Patstelling rond lozingsrecht Steeds Geld voor verbetering Levendaal/Hogewoerd 'Merenwijk moet per 1 januari '79 worden ontpolderd' Haanstra feest op en rond water B en W in beroep: Politieke partijen zijn het nog niet eens Klein viaduct over Broekweg Ambtenaren leveren in voor behoud van werk &en met kolome bladbieefd Wijken nu stadsvernieuwingsgebied Expositie aan Papyrus gewijd VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 LEIDEN - Vlotjes vaarden gis teren op de Vliet in het kader van het 115-jarig bestaan van de Haanstra-kweek school. De festiviteiten daar om heen waren gisteren op en rond het water geconcen treerd. Het 'Vliet-gebeuren' zogezegd. Verschillende groe pen hadden hun eigen vlotje' gemaakt (zie foto) en daarin werd volgens directeur Ero des de Haa-nstra-school als 'zinkend schip' gesymboli seerd. In haar huidige vorm gaat de opleidingsschool voor kleuterleidsters haar laatste jaren tegemoet. Met het sa menvoegen van kleuter- en basisschool verdwijnt het on derscheid leidster-onderwij zer. Vandaag waren de lustrumac tiviteiten naar binnen ver plaatst. Na theater en caba ret is er vanavond een groot schoolfeest voorafgegaan door een koud buffet. De feestelijkheden worden mor gen afgesloten met een reünie voor oud-leerlingen en oud medewerkers in de Pieters kerk. Leiden LEIDEN Er is over de in voering van een lozings recht in Leiden een poli tieke patstelling ont staan. In de raadscom missie voor financiën bleek gisteravond dat de WD-fractie nog aller minst is overtuigd van de noodzaak om de nieuwe belasting in te voeren. Wethouder Bordewijk (PvdA) her haalde echter dat de heffing on ontkoombaar is. Zo niet, dan valt er een gat in de begroting dat met extra bezuinigingen moet worden gedicht. Of er valt geen gat in de begroting de onroe rend goed-belasting (ogb) wordt trendmatig verhoogd maar dan is het risico groot dat het rijk of de belasting-rechter de Leidse belastingtarieven afkeurt. Ten slotte bestaat de mogelijkheid dat de opbrengst van de ogb wordt verhoogd, zonder dat het wettelijk plafond wordt bereikt. Het is hiervoor nodig om de huurders van woningen extra te belasten. Bordewijk zei niet te verwachten dat dit alternatief een kans maakt, omdat het in strijd is met het college-program ma van PvdA en WD. WD-raadslid Van der Nat beves tigde dat zijn fractie zich in be ginsel aan de gemaakte afspraak wenst te houden, maar noemde het lozingsrecht anderzijds "ui termate ongewenst". De fractie van D'66 meent dat het ogb-tarief voor huurders wel ex tra moet stijgen. Dit is volgens raadslid Witteveen weliswaar in strijd met de letter van het colle ge-programma, maar niet met de geest. Hij zei de ratio van het b en w-voor- stel, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen? te onderschrijven. Maar volgens D'66 zegt de waarde van een huis meer over de inkomenspositie van de bewoner dan de vraag of iemand huurder dan wel eige- Deze stelling werd aangevochten door PSP-raadslid De la Mar. Hij wees erop dat de waarde van een woningwetwoning vooral af hangt van de vraag of het een be staand huis is of nieuwbouw. "Dat zegt niets over het inkomen van de huurder", aldus De la Mar. De PSP-er wees het voorstel van D'66 af, omdat de huurders er een kwart slechter vanaf komen, dan in het collegevoorstel. De la Mar zei het voorstel van B en W om een lozingsrecht in te voeren met frisse tegenzin te zullen steu nen. De PSP is daarmee na de PvdA de tweede partij die zich in deze zin zo duidelijk uitsprak. De houding van WD en CDA is nog niet definitief bepaald. Het CDA bleek andere verwachtin gen te hebben over het bereiken van het wettelijk plafond in de ogb. Dit hangt samen met een wetswijziging, die het'mogelijk moet maken om ook incourante gebouwen (waterzuiveringsin stallaties, NS-stations, scholen en dergelijke) te belasten. Het CDA verwachtte de wetswijzi ging zeer binnenkort, waarmee het risico dat de gemeente loopt om (in strijd met de wet) te veel te willen heffen in hun ogen gro ter is dan waar de liberalen van uitgaan. Het CDA spoorde het college aan om door te gaan met het zoeken van alternatieven voor het lozingsrecht. Wethouder Bordewijk concludeer de aan het eind van de betrekke lijk korte vergadering van de raadscommissie dat de uiteenlo pende standpunten voldoende waren toegelicht, dat er geen overeenstemming bestaat, dat het college de kwestie nog eens zal overdenken, maar niettemin zijn voorstel vooralsnog hand haaft. De gemeentebegroting wordt van af maandag 15 november in de gemeenteraad behandeld. Ko mende woensdag moeten de par tijen hun wijzigingsvoorstellen hierop hebben ingediend. Pas dan zal er duidehjkheid zijn of er voor de invoering van een lo zingsrecht een raadsmeerder- heid bestaat. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat in beroep bij de Kroon tegen het besluit van het dagelijks be stuur van de provincie Zuid-Hol land om de Merenwijk per 1 ja nuari 1983 te ontpolderen. Het gemeentebestuur vindt dat met terugwerkende kracht moet wor den ontpolderd vanaf 1 januari 1979 Het huidige voorstel van het pro vinciebestuur houdt in dat de huiseigenaren in de Merenwijk dit jaar nog polderlasten moeten betalen. De bewoners van de Me renwijk zijn daar niet zo geluk kig mee. Zij hebben altijd be weerd dat met terugwerkende kracht moet worden ontpolderd. De Leidse gemeenteraad heeft zich steeds achter die eis gesteld. Wethouder Waal zei gisteravond in een commissievergadering, dat de gemeente in beroep gaat te gen het besluit van het provin ciebestuur. Het vermoeden be staat dat zo'n beroep niets uit haalt maar wel enig tegenwicht kan bieden aan de intensieve lobby van het waterschap De Ou- LEIDEN - Op het kruispunt Broekweg-Gooimeerlaan in de Merenwijk komt een vrije krui sing voor fietsers. De voorberei dende werkzaamheden zijn al begonnen. De Gooimeerlaan wordt ter plekke omhoog ge bracht tot maximaal circa drie meter en over de Broekweg wordt een klein viaduct ge bouwd. De eerste fase van het werk duurt ongeveer drie maanden. Daarna liggen de werkzaamheden twee maanden stil om het zandli- chaam te laten inklinken. Ver volgens zijn er nog drie maanden nodig voor verdere voorberei dende werkzaamheden. Na deze periode kan worden begonnen met de bouw van het viaduct de Veenen dat het in het geheel niet eens is met het besluit van het provinciebestuur. Het water schap. dat de lasten int zou nog hoop hebben dat de ontpolde- nng helemaal niet doorgaat. Pro vinciale staten moeten namelgk nog hun oordeel geven over het besluit van het dagelijks bestuur van de provincie. De behande ling door Provinciale Staten zal op 9 december plaatsvinden. LEIDEN - B en W van Leiden hebben in hun hoedanigheid als werkgever overeenstemming be reikt met de vakbonden over een voorstel aan de gemeenteraad tot het afsluiten van een arbeids plaatsenovereenkomst, waar door ongeveer twintig arbeids plaatsen bij de gemeente gered kunnen worden. Werkgelegenheid die als gevolg van de bezuiningen anders bij de gemeente verloren zou gaan. Het gerrieentepersoneel ziet voor de periode 1983 tot en met 1987 af van een aantal geldkostende faci liteiten. Door op deze manier in te leveren, maakt het personeel het geld vrij dat de twintig ar beidsplaatsen kosten. In de overeenkomst zal ook wor den bepaald dat ambtenaren die gebruik maken van de VUT-re geling en daardoor een deel van hun inkomen moeten inleveren een gedeeltelijke compensatie krijgen. Bovendien komt er een regeling voor extra beloning van het vuilste en zwaarste werk by de gemeente. Te prijzig Honderd mensen, die in aan merking willen komen voor een appartement met bijbe horende luxe in de serviceflat Schouwenhove, staan op dit moment op de wachtlijst. Maar wie daaruit concludeert dat alle flats van de service flat voor bejaarden dan toch eindelijk verhuurd zijn, slaat de plank echter danig mis. Nog steeds staan dertig van de 189 appartementen in het flatgebouw leeg. Een trieste balans, die gisteren werd op gemaakt bij het vijfjarig be staan van Schouwenhove. Het is niet zo dat de honderd wachten op het leegkomen van een flatje. De meesten zijn nog ver van hun pen sioen af en een aanzienlijk deel wenst eerst zijn veelal dure woning te verkopen. T. Ruig, voorzitter van de bewo nerscommissie, ontkent dat de leegstand te maken heeft met de hoge huren en servi cekosten. "Naast de kale huur betalen we 1700 gulden servicekosten per maand. Maar dat betaal je nu een maal als je met dertig perso neelsleden alles voor je laat doen". De service van Schouwenhove strekt zo ver dat - wanneer je dat niet wilt - je het flatge bouw niet hoeft te verlaten. De warme maaltijd wordt verzorgd, de vuilniszakken worden buitengezet en de banken en de post komen even goed langs als dokter en apotheker. Advertentiecam pagnes vermogen vooralsnog niet voldoende bemiddelde mensen te trekken. CS Onthouding (1) Of hij houdt zich van de dom me, of administrateur Jager man van verpleegtehuis Zuydtwijck weet werkelijk van niets. Twee brieven en een onaangenaam verlopen telefoongesprek, maar Jager man zegt: "Het spijt me, ik kan u niet helpen. Ik weet daar werkelijk mets van". Driemaal zal dan in dit geval voor scheepsrecht moeten betekenen, want er is een derde brief richting Zuydt wijck in aantocht. Ditmaal van burgemeester en wet houders van Leiden. De lei Serviceflat Schouwenhove viert zijn eerste lustrum met nog dertig lege appartementen. ding van het verpleegtehuis in Zuid-West wordt daarin andermaal gevraagd waarom patiënten hun oproepings- kaart voor de verkiezingen niet meteen krijgen. De eerste twee brieven waren afkomstig van Marijke Pool, sociaal raadsvrouw in Voor schoten. "Vorig jaar kwam een man bij me die zich be klaagd? over Zuydtwgck. Zijn moeder werd daar ver pleegd, een vrouw met alleen lichamelijke klachten. Psy chisch was ze nog in orde. Op een gegeven moment vroeg de familie waar haar oproe- pingskaart voor de Tweede- Kamerverkiezingen van '81 lag. Die bleek ze helemaal niet gekregen te hebben". 'Toen is de familie gaan infor meren bij de administratie. Daar bleek dat die kaarten wel degelijk waren binnenge komen en ook rondgedeeld. Uiteindelijk kwamen ze er achter dat haar kaart in de la van de hoofdverpleegster lag. Die kreeg ze pas een dag voor de verkiezingen uitgereikt. Te laat voor die moeder om haar zoon te machtigen om in een ander kiesdistrict te stemmen". Kan dat dan zomaar, vroeg de Voorschotenaar aan 'zijn' so ciaal raadsvrouw. Die vond van niet en schreef een bnef aan de Zuydtwijck-leiding. Geen reactie. Met een paar maanden later de Provinciale Staten-verkiezingen voor de deur ging een tweede brief naar de Aaltje Noorderwier- laan. En weer hulde Zuydt wijck zich in stilzwijgen. Daarop kwam Willem Beijk in het geweer. Als voorzitter van de commissie die de so ciaal raadsvouw begeleidt, besloot hij het telefonisch eens te proberen. "Een heel onbevredigend gesprek", herinnert hij zich. "Ik kreeg de directeur aan de lijn en die nep na een minuut of twee: 'Dat gaat u niets aan' en gooi de de hoorn op de haak". Onthouding (2) Tijd om de zaken landelijk aan te pakken, besloot het Voor- schotens sociaal raadswerk. Marijke Pool "Ja. want laten we één ding duidelijk stellen dit is natuurlijk het topje van een ijsberg. Zuydtwijck is niet het enige verpleegtehuis waar zo wordt betutteld. De AMBO. een bond van oude ren. kent bijvoorbeeld nog een paar gevallen. En dan ge loof ik niet eens dat ze echt te kwader trouw handelen". Foto Holvatt) Weer kroop men achter de ty pemachine. ditmaal om de Tweede-Kamerfracties te alarmeren. Geen van de par tijen beloofde daad w.-rki-Ink iets te doen. alleen het CDA zegde toe de plaatselijke af daling in te lichten. Van lan delijk dus weer terug naar plaatselijk. CDA-fractievoor- zitter Joop Walenkamp kaart te de zaak aan bg het college van B en W Hg zegt "Als an sichtkaarten niet aankomen, is dat erg. Maar dit is wel van een iets groter belang". Dat vindt burgemeester Goc- koop ook, vandaar dat de postbode binnenkort weer een boze brief aan de Zuydt wijck-directie in rijn tas zal vinden. Misschien ditmaal met meer succes. Admini strateur Jagerman "Kgk, dat w\j nu van niets weten, komt ook omdat de hele staf kort geleden vernieuwd is en ik zelf ben een tgdje uit de rou latie geweest Maar ik weet met beter dat alle patiënten, van wie de mcesten hande lingsbevoegd zgn, dit soort oproepen gewoon direct krijgt En in de toekomst zal dat zeker het geval zijn". Als het kabinet-Lubbers een beetje snel valt, weten we het gauw genoeg. BJ het Levendaal. De gemeente krijgt geld om daar en ook in de Korevaar- straat de riolering te vernieuwen. Met het werkkapitaal van zeven ton kunnen enkele zeer urgente werkzaamheden worden ver richt. Op het Levendaal en de Korevaarstraat zullen de riolerin gen worden vernieuwd. Die werkzaamheden zijn van groot belang in verband met de uitvoe ring van het Leidse busbanen- project. Verwacht wordt dat be gin 1984 met de uitvoering van werkzaamheden wordt begon nen. In de bijdrage van het mi nisterie is voorts uitgegaan van verwerving en sloop van het Ci- tincomplex aan het Levendaal. Het terrein zal bouwrijp worden gemaakt ten behoeve van wo ningbouw. Voor Levendaal-west, het gebied omsloten door de Korevaar straat, Zoeterwoudsesingel, De Vliet en de Steenschuur, is geen werkkapitaal verstrekt maar al leen een bijdrage in de voorbe- reidingskosten ter grootte van 308.000 gulden. Er was ruim 16 miljoen gulden gevraagd. De ge meente zal daarom bij het minis terie aan de bel blijven trekken om een bijdrage in de uitvoering van werkzaamheden. Goedkeu ring van verdere uitvoerings plannen wordt echter niet ver wacht voor 1986. De minister heeft gevraagd de fasering van uit te voeren plannen overeen komstig aan te passen. De gemeente wacht nog op de goedkeuring tot aanwijzing van stadsverniewingsgebied van de wijken Pancras-west, Noordvest en de Verversbuurt. Bij het mi nisterie is men aanmerkelijk te rughoudender geworden met het aanwijzen van vernieuwingsge- bieden omdat de financiële ruim te beperkt is. Alleen voor Pan- cras-west wordt voor dit jaar nog de toewijzing van een werkkapi taal verwacht dat voornamelijk ten goede zal komen aan de aan leg van een nieuwe riolering op de Hooglandse Kerkgracht. Lege Werfsteeg wordt autovrij LEIDEN - De Lege Werfsteeg wordt autovrij gemaakt. De ge meente heeft een plan gemaakt om aan de zijde van de Haarlem merstraat één (uitneembaar) paaltje en aan de zijde van de Van der Werfstraat drie paaltjes te plaatsen. Een karwei van een halve dag. dat over een paar we ken zal worden verricht. LEIDEN - In het Rijksmuseum voor Oudheden is gistermiddag de tentoonstelling 'Papyrus, van bies tot boekrol' geopend. De tentoonstelling is aangegrepen om iets van de honderden ma nuscripten te laten zien die nor maal gesproken worden be waard in de magazijnen van het museum. Tijdens de tentoonstel ling, die tot 4 april duurt, worden van tijd tot tijd demonstraties ge houden van de papyrusfabrica- ge. De tentoonstelling 'Papyrus, van bies tot boekrol' laat iets zien van de ontdekking, de fabricage, het schrijversambt en de schriftsoor ten van het oude Egypte. De kern van de expositie wordt ge vormd door een selectie van handschriften uit de Leidse col lectie. Samen beslaan zij een pe riode van tweeduizend jaar De tentoonstelling is dagelijks ge opend van tien tot vijf uur. Op zon- en feestdagen van een tot vgf uur. Rapenburg 28. LEIDEN - De minister van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning is akkoord gegaan met de aanwijzing van het gebied Hoge- woerd en de wijk Levendaal- west tot stadsvernieuwingsge bied. Dit betekent dat de ge meente geld in het vooruitzicht is gesteld om een begin te maken met de uitvoering van verbete ringswerkzaamheden in beide binnenstadswijken. Voor het gebied Hogewoerd heeft de gemeente een werkkapitaal toegezegd gekregen van ruim 700.000 gulden en een bijdrage van bijna 500.000 gulden in de voorbereidingskosten. Dat is veel minder dan gevraagd. In to taal is bijna 29 miljoen gulden nodig om het gebied tussen Nieuwe Rijn, Zoeterwoudsesin gel en Korevaarstraat op te knap pen. De gemeente is voorlopig tevreden met de aanwijzing tot stadsvernieuwingsgebied omdat daardoor meer geld voor het ver beteren van beide wijken binnen bereik komt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3