Gibraltar blijft voorlopig geïsoleerd Brits wereldje Oom agent wil buitengaats Bevolking wil grens liever gesloten kouclen Groeiende stroom aanmeldingen voor Antillen ZATERDAG 6 NOVEMBER 1982 Extra PAGINA 25 GIBRALTAR - Elke middag valt hetzelfde tafereel waar te nemen bij het verroeste hek in La Linea, dat de grens vormt met Gibraltar en dat al sinds 1969 hermetisch gesloten blijft: Spaanse bejaarden die een pantomimestuk opvoeren voor familiele den 50 meter verderop, achter het eveneens geslo ten hek aan de kant van de Britse kroonkolonie. Gebarentaal is geboden, omdat zelfs schreeuwen in de doorgaans straffe Levante-wind of in het geluid van gierende vliegtuigmotoren op de nabijgelegen landingsbaan van het vliegveld van Gibraltar verlo ren gaat. Een geregeld terugkerende act voor doofstommen, sinds Franco in 1969 uit boosheid over de toeken ning van een eigen grondwet door Engeland aan Gibraltar een blokkade tegen de kolonie afkondig de en de grens sloot. Een identiek doofstommenspel lijkt op diplomatiek niveau gevoerd te worden. De impasse in de Brits-Spaanse betrekkingen naar aanleiding van het geschil over Gibraltar leek april 1980 door broken te worden met de afsluiting van het Akkoord van Lissa bon. Spanje verklaarde zich bereid de grens weer te openen op 20 april 1982, terwijl Engeland zich bereid verklaarde te onderhan delen over „alle moeilijkheden rond de rots tussen de twee lan den", de kwestie van de souvereiniteit incluis, al werd dat niet zo openlijk uitgesproken. Maar ten eerste doorkruiste de crisis rond de Falkland-eilan- den de uitvoering van het be sluit, later annuleerde Sparye eenzijdig de afspraken om op de uitgestelde datum van 25 juni het besluit uit te voeren, toen premier Thatcher voor een buitenlands tv-kanaal verklaarde dat over de kwes tie van de souvereiniteit (voor Spanje een essentieel element) niet te onderhande len viel. Aan het isolement van de Qi- braltar-bevolking komt voor lopig dus nog geen eind, al lij ken de „Llanitos", zoals de bewoners van Gibraltar ook wel heten, daar merkwaardig genoeg in meerderheid niet rouwig om te zijn. Voor een willekeurige bezoeker is de gesloten grens overigens een behoorlijke handicap. Ter wijl de afstand tussen La Li nea en Gibraltar theoretisch in luttele seconden te over bruggen zou zijn, is men nu genoodzaakt een enorme om weg te maken. Zelden zal het gezegde „een mijl op zeven" meer op zijn plaats zijn ge weest: vanuit Algeciras, aan de overkant van de baai van Gibraltar, of vanuit de meest zuidelijke plaats van Spanje, Tarifa, via het Marokkaanse Tanger is de enige mogelijk heid om Gibraltar te berei ken. Een supersnelle vleugel boot van Russische makelij doet er vanuit Algeciras nog altijd twee en een half uur over (vanuit Tarifa een half uur minder) en een retourtje kost ongeveer 150 gulden. Britse stijl De eerste indruk bij aankomst in Gibraltar is die van een badplaats aan de Engelse zuidkust. Huizen in typisch Britse stijl, rode brievenbus sen, bobby's, terwijl de sol daat van het Standfordshire- regiment even stram op wacht staat als de Royal Guard van Buckingham Pa lace. Voor de voetganger is Gibraltar overigens een vera deming, omdat hij niet langer vogelvrij is, zoals in Spanje, maar desnoods blindelings over kan steken zonder bang te hoeven zijn voor piepende remmen. Hoewel de meeste auto's het stuur rechts heb ben, rijdt het verkeer toch niet links. De Main Street lijkt een kopie van elk willekeurig Engels provinciestadje, met pubs en zelfs kantoren van bookma kers, waar men kan gokken op de paardenraces of grey- hound-wedstrijden in Enge land. Het enige verschil is de overvloed aan bazars, waar Hindoestanen hun Japanse camera's, radio's en tv's aan prijzen. Zelfs het cricketveld ontbreekt niet, al is het van grind met slechts een kunst stof grasstrookje in het mid den. De touristenfolder vraagt excuus voor het ont breken van echte golflinks en spreekt de hoop uit dat de be zoeker met een rondgang op het midgetgolfbaantje genoe gen wil nemen. Het hele leven van Gibraltar wordt bepaald door ruimte gebrek. De „rots" is ruim 4,8 kilometer lang en 1200 meter breed. Op die 540 ha leven 30.000 mensen, ongeveer 20.000 autochtonen, 7200 Britten en 3500 mensen van andere nationaliteit, hoofdza kelijk Marokkanen, die na 1969 de plaats van de vertrok ken Spanjaarden hebben in genomen. De bebouwde grond is uiterma te schaars, ook al omdat meer dan de helft zogenaamd „crown-land" is, behorend tot de Britse Kroon en gro tendeels bestemd voor mili taire of regeringsdoeleinden. Vandaar dat de woningnood hoog is: de wachtlijst telt maar liefst 1500 woningzoe kenden. De prijzen zijn door de schaarste aan grond exor bitant hoog. Makelaar Levi1: ..Voor een klein flatje betaal je al gauw 160.000 tot 200.000 gulden, een huidje met een klein tuintje moet al gauw Beeld van het centrum van Gibraltar waarvan sommige Britten zeggen: "Zolang er apen zijn blijven er Britten". een prijs opbrengen in de or de van grootte tussen de vier en zeven ton". Ook de huur prijzen zijn niet misselijk, va riërend van 200 tot 450 gul den per week en desondanks zijn er bar weinig huurflats beschikbaar. De belangrijk ste kopers zijn nog de Britse gepensioneerden. Levi: „Wat de bejaarden zoeken is En gelse thee, de Union Jack, de Britse vlag, en de Times lezen op een terrasje in de zon. En daar hebben ze wel voor over dat ze wat meer moeten beta len". Ondanks de ideale afmeting en het ideale klimaat ontbreken fietsen volledig in het straat beeld van Gibraltar. De nau we straatjes bestaan goed deels uit een langzaam voortglijdende file van au to's, die elk recht stukje weg aangrijpen om even gas tele ven, zonder in de meeste ge vallen ooit aan de vierde ver snelling toe te komen. Onge lukken behoren daarom tot de zeldzame uitzonderingen. In de afgelopen tien jaar von den slechs 16 dodelijke ver keersongevallen plaats. Monotonie Recreatie is eveneens schaars en de bewoners moeten hun week doorbrengen in vrijwel absolute monotonie. Een lauw biertje in de pub, een avondje in de disco of het ca sino of een zondagsbezoek aan de apenrots, en daarmee is de kous wel af. De onmoge lijkheid om er even uit te wippen over de grens heeft dan ook bij veel bewoners tot gevolg gehad dat zij sympto men van claustrofobie verto- Het sluiten van de grens in 1969 heeft verstrekkende gevol gen gehad voor de economie van de kroonkolonie. Omdat verse groenten, vruchten, vlees, melk en andere pro- dukten van eerste levensbe hoeften vielen onder de door Franco gedicteerde boycot, zagen de Gibraltarenen zich genoodzaakt vrijwel alles te importeren, hoofdzakelijk vanuit Engeland (op het ge bied van levensmiddelen is Nederland, zij het op eerbie dige afstand, overigens twee de leverancier). Die noodzaak tot het importeren van pro- dukten van eerste behoefte heeft een sterk prijsopdrij vend effect tot gevolg gehad. Vergeleken met Spanje zijn de prijzen vaak het dubbele. Ook in andere sectoren kreeg de economie van Gibraltar na sluiting van de grens een fik se knauw. Zo kelderde het aantal toeristen van ongeveer 700.000 naar slechts 130.000 in 1981. De pijlers van de eco nomie zijn nu nog de scheepswerf, handel en de tailhandel, met name in elek trotechnische artikelen. Maar ofschoon de begroting tot dusverre bijna jaarlijks een positief saldo te zien heeft ge geven, dq lonen de laatste ja ren tot het Britse niveau zijn opgetrokken (de meerder heid verdient meer dan 15.000 gulden per jaar) is er wel degelijk een kentering op til. De belangrijkste pijler van de economie van Gibral tar, de scheepswerf, gaat in de loop van het volgend jaar dicht. Dat besluit is onlangs nog eens bevestigd door de Britse mi nister van defensie, Peter Blaker, tijdens zijn bezoek aan Gibraltar. Hoewel het de bedoeling is om de werf, waar voornamelijk militaire schepen worden gemaakt, met een vijf jaar lopende Britse subsidie van 25 mil joen pond op commerciële leest te schoeien, zal een groot deel van de 1500 werk nemers werkloos raken. Voor een land van normale om vang niet noemenswaardig, maar voor de mini-economie van Gibraltar heeft dat funes te gevolgen. Minister van economische ont wikkelingszaken van Gibral tar, Adolfo Canepa, vreest dat die ontslagen een sneeuwbal effect tot gevolg zullen heb ben die tot in diverse andere sectoren zal doorwerken. „In een kleinschalige economie als die van Gibraltar is een dergelijk aantal werklozen meteen voelbaar. Mensen hebben minder te besteden, waardoor ook de midden standers een klap krijgen". Is Canepa nog redelijk optimis tisch over het welslagen van die operatie, ronduit somber gestemd is de vertegenwoor diger van de Labour Party (socialistische partyvan Gi braltar, Juan Carlos Perez: „In de hele wereld gaat het slecht met de scheepswer ven, waarom zou het dan in Gibraltar wel goed gaan". Zou een dergelijke situatie van toenemende crisis de ope ning van de grens met Spanje voor Gibraltar soelaas bieden. Merkwaardig genoeg heeft een recente enquête uit gewezen, dat maar liefst 71 procent van de bevolking, te genstander is van het open stellen van de grens. Voor een belangrijk deel vanwege de negatieve consequenties voor de economie op korte termiin. Minister Canepa: „Door het verschil in prijsniveau tussen Gibraltar en La Linea zou er in de beginfase een geld- vlucht naar Spanje zijn. Maar op langere termijn zou Gi braltar er wel degelijk bij ge baat zijn. Het toerisme zou weer toenemen, terwijl het ook voor investeerders aan trekkelijker zal zijn om in een toegankelijk Gibraltar te be leggen, bijvoorbeeld in ho tels". Labourm an Perez stapt niet zo gemakkelijk over de bezwa ren van die beginfase heen: „Voor een groot deel van de middenstand zou het een doodsklap betekenen als de grens weer open zou gaan. De bakkerijen hier zouden wel door Gerrit-Jan Hoek kunnen sluiten, omdat ieder een zijn brood zou gaan ko pen in La Linea, waar het brood maar liefst vijf maal goedkoper is. Ook restau rants en hotels zouden een klap krijgen. Toeristen zullen beslist de voorkeur geven aan een maaltijd of overnach ting in La Linea tegen veel la gere Driizen od een afstand van 500 meter van hier" „Het cargo-personeel in de ha ven zou tot werkloosheid ge doemd zijn omdat het meren deel van de goederen over land aangevoerd zal worden. Bovendien, als de Spanjaar den hier mogen werken bete kent dat een verslechtering in de situatie van de werkge legenheid voor de autochto ne bevolking. De enigen die gebaat zijn met opening van de grens zyn de Spanjaarden aan de andere kant van de grens". Maar niet alleen economische overwegingen spelen een rol bij het verzet van de bevol king van Gibraltar tegen de opening van de grens. Het openstellen van de grens im pliceert automatisch het be gin van onderhandelingen over onder meer de souverei niteit. In alle gesprekken klinkt een duidelijke afkeer van de Spaanse buren door, deels uit wrok voor de blok kade. deels uit angst dat Spai\je een te dominante rol zal gaan spelen in de kroon kolonie. „De blokkade heeft ervoor ge zorgd dat wij, Gibraltarenen, dichter tot elkaar zijn geko men", verklaart Joe Garcia, hoofdredacteur van twee mi- ni-periodieken, Gibraltar Post en Panorama. „In die 13 jaar isolement hebben we on ze eigen identiteit gekregen. Bovendien voelen we ons meer aangetrokken tot Enge land dan tot Spanje al spre ken de meesten van ons een Spaans dialect onder elkaar. Bovendien hebben we wei nig vertrouwen in de Span jaarden, ook al omdat ze di verse keren hebben beloofd de grens te openen zonder dat ze die belofte hebben in gelost". De grondwet van Gibraltar ga randeert dat de Britse regc ring de souvereiniteit van Gi braltar niet aan een andere mogendheid zal overdragen tegen de wil van de bevol king in. Het resultaat van het referendum van 1967 (waar by 12.138 inwoners voor het handhaven van een nauwe band met Engeland stemden en slechts 44 voor aansluiting bij Spai\je) is in grote ïyncr nog steeds geldend", voeg Joe Garcia eraan toe, verwij zend naar het door hem zei uitgegeven Gibraltar Year book. Voor de meeste Gibral tarenen moet Spanje eerst maar eens proberen goodwill en vertrouwen te kweken Meer dan driehonderd Ne derlandse politiemensen staan te dringen voor een baan op de Antillen. Ad vertenties zijn er niet ge plaatst. De agenten bie den zich uit eigen bewe ging aan. De Antilliaanse politiecommissaris J.F. Oldenboom voegt er met nadruk aan toe: "Er is ab soluut geen sprake ge weest van een wervings campagne." Oldenboom was onlangs met een team van drie man over gevlogen om de opmerkelij ke hoeveelheid aanmeldin gen nader onder de loep te door Jan Westerlaken nemen. Met zestig kandida ten heeft het drietal gesprek ken gevoerd. Oldenboom denkt dat hij in totaal vijftig tot zeventig mensen in zijn korpsen kan plaatsen. De Antilliaanse commissaris is zelf nogal verrast door het grote aantal spontane sollici taties. Oldenboom: "In eerste instantie meldden zich niet meer dan vijftien mensen. Nadat we hun schriftelijke informatie hadden gegeven kwam er een enorme sollici- tatiestroom op gang." Ervaren Zoals gezegd: niet minder dan driehonderd agenten hebben zich voor een baan over zee aangediend. En het einde van de toevloed is, zo meent de commissaris, nog niet in zicht. Oldenboom komt daar om binnenkort opnieuw naar Nederland. Hij wil met alle kandidaten een gesprek voe- Onder de sollicitanten zijn veel ervaren agenten die in leef tijd varieren van 25 tot 40 jaar. "Het gaat heel vaak om mensen met de rang van hoofdagent of brigadier", maakt Oldenboom duidelijk. "Dat kaderpersoneel hebben wij voor al onze eilanden no dig." Uit het hele land komen de kandidaten, en zeker niet uit sluitend uit de grote steden waar de politie zegt te kam pen met een nijpend tekort aan personeel. De Antilliaan se poütie kan aanvulling met ervaren Nederlandse agenten goed gebruiken, omdat het korps de laatste jaren nogal is veijongd. De eerste indrukken die Olden boom heeft opgedaan zijn, voor wat hem betreft gunstig. De mensen die zich tot nu toe hebben aangemeld noemt hij 'van het goede soort'. De commissaris: "Het gaat niet om avonturiers. De meesten hebben een gezin achter zich. Een paar kandidaten hebben vroeger als militair op de An tillen gediend of zijn met een Antilliaanse vrouw ge- Over het waarom van de grote animo zegt de commissaris: "De sollicitanten denken bij ons betere ontplooiingskan sen te hebben. Veel kandida ten hanteren als motief voor hun aanmelding dat in Ne derland de zaken teveel van bovenaf geregeld zijn. Ze we ten al precies op welk bureau ze over twintig jaar zitten." Problemen Of de huidige problemen bij de organisatie van de Neder landse politie een rol spelen in de sollicitatiegolf weet Ol denboom niet. "Maar", bena drukt hij nog eens, "wij zijn geen wervingscampagne be gonnen. Er is geen sprake Politiecommissaris Oldenboom was er met een team deskundigen speciaal voor naar Nederland gekomen. Bosjes agenten zien het hier niet meer zitten. Ze zijn op zoek naar een andere omgeving. De Nederlandse Antillen biedt hun die mogelijkheid. Maar zijn het uitsluitend politiemensen die de zee wilen oversteken om op één van de ABC-eilanden een nieuw bestaan op te bouwen? De commissaris vertelt over de agenten die hij nodig heeft. Persvoorlichter van het Antillenhuis in Den Haag, Ronnie Martina, omschrijft de interesse van de Nederlanders in Curacao. En tenslotte de politiebond die vraagtekens zet bij de werving van agenten. van een programma in het kader van Nederlandse tech nische bijstand of ontwikke lingshulp. De mensen wor den niet gelokt met aantrek kelijke premies of andere te gemoetkomingen. Alleen de verhuiskosten worden be taald." Oldenboom: "We vertellen ze de realiteit. De voorwaarden zijn gelijk aan die voor Antil liaanse Nederlanders. Mate rieel gaan de mensen er zelfs iets op achteruit. De sociale voorzieningen zijn minder, huisvesting regelen wij niet en de kandidaten moeten be reid zijn papiaments te le- Politiemensen uit Nederland die de overstap wagen, zullen in de eerste plaats worden in gezet in de algemene surveil lance, maar agenten met re cherche-ervaring kan een passende taak worden gebo den. De roep om meer politiemen sen op straat te hebben wordt ook op de Antillen steeds lui der. "De criminaliteit is bij ons eveneens toegenomen. Nederlandse agenten zullen op de Antillen worden geres pecteerd net als al die andere Nederlanders die bij ons werken." Kapen de Nederlandse agenten de banen niet weg voor de neus van Antillianen? "Zeker niet", is de mening van persvoorlichter Ronnie Mar tina van het Antillenhuis in hebben wij op dit moment niet Dus moeten ze ergens anders van daan komen. Onze voorkeur gaat uit naar Nederlanders, omdat Nederlands nog de voertaal is op de Antillen." Het zijn niet uitsluitend politie mensen die in de rij itlOT voor een baan op de Antillen. Martina "Er is een spectacu laire toename van het aantal Nederlanders dat zich geheel uit eigen beweging bij ons aanmeldt voor een baan. Uit alle lagen van de bevolking. Artsen, glazenwassers, secre taresses. noem maar op. Groei In nauwelijks twee jaar tijd is het aantal aanmeldingen ver vijfvoudigd. Vooral de laatste drie maanden gaven een ex plosieve groei te zien. Gemid deld melden zich zo'n vijfen twintig Nederlanders per maand, soms zelfs tien per dag. Daarnaast wordt veel in formatie per telefoon ge vraagd. Waaraan hebben de Antillen die grote belangstelling van Nederlanders te danken? Martina: "In de eerste plaats is het geen échte gok om naar onze eilanden te emigreren. De rechtspraak is Neder lands, de voertaal is Neder lands plus dat er al een kolo nie van achtduizend landge noten zit. Daarnaast zijn de Nederlandse Antillen voor veel Europese Nederlanders een springplank geweest. Bij ons zijn ze geen nummer en de kansen om hogerop te ko men zijn beter De grootste politiebond in ons land is niet bly met de manier waarop de Antillen agenten werven. Voorzitter Tccuwcn: "Het was beter geweest als er een advertentie in het Neder lands FobUcblad was gezet waann óók de beperkingen waren opgenomen. Een paar jaar geleden kon je, op con tract, voor dne jaar naar de Antillen. Nu is het definitief. Daarom verwacht ik dat er nog wel enige mensen zullen terugkrabbelen." Teeuwen vermoedt dat een en ander te maken heeft met be tere promotiekansen "Bu de Nederlandse poütie ia weinig doorstroming meer mogelijk Ja, dan is het te begrijpen dat jonge mensen ergens anders hun carrière willen voortzet ten."

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25