Onbegonnen Verb actief in I vrije tijd Gemeentebestuur: bestuurscommissie in 1983 opheffen C D terug Gemeentebestuur: dring pendel Huilende hoogleraren - zijn ze er eigenlijk nog? Van scholen in Merenwijk Handelaren in cocaïne aangehouden Autospiegel velt fietser Reactie op provinciale nota over ruimtelijk beleid Leiden VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 Het onderwerp "aloomschuilkel- ders" dat op gezette tijden in de Leidse gemeenteraad op duikt, is deze week weer voor enige tijd in de ijskast ge plaatst. De raad wil er nog meer over welen en over een fiks aantal maanden zullen we ongetwijfeld opnieuw getuige kunnen zijn van een boeiend schimmenspel. Die discussie vervult mij telkens weer met grote vrolijkheid. Dat is schandelijk, ik weet het, maar ik kan het niet helpen. Je zult het zien: op het beslissende moment, als zo'n Afgrijselijk Kreng op ons valt, zitten die schuilkelders boordevol nuchte re kalveren van een of andere veeboer. Als ik de vroede vaderen goed be luister dan zijn ze ook niet zo geinteresseerd in die schuilkel ders op zichzelf, maar je schijnt er nu eenmaal royaal subsidie voor te krijgen. In Leiden leeft het idee toekomstige parkeer garages ook geschikt te maken als atoomschuilkelder en zo een deel van de kosten van zo'n ga rage op het rijk af te wentelen. Een zonderlinge manier van doen, maar zo wérkt het in Ne derland. Subsidiepotten ken nen één rotsvaste zekerheid: ze gaan léég, op de ene dan wel de andere manier. Als je er goed over nadenkt dan heeft Leiden er dus eigenlijk geen enkel belang bij dat het gekwek in Genève ook maar tot iets zinvols leidt. Want een we derzijds terugdringen van de kernkoppen zal zeker tot ineen- schrompeling van de subsidies voor de atoomschuilkelders lei den. En zonder die centen géén Sanders-parkeersgarage. De automobilisten en de midden stand zijn dan weer de dupe. Beseft die Brezjnjev eigenlijk wel wat er voor deze stad op het spel staat? Archeoloog Ir. H.H. Vos, voorzitter van de Archeologische Begeleidings commissie in Leiden, heeft bij de aanbieding van het jaarver slag over 1981 gezegd dat het gemis van een stadsarcheoloog in toenemende mate wordt ge voeld. Evenals Vos de oud-directeur ge meentewerken) ben ik verzot op alles wat met historie te maken heeft. Maar zo'n stadsarcheo loog ik weet het niet. Een oude stad als Leiden is eigen lijk één groot archeologisch re servaat. Onder elke steen die je verplaatst zit een andere veel oudere. Met zo'n beroepsgraver in de gelederen mag je bij wijze van spreken nog geen spa in je eigen achtertuin steken. Het zal, vrees ik, sommige dingen ontzettend vertragen. In dit verband de volgende anek dote. Mooi, denk je dan, da's verheu gend. Zo eenvoudig ligt het helaas niet. In de huidige maatschappij brengen oplossingen slechts nieuwe problemen elders voort. Kijk maar: het AZL kampt nu met een miljoenenverlies. De morddl: als wij niet Idnger ziek worden, worden ze bij het Academisch Ziekenhuis ziek van óns of zélf ontslagen. Uppie Leidse kroniek door Ruud Paauw hoor, wantje bent toch maar in je uppie". De vraag is dan ook of Tesselaar de komst van Beijen in het ei gen huis met verrukking heeft gadegeslagen Haanstra De Haanstraschool bestaat 115 jaar. Ter gelegenheid daarvan is er een boek verschenen met de geschiedenis van dit onder wijsinstituut. Als de naam Haanstra valt dan denk je eerst aan een soort historische modelboerderij voor de oplei- Toen men bezig was op de plaats van het oude postkantoor het gebouw van Rijnland te poten (en Vos nog directeur gemeen tewerken was), kwamen werklieden bij de grondwerk zaamheden enkele beziens waardige keitjes tegen. De ver antwoordelijke man voor de uitvoering van het werk moet toen hebben gezegd: "In he melsnaam. doe weg die dingen, want als Vos het ziet, legt hij meteen het werk drie maanden stil voor archeologisch onder zoek". En Vos is dan nog maar een ama- téur Ziek Tot september zijn er in het Aca demisch Ziekenhuis 7000 ver- pleegdagen minder gemaakt dan was begroot. Het aantal patiënten neemt weliswaar toe, maar ze worden sneller ontsla gen. Laurens Beijen, heeft zich als lid aangemeld bij de PvdA. Hij vindt die PPR te klein gebleven om wezenlijke invloed te kun nen verwerven. Dat ben ik met Beijen eens. Weliswaar kan het geluid van de enkeling die zich even niet om de macht en de consequenties hoeft te bekom meren, zeer verfrissend zijn, maar een te veel aan piepklei ne fracties, zoals bijv. in de Leidse gemeenteraad, leidt slechts tot vermorsing van tijd en moeite. Beijen was een uitstekend raads lid, kende zijn stukken, dacht goed na. Maar hij was ook wel eens een zeur. Nóg zie ik PvdA- wethouder Tesselaar na een langdradige raadsvergade ring voor Laurens gaan staan en knarsetandend roepen in zijn karakteristieke stijl: "Beij en wat ben jij toch eigenlijk een zéikerd. Maar het hindert niet, ding van kleuteronderwijze- ress en. Daarnaast denk ik zelf ook altijd heel even aan Wy- brandus Haanstra, zoals hij oprijst uit menig boek over het leven van Margaretha Zelle, alias Mata Hari, de exotische naaktdanseres. Die heeft, zoals wij allen weten, in 1892 een blauwe maandag in Leiden voor kleuteronderwijzeres ge leerd. Haanstra zou "iets" met haar hebben gehad. Toen dat uitkwam moest Margaretha, geheel volgens de gebruiken in die dagen, snel uit Leiden ver dwijnen. Ik kende dat verhaal lange tijd niet, maar in de jaren zestig vroeg $en Duits tv-station in verband met een een documen taire over Mata Hari deze krant foto's van Haanstra en zijn school op te sturen. Toen pas nam ik er kennis van. "Be- stddt niet", riep ik tegen de - w..*_ Natuurreservaat in het hart van Leiden. En dat moet straks wijken voor het nieuwe politiebu- reau(foto Dirk Ketting Duitsers, want ik kende Haan stra van portretten: een man met een onberispelijk hoofd en een correct pak. Ik kon mij niet voorstellen dat bij die uiterst gedegen verschijning het bloed ooit zo woest door de aderen had gekoerst. Maar hééft Haanstra ooit "iets" met Mata Hari in spé gehad? Sam Wagenaar, die elke vierkan te centimeter in haar leven heeft afgegraasd, schrijft in zijn bekende werk "Mata Hari- ....niet zo onschuldig" nogal vaag en raadselachtig: "Het hoofd van de Leidse school, de heer Wybrandus Haanstra, werd verliefd op haar. Wat er gebeurd zou zijn als dit niet ge schied was, kan niemand zeg gen. Maar het is niet zo vreemd te veronderstellen dat er in dat geval nooit een Mata Hari zou zijn geweest en dat Margare tha Zelle kleuteronderwijzeres was geworden in een schooltje aan een rustige gracht". Aan de hand van een uit 1957 stammende verklaring van Li- ze de Haan, een leerlinge van Haanstra toen die zaak speel de, brengt Jan Brokken in zijn boek over Mata Hari de affaire terug tot nul. Het was nooit meer dan een kneepje in de wang geweest. Volgens Brok ken was Haanstra gewóón een 19 de eeuwse zedenmeester. Greet flirtte de hele Breestraat bij elkaar en dat zinde Haan stra niet. Hij verbood haar een aantal weken uit wandelen te gaan. Dat nam ze niet. Woe dend pakte ze haar boeltje en ging naar Den Haag. De vraag is of Lize dlies wist. Bewijzen zijn er in elk geval niet. Maar we weten het: waar de bewijzen ontbreken neemt de laster het woord. Tranen De Fruinlaan en de P.J. Blok- straat. Ze houden de herinne ring levend aan twee beroemde Leidse hoogleraren in de va derlandse geschiedenis die ook veel aandacht hadden voor het verleden van de stad waarin zij woonden en werkten. Iedere historicus die Leidens geschie denis bestudeert komt op zeker moment uit bij Robert Fruin (1823-1899) en zijn leerling en opvolger P.J. Blok. Een kort maar bijzonder aardig stukje is aan hen gewijd in het onlangs verschenen en vorige week door mij geprezen boekje "Leidse Facetten" (tien studies over Leidse geschiedenis) on der redactie van dr. Dick de Boer. Het hoofdstuk over Fruin en Blok heet "Tranen bij de vaderland se geschiedenis" en is geschre ven door G W. van der Meiden. Blok, aldus de auteur, behandel de in vier jaar de gehele vader landse geschiedenis en "stee vast als hij was aangeland bij de moord op Willem van Oran je was het grote pret. Pret in ieder geval voor de studenten. Iedere keer raakte Blok weder om door verdriet overmand en schoot hij in de huil. De moord op de Vader des Vaderlands, meer dan 300 jaar geleden, raakte zijn emoties zozeer dat hij zichzelf niet meer meester was". Maar, zegt Van der Meiden hard vochtig, hoe oprecht was dat gehuil van Blok nu eigenlijk? Vervolgens citeert hij uit een studie van Byvanck, geschre ven vlak na de dood van Fruin, zoals gezegd de leermeester en voorganger van Blok. Daaruit blijkt dat Fruin zijn tra nen niet kon inhouden als hij "in zijn college over Oldenbar- nevelt tot de terechtstelling van de grijsaard genaderd was en men wekte elkander op om dat uur vooral niet te verzuimen en Fruin te gaan zien weenen". Van der Meiden concludeert dat het de tranen van Fruin zijn geweest die Blok, de leer ling, hebben bewogen het schouwspel óok op te voeren bij de behandeling van een andere tragische gebeurtenis uit onze vaderlandse geschiedenis. Zouden er tegenwoordig nóg wel eens professorale tranen wor den gestort in de collegezalen? Vóst niet. Die huidige hooglera ren doen zo droogogig aan. Jammer, hoor, want met geween en gesnik van de experts erbij wordt geschiedenis pas écht een drama. Voorzitter In 't Veld (links) en secretaris Schwartz: "B en W voeren helemaal geen argumenten aan". LEIDEN - De oudercommissies van de sch<?len de Ducdalf en Loopplank hebben zich uitge sproken voor het voortbestaan van de bestuurscommissie. Ook het onderwijzersteam van de la gere school de Ducdalf acht het zinvol om verder te gaan. Daar entegen hebben B en W inmid dels in een brief laten weten van plan te zijn de bestuurscommis sie per 1 januari 1983 op te hef fen. Het team van de kleuterschool de Loopplank ziet er evenmin heil meer in. De twee leidsters laten bovendien weten het te druk te hebben met onderwijs-inhoude- lijke zaken om hun standpunt te kunnen toelichten. En het raads lid Zonnevylle1; die namens de gemeente als adviserend lid aan de bestuurscommissie is toege voegd, heeft al eerder kenbaar gemaakt voor opheffing van de bestuurscommissie te zijn. Kledingmarkt In Plantage 16 (Verbum Dei) wordt zaterdag van twee tot vijf uur een kledingmarkt ge houden. Het geld dat de twee- dchandskleding oplevert, wordt besteed aan de bevol king van Guatemala. Theater De theatergroep Matrogoth geeft van 5 tot en met 27 no- vember voorstellingen onder de titel "Waarom maken ze mensen?" Dat gebeurt elke dinsdag, woensdag, vrijdag Voorzitter Rob in 't Veld (een ou der) en secretaris Bart Schwartz (onderwijzer) zijn vooral stand punt teleurgesteld in het stand punt van B en W. "De directie onderwijs van de gemeente heeft zowel formeel als informeel steeds gezegd het bestuursexpe- riment in een definitieve vorm te willen omzetten. Voor deze plot selinge koerswijziging worden door B en W helemaal geen argu menten aangevoerd". De oorzaak voor het eventueel ver dwijnen van de bestuurscom missie ligt hem in het feit dat on langs de "Wet Medenzeggen- schap" van kracht is geworden. Deze wet schrijft voor dat elke school een medezeggenschaps raad moet hebben, die tot taak heeft de openbaarheid en open heid in de school te bevorderen en de discriminatie tegen te gaan. De gemeente heeft gepro beerd voor de Ducdalf en Loop- en zaterdag 's avonds om half negen in het complex Noord einde 2a. Scylla Tafeltennisvereniging Scylla begint morgen met een nieu we training voor de aller jongste pingpong-lustigen. Kinderen van zeven tot negen jaar kunnen terecht in het clubgebouw aan de Cathrij- nestraat 10. De training be gint om tien uur. Op de re creatie-training, op woens dagochtend om negen uur, zijn nog plaatsen open. Xie, xie "Xie, xie wat jij niet ziet" is de titel van een dia-lezing die Maarten van Hoogstraten maandagmiddag in de Ka pelzaal van het K&O-gebouw houdt. Zwervend door Neder land langs fraaie huizen, mo lens, kerken, boerderijen en andere bezienswaardigheden heeft Van Hoogstraten een re portage gemaakt. plank ontheffing van zo'n mede zeggenschapsraad te krijgen. Het ministerie heeft daar echter geen toestemming voor gegeven. B en W zien niets in twee bestuurlijke organen. Geen bezwaar In 't Veld en Schwartz denken juist dat het naast elkaar bestaan van een bestuurscommissie én een medezeggenschapsraad hele maal geen bezwaar is. "De meer derheid in de* bestuurscommis sie denkt daar net zo over. Het is geen ondernemingsraad met werkgevers en werknemers, die elkaar in de haren vliegen. Met een kleine aanpassing kunnen de twee organen heel goed naast el kaar functioneren. Nu hebben we als bestuurscommissie toch ook nooit ruzie gehad met een oudercommissie", zegt Schwartz enigszins ontstemd. De bestuurscommissie, bestaande uit vier ouders, vier leerkrachten (van wie twee nu tegen voortzet ting hebben gestemd) en raads lid Zonnevylle (geen stemrecht), heeft vergaande bevoegdheden om beslissingen over het onder wijs op school te nemen. Zij kan LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders is het met het provinciebestuur van Zuid-Holland eens dat in de toe komst meer ruimte moet worden gevonden voor woningbouw en werkgelegenheid. In de nota "Knelpunten en ruimte lijk beleid" draagt het provincie bestuur knelpunten en oplos singsmogelijkheden aan voor wonen en werken in Zuid-Hol- land-west tot aan het jaar 2000. Meer bedrijfsterreinen en het versterken van de stedelijke uitmaken wat voor een onder wijs er wordt gegeven en welke kleuterleidsters en onderwijzers er worden benoemd. In 't Veld: "Alleen een medezeg genschapsraad op school bete kent voor ons gewoon een stap terug. Niet alleen worden ons een groot aantal bevoegdheden ontnomen, maar ook worden wij afhankelijk van de beslissingen die worden genomen in de ge meenschappelijke schoolraad (in deze raad zijn alle openbare scholen vertegenwoordigd). Wij gaan dan gewoon op in de mas sa". Betrokkenheid De Ducdalf heeft zich in de loop van de tijd ontwikkeld als een school met Jenaplan-onderwijs. Dit was volgens een enquete, die functies zijn de twee peilers waarop dit ruimtelijk beleid zou moeten rusten. In de Leidse agglomeratie moeten binnen zeven jaar aanvullende mogelijkheden komen voor vijf duizend woningen. Daarin kan volgens de provincie worden voorzien door de in voorberei ding zijnde plannen voor de Ste venshof, Roomburg en de Leeu wenhoek. Het college wijst er op dat indien het huidige rijksbe leid zich voortzet slechts de helft van het benodigde aantal gesub- de gemeente vijf jaar geleden hield, de wens van de ouders in de wijk. Volgens Schwartz is het daarom alleen al zo belangrijk dat ouders bij het leerplan be trokken blijven. "Deze vernieu wende vorm heeft meer dan het gewone klassikale onderwijs de betrokkenheid van alle partijen nodig. Wij zijn in vijfjaar van een vijfklassige naar een twaalfklas- sige school gegaan. En hebben ons leerplan drastisch veran derd. Daar heb je hulp bij no dig". Wat zuur merken beide heren op dat het voor de gemeente natuur lijk het makkelijkst is alles wordt geüniformeerd. "Zeker in tijden van bezuiniging". Wethouder Pe ters zegt steeds dat vernieuwen de vormen in het onderwijs wor den gesteund. "Vooralsnog krij gen we niet de indruk". sidieerde woningen kan worden gebouwd. Hierdoor zal het be staande woningtekort niet ver minderen, maar zelfs toenemen. Overleg Om de achterstand van ruim 135 hectare aan bedrijfsterreinen goed te maken moeten, volgens de provincie, zo snel mogelijk aanvullende plaatsen worden aangewezen binnen de Leidse agglomeratie of in aansluiting daarop. B en W zeggen in een 'Wat zou het allemaal anders zijn geweest als de directie onderwijs na de brief van het ministerie, waarin stond te lezen dat wij geen ontheffing kregen, met ons rond de tafel was gaan zitten om te kijken hoe we het een en ander zouden kunnen aanpassen", ver zucht In 't Veld. "Het is toch zon de om na twee jaar voorberei ding en drie jaar functioneren een bestuurscommissie zo maar aan de kant te zetten. Daar komt nog bij dat er maar twee leden tegen verdere voortgang zijn. Met een beetje overtuigings kracht en steun van de kant van de gemeente is er heel wat te be reiken en doet het team van de kleuterschool ook weer mee", zegt hij optimistisch. Secretaris en onderwijzer Schwartz wil dit wel beamen. reactie bezwaar te hebben tegen de berekende omvang van de noodzakelijke bedrijfsruimte. De geraamde toeneming van de be volking zou niet zonder meer vertaald kunnen worden in extra ruimte voor bedrijvigheid, zoals in de nota gebeurt. Het gemeen tebestuur acht het gewenst de extra ruimte in overleg met de agglomeratiegemeenten te bepa len en vast te leggen in een struc tuurschets voor de agglomaratie.. De nota zou verder te weinig aan dacht besteden aan de mogelijk- LEIDEN - De afdeling bijzondere recherche van de Leidse politie heeft woensdag en donderdag vijf handelaren en één gebruiker van cocaïne aangehouden. In be slag genomen werden enkele tientallen grammen cocaïne met een waarde van ruim tiendui zend gulden. Volgens woordvoerder Graveland van de Leidse politie gaat het om handelaren in de zogenaamde sluikhandel in leeftijd variërend van 25 tot 36 jaar van wie er vier uit Leiden komen en één uit Den Haag. Vier 'sluikhandelaren' zijn vanoch tend aan de officier van justitie voorgeleid. De vijfde handelaar en een 25-jarige gebruiker uit Voorschoten zijn gisteren na ver hoor vrijgelaten. LEIDEN - Een'Leienaartje' en een kuil op de Oude Singel waren er gisteren de oorzaak van dat een 20-jarige Leidenaar van zijn fiets werd gereden door een 40-jarige automobilist en met onbekend letsel moest worden overge bracht naar het Academisch zie kenhuis. De fietser week uit voor de kuil en het paaltje juist op het moment dat hij door de automobilist werd gepasseerd. De fietser werd geraakt door de buitenspiegel en klapte onderuit. heid van een bollenstreekstation, een frequentieverdubbeling van de spoorlijn Leiden-Alphen- Utrecht en een betere oost-west- verbinding (rijksweg 11-oost). Het gemeentebestuur dringt er op aan de groei van het forensen verkeer terug te dringen. Terug dringing van de omvangrijke pendel vanuit Alphen en Leiden richting Den Haag is alleen mo gelijk indien bedrijven uit de Haagse regio zich in Leiden en Alphen mogen vestigen, aldus B en W van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4