Linden niets te maken met de grootte van de school. Uit eerdere onder zoeken was al gebleken dat het welbevinden van de leerling los staat van de schoolgrootte. Uit het onderzoek dat nog niet is afgesloten blijkt verder dat leer lingen van het lager technisch onderwijs het meest te kampen hebben met zaken als jaloezie, anonimiteit en wedijver. Presta- tiedruk leeft het meestin het ma vo en het minst in het lager huis houd- en nijverheidsonderwijs. Leerlingen van het voorberei dend wetenschappelijk onder wijs zeggen meer dan leerlingen van overige schooltypen de be trokkenheid van leraren te mer ken. Verder hebben de vwo'ers het meest positieve zelfbeeld en de huishoudschoolleerlingen het negaUefst Meisjes blijken een veel lagere dunk van zichzelf te hebben dan jongens. De onderzoekers hebben de leer lingen gevraagd hun school een cijfer te geven. Gemiddeld kwam de groep uit op een 7-, Volgens Van der Linden blijkt nergens uit het onderzoek dat de leerlin gen tegenwoordig zo slecht ge motiveerd zouden zijn, integen deel. Volgens hem denken de leerlingen zowel over schoolgaan als over de situatie thuis positief. Het onderzoek wordt gehouden onder 540 derdeklassers van 24 scholen, verdeeld over 6 school typen. Apothekersassistenten bij FNV UTRECHT (ANP) - De algemene ledenvergadering van de Bond van Apothekers Assistenten is zaterdag akkoord gegaan met een ftisie van de AAAB en de dienstenbond FNV per 1 januari 1984. Beide bonden denken een jaar nodig te hebben om de inte gratie van de AAAB en de dien stenbond degelijk te laten verlo pen. De apothekersassistenten- bond heeft 3900 leden Dr belangrijkste merkbare veran dering voor de •pothekersusis tenten ui njn dat de individuele belangenbehartiging voor de le den. overgaat naar de districts kantoren van de dienstenbonden doof het hele land. Nu u die be langenbehartiging geconcen treerd op het landelijk kantoor van de AAAB in Woerden. DEN HAAG/APELDOORN (ANP) - Vanaf het Centraal Station in Apeldoorn vertrok zaterdagmorgen een speciale trein in het kader van de ENFB-actie "fiets en trein op één lijn". De ENFB (Echte Nederlandse Fietsers Bond) wil met deze actie aandacht vragen voor de integratie van het langzame verkeer met het openbaar vervoer. De manifestatie werd voortge zet op het Centraal Station in Den Haag. In de staionshal werd een ex emplaar van het boekje "fiets en trein op één lijn" officieel aangeboden aan ir. P.C. de Man, secretaris-generaal op het ministerie van verkeer en waterstaat. De manifestatie van zaterdag was geheel gericht op de aan sluiting van fiets- en treinver keer op elkaar. De ENFB vraagt van de overheid een goede verzorging van het he le traject dat met fiets en trein moet worden afgelegd. Volgens Jan Ploeger van de bond wil dat zeggen veilige en directe routes naar station en haltes, een aantrekkelijke en veilige stationsomgeving, goede en bereikbare fietsen stallingen, de mogelijkheid om de fiets in de trein mee te nemen en tenslotte de moge lijkheid om een fiets op het station te huren. Bij de foto: een deelnemer aan de ENFB-manifestatie uit Voorburg zette de actie luis ter bij door zijn velocipede in de trein mee te nemen. DEN HAAG (GPD) - Wanneer e.n minister of staatssecretaris ruet goed in het nieuwe kabinet func tioneert, kan deze worden ver vangen zonder dat een dergelijke wisseling een kabinetscrisis tot gevolg heeft Dit hebben CDA- onderhandelaar en inmiddels premier Ruud Lubbers en WD- onderhandelaar Ed Nijpels vori ge week tijdens de formatie afge sproken. Nijpels heeft dit afgelopen zater dag in NRC-Handelsblad open baar gemaakt. De afspraak dat een bewindspersoon zonder ver dere politieke gevolgen kan ver trekken, is niet schriftelijk vast gelegd, maar over de intentie zijn Lubbers en Nijpels het eens ge worden. De onderhandelaars hebben de af- ZWOLLE (ANP) - Tijdens de themadag "kostwinners - kostverliezers" in Zwolle is zaterdag ernstig geklaagd over de "willekeur in Nederland waar het gaat om de sociale uitkeringen". In de discussies werd opge merkt dat de gemeentelijke sociale diensten de circulaires van het rijk verschillend uitleggen. Zo komt het voor dat de ene dienst wel inhoudt op uitkeringen, zodra de aanvragers met méér mensen in hetzelfde huis wonen, terwijl dat in andere gemeenten niet gebeurt. Deze "ongelijke behandeling" zou vol gens de deelnemers aan de discussie in Zwolle, vooral door het r|jk worden veroorzaakt. Dat stuurt circulaires met richtlijnen aan gemeen ten die bijzonder onduidelijk zijn. Het gevolg is dat er tal van mensen de dupe van worden, zo werd gesteld. Uit de discussies bleek ook, dat vele uitkeringsgerechtigden niet weten hoe zij individueel in beroep kunnen gaan tegen beslissingen van de sociale dienst. Voorlichting achtte men daarom bitter noodzakelijk. Somber waren de aanwezigen, in hoofdzaak vrouwen, over de toepassing in Nederland van het beginsel gelijke behandeling vrouwen en mannen voor wat betreft de sociale zekerheden, zoals die zijn opgenomen in de richtlijnen van de Europese Gemeenschap. Nogal wat keren viel in dit verband de opmerking te horen dat vrouwen de dupe worden van de economische crisis. spraak gemaakt omdat er veel politiek onervaren personen in het kabinet zitten, waarvan in het geheel niet bekend is of zg tegen hun taak z|jn opgewassen. Bij Nijpels speelt bovendien mee dat hij vindt dat de liberale be windslieden zich moeten neer leggen bij de politieke koers die hij uitstippelt. De WD'ers in het kabinet hebben voor de beëdi ging door de koningin hun in stemming moeten betuigen met de politieke verantwoordelijk heid, die Ngpels voor het beleid van de bewindspersonen draagt Geloofwaardig De PvdA zal by de oppouüe tefetl het nieuwe centmm-rechtae ka binet rekeninf houden met het vooratel van ex-infomuteur Van Kemenade, die poo(de een kabi net van socialisten en christen- demoeraten te vormen. Hierin stond hoever de PvdA bereid was te gaan met bezuinigingen Dit zei PvdA-kamerlid en oud- minister van CRM, Andre van der Louw zaterdag in het VARA programma In de Rooie Haan. Hg benadrukte dat de PvdA m de oppositie geloofwaardig moet blijven Van der Louw had echter geen goed woord over voor het nieu we kabinet „Het ïykt op een technocraUsche ploeg die het varkentje van de bezuinigingen wel even zal wassen", aldus Van der Louw. Van Kemenade WD politiek ontactisch ZEIST (GPD) - Oud-informateur Van Kemenade (PvdA) heeft de WD verweten tijdens de eerste informatiepoging „dom en poli tiek ontactisch" te hebben ge opereerd. Volgens Van Kemena de had WD-leider Ed Ngpels se rieuzer moeten ingaan op de po ging van Van Kemenade om vast te stellen op welke punten de PvdA en de WD het met elkaar eens hadden kunnen worden. Van Kemenade sprak tijdens de za terdag in Boslust te Zeist gehou den vergadering van het gewest Utrecht van de PvdA Hg zei zich wel bewust geweest te zijn geen enkele kans gehad te hebben een kabinet te formeren; met de WD noch met het CDA. Tegen over de kiezers was de PvdA ech ter wel verplicht toch de gerings te kans te grgpen. Bovendien vond hg het nuttig tegenover het kiezerspubliek in ieder geval de mogelijkheden van een progres sief regeerakkoord te formule- Hij betreurde het dat de WD geen seneus gesprek met de informa teur wilde „Voor het eerst na vijfentwintig jaar zou een coalitie tussen WD en PvdA mogelgk zijn geweest Niet alleen getals matig. maar ook omdat beide partgen elkaar sinds 25 jaar niet bg voorbaat hadden uitgeslo ten".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7