c Redding Hora is afhankelijk van 130.000 gulden eidse agenda Belasting geeft directeur Hora tot maandagochtend de tijd Curieuze theorieën 'Teater Schahrazad' Kruisvereniging: Gezondheidszorg beter organiseren Goede prestatie in 'Pas de Deux' Jaap van Zweden rasmuzikaal Stad en rand VALKENBURG - Vóór maandagochtend tien uur moet directeur Hommel van het be- tonbewapeningsbedrijf Hora BV in Valkenburg een belastingschuld van 130.000 gul den betalen. Doet hij dat niet dan legt de belastingdienst wederom beslag op de roeren de goederen van zyn bedryf en betekent dit vrijwel zeker het einde. Directeur Hommel liet via een me dedeling op het prikbord twee weken geleden weten dat het be drijf verplaatst zou worden naar Laren in Noord-Holland. De werknemers waren geheel niet op de hoogte van de verhuisplan nen. Later werd duidelijk dat het bedrijf een grote schuld heeft aan de belasting. Die schuld zou 70.000 gulden bedragen. Ook de eigenaresse van bedrijfsterrein, J. de Boer uit Leiderdorp, heeft nog 200.000 gulden huur tegoed. De belastingdienst heeft afgelo pen woensdag beslag laten leg gen op alle roerende goederen van het bedrijf. Kort daarna heeft Hommer met de belasting dienst in Leiden een regeling ge troffen die inhoudt dat het woensdagmiddag gelegde ge- rechterlijke beslag tijdelijk zal worden opgeheven. In de tussen tijd mag Hommel proberen zijn uitstaande vorderingen te innen. Lukt dit laatste niet dan is even eens de voorgenomen verhuizing van het bedrijf naar Laren van de baan. En dit betekent tevens het verlies van de werkgelegenheid voor de ongeveer twintig perso neelsleden die nu nog bij Hom mel in vaste dienst zijn. De belastingdienst is in de papie ren van Hora gedoken na publi catie in deze krant over het voor genomen plotselinge vertrek van het bedrijf. Begin oktober maak te directeur Hommel via een briefje op het prikbord in de kan tine bekend dat Hora naar Laren zou vertrekken. De werknemers werden verder verzocht zich hier op 6 december te melden. Uitstel waren dat hun directeur naar een andere vestigingsplaats moest omzien omdat in Valkenburg het huurcontract afliep, kwam de mededeling over de verhuizing als een complete verrassing. Met name de keuze van de nieuwe vestigingsplaats, ongeveer 80 ki lometer van het huidige adres in Valkenburg, zat de werknemers hoog. Zij schakelden de vakbonden in die aanvankelijk de grootste moeite hadden de veel reizende directeur te spreken te krijgen. Maar gisteren was hij op het be drijf om er met districtsbestuur der Frielink over de gerezen pro blemen te praten. Hierbij is gebleken dat Hommel wil onderhandelen over de mo gelijke aanschaf van een busje om het personeel van en naar La- ZATERDAG 6 NOVEMBER 1982 eisten dat directeur Hommel hun over de gerezen problemen zou inlichten. Dat gebeurde ook. ren te rijden. Ook stond Hommel op hun verzoek het personeel te woord om hun uitsluitsel te ge ven over de ontstane situatie. Hommel zei in betalingsmoei lijkheden te zijn geraakt omdat zijn debiteuren steeds later de re keningen betalen. Als enige mogelijkheid om het be drijf te redden ziet hij een verder uitstel van de vordering van de belastingdienst. Die is hem ech ter "slechts" tot maandag ver leend. Bot Hommel voert voorts de economi sche recessie in haar geheel als ook de toegenomen concurrentie in zijn bedrijfstak als reden voor de gerezen problemen aan. Bo vendien zouden de bedrijfshal len in Valkenburg een meer winstgevende productie in de weg staan. Naast het feit dat hij in Laren dichter bij zijn afne mers zit, zou dit laatste een van de belangrijkste redenen voor de voorgenomen verhuizing zijn. De merendeels buitenlandse werk nemers uitten bij de directeur hun grief over de in hun ogen botte manier waarop hij aan hun de verhuizing heeft bekendge maakt. "Waarom bent U niet even met ons komen praten", zo vroegen zij Hommel. De directeur heeft over deze han delwijze tegenover het personeel zijn excuses aangeboden. Hij zegde verder toe maandagoch tend weer met het personeel te zullen spreken over de dan ont stane situatie. FN V-bestuurder Frielink zei wei nig hoop te hebben op een even tuele afvloeiingsregeling indien faillissement van het bedrijf en ontslag van de werknemers daar door onvermijdelijk is. "Er is weinig in het bedrijf dat veel geld waard is en dat ook nog het eigendom is van Hommel", zq liet hij weten. Wel zouden de per soneelsleden bij zo'n situatie aanspraak kunnen maken op uit betaling van de vrije dagen die zij nog tegoed hebben bij de be drijfsvereniging waarbij Hora is aangesloten. ZATERDAG Leiden - Stadhuisplein: optreden mu ziekkorpsen, 14-15 uur. Groenoordhallen - Taptade, 18.45 uur. Holiday Inn - rechtstreekse uitzending radioprogramma 'Los-Vast', 12-14 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco. 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur Jazz-zolder Hot House - optreden jazz formatie Grand Slam, 22 uur. Plantage 16 - kledingmarkt, 14-17 uur. De Valkenier - Valkenpad 7, fancy-fair, 10-15 uur. LVC - Breestraat 66, open café, 14-17 LVC - optreden Nederlandstalige band De Div. Wandelkring Leiden en Omstreken or ganiseert wandeltocht, start tussen 9 en 13 uur by de VW, Stationsplein 210. Afdeling Leiden Instituut voor Natuur beschermingseducatie organiseert herfstwandeling door 'Huys te War- mont', start 14 uur bij het toegangshek aan de Herenweg in Warmond. Warmond - Trefpunt, bazar hervormde kerk, 11-18 uur, vanaf 20 uur kaas- en wijnfeest. ZONDAG het bedrijf. Zij Leiden - Schiphol, schipholloop, start Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Warmond - Het Oude Raadhuis, koffie concert, 12.30 uur. Voorschoten - Lindehoeve, discokam pioenschappen, 14 uur. Wassenaar - Kievietskerk, koffiecon cert, 11 uur. MAANDAG LEIDEN - In een druk bezet LAK bracht het Stockholmse "Teater Schahrazad" gisteravond een cu rieuze demonstratie van de theo rieën van de Russische regisseur V.E. Meyerhold (1874-1940). Het was curieus, trok de aandacht naar zich toe en maakte nieuws gierig. En toch overheerst uitein delijk de indruk, dat de voorstel ling als geheel ongrijpbaar is ge bleven. De Leidse organisatie "Toch Tea ter", die deze Zweedse groep naar Leiden heeft laten komen, wijst in de toelichting op het vooral visuele karakter van de voorstellingen van Schahrazad, zodat het geen Zweeds kunnen verstaan "dus geen bezwaar" zou hoeven te zijn. Maar tijdens het bijwonen van deze "Dr. Dapper- tutto" getitelde voorstelling bUjkt deze mededeling uiterst discutabel; het tekstuele aspect neemt een niet geringe plaats in. Voor wie geen Zweeds spreekt le vert deze voorstelling dan ook "slechts" demonstratiemateriaal voor de theatertheorieën van Meyerhold. Van daaruit dreigt een dergelijke toneelavond als te zeer een esoterisch karakter te krijgen; dat wil zeggen: wordt het te veel een avond van een theatertheoretisch duidelijk ge profileerde theatergroep voor een evenzo theoretisch ingestel de groep toeschouwers. "Dr. Dappertutto" is gebaseerd op Meyerholds leven en diens werk als regisseur. Deze beide aspec ten lopen in de voorstelling door elkaar heen - fragmenten uit zijn leven gaan over in fragmenten uit zijn werken. Ook zijn proble matische relatie met zijn be roemde leermeester Stanislaws- ki en de gespannen politieke si tuatie ten tijde van de Oktoberre volutie spelen een belangrijke rol. Aan "Dr. Dappertutto" ligt dus een gecompliceerde verhaal structuur ten grondslag, die ook met behulp van de summiere toelichting in het programmas tencil - zoals gezegd - nauwelijks grijpbaar is. Wel levert "Dr. Dappertutto" in een constructivistisch decoront werp van een leerling van Meyer holds ontwerper Shestakov een indrukwekkende demonstratie van de zogeheten Biomechanica; daarmee wordt Meyerholds trai ningsmethode voor acteurs en actrices bedoeld. Er vallen gedu rende de gehele voorstelling overal bewegingen waar te ne men. Deze pretenderen niet iets voor te stellen, maar vormen een eigen theaterwerkelijkheid. Deze bewegingspatronen zijn wiskun dig precies op elkaar afgestemd en uitstekend getimed. Dat vraagt van de spelers veel inzet; de prestaties van Schahrazad dwongen respect af. En met die afstandelijke term "respect" is de waardering voor "Dr. Dapper tutto" het best weer te geven. WIJNAND ZEILSTRA. Leiden - Vrouwenhuis, thema-avond 'Vrouwen en wonen', 20 uur. Buurtcentrum De Kooi - Driftstraat 49, informatie-avond gemeente over herin richting Kooizicht, 19.30 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest 45, dia-lezing 'Xie, Xie, wat jij niet ziet', 14 Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 19 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil- ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint z. dag om 8 uur en eindigt zondag oi Annelies VaesJohan Bielen en Jaak Vissenaken LEIDEN - Vermoedelijk zullen weinig toeschouwers in de Leid se Schouwburg zich gerealiseerd hebben, dat 'Pas de Deux' van Hugo Claus door Annelies Vaes als actrice Mia Brossë en Jaak Vissenaken als acteur Gerard van den Brande eerder in Leiden werd gespeeld. Eigenlijk moetje dan zeggen "Oegstgeest", omdat destijds de aula van het Rijn lands Lyceum de tijdelijke ver vanging vormde voor een in de steigers staande Leidse Schouw burg. Op dinsdag 25 november 1975 was het niet de theatergroep Bent (Belgies-Nederlandse Theater- produkties), maar Theater Arena dat 'Pas de Deux' bracht. John Willaerts was destijds (al weer ze ven jaar geleden!) de toneelmees ter Danny-Boy Vanderveen. De ze rol werd gisteravond gespeeld door Johan Bielen. Maar de overige twee hoofdrollen betekenden gisteravond weder om twee uitstekende acteerpres taties van zowel Annelies Vaes als Jaak Vissenaken, ditmaal zeer kundig geregisseerd door Robert David Mac Donald. 'Pas de Deux' is inmiddels een soort paradepaardje geworden van Annelies en Jaak, want ze vier den triomfen met dit toch al weer wat gedateerde geesteskind van Hugo Claus in o.a. het Eblana Theatre tijdens het Dublin Thea tre Festival. Maar niet alleen daar. Ook in het Australische "Sydney Opera House" werd in het Engels, als we John Moses, theatercriticus van The Australian mogen gelo ven, een acteerprestatie van for maat geleverd. En alsof dit alles nog niet afdoende bewijs vormt voor de blijkbaar ideale combi natie Claus/Vaes/Vissenaken/ Mac Donald is er bovendien nog een Duitse versie in de bewer king van Wolfgang Frieben. Re den te over die oude recensie uit 1975 stofvrij te maken en te her lezen dat de aula van het Rijn lands Lyxeum toen beslist niet volledig bezet was. Gisteravond was dat ook niet het geval. Annelies Vaes die eerder veel indruk maakte met 'De Zon dagswandeling' en Jaak Vissena ken (zo'n voornaam kunnen al leen Belgen verzinnen) die ooit Manuel van Loggems 'Hoogste Verdieping' regisseerde, speel den werkelijk de sterren van de hemel. In een soort Virginia Woolf-achtige sfeer konden deels bruisende en deels onthutsend hatende en directe dialogen ont staan. Prachtig is door Hugo Claus een synthese gevonden tussen het script dat beiden die nen te hanteren en hun onderlin ge (liefdes-)relatie, die met het onvermijdelijke van een kinder ziekte (zo u wilt jeugdzonde) de kop opsteekt. BERT KOEKEBAKKER DEN HAAG/NOORDWIJK - Het bestuur van de provinciale kruisvereniging van Zuid-Hol land dringt aan op het instellen van groepen en verenigingen die zich bezighouden met de ge zondheidszorg in wijken en dor pen. Dit staat in een rapport dat is samengesteld door I. Broo- mans en de arts J. Moor, direc tieleden van de provinciale kruisvereniging Zuid-Holland. Het rapport wordt vandaag be sproken tijdens de algemene vergadering van de kruisver eniging in het het kraaminter- naat "De Vuurmand" in Noord- wijk. De twee directieleden van de kruisvereniging willen de ge- zondsheidszorg beter toeganke lijk maken voor de bevolking zo dat de burgers beter weten naar wie ze moeten toestappen en hoe zij meer invloed op de hele gang van zaken kunnen uitoefenen. Moor en Broomans vinden dat er voor bevolkingsgroepen van on geveer 10.000 mensen een vereni ging moet worden ingesteld van burgers van een wijk of dorp zijn vertegenwoordigd. Bovendien moet er een groep worden ge vormd van onder anderen artsen, apothekers, tandartsen, fysiothe rapeuten, diëtistes en maat schappelijk dienstverleners. De bewonersvereniging en de groep "hulpverleners" moeten regelmatig overleg met elkaar hebben. Op die manier kan de gezondheidszorg in een wijk, buurt of dorp doelmatiger wor den, meer samenhang krijgen en kan er beter op de wensen en problemen van de bevolking worden ingespeeld. Melkboer bij overval gewond LEIDEN - Een Leidse melkboer is gisteravond gewond geraakt aan het hoofd bij een overval op zijn melkwagen. Toen de man over de Rodenburgerstraat reed sprongen er twee ongeveer 16— jarige jongens op de wagen en sloegen de melkboer met een melkfles op het hoofd. Hij moest met een bloedende hoofdwond naar het Elisabeth Ziekenhuis worden gebracht. De twee jon gens, die het waarschijnlijk om de dagopbrengst van de melk boer te doen was, ontkwamen. Gedichten In het Oude Raadhuis in War mond draagt Jenny Fleur zon dag eigen gedichten en werk van anderen voor met muzikale begeleiding van klassiek-ro- mantisch gitaarspel van Marly Trigalez. Het geheel begint om halfeen. Koffieconcert LEIDEN - Ongetwijfeld zullen ve le bezoekers van het Meesterse- rie-concert gisteravond in de Stadsgehoorzaal met de meeste spanning hebben uitgezien naar het optreden van de violist Jaap van Zweden, die sinds septem ber 1980 eerste concertmeester van het Concertgebouworkest is. Zijn benoeming deed indertijd nogal wat stof opwaaien in de muziekwereld, waar men betwij felde of deze zware en verant woordelijke functie wel vervuld kon worden door een zo jong vio list met amper enige orkesterva ring. Het concert waarmee hij zich in Amsterdam voorstelde, namelijk het vioolconcert van Brahms, nam in ieder geval een groot deel van de twijfel weg: Jaap van Zweden bleek een verrassend gerijpt kunstenaar. Gisteravond kon Leiden kennis maken met deze begaafde violist, eveneens in het vioolconcert van Brahms. Ook nu werd ik getroffen door zyn rasmuzikale spel dat een ver rassende diepte heeft. Geen noot is zonder betekenis maar gela den met intensiteit, in alle dyna mische schakeringen blijft zijn toon zingen. Ondanks de duidelijke zorgvuldig heid waar Anton Kersjes en het Amsterdams Philharmonisch Orkest hem omringden, viel de begeleiding vaak toch nog te grof uit, waaraan de harde acoustiek van de Stadsgehoorzaal zeker mede schuldig is. Vooral het laat ste deel had hieronder te lijden, met als gevolg dat de spanning verslapte. In de toegift die hem door het ovationele applaus werd afgedwongen, de ballade van de Belgische vioolvirtuoos en componist Eugène Ysaye, spreidde Jaap van Zweden zijn violistische kwaliteiten ander maal ten toon. De ouverture Benvenuto Cellini van Berlioz vormde het luidruch tige begin van dit concert, waar in Anton Kersjes het A. Ph. O. LEIDERDORP - Johan Zwem mer (35), hoofd van de openbare Koningin Julianaschool in Lei derdorp, is deze week plotseling overleden. Zwemmer was sinds januari 1980 hoofd van de school. Voordien was hij schoolhoofd van de openbare lagere school De Meerpaal in de Leidse Meren- wijk. Zwemmer was getrouwd en heeft twee kinderen. met meer nauwkeurigheid dan raffinement liet spelen. De drie delige symfonie van Stravinsky uit 1946, waarin een belangrijke rol voor de piano en de harp is weggelegd, leed aan hetzelfde Expositie Thomas Leutencgger speelt zon dag op het orgel in de Kieviet- kerk aan het Wilhelminaplein in Wassenaar. Het koffieconcert begint gelijk na de dienst ongeveer 11.00 uur. euvel. De felle ritmiek e namische spanning - wa de dy- het derde deel het van moet heb ben - bleven achterwege, zodat een weinig overtuigend en nogal kleurloos beeld overbleef. Emil Kijzer (piano) en Alexander Bon net (harp) speelden hun concer tante partijen met grote vaardig heid. MIES ALBARDA. vooral In Ga,erie de Pomp exposeren de gehele maand november de kunstenaars Jan van der Lans (reliefs) en Sjaak Fransoo (ge mengde technieken). De exposi tie is geopend op dinsdag en vrijdag van zeven tot negen uur en op woensdag, donderdag, za terdag en zondag van twee tot vijf uur. Noordwijker bij steekpartij ernstig gewond NOORDWIJK - Een 62-jange Noordwijker is gisteren in zijn woonplaats op klaarlichte dag door vermoedelijk drie jongens neergestoken. De man is met zeer ernstig letsel overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Aanhoudingen zijn nog niet verricht. De steekpartij vond plaats op de Van Berkelweg, omstreeks kwart over vier gistermiddag. De Noordwijker reed op zijn fiets in de richting van zijn huis. Op de Van Berkelweg ter hoogte van de Lageweg werd hij door drie on geveer 16 jaar oude jongens op gewacht. Hier ontstond eerst een woordenwisseling en daarna een handgemeen waarbij de Noord wijker de drie steken opliep. De politie sluit niet uit dat ook een van de jongens bij de vechtpartij verwondingen heeft opgelopen. Zij verzoekt getuigen van de steekpartij contact op te nemen met het bureau van politie in de badplaats, telefoon 01719-11100. 117 i zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooijman, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel. 141225, spreekuur: 12 en 17 Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwenhui- zen-Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreekuur: 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, V. Tol, Verhage. Zwijnenburg: za, M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412466, za en zo spreekuur van 11-11.30 uur in gezond heidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, O. du Ry van Beest Hol le, Vlaskamp 16, tel. 891100; spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres; zo, J. v.d. Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelf de adres. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten - za, F. Koopmans, S.W. Churchillweg, tel. 6352; zo, A. Meiman, Leidseweg 128a, tel. 2493. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 5 nov tot 12 nov door: Doeza Apotheek, Ooézastraat 31, tel. 121313, Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- vlinder 36, tel. 146686. H. Vestjens-Raadsveld, Ryn- en Schie- kade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorschoten, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: A.W. Vreeken, Kiekendiefhorst 16, Lei den, tel. 213122; za en zo spreekuur om 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OPGERICHT 1 MAART 1 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Directie: G. Koopman H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) J. Ruygrok-Hoogeveen Persdienst met eigen Rome, Madrid, Mexio Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) tel. 071-144941, 1st 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2