Aanslag op Haakmat C D Engeland legt motie VN naast zich neer Westduitse politicus boos over hasjverkoop Lening van IMF: prestigewinst voor Zuid-Afrika Acteir Tati oveieden In "Kokerjuffer" Enschede Sacharov krijgt waarschuwing Perschef van Witte Huis hervat werk Grootste stuwdam ter wereld open Verdachte bomaanslag station Bologna dood Voormalige kampgevangene voor rechter Schilder laat 9 miljoen na Nederlandse steun door toeval ZATERAG 6 NOVEMBER 1982 LONDEl(GPD) - Engeland legt de VNiotie waarin het land wordt >geroepen de onderhan deling! met Argentinië over de Falklaieilanden te hervatten, naast zh neer. Dat hebben zo wel proier mevrouw Thatcher als mir.ter Pym (buitenlandse zaken) steren verklaard. De Britsegering is er zeer teleur gesteld »ver dat de Algemene Vergading van de Verenigde Naties donderdagavond) met grote eerderheid een Argen tijnse ntie aannam, waarin En geland irdt opgeroepen te pra ten oveie souvereiniteitskwes- tie metetrekking tot de Falk- landeilalen. Buitenland Het is voor de Britten met name een bittere pil dat de Verenigde Staten, die tijdens de oorlog om de Falklandeilanden Groot-Brit- tannië met raad en daad terzijde stonden, zich achter de Argen tijnse motie opstelden, in een po- Mevrouw Thatcher zei hier giste ren over: „Ik vind het stemge drag van de Verenigde Staten zeer teleurstellend. Wij zijn altijd loyaal tegenover dat land ge weest, omdat we in dezelfde za ken geloven. De Verenigde Sta ten hebben ons schitterend ge holpen tijdens de oorlog om de Falklandeilanden, en ik had ge hoopt dat die steun zou blijven". „Het is bovendien onbegrijpelijk dat de VS nu hun stem aan Ar gentinië hebben gegeven, spe ciaal omdat deze week in Argen tinië massagraven zijn gevonden van de afgelopen jaren 'verdwe nen' mensen", zo verklaarde de Britse premier. De commandant van de Britse landstrijdkrachten op de Falk landeilanden, generaal Jeremy Moore, heeft gisteren gezegd de uitslag van de stemming in de Verenigde Naties een 'beledi ging' te vinden. Al eerder gaf het ministerie van buitenlandse za ken in Londen een verklaring uit. waarin de motie 'hypocriet en verwerpelijk' werd genoemd. s popgroep Abba heeft gisteren in het Londense Dorchester hotel het feit gevierd, dat zij tien jaar opgericht. Op de foto v.l.n.r. Benny, Agnetha, Frida en Björn. PARAMARIBO (ANP) In Paramaribo is de afgelopen nacht een aanslag gepleegd op mr. drs. André Haakmat. De aanslag vond plaats bij het huis van Haakmat. Hij bleef ongedeerd. De Surinaamse premier Henry Neij- horst heeft de politie opdracht gegeven een diepgaand onderzoek in te stellen. André Haakmat, die zelf telefo nisch bevestigde dat een aanslag op hem was gepleegd, vertelde dat hij lag te slapen toen hij door geclaxoneer van een auto werd gewekt Toen hij naar zijn voor kamer liep, maar uit veiligheids overwegingen niet voor de ra men vertoonde, werden vijf schoten met een zwaar automa tisch wapen op zijn woning afge vuurd, gevolgd door nog een zes de schot. Enkele ruiten van zijn woning werden door de kogels verbrijzeld. Na het afvuren van de schoten verdween de auto met de dader(s) pijlsnel in het duister. Haakmat heeft geen aan wijzingen wie de daders zouden kunnen zijn. Volgens Haakmat toont deze aanslag aan dat in Su riname sprake is van een nieuwe escalatie waarbij men "politieke terreur en moord gaat hanteren om mensen die andere politieke ideeën hebben te intimideren". De Surinaamse premier Neijhorst bevestigde telefonisch dat hij op de hoogte was van de aanslag. Neijhorst toonde zich "ge schokt" en onderstreepte dat hij een dergelijke daad "verwerpt". Haakmat, ex-minister van buiten landse zaken en van justitie in PARIJS CFP) - De bekende Franse lmregisseur en ac teur Jajues Tati is in de nacht vi donderdag op vrij dag aa een longembolie overledt. Dit is gisteren in zijn omjving vernomen. Hij was op oktober 74 jaar ge- wordenDp verzoek van de familie erd niet meegedeeld waar hijverleed. Onder zij beroemdste films zijn "Jir de Fête" (1947), "Les vances de monsieur Hulot" (1952), "Playtime" (1968), "rafic" (1971) en "Pa rade" (174). Zijn eigeijke naam was Jac ques Tischeff. Hij begon zijn loobaan als mimespeler in mus-halls. Een van zijn eerste frns was "Gai diman- che" u 1935, gevolgd door "Soignton gauche" (1936). Tati spede zelf de hoofdrol in zijn fins die hij met de grootslzorgvuldigheid com- poneeie. De door hem ver tolkte ïoofdfiguur was een lange,-nhandige man, mon sieur lilot, die verdwaald is in eergemechaniseerde we reld. In 195ttreeg hij de grote Fran se filiprijs voor "Jour de fê te". len jaar tevoren was hemp het festival van Vene tië sde prijs voor het beste scentio toegekend. In 1953 ontvig hij voor "Les vacan- ces i monsieur Hulot" zo wel i«prijs van de internatio nale ritiek op het festival van Chnes als de naar Louis Dellu genoemde Franse on- derscbiding. Voor "Mon on- cle" leeg hij in 1958 de spe ciale fijs van het festival van Canm. "Playtime" leverde hem 1 1968 een Oscar en de prijs an de Newyorkse re- censejen voor de beste bui- tenlazee film op, terwijl te vens o grote prijs van de Fransdilmacademie aan de ze rolpsnt werd toegekend. MAINZ (DPA/ANP) - De legalisering van de hasjverkoop in een jonge rencentrum in Enschede brengt de geloofwaardigheid van de politiek ten opzichte van drugs in alle Europese landen in het geding. Dit heeft de Westduitse minister van sociale zaken van de deelstaat Rijn- land-palts, Rudi Geil (CDU), gisteren in Mainz verklaard. Volgens Geil doet de toestemming om in het jongerencentrum "De Kokerjuffer" onder bepaalde voorwaarden hennepprodukten te verkopen de voorlichtings campagnes over het gevaar van MOSKOU (Reuter) - De Russi sche dissident Andrei Sacharov mag geen openbare verklaringen meer afleggen, zo heeft zijn echt genote, mevrouw Bonner, ver teld. Sacharov moest bij het openbaar ministerie in zijn bal lingsoord Gorky komen en kreeg daar te horen dat hij zijn activi teiten dient te staken. Hem werd veiteld dat zijn openbare activi teiten in strijd waren met een de creet van het presidium van de opperste Sowjet betreffende zijn ballingschap. Volgens mevrouw Bonner is een dergelijk decreet nooit gepubliceerd. De nobelprijswinnaar voor de vre de beschuldigde de Russische geheime dienst KGB er verleden week van hem onder de medicij nen te stoppen en zijn papieren te stelen. Hij lanceerde die week ook een oproep ten gunste van de gevangen activist voor de rechten van de mens, Anatoli Sjtsjaranski. WASHINGTON De perschef van het Witte Huis, James Brady, die bij de aanslag op president Rea gan op 30 maart vorig jaar ernstig hersenletsel opliep, is gisteren op zijn bureau teruggekeerd. Hij zal daar enkele uren per week doorbrengen als onderdeel van zijn therapie. De 41-jarige Brady blijft gedeelte lijk verlamd aan zijn linkerkant. Hij kan zich over het algemeen alleen per rolstoel verplaatsen. druggebruik teniet. Hij eiste dat de Westduitse regering er bij de Nederlandse autoriteiten op aan dringt (je verkoop van has te la ten stoppen. "Enschede draagt er in een onver antwoorde mate toe bij dat de li chamelijke en sociale gevolgen van het druggebruik nog steeds gunstiger worden voorgesteld dan zij zijn", aldus de minister. De gemeenteraad van Enschede aanvaardde ongeveer twee we ken geleden een voorstel waar door het mogelijk werd in "De Kokeijuffer" hasj te verkopen. De verkoop werd in handen ge geven van een stichting. De Keu ringsdienst van Waren verleent medewerking door de hennep produkten op kwaliteit te contro leren. Met het raadsbesluit wilde de gemeente de handel in soft drugs zoveel mogelijk uit de cri minele sfeer halen en jongeren beschermen tegen malafide praktijken van de illegale han del. Enschede ligt niet ver van de grens met West-Duitsland waar de ver koop van soft drugs is verboden. FOZ DO IGUACU (Reuter/ANP) - De presidenten van Brazilië en Paraquay hebben gisteren de Itaipu-stuwdam in de rivier de Parana in gebruik genomen. De Itaipu, aan de grens tussen Brazi lië en Paraquay, is de grootste waterkrachtcentrale ter wereld en zal, wanneer in 1988 alle 18 turbines zijn geïnstalleerd, 12.600 megawatt kunnen produ- De bouw van de dam heeft zeven jaar in beslag genomen en heeft 14 miljard dollar gekost. Het ont stane stuwmeer is 1.400 vierkan te kilometer groot. De bouwers van de dam hebben 42.000 men sen geëvacueerd. ROME - Pierluigi Pagliai, de rechtste terrorist die vorige maand door Bolivia werd uitge wezen en zwaar gewond naar Ita lië werd gebracht, is gisteren in een ziekenhuis in Rome overle den. Pagliai, die werd gezocht voor de neo-fascistische aanslag op het spoorwegstation van Bologna in augustus 1980, waarbij 85 doden vielen, is sinds zijn arrestatie in Bolivia niet meer bij kennis ge weest Bij die arrestatie kreeg hij tijdens een vuurgevecht met de Boliviaanse politie zware ver wondingen. De 28-jarige Pagliai was een van de meest gezochte terroristen van Italië. Hij kwam vorige maand onder zware politiebewaking vanuit Bolivia in Rome aan en werd onmiddellijk naar een zie kenhuis overgebracht. Volgens de officiële lezing had hij zich ge wapenderhand verzet toen de Boliviaanse politie hem wilde ar resteren. Hij werd door verschei dene kogels geraakt, onder meer in de hals. De terrorist was bij aankomst in Italië bewusteloos en hij is sindsdien niet meer bij kennis geweest. Pagliai werd gezocht omdat hij be trokken zou zijn geweest bij de twee jaar geleden gepleegde gru welijke bomaanslag op het spoorwegstation van Bologna, waarbij 85 doden en ruim 200 ge wonden vielen. Er was een inter nationaal arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Nadat hij door de Boliviaanse politie was gearresteerd werd hij aan de Ita liaanse autoriteiten overgedra gen. De Italiaanse justitie had gehoopt dat de arrestatie van Pagliai het onderzoek naar de achtergron den van de aanslag zou bespoedi gen. Hij werd ervan verdacht sa men met drie andere neo-nazi's de bommen in Bologna te heb ben geplaatst. Deze drie zijn de Fransman Oliver Danet, sinds september 1981 in een Franse ge vangenis, de Italiaan Maunzio Giorgi, die in Italië gevangen zit en de Westduitser Jockim Fie- belkorn, die voortvluchtig is en vermoedelijk in Zuid-Amerika is ondergedoken. Suriname, treedt op als adviseur van de vakcentrale "De Moeder- bond". In Paramaribo werd hij gezien als de man achter de sta kingsacties van de Moederbond. De voorzitter van de Moeder- bond, Cyriel Daal, schortte afge lopen dinsdag de stakingsacties op nadat hij een belofte van gar nizoenscommandant Roy Horb zou hebben gekregen dat de mili taire autoriteiten akkoord gaan met een democratisering van de staatsstructuur in Suriname. Premier Neijhorst heeft, via Haak mat, een beroep gedaan op "De Moederbond" het hoofd koel te houden. Haakmat zei dat hij en de premier hebben afgesproken alles te doen om een escalatie in Suriname te voorkomen. De besturen van de bij "De Moe derbond" aangesloten bonden kwamen gistermiddag in spoed zitting bijeen. De sfeer was zeer geladen en aanvankelijk werden plannen geopperd "het hele land lam te leggen als protest tegen de terreur", aldus een woordvoer der. Nadat voorzitter Daal de op roep van Neijhorst had overge bracht werd besloten voorlopig niet tot actie over te gaan. De voorzitter van de vakcentrale C- 47 Fred Derby, noemde het "verontrustend" dat in Suriname een aanslag is gepleegd op een politicus. "We zijn zoiets niet ge woon, het is een nieuwe dimen sie, we kennen dit soort zaken hier niet". Hij onderstreepte dat men in Suriname nu "het hoofd koel moet houden". "We leven in een zeer moeilijke tijd. Juist in een crisis moeten we wijs zijn", aldus Derby. De vakcentrales C-47, PWO, de ambtenarenbond CLO en de boerenbond FAL die een plan hebben opgesteld voor terugkeer democratie in fasen, hebben de uitnodiging voor het gesprek met het beleidscentrum over "nieuwe democratische structu ren" overigens aanvaard. Intussen blijkt garnizoenscom mandant Roy Horb onvindbaar. Volgens berichten in Paramari bo is hij ondergedoken. Dit zou te maken hebben met een me ningsverschil met legerleider Desi Bouterse over die politieke koers. FULDA (AP) - Een nu 73-jarige voormalige concentratiekamp gevangene staat in de Westduitse stad Fulda terecht op beschuldi ging van moord op ten minste 17 joodse medegevangenen. In 1943 werd de man, Herman Ebender, opgepakt vanwege zijn zigeunerafkomst en gedepor teerd naar het concentratiekamp Nordhausen in de Harz. Daar heeft hij volgens het openbaar ministerie zelf of met medeplich tigen de hand gehad in het op hangen, wurgen, doodknuppe len en verdrinken van medege vangenen. Op de openingsdag van het proces ontkende Ebender alles dat hem ten laste was gelegd. Het proces zal naar schatting vijf maanden duren. Er zijn 30 getui gen opgeroepen, van wie een aantal niet naar Duitsland wil ko men zodat ze in Israël en de VS moeten worden gehoord. LONDEN (AP) - Ben Nicholson, een van de bekendste Britse ab stracte schilders, die in februari op 87-jarige leeftijd overleed, heeft 2,2 miljoen pond (ruim 9 miljoen gulden) nagelaten. Het merendeel van zijn nalaten schap gaat naar zijn directe fami lie - drie zonen en drie dochters uit twee huwelijken - maar hij heeft ook een legaat van 10.000 pond (ruim 45.000 gulden) nage laten aan Sir Norman Reid, de vroegere directeur van de Tate Gallery in Londen. Veel van Nicholsons geometrisch geïnspireerd werk is te bezichti gen in de Tate Gallery. De goedkeuring die de uitvoe rende raad deze week heeft gehecht aan een lening van 2.7 miljard gulden aan Zuid- Afrika, heeft opnieuw duide lijk gemaakt dat het moeilijk is om de activiteiten van het Internationaal Monetair Fonds in te passen in het bui tenlands beleid van de lidsta ten. Officieel heet het dat het IMF zich bij zijn steunopera ties louter laat leiden door technische motieven en poli tieke keuzes uit de weg gaat. Met andere woorden: de le ning aan Zuid-Afrika bete kent niet meer dan een een erkenning van de financiële problemen van het land en mag niet worden uitgelegd als steun aan het omstreden apartheidsbeleid. Dat een meerderheid van de lidstaten van het IMF die uit leg verdedigt, kan nauwelijks verbazing wekken. De doel stellingen van het fonds ge ven voor zo'n benadering meer dan voldoende aankno pingspunten. Dat de beslis sing aan de andere kant ook veel kritiek heeft uitgelokt, heeft dan ook niet alleen te maken met een verkeerd uit voeren van de doelstellingen, maar betekent ook dat het volgens de critici tijd wordt dat het fonds zijn koers ver legt. door Ton van Brussel Het Internationaal Monetair Fonds werd in 1944 opgericht tijdens een conferentie in ho tel Bretton Woods in het Amerikaanse New Hampshi re. Ruim veertig landen wa ren vertegenwoordigd met het doel om een overeen komst te maken die in de toe komst meer samenwerking zou brengen op monetair ge bied. Een vrij betalingsver keer tussen landen, een even wichtige groei van de wereld handel, stabiliteit van wissel koersen en betalingsbalans dat waren vooral na de crisis in de jaren dertig een aantal belangrijke wensen. Tijdens die conferentie werd besloten tot de oprichting van het IMF (met .inmiddels 141 leden) dat dit alles zou moeten bevorderen en die landen met betalingsbalans- problemen (onstaan door grote verschillen tussen im portuitgaven en exportin komsten) financieel zou moe ten steunen. Leningen zou den onder meer worden gefi nancierd uit reserves die de lidstaten zelf verplicht wer den bij het IMF aan te hou den. Het belangrijkste aan deel in de finaniering van steunverlening aan landen in problemen komt voor reke ning van de zg. groep van tien industrielanden, die ook de grootste stem hebben in de toekenning van kredieten. Aan de kredietverlening van landen worden wel voor waarden verbonden, om er voor te zorgen dat het geld ook daadwerkelijk ter oplos sing van de problemen wordt gebruikt. In het Zuidafri- kaanse geval is het zeer de vraag of dat gebeurt De ge rechtvaardigde vrees bestaat dat de lening gebruikt zal worden om de defensie te verstevigen. Het land heeft er economische gezien gedurende lange tijd uitstekend voor gestaan. Met name door de grote hoeveel heden goud die in de mijnen gedolven kunnen worden heeft het hoge exportinkom sten gehad. Zeker toen na de twee oliecrises de positie van de dollar ten opzichte van het goud sterk verzwakte was er voor Zuid-Afrika in finan cieel opzicht geen wolkje aan de lucht. Maar de verminder-, de exportopbrengsten, als gc- Pieter Botha volg van de waardedaling van het goud, hebben de arm slag van de reging nogal be perkt Om die reden moest worden aangeklopt bij ban ken. Omdat de laatste jaren het vertrouwen van het inter nationale bankwezen in de stabiliteit van de regering Bo tha nogal was afgenomen, werd het voor Zuid-Afrika steeds moeilijker om aan middelen te komen. Het IMF heeft echter geoor deeld dat de problemen van Zuid-Afrika van tijdelijke aard zijn en daarom nu een lening verstrekt Of die inter pretatie van het IMF juist is, moet echter worden betwij feld. Het is allerminst zeker dat de goudprijs in de ko mende jaren weer zal stijgen, zoals het IMF kennelijk ver wacht. Komt die verwachting niet uit dan zit Zuid-Afrika in veel grotere problemen, dan nu wel is gesuggereerd. Door de goudverkopen was de exportpositie van Zuid-Afn- ka tot voor kort dus gunstig en heeft de regering zich geen zorgen hoeven maken over de geringe veerkracht van de binnenlandse econo mie. Die zwakte, zo zijn zelfs de Verenigde Staten wel be reid toe te geven, heeft alles te maken met de apartheid. Dat systeem belemmert de ontplooiingskansen van de zwarte meerderheid. Het op leidingsniveau is erbarmelijk laag en dat staat de ontwikke ling van een goed functione rend industrieel apparaat in de weg. De scheiding die het IMF wenst te handhaven tussen financieel-technische en poli tieke motieven is zo bezien maar een betrekkelijke. De argumentatie van Nederland om de lening te steunen is dan eveneens discutabel. Ne derland gaf als commentaar dat er gezien de doelstellin gen van het IMF geen moge lijkheden waren om tegen de lening te stemmen. Dat mag waar zijn, maar één van de re gels van het IMF is zoals aan gegeven ook, dat aan het ver strekken van leningen voor waarden worden gesteld. Het IMF had, met vele anderen, kunnen constateren dat het exportpakket van Zuid-Afri ka nogal eenzijdig van sa menstelling is en had aan de lening de voorwaarde kun nen verbinden dat dat veran derd dient te worden. Een puur technisch advies, dat echter wel tot gevolg zou hebben, dat de regering de praktijk van de apartheid zou moeten verzachten, om de simpele reden dat het land zich anders niet verder ont wikkelt Die kans is niet benut en dat is opmerkelijk omdat zo langza merhand vrijwel alle lidsta ten van IMF en Verenigde Naties de apartheid als sys teem hebben afgewezen. Het leidt geen twijfel dat de steun van het IMF, Zuid-Afrika prestige zal opleveren en ook internationale bankiers zal bewegen de krcdietteugels maar wat te laten vieren. Voor de Nederlandse critici is het stemgedrag van onze ver tegenwoordiger bij het IMF helemaal moeilijk te verte ren, omdat als de stemming by toeval enkele dagen later zou hebben plaatsgehad, Ne derland een heel ander geluid had laten horen dan nu. Dat heeft te maken met het aantreden van een nieuw ka binet in Nederland. Van der Stee heeft zyn ministerpost op financiën afgestaan aan zijn partijgenoot Ruding. Cu rieus is dat deze ex-bankier in 1979 in een deze week op nieuw verspreid artikel uit voerig is ing steun van het I met een verwerpelijk regime. Hij schreef er niets voor te voelen om het IMF politieke besluiten te laten nemen, maar gaf wel aan dat als dui delijk kon worden gemaakt dat een slordig omspringen met de mensenrechten in een land, schadelijk zou blijken voor de binnenlandse econo- e, dat land dan door het [F tot beleid gemaand moet i In het geval van Zuid-Afrika is dat niet zo moeilijk aan te to nen. Ruding zou, als hy een paar dagen eerder minister was geweest, het opnemen van dit soort voorwaarden ze ker hebben bepleit. Hij heeft de betrokken artikelen zelf door het ministerie laten ver spreiden om belangstellende journalisten met zyn opvat tingen te laten kennis maken. Aangenomen mag worden dat hij dus sinds 1979 niet van gedachten veranderd is.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9