Oude fouten, nieuwe uitkomst 4» AZC berooft Zijl van alle illusies Willem II nog te licht Cor Brom nu naar PEC Zwolle Feyenoord wint nu ook slechte wedstrijden MAANDAG 8 NOVEMBER 1982 ZWOLLE (GPD) Vandaag wordt bekend of Cor Brom de nieuwe hoofdtrainer van PEC Zwolle zal worden. Manager Henk van Ginkel heeft Brom het afgelo pen weekeinde benaderd met het aanbod de in degradatie verkerende Zwolse equipe tot aan het einde van dit seizoen onder zijn hoede te nemen. Brom heeft weliswaar bedenktijd gevraagd tot vandaag, maar PEC Zwolle gaat er - mede gelet de positieve gesprekken met de trainer - van uit dat Brom defi nitief de opvolger wordt van Bas Pauwe jr. Naar aanleiding van de teleurstellende resulta ten van zijn ploeg en de daarop volgende kritiek nam Pauwe enkele weken geleden zelf ont slag, nadat hij in eerste instan tie de coaching al vrijwillig had afgestaan aan zijn assistent trainer Rinus Israel. PEC Zwolle heeft voor het vinden van een opvolger voor Bas Pau we gebruik gemaakt van de spe ciale WON(trainersvakbond)- lijst, waarop alle namen van Nederlandse oefenmeesters voorkomen die momenteel werkloos zijn. Na raadpleging van die lijst kwam de naam van Spitz Kohn naar voren als meest geschikte kandidaat. „Maar Kohn heeft de voorkeur gegeven aan FC Twente", aldus Henk van Ginkel. „Daarna heb ben we de tweede man op onze verlanglijst gebeld, Cor Brom dus". Cor Brom kwam dit jaar zonder werk te zitten, nadat hij aan het einde van het vorige seizoen op stapte bij het Belgische RWDM. Brom kon zich niet verenigen met het aan- en verkoopbeleid van voorzitter L'Ecluse. Daar voor was Brom ook al werk zaam bij een Belgische club: Waterschei, waarmee hij onder meer beslag wist te leggen op de Belgische beker. In zijn 'Neder landse' periode trainde hij Sparta (twee seizoenen) en Ajax, waarmee hij kampioen werd en de KNVB-beker ver overde. Sport K. m Met ruime zege in bekerfinales ROTTERDAM - Binnen één week is de Zijl/LGB van al zijn illusies beroofd. In de met b-11 verloren bekerfinale maakte AZC/Microlife gisteren nog eens duidelijk dat het zegepad dit seizoen enkel en alleen door de Alphense ploeg wordt betreden. En dus niet door de formatie van Rob Schouten, hoewel de coach nog zo optimistisch in zijn voor spellingen was geweest. Met de donkere cap verovert Albert Spijker de bal op zijn belager Erik Noordegraaf. Ondanks dat spelers van allure naar de concurrentie in Hilver sum en Alphen toezwommen, bleef de trainer van de Kooiclub in een titel geloven. Gezond opti misme, maar de twee ontluiste rende nederlagen moeten toch ook Schouten weer terug in de realiteit hebben gebracht. De 16- 7 uitslag van vorige week die "om wraak schreeuwde" werd niet gewroken omdat het team uit de Sleutelstad de kwaliteit ontbeert om de Alphense oppo nent een hak te zetten. Goed, de Leidenaars hebben de be schikking over de beste waterpo- loér van yederland, maar ook met Stan van Belkum kan de Zijl/LGB niet tippen aan AZC, zoals gisteren nog eens werd on derstreept Tegenover de Leidse international kan George Geurt- sen echter een keur van getalen- ROTTERDAM - Het zal van het nieuwe bestuur afhangen of Hans Kraay bij Feyenoord blijft. Vinden de opvolgers van Couwen- berg, Van Walsum en Dijk, die op 22 november worden be noemd, de huidige „nooit op zondag"-situatie rond de hoofdtrai ner werkbaar, dan blijft Kraay gewoon aan. „Als ze willen dat ik doorga, zal ik dat doen; willen ze dat niet, dan zouden mijn dagen by Feyenoord geteld kunnen zijn", aldus Kraay zelf. „Het nieuwe bestuur moet zich over de situatie buigen en een beslis sing nemen". „Maar dat was al langer bekend", zegt Kraay, die dan ook niet begrijpt dat zijn interview in Studio Sport van gisteravond zo veel telefoontjes opleverde. „Ik heb niks nieuws gezegd. Alleen in de aankondiging werd wat anders gesteld, maar die heb ik niet gemaakt. Mijn dagen als coach zijn inderdaad geteld, maar dat was al zo sinds ik besloot niet meer bij wedstrijden in de dug-out plaats te nemen. Die situatie is inderdaad niet ideaal en kan ook niet eeuwig duren, maar het nieuwe bestuur moet zich daarover maar uitspreken". Dat de nieuwe mannen (onder andere de oud-eerste elftalspelers Kerkum en Steenbergen) iets anders willen, lijkt op voorhand onwaarschijnlijk nu op de achtergrond nog altijd dreigt dat de afgestoten tweede trainer Clemens Westerhof dan weer in dienst zal moeten worden genomen. Halve finales AZC-DZV 17-5 Zijl-Het Ravijn 13-7 Finale AZC-Zijl 11-6 Eerste periode 0-1 Buunk, 0-2, Pielstroom, 0-S Noorde graaf Tweede periode 1-3 Ale* van Belkum (man meer), 1-4 Mirea (man meer), 1-5 Buunk, 2-5 Stan van Belkum, 2-6 Noordegraaf (man meer) Derde periode 2-7 Noordegraaf, 2-8 Noordegraaf, 3-8 Vreeburg, 4-8 Vreeburg (man meer), 5-8 Stan van Belkum, 5-9 Buunk, 6-9 Stan van Belkum Vierde periode 6-10 Verboom, 6-11 Noordegraaf ROTTERDAM - Hoewel de leiderspositie anders doet vermoeden, roept Feyenoord af en toe sterke herinneringen op aan vorig seizoen. Vooral tegen de zogenaamde „kleintjes", waar de Rotterdamse ploeg per defini tie op moet letten, wil het ook in deze competitie nogal eens héél wat minder gaan. Gebrek aan concentratie tegen dat soort tegenstanders leidt er vaak toe dat het niet zo loopt zoals het zou moeten en is dat het geval, dan zijn binnen het team van „afstandsbestuurder" Hans Kraay onmiddellijk een aantal oude fouten zichtbaar. De enige verandering is eigenlijk dat Feyenoord dit soort slechte wedstrijden tegenwoordig win nend afsluit en dat alleen bepaalt tot nu toe-het GROTE verschil met de dramatische vorige jaar gang. Veel beter dan toen slagen de Rotterdammers erin misstap pen te vermijden, hetgeen Fortu- na S gisteren in de Kuip moest ondervinden. De eredivisie-de butant was 80 van de 90 minuten gelijkwaardig aan de partner (hetgeen werd uitgedrukt in een gelijke stand bij de rust), maar verloor een paar minuten het hoofd en kreeg daarvoor direct de rekening gepresenteerd: 4-1. Vertekend Het waren cijfers die een verte kend beeld schetsten van de koude confrontatie, waarvoor aanvankelijk niemand van de bijna 18.000 klanten warm kon lopen. Feyenoords zondag- woordvoerder Ab Faflé besefte het met zijn constatering „dit ging moeizaam, erg moeizaam"; zijn collega Frans Körver bena drukte het met de opmerking dat hij „heel lang aan een gelijkspel" had gedacht. Tot 29 minuten na de rust had de oefenmeester van de Limburgers reden voor zijn optimisme. Zon der de geblesseerde Huub Smeets en de geschorste Tini Ruys had hij weliswaar noodge dwongen moeten afzien van een brutale tactiek („als ik die twee er wel bij had gehad, was ik hier begonnen met drie spitsen die ik na de rust op Van Hanegem had laten jagen om Feyenoord onder druk te zetten"); ook nu hij met Zuidersma en Augustin slechts twee man voorin had, kon hij lang blyven hopen bij de gratie van de tegenstander. door het centrum en weinig over de flanken en solliciteerde op die manier zelf naar de 1-1 die Hans Zuidersma vlak voor de pauze met een knappe kopbal in de vlucht liet afroepen. Fortuna leek daarmee direct de basis te hebben gefundeerd voor de de ling, want ook na de rust (waarin Stafleu vervangen was door Hoekstra) kon de tegenstander nauwelijks imponeren. Feyenoord verviel zelfs in nog meer oude fouten nu in het pres sievoetbal met vier spitsen het tempo werd opgeschroefd. Het veld werd veel te lang omdat de aanvallers gewoon voorin bleven staan zonder ooit uit de dekking te stappen, van achteruit begon nen weer allerlei verdedigers naar voren te hollen en wat het belangrijkste was: er werd weer veel te veel gelopen met de bal. „Terwijl je juist dan de bal het werk moet laten doen", zoals Van Hanegem voor de zoveelste keer maar weer eens doceerde. „Maar ja, de spitsen waren niet te bereiken. Beweeg nou eens, was ze gevraagd in de rust, dan gaan ze daarna drie keer staan huppe len en dan denken ze dat ze be wogen hebben". Vorig seizoen zou Feyenoord op zo'n moment met een uitval te recht gewezen zijn, nu werd de zaak achterin wat meer dichtge houden omdat Van Hanegem de strikte opdracht van Kraay heeft gekregen te blijven „hangen" en omdat Fortuna aanvallend niet veel kon. Net zo weinig als Feye noord in die fase, waarin Gullit en Jeliazkov er een wedstrijd van leken te maken wie zich het best kon verstoppen. Gullit won ten slotte moeiteloos, nu zijn Bul gaarse collega de woorden van Faflé („hij kan altijd iets onver wachts doen, daarom heb ik hem niet gewisseld") waarmaakte. Jeliazkov hielp zijn ploeggenoten over het dode punt heen met zijn doelpunt in de 74e minuut en Houtman maakte Feyenoord vervolgens met twee snelle tref fers weer springlevend. Mede dankzij de jonge en kleine, maar zeer brutale Mario Been, inmid dels gekomen voor Vermeulen, werden de herinneringen aan het vorig seizoen in de slotfase weg gevaagd. Feyenoord zou er goed aan doen in dubbel opzicht op de kleintjes blijven letten. PAUL DE TOMBE het dode punt. Hij scoort 2-1 voor de Rotterdammers. Fortuna-doelman Feyenoord immers scoorde dan wel de snelle goal die gewoonlijk nodig heet te zijn om over zulke soort tegenstanders heen te den deren, maar de fraaie solotreffer die Michel Valke in de elfde mi nuut scoorde, wekte geen inspi ratie, maar werkte eerder ave rechts. Als die niet gevallen was, dan zou dat achteraf ongetwij feld als oorzaak zijn aangewezen voor de terugval, nu klonk als verklaring uit de mond van Faflé dat „de tweede goal te lang uit bleef'. Knap Hoe dan ook, Feyenoord viel sterk terug, speelde veelvuldig dom TILBURG (GPD) - Een sportieve genoegdoening heeft de rentree van Toine van Mierlo bij Willem II gistermiddag nog niet opgele verd. Integendeel zelfs, de Tilbur- gers verloren op een simpele ma nier met 0-3 van landskampioen Ajax (zonder de geblesseerden Cruijff en Schoenakerwaar door de ze nu de laatste plaats op de ranglijst van de eredivisie de len met provinciegenoot NAC. Bovendien liep Arthur Hoyer na een botsing met Ajax-doelman Piet Schrijvers een blessure op, die hem hoogst waarschijnlijk voor enkele weken op non-actief zal zetten. Het enige positieve voor de Tilburgers was in feite dat er zich onder de 16.000 toe schouwers enkele sponsors bevon den, die ter plaatse zoveel geld op tafel legden, dat Willem II de eerstkomende competitiewed strijden op de zaterdagavond zal kunnen spelen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling dat Willem II zaterdag avond de lichtinstallatie, die meer dan een jaar wegens de steeds toenemende schuldenlast van de Brabanders niet ontsto ken had mogen worden, officieel in gebruik zou nemen. Ajax kon daaraan evenwel geen medewer king verlenen, omdat sinds kort Ajax zonder Cruijff simpel naar winst enkele spelers hun militaire dienstplicht vervullen zij zouden pas op een te laat tijdstip be schikbaar zijn voor het duel. Noodgedwongen zal Willem II nu pas eind deze maand, wanneer het degredatie-duel met streekge noot NAC op het programma staat, zijn eerste lichtwedstrijd kunnen spelen. Waar Ajax geen enkel risico wilde nemen met niet geheel fitte spe lers, daar zette Willem I I-oef en- meester Brouwer gisteren meteen al Toine van Mierlo in, hoewel de tot eind dit seizoen op huurbasis van Birmingham City overgeno men ex-PSV'er de laatste dagen nauwelijks enige nachtrust had genoten. „Daarom ook", aldus Van Mierlo, Irzat ik in de tweede helft volkomen vast. Ik ben nog blij dat ik het eind van de wed strijd heb kunnen halen. Mijn be nen leken dat laatste half uur wel van elastiek". En dat gold niet alleen Van Mierlo, ook verschillende van zijn team genoten zaten er helemaal "door". Daarom was het onbe grijpelijk dat Ajax niet verder kon komen dan een 3-0 zege, waarbij de laatste treffer door Rijkaard pas in blessuretijd werd gescoord. Aad de Mos: „Wij hadden tegen Willem II duidelijk problemen met de opbouw. Daar door zag je bij herhaling dat de bal maar weer terug op Schrij vers werd gespeeld. Met Cruijff in het elftal zou dat per se niet zijn gebeurd. Hij stuurt ze achterin weg en zorgt er dan zelf wel voor dat het verder allemaal vanzelf loopt". Ondanks dat slaagden de Ajacie- den er wel tn tot tweemaal toe een doelpunt te produceren op mo menten dat Willem II het spel iets nadrukkelijker naar zich toe be gon te trekken. In de twaalfde minuut al schoot Molenaar uit een afgemeten pass van Vanen burg de bal achter de Tilburgse goalie Verkerk, terwijl Vanen burg zelf - na een schot van Möl- by, dat Verkerk niet helemaal goed onder controle had kunnen krijgen - in de elfde minuut van de tweede helft voor een 0-2 stand zorgde. In feite dus twee fouten van Willem II. Hoofdschuldige was tot twee maal toe Cees Krijgh. Toch wen ste Willem II-oefenmeester Brou wer die twee doelpunten niet he lemaal op zijn rekening te schui ven. Brouwer: Jn feite is de gehe le opbouw bij Willem II van ach teren uit nog erg amateuris tisch". De Willem //-aanval ivas dan één helft lang met de komst van Van Mierlo enigszins versterkt, maar de ploeg had m 1 uitzondering van doelman Verkerk toch te wei- nip inhoud om Ajax werkelijk te genstand te kunnen bieden. Waarvan de Ajacieden zich ken nelijk ook bewust waren. Zeker na die snelle eerste treffer van Keje Molenaar. Vanaf dat mo ment behoefden de Amsterdam mers niet meer zo nodig en ver vielen ze in een plichtmatig spel letje. Met uitzondering dan van Gerald Vanenburg, door Rijvers niet goed genoeg bevonden voor de Oranje-selectie. Vanenburg probeerde er tenminste nog iets van te maken en speelde erg gre tig. De andere Oranje-kandidaten vie len nauwelijks op. Rijkaard liet zich als voorstopper door Nele mans teveel uit zijn spel halen en kreeg daarvoor van scheidsrech ter Manuel een gele kaart; de bei de vleugelverdedigers Ophof en Boeve konden zich geen moment met de aanval bezighouden om dat zij zich moesten concentreren op Van Mierlo en Gozems, terwijl KiefX er niet in slaagde zich ook maar één keer aan de bewaking van Huijbregts te onttrekken. teerde spelers het water instu ren. die stuk voor stuk een wed strijd kunnen beslissen. Schou- tens zevental 'beantwoordde' die surplus aan techniek in de finale (daarin via 13-7 winst op Het Ra vijn gekomen) dan ook logisch met hard werken. De mentaliteit bracht de Zijl ver. Erg ver zelfs, maar op het moment dat de 'aan sluiting' bij 6-10 uit het water ge tild kon worden gaven de Leide naars niet thuis. Opgelegde kansen kreeg de Zijl in die vierde periode, maar de bal len vlogen in de richting het na bijgelegen Sparta-stadion in- plaats van achter de uitstekende Ruud Misdorp. "Dat was pech", vond Rob Schouten, maar derge lijke kansrijke mogelijkheden dienen natuurlijk wel tot doel punten gepromoveerd te wor den. Paal, lat en Misdorp uiter aard stonden Leids succes in de weg, waarna AZC het karwei koel afmaakte en vervolgens de champagne uit de beker naar binnen mocht slurpen. Over de afloop van dat AZC-feestje was George Geurtsen vooraf nog benauwd geweest Hij had een wedstrijd met "nangheidjes" verwacht "Niet met de spelers van de Zijl, maar met het Leidse publiek". Volgens Geurtsen was dat vorige week nogal tekeer ge gaan, terwijl een "ophitserig" ar tikeltje in het bondsorgaan Zwemkroniek een spannings veld om het duel had geweven. Het bleek allemaal mee te vallen, hoewel Geurtsen midden in de i be- Een "schreeuwende" dame op de tribune tastte het concentratie vermogen van de jeugdinterna- tional aan, waardoor Geurtsen het beter achtte "met de belang rijke wedstrijd tegen HZC/de Robben in het vooruitzicht" zijn 17-jarige pupil de toegang tot het bekerduel verder te ontzeggen. "Liever speel ik een wedstrijd zonder publiek, dan met een stel letje van die schreeuwerds op de banken", oordeelde Geurtsen. De competitietopper tegen HZC was er volgens de Alphense trai ner ook de oorzaak van dat AZC gistermiddag bepaald niet in goede doen was. "Ik wilde geen risico nemen. Wat heb ik aan schorsingen en blessures voor zo'n belangrijke wedstrijd". Ton Buunk meende dat de eerder met 17-5 gewonnen halve finale tegen DZV van negatieve in vloed was geweest. Indirect had dat het mindere Alphense spel tot gevolg. "Het ging allemaal zo gemakkelijk. Met die winstpartij van vorige week in het achter hoofd wisten we eigenlijk van te voren dat het niet mis zou kun nen gaan", vertolkte Buunk de AZC-sfeer voor de eindstrijd. De zelfverzekerde houding kwam de Alphense inspiratie bepaald niet ten goede. Niettemin besloot het zevental van Geurtsen het eerste partje met een 0-3 voor sprong. Die werd in de tweede periode tot 2-6 uitgebouwd. Zelfs 2-8 verscheen op het scorebord, waarna het aanvankelijk uitge telde de Zijl zichzelf hervond. Met Stan van Belkum in de hoofdrol trokken de Leidenaars zich nu eens niets aan van de ver meende scheidsrechterlijke dwa lingen. De juiste strijdwijze, om dat arbiters net als spelers nu eenmaal fouten maken. Ook tegen AZC maakte het duo Bookelman/Van Dorp er in Leid se ogen veel. De ophef die daar over werd gemaakt ging, evenals vorige week. ten koste van het spel Het wordt tijd dat de Zijl/ LGB de fluitende "Jan Jurken" (uitspraak van Alex van Belkum) eens accepteert en zich louter be zighoudt met de tegenstander. Waartoe dat kan leiden bewees de slotfase van de wedstrijd By 6-9 was de spanning volledig terug en in de vierde periode hadden de Leidenaars de verbaasde te genstander in de omklemming. Pech, paal, lat, Ruud Misdorp en een gebrek aan koelbloedigheid doorkruisten de plannen van de Zijl. Of de verloren finale uiteindelijk van een goud randje kan worden voorzien, moet worden afge wacht. Een kampioenschap van AZC levert de Zyl dan automa tisch een vrijkaart voor Europees waterpolo op. "En dat is natuur lijk aantrekkelijk", wist ook Rob Schouten. "Maar wc richten ons eerst op de competitie. Ondanks de nederlagen blyf ik toch het vertrouwen in deze ploeg hou den Natuurlyk was AZC beter, maar als zy nu eens minder in vorm zyn kunnen wij voor een verrassing zorgen" Dat echter lijkt een illusie... ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11