t Sandra de Km iff, de bond en de dispensatie- kwestie Schakers maken reputatie waar WVC neemt alleen de leiding LSG I in kansrijke positie Lezers schrijven 3 Leiderdorper naar WK-zeüen Sport PAGINA 12 LEIDEN - Toen Bettine Vriesekoop in 1977 van het uit mannen betaande bestuur van de NTTB dis pensatie kreeg om bij de mannen te komen spelen, waren twee bestuurders het daar totaal niet mee eens. Zij gaven er om dat feit de brui aan. Vriese koop trok zich van die be stuurscrisis niets aan. Zij dankte de overgebleven leiders achter de groene tafel beleefd voor de haar geboden kans en trok ver volgens succesvol de wij de tafeltenniswereld in. In april van dit jaar greep Vriese koop twee Europese titels, een voor Nederlandse begrippen unieke prestatie. Op haar trainer Gerard Bakker na is er geen en kele NTTB-official geweest, die heeft kunnen bevroeden dat de Hazerswoudse ooit zover zou rei ken. Successen zijn in de sport wereld ook erg moeilijk te voor spellen. Een ding is echter zeker: Vriesekoop heeft er duidelijk baat bij gehad om tegen mannen te spelen. Dat hebben ook andere vrouwen gezien. Sandra de Kruiff van Scylla bijvoorbeeld. Inmiddels is zij al ruim anderhalf jaar in het nieuws omdat zij dezelfde stap als Vriesekoop wil maken. Ste- phine van Gcnnip, haar Leidse clubgenote, wil ook best. En straks komen Mirjam Kloppen burg (Torenstad) en Ellen Bak ker (Avanti) zich ook aanmelden. Zij zijn of raken volgroeid in de vrouwencompetitie en willen verder. Happig Alleen: dat kan niet meer. Althans, niet zonder toestemming van het hoofdbestuur van de NTTB. En dat bestuur is niet zo happig op het feit dat er vrouwen tegen mannen spelen. Want als er nu eens drie of vier vrouwen naar de mannencompetitie overgaan, waar moet het dan met de vrou wencompetitie heen? zo rede neert men. Sandra de Kruiff, de belangrijkste gegadigde om in het voetspoor van Vriesekoop te treden, krijgt dan ook definitief geen toestemming om haar kun sten tussen de mannen te verto nen. In het beleids- en activiteitenplan (BAP) van de bond, dat in 1972 het licht zag, komt tot uiting dat er grote aandacht aan de vrou wencompetitie moet worden ge- door Wim van Wanrooy schonken. Gescheiden competi ties wil men. Zeven van de ne gentien afdelingen hebben mo menteel nog niet aan die wens voldaan. Aan de basis is een ge mengde competitie nog de ge woonste zaak van de wereld. Maar, waar topvrouwen niet meer terug naar de mannen mo gen, daar zullen de mindere go den de weg naar de seksegeno te»- op gezag van het bestuur ver- ht moeten inslaan. ivi^t -ngang van het seizoen 1983- 1984 wordt een gemengde beoe fening van het spel niet meer toe gestaan. De bondsraadsvergade ring (BRVj heeft zaterdag 30 ok tober één en ander duidelijk ge maakt. In het RAI-congrescen- trum waren de afgevaardigden van alle afdelingen met het bondsbestuur bijeen om daar goede afspraken over te maken. Dat werd voor de topspeelsters binnen de NTTB een teleurstel lende bijeenkomst. In oktober 1981 was de dispensa tiekwestie - vier jaar na de be handeling van het Vriesekoop- verzoek - in de bondsraad aan de orde geweest. Een halfjaar later - de bondsraad vergadert twee maal per jaar - keerde de kwestie terug. Het dispensatievoorstel van de afdeling Gouda werd toen staande de vergadering terugge trokken omdat het hoofdbestuur toezegde een rapport te zullen la ten verschijnen. Ranglijst De sportcommissie belaste zich daarmee en kwam tot de conclu sie dat dispensatie alleen nog mogelijk zou moeten zijn indien een speelster op de Europese ranglijst zou voorkomen. Het hoofdbestuur sloot dat rapport gewillig in de armen, maar wen ste er zaterdag j.l. met het parle ment niet over te discussiëren en die toezegging werd een halfjaar geleden wel gedaan, dacht zeker Ria Bakker, die namens Scylla nogmaals kwam pleiten voor De Kruiff c.s. ,Nee", zei NTTB-voorzitter Jaap Roeten, „in de notulen staat dat we er op terug KUNNEN komen. Dat doen we niet". Hij meende te kunnen volstaan met een korte toelichting zijnerzijds: „Dat rap port is slechts als advies voor het hoofdbestuur bedoeld. Alleen wij kunnen over dispensatie be slissen". Daarmee was wat hem betreft de kous af. Roeten over viel op die wijze de aanhangers van dispensatie. Die hadden plotseling geen been meer om op te staan. Terwijl Roeten driftig met regle menten en artikelen schermde, bleek de belangenbehartigster der vrouwen, Ria Bakker, zich in de redactie van de notulen ver gist te hebben. „Ik dacht dat we er opnieuw over zouden praten, maar ik ben te goed van vertrou wen geweest. Waarom er geen voorstel op de agenda stond? Acht weken van tevoren moet je een dergelijk voorstel indienen. Zes weken voor de vergadering gleden bij mij de papieren door de bus. Nogmaals, ik verkeerde in de veronderstelling dat de dis pensatie weer aan de orde zou komen. Op het laatste moment hebben we nog een ingezonden brief met vragen gestuurd". Vooral de vergadertechniek van Roeten, die Bakker en haar Am sterdamse compaan Bob Crouse ook geen opiniepeiling toestond, brak de vrouwen op. Alleen met haar opmerking: „We leven hier permanent in en mannenwereld, die meent te kunnen oordelen over vrouwen", bracht de Scylla- voorzitster Roeten even in verle genheid. „Eh, de discussie over emancipatie is nog niet helemaal uitgekristalliseerd". Om zich ver volgens te herstellen: „Als er in het bestuur een vacature komt en een vrouwelijke kandidaat kan volgens ons adequaat func tioneren, dan zal niemand van ons haar weigeren. Maar ik ge loof niet dat dat een wijziging van beleid zal geven". Voeling „Ach, ik ben niet eens boos over het verloop van zo'n vergade ring", zou Ria Bakker later zeg gen. „Je verwacht het namelijk. Ik ben wel uiterst teleurgesteld in het functioneren van de bondsraad. Veel BR-leden heb ben weinig voeling met het top- sportgebeuren. Zij voelen het „onrecht" niet dat meisjes als Sandra wordt aangedaan. Ze houden zich meer met het re creatieve gebeuren - op zich is dat ook belangrijk - bezig. Dat de bondsraad zich in deze kwestie buitenspel heeft laten zetten, zegt hen dan ook niet zo veel. Zij vinden het hun pakkie-aan niet". Bakker is overigens niet van plan om zich neer te leggen bij de be slissing van het NTTB-bestuur. „Ik moet er nog eens een nachtje over slapen, maar het kan bete kenen dat ik een jurist eens kan laten onderzoeken of er via de burgerrechter nog mogelijkhe den zijn. Ik denk daar op dit mo ment zeker aan". De bond heeft de vrouwen inmiddels laten we ten dat er niet langer geschip perd zal worden. Aan Sandra de Kruiff, die de laat ste anderhalfjaar weigerde om in de vroüwencompetitie uit te ko men en alleen maar trainde, zijn drie eisen voorgelegd. Als zij in aanmerking wil komen voor de selectie van het WK in Tokio van volgend jaar is de Leidse dubbel spelpartner van Bettine Vriese koop voortaan verplicht om in de competitie uit te komen. Daar naast zal zij het zogenaamde win- tercircuit moeten spelen en een bepaald aantal selectietrainingen moeten volgen. „Ze gaan nu hun macht op mij gebruiken. We zijn nog nooit gehoord, maar je moet ZATERDAG 6 NOVEMBER 1982 wel naar hun pijpen dansen. Ik ben nu wel verplicht om te gaan spelen, want ik wil natuurlijk naar Tokio". De afgewezene beschouwt het N'ITB-standpunt als „een dom per voor het vrouwen-tafelten nis". Zij: „Het is zo verschrikke lijk moeilijk om op de Europese ranglijst te komen. Dan moet je al goed zijn. Ik vind dat de N'IT B de zaak omdraait. Die stap voor uit die je kunt maken, wordt te gengehouden. Ze blokkeren niet alleen mijn spel, maar ook dat van de jongeren, die straks in een vergelijkbare situatie als ik ko men te verkeren". Profijt Bettine Vriesekoop, die als enige ervaring heeft met het spelen met mannen, heeft daar veel pro fijt van gehad. De Europese kam pioene weet echter dat zij haar dispensatie, die overigens van jaar tot jaar verleend wordt, slechts aan één man heeft te dan ken. „Ad Poulissen, die toen nog voorzitter van de NTTB was, heeft het er doorgedrukt. Het standpunt van de bond van nu vind ik onjuist. Juist door het spelen bij de mannen kun je sterk vooruit gaan. Voor meisjes als Ellen Bakker en Miijam Kloppenburg zijn er weinig mo gelijkheden om zich verder te ontwikkelen. Mirjam kan dan misschien naar Duitsland uitwij ken, maar daar heb je ook niet veel goede speelsters. Misschien twee of drie. Dus het enige dat ze nu kunnen doen is hard trainen en hopen op een plaatsje op de Europese ranglijst. Misschien dat een plaatsje in de onderste regionen wel haalbaar is", is Vriesekoop toch weer niet zo somber. „Ik ben teleurgesteld over het feit dat men niet heeft besloten om alle vrouwen en mannen in één competitie onder te brengen. Dan zou je overal van af geweest zijn", meent de heer Kloppen burg, vader en coach van speel ster van de nieuwe lichting, Mir jam Kloppenburg. Zijn motiva tie: „De sterkeren komen vanzelf bovendrijven. Ook al zijn dat mannen. Maar ik kan me toch wel conformeren aan de beslis sing van de NTTB. Gewoon om dat we alles zo goed, maar ook zo fair mogelijk willen doen. Wat Mirjam betreft, als zij voorbe stemd is om er te komen, dan zal dat wel gebeuren. Dan moet ze maar zien internationaal te pres teren om op de Europese rang lijst te komen. En dan is dispen satie altijd nog mogelijk". LUZERN (ANP) - Nederland heeft gisteren zijn hoge positie op de ranglijst van de schaakolympiade in Luzern waargemaakt door in de zesde ronde koploper Sowjet- Unie een gelijkspel (2-2) af te dwingen. Timman en Sosonko speelden re mise tegen respectievelijk Kar- pov en Kasparov, Ree won aan het derde bord van Beljavski en Van der Wiel leed aan het vierde bord een nederlaag tegen Joe- soepov. De dames herstelden zich van de matige voorgaande ronden en versloegen Frankrijk gedecideerd met 2,5-0,5. Aan het eerste bord speelde Tim man met wit tegen Karpov een moeilijke positionele partij, ont staan uit een dame-Indische ope ning, waarin Timman zijn stuk ken wat ongelukkig neerzette en Karpov langzamerhand enig overwicht kreeg. Of Timman werkelijk in gevaar was valt moeilijk te zeggen. Karpov ver volgde waarschijnlijk niet op de allerbeste manier en wist slechts een toreneindspel te bereiken, waarin hij wel een pion meer had maar geen serieuze winstkansen bezat. Sosonko speelde met zwart tegen Kasparov een variant van het da me-Indisch, waarin Kasparov tot Selectie Leids zaalteam LEIDEN - De Technische commissie van het zaalvoet bal heeft negen spelers aan gewezen voor een Leidse se lectie die gaat uit komen in Districtswedstrijden welke op woensdag 10 november in Sporthal Cleyn Duin ge speeld worden. Om 19.00 uur gaat Leiden tegen Den Haag van start, waarna men om 21.15 uur tegen Rotterdam aantreedt. De selectie bestaat uit de vol gende spelers: Nico Groene- weg (Bax) en Wim van Hars kamp (THB Boys) als doel- verdedigers. En Mario Faber (UVS). Peter Gijsman (Inter Ju), Rob van Hensbergen (Noordwijk), Hans van Leeu wen (UVS). Anne Ouwersloot (Glasbergen), Robert de Roo (Inter Ju) en Peter Schalk "(De Engel) als veldspelers. nu toe een monsterscore had be haald. Sosonko bleek echter uit stekend voorbereid. Hij kwam met een belangrijk openings nieuwtje dat meteen het gif uit de witte opstelling haalde en tot een snelle remise leidde. Tegen Beljavski kreeg Ree met wit in een damegambiet enig voor-' deel. De stelling was echter scherp en gecompliceerd zodat er toch weinig van te zeggen viel tot het moment dat Beljavski op eens een buitengewoon slechte zet deed, die twee tempi kostte. Ree kon daarna met een vrije d- pion snel opstormen, won met een kleine combinatie een kwali teit en had later nog meer mate riaal kunnen winnen en de partij snel uit kunnen maken. Tegen het eind begon Ree echter enigs zins te schutteren zodat Beljavs ki nog net het slot van de eerste zitting kon halen. Een paar zet ten later was het echter toch be keken en had Ree een uiterst be langrijk winstpunt geboekt. Van der Wiel maakte, na een cussie met de overige leden de nationale ploeg de avond te voren, van de gelegenheid ge bruik om nog eens de aandacht te vestigen op het lot van groot meester Goelko. De Leidenaar trad aan in een trui waarop met grote letters Goelko stond. Van der Wiel zei dat hij dit gebaar het liefst kracht zou willen bijzetten met een daverende overwinning. Zover kwam het niet. Joesoepov Karpov kwam tegen de Nederlan der Jan Timman niet verder dar\ een remise. kreeg na een Engelse opening met wit duidelijk beter spel en kwam tot een vernietigende aan val tegen de verzwakte konings stelling van Van der Wiel. LEIDERDORP - De 21-ja- rige Leiderdorper Bob Smolders vertrekt mor gen naar Sarasota in Flo rida om mee te dingen naar de wereldtitel zeilen in de Yngling-klasse. Na een gedegen voorberei ding, officieuze Neder landse titels en bijna een Europese titel in deze driemansboot, kan hij zich met zijn ploegmak- kers Frank Verhagen uit Utrecht en Dick van der Vaart uit Delft, tot de kanshebbers rekenen in het 65 boten tellende deelnemersveld. LEIDEN- Door het onderschatten van de herststormen, die de prof teams van D/Watergraafsmeer en landskampioen V/Rotterdam in de beide eerste ronden ontketen den, zit het eerste tiental van Phi- lidor/Leiden nog steeds in het diepste dal: de laatste plaats in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie. Vandaag gaat het echter bergopwaarts, want hoewel Ad van den Berg de expeditie niet meemaakt (Nico Kuijf neemt zijn plaats in), moe ten de Leidenaars toch de piek 'BSG' in Bussum kunnen be dwingen. Een compleet LSG I maakt in klas se I A een uitstekende kans de koppositie te veroveren, nu het leidende Unitas I de grootste moeite zal hebben de klip 'Gro ningen I' te omzeilen. Het Leidse tiental moet immers in staat wor den geacht het puntloze D/Wa- LEIDEN - Door zelf met 3-1 te win nen van VCL en dankzij een hal ve misstap van concurrent Ley- thon (2-2 tegen LUSV) nam WVC alleen de leiding in de eerste klasse van de volleybalcompeti tie. Bij de dames zorgde DAC 2 voor een supnse door het tot dan toe ongenaakbare Ridderveld een punt af te snoepen. De zege van WVC kwam overigens moeizaam tot stand. Na eenvou dige set-overwinningen raakten de Warmonders plotseling het zelfvertrouwen kwijt. VCL.sloeg onmiddellijk toe en gaf ook in de vierde set sterk partij. Met pijn en moeite bleef WVC met 15-12 nog juist aan de goede kant van de score 3-1. Leython begon 'koud' aan het tref fen met LUSV en dat brak de Leiderdorpers op. De studenten namen een vlotte 2-0 voorsprong en toen pas liep Leython warm. Vrij simpel werd de LUSV-ver- dediging vervolgens op zijn zwakke punten gewezen, maar het gelijke spel dat uiteindelijk op het scoreformulier kwam gaf niet echt veel voldoening. Met Aak Geers in een hoofdrol opende Donar in het duel met WW voortvarend: 15-6. Daarna stokte even het ritme (13-15), maar in de derde set pakten de Broekpleiners de draad weer op: 15-7. Een eenvoudige zege leek in het verschiet te liggen, maar fanatiek terugvechtend greep WW via opnieuw 13-15 toch een punt. Steven van de Mark, nieuwe spel verdeler van SKC, gaf de juiste impulsen aan zijn ploeg. Tot nu toe was SKC puntloos gebleven, maar met Van de Mark behaalde het team zijn eerste zege. WVC 2 was het slachtoffer: 3-1. Ridderveld begint zich ook thuis te voelen in deze afdeling getuige het gelijke spel met NOVO 2. Ook hier een uitblinkende spel verdeler, Guus Ingever. De cij fers: 8-15, 15-6, 15-11 en 12-15. RW was vergeten de zaal af te hu ren voor het duel met Orion. Geen uitslag derhalve. Bij de dames kon Ridderveld de zenuwen nauwelijks onderdruk ken in het treffen met plaatsge noot DAC. De eerste sets werden met moeite gewonnen, maar daarna ging het echt fout. Onder leiding van Willemien Moerman greep DAC het verdiende gelijk spel. LUSV had nog een goed uitzicht op eenzelfde resultaat. In de vier de set stonden de studentes te gen Orion met 7-2 voor. Een paar zwakke passes waren er debet aan dat deze voorsprong als sneeuw voor de zon verdween en Orion stoomde meteen door naar de volle winst: 3-1. S'70 speelde veel gevarieerder dan WVC en behaalde een gemakke lijke 3-0 overwinning. WVC be schikte weliswaar over de nodige aanvalskracht maar kon door een zwakke opbouw de kanon nen maar zelden in stelling bren gen. DAC kreeg, na 2-1, tegen VCL set- en matchpoint. De Alphense da mes moesten evenwel een bittere pil slikken, want uit verloren po sitie, 11-14, kwam VCL toch nog ijzersterk terug. Via 16-14 werd het 2-2. Leython 2 begon tegen In Up Go sterk en nam een snelle 1-0 voor sprong. Door wissels stokte daar na het ritme en In Up Go kwam op gelijke hoogte. Toch trok Ley thon uiteindelijk aan het langste eind. Via 15-7 en 15-10 werd het 3-1. GER RENES Morgen reist het gezelschap af, gaat na aankomst tot 15 novem ber in training waarna het start schot valt. Het wereldkampioen schap duurt tot 21 november. "Het is erg moeilijk om te zeggen hoe de kansen liggen, maar we moeten een plaats bij de eerste vijf kunnen halen". Smolders, Verhagen en Van der Vaart zijn elkaar op het water te gengekomen. Bij de start van het inmiddels voorbije seizoen be sloot het drietal hqn favoriete sport eens meer serieus te gaan nemen. "Het valt over het alge meen niet mee om veel tijd vrij te maken, we zitten nog met onze studies en dat diploma wil je na tuurlijk ook graag halen. Toch wilden we doelgerichter gaan va ren. De laatste twee jaar eindig- den we al als beste Nederlanders op de 'open' nationale kampioen schappen. Tijdens de Europese kampioenschappen zouden we gewonnen hebben, ware het dat de Nederlandse jury ons twee eerste plaatsen afpakte. We wer den gediskwalificeerd, niemand die begreep waarom", aldus Smolders, in '80 Europees kam pioen in de Laser. Op het WK kunnen Smolders, stuurman Verhagen en Van der Vaart revanche nemen maar zul len ongetwijfeld gedwarsboomd worden door de Noorse wereld kampioenen, die inmiddels al 2Vi week in training zijn. De basis voor een eventueel nieuw succes legde het trio al vorig najaar, toen zij onder nauwkeurige be geleiding op haast professionele wijze speciale snelheidstechnie ken aanscherpte. Smolders heeft als spinnakerman de sleutel tot succes in handen. "De stuurman moet optimaal sturen, de spinna kerman bepaalt voor het meren deel de tactiek. Het tweede be manningslid helpt mee, ook om beslissingen te nemen. Met z'n drieën moet je een eenheid vor men. We hebben inmiddels heel wat goede ervaring opgedaan". tergraafsmeer II met vele leng ten te verslaan. Voorschoten I en Philidor II/Lei- den doen in klasse II C niet voor elkaar onder wat betreft het schieten van bokken. Vanmid dag dient er echt met scherp ge schoten te worden, want drie maal de roos missen betekent de gradatiegevaar. Voorschoten start echter traditiegetrouw slecht. Herstel tegen Utrecht II lijkt moeilijk. Judobond Naar aanleiding van een publicatie over de Judobond Nederland in uw dagblad van zaterdag, 30-10- '82, deel ik het volgende mede. De schrijver van bedoeld artikel heeft zijn kennis van derden ver kregen zonder mij persoonlijk te raadplegen. Dit stukje dient der halve niet te worden gezien als een zelf-rechtvaardiging, maar als een objectieve toelichting op het vermelde, aangezien het weergegevene t.a.v. mijn per soon onjuist is en door mij als no deloos grievend wordt ervaren. Er is tijdens mijn bijna 10-jarige periode als voorzitter van de Ju dobond Nederland (toen nog Bu- dobond Nederland) nooit één medewerker van het bondsbu- reau gearresteerd. Op 26 april 1976 gaf het accountantskantoor De Tombe Melze en Co, Malie baan 24-26 te Utrecht een déchar ge-verklaring af over de jaarreke ning 1975 van de bond, welke verklaring, zoals gewoonlijk, werd doorgezonden naar het mi nisterie van CRM in Den Haag. In mei 1976 werd ik herbenoemd als voorzitter van de Judobond Nederland. In juni 1976 haakte ik voorgoed af als voorzitter i.v.m. een ernstige hoofdoperatie. Hier na werd mijn taak overgenomen door J van Brakel, die als vice- voorzitter optrad, terwijl als pen ningmeester fungeerde R. Thou- tenhoofd. Tot aan die tijd waren er geen financiële mistoestanden bij de bond geweest. Bij mijn af scheid in 1976 werd ik door het hoofdbestuur van de Judobond Nederland benoemd tot ere voorzitter. M. J. Methorst, Zandvoort. Het is juist dat de heer Methorst in 1976 en niet in 1975 aftrad als voorzitter van de Judobond. Ver der is hij nogal kort van memo rie. Hoewel hij zelf niet met bondsgelden heeft gemanipu leerd, zoals ook in het bewuste artikel staat, zijn er onder zijn be wind wel degelijk financiële mistoestanden geweest. Op 27 november 1976 zei Methorst, kort voor zijn aftreden, dat hij van de onthullingen zo geschrok ken was dat hij zich zelfs bereid toonde een onderzoek uit eigen zak te bekostigen. De arrestatie van de medewerker op het bondsbureau kan na Met- horst's aftreden hebben plaats gevonden. De financiële malver saties door deze administrateur, die niets hadden te maken met bovengenoemde perikelen, zijn wel gepleegd tijdens de periode- Methorst. Tot slot: Methorst werd bij zijn af scheid inderdaad benoemd tot ere-voorzitter, een functie die tot dan toe bij de bond onbekend was. De benoeming vond plaats nadat de bondsvergadering had geweigerd hem erelid te maken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12