"Feest stimuleert gevoel voor creativiteit99 OPENING LadySvrvice Rector aan vooravond van tweede lustrum Rijnlands Lyceum in Sassenheim Bekladde muren schoongemaakt Half jaar cel voor stichten van brand in Sassenheim DtCkhoffMode op al uw aankopen v.a. 100,— Toundation "Boetiek OPEN HUIS Toundation TJoetiek DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 Streek PAGINA 17 SASSENHEIM - Pionieren. Dat moest rector H. Hietbrink tien jaar geleden in meer dan één opzicht. Daar was de (toen) drassige moerasgrond waarop de nieuwe middel bare school van Sassenheim moest komen te staan. En de accommodatie was de aanduiding school nauwelijks waard. Het was schipperen met een paar houten loka len. Nee, het Rijnlands Lyceum in de nieuwe wijk Wasbeek die het dorp Sassenheim allure moest geven, stelde bitter weinig voor. Veel was er tien jaar geleden ook niet nódig. Want Hietbrink, vanuit Zwolle naar het Sassen- heimse overgekomen, kon het leeuwendeel van het aantal les sen voor eigen rekening ne men. Hij begon dat eerste jaar met twee klassen, 56 leerlingen in totaal. Niet dat er maar zo weinig inwo ners in het dorp rondliepen die op een middelbare school thuishoorden. Immers, dage lijks fietsten honderden kinde ren uit het dorp naar plaatsen als Oegstgeest, Noordwijk en Lisse. De Sassenheimers ke ken echter liever de kat uit de boom. Dat was ze ook niet kwalijk te ne men. Het wós voor de buiten staanders allemaal maar vaag en onzeker. Tijdens de infor matieavond voor ouders van toekomstige leerlingen kon den Hietbrink en de zijnen niets concreets aanbieden. Er zou, na Wassenaar en Oegst geest, een derde Rijnlands Ly ceum worden gesticht, maar de bouwvergunning liet op zich wachten. "Begin maar in een grote circustent", die raad kreeg Hietbrink van de desbe treffende ambtenaren mee naar huis. Voordat het felbegeerde papier tje binnen zou komen, draaide de school al een paar weken. Uiteindelijk zou het schoolbe stuur besluiten maar gewoon met de bouw te beginnen, ver gunning of geen vergunning. Hietbrink kon de Sassenheimers die avond ook nog geen lera renkorps voorstellen. Er was alleen dat bewuste drassige stukje grond. De eerste weken van dat schooljaar zou er les worden gegeven in een bijge bouwtje van de gereformeerde kerk. Daarmee moest de nieuwsgierigheid worden be vredigd. Uit voorzorg lieten vele ouders hun kinderen dat jaar toch maar naar Lisse of Noordwijk fietsen. Dat bleek uit de aan was die het Rijnlands Lyceum door Miep Hoenson het tweede schooljaar kreeg: ineens kreeg de school er 54 leerlingen erbij, en onder hen bevonden zich echt niet alleen eersteklassers. Maar toen gold al dat veel ouders er aardigheid in hadden om hun kinderen naar zo'n knusse, kleine school te sturen Type Hietbrink zwoegde in die jaren met plezier. Hij kon immers naar eigen goeddunken een schoolstructuur opzetten? Na tuurlijk diende hij rekening te houden met besturen en com missies, maar zelf kon hij bij voorbeeld een lerarenkorps aanstellen dat zijn volledige in stemming had. Hietbrink: "Ik heb expres ge zocht naar een bepaald type le raren: jong en vrij onconven tioneel. Dat had ook nadelen. Er waren relatief veel leraren die hun loopbaan hier begon nen. Maar het grote voordeel was dat ik een enthousiast team bij elkaar had, een team dat bereid was om een flink aantal uren in de school te ste ken. Want het was, en dat is het nog, héél gewoon dat er na de lessen nog van alles te doen is op de school. Je zult hier nooit meemaken dat de hele boel om drie uur uitzwermt. Integen deel, heel veel leerlingen en le raren zijn rustig tot vijf, zes uur bezig met allerlei activiteiten". Het verschil tussen tien jaar gele den en nu is groot, maar de be trokkenen hebben die vergelij king nooit zo extreem kunnen opmerken. Immers, de school groeide met een geleidelijk. Steevast elk jaar kwamen er meer leerlingen naar het Rijn lands Lyceum, en er zat ook een zekere regelmaat in de groei van de twee lokaaltjes die er aanvankelijk stonden als noodvoorziening. De school maakt nu een indruk van een - uitermate gezellig - barakkenkamp. Het Rijnlands Lyceym staat er niet meer een zaam en verlaten in de wilder nis, maar is ingeklemd tussen honderden nieuwbouwhuizen die het huidige Wasbeek rijk is. Welgeteld 1011 leerlingen zul len volgende week de lustrum- festiviteiten luister bijzetten. Het leger leraren is gegroeid van negen naar 67. Limiet Hietbrink vindt deze aantallen echt de limiet. "Kijk, het kén wel, maar het wordt er na tuurlijk niet leuker op. Ze ven-, achthonderd, dat zijn leuke aantallen. Nu ken ik ze natuurlijk niet allemaal meer. Het is mijn taak nu om de le er zijn destijds honderden pa len ingeramd. Bovendien kost deze noodbouw gigantisch veel aan onderhoud. Maar ja, het is voor het rijk altijd nog goedkoper om telkens relatief kleine bedragen uit te geven als zo'n fors bedrag inééns voor nieuwbouw". Rector Hietbrink neemt genoem de ongemakken en het onge rief maar op de koop toe. De noodbouw heeft ontegenzeg- gelgk sfeer, dat ontkent ook hij niet. Muren en vloeren zgn in vrolijke kleuren geschilderd. Er loopt - sinds kort - een kat rond de school. Ook de eenden tonen zich dankbaar voor ver kregen etensresten. De tuin in de binnenplaats biedt onder dak aan een paar schapen, op geduikeld tijdens een werk week. Dat zijn de leuke kant jes. De school heeft er meerdere. Hietbrink roemt het systeem van de Rijnlandse Lycea, waar van de begeleidings-structuur naar zijn zeggen uniek is. De school stelt veel mankracht ter beschikking om de leerlingen te helpen in het maken van een beroepskeuze. Daarnaast heeft elke klas een mentor of de caan, die als vraagbaak én als een soort opperhoofd fungeert. Hietbrink: "Ik wil bewust geen boeman zijn. Als er dan toch gestraft moet worden is het be ter dat de mentor of decaan dat doet. Zo'n leraar doet ook huis bezoeken. Als er moeilijkhe den zijn weet hij precies welke huiselijke omstandigheden daaraan debet kunnen zijn". Hietbrink wil dat de leraren niet alleen als "lesboeren", maar ook als pedagogen bezig zijn. Zijn filosofie komt ook uitste kend van pas bij de komende lustrumfestiviteiten: "Je moet zoiets eens in de zoveel jaar hebben. Het mes snijdt aan twee kanten. Juist bg de orga nisatie van zo'n feest kan het creativiteitsgevoel van de leer lingen zich ontwikkelen. Bo vendien, altijd alleen maar je lesjes afdraaien, dat is ook niet alles.." Directeur Hietbrink voor de ingang van "zijn" Rijnlands Lyceum: "Leraren moeten niet alleen lesboeren zijn". raren te motiveren, zodat zij die motivatie op hun leerlin gen kunnen overbrengen". De ontwikkeling van de school, qua volume en qua leerlin genaantal, is gigantisch ge weest. Maar iets is niet veran derd: het Rijnlands Lyceum is nog altijd gevestigd in wat wordt genoemd een "noodge bouw". De school bestaat uit houten, zogenaamd ver plaatsbare lokalen. Dat geeft ongemak. Tijdens de pauzes dendert de hele horde over de gangen en dan is het alsof er een storm losbreekt Wee degene die zich op der gelijke momenten in de vleeskluwens stort. Het vloeroppervlak van de loka len is eigenlijk te klein, zeker als er "onderwijsvernieu- wend" wordt lesgegeven. Een riante aula bezit de school niet. De leraren hui zen in een unit, vervaardigd van twee lokalen. Hietbrink zal toch moeten be rusten, want voor nieuw bouw is voorlopig toch geen geld. Heel even kon de school feestvieren. Dat was in 1976. De toenmalige onderwijsmi nister Van Kemenade gaf toe stemming voor de eerste helft van de nieuwbouw. Een paar maanden na deze afkon diging moest hij plotsklaps 400 miljoen bezuinigen. Daarmee werd een streep ge haald door de rekening van het Sassenheimse Lyceum. Zoals het er nu uitziet zal de school zeker tot 1990 een noodvoorziening blijven. Palen Helemaal logisch vindt hij het gevoerde overheidsbeleid op dit gebied niet. "Je moet réke nen dat hier al voor 4Vz mil joen staat. Daarvan is de helft opgeborgen in de grond, want Door scholieren in Lisses winkelcentrum LISSE - Scholieren uit Lisse en omgeving hebben gistermor gen in het winkelcentrum Blokhuis in Lisse muren ge reinigd. De jongelui hadden in de nacht van 9 op 10 okto ber in en rond het winkelcen trum féscistische leuzen en tekens overgeschilderd. Daarnaast hadden zij een pamflet gehangen waarin zij tekst en uitleg gaven over hun actie. De jongelui werden daarbij door de politie verrast, waar op zij de benen namen. Dat weglopen betreurden zij al dus één van de jongeren, om dat zij vonden dat zij met een rechtvaardige actie bezigwa- ren. Daarop besloten zij zich vrijwillig bij de politie te mel den. Daar werd procesver baal opgemaakt en kregen zij een schikking van 50 gulden en de opdracht de boel schoon te maken. Een en an der na overleg met de officier van justitie. Eén van de jongens vertelde gisteren dat de actie spon taan onder de scholieren was ontstaan. Zij ergerden zich al enige tijd aan de leuzen die her en der in het dorp waren neergekalkt en daar de ge meente de tekens en leuzen niet verwijderde besloten de scholieren het zelf te doen. Gistermorgen was het zover en in samenwerking met ge meentewerken werd de boel schoongemaakt. Daarbij reikten zij aan het winkelen de publiek pamfletten uit, waarbij ze uitleg gaven over hun motieven. Vooral bij de wat oudere voorbijgangers bleek de actie van de jongelui wel aan te slaan. Alleen wer den er vraagtekens geplaatst bij de manier waarop. Volgens een van de actievoer ders is de zaak hiermee niet afgehandeld. Zij zijn niet van plan de opgelegde boetes van 50 gulden te voldoen. De jon gelui zijn van mening dat ac ties tegen het opkomend fas cisme en racisme niet ge straft mogen worden. Zeker niet als daarbij de taak van de overheid, het overschilderen van leuzen, wordt overgeno- DEN HAAG/SASSENHEIM - De Haagse rechtbank heeft twee Hagenaars van resp. dertig en negentien jaar ver oordeeld tot resp. een half jaar en 20 weken, waarvan vijftien voorwaardehjk, ge vangenisstraf. Officier van justitie mr. Van der Ham had twee weken terug resp. tien en vijf maanden., waarvan drie voorwaardelijk geeist. Het duo had in juli van dit jaar ingebroken in een huis aan de Rijksstraatweg in Sassen heim. De buit bestond onder meer yit wat huisraad, waar onder een kleurentelevisie. Na de braak stak het tweetal meubilair in brand. De scha de bleef beperkt tot de inboe del. Vissen De Noordwijkse visvereniging "De Sportvisser" begint zater dag met een strandviscompeti- tie. De vereniging houdt in de loop van het seizoen vijf van dergelijke wedstrijden. Ook vis sers die geen lid zijn van de ver eniging kunnen aan de competi tie deelnemen. De wedstrijd be gint zaterdag om 9.00 uur. Voor informatie en inschrijving kun nen de telefonnummers 01719- 16966 en 01719-15240 worden ge beld. Tijdens de open-huis-dagen Bij Lady Service 9—10—11 nov geven wij u 10% korting I. Leiden telefoon 071-126704 Lady Service was uit haar jasje gegroeid. Daarom openen wij op dinsdag 9 november a.s. om 10 uur onze grotere Foundation Boetiek in de Doezastraat 19. Door de grootte van onze vaste klantenkring is het ons onmogelijk iedereen persoonlijk uit te nodigen. t/m donderdag 11 november. Er is voor iedereen een leuke attentie Onze vaste mannequins laten u modeflitsen zien. Graag tot ziens en Hartelijke Groeten, Judith Dickhoff en haar medewerksters. P.S. 4-5-6 nov. zijn wij gesloten Doezastraat 19 Leiden Tel.: 071 -140728 Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag van 9 00 t/m 18.00 uur. Donderdagavond koopavond.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17