Div: spteprobleem 'Gebroken arm? Hup, wij erbij' Ongeluk als jubileumgeschenk Leidse EHBO-vereniging kijkt terug op vijftig jaar Taptade spektakel stuk dat vatbaar is voor herhaling Kumoer om geluidsoverlast LEIDEN - Een 49-jarige bewoner van de Amethisthof moest zijn woede om geluidsoverlast van zijn buurvrouw gisteravond met een wond aan de hand bekopen. Acht hechtingen waren er nodig om de wond te hechten. De man was naar zijn 27-jarige buurvrouw getogen om te klagen over de geluidsoverlast van een muziekinstallatie Toen de vrouw met direct aan zijn eis voldeed om het volume wat te temperen, duwde de man zyn buurvrouw enkele malen door de kamer. Een salontafel werd boven dien omver gegooid. Bij zijn vertrek vernielde de boze buurman ook nog het ruitje in de voordeur. Bij deze laatste actie liep hij de sny wond op. De man is poging tot mishandeling en vernieling ten laste gelegd porijke ("Strepen" en "Dansen" bijvoorbeeld), heelt een stevige ondergrond die klinkt als de spreekwoordelijke klok en swingt als de bijna spreekwoor delijke trein. Maar daar blijft het dan ook bij. Variaties op de op zich goeie thema's zijn er nauwe lijks. Daardoor ontbreek het spanningsclement en slaat de verveling onherroepelijk toe. Art Zaaijer probeert de povere in houd van het Div-geluid soms wat extra's te geven door de sax te grijpen. Het weet nog net wat geluid uit dit instrument te per sen maar daar houdt het ook wel mee op De caberetier uithangen, gaat hem ook niet al te best af: een paar flauwe opmerkingen en een tele- foonact, die zaterdagavond in het LVC grandioos de mist in ging door het gebrekkige geluid. De Div lijkt eigenlijk een beetje op een voetbalteam zonder 'afma kers'. De opbouw ziet er aardig uit maar eenmaal in de buurt van het vijandelijke doel wordt er te lang doorgebreid waardoor een doeltreffende actie uitblijft- De Div kampt dus met een spitspro- bleem. Misschien dat iemand uit de 'eigen kweek' zich tot afma ker ontwikkelt. Anders zal de groep de 'transfermarkt' opmoe ten. JAAP VISSER LEIDEN - "We hebben nog wat goed te maken", merkte Div-zan- ger Art Zaaijer terecht op toen hij de eerste toegift "Spetters" (zo meende ondergetekende te verstaan) aankondigde. Want de simpele 'Div-beat' mocht welis waar het nodige enthousiasme opwekken bij de paar honderd LVC-bezoekers. het geluid was zaterdagavond vooral voor de pauze allerbelabberdst. Daar voor was een excuus inderdaad op z'n plaats. Vooral de zanginstallatie was zo beroerd afgesteld dat het nauwe lijks te horen was dat Zaaijer Ne derlandstalig zingt. En waarom zingt iemand popmuziek in het Nederlands? Juist, omdat hij zo direct mogelijk bij z'n gehoor wil overkomen En dat lukte het Delftse Div in het Leidse LVC dus typisch niet. Maar waarom hadden de meeste 'concertgangers' het zaterdag avond dan toch naar hun zin? Omdat ze een avondje uit waren en lekker hun ledematen konden losgooien op het ritme van de Div-muziek. De groep, be schouwd als een van de meest ta lentvolle m de nieuwe (Neder )popgolf, maakt namelijk hele simpele en swingende muziek waarop het prima huppelen is Elk nummer, vooral de meer tem- MAANDAG 8 NOVEMBER 1982 f I Leiden Verdachte steekpartij aangehouden LEIDEN - Een 20-jarige Leidse jongen is vlak voor het weekein de aangehouden als verdachte van de steekpartij die eind vorige maand plaatsvond in een café aan de Steenstraat. By de steek partij werd een 23-jarige Leide- naar in de buik gestoken. Een spoedoperatie aan de lever was geboden. De dader kon vrijdag worden aan gehouden nadat getuigen van de steekpartij het spoor in zijn rich ting hadden gezet Volgens de getuigen en de dader zelf had het slachtoffer hem uitgedaagd en geslagen. Omdat hij zich be dreigd voelde trok de jongen zijn EHBO-er Welling is voor de schijn flauw gevallen. De EHBO-ers De Vries (links) wachten op de komst van de ziekenauto. i Slegtenhorst rechts LEIDEN - Even bewusteloos vallen? Kan geregeld worden. Het tafeltje met de plant wordt verplaatst en Th. Welling, de voorzitter van de jubileumcommissie komt uit z'n stoel. Niet helemaal op zijn gemak, want hij heeft tenslotte niet geleerd voor slachtoffer. Maar goed, omdat de anderen zo aandringen zal hij even een toneelstukje opvoeren. Drie minuten later ligt hij languit voor Pampus in de woning aan de Kooilaan. Zijn das losgeknoopt en de ere-voorzitter en de secretaresse van de feestcommissie serieus kijkend naast hem neergeknield. Een verhaal over het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse vereniging EHBO, afdeling Leiden. Over het verleden weet de vroege re voorzitter, tegenwoordig ere lid, J. Slegtenhorst het meest te vertellen. De vereniging mag pas zijn opgericht in '32, toch zullen we even verder terug moeten in de geschiedenis, doceert hij. Op 9 september 1930 vond er een ernstig spoorwegongeluk plaats by De Vink. Er vielen doden, hoeveel precies weet Slegten horst niet meer. "Ik weet nog wel dat er een beroemd toneelspeler bij was, maar zijn naam ben ik vergeten". Hoe dan ook, enkele medici kwamen na het ongeluk tot de slotsom dat er een rampen- ploeg moest worden geformeerd. In aanmerking kwamen perso neelsleden van het AZL. "Man nen dan wel te verstaan, want vrouwen inschakelen, dat was in die tijd onzedelijk". Een jaar later waren de leden van de rampenploeg van mening dat het goed zou zijn als zij in ver band met cursussen contact op zouden nemen met de Koninklij ke Nederlandse Vereniging EH BO, want zy moesten toch op adequate wijze eerste hulp kun nen verlenen! De volgende stap valt te voorspellen: ook in Lei den werd een EHBO-vereniging door Wim Brands opgericht. Op 25 november 1932 om precies te zijn. "In '35 werd ik lid", vertelt Sleg tenhorst. "Ik voelde de drang om mijn naaste te helpen, dat was de reden. Dat zag je vroeger trou wens vaker: dat mensen echt ge dreven waren. Tegenwoordig is het allemaal meer moeten gewor den. Nu moet een bedrijf dat 25 mensen in dienst heeft ook een werknemer hebben, die een EH- BO-diploma heeft; dus sommige mensen moeten echt een cursus volgen. Vroeger was dat niet het geval. Toen betaalde je de cursus ook helemaal zelf'. Kort na de oprichting kwamen er overal in de stad zogenaamde verbandposten. "In elke buurt wisten de mensen na verloop van tijd waar de EHBO-er woonde. En je wist als burger ook: heb ik een geschaafde knie dan kan hij me helpen. Was je materiaal op, je verbandgaas bijvoorbeeld, dan kon je naar de commissaris van materiaal gaan voor nieuw spul. Joh, we hielpen in die tijd echt Het "ongeluk" zaterdag op de Stille Mare. Terwijl een filmploeg de "slachtoffers" filmt, staat het publiek zich te Verbijten. (Foto*. Holvast). LEIDEN - Vijftig jaar EHBO Leiden was voor de ju bileumcommissie zaterdagmiddag aanleiding het bestuur een 'lekker smeuïg' ongeluk cadeau te doen. En de hardste botsing was nog niet goed ge noeg als verjaarscadeauzwaar gewonden met de bloederigste wonden kwamen eraan te pas om de bestuursleden 'te verrassen. Twee ambulances en verplegend personeel zorgden ervoor het ongeluk zo'n natuurlijk mogelijk verloop te laten hebben. Wat was er gebeurd: een personenauto, komende van af de Stille Rijn, botste op de Stille Mare bovenop een fietser die niet goed op zyn hoede was. Bij de vergeefse poging de fietser te ontwijken verloor de automobilist bovendien nog de macht over het stuur en botste tegen een muur op. Tot overmaat van ramp bevond zich daarjuist een voetganger die nu tussen auto en muur beklemd raakte. De flauwtes, hoofdwonden, gebroken sleutelbenen, gecompliceerde (open) beenbreuken, diepe vlees wonden en shocks, allemaal kundig nagebootst door daarin gespecialiseerde mensen, zorgden ver volgens voor de nodige paniek op de Stille Mare. Zoals altijd bij een ongeluk stroomde het publiek toe, ambulances werden gebeld en de Eerste Hulp By Ongelukken kon beginnen. Ook het pubhek voelde zich er nauw bij betrokken. Een mevrouw: "Kan ik alstublieft helpen?" "Nee, blijft U maar op afstand". "Maar ik word er zo zenuwachtig van". Het doel van de rampenoefening: de realiteit zoveel mogelijk te benaderen, werd enigszins bemoeilijkt door de werkzaamheden van de filmploeg van het AZL. Er moest wel eens een verbandje opnieuw worden aangebracht om alles goed op de film vast te leggen. Iets dat de argeloze voorbijgangers, in de veronderstelling dat het om een heus ongeluk ging, wel eens kwade reacties ontlokte. "Wat duurt dat allemaal lang, ze laten iemand zo maar doodbloe den". Aan de jubileumcommissie de vraag: waarom een der- gefijk luguber cadeau. "Nou, als je een voetbalver eniging bent, bied je het bestuur een voetbalwed strijd aan. Dus de EHBO komt met een ongeluk". reuze veel mensen. Gebroken been, wy erbij. Gebroken arm, hup, daar was de EHBO-er al met zijn verbandtrommeltje. De vrouwen hadden overigens een tasje. Kregen ze nadat ze ge slaagd waren". In de oorlogsjaren zaten veel EH BO-ers bij de luchtbescherming. "Wy verleenden o.a. hulp aan mensen die moesten worden geëvacueerd. Maar ik herinner me ook nog dat we werden inge schakeld in de Stationsbuurt na een bombardement. Wat ik nooit zal vergeten is dat we net de Ha verzaklaan wilden verlaten toen er een stokje door het puin werd gestoken. Bleken daar zeven lij ken te liggen plus een levende vrouw. Haar hebben we dus ge red. Ze bleek ook nog in ver wachting te zyn. Twee maanden later is ze bevallen van een kern gezonde baby". Slachtoffers Tegenwoordig zijn de mensen niet meer zo gedreven, het is al ge zegd door Slegtenhorst, en Wel ling herhaalt deze uitspraak. Maar hij wil er toch ook wel even een kanttekening bij maken. We mogen niet concluderen dat er geen interesse meer is. want dat is pertinent niet het geval. Hij vertelt: "De mensen doen by- voorbeeld intensief aan onze cur sussen mee. De opleiding wordt gespreid over zestien avonden. Er wordt je op die avonden ken nis van het lichaam bijgebracht en ook leer je het een en ander van verbandleer. Het diploma moet overigens om de twee jaar worden verlengd en daarvoor moet je als gediplomeerde elk jaar acht cursussen volgen. Om bij te blijven zogezegd". Gediplomeerden kunnen zich ook opgeven voor een cursus van de Landelijke Organisatie Tot Uit beelding van Slachtoffers (LO TUS). Nu hebben we allemaal wel iemand in de familie die angstaanjagend echt kan kreu nen en strompelen, zodat we tel kens weer denken dat-ie van de trap is gelazerd, maar de mensen die voornoemde cursus hebben gevolgd zijn echte profs. Even een beenbreuk in scene zetten, of een armbreuk, daar draaien ze hun hand niet voor om. Er schijnen redelijk veel l belangstelling te hebben voor deze cursus. Maar toch, wie zich opgeeft bedenke wel dat er ook negatieve kanten zyn. Stel je voor: je hebt op een feestje net uitgebreid gedemonstreerd wat je allemaal wel niet kan uitbeel den; vervolgens val je echt van de trap, ligt op de loper te kreu nen en moet dan aanhoren: Kom Karei, nou is het wel leuk ge weest. Een clubgebouw heeft de Leidse afdeling niet. Jammer? "Nee, nee, nee,nee..", zeggen Welling en Slegtenhorst in koor. "We kunnen namelijk altijd gebruik maken van een ruimte in het AZL", verduidelijkt laatstge noemde. En de secretaresse van de feestcommissie, M. de Vries, vertelt. "Contact hebben we veel. We draaien bijvoorbeeld drie keer per jaar een film in het ziekenhuis. Over een harttrans plantatie of zo. En daarbij drin ken we dan een kopje koffie. Al tijd heel gezellig. En we komen natuurlijk deze maand ook weer een paar keer bij elkaar. Er is een receptie op 26 november en een feestavond op 27 november". Samenwerken De Koninklijke Nederlandse ver eniging EHBO, afdeling Leiden, is overigens niet de enige bond van mensenredders die Leiden rijk is. Je hebt bijvoorbeeld ook nog de eerste Leidse EHBO-bri- gade; die vereniging is niet aan gesloten bij de landelijke vereni ging. En dan is er nog de rooms- katholieke vereniging Peerke Donders, vernoemd naar die hei lige die volgens de overlevering zoveel goeds heeft gedaan in Su riname. Je vraagt je af waar het goed voor is: al die verenigingen. Kunnen de krachten niet worden gebundeld? "Ach", zegt Slegtenhorst, "wij zyn met onze driehonderd leden de grootste vereniging en ik denk dat die anderen denken dat sa menwerken hetzelfde is als op slokken. Iemand van de eerste Leidse brigade heeft wel 'ns te gen mij gezegd: "Samenwerken? Maar dan raken wij onze be- stuursbaantjes kwijt!" Heus waar, hij zei het. En ach, laat ze ook maar, denk ik dan. Wij red den het sowieso wel op eigen houtje". Inbraken en brand in clubhuizen LEIDEN - In het honk van bas ketbalvereniging Elmex aan de Boshuizerkade is zaterdagoch tend brand uitgebroken. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te blussen dat mogelijk door kortsluiting was ontstaan. Ook is het denk baar dat inbrekers de brand heb ben veroorzaakt, daar er na de brand ook sporen van braak wer den aangetroffen. Ook in de clubhuizen van de voetbalver enigingen Oraryé Groen en VNA werd diezelfde nacht ingebro- ken. LEIDEN - Uit de vuurwerkfa briek van Kat aan de Stadspol- derweg zijn zaterdagnacht enke le dozen siervuurwerk gestolen. De daders braken twee garages open en vonden in een daarvan hun buit. Leiden lokt bedrijven op vakbeurs LEIDEN - Op de vandaag in Am sterdam geopende Comdex- beurs is ook de gemeente Leiden met een stand vertegenwoor digd. Deze vakbeurs voor fabri kanten en distnbiteurs van ui terst moderne computerappara tuur duurt tot en met elf novem ber en wordt gehouden in het RAI-gebouw. De Leidse stand heeft tot doel bui tenlandse investeerders te inte resseren. E. Keyser, hoofd van de directie Economische Zaken, vindt de beurs een uitgelezen mogelijkheid om managers uit het buitenland op Leiden attent te maken: "Er worden enkele duizenden gasten verwacht, van wie het merendeel uit het buiten land. Het spreekt voor zich dat een distributeur van een nieuw produkt zal zoeken naar een gun stig gelegen hoofdkantoor. Lei den biedt daarvoor goede moge lijkheden" Ook het Leidse gemeentebestuur laat zich niet onbetuigd: burge meester Goekoop en wethouder Fase zullen beiden een deel van de tyd op de stand aanwezig zijn. Het invallende Jubal vergast te de Taptade-bezoekers op een show, verlevendigd met vlag- genmeisjes. LEIDEN - Toen de laatste klan ken van het volkslied, de tradi tionele afsluiting van de Leidse Taptade, zaterdagavond laat wa ren weggestorven en het 4.000— koppige pubhek de Groenoord- hallen weer had verlaten, wist de organisatie het zeker. De Tapta de was weer een succes en de moeite van het organiseren waard. De bezoekers, die dit jaar voor het eerst niet verder in aan tal waren verminderd, bewezen met hun enthousiaste ovaties dat de Taptade niet meer uit Leiden valt weg te denken. De Schotse band 'The Black Watch', die op het laatste mo ment als sluitstuk van de zeven de Taptade in successie werd aangetrokken, zorgde zaterdag avond wel voor de grootste klap per van het muziekfestijn. Optre dend direct na het Leidse K&G, dat het pubhek al dóyiig in ver voering had gebracht, had The Black Watch' de taak de bezoe kers warm te houden. En voor de in kilt gestoken Schotten, die zelfs in Amerika de nodige suc cessen vierden, bleek dat geen probleem. Compleet met van zelfsprekend de doedelzakken wist de band het pubhek de adem te benemen. Toen een van de bandleden bovendien zijn zangtalent kwam bewijzen, kon het helemaal niet meer kapot: het gescandeerde 'we want more' moest en zou beloond worden. De zevende Leidse Taptade stond in het teken van 'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst'. De vier deelnemende korpsen, uit Lei den, Katwyk, Dordrecht en Leeuwarden, hadden dus behal ve de senioren ook de junioren meegebracht. Samen met 'The Black Watch' hadden deze junio renkorpsen zaterdagmiddag al een optreden op het Stadhuis plein achter de rug voordat zy in de Groenoordhal aantraden. Daar beten de jongeren van het Katwijkse korps DVS vervol gens het spits af van het hoofd programma. Het pubhek zat om die tijd al lang en breed op de stoelen. Zoals andere jaren wil den zij niets missen van het voor programma waarin Leidse m«go- rettenverenigingen elkaar afwis selden. Gekleed als boeven en piraten, voorzien van kettingen, schatkist en vlaggen, hun leider zelfs met houten poot en armen met ha ken, traden de jonge Katwijker- tjes aan om hun 'b^jes en pira- tenshow' weg te geven. Een bont schouwspel, toneelspel zelfs, waarbij je byna zou vergeten dat diezelfde jongens en meisjes te gelijkertijd ook nog de muziek voor hun rekening namen. De show eindigde bij het schavot, zoals te doen gebruikelijk bij echte boeven en piraten van vroeger tyden. KenG Wat spektakel betreft behoorde hun show tot dezelfde categorie als die van de K&G-junioren. Na de pauze toverden ztf de Groenoordhal om in een woeste zee, met aan de wal de vuurtoren en noodklok en op zee een heuse zeilboot. De 'Yellow Submarine', 'I'm sailing' en 'Piet-Hein' waren drie van de logische muziekwer ken die ten gehore werden ge bracht. De senioren van K&G hadden op een andere manier voor voldoende show gezorgd: dansparen toonden hun kunnen op de maat van K&G-klanken. De band 'Jubal' uit Dordrecht, die inviel voor het verhinderde korps uit Middelburg, nam de Amerikaanse show van de Tapta de voor zijn rekening. De muzi kanten werden versterkt door 21 meisjes die met grote vlaggen pa radeerden. Het Amerikaanse ka rakter van het optreden stond ga rant voor een wervelende show die volgens sommige bezoekers als 'misschien iets té wild' werd bestempeld. Daartegenover stonden de beide Pasveerkorp sen die wat minder aan show de den maar daarentegen al mar cherende meer de aandacht op de muziek legden. Zowel voor als na de pauze was er in het programma ook aandacht voor majoretten, door presenta tor Dick van der Werf als 'de slagroom op de taart van de Tap tade' genoemd. De rode en licht blauwe meisjes van 'Pauline' brachten een gezamelyke show terwijl The Kooigirls' de junio ren en senioren ook ieder apart lieten optreden. De vertedering van het publiek werd vooral op gewekt voor het jongste lid van 'The Kooigirls', een driejarig meisje dat parmantig meepara- deerde op de maat van de mu ziek. Na afloop kwamen alle bands nog eenmaal op om afscheid te ne men van het publiek. Dat zal via een enquête mogen bepalen wel ke band in aanmerking komt voor een tweede optreden in de Taptade van volgend jaar. Want had de organisatie vorig jaar eni ge twufels over het voortzetten van de Taptade-traditie, nu was daar niet veel van te bespeuren. "Al hebben we jaren gekend met veel meer bezoekers, met vier duizend zijn we nu dik tevreden. Het is een stimulans om door te gaan'.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3