E/Leiden simpel langs mat Donar Schipholloop voor Francois van Camp Trotters nu in de lift Pernix laat zege schieten Slechts tien minuten spanning Sterke race Van de Veer in Boskoop Zijl-dames net te sterk voor LZ'86 Marina Hillen: tweede dan... 'Dubbel' van Florijn/Robbers MAANDAG 8 NOVEMBER 1982 Sport PAGINA 17 LEIDEN - De Spaarbank Trot ters hebben de opgaande lijn duidelijk te pakken. De Lei- denaars maakten met Black Eagles korte metten: 83-63. Ook de dames van MSV draaien sterk. Nu werd het Amsterdamse US met 77-49 aan de dijk gezet. De dames van Elmex Leiden wachten nog steeds op hun eerste overwinning. Ook nu weer was Dragons te sterk voor het Leidse team: 62-37. Lisse blijft in de top meedraaien. Het Amsterdamse Wilskracht werd met 85-66 verslagen. Spaarbank Trotters-Black Eagles 83-63. De Trotters kenden in deze wedstrijd een sterke start. Na enkele minu ten was de stand 14-3 in het voordeel van de Leidenaars. Maar even snel als de voor sprong was opgebouwd, werd deze ook weer wegge geven. Ongecontroleerd spel met als gevolg veel balverlies bracht een 16—15 tussen stand op het bord. Coach Mi- chiel van der Meer wisselde wat spelers en dit had succes. Er werd goed fel verdedigd en de Trotters knokten voor elke bal. Vooral op inzet werd er een 36-27 ruststand be reikt. Na de pauze kwamen de Black Eagles, die in de verdediging man to man met zone afwis selden, weer sterk terug. De Leidenaars leverden hun voorsprong zomaar in: 44-47 na zeven minuten spelen in de tweede helft. De ploeg uit Rosmalen kon echter niet doorzetten. De Trotters ga ven zich niet gewonnen en kwamen weer terug. Sterk verdedigend, met name de zone-press, met veel charges en een uitblinkende Hans Pley in de rebound nam de thuisploeg weer een voor sprong. Ook de gasten namen hun toevlucht tot een press, maar deze mislukte gran dioos en van de vrije worplijn maakten de Trotters het kar wei beheerst af. De Trotters hebben nu drie wedstrijden op rij gewonnen en kruipen langzaam omhoog naar de top van de ranglijst. Topsco rers: Will Moerer 21, Tony Lamping 17 en Wim van Nie- kerk met 14 punten. MSV-US 77-49. Door deze fraaie zege draaien de Noord- wijkse dames goed bovenin mee. Toch had de thuisploeg een zwakke start. Bij US was de van Black Velvet overge komen Ina Bieze moeilijk af te stoppen. Zij scoorde de eerste veertien punten op rij voor haar ploeg. Na enkele minuten spelen was de stand dan ook 8-17 voor US. Daar na ging de Noordwijkse ma chine pas lopen. In de verde- diging stopte Renate Sluis de gevaarlijke Bieze goed af, en in de aanval scoorden Tineke Vos en Monique Rijnders er LEIDEN - 'Negen uur', vermeldden de langs de Leidse invalswegen opgestelde borden als aanvangstijdstip voor het belangrijke competitie-treffen tussen Elmex en Donar. Dat was dus dubbele pech voor degenen die zich daardoor hadden laten leiden. Want niet alleen misten zij door deze 'technische fout' - het duel begon gewoon om half negen - een deel van de wedstrijd, maar achteraf kon worden vastgesteld dat zij tevens het enige spannende part niet hadden gezien. lustig op los. Halverwege was het dan ook 39-29. Ook na de basketverwisseling bleef de ploeg van coach Henk Krouwel goed spelen. Er werd rustig gecombineerd en het afstandschot was dit keer uitstekend verzorgd: 55% raak. Soepel liep MSV door naar een ruime zege. Topscorer Marjolein ter Laak met 17 punten. The Dragons-Elmex Leiden 62-37. Ondanks een goede opening, waarin Leiden goed bijbleef, sloeg Dragons m het eind van de eerste helft een gat van twintig punten. Vol komen onnodig liet de Leid se ploeg zich van het veld spelen. In de verdediging was de organisatie zoek, en in de aanval was er niemand in de onervaren ploeg die initia tief durfde te nemen. In de tweede helft liep de thuis ploeg door naar 54-20. Daar na werden verschillende Leidse meisjes pas wakker en kwam de ploeg nog aardig terug: 62-37. Lisse-Wilskracht 85-66. Deze wedstrijd in de top van de eerste klasse rayon werd door de Lissenaren met over macht gewonnen. Halverwe ge was de stand reeds 37-29. Wilskracht kwam nog terug tot 59-56, maar hun alles of niets press mislukte en de ze- I ge bleef in Lisse. Topscorer werd John de Bruin met 21 punten. LEIDEN - Slechts vier Leidse korfbaltwaalftallen moesten dit weekeinde aantreden om de laatste veldwedstrijden van dit jaar af te wikkelen. Fi des Pacta behaalde in Rotter dam tegen Trekvogels een zeer bruikbaar gelijkspel (7- 7). Zuiderkwartier kwam op het zeer kleine veld van Achilles niet tot winst. Trekvogels-Fides Pacta 7-7 (4- 2). De koude wind die over de lengte richting van het veld blies, was er de oorzaak van dat de Leidse ploeg in de eer ste helft bijna niet tot scoren kwam. Trekvogels had daar minder problemen mee, maar het windvoordeel lever de toch niet meer op dan een 4-2 voorsprong. In de tweede helft waren de zaken omge draaid. Fides Pacta zag kans de inmiddels vergrote achter stand van 5-2 om te buigen in een 5-6 voorsprong. Trekvo gels had evenwel nog wel een antwoord, maar toen Hennie Piket zijn tweede treffer door de mand joeg, leek Fides Pac ta met twee punten rijker huiswaarts te kunnen gaan. Het balbezitspel liet echter te wensen over, waardoor de Rotterdamse ploeg nog drie maal in aktie kon komen. In de allerlaatste seconde van de wedstrijd leverde dat zelfs nog een doelpunt op. Voor Fides Pacta scoorden verder nog: John Wansink, Bea Schrama. Dik Onderwater, Ronald v.d. Velde en Nico Pi- kaar Achilles-Zuiderkwartier 8-7 (5-5). Op het zeer kleine veld van Achilles heeft Zuiderkwartier in een uitste kend gespeelde wedstrijd met een nederlaag genoegen moeten nemen. Een grote te leurstelling voor de Leidse ploeg, want by de stand 6-7 voor Zuiderkwartier, lieten de geelblauwen een unieke gelegenheid liggen om de voorsprong te vergroten. Dirk Derksen, die daarvoor al drie maal gescoord had, schoot net niet zuiver genoeg om de zekere winst binnen te halen. Achilles putte uit deze misser zoveel moed, dat de gelijkmaker die daarop volg de zelfs met een achtste tref fer werd beloond. Voor de doelpunten waren verant woordelijk: Dirk Derksen (3x), Joep van Dam (2x), Dirk Jan de Kreek (2x). Peraix-Albatros 6-6. In het laatste competitieduel moest Pernix ervaren hoe een zeker lijkende overwinning als sneeuw voor de zon kan ver dwijnen. als je de wedstrijd niet op het juiste moment be slist of onder controle houdt. Pernix miste bij de stand 6-2 en nog een kwartier te spelen een straf worp. En alhoewel er nog geen paniek had hoe ven uit te breken toen Alba tros direkt daarop wel scoor de (6-3), was Pernix binnen acht minuten een gemakke lijk slachtoffer geworden voor Albatros (6-6). Voor Per nix scoorden: Kees Horten- sius (3x), Janneke Mulder, Geerten Breedveld en Carla Kuipers. Ons Eiland-Kwiek 6-5 (2-4). Ons Eiland is door deze over winning boven aan de mid- denmootgroep van de tweede klasse terecht gekomen. In de eerste helft had Ons Ei land te veel kansen nodig om een doelpunt te maken. Het Rotterdamse Kwiek ging dat iets makkelyker af. In de tweede helft waren de rollen omgedraaid. Ons Eiland kwam toen gemakkelijk op een 6-4 voorsprong uit In de allerlaatste minuut bepaalde Kwiek de uitslag op 6-5. Doelpunten: Rob Hassel- bach, Huib Hasselbach, Pa trick Verra en Wim Nyen- huis. GERT GRE5SIE Nadat de thuisclub namelijk, zo rond de twaalfde minuut, de aan vankelijk opgelopen achterstand in een 28-21 voorsprong had om gebogen was er weinig meer aan. Leiden consolideerde vanaf dat moment die marge en de Gronin gers konden of wilden nauwe lijks een serieuze poging wagen om dat verschil te overbruggen. De toch met enige spanning te gemoet geziene partij tussen de twee rivalen verzandde daarom vrij vlot en kabbelde voort totdat bij 77-69 de achtste achtereenvol gende Leidse zege een simpel feit was. Er was toch wel wat meer ver wacht en dan vooral van Gro ningse kant. De uitgeholde selec tie-groep ten spijt draait het team van Bill Sheridan aan de top mee en vorige week nog behaalde het sponsorloze Donar een sensatio nele overwinning op Maccabi Tel Aviv in de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup I. Maar mogelijkerwijs heeft dat iets te veel van de krachten gekost, an ders is het moeilijk te verklaren waarom het altijd zo vechtlustige Donar zich zonder echt tegen te stribbelen overgaf. Houding Die slappe houding kwam de Lei denaars op hun beurt natuurlijk best uit. Tenslotte voelde men zelf het duel tegen Tours ook nog in de benen en als je je dan niet al te zeer behoeft uit te sloven om BOSKOOP - Holland-atleet Theo van de Veer heeft zaterdag in Boskoop laten zien dat er dit winterseizoen op crossgebied terdege rekening met hem ge houden zal moeten worden. In de sterk bezette Floracross over 7800 meter kwam Van de Veer juist iets tekort om de overwin ning te grypen maar het verschil tussen hem en de verrassende winnaar Cees Langelaan uit Delft bedroeg slechts vijf secon den. Bovendien klopte Van de Veer de gedoodverfde favoriet Jan Zethof uit Aalsmeer. Bij de jongens A een ander Hol land-succes via Jan Jansen die bijna spelenderwijs naar de zege liep over 3900 meter. Zyn clubge noot John van Haarlem deed het met een vijfde plaats ook goed. Trouwens, bij de heren bewezen ook enige Bataven-atleten snel uit de voeten te kunnen. Maarten van Maanen werd 16de, Kees van Klink 17de terwijl Ben Kerkvliet een 21ste plaats bereikte in het 160 deelnemers grote veld. Bij de dames, die 3300 m moesten afleggen, geen eremetaal voor Corrie Heemskerk. Wel een pri ma vierde plaats. Cathy van Loon, Holland, liep zich bij de meisjes A over dezelfde afstand wel in de prijzen: derde. Een der de plaats was ook weggelegd voor Wim van Gerven (Spartaan Lisse) by de veteranen die 7800 m voor de kiezen kregen. Nog enkele Leidse suqcessen bij de jeugd: Michel Verstegen (Bat) 2de 2200 m JC, Ruby Jansen (Bat) 3de 1300 m MC, Michel Brusse (Bat) 2de 1100 m JD, Menno Bult (Bat) 3de llOOfn JD, Maroeska v. Waasdorp (Bat) 3de 1100 m MD, Bianca Vermond (Holl) le meisj.pup. deze nimmer gemakkelijk te kloppen tegenstander de baas te blijven is dat alleen maar meege nomen. Slechts twee tempover snellingen waren er nodig om de punten in de knip te stoppen. Voor de eerste werd aangezet na tien minuten, op het moment dus dat nog flink wat toeschou wers onderweg waren. Enigszins verrast door de Groningse zone en door een leuk aanvalsopzetje waarvan vooral Faber en Van Es sen profiteerden raakte Leiden achter met 4-7 en 12-15. Het was even zoeken, maar toen de in topvorm verkerende Emill Ha- gens de juiste oplossing vond lichtte bij 21-19 het scorebord in het voordeel van Leiden op. De voorsprong werd onmmiddel- lijk uitgebouwd tot 28-21 omdat Hagens hulp kreeg van Robert Miller en Bert Kragtwijk. Eerst genoemde was vooral verant woordelijk voor het enorme re- boundverschil door er van de 43 liefst 21 voor rekening te nemen. De Groningenrs kwamen er wat dat betreft niet aan te pas, want slechts 25 afpakkers waren hun deel. Dat Leiden desondanks niet echt loskwam was te wijten aan opnieuw het veelvuldige bal verlies, waardoor Donar de scha de bij rust kon beperken tot 40- 35. Slechts de dunks van Miller, Scores LEIDEN - Miller 21 (21), Hagens 16, Wiel 12 (5), Kragtwijk 11, Williams 10, Van den Bergh 9. Schotpercentage 52, rebounds 43, balverlies 13. DONAR - Moore 20, Van Essen 17, Faber 14, Krikrland 6, Ardon 6, Houttuin 2. Schotpercentage 49, rebounds 25, balverlies 8 Kragtwijk en Williams zorgden voor enige opwinding. Definitief De tweede versnelling bracht de tegenstander definitief op de knieèn. Missers aan Groningse zijde leverde steevast Leids bal bezit uit de rebound op en vanuit de break bepaalden Wiel, Van den Berg en Hagens het verschil na zes minuten op 54-41. Met de, vanwege een neusbreuk, van masker voorziene Jan Ooster huis inplaats van de in foutenlast verkerende Hagens gooide Lei den vervolgens de wedstrijd op slot. Het was zone tegen zone en dus vooral schieten van afstand. Van duelleren onder het bord was nauwelijks sprake. Mikten LEIDEN - De waterpoloênde dames van LZ'86 en De Zijl/ LGB troffen elkaar zaterdagavond in het Vijfmeibad. Na een zeer spannende wedstrijd bleken De Zijl/LGBla mes met 8-9 net iets sterker. Bij de heren in de tweede klasse blijft Vivax het goed doen. Het Groningse Wal- visch werd met 9-6 verslagen. In dezelfde klasse haalde Katwijk een belangrijk punt tegen ZPB. Uitslag 5-5. In de derde klasse leed DKD een grote nederlaag. RZV ver sloeg de Leiderdorpers met 2-14. zijn gebroken neut te besehermen droeg Jan Oostenhuis Het leverde dit aardige plaatje op. tyoore, Faber of Van Essen on zorgvuldig dan liepen de Gronin gers meestal meteen maar terug in eigen verdediging omdat het toch verloren tijd en moeite was om met Miller omhoog te gaan. Toen Sheridan by 70-61 dan ein delijk een press verordonneerde masker. zette coach Eric Kropf (Theo Kinsbergen zit voor zaken in de States) prompt Hagens weer in. Die schudde zyn tegenstanders gemakkelijk van zich af waarna het publiek in de kantine 'de ver loren tyd' kon inhalen. AD VAN KAAM De wedstrijd tussen de dames van LZ'86 en de Zyl/LGB had een veel spannender verloop dan vooraf verwacht kon worden. De dit seizoen goed ges tartte Zyl/ LGB-ladies leken moeiteloos te gaan winnen van een in de on derste regionen verkerend LZ'86. Niets was echter minder waar. Wel kon de Zyl/LGB tel kens een voorsprong nemen maar iedere keer wisten de LZ dames zich weer naast hun oppo nenten te trekken. Tot 7-7 in de laatste periode was alles moge lijk. Een door Ria Hassefras be nutte strafworp vlak minuut voor tyd brak het LZ'86 verzet. Katwijk speelde 5-5 tegen ZPB en haalde zo het deze punt. Zoals al de gehele competitie ontbrak het de Katwijkers aan koelbloedig heid voor het vijandelijke doel. Wel toonden de Katwijkers vol doende vechtlust om in de laat ste periode een 3-5 achterstand alsnog om te buigen in een 5-5 stand. Doelpunten: Hans van Duyvenvoorde 3, Arthur Jonker en Albert v.d. Plas. DKD draait de laatste weken slecht Dat koploper RZV te sterk zou zijn voor de Leiderdor pers stond van te voren vast maar dat het maar liefst tot 2-14 kon op lopen is toch wat te veel. Vivax bewees zich zelf een goede dienst door van de Walvisch te winnen. In Oegstgeest werd het 9-6. Omdat in de top van de twee de klasae B byna alle ploegen puntverlies leden zyn de Oegst- geestenaren nu opgerukt naar een gedeelde tweede plaats, één punt achter leider SZC. In de wedstrijd tegen Walvisch heeft Vivax constant het heft in handen gehad. In de vierde en laatste periode kwam Walvisch nog wel terug tot 7-6. Maar juist toen toonde Vivax karakter. De ploeg die Leo Onderwater we gens een blessure moest missen scoorde onder aanvoering van de uitblinkende Marcel Rompes nog tweemaal en bepaalde zo de eindstand op 9-6. DIRK KLOOS DEN HAAG Marina Hillen van Sportschool Leiden zorgde zater dag voor een knappe prestatie. In Den Haag slaagde zy voor het i tweede dan taekwondo, iets waarin nog weinig andere dames haar voorgingen. Aad van de Luit legde daarnaast met suc ces zyn examen derde dan af en Jaap Dool kreeg zyn eerste streepje. Alleen Peter van Mun- steren moet een herexamen af leggen. LEIDEN/SCHIPHOL - Voor de eerste keer in de nog vrij korte geschiedenis van de Schipholloop bleek gisteren een buitenlandse atleet de snelste. Francois van Camp, afkomstig uit het plaatsje Berchem bij Antwerpen, won de vijfde editie van dit 61 kilometer lange loopevenement over de Ringdijk rond de Haarlemmermeer. De kopgroep in de Schipholloop na ongeveer 40 kilometer: terwijl Henk i Francois van Camp in de versnaperingen bij de verversingspost. n Hoek stug doorgaat graait de Belg (Foto Holvast) AMSTERDAM - Van het steeds uitgebreider wor dende na-seizoen vonden gisteren op de Amstel de roeiwedstrijden plaats, die naar de maand waarin wordt geroeid en het boottype dat wordt gebruikt "November-vieren" worden genoemd. Tot verrassing van velen werd het belangrijkste nummer, de vier met stuurman, gewonnen door een gelegenheidscombinatie die werd gevormd door Florijn en Robbers van Die Leythe samen met De Hoop-roeiers Göbel en de Noor Börnic. De favoriet voor de eindzege, W.K.-deelnemers Ne- reus-Orca, moest zelfs genoegen nemen met de derde plaats, omdat ook Triton uit Utrecht snel ler bleek te zijn geweest. Opvallend was dat de Amsterdams-Leidse scullersploeg kort tevoren haar specialiteit - de dubbelvier - ook al had gewonnen. En al was de tegenstand van RIC daarin minimaal, het betekende toch binnen twee uur twee maal de wedstrijdafstand van 4 kilometer hard roeien. Op zichzelf al een voor treffelijke prestatie, de tijd van het jaar in aan merking genomen. Florijn c.s. waren niet de enige Leidse roeiers, die het genoegen van de overwinning mochten sma ken. Njords damesdubbelvier, voorgeslagen door Heieen Heckman, was drie seconden sneller dan de ploeg van De Laak, die tweede werd. By de junioren won een Leythe-Willem Ill-combi- natie op overtuigende wijze. De ploeg, met daar in Martijn Cohen, die zijn allerlaatste junioren- race roeide, bestond voor driekwart uit W.K.-gan- gers. Tjark de Vries moest, geblesseerd, zijn plaats afstaan aan zyn jongere broer Arald. De lichte roeiers van Asopos-dc Vliet, Frans van der Steen en Bart de Bruyn hadden een vier gefor meerd uit de beste helft van de W.K.-achL Tien seconden kwam de Leidse combinatieploeg te kort om nationaal kampioen Nereus-Gyas-Wil- lem III van de overwinning af te houden. Toch gingen er ook medailles naar de club aan de Dwars wetering: de nieuwelingen vier van Aso- pos-de Vliet ging ruim een halve minuut harder dan de concurrentie. Van Camp was een sterke \i De bescheiden, 37-jarige Belg zette een tyd van 3 uur 49 minu ten 50 seconden neer en dat bete kende een parcoursrecord. Het ging gisteren trouwens toch hard want zeven lopers kwamen bin nen de vier uur bij de finish en dat was in een Schipholloop nog niet eerder gebeurd. Een bewijs dat dit evenement steeds meer kwalitatief sterke atleten trekt. Na vijf jaar raakt de Schiphol loop ingeburgerd in het wereldje van de kilometervreters en be gint deze organisatorisch 'stevig op de benen' staande wegloop naar volwassenheid te groeien. Een voldoening gevende zaak voor de Leidse atletiekvereni ging Holland en de NV Luchtha ven Schiphol die deze klus op aangeven van een aantal enthou siaste lange afstandlopers vyf jaar geleden hebben aangepakt. Dat Van Camp dit jaar de Schip holloop zou winnen was lange tyd onzeker. Al na ruim vyf kilo meter - het startschot viel bij sporthal De Elzenhof op het Schipholterrein - formeerde zich een kopgroep van vyf lopers die tot rond het marathonpunt by- eenbleef. Naast Van Camp nestelden zich vier Nederlanders voorin: Joop Keizer uit Hoorn, Henk Bronswijk uit Naaldwijk, Jan Cornells uit Wageningen en Henk van Hoek uit Bakel. Vooral Bronswyk en Van Hoek maakten veel indruk met hun ge- sleur aan kop en hun overtuigen de manier van lopen. Achteraf brak het veelvuldige kopwerk Bronswyk op. Nadat eerst Cor nells bij het naderen van het ma rathonpunt in de problemen kwam moest even later het duo Brons wijk-Keizer lossen. Van Hoek en Van Camp gingen stug door waarby het opvallend was dat de Belg zich zonder (meefietsende) begeleider moest zien te redden. Het leek hem nauwelijks te deren al deed hy wel steeds bij de verversingspos- ten een forse greep naar de uitge stalde dranken. In de slotfase toonde Van Camp zijn kracht door met enkele tus- sensprints zyn belager Van Hoek af te matten Van Hoek kon nog wel twee keer aanklampen maar moest met De Elzenhof weer In zicht de Belg definitief laten gaan. Het verschil tussen het tweetal liep in de slotkilometer nog op tot ruim een halve mi nuut: 3.49.50 tegen 3.50.22. Een na afloop tamelijk montere Van Camp meldde onderweg nauwelijks in de problemen te zijn geweest "Ik kende het par cours niet maar het belangrijkste is dat je je geestelijk instelt op zo'n afstand van 61 kilometer. En natuurlijk moet je je tussentijden in de gaten houden want in het begin heb je altijd de neiging om te hard te gaan en dat moet je dan in het tweede gedeelte beko pen". Van Camp - pas op z'n 30s- te met atletiek begonnen - maak te die fout niet Zyn landgenoot Lucien van Lanc- ker, vorig jaar tweede en nu zes de in een persoonlijke record tyd van 3 uur 58 minuten 9 seconden, maakte die fout eveneens niet en daarom kon de krom benige Belg als snelste uit het pelotonnetje te voorschijn komen dat vergeefs jacht maakte op de kopgroep van vyf. Van die vijf klopte Keizer in de Cornells als kwam in 3 54 21Van de drie a wezige dames, dae dit loopavon- tuur aandurfden, bereikte de Britse Sin White (ze is van Noor se afkomst maar met een in Ne derland werkzame Brit gehuwd) als eerste de finish na 4 uur 50 minuten en 1 seconde. Marijke Bestenbreur, ook een verdienste lijk schaatsenrydster. noteerde 4 58 17 Van de regionale atleten zaten Ben Hagen en Ad Ulyn, beiden van de Noordwykerhout- se Strandlopers. vry voorin: resp 26ste in 4.34.42 en 27ste ia 4.35.10. Voor Ulyn was het trou wens de vijfde keer dat hy aan de Schipholloop meedeed

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17