'Er is geen ruimte voor topbadminton' Platini ook van de partij Duinrell-cross in ere hersteld Protest tegen uitstel betaling studiebeurzen Russen en Amerikanen komen Veglo hijst stormbal Belgische tennisbond 'matst' Nederlander RCL-VITESSE Agenda Formule I Bedrijven 5 miljard investeren in offshore Ziekenhuis "Kind-vriendelijke Directeur Duinrell voor rechter Bert de Vries wacht zware taak in Kamer PAGINA 12 Sport VRIJDAG 5 NOVEMBER 1982 PARIJS (ANP) - De Franse bondscoach Michel Hidalgo heeft de lijst bekendgemaakt de r i de 2 tien spelers, die hij heeft ge selecteerd voor de vriend schappelijke voetbalwed strijd Nederland-Frankrijk, die woensdag 10 november in het Feyenoord stadion te Rotterdam wordt gespeeld. De geselecteerde spelers zijn: Doel: Jean-Luc Ettori (Monaco) en Jean-Pierre Tempet (La- val). Achterhoede: Manuel Amoros (Monaco), Patrick Battiston (Saint Etienne), Maxime Bos- sis (Nantes), Philippe Mahut (Saint Etienne), Thierry Tud- deau (Nantes) en Marius Tre- sor (Bordeaux). Middenvelders: Luis Fernan dez (Paris Saint Germain), Bernard Genghini (Saint Etienne), Alain Giresse (Bor deaux), Michel Platini (Ju- ventus), Jean Tigana (Bor deaux). Aanvallers: Francois Brisson (Lens), Jean-Mare Ferratge (Toulouse), Yannick Stopyra (Sochaux) en Laurent Rous- sey (Saint Etienne). Willy van de Kerkhof zal dne wedstrijden van PSV, twee in de competitie (NEC en FC Twente) en één in de strijd om de KNVB-beker (Em- men), missen. De tuchtcom- missie van de KNVB schor ste hem naar aanleiding van zijn derde gele kaart die hij in het afgelopen weekeinde op liep tegen FC Groningen. Trentelman van De Graaf schap en Ruys van Fortuna Sittard kregen ieder vier wedstrijden schorsing we gens hun derde gele kaart. Trainer Rob Jacobs van Excel sior kreeg een boete van 200 gulden, omdat hij tegen FC Twente het veld was opgeko- DEN HAAG (ANP) - De nationale ijshockeyteams van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie ko men in de maand december een reeks van wed strijden spelen tegen Nederlandse clubploegen. He nationale team van Nederland moet deze kans om tegen sterke tegenstanders te oefenen wegens andere verplichtingen voorbij laten gaan. Nederland speelt op 7 en 8 december in Polen te gen de kampioen van de B-poule en komt in de week na kerst uit in het toernooi om de Pondus- beker in Kopenhagen met als tegenstanders De nemarken, Roemenië en Joegoslavië. r>o AmoriUnnori toeren door Nederland van 15 tot 21 december. De eerste wedstrijd is op 15 decem ber in Den Haag tegen Hys, daarna volgt op 17 december de ontmoeting tegen Olympia in Heijst op den Berg, vervolgens wordt op 20 december de strijd tegen Tilburg Trappers aangebonden en de trip eindigt in Nijmegen tegen de club van die LEIDEN - De noodkreet zal waarschijnlijk verstommen, want badmintonclub Veglo is bijna aan het eind van zijn Latijn. "Een paar jaar", geeft Hans van Hartevelt zijn club nog, "dan is Veglo een echte recreantenvereniging". Niets is dan nog over van de Leidse badmintontrots die pakweg vijf jaar geleden nog met twee teams was vertegenwoor digd op het hoogste niveau, de eerste klasse landelijk, maar nu terugtreedt in de anoni miteit. BC Leiden ging de stadgenoot voor en daalde uit de top naar de landelijke derde klasse. Veglo (nu nog tweede-klasser) zal naar het zich laat aanzien dit seizoen naar hetzelfde platform duike len. Nog één duel, zondag tegen Zeemacht uit Den Helder, en de eerste helft van de badminton- competitie zit erop. Nog geen en kel punt behaalde de Leidse gar de, wellicht verdwijnt die 0 zon dag omdat ook de gemelde oppo nent nog puntloos is. Winst biedt daarentegen geen soulaas, twee verenigingen moeten degrade ren en 'de rest' ligt reeds een straatlengte voor op de hekke- sluiters. Logisch dat Hans van Hartevelt "er een zwaar hoofd in heeft". Het einde van de rit berg afwaarts is dan overigens nog niet in zicht. "Waar stopt het?", vraagt bijvoorbeeld ook voorzit ter Hans van der Voet zich af. "Ik denk in de overgangsklasse", het station tussen de landelijke der de klasse en de afdelingscompe tities. "We hebben een paar jaar op onze toppen geleefd. Andere jaren hebben we het kunnen redden, nu ineens is het gat te groot. Maar dat gat is jaren aanwezig geweest. We merkten er niets van, totdat vorig jaar sterke spe lers en speelsters weg zijn ge gaan. Vooral voor de dames is dit niveau te hoog gegrepen. Zij doen hun best, meer kunnen ze niet", ziet Van der Voet in. Integendeel, moet Hans van Harte velt denken. "Badminton is een kwestie van kracht èn precisie. Dat laatste is een kwestie van oe fenen. Goed en vaak trainen. Doe je dat niet, dan degradeer je". Het gebrek aan geschikte oefen ruimte maakt het de Vegloërs DEN HAAG (ANP) - Eén Nederlandse tennisspeler krijgt de gelegen heid zich alsnog aan het einde van het jaar te meten met de wereldtop. De Belgische tennisbond heeft namelijk bij het 700.000 dollar-toernooi, dat van 29 november Vm 5 december a.s. in Antwerpen wordt gehou den, één van de 32 plaatsen beschikbaar gehouden voor een Nederlan der. De KNLTB wil heirvoor de vier beste Nederlandse deelnemers aan het Satelliet-circuit in aanmerking laten komen, dat zijn Michiel Schapers, Erik Wilborts en Menno Oosting, die zich geplaatst hebben voor het Masterstoernooi in Tilburg. De vierde is de Hagenaar Frits Don. De winnaar van deze vierkamp mag meedingen naar de vette prijzen, die in Antwerpen zijn te verdienen. Dat begint bij achtduizend gulden voor de verliezer van de eerste ronde tot ruim een half mihoen voor de win- let op: aanvang 14.30! De herstelwerkzaamheden op de Bloemerd duren nog alti/d yood. Toch is hel heel aardig om Ie bekijken hoe RCL z'n geschonden imago renoveed. Hel Delttse Vitesse moei als bouwmateriaal dienen. Deze advertentie is aangeboden door Spar-supermarkt Van der Meer, dr. de Bruynestraat 2, Leiderdorp. echter onmogelijk extra tijd en aandacht te besteden aan hun ontwikkeling. Vorig seizoen was er nog ruimte, in Tennbowl te Leiderdorp, maar de vilten vloer (afgekeurd overigens door de Nederlandse badmintonbond) werkte vele blessures in de hand. Voor diverse spelers een grondi ge reden om het gezien te hou den bij Veglo. Het ledental, vorig jaar kwam dat uit op circa 250, liep drastisch terug in de voor bije periode. "Ik schat met een man of vijftig, zestig", aldus Van Hartevelt, in het eerste team nog de enige speler die ook vorig sei zoen deel uitmaakte van die for matie. Geruchten zwollen aan toen zijn ploeggenoten het rac ket opborgen of hun heil elders, buiten Leiden, zochten. Er zou meer aan de hand zijn, maar Van der Voet en Van Hartevelt mij den details. De laatste: "Vorig jaar is de lucht gezuiverd, zijn er wat elementen vertrokken". En de praeses: "We zijn de vereni ging weer aan het opbouwen, er is jeugd en dat stelt toch een beetje gerust". Talent "Geef ons trainingsruimte en we worden zó kampioen", is Van- Hartevelt overtuigd. "Zeker in de tweede klasse. Er zit best ta lent bij Veglo, hoewel het op dit moment eigenlijk beter is om te gen die kinderen te zeggen: ga naar een andere vereniging. On ze jeugd kan nog volop worden begeleid, het is de enige groep waarvoor een betaalde trainer beschikbaar is en die een aparte trainingsruimte heeft. Er wordt tijd ingestoken en geld. Maar wanneer zy de stap naar de se nioren moeten maken, komt er niets meer van hen terecht". Na het vorige seizoen verloor Veglo de veelbelovende 16-jarige Sylvana Farina. Hans van Harte velt kan dat wel begrijpen. "Haar concurrenten trainen vijf, zes keer in de week. Zo gaat dat bij de senioren precies eender. Wij kunnen nog alleen woensdag avond in de Broekpleinhal trai nen, op 2 banen. Tel op, met acht competitie-teams staat er snel 60 man. De tegenstanders lachen zich slap als zij dat horen. Die trainen twee keer per week en al Frits Eulderink (li) en Hans i i Hartevelt bespreken de toekomst hebben zy drie uur de tijd, dan tréinen zij ook drie uur". Veglo dacht bij aanvang van de competitie 'onder de pannen' te zijn. In de 31 jaar van het bestaan zwierf de badmintonclub door heel Leiden (Van der Voet: "Nooit een vast honk, je voelt daardoor bijna niets van clubver band"). De huurovereenkomst met Tennbowl kon worden opge zegd, omdat de gemeente drie banen in het vooruitzicht stelde in de MEAO aan de Lammen schans. "Daar waren we best te vreden mee, maar het schoolbe stuur werd niet op de hoogte ge bracht. Die hadden er meer be lang bij als de zaal aan een korf balvereniging werd verhuurd en wij kregen te horen jlat we eruit moesten. Zouden we niet vrijwil lig gaan, zei het schoolbestuur, dan vonden ze altijd wel een middel om ons er toch uit te krij gen. We hebben er drie weken gespeeió en moesten toen ruilen, met een korfbalvereniging...'t Is dat we via de sportstichting voor competitiewedstrijden nog in de Universitaire sporthal terecht konden. Anders hadden we kun- Triest Eerder dacht Veglo nog te kunnen toekomen met de Rembrandt- zaal, "maar waar badminton wordt gespeeld moet het laagst hangende object op zijn minst zeven meter hoog zijn", weet Frits Eulderink, sterkste man uit de Veglo-ploeg. En Leiden mag met de bouw van sportzalen tot op zekere hoogte hebben kun nen inspelen op de groeiende vraag naar overdekte sportruim- te, "na de 5 Meihal is er voor bad minton geen geschikte hal meer gebouwd", kritiseert Van Harte velt "In Leiden kan je geen top badminton spelen". "Je zakt steeds verder af. Vorig jaar ging het'al steeds rotter. Als je twee keer per seizoen naar Den Helder moet, of 's ochtends om tien uur in Wageningen moet spelen, dan moet je een redelijke kans hebben. Anders is de lol er gauw af. We hebben nu een ge zellig team, maar als van dit stel letje ook nog spelers of speel sters weggaan blijft er echt niets over. 't Is triest dat een vereni ging zomaar naar de knoppen gaat". De Kussen spelen een vijftal wedstrijden, tegen clubploegen tussen 26 december en 1 ja nuari 1983. De tegenstanders en de plaatsen waar gespeeld zal worden, zijn voor deze toernee nog niet bekend. PARIJS (AP) - De Fisa (Interna tionale federatie van autosport) heeft gisteren na een akkoord met de Formule-1 constructeurs over nieuwe regels bij Grand Prix Races een gewijzigde agen da voor die races opgesteld. In de nieuwe agenda worden 16 circuits voor Grand Prix' aange wezen met een zeventiende als reserve. Eind volgende maand moeten de directies van de uit verkozen circuits hebben laten weten, of de organisatie van een Grote Prijs voor hen haalbaar is. Ook het circuit van Zandvoort prijkt weer op de voorgestelde kalender, die er als volgt uitziet: 13 maart: Brazilië (Rio). 27 maart: Long Beach, V.S. 17 april: Frankrijk (Paul Ricard). I mei: San Marino (Imola, Italië). 15 mei: Monaco. 22 mei: België (Spa, mits de pits is verbouwd, anders Zolder). 5 juni: Detroit, V.S. 12 juni: Canada, Montreal. 10 juli: Zwitserland (of Dijon, Frankrijk). 16 juli: Groot-Brittannië, Silversto- ne. - 7 augustus: West-Duitsland, Hoc- kenheim. 14 augustus: Oostenrijk, Zeltweg. 28 augustus: Nederland, Zand voort. II september: Italië, Monza. 25 september: New York, V.S. 9 oktober: Las Vegas, V.S. 29 oktober: Zuid-^frika, Kyalami. De 21-jarige Schotse zwemmer Andrew Gray is door zijn bond voor twee jaar geschorst wegens het gebruik van stimulerende middelen. Gray was bij de inter nationale Schotse kampioen schappen, die in augustus wer den gehouden, als derde geëin digd op de 400 meter wisselslag en de 1500 meter vrije slag. LEIDEN - Voor het eerst sinds twaalf jaar zal er in de omgeving van Leiden weer een na tionale wielerveldrit worden verreden. Ko mende zaterdag wordt namelijk de Duinrell- cross in ere hersteld. Op het zandparkoers van het Wassenaarse re creatiepark Duinrell maakte Cock van der Hulst aan het eind van de zestiger jaren naam. In 1968 veroverde Van der Hulst hier zelfs zijn eerste Nederlandse amateurtitel. Na 1970 werd de cross echter nietmeeer ver reden, de animo voor de veldrit was bij de organiserende wielerverenging Swift ver dwenen. Nu het Leidse veldrijden echter duidelijk in de lift zit, heeft Swift de draad weer opgepakt. Graaf Van Zuylen van Nije- velt gaf zijn permissie om op Duinrell aan de slag te gaan, waarna de cross voor dit jaar weer op de agenda van de KNWU verscheen. Zaterdag om half elf bijten de nieuwelingen de spits af, gevolgd door de liefhebbers, de ve teranen en de junioren, die ieder afzonder lijk rijden. Tenslotte starten om twee uur de amateurs/professionals, die gedurende een uur en één ronde met elkaar in de slag gaan. In elke categorie komen zo'n 45 man aan de start. Bij de professionals zullen de kleppers ontbreken. Swifts wedstrijdsecretaris en or ganisator Piet Overdevest daarover: "Jon gens als Stamsnijder, maar ook Groenendaal en Van der Wereld, zijn voor ons (nog) niet te betalen. Dat kan anders worden, indien de cross dermate goed blijkt aan te slaan dat er meer grote sponsors voor komen. Op één uitzondering na betalen we de amateurs ook niet. Voor Herman Snoeyink hebben we wel enig startgeld uitgetrokken, hij is tenslotte nationaal kampioen en moet van verre ko- Snoeyink hoort bij de amateurs tot de kans hebbers, maar is stellig niet de grote favo riet. De nationaal kampioen verkeert name lijk (nog) niet in topvorm, terwijl de concur rentie bovendien steeds sterker wordt. An dere kandidaten voor de overwinning zijn Ger Dolfsma, Ronald Rol en de streekfavo- rieten John Kuyvenhoven, Michel Meere en Hans Steekers. Bij de junioren is de nationa le top voor een groot deel aanwezig. On danks zijn late seizoenstart, maakt Leide- naar Martin Overdevest alweer aanspraken op de zege. Zijn voornaamste rivalen zijn Noëll van der Leij en Sjaak Vitters. De rol die de deelnemende Engelse nationale selec tie in de koers kan gaan spelen is vooralsnog onduidelijk. De reeds in topvorm verkerende Katwijkse nieuweling Eddie Kouiss heeft in zijn cate gorie prima papieren voor de eindzege, met als concurrenten Voshol en Gerritsen. Bij de liefhebbers kan de tot nu toe oppermachtige Nederlandse kampioen Wil Dompseler de zege nauwelijks ontgaan. Cock van der Hulst, Piet Overdevest en Cees Kerkvliet krijgen bij de veteranen een zware kluif voorgeschoteld. Wil één van hen als winnaar over de meet komen, dan zal hij ïn elk geval de nummers één en twee van de N.K., Broe- re en Jansen, achter zich dienen te laten. Het parkoers, dat pas vanavond wordt uitge zet, zal vrijwel hetzelfde zijn als dat van de N.K. in 1968. De door de renners te bestijgen en af te dalen duinhellingen staan daarbij borg voor het nodige spektakel. DELFT (GPD) - Het Nederlandse bedrijfsleven zal in de periode 1982 tot 1987 een bedrag van ruim vijf miljard gulden investe ren in de offshore. Dit bedrag is gemoeid met de bouw van 20 platforms en de aanleg van 600 kilometer pijpleiding. Demissio nair minister Jan Terlouw van economische zaken zei dit gister ochtend bij de opening van een door de TH in Delft aan de off shore gewijd symposium. Volgens Terlouw, tijdens zijn laat ste optreden in het openbaar als bewindsman, vormt de offshore een van de weinige aspecten bin nen de Nederlandse industrie waar, over een langere periode gezien, een redelijke groei in zit. "Zowel voor de omzet als de werk gelegenheid acht ik een redelijke Staking België BRUSSEL (ANP) - De Belgen hangt weer eens een forse ver keerschaos boven het hoofd. Met ingang van maandag 8 november gaat het buurt- en stadsvervoer namelijk plat. De twee grote vak bonden. het Socialistische Alge mene Belgische Vakverbond (ABW) en het Algemeen Christelijk Vakverbond (ACV) hebben gisteren tot die staking besloten. De actie is gericht te gen de bezuinigingsplannen van de (liberale) minister van ver keer, Herman de Croo. Als gevolg van bezuinigingsplan nen dreigen bijna 1100 van de 7000 banen bij de buurspoorwe- gen verloren te gaan. mate van optimisme voor de toe komst gerechtvaardigd", aldus Terlouw. Hij zei bovendien te ge loven dat de offshore tot ver in de volgende eeuw perspectief biedt voor het Nederlandse be drijfsleven. DEN HAAG (GPD/ANP) - Er moet zo spoedig mogelijk een oplossing worden gevonden voor de problemen rond de uit betaling van de studietoelagen aan ruim 15.000 leerlingen en studenten, onder wie 4000 a 5000 HBO-studenten. Het is verbijste rend dat deze studenten dit jaar niet op een studiebeurs zouden 11 UTRECHT (GPD) - In de meeste ziekenhuizen is het klimaat voor kinderen de afgelopen vyf jaar sterk verbeterd. De ouders mo gen vaak doorlopend op bezoek komen, worden bijna overal bij de verzorging van hun kind be trokken en in driekwart van de ziekenhuizen mogen zij ook bij de behandeling en onderzoek aanwezig zijn. Ook broertjes en zusjes onder de twaalf jaar van patiëntjes mogen veel vaker dan vroeger op bezoek komen. Dit blijkt uit een enquête van de landelijke vereniging Kind en Ziekenhuis onder 153 ziekenhui zen in ons land. De vereniging, die dit jaar vijf jaar bestaat en 70 plaatselyke werkgroepen telt, heeft met deze enquête een on derzoek. dat in 1977 door de Na tionale Ziekenhuisraad naar zie kenhuisvoorzieningen voor 0- tot 18-jarigen werd gehouden, her haald. De vereniging wil zich in haar toe komstige activiteiten vooral gaan richten op die ziekenhui zen, waar de voorzieningen voor kinderen nog niet optimaal zijn. Speciale aandacht wil zij ook gaan besteden aan de zgn. roo- ming-in: de mogelijkheid voor een van de ouders (of verzorgers) van het kind om 's nachts naast het kind te slapen. In bijna 70 procent van alle ziekenhuizen is er wel een mogelijkheid voor ou ders om te overnachten, maar slechts in 15 procent is er de mo gelijkheid om naast het kind te slapen. De enguête van 1982 geeft bedui dende verschillen te zien ten op zichte van 1977. Opvallend is dat bij de verruiming van mogelijk heden voor de ouders bij hun kind aanwezig te zijn, de ouders van buitenlandse kinderen een voorhoedefunctie hebben ver vuld. Ze waren gewend in hun ei gen land om ook in het zieken huis zelf voor hun kind te zorgen en waren niet „weg te krijgen". Door veel ziekenhuizen is daar uit de conclusie getrokken dat de aanwezigheid van de ouders he lemaal niet zo'n lastenverzwa ring is, zodat doorlopend bezoek algemeen werd toegestaan. DEN HAAG (ANP) - De directeur van het pretpark Duinrell in Wasse naar zal volgende week vrijdag terecht staan voor de rechtbank in Den Haag De 52-jarige directeur wordt ervan beschuldigd grove schuld te hebben aan een ongeluk met de draaimolen in het pretpark op 6 mei van dit jaar. Bij het ongeluk raakte de voet van een Haags jongetje bekneld tussen de vloer van een draaimolen en de daaronder liggende elektromotor. De voet moest gedeeltelijk worden afgezet. De vloer van de draaimolen zou allerlei grote gaten en openingen hebben vertoond, zo staat in de dagvaarding. hoeven te rekenen door geldge brek bij het departement. Dat schrijft het bestuur van de raad voor het Hoger Beroeps Onder wijs in een brandbrief aan de mi nister van onderwijs en weten schappen, drs. W. J. Deetman. Uitstel van de betaling van de stu dietoelagen tot januari 1983 brengt velen in ernstige financië le problemen. Het bestuur van de HBO-raad wijst erop dat HBO-instellingen even min de financiële nood van de studenten tijdelijk kunnen leni gen, omdat ze niet beschikken over doelreikende fondsen. Het bestuur van de HBO-raad kan zich niet voorstellen dat minister Deetman zich bij de ontstane si tuatie zal neerleggen. De studentenbonden aangesloten bij het Landelijk Overleg Grond- raden (LOG) hebben geëist dat onmiddellijk geld wordt vrijge maakt voor het uitbetalen van studiebeurzen aan de studenten, die gedupeerd dreigen te worden door vertraging in de uitbetaling van de studiefinanciering. Dit zeggèn de bonden in een woe dende verklaring op berichten dat 15.000 studenten pas hun geld in januari zullen ontvangen. Het schrijnende van de situatie is volgens de studentenorganisa ties dat juist die studenten wor den gepakt van wie de gegevens over de eigen inkomenssituatie of die van hun ouders pas laat be kend zijn geworden. Dat zijn vooral werkstudenten of kinde ren van kleine zelfstandigen. DEN HAAG (GPD) - De nieu we CDA-fractieleider dr. Bert de Vries zal voor de meeste Nederlanders een volslagen Vreemde zijn. In de CDA- fractie behoort hij tot de pro minente leden, daarbuiten is hij nauwelijks bekend. Toch zal hij de komende jaren als „CDA-leider" door het leven gaan. Dat wordt wennen na zwaargewichten als Aantjes en Lubbers. Eerst de droge feiten: geboren in Groningen in 1938; behaal de in 1953 zijn mulo-diploma; werkte bij de belastingdienst in zijn geboortestad, leerde in de avonduren door en haalde het hbs-diploma. Daarna studeerde hij econo mie. Hij vertrok uit het Noor den en ging naar Philips in Eindhoven waar hij werkte Dr. Bert de Vries op de financiële afdeling. In 1968 stapte hij over naar de Sociale Faculteit van de Eras mus Universiteit, waar hij tot 1978 werkzaam was als we tenschappelijk hoofdmede werker. Hij promoveerde in 1975. Daarna werd De Vries in de Tweede Kamer geko zen. Hij woont in Bergschen- hoek. In de fractie behandelt hij fi- nancieel-economische onder werpen, waarbij hij min of meer tegenover de „pure be zuinigers" staat. De Vries vindt bijvoorbeeld dat het plan-Schouten, waarbij werknemers hun prijscom pensatie inruilen voor een be lastingverlaging, aangepast door moet gaan. Maar De Vries behoort ook tot die CDA'ers die de ambtena ren meer willen laten inleve ren dan de andere inkomens trekkers. De Vries is in feite gekozen bij gebrek aan andere kandida ten, nadat Lubberfc al zijn kandidaat-opvolgers (zoals Deetman en De Koning) had meegenomen in zijn kabinet. Zijn positie wordt natuurlijk niet gemakkelijker door de aanwezigheid van Dries van Agt in de fractie. De Vries zei zelf vlak na zijn verkiezing dat hij niet de „meest plezierige" functie heeft gekregen. Hij zal moe ten pogen de fractie op één lijn te krijgen en te houden. Zijn capaciteiten op dit punt zijn voor iedereen nog een vraagteken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12