Oud beleid inruilen voor nieuw Zestig plaatsen voor werklozen Leiderdorp Plan woonwagenkamp bij Korte Vliet goedgekeurd eidse agenda Voorschoten begroting sluitend: beleidswijziging nodig Vragen over dierenpark in Provinciale Staten jiizqftK Stad en rand VrijwüUgersproject officieel begonnen LEIDERDORP De vaca turemap voor langdurig werklozen die op zoek zijn naar vrijwilligerswerk is gistermiddag officieel in het gemeentehuis van Lei derdorp ter inzage gelegd. De map bevat zestien vrij- willigersprojecten met werk voor ongeveer zestig langdurig werklozen, die zo met behoud van hun uitkering aan de slag kun nen. Het aanbod van projecten is erg meegevallen, vindt de voorzitter van de werkgroep vrijwilliger- sproject, het WD-raadslid Hui gen. Zonder gerichte acties zijn er zestien projecten op tafel ge komen. Alle instellingen hebben spontaan gereageerd op eerdere berichten in kranten en op de brief van de werkgroep die naar verschillende instellingen is ge gaan. Alle projecten zijn getoetst. Belangrijk bij die toetsing was vooral dat de vrijwilliger geen werk zou gaan doen waarvoor de instelling loonsubsidie kreeg. Slecht één project is afgevallen Dat betrof groot onderhouds werk. "Het valt erg mee. De in formatie in de brief was erg uit VOORSCHOTEN De begroting van de gemeente Voor schoten voor volgend jaar is "reëel sluitend", zoals de gemeente het zelf omschrijft. Duidelijk is wel dat ook Voorschoten moeite heeft gehad om dit resultaat te be reiken. In de aanbiedingsbrief die bij de begoting hoort, staat dan ook dat "overwogen moet worden om bestaand beleid in te ruilen voor nieuw beleid". Voor het komend jaar heeft de gemeente nog wel de beschikking over ruim 160.000 gulden om vrij te besteden. In vergelijking met 1982 kan ge steld worden dat de financiële positie van de gemeente Voor schoten duidelijk verslechterd is. Onder meer bezuinigingen van overheidswege, stijgende kosten en het feit dat steeds meer geldelijke taken op de schouders van de gemeente ge legd worden, zijn hier debet aan. Ook de vooruitzichten voor de ko mende jaren wordt alles behalve rooskleurig ingezien. Zo staan verdere bezuiningen op stapel en de invoering van de nieuwe Fi nanciële Verhoudingswet (waar schijnlijk in 1984 van kracht) zal zorgen voor nogmaals een extra inkomstenvermindering voor de gemeente. Een gevolg hiervan is dat nieuw beleid nauwelijks mogelijk is, als dat gepaard zou gaan met extra kosten. Groei van financiële ruimte is er immers niet. "Ruim te voor noodzakelijk geachte nieuwe activiteiten kan slechts gevonden worden uit (verdere) herwaardering van het bestaan de beleid. Het gaat hierbij om de afweging van het bestaande be leid tegen het nieuwe beleid, in casu het inruilen van bestaande acitiviteiten tegen nieuwe activi teiten". In de aanbiedingsbrief wordt hier aan nog al wat aandacht besteed. Voorschoten is daarmee de eer ste gemeente in de regio Leiden die daadwerkelijk aangeeft dat er wat moet gebeuren in de na bije toekomst. Andere gemeen ten stellen weliswaar dat als er nieuw beleid moet komen dit ten koste gaat van het huidige be leid, maar met deze opmerking is dan vaak gedaan. Verdere invul ling vindt niet plaats. Arbeidsplaatsen De gemeente Voorschoten heeft de moed gehad om nu een stapje verder te denken, met daarbij wel direct te stellen dat invoeren van nieuw beleid verregaande consequenties kan hebben. In opdracht van het college hebben de ambtenaren bekeken welke posten zich lenen om daadwer kelijk beleidsmatig te beïnvloe den. De conlcusie die het college daaruit trekt is dat "verdere be zuinigingen alleen mogelijk zijn indien zou worden besloten tot (verdere) aantasting van het voorzieningenniveau". Daadwerkelijke invulling heeft het college overigens nog achterwe ge gelaten. Te meer daar by dit soort beslissingen ook het werk gelegenheidsaspect aan de orde kan komen. Bezuinigingsmaat regelen voorvloeiende uit be leidsombuiging kan als resultaat hebben dat bepaalde arbeids plaatsen verloren gaan. Voor beelden hiervan zijn bijvoor beeld bezuinigingen op het on derhoud of groenvoorzieningen. "Tegen deze achtergrond zult u be grijpen, dat thans op dit punt geen concrete bezuinigingsvoor stellen aan uw raad kunnen wor den gedaan. Dergelijke bezuini gingen vergen een zorgvuldige afweging en toetsing". Let wel een duidelijk politieke afweging. Tijdens de komende begrotingsbe handelingen zal zeker dit punt wel naar voren komen in de alge mene beschouwingen van de po litieke partijen. De definitieve komst van de meerjarenbegro tingen zal hierbij ook een rol gaan spelen. Daarin wordt name lijk een beleid voor de komende jaren ontwikkeld, en direct daar- l de prioriteiten volgend jaar van de aan dan ook een financiële afwe ging. Plannen Terugkerend naar de begroting voor 1983, dan valt op dat voor het sluitend maken ervan de on roerend—goedbelasting nog niet verhoogd is. In de aanbiedings brief wordt wel alvast een stel ling ingenomen: het lijkt onont koombaar om enige verhoging van de ogb te moeten vragen. Ondanks alle financiële zorgen, is het de gemeente toch gelukt om een bescheiden financieel over schot te hebben. Voor het ko mendjaar 163.644 gulden. Dit be drag kan niet zomaar besteed worden. Voor stucturele doelein den (kosten die elk jaar terugko men) is maar 47.000 gulden be schikbaar. Het andere deel kan alleen besteed worden voor een malige investeringen. Voor het komend jaar hebben B en W alvast een prioriteitenlijst ge maakt van "onvermijdelijke en (vrijwel) onuitstelbare beleids plannen". Opgemerkt dient te worden dat het bedrag dat hier mee gepaard gaat, het financieel overschot ruimschoots al over schrijdt. Daarnaast zijn ook nog lijsten met "dringend gewenst" en "gewenst" gemaakt. Duidelijk zal zyn dat de investerin gen die gedaan worden niet echt wereldschokkend zullen zijn voor de Voorschotenaren. De meeste plannen op het eerste lijstje zijn uitvloeiselen van het huidig beleid. Onder meer de verkeersafwikkeling van de Na- ssauwijk. Een al jarenlang sle pend punt dat volgend jaar met de aanpassing van het kruispunt Prins Bernhardlaan-Prinses Marijkelaan-Prinses Margriet- laan eindelijk een begin krijgt. Twee andere belangrijke punten die op het lijstje staan zijn de aanpassingen van zowel het ou de instructiebad en het cultureel centrum. Aanpassingen die al vorig jaar in de accommodatie nota werden aangedragen. We zenlijke nieuwe zaken worden niet aangehaald, of het zou de kunstuitleen moeten zijn, die volgend jaar als proef gaat draai en. De kosten hiervoor zijn ech ter nog niet begroot. Door Gedeputeerde Staten DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben het bestem mingsplan "Woonwagenkampje Korte Vliet" goedgekeurd en daarmee de twee ingediende be zwaarschriften ongegrond ver klaard. De gemeenteraad besloot op 31 ok tober 1981 het bestemmingsplan goed te keuren. D.C. Hoff en jachtwerf "Klaassen en zn." diehden tegen het bestemmings plan en met name tegen de plaats waar de drie woonwagens zou den komen bezwaarschriften. De gemeente Voorschoten verklaar de beide bezwaarschriften onge grond. De gemeenteraad had het bezwaarschrift van Hoff nog in behandeling genomen alhoewel het te laat ingediend was. Gede puteerde Staten doen dat niet. Zij gaan alleen in op het be zwaarschrift van de jachtwerf. 3S menen dat de jachtwerf zich te veel zorgen maakt. Het kampje is bestemd voor drie woonwagens en er zal geen uitbreiding ko men, menen GS. De rest van het park Korte Vliet blijft bestemd voor recreatie. Voorschoten moet plaatsen maken voor in to taal negen woonwagens. Die worden verdeeld over drie plaat sen. DEN HAAG/WASSENAAR - De Provinciale Statenleden Pieterse (D'66), Voermans-Neleman en Nolten (beide WD) willen van Gedeputeerde Staten weten of zij bereid zijn een poging te doen de sluiting van het Wassenaars Dierenpark te voorkomen. Dat blijkt uit schriftelijke vragen die de drie Statenleden gesteld heb ben. Het D'66-Statenlid Pieterse en de WD'ers Voermans-Neleman en Nolten benadrukken in de vra gen de educatieve en recreatieve waarde van het dierenpark. Zij willen dan ook dat Gedeputeer de Staten gaat overleggen met de betrokken gemeenten en het mi nisterie van erm om te kijken of sluiting voorkomen kan worden. De jachtwerf stelde verder dat de komst van de woonwagens het noodzakelijk maakte permanen te bewaking is te stellen. GS gaan daar slechts zijdelings op in: "De bezwaren van met be trekking tot het gesuggereerde gedrag van de bewoners van het kampje, waardoor permanente bewaking van de jachtwerf noodzakelijk zou zijn, zijn in fei te gericht tegen de bewoners van het kampje en niet tegen het plan als zodanig. Deze bezwaren zijn dan ook - geheel daargelaten of de suggesties juist zijn - niet pla nologisch relevant". Met deze goedkeuring heeft Voor schoten nu twee van de drie plannen voor de woonwagen kampjes gereed. Het kampje bij de Vijf Meilaanbrug in Noord- Hofland kreeg al maanden gele den goedkeuring van GS. Het wachten is nu op verdere stap pen van onder andere het regio nale woonwagenschap in Lei den. Twee maanden geleden ver baasde wethouder Van Leeuwen zich al over de trage werkwijze van de hogere overheid en het schap bij het inrichten van de kampjes. Binnen het woonwa genkamp in Leiden blijkt er min der animo te bestaan dan ge dacht werd om naar Voorscho ten te verhuizen. Veel woonwa genbewoners zitten liever in een wat groter kamp dan met z'n drieën bij elkaar. Discodansen In de Voorschotense Lindehoeve worden zondag de jaarlijkse discodanskampioenschappen voor paren gehouden. Een des kundige jury zal de winnaar kiezen. De wedstrijden begin nen om twee uur. Op bezoek Een groot aantal Wassenaarse kunstenaars houdt zondag van twaalf tot vier open huis. Bezoe kers kunnen dan kennismaken met de kunstenaar en het ate lier bekijken. De kunstenaars zijn: Rene Boelen (Van Olden- barneveltweg 24), And Eppink (Lange Kerkdam 100), Nancy van Overveldt (Backershagem laan 20), Bunny Soeters (Pieter Twentlaan 1) en Mayke Thorn ton (Pieter Twentlaan 4). Deze kunstenaars maken aquarellen, tekeningen en schilderijen. Ke- ramieke kunstwerken zijn te zien bij Joop van Ulden (Park de Paauw, ingang tegenover Paauwlaan 7). Weefwerk en ke ramiek is te zien bij Alexandra (Storm van 's-Gravesandeweg 18). Mortiergranaat gevonden VOORSCHOTEN - Achter het plantencentrum Roucoop aan de Rouwkooplaan is gistermiddag bij graafwerkzaamheden een mortiergranaat uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. De granaat, volgens een woord voerder van de Voorschotense politie "eentje met explosiege vaar", ligt inmiddels op het poli tiebureau te wachten op demon tage door de Explosieven Oprui mingsdienst die het op dit mo ment zeer druk schijnt te heb ben. Winkeldiefstallen in Warmond WARMOND - De gemeente War mond is deze week opgeschrikt door een tweetal winkeldiefstal len in de Dorpsstraat. Uit een winkel die bij de plaatselijke smederij hoort werd woensdag ochtend, tussen half negen en elf uur, een rol zeemleren lappen ge stolen met een waarde van vijf honderd gulden. Een dag eerder werd tussen drie en zes uur 's middags voor zo'n vijf honderd gulden aan kleding stukken gestolen van een rek dat buiten voor een modezaak stond. Van beide diefstallen zoekt de War- mondse politie getuigen. VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 VRIJDAG voerig en de projecten waren zelf al door de verenigingen en instel lingen aan de criteria getoetst", vertelt ambtenaar Mul, die ook deel uitmaakt van de werkgroep. De werkgroep is overigens uitge breid tot vier leden. Viola Stui- venberg verzorgt de administra tieve kant en C. Giezen gaat zich actief bemoeien met het bemid delen tussen de vrijwilliger en de "werkgever". De projecten die zijn aangeboden variëren van administratieve werkzaamheden en hulp bij sporttraining tot assistentie van onderwijzers en persoonlijke aandacht voor langdurige zie ken. Om vrijwilligerswerk te krijgen zal de langdurig werkloze zich moe ten melden op het gemeentehuis. Daar kan hij inzage krijgen in de vacaturemap en kan hij via vrij williger Giezen in contact komen met de instelling of vereniging. Iedere doordeweekse dag van tien tot twaalf uur is Giezen in het gemeentehuis. De vacature- map ligt in het gemeentelijk in formatiecentrum Via de gemeente zijn de vrijwilli gers collectief verzekerd. Die verzekering betaalt de gemeente. Ook wordt er een contract geslo ten tussen de instelling en de vrijwilliger zodat het werk niet vrijblijvend is. Het contract wordt wel na iedere periode waarvoor het afgesloten is steeds stilzwijgend verlengd. Belang rijk blijft wel de voorwaarde dat het werk tijdelijk is. Een werklo ze heeft altijd de mogelijkheid het contract met onmiddellijke ingang op te zeggen als hij een baan vindt. Anders is er een op zegtermijn van een maand. Hoe de reacties zullen zijn van de langdurig werklozen is moeilijk te peilen. Er zijn wel al een stuk of zes mensen die zich aange meld hebben voor vrijwilligers werk. Door allerlei negatieve be richten over andere gemeenten zijn werklozen volgens ambte naar Mul wat teruggeschrokken voor het vrijwilligerswerk. De landelijke trend is dat vijf pro cent van het aantal werklozen daadwerkelijk vrijwilligerswerk gaat doen. Dat komt voor Leider dorp neer op 23 30 mensen. Over een paar maanden zal dat duidelijk zijn. Dan zal de werk groep ook gaan bekijken wat er nog meer gedaan kan worden voor de werklozen. Het is de be doeling dat de langdurig werklo zen die vrijwilligerswerk gaan uitvoeren dan ook bij die nieuwe plannen betrokken worden. Voorzitter Huigen: "We willen op deze manier ook een beetje grip op de groep proberen te krij gen, want die willen we erbij hebben als we nieuwe plannen maken en eigenlijk zelfstandig laten opstellen". Leiderdorpse schrijver krijgt prijs DEN HAAG/LEIDERDORP (ANP) De Leiderdorpse schrij ver Kees Holierhoek krijgt de Visser-Neerlandiaprijs voor zijn televisiespel "De schaduw van het water". Deze prijs, vijftien honderd gulden groot, gaat ook naar Jan Koonings voor het tele visiespel "Backstage" en Ruud van Gessel voor "1401752". De Belgische gemeenschapsminis ter voor Nederlandse cultuur Po- na reikt de prijzen 27 november uit in de Stadsschouwburg in Maastricht. OEGSTGEEST - Op het kruispunt Lijtweg-Langevoort is een 16-ja- rige bromfietser uit Oegstgeest gistermiddag rond vier uur aan gereden door een personenauto die werd bestuurd door een 66- jarige Oegstgeestenaar. De bromfietser brak zijn been en werd overgebracht naar het Aca demisch ziekenhuis. De automobilist zou geen voorrang hebben verleend. Leiden - Willem de Zwijgerschool, Wil lem de Zwijgerlaan, ruilbeus, 19 uur en za 10 uur. Complex Noordeinde 2a - theatervoor stelling Matrogoth, 20.30 uur. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, Gilgamesj, vr en za 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Der Ne ger Erwin'-Herbert Achternbusch, vr en za 21.15 uur. Aniba's Muziekmaker - optreden folk- trio Triangel, 20.30 uur. Speeltuingebouw Maredyk - bingo avond, 20.15 uur. LVC - Breestraat 66, swingavond, te vens optreden van de Amsterdamse dichter Johnny Doorn, 22.30 uur. Gebouw Staalwijk - Herenstraat 45, rommelmarkt/bazaar, 19-22.30 uur, za van 10-17 uur NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, 22 uur, tel. 149987. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - vrouwenavond, 21-1 uur. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Leiderdorp - Muzenhof, Wiedus-jeugd ZATERDAG Leiden - Stadhuisplein: optreden mu ziekkorpsen, 14-15 uur. Groenoordhallen - Taptade, 18.45 uur. Holiday Inn - rechtstreekse uitzending radioprogramma 'Los-Vast', 12-14 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en'curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67. 14-17 uur. Jazz-zolder Hot House - optreden jazz formatie Grand Slam, 22 uur. Plantage 16 - kledingmarkt, 14-17 uur. De Valkenier - Valkenpad 7, fancy-fair, LVC - optreden Nederlandstalige band De Div. Wandelkring Leiden en Omstreken or ganiseert wandeltocht, start tussen 9 en 13 uur bij de VW, Stationsplein 210. Afdeling Leiden Instituut voor Natuur beschermingseducatie organiseert herfstwandeling door 'Huys te War- mont', start 14 uur bij het toegangshek aan de Herenweg in Warmond. Warmond - Trefpunt, bazar hervormde kerk, 11-18 uur, vanaf 20 uur kaas- en wijnfeest. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J.E.C. Crul, Noord- eindsplein 8a, teL 142888, spreekuur: 12 .en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel. 141225, spreekuur: 12 en 17 Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, teL 310420, spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: E.H. Nieuwenhui- zen-Smalbraak, Bevrydingsplein 60, tel. 768918, spreekuur: 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, V. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412466, za en zo spreekuur van 11-11.30 tiur in gezond heidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, O. du Ry van Beest Hol le, Vlaskamp 16, tel. 891100; spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres; zo, J. v.d. Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539; spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelf de adres. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten - za, F. Koopmans, S.W. Churchillweg, tel. 6352; zo, A. Meiman, Leidseweg 128a, tel. 2493. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 5 nov tot 12 nov door: - Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, tel. 146686. H. Vestjens-Raadsveld, Ryn- en Schie- kade 23. tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorschoten, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp ^en Oegstgeest wordt waargeno- 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 10.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betalina van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 Per post /y.AJ Losse nummers 0,80 Directie: G. Koopman A. van Leeuwen Plv Alg. redactiechef Rubriekchefs: 0. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (binTbuit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cflro, Rome. Madrid, Mexico en Wenen tel. 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2