Strafverleden blokkeert vaak overheidsbaan Baby's kun je niet verwennen E"" Nieuw opvoedingsboek Heieen Crul v hechtenis 4ns levenshnj een hqncjicqp ïjj Sollicitatiesj V ZATERDAG 6 NOVEMBER 1982 PAGINA 21 Niet iedereen kan zo maar voetbalscheidsrechter bij de KNVB worden. Kennis van de spelregels is niet voldoende. De kandidaat- scheidsrechter dient ook in het bezit te zijn van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door de burge meester van zijn woon plaats. Zo wil de KNVB blijkbaar de kans vergro ten dat mensen van onbe sproken gedrag een partij voetbal leiden. De Leidse gemeenteambtenaar die zich bezighoudt met ante cedentenonderzoek, vindt het onzin om voor een derge lijke functie iemand door te lichten op zijn mogelijk duis tere verleden. Weigeren doet hij echter niet. 'We doen het, omdat andere gemeenten wèl gehoor geven aan het KNVB- verzoek. Door weigering zou den we de scheidsrechter in spe in problemen brengen'. Ongelijk Het zijn niet alleen de KNVB, bedrijven of andere particu liere instellingen, die inlich tingen wensen over een even tueel strafverleden van nieu we mensen in de gelederen. De overheid zelf is het meest nieuwsgierig. Voor al haar functies trekt zij het verleden van de desbetreffen de solli citanten na. Ook dat van de aankomende magazijnbe diende, die niets anders te doen krijgt dan schappen bij vullen, en voor de kandidaat- koffiejuffrouw in de kantine. Een belachelijke zaak, vin den reclassering en Coorn- hert-liga in hun rapport 'Ge lijke kansen'. De overheid heeft juist de taak om men sen die zijn 'ontspoord' te helpen bij het vinden van hernieuwde aansluiting bij de maatschappij. Door bij sollicitaties mensen steeds weer met hun verleden te confronteren geeft de over heid bepaald niet het goede voorbeeld. Sterker nog: de overheid discrimineert, aldus het rapport. De ongelijkheid wordt met na me in de hand gewerkt door de wijze waarop anteceden tenonderzoeken worden ver richt. De bekendste vorm is de zogenaamde verklaring omtrent het gedrag (VOG). Overheid en particuliere be drijven kunnen van sollici tanten een dergelijke verkla ring verlangen, die via de ge meentesecretarie kan wor den aangevraagd. Gemeen ten kunnen weigeren een aanvraag in behandeling te nemen - bijvoorbeeld wan neer de chef van een super markt een gedragsverklaring verlangt van een meisje dat solliciteert naar een baantje als caissière - Wordt de aanvraag wel geac cepteerd, dan treedt het amb telijk apparaat in werking. Bij het ministerie van Justitie wordt nagegaan of de betrok kene voorkomt in het strafre 'Eens een dief, altijd een dief lijkt voor de overheid 'altijd' een dief. Mensen met een niet geheel brandschoon verleden komen vrijwel niet in aanmerking voor een baan bij de rijksoverheid. Dat is een van de stellingen uit bet rapport 'Gelijke kansen' van de Vereniging van Reciasseringsinstellingen en de Coornbert-liga. Het rapport is een pleidooi voor meer gelijke kansen voor ex-delinquenten bij sollicitaties. Vooral de overheid maakt zich schuldig aan discriminatie van mensen met een strafverleden, aldus het rapport Ieder die bij de rijksoverheid in dienst wil treden, wordt onderworpen aan een zogenaamd antecedentenonderzoek. Een speciaal rijksbureau van de overheid zelf gaat nauwkeurig na of de sollicitant ooit met politie of jastitie in aanraking is geweest. Ais blijkt dat de betrokkene één of meer veroordelingen achter zijn naam heeft staan, wordt 'de aard van de fnnctie afgewogen tegen de aard van het misdrijf. Ook provincies en gemeenten houden antecedentenonderzoeken. Een gemeenteambtenaar uit Rotterdam: 'Een gemeente met baar monopoliepositie moet zorgen dat degene die achter het loket zit bonafide is. Daar heeft de consument recht op'. door Margot Klompmaker gister. Ook het politieregister wordt geraadpleegd. De uiteindelijke beslissing of een verklaring wel of niet wordt afgegeven ligt bij de burgemeester van een ge meente. Hij beoordeelt of eventuele veroordelingen in het verleden van belang zijn voor de beoogde functie. Ie mand die solliciteert als chauffeur, met herhaaldelij ke overtredingen van de Ver keerswet op zijn kerfstok, wordt in negen van de tien gevallen een gedragsverkla ring geweigerd. Tegen dit systeem heeft de reclassering grote bezwaren. Uniforme regels voor de inter pretatie van gegevens uit strafregisters ontbreken. El ke gemeente beoordeelt op zijn eigen wijze. Dat werkt willekeur in de hand. Het kan voorkomen dat iemand in ge meente A een gedragsverkla ring wordt geweigerd, terwijl gemeente B in een vergelijk bare situatie wèl een verkla ring geeft. Gemeenteambte naren geven de grote subjec tiviteit van dit beoordelings systeem toe. 'Eigenlijk is het systeem niet eerlijk, al weige ren we zelden een verklaring. Je dupeert mensen'. Ook het feit dat het politieregis ter dient als een van de infor matiebronnen is de reclasse ring een doorn in het oog. Een politiedossier bevat na melijk niet alleen bewezen feiten en overtredingen. Ook allerlei vermoedens worden vermeld en persoonlijke ge gevens als 'is homofiel', 'heeft getippeld', 'is drugsverslaafde', 'staat be kend bij de zedenpolitie'. Een telefoontje naar de politie is vaak voldoende voor een stroom van niet altijd be trouwbare gegevens, die van beslissende invloed kan zijn op een succesvol sollicitatie- verloop. Ook bedrijven ge bruiken de politie als inlich tingenbron, ondanks een wettelijk verbod. Onderzoek Los van gemeenten en provin cies voert de rijksoverheid haar eigen onderzoeksbeleid. Aan indiensttreding van het rijk - ook als de eerder ge noemde koffiejuffrouw en magazijnbediende - gaat zon der uitzondering een antece dentenonderzoek vooraf. Daartoe heeft de rijksover heid een eigen centraal ante cedentenonderzoeksbureau met rechtstreekse toegang tot straf- en politieregisters. Het aantal mensen met een strafverleden in dienst van de overheid is uiterst klein vol gens het reclasseringsrap- port. Velen nemen niet eens de moeite om te solliciteren. Het onvermijdelijke antece dentenonderzoek en de voortdurende angst afgewe zen te worden vormen een te hoge drempel. De reclassering noemt dit over heidsbeleid 'discriminatie van ex-delinquenten'. Lang niet alle wetsovertreders worden gepakt: zij hebben een blanco strafblad en zijn dus bevoorrecht. Bovendien is het niet eerlijk iemand steeds met zijn verleden te achtervolgen. Niet iedere dief blijft een dief, meent de re classering. Een woordvoer der van het ministerie van binnnenlandse zaken vindt echter niet dat de overheid discrimineert door onderzoe ken te houden. Volgens hem valt bij een sollicitatie ie mand met een strafblad niet automatisch af. Alleen wan neer er sprake is van 'onver enigbaarheid van het misdryf met de beoogde functie'. De ambtenaar ziet niet in waar om deze regeling veranderd zou moeten worden. Al heeft ook hij de indruk dat mensen niet bij de overheid sollicite ren uit angst voor een antece dentenonderzoek. Uniform onderzoek Om de hausse en willekeur in antecedentenonderzoeken in te dammen bepleit de reclas sering in haar rapport onder meer één uniform onderzoek voor overheid en bedrijfsle ven: de gedragsverklaring (VOG), die via de bugemees- ter loopt. Niet langer een ei gen antecedentenonder zoeksbureau voor het rijk en ook geen uitzonderingen meer voor semi-ovcrheidsbe- drijven zoals de KLM, de PTT. de NS. van Gend Loos, de Staatsmijnen en de Nederlandsche Bank. Deze instanties hebben nu wette lijke bevoegdheid recht streeks inlichtingen in te winnen bij justitie en politie. Ook het aantal functies waar voor een antecedentenonder zoek wordt uitgevoerd zou drastisch moeten worden be perkt. Dat kan een halvering van het aantal onderzoeken opleveren. Voor verreweg de meeste banen bij de overheid en particuliere bedrijven is geen antecedentenonderzoek nodig, meent de reclassering. Een uitzondering kan wor den gemaakt voor een be trekking als bewaker, portier, geldtransporteur, kassier of drukker. Of voor functies binnen het onderwijs, de wel zijnssector en het openbaar vervoer. En binnen de rijks overheid kan het onderzoek verplicht worden gesteld voor hoofden van dienst en directie-functies. Verder stelt het rapport voor niet langer politieregisters als informatiebron te gebruiken, maar alleen het strafregister by justitie. Voor het verloop van het an teceden tenon de- zoek zouden strakke nchtly- nen moeten komen, om aan de willekeur in afgifte van de gedragsverklanngen een ein de te maken. Het liefst ziet de reclassering een speciale commissie benoemd die beoordeelt of een verklaring moet worden afgegeven. Vertrouwelijk Antecedentenonderzoeken he lemaal afschaffen zou vol gens de reclassering nog be ter zijn. Toch stelt zij dit niet voor. De kans is niet denk beeldig dat by afschaffen van de antecedentenonderzoeken het aantal zogenaamde veilig heidsonderzoeken drastisch zal toenemen. Het ryk kent ongeveer 52.000 vertrou wensfuncties. waarvoor een simpel antecedentonderzoek met voldoende is Kandida ten voor dergelijke functies worden onderworpen aan een uitgebreid onderzoek door inlichtingendiensten, zoals de BVD. Als het antecedentenonder zoek in de vorm van de ge dragsverklaring wordt afge schaft, is de reclassering bang dat een verschuiving plaats heeft naar meer veilig heidsonderzoeken. Een onge wenste ontwikkeling, temeer daar de overheid zelf toegeeft al veel teveel functies als ver trouwelijk te hebben geken merkt. Voorlopig wachten de samen stellers van het rapport af. Er zyn wetten in de maak. zoals de Wet op de persoonsregi stratie. die het gebruik van persoonsgegevens aan ban den wil leggen. Een speciale commissie heeft onlangs een aantal aanbevelingen gedaan om de rechtspositie van solli citanten te verbeteren. Er zijn veranderingen aangekondigd in de registratiewijze van jus titiële gegevens, waarbij ook het strafregister zou worden herzien. Toezeggingen en aankondigingen, die tot nu toe geen enkel concreet re sultaat hebben opgeleverd. Vandaar dat de reclassering zelf het initiatief heeft geno men tot een studie naar ante cedentenonderzoeken Het uitgebrachte rapport geeft tal van suggesties om mensen met een strafverleden gelyke kansen te geven. Want de reclassering staat be paald niet alleen in haar me ning dat er sprake is van on- gelykheid. Uitgehold Een Rotterdamse gemeente ambtenaar die zich met ante cedentenonderzoek bezig houdt: 'Ik vind dat het uit voeren van antecedentenon derzoeken het werk van de reclassering in de weg staat. Bovendien wordt er nu voor van alles een gedragsverkla ring gevraagd. Op die manier wordt de waarde van de ver klaring uitgehold. En ik ge loof dat door de willekeur van het al of niet afgeven van de verklaring mensen wor den benadeeld. Daarom ben ik voor afschaffing'. Tijd voor beroering onder het legioen opvoeders in Nederland. Want wat beweert de schrijfster Heieen Crul-van Brussel (38) in haar pasgèooren boek 'Kijk op kinderen' ineens? Dat je een huilende baby wél uit de wieg mag halen. Dat het on£in is om te beweren dat een baby daardoor wordt verwend. Integendeel, zo schrijft de voormalige Leidse: "Heel jonge baby's kun je niet verwennen. Je kunt ze wel te weinig aandacht geven. Huilen is het enige signaal dat een baby ter beschikking heeft om zijn ouders te laten horen dat er iets met hem of haar aan de hand is". Heieen Crul, die al eerder over kinderen schreef, is zelf mis schien nog wel het meest ver baasd over het stof dat deze opvoedkundige raad deed opwaaien. "Het is toch te gek dat men nog altijd vindt dat je een huilende baby moet la ten liggen? Dat was vroeger de algemeen heersende op vatting, maar er is inmiddels zoveel onderzoek naar ge daan dat je erop kunt ver trouwen dat het een fabeltje is. Maar zo zie je dat zo'n ver ouderd idee nog jarenlang een eigen leven blijft leiden. Ach, elke tijd heeft wat dat betreft zijn eigen fouten en verworvenheden Standaardwerk Heieen Crul heeft zich bij het schrijven van 'Kijk op Kinde ren' grotendeels door haar ei gen ervaringen met de doch ters Cathelijne (12) en Liselo- re (10) laten leiden. Dat kon ook moeilijk anders. Het lijkt onwaarschijnlijk, maar over zo'n voor de hand liggend on derwerp air de opvoeding van kinderen die de peuter- Heieen Crul-Van Brussel (38): "Opvoeden je grenzen aangeeft" en kleuterfase zijn ontgroeid zijn nauwelijks boekwerken voorhanden. Vandaar dat het vrouwenblad Margriet haar vroeg om de gelijknamige op voedingsserie die Heieen Crul in dat blad schreef tot een boek te willen omwer ken. Juist omdat er weinig materiaal voorhanden was moest Heieen Crul louter uit eigen ervaringen en uit ge sprekken met 'deskundigen' putten. Dat was ze wel gewend. Toen ze haar eerste boek schreef ('Wij willen kinderen') werd dat onmiddellijk tot een stan daardwerk gebombardeerd. In die tijd, de beginjaren ze ventig, was er nauwelijks eer der op een frisse, heldere wij ze geschreven wat er allemaal komt kijken bij het krijgen van een kind. Haar vragen, twijfels en bijeengesprokkel de informatie kon Heieen Crul daarin kwijt. "Want vergeet niet dat ik bij de eerste generatie vrouwen hoorde die heel bewust met dergelijke zaken bezig moest zijn", zegt Heieen Crul. "Het woord gezinsplanning werd in die tijd geïntroduceerd. Wel of geen kinderen, al dan niet een baan, met dergelijke vragen werd mijn generatie voor het eerst geconfron teerd". 'Tegelijk gold dat het allemaal wel vanzelf zou gaan. Kocht je een wasmachine, dan werd je met folders overladen. Wil de je een kind, dan was er geen enkele informatie te vinden. Het overkwam je ge woon. Het was de kroon op je vrouw-zijn. Nou. daarover had ik zo mijn twijfels". Verantwoord Heieen Crul wilde haar toe komstige kroost naar beste eer en geweten ter wereld brengen. Alle informatie die ze maar te pakken kon krij gen verwerkte ze in 'Wij wil len kinderen' Haar nieuwe boek. bedoeld als handvat voor ouders van kin deren in de leefiyd tot 12 jaar. lijkt een logisch vervolg op dat standaardwerk te zijn. Een vervolg dat lang op zich deed wachten, alle aandrang die op haar werd uitgeoefend ten spijt. Heieen Crul heeft bewust zo lang gewacht met een vervolg. Ze wilde eerst met haar kinderen mee groeien. Nu haar dochters wat ouder zijn vindt ze dat er met recht over de dagelijkse opvoeding van kinderen tot 12 jaar kan meepraten. Anderzijds heefi ze van de nood een deugd gemaakt. Ze wilde het toch goed doen? Dan moest ze er ook zijn voor haar kinderen Een duidelijk afgebakende betaalde dag taak was er in die jaren niet voor haar weggelegd, het schrijven geschiedde tussen de bedrijven door of op mo menten dat de kinderen al naar bed waren. 'Kijk op kinderen' is naar het grootbrengen van het wat ou dere kind toegeschreven. Het behandelt vragen en twijfels die vaak niet zo opzienba rend of ingrijpend zijn, dat de ouders linea recta naar een beroepskracht stappen. Ad vies is bij dergelyke opvoed kundige problemen echter dikwyls wel uitermate wel kom. Heieen Crul geeft dat m begrijpelijke taal Aan gort droge psychologenkost a la door Miep Hoenson Spock heeft zij een broertje dood. "Het ging mij om de praktyk waarmee opvoeders elke dag weer te maken krij gen. Wat doe je als je kind niets lust? Als het op oudere leeftijd nog in z'n bed plast? Als ze vieze spelletjes doen? Wat moet ik met al dat ge weld op tv9 Straffen Zelf karakteriseert ze de aange sneden onderwerpen als pro blemen van de doorsnee kin, deren. "Ik heb wel eens het gevoel dat alleen kinderen waarmee iets bijzonders aan de hand is op school of thuis alle aandacht krygen". De problemen worden opge diend met een geheel eigen sausje, want Heieen Crul steekt haar eigen visie daarop onder stoelen of banken Zo vindt ze het straffen van kin deren meestal maar een zin loze bezigheid. "Straf haalt byzonder weinig uit Je kunt een kind vroeg naar bed stu ren, maar zo'n maatregel le vert geen enkel resultaat op Als je een kind goed opvoedt is straf ook zelden nodig. Mis schien wat dreigen, maar straf... nee". kwes- de hele klas naar Dallas mag kijken kan ik wel zeggen dat ik het niet wil hebben, maar daarmee plaats ik m'n km.ir ren in een uitzonderingsposi tie. En er is mets waar kinde ren zo'n hekel aan hebben als aan een buitenbeentje zijn. Ze willen zich identificeren met de andere kinderen". Wel is ze een groot voorstand ster van het aangeven van grenzen. "Je moet opvoeden zien als een spel. Je moot een kind de grens aanreiken, maar het is het spel van het kind om die grens te over- schryden" Het ligt in de lyn der verwach tingen dat er wederom een vervolg op het boek komt zo dra haar dochters de 'mocily- ke leeflyd' hebben bereikt Maar Helen Crul denkt dat het schryven over pubers weinig zin heefi. "Je rol als opvoeder is wat naar de ach tergrond geschoven als ze zo oud zyn", geloofi ze. Vooralsnog heefi ze andere pij len op haar boog: zo wil ze graag een roman schryven, want dat is er nog nooit van gekomen. "En ik wil graag steeds nieuwe uitdagingen voor mezelf scheppen Ik hoef niet zo nodig steeds gro ter en beter te worden, maar ik wil wel iets pakken"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21