S D T Wouters en Hofman nu A-keus Kans op doorbraak voor De Zijl/LGB Unieke prestatie biljarters Ploeg zint tegen AZC op wraak Vervangers van afwezige Vanenburg en Schoenaker Toine van Mierlo terug bij Willem II Heracles 'besmet' LUGDUNUM STORMVOGELS ZATERDAG 6 NOVEMBER 1982 AMERSFOORT (ANP) - Een op volle toeren draaiend Ne derlands biljartteam heeft op de tweede dag van het negen de toernooi om het Europees kampioenschap biljarten voor landenteams (TEP) een unieke prestatie geleverd. In de hoogste versnelling haal de het Oranjevijftal gister middag in Amersfoort de Oostenrijkse collega's met sprekende cijfers (9-1) on deruit. Nooit eerder in de his torie van dit toernooi had een Nederlands team daarvoor een relatief zo gering aantal beurten (59) nodig. Alleen België presteerde ooit beter. Met Nederland bleven ook België en West-Duitsland op- geslagen door overwinnin- geil op respectievelijk Italië (10-0) en Frankrijk (8-2). De beide buurlanden moesten échter een flink stuk terrein prijsgeven op het proportio nele gemiddelde, dat van be lang kan zijn indien een of meer team$ gelijk eindigen. Anders dan de utislag doet ver moeden moesten drie Neder landse spelers in het duel met Oostenrijk tot de bodem van hun krachten gaan om de grote winstmarge veilig te stellen. Alleen Piet Vet en Jos Bongers hadden een be trekkelijk gemakkelijke mid dag. De driebandenpartij tussen Ri- ni van Bracht en Wolfgang Anreitter was van een adem benemende allure. Aanvan kelijk leek er voor de w ereld- kampioen uit Waalwijk geen enkel probleem te ontstaan. Onder meer met een knappe -( sport y LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De waterpoloèrs van Zijl/LGB kunnen in het komende weekeinde geschiedenis schrijven. Wanneer de Leidse hoofdklasser morgen in Rotterdam de nationale beker in de armen sluit, zal voor het eerst in de historie een vrijkaart voor de het Europa Cup verkregen kunnen worden. De voorwaarden daarvoor zijn moeilijk, maar volgens coach Rob Schouten valt er zeker aan te voldoen. Buunk contra Van Belkum, ofwel AZC tegen De Zijl Het kan t mmimm aardige bekerfinale worden. serie van tien in de vijftiende beurt leidde hij na 21 beurten zeer comfortabel: 35-17. Van dat moment raakte de partij in een stroomversnelling. Een bevlieging van de Oos tenrijker mondde uit in twee opeenvolgende series van ne gen caramboles, die Van Bracht beide malen op knap pe wijze beantwoordde met reeksen van zeven. De produktieve uitbarsting (49-36) bracht Van Bracht al lerminst nog in veiligheid. Met reeksen van vier en ze ven vocht de Oostenrijker sterk terug en na 31 beurten was de strijd weer volledig open: 51-51. Beide matado- ren hielden in de slotfase de verdediging secuur in het oog. In de 36e beurt brak Van Bracht met een gewaagde losbander door de defensie van zijn opponent. Deze ca rambole vormde de aanzet voor zijn slotserie van vijf, waarmee hij Anreitter defini tief op de knieën dwong. In de schaduw van deze ener verende partij bestreden Ar- nouts en Stenzei elkaar in het 47/1 op leven en dood. Het duo deed geen streep voor el kaar onder en na vier beurten tekende beide superkadris- ten de vrede: remise. Daar voor had Arnouts in de derde beurt een demarragepoging ondernomen door een serie van 139 op het groene laken te leggen. Stenzei, die in het seizoen 1975/1976 Europese titels veroverde in het 47/2 en 71/2, diende op zijn beurt di rect van repliek piet 145 ca ramboles. In de vierde beurt leek Arnouts alsnog de zege te behalen toen hij de reste rende 77 caramboles in een ruk bijeen tikte. Stenzei zag het evenwel anders en benut te op koele wijze de nabeurt om met 59 caramboles de puntendeling tot stand te brengen. De derde partij, die het duel tussen de Nederlanders en de Oostenrijkers uiterst leven dig hield, was de ontmoeting tussen Van der Smissen en Ralis in het bandstoten. Van der Smissen, die als Euro pees kampioen eerder nogal smadelijk onderuit was ge gaan tegen de Italiaan'Oddo, was uit op revanche. In de dertiende en veertiende raak te Van der Smissen goed op drift. Met reeksen van 24 en 42 besloot hij parmantig het duel. 1. Nederland4 17- 3 (176.63) 2. België 4 16- 4 (157.29) 4. Frankrijk 0 5. Ooostenrijk Prettige bijkomstigheid is dat een verloren finale tegen AZC/Micro- life goed is voor internationaal polo, indien de Alphense forma tie zich aan het eind van de rit kampioen van Nederland mag noemen. En die kans is groot, vooral nadat het team van coach Geurtsen afgelopen zaterdag concurrent Zijl/LGB uit dromen land liet terugkeren: 16-7. Hij zegt het met een glimlach, maar Rob Schouten acht zijn zevental "niet kansloos" tegen AZC. "Maar voordat we geplaatst zijn", waarschuwt de Zoeterwou- denaar, "moeten we toch eerst van Het Ravijn winnen. Op pa pier ziet het er allemaal zo ge makkelijk uit, voorlopig moet de ploeg het eerst in die halve finale waarmaken". "Wakker blijven", luidt dan Schou- tens parool. Als zijn pupillen in dat duel dan niet zijn ingedut, wacht later op de dag de strijd tussen de winnaar van het duel AZC-DZV Blijkt dat de Alphen se competitiekoploper, dan zal Zijl/LGB tot de toppen gemoti veerd zijn om de schande van het afgelopen weekeinde uit te wis sen. "Die 16-7 vraagt om duide lijkheid", legt Rob Schouten uit. "Mijn ploeg zal dan laten zien dat die uitslag de verhoudingen niet weergaf. Zijl heeft in die wed strijd kansen laten Üggen. In het vierde part zyn er meer Leide- naars voor het Alphense doel verschenen dan omgekeerd. Wij vergaten te scoren en AZC maak te het karwei af. Professioneel moet ik zeggen. Dat tekent de klasse van de ploeg, maar supe rieur vond ik ze toch niet. Ze spe len op de counter en kunnen een man meer situatie heel knap uit spelen. Echt een wedstrijd ma ken kunnen ze niet". Daarom stuurt Schouten zijn team met aanvallende opdrachten het Rotterdamse water in en hoopt hij dat de arbiters wat conse quenter zullen fluiten, dan het geval was tegen AZC. "Dan wordt het pas een eerlijke strijd. Zware overtredingen moeten voor de teams op dezelfde wijze bestraft worden. Dan pas kun- ZEIST (GPD) - Twee spelers van Jong Oranje hebben de sprong gemaakt naar Rijvers' A-selectie: FC Utrecht-middenvelder Jan Wouters en Roda JC-rechterspits René Hof man. Zij maken deel uit van de selectie voor de interland tegen Frankrijk, woensdag avond in het Feyenoord-stadion, die op acht plaatsen verschilt met de laatste interland tegen Ierland (2-1). Kees van Kooten, René en Willy van de Kerkhof, Huub Stevens, John Metgod, Gerald Vanen burg, Dick Schoenaker en Hans van Breukelen ontbreken dit keer in de groep van zestien. Hun vervangers zijn naast de twee ge noemde debutanten, vier des tijds geblesseerde Ajacieden - Rijkaard, Kieft, Boeve en Ophof- de enige PSV'er in de selectie, spits Jurri Koolhof, en Simon Tahamata en doelman Piet Schrijvers. De ervaren doelman is opgeroepen omdat Van Breu kelen niet beschikbaar is en Rij vers bij een jonge doelman geen valse illusies wil wekken. Jan Wouters en René Hofman pro fiteren van de absentie van Ge rald Vanenburg en Dick Schoe naker. De jonge Ajacied heeft zich deze week gemeld voor de militaire dienst. Rijvers: „De eer ste dagen in dienst zijn niet de gemakkelijkste. Het was boven dien nog maar de vraag of hij vrij kon krijgen. Vandaar dat ik in overleg met Vanenburg heb be sloten hem niet te selecteren. Mocht ik veel afschrijvingen krij gen, dan doen we alsnog een po ging hem vrij te krijgen". (Van onze sportredactie) TILBURG (GPD) - Met ingang van morgen in de thuiswed strijd tegen Ajax zal Toine van Mierlo tot het einde van dit seizoen weer uitkomen voor zijn oude Tilburgse ver eniging Willem II. Van Mierlo en Bud Broeken - inmiddels uitkomend voor FC Gronin gen - werden anderhalf jaar geleden beiden door het En gelse Birmingham City aan getrokken. Beide Nederlan ders zijn, hoewel Birming ham op dit moment op de laatste plaats van de eerste divisieranglijst staat, overbo dig geworden en kregen toe stemming naar een andere vereniging uit te kijken. De overgang van Toine van Mierlo van Birmingham City naar Willem II (op huurbasis) heeft nauwelijks enkele da gen in beslag genomen. Be gin deze week werden de eer ste contacten gelegd, waarna Van Mierlo vrijdagmorgen op Schiphol een contract onder tekende, vrijdagmiddag reeds met Willem II mee-, trainde en tegen Ajax zijn' rentree zal maken. Toine van Mierlo maakte sinds de komst van manager Ron Saunders bij Birmingham Ci ty begin dit seizoen niet lan ger meer deel uit van het eer ste elftal. Evenals Broeken werd Van Mierlo naar het re serveteam verwezen. On danks de vele blessures bü Birmingham, met name in de eerste lijn, werd er evenwel nooit een beroep gedaan op Van Mierlo, die - zo zegt hij zelf - geen enkel krediet van Saunders heeft gekregen. „Dat het Willem II is gewor den", aldus Toine van Mierlo, „is voor mij een leuke bij komstigheid. Het merendeel van de jongens ken ik nog, zodat ik met hun manier van spelen niet zo heel veel pro blemen zal hebben". Van Mierlo heeft zich evenwel voorlopig niet langer dan tot het eind van dit lopende sei zoen bij Willem II vastgelegd. De vroegere PSV-speler: „Ik hoop bij Willem II mezelf weer in de kijker te kunnen spelen. Eind van dit seizoen wachten we dan maar af of er misschien interesse van een andere club komt". Schoenaker is te snel na zijn bles sure weer begonnen met voetbal len en ontbreekt ook zondag in de competitiewedstrijd van Ajax. Rijvers: „Van de gelegen heid maak ik gebruik om nog en kele jongeren te testen. Wouters en Hofman verdienen een kans gezien het spel bij hun club in de laatste wedstrijden". Verrast Jan Wouters was erg verrast door zijn uitverkiezing. „Ik had er niet opgerekend, omdat ik naar mijn gevoel niet sterk heb gespeeld in het onderlinge partijtje op het sportcentrum. Daar staat tegen over dat ik beter bij FC Utrecht draai, nu ik weer op het midden veld terug ben. Als laatste man had ik wat problemen, omdat lei ding geven me niet gemakkelijk afgaat. Ik heb genoeg met mezelf te stellen, daarom ben ik blij dat Dick Advocaat erbij is. Ik denk dat Rijvers op rapporten is afge gaan over de wedstrijden tegen Helmond Sport en Fortuna, toen liep het weer beter", aldus Wou ters, die twee keer voor Jong Orai\je uitkwam, maar enige tijd niet in aanmerking kwam voor selectieteams omdat men in Zeist vond dat hij zich in moeilij ke situaties onvoldoende kon be heersen. Slachtoffer Jan Peters is slachtoffer geworden van de bezuinigingen binnen de KNVB. De bondscoach kon door het reisverbod van het sectiebe- stuur de middenvelder van Ge nua niet aan het werk zien en gaf daarom de voorkeur aan Michel Valke boven Peters en Muhren. Rijvers: „Ik heb telefonisch con tact gehad met Peters en hij heeft me dringend verzocht langs te komen. Verzoeken die ik ook van Hans van Breukelen, John Metgod en andere spelers in buitenlandse dienst gekregen heb. Zo van: kom alsjeblief kij ken, we kunnen toch niet zelf zeggen dat we wekelijks goed spelen. Het contact met die jon gens moet er beslist komen". Tahamata is weer in de gratie. Hij praatte deze week met Rijvers. Jan Peters werd het slachtoffer van de bezuinigingen bij de KNVB. Omdat Rijvers hem niet aan het werk kon zien viel Peters af voor Oranje. Niet over het verleden (Rijvers: „Zo'n storing moet je kunnen vergeten"), maar meer over zijn ups en downs binnen de lijnen. De bondscoach: „Simon is een groot talent, helaas te weinig constant. Maar ja, je kunt hem niet altijd passeren. Hij verdient een kans, zeker bij een gebrek aan voorhoedespelers". Het sectiebestuur heeft Rijvers geen toestemming gegeven om zich op een rustiger plaats dan het Zeister sportcentrum voor te bereiden op het vriendschappe lijke duel tegen de Fransen. Rij vers kreeg wel de garantie dat op het sportcentrum voor rust wordt gezorgd. Maandag maakt de coach zijn opstelling bekend, waarna de geselecteerden zich dinsdag melden op het sportcen trum. Stamsiiijder: nieuwe ploeg ENSCHEDE (GPD) - Hennie Stumsnijder is tot een akkoord gekomen met de nieuwe prof- wielerformatie Algesal. De ploeg zal voor het komende seizoen uit zes renners bestaan. Naast Stam- snijder zijn dit Piet en Fons van Katwijk, Gerrie van Gerwen, Theo Smit en Hans Langerijs. De nieuwe equipe moet nog worden goedgekeurd door de reclameco decommissie, maar de verwach ting is dat dit een formaliteit is. DEN HAAG (ANP/GPD) - De vereniging van oefenmees- ters in Nederland (WON) heeft naar aanleiding van het op non-actief stellen van de oefenmeester Morsing de po- sitei van hoofdtrainer bij de Almelose eerste-divisieclub SC Heracles tot het einde van de trainersovereenkosmt be smet verklaard. Het contract van Morsing met Heracles loopt tot en met 30 juni 1983. Elk WON-lid dat toch als oe fenmeester in die periode in die positie zal optreden, wordt door het hoofdbestuur van de WON geschorst als lid. Tevens dreigt, op voorstel van het hoofdbestuur, roye ment door de algemene ver gadering. AZ'67 Het bestuur van AZ'67 heeft de NOS-televisie laten weten de tweede rij reclameborden voor de wedstrijd AZ'67- Haarlem (zaterdagavond) niet te zullen afplakken. Hier door zal de NOS geen uitge breide samenvatting kunnen maken van het Noordhol landse treffen in Alkmaar „Op deze manier", zo meent een woordvoerder van de NOS, „worden wij opnieuw belemmerd in onze journalis tieke keuze en zijn we ver plicht voor ons programma van zaterdagavond uit te wij ken naar een andere wed strijd in de eredivisie". AZ'67 wenst vooralsnog niet in te gaan op de ontstane pro blemen met de NOS. Voorzit ter Arie Ligthart: „Het af plakken van de rij reclame borden voor de wedstrijd te gen Roda JC is een incidente le zaak geweest". nen wij en AZC op scherp spe len. Ik hoop dat Zijl verdedigend wat beter uit de verf zal komen. De jongens zullen zich beter aan de opdrachten moeten houden". De discipelen van Schouten krij gen morgen in de geprogram meerde finale met Ed van Es te maken. Na een slepende vinger blessure werd de international van AZC onlangs speelgerech tigd verklaard. Uiteraard was coach George Geurtsen bijzon der ingenomen met de terug- keerd van Van Es. "Dat betekent dat ik die jonge jongens wat meer kan sparen en ook een Buunk en een Noordegraaf tij dens de wedstrijd wat rust kan geven. Tijdens de training ging het in elk geval voortreffelijk met Ed". De aanwezigheid van Van Es drukt AZC nog meer in de rol van favo riet Het duel tegen Zijl/LGB leerde George Geurtsen dat zijn équipe in topvorm is en daarom die faam best waar kan maken. "Alleen die terugslag in de derde periode zat me niet lekker. Op dat moment werden er veel fou ten gemaakt". Ook door de scheidsrechters, weet Geurtsen, "maar het is goedkoop om elke keer weer commentaar op de leiding te geven", vindt de coach, zelf internationaal arbiter. "Schouten moet de fouten van zijn ploeg niet verdoezelen. V/e bedrijven nu eenmaal een sport en dan vind ik het kwalijke zaak als er altijd over de scheidsrech ters wordt gezeurd. Ik ben het tg- dens een wedstrijd ook vaak niet eens met bepaalde beslissingen, maar na afloop is alles vergeven en vergeten. Een coach moet niet te snel kritiek leveren. Trou wens, de arbitrage is niet beter, maar ook niet slechter als vorige jaren". Of dat zo is zal morgen blijken in het zwembad Rotterdam-West, waar AZC al om 12.00 uur tegen DZV uitkomt De Zyl/LGB-Het Ravijn vangt 13.15 uur adn. Als pauze-nummer wordt een vriendschappelijke wedstrijd tussen Rotterdam en Keulen ge speeld. De opwarmer van de he renfinale (16.45 uur) nemen de dames van Vuursche en Het Gooi voor hun rekening. Zij be ginnen de vrouwenfinale om 15.45 uur. ROB ONDERWATER Clubs komen tot elkaar BUNNIK (ANP) - De vergadering van gisteren van de federatie van betaald voetbalorganisaties te Bunnik stond in het teken van samenwerking. De bereidheid - bij afwezigheid van vertegen woordigers van Ajax en AZ'67 - om via de weg van de geleidelijk heid verder te gaan met de zelf standigheid in Liga-vorm. Afgerond werd ook het vereve ningsfonds, dat als bewijs ter ta fel ligt dat de eredivisieclubs we zenlijk iets willen doen tot in standhouding van de kleineren. De inkomsten van het vereve ningsfonds, dat in werking treedt bij hgt begin van het nu lopende seizoen, bedragen zeven procent van de recette van de clubs. Daarbij is de bepaling ge maakt. dat de verenigingen uit zowel ere- als eerste divisie niet meer afdragen dan zeven pro cent van de gemiddelde recette, die per seizoen in hun divisie is bereikt. Volgens prognoses zal de eredivisie ongeveer tachtig procent van het bedrag storten. Bij de uitkering via een sleutel van omgekeerde evenredigheid tot de inkomsten zullen de eredi visieclubs zestig procent van het totaalbedrag kunnen verdelen. De uitkering uit het verevenings fonds zal nimmer hoger zijn dan de helft van het bedrag, dat de vereniging in het seizoen zelf aan recette heeft ontvangen. Was de beperking van het vereve ningsfonds slechts een afron ding, met de vorming van de Li ga werden een paar stapepen vooruitgezet In de komende maand zullen met ere- en eerste diviseclubs hoorzittingen wor den gehouden, omdat duidelijk werd dat nu ook bij de kleineren de overtuiging groeit dat de ver schillen tussen de BVO'S te groot zijn om geen onderscheid te maken ADVERTENTIE ZONDAG 14.00 UUR. Wij hebben U nodig DeTegelhandel

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13