LEIDSCH DAGBLAD Rente half procent lager Genscher blijft leider Westduitse liberalen Hasjvangst: 36 miljoen Gulden blijft sterker dan Duitse mark VERKEERSCONTROLE OP HOGE RIJNDIJK Droog LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AA M Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw No. 36928 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bt/Mu WfleSngoM ?3ii BG Leden Voor W rvs ze cototon 32 PAGINA'S Sterven in Wenen De politie beschikt nauwelijks over voldoende tijd en mankracht om het alcoholgebruik op de weg tegen te Volgens de Miljoenennota moet het blaaspijpje maar aan Maarten worden gegeven. Of is het tijd voor een efficiëntere aanpak? GPD-corres ponden ten berichten over de stand van zaken in andere landen. OLBIA (AP) Op Sardinië is 500 kilogram hasjies met een geschatte waarde van 20 mil jard lire (een kleine 36 mil joen gulden) in beslag geno men. In verband hiermee zijn gedu rende een Italiaans-Neder landse operatie zes mensen, onder wie drie Hollanders, gearresteerd. Eén en ander betekent een gevoeli ge klap voor een Midden-Oosten organisatie van hasj smokke laars, aldus de politie. De verdovende middelen waren verborgen aan boord van een lu xe jacht dat in de haven La Mad- dalena voor anker lag en in een afgelegen boerderij. De zaak begon te rollen met de aanhouding op 21 oktober van de Amsterdammer M.H. (46). Hij werd gearresteerd toen hij de Ita liaans-Zwitserse grens overstak met een, niet nader genoemde, hoeveelheid verdovende midde len in zijn bezit. Zijn arrestatie leidde tot het onder zoek van het jacht, waar de even eens uit Amsterdam afkomstige R.W.W. en de in Nederland wo nende M.I. (45) uit Zanzibar wer den opgepakt. Drie andere vermeende smokke laars van de organisatie een Nederlander, een Italiaan en een Griek - werden gisternacht in Holland gearresteerd. AMSTERDAM (ANP) De Nederlandsche Bank verlaagt de rentetarieven met ingang van komende maandag op nieuw met een half procent. De tarieven van de bank variëren dan van 5,5 tot 6,5 WEST-BERLIJN (GPD) - De West duitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, blijft voorzitter van de liberale FDP. Gisteravond laat werd hij met een ruime meerderheid op het partijcongres in het congres centrum in Berlijn herkozen. Genscher kreeg 222 stemmen, zijn tegenkandidaat Ronnebur- ger 169. Er waren zes onthoudin gen, terwijl drie stembiljetten ongeldig werden verklaard. Het was voor het eerst dat Gen scher, die in 1974 als opvolger van Walter Scheel voorzitter van de liberalen werd, een tegenkan didaat had. In de persoon van de vice-voorzitter Uwe Ronnebur- ger hadden de tegenstanders van Genschers politieke koers een compromis-figuur gevonden. Zij meenden dat het niet mogelijk was Hans-Dietrich Genscher als voorzitter te handhaven omdat die er beslissend toe had bijge dragen dat zijn partij in septem- PIZZERIA PINOCCHIO Vanaf heden speelt iedere avond de zanger/gitarist ENZO CONTÉ Reserveringen né 15.00 uur. Tel. 071-149960. ber de sociaal-liberale coalitie had verlaten en vervolgens met de CDU/CSU een regering had gevormd onder de christen-de mocraat Helmut Kohl. Die machtswisseling heeft bij de ver kiezingen in de deelstaten Hes sen en Beieren voor een catastro faal verlies van de FDP gezorgd. De meerderheid van congres keur de wel de manier af waarop de ommekeer van FDP naar CDU/ CSU tot stand was gekomen. Dat geldt in het bijzonder voor de coalitie-onderhandelingen. Een congresmeerderheid vond dat de partijbasis zeer onvoldoende was geinformeerd. Verder kritiseerde het congres ook dat de vroegere minister van binnenlandse zaken Gerhart Baum niet meer in de nieuwe regering is opgenomen. Baum gold als „garant" voor de liberale rechtsstaat. Dit moet ze ker worden opgevat als meer dan een forse steek onder water aan het adres van partijvoorzitter Genscher. Het congres is tot nu toe zeer emo tioneel verlopen. De meeste ge delegeerden riepen weliswaar op tot geslotenheid, maar er vielen veelvuldig uitdrukkingen als partijdictatuur en gesjoemel. Ook werd er soms aan getwijfeld of de stemmen bij de behande ling van de verschillende voor stellen wel goed werden geteld. Tijdens de verkiezing van de voorzitter ontstond er tramme lant over het feit of de gedele geerden al dan niet in hokjes hun stem moesten uitbrengen. Aan het begin van het congres leg de Genscher in een ruim een uur durende rede nog eens uit waar om het naar zijn mening voor de FDP noodzakelijk was geworden om de samenwerking met de so ciaal-democraten van Helmut Schmidt te beëindigen. Hij noemde vooral het feit dat de vroegere Westduitse regering niet meer in staat moest worden geacht de „massale werkloos heid" op te lossen. ZOETERWOUDE - Bij een grootscheepse verkeerscon trole op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude hebben van nacht 79 bestuurders van voertuigen een proces-ver baal gekregen. Hun overtre dingen liepen uiteen van het niet bij zich dragen van het rijbewijs tot het rijden onder invloed van alcohol. Drie voertuigen werden direct uit het verkeer genomen. In to taal werden er bij de controle, ter hoogte van Heineken, 179 auto's gecontroleerd. Maar liefst vijftig politie-ambtena- ren waren van elf uur gister avond tot vijf uur vanoch tend ingezet om de controle uit te De meeste overtredingen be troffen technische gebreken aan bijvoorbeeld de remmen. Onjuiste verlichting, gecon stateerd bij 19 voertuigen, scoorde ook hoog. Bij de con trole werd bovendien een eerder uit Zaanstad ont vreemde auto aangetroffen. Een illegaal in Nederland verblijvende buitenlander werd tenslotte aangehouden en ter uitzetting overgedra gen aan de vreemdelingenpo litie in Utrecht. De rentedaling is volgens de bank mogelijk omdat de gulden een sterke positie blijft innemen op de internationale geldmarkt. De gulden is al enige tijd de sterkste munt in het Europees Monetair Stelsel. Dat stelsel is een af spraak om grote waardeverschil len tussen Europese munten te gen te gaan. Veelal is de Duitse mark de sterkste munt, maar de ze is recentelijk wat minder po pulair. De voorschotrente (6%) is het ren tetarief, waartegen banken bij de centrale bank kunnen lenen. Het promessedisconto (6,5%) is het tarief, waaraan de handelsban ken hun voornaamste tarieven voor kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven koppelen. De laatste wijziging in de rentetarieven van de Neder landsche Bank dateert van 22 ok tober. Toen verlaagde de centra le bank de tarieven over de gehe le linie met een half procent. De discontowijziging, overigens al de zevende verlaging van dit jaar, kwam voor de geldmarkt toch nog als een verrassing. Aan het begin van deze week hing een wijziging in de lucht, maar donderdag en vrijdag begonnen de tarieven juist weer wat aan te trekken. Advocaat en zakenman langer in cel (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De Katwijkse ad vocaat mr. J. van der P. en de Noordwijkse horeca-onderne- mer N. van H. bijven voorlopig nog zeker zes dagen in bewaring. De twee werden afgelopen maandag aangehouden, omdat zij er van verdacht worden be trokken te zijn bij de belasting fraude van het vorig jaar failliet verklaarde F S Properties, een bedrijf in onroerend-goed. De 62-jarige Van der P. en de 58- jarige Van H. werden gisteren in Amsterdam door de rechter commissaris mevrouw mr. S.B.M. Voorhoeve gehoord. Dit resulteerde in een verlenging van het in bewaring houden van de twee voor zes dagen. Van der P, en Van H zijn gisteren in de loop van de middag overge bracht naar een huis van bewa ring. Na hun arrestatie afgelopen maandag werden zij in een poli tiebureau in Amsterdam vastge houden. Volgende week worden de twee opnieuw voorgeleid. De kans be staat dat het in bewaring houden De maatregel is een gevolg van de sterke positie van de gulden met name ten opzichte van de Duitse mark. Dit laat enige ruimte aan de Nederlandsche Bank om een eigen rentepolitiek te voeren. De sterke positie van de gulden, die zich weerspiegelt op de Euroka pitaalmarkt in lage rentetarieven voor guldenleningen, is een ge volg van het overschot op de lo pende rekening van onze beta lingsbalans. Ons infiatietempo is bovendien niet hoger dan in Duisland. Geldmarktkringen hadden echter niet verwacht, dat Nederland op de voorziene discontowijziging in Amerika zou vooruitlopen. Gewezen werd voorts op de goe de "rentesfeer" in ons land, om dat ook de kapitaalmarktrente in snel tempo omlaag schiet. Zeelieden in nood bij Doggersbank IJMUIDEN - De Nederlandse on derzeeër Tijgerhaai is sinds van morgen kwart over vijf bezig met de redding van een nog onbe kend aantal schipbreukelingen. Ze zitten op een reddingvlot van een visserschip. De Tijgerhaai kan in verband met de zware zee gang de zeebeden nog niet aan boord nemen. Het marineschip heeft om assistentie van een gro ter schip gevraagd, dat door het bieden van luwte de overstap mogelijk zal moeten maken. Om kwart over vier meldde de Tij gerhaai dat drie rode rookgrana- ten door haar waren waargeno men op ongeveer dertig mijl ten zuiden van Doggersbank, zo'n negentig mijl uit de Engelse kust. Ook werd een klein, onbe stuurbaar schip gezien. Een half uur later bet de Tijgerhaai weten langszij te zijn gekomen en bezig te zijn met het oppikken van de schipbreukelingen. Op dat mo ment was verdere hulp niet no dig, aldus de Tijgerhaai. Een me dedeling die kort daarop werd ingetrokken toen de zeegang te veel problemen bleek op te leve- Gerda Brautigam (69) overleden AMSTERDAM (ANP) r- Gerda Brautigam, oud-hd van de Twee de Kamer voor de PvdA, is don derdagavond op 69-jarige leeftijd in haar woonplaats Amsterdam overleden. Zij was al geruime tijd ziek. Behalve door haar ka merwerkzaamheden kreeg me vrouw Brautigam ook grote be kendheid als lid van een radio- journalistenforum. Mevrouw Brautigam was van 1963 tot 1972 lid van de Tweede Ka mer, waar zij zich met name be zig hield met prijzen en de belan gen van de consument. Nadat zij de Kamer had verlaten schreef zij het boek "gedogen, schreef hij, gaat van au", over de kabi netsformatie '73, waarin opgeno men brieven van de toenmalige informateur Jaap Burger. Gerda Brautigam is behalve ka- merbd ook hd geweest van het partijbestuur van de PvdA. Mevr. Brautigam werd in 1913 ge boren in Rotterdam, in welke plaats zc van 1932 tot 1938 werk te als journaliste bij het toenma lige Dagblad van Rotterdam, van 1938 tot 1940 werkte zjj voor het socialistische "Voorwaarts" en na de Tweede Wereldoorlog tot 1967 voor het Vrije Volk. Gerda Brautigam is penningmeestcres- se geweest van de Nederlandse Journalisten Kring, waarvan zy ook erelid is geweest en be stuurslid van World Press Photo. Voor de suksesyoRe verkoop van uw huis. VKRHOEVKM "w eet van wonen VERHOEVEN Makelaardij in onroerende goederen bv Stationsplein 22 2312 AK Leiden Tel.(07114 34 41 Droog weer, perioden met zon. Mid- dagtemperatuur van 8 tot 12 graden. Matige zuidoostenwind, windkracht 4, langs de kust windkracht 6. Morgen droog en zelfs zonnig met temperatu ren tussen 6 en 12 graden. Verwachting tot en met donderdag half tot zwaar bewolkt temperatuur 12 graden. 7 november 1982 Zon op: 07.45 uur, zon onder: 17.02 uur. Maan op: 22.34 uur, maan onder: 14.07 Waterstanden 06.59 en 19.22 i 14.57 uur. 8 november 1982 Zon op: 07.46 uur, zon onder: 17.01 uur. Maan op: 23.53 uur, maan onder: 14.43 Waterstanden Katwijk: hoogwater 08.04 en 20.38 uur, laagwater 03.28 en 15.54 uur. Nog één week geduld Want volgende week zaterdag is het zo ver; dan start de eerste ronde van het Sint-Nikolaas advertentie-puzzelspel Zaterdag 13, 20 en 27 november is uw krant speels en vol puzzelplezier. Vandaag op pagina 27 voor onze abonnee's alvast een keur van kadotips als voorproefje. Strafverleden? Baan vergeten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1