Wijk Gouderak wordt ontruimd Formatie krijgt alsnog verrassende ontknoping Geen bijbaantjes Grote hoeveelheden gif in grond "Afgesproken,dan zie ik je overeen halfuurtje." Laat eens wat van De Vries gekozen tot fractieleider CDA VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 Was in het eerste kabinet-Van Agt staatssecretaris van defensie, materieelzaken. Zat sindsdien in de Tweede Kamer en keert nu te rug op buitenlandse zaken om daar het Europees beleid te voe ren, de post die de nieuwe minis ter Van den Broek in het vorige kabinet had. Studeerde twee jaar politicologie in Amerika, vervol gens rechten in Utrecht en pro moveerde tot doctor in de rechts geleerdheid op een proefschrift over de grensgeschillen tussen India en China. Was twintig jaar ambtenaar in de buitenlandse dienst voordat hy in '77 kamerlid werd. Een degelijke, weinig op vallende man van 51 jaar oud, woonachtig in Den Haag. ue enige bewindsman op defensie die blijft zitten. Sinds vorig jaar staatssecretaris voor personeels- Drs. Charl Schwietert: WD zaken en sinds het vertrek van zijn PvdA-collega Stemerdink ook materieelzaken. Die laatste taak houdt hij nu. Zat van '73 tot '81 in de CD A-Tweede-Kamer fractie en was daarin tijdens het eerste kabinet-Van Agt een van de zogenaamde loyalisten. Hij hield zich voornamelijk met so ciaal-economische zaken bezig. Is tot „chemical engineer" opge leid in Londen, woont in Putten en is 45 jaar oud. Drs. C. (Charl) Schwietert (WD), defensie De grootste verrassing in de rij. Werkt sinds 4,5 jaar op de Haagse redactie van het NOS-journaal. Was daarvoor journalist bij De Volkskrant en Brandpunt. Ge schoold door de jezuiten. Stu deerde politicologie in Amster dam en Amerika. Laat een baan als woordvoerder van de minis ter van financiën, die hij 1 janua ri zou krijgen, schieten. Heeft mi litaire ervaring als dienstplichtig infanterist en reserve-officier. Zegt sinds 2 jaar lid van de WD te zijn, hoewel menigeen hem CDA-sympathieën toeschreef. Is schrijver van de politieke thriller „Moord op de informateur". Gaat op defensie het personeels beleid doen. Is 39 jaar oud en woont in Hilversum. P. (Piet) H. van Zeil (CDA), econo mische zaken. Blijft zich bezighouden met het midden- en kleinbedrijf op de post die hij ginds vorig jaar be kleedt. De 55-jarige Van Zeil was de laatste KVP-voorzitter en be hoort tot de top van het CDA-cir- cuitv. Van 1950 tot 1971 was hij be stuurder van de katholieke vak bond NKV. Hield zich tussen '71 en '81 in de Tweede Kamer voor al bezig met sociale zaken, min derheden, Suriname en de Antil len. Zoon van een Hillegomse middenstander, tegenwoordig wonend in IJsselstein. Mr. drs. F. (Frits) Bolkestein (WD), ecnomische zaken. Wordt een soort pseudo-minister voor buitenlandse handel. Om in het buitenland op het hoogste ni veau te kunnen onderhandelen, mag hij zich daar minister noe men. Binnenslands is hij gewoon staatssecretaris. Een studie hoofd: heeft gymnasium alpha én beta, studeerde wijsbegeerte Ad Ploeg: uitdaging in Amsterdam, rechten in Leiden en economie in Londen. Werkte van 1960 tot 76 by de SheU, de laatste drie jaar als directielid van Shell Chemie in Parijs. Is 49 jaar oud en woont in Den Haag. Weer een staatssecretaris die terug komt. In het eerste kabinet-Van Agt was hij staatssecretaris van binnenlandse zaken onder mi nister Wiegel. Na de belasting academie en een rechtenstudie werd hij belastinginspecteur. Daarna werkte hij op het minis terie van financiën. Die werk kring verliet hij in 1967 om lid te worden van de Tweede Kamer voor de WD. Hij was tegelijk enige jaren lid van de Rotter damse gemeenteraad. Na zijn af treden als staatssecretaris in 1981 werd hij weer lid van de Tweede Kamer. Hij is 49 jaar en hij woont in Rotterdam. Gaat zich bezig houden met belastingen. A. (Ad) Ploeg (WD), landbouw en visserij. c.en „troostprijs". Wilde graag staatssecretaris van defensie worden, gezien zijn door-en-door militaire achtergrond. Vocht in Nederlands-Indië en Korea, was docent aan de hogere krijgs school, hoofd opleiding eerste di visie en lid van de krijgsraad in Arnhem. Zat vier jaar in de Arn hemse gemeenteraad en sinds 72 in de Tweede Kamer. Daar naast lid van de NAVO-assem- blee, bestuurslid van de Atlanti sche commissie en van de hoc- keybond. Is 55 jaar oud, woont in Arnhem. Krijgt de verantwoor delijkheid voor natuur- en land schapsbeheer, een nieuw staats secretariaat. „Een uitdaging", vindt hij. Drs. N. (Nell) J. Ginjaar-Maas (WD), onderwijs. De familie Ginjaar krijgt evenals in het kabinet-Van Agt-Wiegel een vertegenwoordiger. Van 1977 tot 1981 was dat minister Ginjaar voor volksgezondheid en milieu hygiëne. nu wordt zijn vrouw (51 jaar) staatssecretaris Zij heeft scheikunde gestudeerd en heeft in dat vak op een Ryswykse school les gegeven. Daarna werd zy in 1973 lid van de Tweede Ka mer. Zij heeft in al die jaren een aantal fUncties in onderwijsvak organisaties vervult. Zij geldt in de WD-fractie als een gematigd voorstander van de midden school als één van de vormen van voortgezet onderwijs. Juist met de experimenten rond het vernieuwde onderwijs zal zij zich bezig moeten houden. Zij woont in Rijswijk. L. (Louw) de Graaf (CDA), sociale zaken. Krijgt de sociale zekerheid in zijn portefeuille, het terrein waarop hij bij uitstek deskundig is. Was al eens staatssecretaris op dit de partement in het kabinet Van Agt-Wiegel, onder Albeda. Kwam daarna weer in de Tweede Kamer, maar werd (hoewel hij nu geldt als „te licht") minister van sociale zaken toen de PvdA begin dit jaar het tweede kabinet' Van Agt uitstapte. Heeft een op leiding in de sociale verzekerin gen, doorliep de kaderschool van het CNV en was van '53 tot 77 achtereenvolgens beleidsmede werker. secretaris en tweede voorzitter van de christelijke vakcentrale. Bloedgroep: ARP, 52 jaar oud, woont in Naarden. Mr. A. (Annelien) Kappeijne van de Coppello (WD), sociale za ke*. Zij stelde zich in 1981 niet herkies baar, omdat zij te weinig van de liberale idealen in de partij terug vond. Vooral de afwijzing van van kiesrecht voor buitenlanders bij gemeenteraadsverkiezingen door het WD-congres en de mis lukking van het initiatief abor tuswetsontwerp van WD en PvdA door de liberale Eerste-Ka merfractie waren voor haar te leurstellingen. Zij behoort tot de linkervleugel van de party en laat dat duidelijk blijken. Vooral toenmalig fractievoorzitter Koos Rietkerk en oud-partyvoorzitter Frits Korthals Altes hebben hier grote moeite mee. Door WD- voorman Ed Nypels zelf is zy nu teruggehaald om het emancipa tiebeleid te gaan voeren. Zij stu deerde in Leiden rechten. Na haar kamerlidmaatschap werd zy lid van de Raad van Beheer van de NOS. Zy is 46 jaar en woont in Leiden. Drs. J. (Jaap) F. Scherpenhuizen (WD), verkeer en waterstaat. Een van de ambassadeurs van het Noorden in de Tweede Kamer. Heeft al van tevoren aangekon digd dat hij de weigerachtige PTT-ambtenaren flink achter de broek zal zitten om de centrale directie naar Groningen over te plaatsen. Wil ook snel een spoor lijn via Lelystad naar het Noor den. Kan die regionale stokpaar den op Verkeer en Waterstaat gaan bereiden. Is sociaal-geo- graaf (hoofdvak planologie), werkte by de dienst stadsont wikkeling in Groningen en was lid van provinciale staten. Sinds 73 in de Tweede Kamer Is 48 jaar oud, woonplaats: Aduardcr- zyi Mr. G. (Gerrit) Ph. Brokx (CDA), volkshuisvesting ruimtelijke ordening en milieu. Was al eens staatssecretaris op dit departement in het eerste kabi net-Van Agt. Krygt ook nu weer de woningbouw in zijn porte feuille. Studeerde Nederlands recht in Utrecht, was van '53 tot '67 als officier werkzaam by de militaire administratie. En echte Brabantse KVP'er. die boven dien gek is op voetballen. Werd in '63 gemeenteraadslid in zyn geboorteplaats Oosterhout, in '66 wethouder en in 1970 lid van Ge deputeerde Staten van Noord- Brabant, onder meer belast met wegen en verkeer. Zit vanaf vo rig jaar september in de Tweede Kamer. Is 49 jaar oud en woont in Teteringen. Drs. J. (Joop) P. van der Reijden (CDA), welzijn, volksgezond heid en cultuur. Was lid van programcommissie, die het eerste CDA-verkiezings- programma heeft opgesteld Hy komt van de voormalige CHU en met zijn benoeming komen de diverse bloedgroepen van het CDA ook by de staatssecretaris sen alle aan bod. Is econoom en heeft onder meer gewerkt by Be- drijfsschap Handel en Vee en het Verbond Nederlandse Groothan del. Deze functie bracht hem veel buitenlandse reizen. Sinds een halfjaar directeur sociale za ken van het VNO. Heeft op alle niveaus aan waterpolo gedaan speler, coach, bestuurslid. Was jarenlang voorzitter van de Leid- se sportstichting, die voetbalvel den en tennisvelden beheert. En gemeenteraadslid in Oegstgeest. Is voorzitter van de Stichting Leid se Binnenstad. 55 jaar en woont in Oegstgeest. GOUDERAK/DEN HAAG (ANP) - De bodemverontreiniging in de Zellingwijk van het Zuidhollandse plaatsje Gouderak blijkt zo ernstig, dat de 330 bewoners van de 96 huizen in ieder geval hun woningen zullen moeten verlaten. Verder onderzoek kan pas aanto nen of deze ontruiming tijdelijk zal zijn, of dat de wijk moet wor den afgebroken. De provincie Zuid-Holland gaat zo spoedig mogelijk plannen uitwerken voor de ontruiming van de wijk. Een onderzoek van de Grontmij Visumplicht Marokkanen? DEN HAAG (ANP) - Waarschijn lijk wordt de visumplicht voor Marokkanen weer ingevoerd. Dit blijkt uit het antwoord van ex- minister Van Agt (buitenlandse zaken) aan het PSP-kamerlid Van Es, die er op had aangedron gen de voorbereidingen tot in voering van de visumplicht te staken. De betrokken ministers zijn het er over eens geworden,'dat redenen bestaan om de visumplicht weer in te voeren, aldus Van Agt. Een definitieve beslissing moet ech ter nog worden genomen. De mi nister merkte op, dat voor fami lieleden van hier gevestigde Ma rokkanen, die zich ook in Neder land willen vestigen, géén vi sumplicht wordt beoogd. WEERRAPPORTEN heeft aangetoond dat de bodem van de Zellingwijk veel ernstiger is verontreinigd dan aanvanke lijk werd gedacht. Het gaat om onaanvaardbaar grote hoeveel heden bestrijdingsmiddelen (drins), andere schadelijke che mische stoffen zoals polychloor- byfenilen (PCB's) en polycycli sche aromaten (PCA's), en om de stoffen benzeen, tolueen en xy leen. De ontruiming van de Zellingwijk zal pas over enkele weken behoe ven plaats te vinden, omdat er volgens deskundigen geen direct gevaar is voor de volksgezond heid. Een drinkwateronderzoek heeft inmidels aangetoond dat het drinkwater in de wijk niet is verontreinigd. De bewoners twij- Amsterdam motregen 13 10 01 De Bilt geheel bew. 12 10 0 Deelen geheel bew. 11 10 0 Eelde mist 12 5 0 Eindhoven motregen 13 10 02 Den Helder geheel bew. 14 9 0 Rotterdam motregen 12 10 02 Twente zwaai- bew. 11 9 0 Vlissingen motregen 12 10 02 Zd.Limburg geheel bew. 10 9 0 Aberdeen zwaar bew. 10 10 3 Athene zwaar bew. 22 14 0 Barcelona onbew. 18 9 0 Berlijn onbew. 12 3 0 Bordeaux mist 14 10 0 Brussel motregen 10 9 04 Frankfort geheel bew. 9 7 03 Genève mist 6 4 01 Helsinki licht bew. -5 Klagen furt motregen 13 -2 0 Kopenhagen onbew. 11 0 02 Lissabon zwaar bew. 21 15 0 Locamo 13 4 0 Londen motregen 13 12 2 Luxemburg mist 7 5 05 Madrid onbew. 20 5 0 Malaga onbew. 22 0 0 Mallorca onbew. 21 9 0 München motregen 10 4 03 Nice onbew. 17 9 0 Oslo onbew. 6 -4 0 Parys geheel bew. 11 10 0 Rome mist 19 10 0 Split half bew. 18 6 0 Stockholm onbew. 6 -2 0 Wenen regèn 6 5 02 Zurich 7 3 0 Casa Blanca zwaar bew. 19 13 0 Istanbul mist 21 0 0 Las Palmas onbew. 27 18 0 Tel-Aviv onbew. 12 0 Tunis licht bew 23 13 0 Verontreiniging Volgermeerpolder breidt zich uit HAARLEM (ANP) - Als er geen afdoende maatregelen worden genomen zal de che mische verontreiniging van de Volgermeerpolder bij Broek in Waterland verder toenemen, en zullen de aan grenzende polders via het gif tige grondwater verder wor den verontreinigd. Deze ver vuiling zal uiteindelijk ook het oppervlaktewater berei ken. Dit is gebleken uit het sane ringsonderzoek, dat de Grontmij in opdracht van de provincie Noord-Holland heeft uitgevoerd. De Gront mij geeft een aantal oplossin gen om de bodem in en rond de polder te Amsterdam heeft de Volger- meerpolder jaren gebruikt als stortplaats voor huishou delijk en bedrijfsafval. Een paar jaar terug werden er dui zenden vaten met chemisch afval aangetroffen, die in de jaren zestig door de chemi sche fabriek Philips Duphar werden gestort. felen daaraan en durven geen water uit de kraan te gebruiken. De kosten van de ontruiming en het verwijderen van de sterk verontreinigde grond kunen op lopen tot 100 miljoen. Het onder zoek van de Grontmij heeft ook uitgewezen dat de verontreini ging zich heeft uitgebreid tot buiten de vuilstortplaats, waarop de Zellingwijk is gebouwd in de richting van de Hollandse IJssel. In de omgeving van Moordrecht zyn op grote diepte verontreini gingen aangetroffen. Wie de omvangrijke bodemveront reiniging in Gouderak heeft ver oorzaakt is nog onzeker. Vast staat wel dat Shell Chemie in de jaren '50 grote hoeveelheden be strijdingsmiddelen vanuit Pernis heeft laten vervoeren. Aangeno men wordt dat veel van deze ge vaarlijke stoffen op de vuilstort plaats in Gouderak terecht zijn gekomen. De bewoners van de Zellingwijk hebben betrekkelijk gelaten ge reageerd op het nieuws, dat zij DEN HAAG (ANP/GPD) Wat DEN HAAG Op het bordes van paleis Huis ten Bosch stelde koningin Beatrix gisteren het nieuwe kabinet voor. Voorste rij van links naar rechts: mr. H. v.d. Broek, mevr. N. Smit-Kroes, drs. R. Lubbers, koningin Beatrix, drs. G. Aardenne, drs. E. Schoo, drs. J. de Koning. Midden: dr. J. de Ruiter, dr. H. Ruding, mr. F. Korthals-Altes, mr. J. Rietkerk, drs. J. Deetman. Bovenste rij: mr. drs. L. Brinkman, ir. G. Braks, en dr P Winsemius hun woning moeten verlaten. Volgens burgemeester De Zeeuw en mevrouw Kraayeveld van de bewonersbelangenorganisatie hebben veel bewoners van de 61 koophuizen en de 35 huurwonin gen de bui al lange tyd zien han gen. De burgemeester verklaarde giste ren dat het gemeentebestuur niet van plan is om de bewoners van de Zellingwijk tijdelijk onder te brengen in een caravankamp, zo als destijds in Lekkerkerk is ge beurd. De gemeente denkt eer der aan het versneld uitvoeren van de nieuwbouw van 68 wo ningen. aanvankelijk een rustige kabi netsformatie leek is toch nog op een verrassende gebeurtenis uit gelopen. In de ministersploeg was al enigszins geschoven: De Koning (CDA) van landbouw naar sociale zaken en De Ruiter (CDA) van justitie naar defensie. Daarmee leek de koek op, maar gisteren kwam de WD plotse ling met een paar onverwachte kandidaten opdraven voor de vervulling van een aantal staats secretariaten: Annelien Kappey- ne van de Coppello voor emanci patiezaken en NOS-medewerker Charl Schwietert voor defensie (personeel). Schwietert, die zojuist een baan als DEN HAAG (GPD) - De veertien ministers en zestien staatssecre tarissen van het kabinet-Lubbers mogen er geen - al dan niet be taalde - nevenfuncties op nahou den. Premier Lubbers heeft de ministers in de oprichtingsverga- ADVERTENTIE ptt telecommunicatie regio bel ie binnen Nederland na ia00 denng van het nieuwe kabinet erop gewezen dat zy alle neven functies moeten neerleggen. Alle bewindslieden hebben opgave moeten doen van de nevenfunc ties die zij hadden op het mo ment dat zij hun benoeming aan vaardden, ook ten aanzien van eventuele financiële belangen in ondernemingen. Dat is met name van toepassing op Lubbers zelf. Hij is mede-eige naar van het familiebedrijf Hol- landia, een metaalbedrijf. Diverse andere bewindslieden uit het nieuwe kabinet hebben of hadden nevenfuncties. Vice-pre mier Van Aardenne is (onbe taald) commissaris van Holland Sea Search BV. WD-minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft vier commissariaten, WD- minister Korthals Altes (justitie) één, WD-minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en CDA- minister Ruding (financiën) ie der drie. directeiir voorlichting bij het mi nisterie van financiën had aan vaard, werd als het ware van zijn bed gelicht om onder minister De Ruiter te gaan dienen. De Ruiter bleek niet met de WD- defensiespecialist Ploeg op de fensie te willen samenwerken, maar wel met Schwietert Om de pil voor Ploeg - en de WD - wat te vergulden werd vervolgens een aantal onderdelen van het CRM-beleid naar landbouw en visserij overgeheveld en kon de voormalige landmachtofficier Ploeg staatssecretaris worden voor natuur- en landschapsbe houd. Doordat de WD'er Winsemius op volkshuisvesting een aantal ei sen had gedeponeerd voor de taakafbakening tussen hem als minister en staatssecretaris Brokx (CDA), moest ook voor dit departement een werkbare con structie worden bedacht. Winse mius gaat nu, net als destijds mi nister Bcelaerts van Blokland, dc ruimtelijke ordening doen, plus milieubeheer, maar zal wel alle wetsontwerpen van zijn ministe rie ondertekenen. Ex-formateur Lubbers liet gisteren op zyn persconferentie over de formatie weten dat hij één kandi daat van de WD voor een staats secretariaat heeft geweigerd om dat hij bij hem op "onoverkome lijke bezwaren" stuitte. Hoewel niet door Lubbers genoemd, zou het gaan om de hoofdredacteur van Elseviers Magazine, Ferry Hoogendijk. Deze zou door Ny pels zijn voorgedragen om het mediabeleid te gaan doen, dat nu onder de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur, Brinkman, ressorteert De gisteren door koningin Beatrix beëdigde ministersploeg zou vanmiddag voor de eerste maal bijeenkomen. Daarby zou de re geringsverklaring worden be sproken en zou ook het komende overleg met de sociale partners (werkgevers en vakbeweging) in het kader van de zg. adempauze aan de orde komen. De eerste confrontatie met de Tweede Ka mer is op 22 november als pre mier Lubbers de regerings verklaring zal afleggen. Over de toekomstige plaats van de openlucht-recreatie, eeen onder deel van het voormalige ministe rie van CRM, zal het kabinet bin nen drie maanden een beslissing nemen. Minister De Koning zal optreden als minister voor Ne- derlands-Antilliaanse zaken. Bij verhindering wordt hij waarge nomen door vice-premier en mi nister van economische zaken Van Aardenne. Benoeming Schwietert verbijsterd ontvangen DEN HAAG (GPD) - De militaire belangenverenigingen hebben gisteren scherpe kritiek geuit op de benoeming van oud-NOS-re- dacteur Charl Schwietert tot WD-staatssecretans van defen sie voor het personeelsbeleid. Het bestuur van de Algemene Christelyke Organisatie van Mili tairen (ACOM) stelt vast dat de belangen van het defensieperso neel onderschikt zyn gemaakt aan politiek geschuif en party- politieke belangen. De ACOM wil zich niet tegen de persoon van Schwietert verzet ten, maar acht het onbegrijpelijk dat „een politiek onervaren ex- journalist" de moeilyke post op defensie gaat bekleden. Volgens de belangenveremging is onerva renheid troef geworden in de po litieke top van defensie De onderofïiciersvereniging „Ons Belang" noemt het een raadsel dat een vakbekwaam man als Ad Ploeg - de aanvankelyke WD- kandidaat - aan de kant is ge schoven. Defensie dreigt een wegwerp-ministerie te worden, aldus Ons Belang. De VBZ, de bond van lager mari nepersoneel, de manne-officie- renvereniging VMO en de Neder landse Officierenvereniging stel den zich gereserveerd op. Zij wil len eerst afwachten hoe Schwie tert als staatssecretaris gaat op treden. De benoeming van Schwietert kwam gisteren als een grote ver rassing. Pas in de nacht van woensdag op donderdag hakte WD-leider Nypels de knoop door. Schwietert had nog maar een maand geleden de benoeming aanvaard tot directeur voorlich ting van het ministerie van finan ciën. De nieuwe minister van fi nanciën Ruding zal nu dus een andere woordvoerder moeten zoeken. Schwietert (39) was ruim vier jaar politiek presentator van het NOS-journaal en daarvoor Dc Volkskrant en KRO's Brand punt. Zijn enige militaire erva ring bestaat uit het feit dat hy re serve-officier is. DEN HAAG (GPD) - De CDA fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren dr. Bert de Vries geko zen als haar voorzitter Hy haalde in de fractievergadering 18 stem men. Zyn belangrykste tegen kandidaat Gerrit Gerntse acht stemmen. De Vries (oud-ARP) volgt Ruud Lubbers op, die premier is ge worden. Ook waarnemend frac tievoorzitter Jan de Koning is weer als minister beedigd. De derde ondervoorzitter Wim Deet man, tot enkele dagen geleden nog de belangrijke kandidaat voor het voorzitterschap van de fractie, stapte in het kabinet Er waren in de fractie twee stem mingsronden nodig. De eerste keer was er geen kandidaat die een absolute meerderheid wist te behalen. De kandidaten waren onder meer Gerrit Gerntse. René van der Linden, Fred Borgman. Ad Lansink en Bert dc Yr Da tweede ronde gaf de doorslag Volgens De Vries heeft dc hele fractie na afloop van de verkie zing laten weten dc nieuwe frac tieleider „loyaal" te steunen. De verkiezingen van De Vries bete kent dat vooral de voormalige CHU ondervertegenwoordigd is in de top van het CDA (een ARP partyvoorzitter, een KVP pre- mier en een ARP-fracticleidcr) „Een stuk onevenwichtigheid' gaf De Vries toe. „Maar het is ook een symptoom dat de bloed groepgedachte in de party naar de achtergrond schuift en dat is een goede zaak", zei hy (Zie ook pagina 12)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7