RCL laat het afweten Noordwijk: "Met dit punt mogen wij niet mopperen" RB: Nieuw Lekkerland geen luilekkerland FC Lisse geeft zege prijs in slotseconden Quick Boys s< m 7 ?hotloos tegen Bar endrecht Vertrc ►uwen is w eg Katwijk verstevigt koppositie MAANDAG 8 NOVEMBER 1982 Sport WERKENDAM - Zonder al te veel averij op te lopen is Noordwijk zaterdag langs het lastige én ge vreesde obstakel Kozakken Boys gezeild. Lang heeft het er zelfs naar uitgezien dat de roodwitten door een vroeg doelpunt van John Marijt de Werkendammers geheel onder de duim zouden houden, maar ten slotte bemach tigden de Kozakken de gelijkma ker die hun ook stellig toekwam (1-1). Noordwijk-trainer Piet Bu- ter: "Zo lang ik Noordwijk train hebben we in Werkendam verlo ren. Dit is m'n eerste punt hier. Dus dan mag je niet mopperen". Buter was zeer te spreken over de wijze waarop zijn ploeg in de tweede helft had standgehou den. Terecht. Het was duidelijk dat de Kozakken na rust het vuur heftig zouden oppoken om de 0-1 achterstand teniet te doen. Noordwijk liet zich daardoor niet de kop op hol brengen, het ant woordde op de aanvalsstoten heel gedegen. Het ontregelde de Kozakse dreigingen al in een vroeg stadium en deed, eenmaal in de verdediging beland, wat er gedaan diende te worden: de Werkendammers geen meter ruimte geven om aan te leggen. Het was niet zo dat de oude rot Anton Marijt de Noordwijkers overeind moest houden. (Hij had af en toe onkarakteristieke aarze- lingetjes en slordigheidjes die Buter toeschreef aan een nog met voor 100 procent genezen blessure). De gehele roodwitte defensie (Dortmund, Sluis, Strijk en Wendt) weerde zich goed en koel. Voorstopper Wendt (in plaats van de met maagklachten kampende Van Beveren) dreef de gevaarlijkste Kozakken-spits, Philip den Haan, steeds verder terug naar de tweede lijn, waar hij weinig kon uitrichten. Noordwijk hield trouwens behoor lijk tegenspel met de ijverige, maar weinig fortuinlijke Bakker, de af en toe scherpe Bogers en de soms gevaarlijk inschuivende Gerlof. Twintig minuten voor tijd kwam de gelijkmaker: uit een vrijwel stilstaand moment Bü een hoek schop van Boonstoppel was de kleine Dick Damen alle reuzen in de lucht te slim af en zijn kopbal trof fraai doel. In de dug-out kneep trainer Buter hem toen even. "Ik dacht: wat staat ons hier nog te wóchten. Daarom hield ik al twee wissels in gereed heid". Het was niet nodig. De laatste fase ging verrassend ge lijk op. Kozakken Boys drong ook niet zo onstuimig aan (met mogelijkheden ten goede én ten kwade) als vroeger wel het geval was. Het speelde beslist wat be dachtzamer - ongetwijfeld het werk van de nieuwe trainer, de oud-Noordwyk-speler Marcel Kuipers. Voor rust trad Noordwijker in feite defensiever op. met Bakker en Van Hens bergen in de spits en een overmacht aan troepen in het centrum om niet te worden verrast Die opzet vertoonde in de uitvoering nogal wat hiaten (want bij bijv. Jos Smits en John Marijt was er wel de ijver maar niet de vorm), waardoor de Noordwijkers toen nogal eens in de knel kwamen. Het was vooral aan schitterend keeperswerk van Dick Dortmundt te danken dat Anton Marijt en zijn companen het hoofd boven water konden houden. Intussen had Noordwijk, ter sta ling van het eigen moreel, zich zelf wel een mooie opsteker ver strekt In de 16de minuut legde Bogers bij een vrije schop op 20 meter van hef Kozakken-doel de bal breed naar John Maryt en die schoot hard en vlijmscherp langs de ruïne (een "muur" kon het on mogelijk worden genoemd) die de Werkendammers als barrière hadden opgeworpen. De bal vloog langs de kansloze doelman Ottevanger en ketste van de ijze ren stang zo snel het veld weer in dat het scheen of dat via de paal gebeurde. Heel even was er ver warring maar scheidsrechter Van der Spoel en zijn grensrech ter hadden de treffer wel degelijk gesignaleerd. Als in een vertraag de film maakte zich toen vreugde van de Noordwijkers meester. Dat doelpunt was van zéér groot belang Het voedde by Noord wijk de gedachte dat het toch wel kón en het maande de Ko zakken tot enige voorzichtig heid. Vlak voor rust had Noordwyk zich zorgenvrij kunnen maken, toen knappe Bogers-Gerlof c by de afronding aan de weet dat Ottevanger met voor niets al eeu wen het Kozakse doel verdedigt Nul-twee zou ook een heel slech- te afspiegeling van het spelbeeld zijn geweest "Meer dan 1-1 kwam niemand toe", stelde Bu ter na afloop reëel vast RUUD PAAUW LEIDERDORP - In het seizoen 1983/1984 wordt de top van het zaterdagvoetbal uitgebreid met een derde eer ste klasse. Afgaande op het gebodene bij de wedstrijd R.C.L.-Vitesse Delft (0-1) mogen beide ploegen zeer te vreden zijn met deze uitbreiding. Een consequentie van het verbre den van het meest vooraanstaan de zaterdaggebeuren is namelijk, dat in tegenstelling tot de gebrui kelijke vijf degradanten uit twee klassen er dit seizoen slechts één vereniging af moet dalen naar de tweede klasse. R.C.L. en Vitesse hadden afgelopen zaterdag zelfs de grootste moeite om dat niveau te bereiken. Trainer Jan van Baaren en zijn mannen waren niet bepaald opti mistisch richting Leiderdorp af gereisd, want in de zeven voor gaande ontmoetingen moest men liefst zesentwintig tegen treffers incasseren. Aanvallend moet het bij de Delftenaren voor namelijk komen van aanvoerder én linkerspits Peter van der Meer, die echter in zijn traditio nele opponent Hans Braat een zeer moelijk te passeren tegen stander aantrof. Terwijl Van der Meer door de goed geconcen treerd verdedigende Braat prak tisch onzichtbaar gemaakt werd, tekende het andermaal zijn klas se, dat hij toch aan de wieg stond van het enige doelpunt van zijn ploeg. Onmiddellijk na het beginsignaal van de goed leidende scheids rechter Mulder trok de Leider- dorpse Racing fier ten aanval. Aan de andere zijde echter ont stond de eerste doelrijpe kans van de wedstrijd, toen Hans Steutel na goed voorbereidend werk van Wim de Jong alleen voor keeper Peter van der Heij den verscheen, die echter op be kwame wijze deze Delftse po ging verijdelde. R.C.L. bleef het initiatief houden en drukte Vi tesse steeds nadrukkelijker naar achteren. Het verdedigen werd de bezoekers wel erg simpel ge maakt, doordat de Leiderdorpse aanvallers alle vier steeds weer het centrum opz.ochten. De beide vleugelspitsen Pierre van Ge- merden en Erik van Doeselaar trokken allebei steeds weer naar binnen, waar Benny Heemskerk en aanvoerder Dick van der Bijl zich uiteraard ook al bevonden. In de vijfentwintigste minuut mocht Peter Siera een vrije schop nemen en hij speelde Heemskerk aan, die van dichtbij langs goalie Paul Oortwijn schoot, maar op de doellijn Ro nald Vermeulen redding zag brengen. Tien minuten later kop te diezelfde Vermeulen volledig vrijstaand naast het doel van Van der Heijden. Weer vijf minuten later mocht Peter van der Meer op links een vrije trap nemen. Voortreffelijk liet hij de bal weg draaien van het doel, precies op het hoofd van Ronald Vermeu len, die nu wel, te weinig gehin derd door Cees Ruis, raak kopte (0-1). Pech R.C.L. toog weer rustig ten aanval, alsof er niets gebeurd was en vlak voor de rust had de ploeg bepaald pech, toen Dick van der Bijl met een schitterende half- volley de paal naast Oortwijn trof. Ook na de rust kende de thuisclub een optisch overwicht, maar steeds weer zocht men el kaar op in het centrum van de aanval, zodat elke verrassing uit bleef. Beide partijen werden bij zonder vriendelijk voor elkaar, want de ontelbare momenten van balverlies brachten telkens de club in een afwijkend shirt in balbezit. De bezoekers waren zo'n kwartier in de tweede helft volledig leeggespeeld en beperk ten zich toen al tot het spelen op behoud van de bal zonder direct aanvallende bedoelingen. Juist toen had R.C.L. het speelveld breed moeten maken om het conditionele overwicht uit te buiten. De meeste aanvallen van de man nen van trainer Theo de Waard waren slordig van opzet en zon der enige overtuiging, maar des ondanks kreeg men verschillen de goede mogelijkheden. In het eerste geval was er sprake van pech, toen een half volley van weer Dick van der Bijl via de lat overging. In beide andere geval len faalden Erik van Doeselar en Peter Siera. Laatstgenoemde zelfs van dichtbij voor een totaal leeg doel. Een winnend Vitesse haalde zodoende moeizaam de eindstreep en trok hiermee R.C.L. naast zich op de laatste plaats op de ranglijst. JAN VAN DUYN L sich een weg te banen door de defensie v LISSE - Voor de vijfde maal in dit seizoen is een wedstrijd van FC Lisse in de slotseconden beslist. 's-Gravenzande SV was zaterdag op bezoek bij de ploeg van Tals- ma. Pal voor het eindsignaal brachten de Westlanders de ba lans in evenwicht: 2-2. Een juiste uitslag van dit spannende duel, waarin de wind bepaalde welk team mocht aanvallen. Hoewel Lisse als eerste de steun- had van deze "stevige spelbepa ler", was het 's-Gravenzande dat de score opende. Arie Voogd profiteerde namens de Westlan ders van een aarzeling in de Lis- ser-defensie en gaf Nico Groene- weg het nakijken: 0-1. Lisse her stelde zich knap van deze vroege tegenslag en onder aanvoering van Frans van der Laan trokken de geelhemden massaal naar vo ren. De gehele eerste helft speel de zich vervolgens af op de helft van de bezoekers. De vele hoge ballen voor het doel leverden evenzovele gevaarlijke situaties op. Doelpunten evenwel vloei den er vooralsnog niet uit voort Ruud Bröring en Rob Suttorp verschenen alleen voor de onze kere doelman Korpel maar de precisie ontbrak by de beide spitsen. Jan van Slooten slaagde er wèl in de doelman te passeren maar zag tot zijn ontzetting de bal aan de verkeerde kant van de paal verdwijnen. Na een half uur was het wèl raak en over dit doelpunt van Ruud Brö- nng zullen de Lissenaren nog lang praten. Staande op de mid denlijn ontving Bröring de uit trap van Korpel. Onmiddellijk zond hij de bal terug richting doel. De verbaasde Korpel wist het leer nog aan te raken maar kon het "doelpunt van het jaar" niet meer voorkomen: 1-1. Op slag van rust werd het verdiend 2-1 voor Lisse. Rob Suttorp ver zilverde een strafschop, toege kend omdat Van der Meer een schot van Sjoerd Boot met zijn handen raakte. Na de thee zag het spelbeeld er an ders uit. Lisse stond met de rug tegen de muur maar echt in de problemen kwam de ploeg niet Daarvoor zat er te weinig overleg in het spel van de opponent In de counters van Lisse school meer gevaar en Bröring kreeg tot tweemaal toe de gelegenheid de strijd te beslissen. De ex-Noord- wijker schoot echter tè gehaast over. Het slotofTensief van de gasten resulteerde in de negen tigste minuut in de einduitslag: via een Lisser-been trof Ger Oos terveen doel: 2-2. PETER VAN LEEUWEN KATWIJK - "Het zelfver trouwen is weg, daarom ben ik met dit gelijke spel tegen een goede ploeg als Barendrecht best tevre den". Quick Boys-trainer Berry Janse hield oog voor de realiteit. Het pu bliek mocht dan na de 0-0 ietwat mokkend en onte vreden de tribunes van Nieuw Zuid hebben verla ten, Janse besefte terdege dat dit gelijke spel in we zen een hele meevaller was. Enerzijds omdat Ba rendrecht gevaarlijker was dan de thuisclub, an derzijds omdat er de klad in de Katwijkse doelpun- tenmachine zit. In het nieuwe spelershome van Quick Boys wenste een goedge luimde Janse daar best zijn zegje over doen: "Kijk de spelers staan onder grote druk omdat het pu bliek prestaties van hen eist. Zo lang er makkelijk wordt ge scoord, vormt dat geen pro- LEIDEN - Door de forse c ning op MW'27 en het punten verlies dat Heinenoord en Hoek se Boys leden, heeft Katwijk zijn positie aan de kop versterkt. Reeds in de 2de minuut sloeg Katwijk tegen MW'27 toe. Een afstandschot van Peter van der Boon sloeg als een granaat tegen het nylon. (0-1). Na de hervatting T6F Leede sloeg Katwijk weer toe. In de 48ste minuut schoot de voluit) sprintende Mart van der Plas on houdbaar 0-2 in. In de 75ste mi nuut vergrootte dezelfde speler de voorsprong naar 3-0. In de 80ste minuut wisselde Katwijk een tweetal spelers. Daardoor was de organisatie even zoek en bracht MW de achterstand tot 1-3 terug. Maar Jan van Duyn be paalde de eindstand op 1-4. In een matig gespeelde wedstrijd is Ter Leede er tegen SVPTT in de laatste minuten in geslaagd de volle winst te pakken. In het eer ste half uur kreeg doelman Hans Zwaai van SVPTT een spervuur van schoten te verwerken. In de tweede helft ontwikkelde zich hetzelfde eenzijdige spelbeeld. Ter Leede bleef aandringen, maar SVPTT bleef met snelle counters toch wel gevaarlijk. In de 87ste minuut veroorzaakte Timmy van Rooy een strafschop die door de na twee maanden weer aanwezige Nico van der Fange feilloos werd benut. (1-0). bleem. Nu het even niet wil luk ken knaagt dat echter aan het zelfvertrouwen. Je ziet het aan de spelers. Komen ze in kansrij ke positie, dan zijn ze onzeker en missen ze net de scherpte om te scoren. Martin van der Plas is daar een goed voorbeeld van, ie dereen roept dat hij te dik is. Wat is het gevolg? Hij eet nauwelijks meer, drinkt alleen maar Spa, wordt daardoor echter juist veel te slap en heeft geen geloof meer in eigen kunnen. Daarom ga ik niet zomaar met verwijten rond strooien. Iedereen werkt er kei hard voor, meer kan ik niet van ze eisen. Als het dan even tegen zit is er voor mij geen man over boord. Vorig jaar konden we nog maar net meekomen, dat ligt nu toch al even anders." Na het ongelukkige treffen in Spy- kenisse stond Quick Boys op Nieuw-Zuid niet te popelen om opnieuw in de counterluren te worden gelegd. Temeer omdat Barendrecht in kwalitatief op zicht heel wat meer in zijn mars heeft dan Spijkenisse. Freek Rienks ontfermde zich nauwge zet over de gevaarlijke Cor Pot De voorstopper kweet zich welis waar goed van zijn taak, hetgeen echter wel ten koste van zijn op bouwende kwaliteiten ging. Niet dat Rienks zich niet met de op bouw bemoeide, maar van zyn voeten verdween ditmaal vrijwel geen op maat gesneden pass. Daar op het middenveld spelers als Huug Aandewiel en Johan Jonker de functie van spelverde ler ook (nog) niet volledig is toe vertrouwd, kostte het de Katwij- kers moeite om het spel naar zich toe te trekken. Laatste man Bas Hokke regeerde in de achterhoe de van Barendrecht bovendien 2 vorst. •an Duyn (niet zichtbaar) heeft uanuit kansrijke positie slechts het zijnet getroffen. Quick Boys-speler i Rooyen ziet dat tot zijn schrik, Bas Hokke (7) tot zijn genoegen. <P*U IM*«Ü de om de gasten te verontrusten. Hokke c.s. ruimden alles wat er te ruimen viel en hielden de 0-0 vry moeiteloos intakt. RUUD DOBBELAAR Een paar keer ging Hokke echter te hautain te werk. Slippertjes van de Barendrecht-aanvoerder leid den ertoe dat Aandewiel in de 20ste minuut de kans kreeg om een fraaie tuimeling in het straf schopgebied te maken, een actie die evenwel met niets werd ge honoreerd. Even later diende goalie Scheffers met de vinger toppen te redden op een inzet van Jonker. De kwaliteiten van Barendrecht bleken zich niet tot de defensie te beperken. Onder auspiciën van middenvelder Ben Rüter en de opkomende Hokke wisten de bezoekers in de loop van de eerste helft meer en meer tegenstoten te plaatsen. Eerst treuzelde Pot echter te lang. ter wijl in de slotfase de doorgebro ken Van Veelen tot tweemaal toe op Theo Guyt strandde en ver volgens Klepke na een combina tie met Pot faalde. Quick Boys stelde daar een gemiste kans van Jaap van Duyn tegenover, die, reeds langs doelman Scheffers, de bal vanuit een moeilijke hoek naast schoot Na de rust had Quick Boys de te genstoten van Barendrecht beter onder controle. Toen bovendien Frank van der Kley voor Mart van der Plas in het veld kwam ("Hij heeft vanwege de militaire dienst de hele week niet meege- traind, dan kan ik het t.ov. de an deren niet maken om hem in de basis te zetten", aldus Berry Jan se), begonnen de Katwijkers zelfs aan te dringen. De snelle Van der KJeij liet zien momen teel de enige tc zyn die voorin een mannetje voor schut kan zet ten. Dat was echter niet voldoen- Autosport - Alain Prost heeft giste ren in Melbourne in een Ralt de officieuze GP van Australië ge wonnen. Jacques Lafitte werd tweede. Bij de trasining raakte Nelson Piquet gewond aan zyn rechtervoet Atletiek Meer dan 100.000 Engel sen hebben zich aangemeld voor de marathon van Londen die op 27 april wordt gehouden. Er kun nen 'slechts' 18.000 lopers deel nemen. NIEUW LEKKERLAND - Voor Rijnsburgse Boys was Nieuw Lekkerland zaterdag geen voet- balluilekkerland, eerder mocht van een rampgebied worden ge sproken. Want behalve dat de voetballers van trainer Arie La gendijk in het rustieke dorp aan de Kinderdijk de eerste competi tienederlaag (2-0)"moesten slik ken, was daar ook nog de voortij dige uitsluiting van Gé Perfors. Al geboekt wegens shirtjetrek- ken haalde de technisch begaaf de mandekker dertien minuten na de pauze de plaatselijke ver dediger Van Wijk van achteren onderuit. Scheidsrechter Van Nimwegen: "Bovendien gaf Per- fors die speler nog een trap, dat kon ik niet tolereren". Rijnsburgse Boys beleefde derhal ve in Nieuw Lekkerland een dubbele ontluistering, die feite lijk onnodig war Hoewel gehan dicapt door de afwezigheid van Nico Kuyt (geschorst), Martin Toet (ziek) en Marcel van der Blom (enkelblessure), herbergde RB ook met de 'invallers' Wim Driebergen, Rob Gillissen en Paul van der Blom meer kwali teit en allure dan de thuisclub. Ofschoon matig positiekiezend en amper bewegend laveerde RB in de openingsperiode het locale elftal toch in een wijkende posi tie. Chaotisch Maar al poogden libero Jack Manu- putty, Wim Driebergen en Paul van der Blom enige orde in de dikwijls chaotische aanvalsop bouw te scheppen, meestal lie pen de combinaties voortijdig dood op het overbevolkte mid denveld. Aangezien de Nieuw Lekkerlanders er in de eerste helft een eer in legden de knik ker na balverovering meteen weer bij de tegenstander in te le veren, kon het gebeuren dat RB zeker in de eerste veertig minu ten dichter in de buurt van de openingsgoal kwam dan de te genpartij. Voorin gaven de voor posten Henk Merbis en Rob Gil lissen echter zowel in de combi natie als in de afwerking perma nent een brevet van onvermogen af. Nu ook de goed spelende Driebergen twee fraaie afstand sprojectielen over het raakvlak zag suizen, groeide het in eerste instantie wankele zelfvertrou wen bij Nieuw Lekkerland. De door volksmenner Ton de Hoop getrainde, met uitzondering van spelbepaler Van der Ham niet door al te veel capaciteiten ge hinderde voetballers pakten de onvoldoende trefzekerheid aan Rijnsburgse kant dankbaar op om zelf enige offensieve initiatie ven te ontplooien. Traditioneel werd weer de lange, lucrake trap aangesproken. Voor De Hoop re den zyn dug-out herhaaldelijk als een soort weermannetje de rug toe te keren om de aanhang op te poken. Nieuw Lekkerland veranderde van een lieflyk plaatsje weer eens in een hol, waar het geducht kan spoken. Massaal gesteund door de toekij kende dorpsgenoten bet het nu ontstuimige Nieuw Lekkerland andere waarden gelden dan tech niek en tactiek, begrippen als mazzel en pech gingen een eigen leven leiden. Slijtageslag De wedstryd kreeg het aanzien van een bikkelharde slijtageslag. Bij een minder alerte scheidsrechter dan Van Nimwegen zou deze confrontatie ongetwijfeld gie rend uit de hand zijn gelopen. Hij volgde het spel op de voet. was steeds ter plaatse om de talrijke overtredingen te bestraffen. Na rust moest behalve Gé Perfors dat ook Jeroen Koudstaal aan den lyve ondervinden, nadat hy de voor Peter Hogewonmg geko men John Manuputty had neer- gemaaid. Gezegd moet wel wor den dat Van Nimwegen al te tole rant optrad tegen De Hoop. In- plaats van de te laat uitgedeelde boeking had hy die notoire on- dermyner van het gezag naar de tribune moeten sturen. De Hoop had zijn werk als voorzegger en bespeler van het pubbek toen al gedaan. Vlak voor rust had vanaf ünks de ongedekte Arie van der Ham de gretig inkomende Kees Koudstaal kunnen bedienen: 1-0. Voor Arie Lagendijk alle aanlei ding af te stappen van het 4-4-2 concept; met John Manuputty voor Peter Hogewoning zette de trainer zyn manschappen aan tot pressie op de veste van de veel rebounds weggevende Jan de Vos. Dat lukte aanvankelyk ook wel. al bleven Merbis en Gillis sen hardnekkig falen. Maar na dat Perfors door Van Nimwegen van verdere deelneming aan het rommelige duel was uitgesloten, kwam het plan van Lagendyk op losse schroeven te staan Achter in schoof zowel Johan de Kroon als Jack Manuputty op by balbe zit, alleen Wim Driebergen bleef achter. Zodat die laatste by bal verbes geregeld tegenover de spitsen Kees Koudstaal en Kees de Bruin kwam te staan. In de 62ste minuut kon ook hy die De Bruin 2-0 binnen. Dat daarna Gillissen een goal wegens ver meend buitenspel zag afgekeurd en Jack Manuputty met een hoofdwond moest uitvallen, gaf eens te meer aan dat Nieuw Lek kerland zaterdag voor RB geen voet ball uilekkerland, maar een rampgebied was. GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15