c Reagan kiest nu voor compromis Britse regering wil staatsbedrijven snel verkopen Groot enthousiasme Spaanse jeugd voor paus Zuid-Afrika krijgt IMF-lening toch Conflict bijna opgelost Samenwerking met Democraten Spadolini in VS over pijpleiding: Amerikaanse kiezer achter bevriezing kernwapenbestand Surinaamse bonden willen voortzetting gesprek regering Eerste Poolse vakbond "nieuwe stijl" DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 Buitenland MADRID - Zelfs paus Johannes Paulus 2, toch wel aan het nodige enthousiasme gewend tijdens zijn 15 buitenlandse tournees, keek gisteren lichtelijk verbaasd bij de ontvangst in het stadion Santiago Bernabeu voor een ont moeting met de Spaanse jeugd. Op de tonen van de voormalige tophit 'Que viva Espana', voor deze gelegenheid aangepast tot 'Que viva El Papa', werd de paus bejubeld door meer dan 150.000 uitzinnige Spaanse jongeren. door Gerrit Jan Hoek De ereronde in een open jeep. waar overigens nauwelijks ruimte voor was op het veld, vormde een apotheose waar menig voet baller alleen maar van zal kun nen dromen. Op een informele toon riep de paus, die een dode lijk vermoeide indruk maakte vanwege het loodzware pro gramma, op om het kwaad in de wereld te overwinnen door het goede voorbeeld te geven. Tijdens zijn eerdere toespraak 's morgens tot hoogleraren en stu denten van de universiteit van Complutense in Madrid, sneed de paus de problematiek aan die de relaties tussen geloof en we tenschap tot dusverre beheerst heeft: „Het is een schandaal van onze tijd, dat veel wetenschap pers zich wijden aan het perfec tioneren van nieuwe oorlogswa pens, die op een bewuste dag fa taal zouden kunnen blijken" Volgens de paus is het moment aangebroken dat het geweten wakker wordt geschud en men ook bij het wetenschappelijk on derzoek samenwerking zoekt om de grote problemen van de mensheid, zoals ontwikkeling, honger, rechtvaardigheid, vrede en vooral menselijke waardig heid. eindelijk efficiënt aan te pakken. WASHINGTON - President Reagan heeft gisteren een beleid van samenwerking voorge steld aan de Democraten, die bij de tussentijdse verkiezingen hun meerderheid in het Huis van Afgevaardigden met 23 zetels aanmerkelijk hebben versterkt. In de Senaat handhaafden de Re publikeinen zich - vooral dankzij het feit dat maar 13 dertien Re publikeinse zetels op het spel stonden, tegenover 20 van De mocraten. Bij de verkiezing van 36 goeverneurs van staten maak ten de Democraten een geschatte winst van zes. Deze uitslag heeft tot merkwaardig resultaat dat zowel de Republi keinse partij, met president Rea- door Hpnk Kolb gan aan het hoofd, als de Demo craten tevreden zeggen te zijn. De Amerikaanse beurs reageer de positief op de uitkomst. Rea gan echter staat voor de conse quentie meer compromissen te moeten sluiten bij de voortzet ting van zijn presidentschap, om dat hem in het Huis van Af gevaardigden een coalitie van Republikeinen en Democrati sche conservatieven dreigt te ontvallen en er ook onder zijn ei gen partijgenoten in de Senaat Nieuwe maas in veiligheidsnet van Buckingham LONDEN (Reuter) - De Britse politie heeft gisteren in Buc kingham Palace gezocht naar een "bom", nadat de Daily Mirror had bericht dat twee medewerkers tot de binnen plaats hadden kunnen door dringen op een parkeerkaart die zij na een paar glazen bier in een nabijgelegen café van een bewaker hadden losge kregen. Zij konden gaan zit ten in een van de rijtuigen waarmee de koningin enkele uren later zou uitrijden voor de ceremoniële opening van het parlement. De Daily Mint>r had geschre ven dat zijn fotograaf en ver slaggever een nieuwe maas in het veiligheidsnet rondom het paleis hadden gevonden, enkele maanden nadat ie mand tot de slaapkamer van de koningin" had weten door te dringen. "Voor hetzelfde geld waren zij terroristen geweest die bom men bij zich. hadden", aldus de krant. De hoofdcommissaris van poli tie van Londen, Sir Kenneth Newman, gaf opdracht tot een onderzoek en hoge po litieambtenaren gingen naar het paleis ter ondervraging van personeel. Een journalist en een fotograaf van The Sun zijn gisteren aangehouden in de tuin van 'Highgrove House', het land huis van de prins en prinses van Wales in Gloucestershire. Ze werden later vrijgelaten. The Sun en de Daily Mirror zijn eikaars concurrenten in de strijd om de gunst van het Britse ochtendblad-lezende publiek dat sappig wil hebben. Vermaan Bij alle verzekeringen dat de ver hezen Vein de Republikeinen bin nen de marges zijn gebleven, wijst Reagans verzoenende toon erop dat hij de uitslag beschouwt als een vermaan zijn koers te wij zigen. Reagan zelf had de verkie zingen uitgeroepen tot een stem ming over zijn beleid. De Ameri kaanse kiesgerechtigden zijn niet alleen in meerderheid thuis gebleven, zij hebben niet alleen bijna alle zittende volksvertegen woordigers een nieuw mandaat gegeven, maar zij hebben ook niet duidelijk gemaakt hoe een ander beleid eruit zal moeten zien. Niettemin is het uit opiniepeilin gen duidelijk dat het electoraat zich vooral heeft laten leiden door vrees en zorg: omtrent de werkloosheid, de sociale bij stand, die ook in de VS vrijwel bankroet is, en de economische omstandigheden. Met deze richtlijnen bij de hand zal Reagan middelen voor defensie moeten overhevelen naar de so ciale sector, hij zal het belasting inkomen van de overheid moe ten verhogen en zijn pla,nen tot verdere verlaging van de inkom stenbelasting prijsgeven, terwijl de Democraten grote invloed zullen uitoefenen op een werkge legenheidsprogramma van bete kenis. Andere uitspraken die wezen op een behoefte van Democraten en Republikeinen twee jaar van confrontatie-politiek tot 1984 te vermijden, kwamen van de mo gelijke presidentskandidaten Edward Kennedy en Walter Mondale en van de 'speaker' van het Huis van Afgevaardigden Thomas O'Neill, alsmede de Re publikeinse fractieleider in de Senaat, Howard Baker. De laat ste waarschuwde dat de Republi keinen in de Senaat 'een zelfstan dige politieke macht' zijn. De president heeft naar die woorden kennelijk goed geluisterd. Als Reagan zich in 1984 opnieuw kandidaat wil stellen (en de stra tegen in zijn eigen partij gaan daarvan uit) moet hij allereerst pogen de Republikeinse meer derheid in de Senaat veilig te stellen. Deze loopt tegen die tijd veel meer gevaar dan dit jaar het geval was. De Democraten hebben tevreden vastgesteld dat hun versterkte positie in het bestuur van de sta ten een goede basis is voor hun nieuwe greep naar de macht. Zij zullen niet nalaten Reagan tot grotere compromissen te dwin gen dan hij wenst te sluiten, in de zekerheid dat de president aan een beleid van twijfelachtige be tekenis voor het economisch her stel niet nog meer werklozen kan opofferen. Die zekerheid berust mede op het feit dat de Democra ten erin zijn geslaagd de traditio nele coalitie met minderheids groepen en vakbonden te her stellen, waar de werkloosheid het hardste toeslaat. Het uiteen vallen van dat bondgenootschap vanwege ontevredenheid over Jimmy Carters' beleid legde voor Reagan de weg naar het Witte Huis open. Hij wordt nu door een herhaling van die gebeurtenis sen zelf bedreigd. Wat de VS betreft, moet in de ko mende twee jaar dus worden ge rekend met een minder opzichti ge confrontatie-politiek, tegen over veronderstelde tegenstan ders en bondgenoten. Deze boodschap hebben de kiezers Reagan in elk geval kunnen overbrengen: er is behoefte aan een pragmatische politiek op ba sis van overeenstemming tussen de partijen, die het land uit het moeras kan helpen. Of aan die wens wordt voldaan, is de vraag. Zoals een televisie-commentator zei: „Deze verkiezingen beslis sen over boodschappers, maar tonen geen boodschap". Party Strengt Senate In Congress 1968-1982 House gjls 76 76 IHu^' 54 2 Vacancies 4 Undecided Georgia elections for two House seats Nov 3oth EEU)276 dm Democrats ■HH Republicans Ap Dit kaartje toont aan hoe de zetelverdeling van het Amerikaanse Con gres er nu uitziet: in de Senaat hebben de Republikeinen 54 zetels tegen over 46 van de Democraten: in het Huis van Afgevaardigden echter heb ben de Democraten nu 264 zetels tegenover 165 bij de Republikeinen. WASHINGTON/DEN HAAG (DPA/UPI/ANP/Reuter) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft gisteren besloten Zuid-Afrika een bedrag van 2,7 miljard gulden te lenen. De rege- 99 99 WASHINGTON (GPD) - Volgens de Italiaanse premier Giovanni Spadolini is het conflict tussen de VS en zijn Europese bondge noten over de Russische aard- gasleiding dicht bij een oplos sing. Spadolini heeft gisteren ge sproken met president Reagan en minister van buitenlandse za ken George Shultz. Hij zei tij dens een persconferentie, dat de Amerikanen „een stap in de rich ting van Europa" hebben ge daan. Een hooggeplaatste zegs man in het Witte Huis ontkende echter dat er iets nieuws op tafel is gekomen. Spadolini verklaarde dat de VS een formule hebben opgesteld, die nu aan de ambassadeurs van de landen die de onderhandelin gen voeren zal worden doorgege ven. Zij vertegenwoordigen Ita lië, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Bondsrepubliek, waar be drijven door Reagans sancties zijn getroffen omdat zij onderde len voor de pijpleiding hebben geleverd. Ook de Europese Ge meenschap is bij de onderhande lingen betrokken, terwille van de belangen van kleinere Europese landen, zoals Nederland. De Italiaan herhaalde het stand punt, dat bestaande contracten moeten worden gehonoreerd om de betrouwbaarheid van de be trokken landen als handelspart ners onverlet te laten. Hij voor ziet dat een overeenkomst tot stand zal komen zodra de VS en zijn bondgenoten het eens wor den over een beleid dat de Rus sen geen 'ongepaste schenkin gen' geeft in de vorm van finan ciële kredieten, streng toeziet op de overdracht van technologie aan de Sowjet Unie en de afhan kelijkheid van Russische le veranties op het gebied van grondstoffen en energieproduk- ten vermindert. Van Amerikaanse kant werd Spa- dolini's bezoek uiterst succesvol genoemd. Een deel van het over leg was gewijd aan mogelijke uit breiding van het aantal militai ren in de multinationale vredes macht, die Italië, de VS en Frankrijk in Libanon op de been houden. Italië en de VS zullen overleggen of de 'rol en missie' van die vredesmacht kan worden veranderd. ring heeft dat geld nodig om de financiële problemen, als gevolg van sterk gedaalde exportinkom sten, het hoofd te bieden. De lening is van meet al aan een omstreden zaak geweest. Zowel binnen de Verenigde Naties als in het Amerikaanse Congres le ven grote bezwaren tegen steun aan een regering die de apartheid in stand houdt. Volgens IMF- functionarissen hebben die be zwaren tijdens de besluitvor ming echter nauwelijks een rol gespeeld. Er is steeds op gewe zen dat het IMF zich richt op lan den met betalingsbalansmoei- lijkheden en dat doet zonder po litieke oogmerken. Nederland, zo heeft een woord voerder van het ministerie van fi nanciën gisteren bekend ge maakt, heeft vóór de lening ge stemd. Dat zou gebeurd zijn om dat Zuid-Afrika aan alle gestelde financieel-technische voorwaar den voldeed. Toen eind vorige maand in de Algemene Vergha- dering van de Verenigde Naties een motie in stemming kwam om Zuid-Afrika geen IMF-lening te verstrekken onthield Neder land zich van stemming WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse kiezers hebben belangrij ke steun gegeven aan de beweging voor de bevriezing van het kernwapenbestand. In negen van de tien staten waar de bevol king zich per referendum over de 'freeze' kon uitspreken en in de Amerikaanse hoofdstad Washington kreeg het voorstel een ruime meerderheid. Alleen Arizona leek zich te zullen stellen achter pre sident Reagans opvatting dat een bevriezing van de nucleaire ar senalen de Verenigde Staten zou vastnagelen op een achterstand De 23 zetels die de Democraten in het Huis van Afgevaardigden by hun meerderheid kunnen optellen, maken het zeker dat het stre ven naar wederzijdse en gecontroleerde bevriezing van kernwa pens in de VS en de Sowjet Unie ook daar een meerderheid krijgt Eerder wees het Huis een motie in die richting met twee stemmen verschil terug. In hun aanloop naar de presidentsverkiezingen van 1984, waarbij genoeg Republikeinse senaatszetels op het spel komen te staan om de Democraten de meerderheid terug te geven die zy in 1980 verloren, zullen de bewapeningswedloop en de uitgaven die er mee gepaard gaan een belangrijke rol gaan spelen. Democraten én Republikeinen in het Congres achten het onvermijdelijk dat Reagan de defensie-uitgaven vermindert en aanmerkefijk meer gaat besteden aan sociale programma's. Republikeinse strategen vrezen en de Democraten verwachten dat de boodschap van de kiezers, die in 1982 nog enigszins tweeslach tig was. bij een voortdurende economische malaise zich in 1984 tegen Reagan en zijn programma's zal keren. Vandaar dat poten tiële Democratische presidentskandidaten als Kennedy en Mon dale zich met grote voldoening uitlaten over de resultaten van het referendum over de nuclear freeze' het is de eerste golf van een wassend tij waarop zij ver willen meerijden. De kansen dat de bevriezingsvoorstellen onder Reagan tot beleid zullen worden verheven, zijn gering. In de Senaat, die van de twee huizen van het parlement de grootste stem heeft in de buitenland se politiek, hebben de Republikeinen hun meerderheid behou den. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse vakcen trales C 47, PWO. de ambtena renbond CLO en de boerenbond F AL willen dat nog deze week de gesprekken met de autoriteiten worden voortgezet over het tot standkomen van een democrati sche structuur in het land. Dit heeft Fred Derby, leider van de vakbond C 47, desgevraagd mee gedeeld. Met zijn verklaring rea geerde Derby op de situatie die in Paramaribo is ontstaan nu de vakcentrale "Mpederbond" van Cyriel Daal de stakingsacties in Suriname heeft opgeschort. Dit gebeurde na langdurige onder handelingen met het beleidscen trum, het hoogste gezagsorgaan in Suriname waarvan onder meer premier Neijhorst en leger leider Bouterse deel uitmaken. De vier Surinaamse vakorganisa ties willen met het voortzetten van de gesprekken met de auto riteiten bereiken dat deze de plannen tot democratisering van de staatsstructuur niet op de lan ge baan schuift nu Cynel Daal weinig concrete toezeggingen van het beleidscentrum heeft ge kregen. Met het opschorten van de acties door de Mocderbond is overi gens de rust in Suriname voorlo pig teruggekeerd. De gesprek ken die in de nabije toekomst zullen worden gevoerd zullen zich vrijwel zeker concentreren op het zogenaamde fasenplan waarmee C 47. PWO. CLO en FAL begin deze week probeer den een oplossing voor de crisis tot stand te brengen. Het plan beoogt een gefaseerde terugkeer naar een democratisch staatsbe stel. De belangrijkste punten zyn: een nieuwe assemblee, sa mengesteld uit (democratisch gekozen) vertegenwoordigers van functionele groepen, vóór 1 januari 1983, de assemblee moet een wet op de politieke partijen aannemen vóór eind februari 1983, uiterlijk maart 1983 moet de assemblee een grondwet heb ben opgesteld en aanvaard, een nationaal reconstructieplan moet vóór mei van dat jaar zijn opgesteld. C 47 en de andere drie organisaties houden er aan vast dat ook de Moederbond by een gesprek wordt betrokken. Het beleids centrum lijkt daartoe bereid, nu stakingsacties zijn beëindigd Neijhorst zei maandag dat met de Moederbond kon worden ge praat, als eerst de acties waren beëindigd. Gisteren zei hy: "Ze kunnen er nu bijkomen". De pre mier herhaalde overigens dat er in het faseplan niets staat waar de autoriteiten tegen zijn. WARSCHAU (AFP) - De recht bank in Warschau heeft gisteren de eerste "nieuwe vakbond" ge registreerd, gebaseerd op de wet van 9 oktober, die de ontbinding van Solidariteit betekende Het gaat om een bond van werkne mers van een in Warschau geves tigd handelsbedryf. Hoeveel le den de nieuwe bond heeft, werd met vermeld. Volgens de nieuwe vakbondswet kan om registratie gevraagd wor den wanneer tien personen een oprichtingscomité hebben ge vormd De nieuwe bonden kun nen met ingang van 1 januari 1983 activiteiten gaan ontplooi en. Zij moeten dan minimaal 50 leden hebben. Naar PAP meldde zijn ook in Wro claw en Poznan nieuwe bonden geregistreerd In totaal zyn er 610 aanvragen om registratie inge diend toe Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten erkrijgbaar bi] alle banken en spaarbanken van Nederland. LONDEN - De Britse regering wil de telefoondienst British Tele com en de genationaliseerde scheepsbouwindustrie British Shipbuilders zo snel mogelijk in particuliere handen brengen. Dat blijkt uit de rede die konin gin Elizabeth gisteren heeft uit gesproken bij de opening van het parlementaire jaar. door Henk Dam De speech die de koningin elk jaar aan het begin van het parlemen taire seizoen uitspreekt, is opge steld door de regering en bevat de beleidsvoornemens voor het komende jaar. Anders dan in Ne derland gaat deze 'troonrede' niet gepaard met de presentatie van de landsbegrotingen: die worden in Engeland pas in de lente openbaar gemaakt. De rede die de Britse vorstin giste ren temidden van veel pracht en praal in de zaal van het Hoger huis voorlas, bevatte weinig ech te verrassingen. De privatisering van British Telecom en British Shipbuilders bijvoorbeeld past in het streven van de regering- Thatcher om een eind te maken aan de genationaliseerde indus trieën. Diezelfde privatisering staat de Britse regering nu ook toe bij de produktie en verkoop van elek triciteit, zo blijkt uit de rede van de koningin, terwijl haast zal worden gemaakt met de invoe ring van kabeltelevisie, iets dat eveneens door het particuliere bedrijfsleven zal moeten worden mogelijk gemaakt. Interessanter, aldus politieke waarnemers, was wat er niet in de rede te horen was. Er was bij voorbeeld geen woord gewijd aan de sedert lang door de Britse regering toegezegde wetgeving die de macht van de vakbonden moet beknotten. Het was in de rede toch al opval lend dat er naar verhouding wei- wetten worden voor gesteld, en dat uitgesproken con troversiële wetsvoorstellen bo vendien vermeden zyn. Dat wyst er op, dat de Britse regering snel schone handen wil hebben om daarna alle energie te kunnen wijden aan de algemene verkie zingen. De regering-Thatcher heeft for meel het recht om tot mei 1984 te blijven zitten, maar de geruchten dat al in de herfst van komend jaar naar algemene verkiezingen wordt gestreefd, worden steeds sterker. De inhoud van de rede van de koningin bevestigt dit beeld alleen nog maar De rede bevestigt verder, dat de conservatieve regering geenszins van plan is van de huidige harde economische lyn af te wyken 'De regering is zich bewust van dc bezorgdheid en het verdriet die de werkloosheid met zich meebrengt', zo las de koningin voor. Maar tegelykertyd is de re gering niet bereid wyzigingen aan te brengen in haar monetaire en fiscale politiek, zo ging de re de verder. Premier Margaret Thatcher en oppositieleider Michael Foot wandelden guteren samen het Hogerhuis uit. uaar de Britse koningin de troonrede had uitgesproken

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9