LEIDSCH SU DAGBLAD Fokker: 1400 ontslagen J Twee streekgenoten nu staatssecretaris „Gerard de Lange" in grote moeilijkheden Gladstone Ultra 1 mg teer, 0.1 mg nicotine en gpen milligram méér. LONGONTSTEKING Tien miljoen verlies door instortende vliegtuigmarkt RIJNLAND MEMO I ESCORT BRAVO VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36927 Directeur G Koopman Bureau Wine Stfigei i Adj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD) - Gerard de Lange (wasmachines, koelkas ten, fornuizen) verkeert in grote financiële moeilijkheden. Bij de rechtbank in Rotterdam is sur séance (uitstel) van betaling aan gevraagd. Miele heeft inmiddels haar deel van de voorraden in het centrale magazijn van De Lange weggehaald. Het concern - 46 filialen met om en nabij 140 personeelsleden - leed de laatste tijd grote verliezen. Dinsdag het de AMRO, de huis bankier van het bedrijf, weten dat voor volgend jaar niet meer op krediet hoefde te worden ge rekend. Gedelegeerd commissa ris Stuivers (in bezit van 12,5 pro cent van de aandelen, De Lange bezit zelf de rest) beval daarop woensdag dat alle filialen geslo ten dienden te blijven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Twee streekgenoten, drs. Joop van der Reijden (CDA) uit Oegstgeest en mr. Anneüen Kappeyne van de Coppello (WD) uit Leiden, zijn gisteren staatssecretaris gewor den in het nieuwe kabinet-Lub- bers. Van der Reijden gaat volks gezondheid doen op het nieuwe departement van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Kappey ne wordt staatssecretaris van emancipatiezaken. Van der Reijden was o.m. voorzit ter van de Leidse Sportstichting en is nog voorzitter van de Stich- Veel bewolking Veel bewolking en bijna overal droog. Minimumtemperatuur ongeveer acht graden, middagtemperatuur om streeks elf graden. Vrij krachtige zuid oosten wind. 6 november 1982 Zon op: 07.43 uur, zon onder: 17.04 uur. Maan op: 21.19 uur, maan onder: 13.20 Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.10 en 18.22 uur, laagwater 01.49 en 14.10 uur. Het Leidse filiaal was vanochtend nog gesloten, volgens een mede deling op het pand "wegens in ventarisatie". Op het hoofdkantoor van de AM RO in Amsterdam overlegde de advocaat van het personeel van middag met de bankier over het veiligstellen van de salarissen over november en over mogelijk- mr. Annelien Drs. Joop van Kappeyne van de der Reijden Coppello ting Leidse Binnenstad. Hij is di recteur sociale zaken bij het Ver bond van Néderlandse Onderne mingen (VNO). Mevrouw Kappeyne van de Cop pello trok zich vorig jaar terug als kandidaat voor de Tweede Kamer, onder meer vanwege grote poütieke meningsverschil len met een deel van de WD- fractie. Met name op het gebied van de Grondwet, haar specialis me, vond zij te weinig liberale ideeën in de WD-fractie terug. Zij behoorde, samen met haar politieke petekind Nijpels (nu fractieleider), destijds tot de "linkse" stroming in de liberale fractie en had een niet al te beste verstandhouding met de toen malige fractievoorzitter Rietkerk (nu minister van binnenlandse zaken) en partijvoorzitter Kort heden dat het personeel het be drijf zelf zal voortzetten. De filiaalhouders moesten zich gis teren op last van de gedelegeerd commissaris op het hoofdkan toor in Utrecht melden om het geld dat zij nog in kas hadden, af te dragen. Tevens kregen zij op dracht de winkelvoorraden (in het algemeen showmodellen) te hals Altes (nu minister van justi tie). Om conflicten met deze twee WD- prominenten te voorkomen, had fractieleider Nijpels de kandida tuur van Kappeyne v.d. Coppello geheim gehouden tot Rietkerk en Korthals Altes hun kandida tuur hadden aanvaard. Om die reden werden de afgelopen da gen steeds andere, niet-serieuze kandidaten genoemd voor eman cipatiezaken. Mevrouw Kappeyne werd overi gens pas aangezocht nadat me vrouw Schoo (eveneens WD) was gevraagd minister van ont wikkelingssamenwerking te worden. Aanvankelijk stond Schoo, tot voor kort voorzitter van de Emancipatieraad, kandi daat voor emancipatiezaken. Het CDA moest vanochtend nog voor twee staatssecretariaten kandidaten zien te vinden, name lijk binnenlandse zaken en justi tie. In CDA-kring circuleerden daarvoor de namen van resp. Van Amelsvoort (vroeger staats secretaris van financiën) en het kamerlid mevrouw Korte-Van Hemel. CDA'er drs. G. Van Leyenhorst werd vanochtend kandidaat gesteld voor (basision- derwijs. Omstreeks twaalf uur vanochtend zouden alle nieuwe staatssecretarissen worden beë digd, maar het zou niet de eerste keer zijn dat er naderhand nog één of meer staatssecretarissen werden benoemd. verkopen, maar het geld niet op de gebruikelijke rekening bij de AMRO te storten; het zou later contant in Utrecht moeten wor den afgedragen, maar voor de ze kerheid houden de filiaalhou ders het geld nu achter. Op het hoofdkantoor en in de meeste filialen wordt de telefoon Dat deelde Fokker vanochtend op een persconferentie mee. Het gaat om achthonderd man per soneel in de vliegtuigbouwsec tor en om zeshonderd man kan toorpersoneel. Bij Fokker werken momenteel 9300 men sen. De Nederlandse vliegtuig fabrikant verwacht dit jaar een verlies van 10 miljoen gulden te moeten incasseren. Arbeidstijdverkorting behoort op korte termijn tot de onvermijde lijkheden; over salarisverminde ring wil Swarttouw, president- directeur van Fokker, op dit mo ment nog niets zeggen, om zijn onderhandelingspositie niet te verzwakken. De belangrijkste problemen liggen bij Fokker bij de Airbus 300, na melijk 50 procent, en bij de F 16 en de F 27 (25 procvnt.) Maar ook de produktie van de andere ty pes vliegtuigen en onderdelen moet worden teruggebracht. De F 16 wordt teruggebracht van de geplande 38 naar 12, al ge beurt dat pas na 1985. Ook de rompstukken van de F 16 wor den verminderd aangemaakt: daar wordt het aantal terugge bracht van 129 naar 95. Een ver wachte nabestelling van 24 straaljagers van het type F 16 is door de Koninklijke Luchtmacht gehalveerd. Bij de vleugelsets voor de Airbus 300 worden het er 46 in plaats van de voorgestelde 82. De voor uitzichten op toekomstige op drachten van Airbus zijn boven dien verslechterd, doordat Fok kers aandeel in toekomstige toe stellen zoals de A 310 en de A 300-600 zal verminderen. Hoofdoorzaak daarvan is dat Fok ker zelf de boot heeft afgehou den, in verband met de plannen niet meer Gerard de Lange is maandag voor het laatst op het hoofdkantoor geweest; zeer on langs is hij enige tijd voor een kuur naar Roemenië geweest. Onder het personeel leeft de opvat ting dat De Lange en de gedele geerd commissaris onder een hoedje spelen. Gezien de pakket ten aandelen die beiden bezitten is er volgens het personeel nau welijks een andere mogelijkheid. Gedelegeerd commissaris Stuivers is een paar maanden geleden bij De Lange binnengehaald. Hy kondigde drastische bezuinigin gen aan. Stuivers wilde de veranderingen zonder overleg met het personeel zelf of de vakbonden doorvoe ren. Ook wilde hy het in één klap doen. in samenwerking met McDon- nel-Douglas een concurrent voor de A 310 op de markt te brengen. De samenwerking met McDon- nel-Douglas liep dit voorjaar ech ter stuk. Wat de eigen produkten van Fok ker betreft: de vraag naar de F 27 Friendship is aanzienlijk terug gelopen. Lag het aanvankelijk in de bedoeling de produktie op te voeren van 23 naar 29 toestellen per jaar, nu is het plan dit aantal tot ongeveer 17 terug te brengen. Verkopen blijken geregeld op het laatste moment af te ketsen op financiële problemen van de opdrachtgever. De produktie van de F 28 Fellows hip hoeft slechts licht te worden teruggeschroefd: van 18 naar 17 per jaar. Dat is te danken aan een grote opdracht (twintig toestel len) van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda. FNV: pure ramp De Industriebond FNV noemt het verlies van 1400 arbeidspaatsem bij Fokker een 'pure ramp'. De bond kondigt aan. dat nu 'meer dan ooit zeer kritisch naar de plannen van Fokker zal worden gekeken. Volgens de Industriebond heeft de raad van bestuur de toekomst van het bedrijf een paar jaar gele den veel te optimistisch inge schat door 1000 mensen aan te trekken voor het (mislukte) MDF-100 project met McDonnel Douglas. Daarom eist de bond, dat er snel onderhandelingen komen over arbeidstijdverkorting, opdat alle werknemers kunnen blyven werken. 22 PAGINA'S Pater van Kilsdonk (65) Van Kilsdonk "flatpastor" af PAGINA IS Gifwijk Gouderak wordt ontruimd PAGINA 7 Ierse kabinet gevallen PAGINA 9 Chaotische Ogem-vergadering PAGINA 19 Lentebloemen nu al vroeg in de herfst RIJNSBURG - Het zachte weer van de laatste weken heeft vooral invloed op de groei van de bic amen. Vandaag werden op de Rijns- burgse veiling Flora de eerste narcissen aangevoerd. De ver wachting was dat dit soort pas aan het eind (over drie weken) van november zou worden aan geboden. Niet alleen de narcissen, maar ook andere soorten (tulpen en hya cinthen) zijn weken 'te vroeg' ge veild. Het aanbod van deze bloe men is nog gering, maar elke dag groeit de hoeveelheid, consta teert men by Flora. Bedrijfsleider Schonenberg noemt deze ontwikkeling 'een aange- naame afwisseling' voor de ko per. Maar die koper moet voor, bijvoorbeeld, een bos tulpen, mits de kwaliteit goed is, wel ne gen gulden neertellen. KABINET Mei uitzondering van j'vïfe een paa' Pol','ek# zwaargewichten (De Ruiter. De Koning. Van Aardenne en Lubbers zelf) is de onbekendheid van de nieuwe regeerders in poli- bek opzicht opmerkelqk. Het hoeft geen probleem te zijn, het houdt alleen een risico in. In het eerste kabinet Van Agt bleek De Ruiter, toen een debutant, het voortreffelijk te doen. terwi|l een man ais Van der Klaauw, ook een debutant, volstrekt mislukte. Verder leverde ook deze formatie schoonheidsfoutjes op. Het ge hannes met de WD-er Ploeg (delensie-speaalist) doet de poli tiek schade In 1977 sprak KruL singa zqn veto uit over Ploeg, nu De Ruiter. In zijn plaats werd de journalist Schwietert aangezocht, een goed vakman weliswaar, maar dat kan geen reden zijn voor de benoeming. De kritiek van de militaire belangen-organi- saties is dan ook meer dan begrij pelijk. Dat Ploeg zich liet overha len om de post Natuur- en Land schapsbehoud te gaan bezetten zegt overigens wel iets over de grote regeertietde van de voor malige luitenant-kolonel. Het kabinet zou vooral in staat moeten zijn hecht en daadkrach tig op te treden Dat was de opzet van Lubbers Of dit kabinet daar toe in staat is valt uiteraard moei lijk te voorspellen Vakbekwame ministers als De Ruiter en De Ko ning moeten bijvoorbeeld voor hen onbekende ministeries gaan bezetten. Dat zal kostbare tijd in beslag nemen Dat geldt uiter aard ook voor de volstrekte nieu welingen, die bij wijze van spre ken in het telefoonboek moesten opzoeken waar hun ministerie is gevestigd. Dat de nieuwe ploeg relatief weinig banden heeft met de vakbewe ging hoeft met zoveel te zeggen Het tweed* kabinet Van Agt had die banden wel. de problemen waren er niet minder om. De vraag is hoe dit kabinet zich zal opstellen ten aanzien van deze belangrijke sociale partner. In dit verband biedt het regeerakkoord overigens weinig reden tot hoop. omdat de nadruk op de sanenng van de overheidsfinanciën ligt en met op het gebied van de wem- gelegenheid, of op het beleid ten aanzien van de inkomens. Voorlopig is het niet meer dan ge duldig afwachten. S. Kerncentrale lek BRUSSEL (ANP) In de tweede kerncentrale van het nucleaire park van Tihange, by Luik a/d Maas, is de afgelopen nacht een lek ontstaan. Naar vanochtend bekend werd, ryn enkele tiental len liters radio-actief koelwater ontsnapt. Bij Tihange is er ook een lichte ver hoging van de radio-activiteit in de lucht waargenomen. Volgens de autoriteiten bestaat er geen gevaar voor de bevolking. heb je maar zo. Als u met 'n slecht jack van binnen 25" C naar buiten gaat -10° C met 'n goed verantwoord jack zoals wij verkopen blijft u gezond. Wees wijs koop kwaliteit tegen 'n aantrekkelijke prijs. Wout Bergers sport 3x in Leiden. SCHIPHOL - Nog voor het einde van dit jaar zullen er bij de verschillende Fokker-vestigingen 1400 mensen op straat gezet worden. In de vestiging Amsterdam vallen de grootste klappen: namelijk ruim vijftig procent; in de Drechtsteden (Papendrecht en Dordrecht) 25 pro cent, in Hoogeveen en Ypenburg ruim 15 procent. TER AAR - De 55-jarige Ch. van 't Kruis uit Kieuwveen is vanochtend omstreeks 6.45 uur van de Westkanaal- weg ter hoogte van de brug bij Papenveer met zijn vrachtwagencombinatie in het kanaal gereden en verdron ken. Pogingen van de rijkspolitie om de man uit de cabine te krijgen mislukten. Een duikersploeg uit Ter Aar slaagde hier later wel in, maar de chauffeur was al overleden. Volgens de rijkspolitie is de bestuurder van de vrachtwagencombinatie vermoedelijk onwel geworden. Bij het passeren van een tractor met zandkiepwagen uit de tegenovergestelde werd de kiepwagen geraakt. Vervolgens begon de combinatie te slingeren en reed het kanaal in. Vraag uw tabaksspeciaalzaak. FORD. MEER WAARD OP DE WEG. «22» Leiden Leiderdorp katwijk Vijf Meilaan 7 vd Valk Boumanweg 71 kon Wiihetminaitraat 16 Tel 071 310031 TH 071 899301 TH 01718 72744 Tijdelijk in prijs verlaagd (zolang de voorraad strekt) van fJl&Sttr— nü

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1