Stakingen gaan voorlopig door con*dggjf/ Op de valreep nog problemen Bijna 10 procent schooljeugd extreem rechts Moord uit wraak op gedeputeerde Ambtenarenbonden na overleg: KWF: geen subsidie voor Moerman-therapie t II Tien procent minder kinder bijslag levert 730 milj. op DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 Binnenland PAGINA 7 NIJMEGEN (ANP) - Ruim 26 procent van de Nederlandse middelbare scholieren heeft zeer negatieve opvattingen over etnische minderheden. Bijna tien procent geeft bovendien blijk van uit gesproken extreem rechtse opvattingen. Eén procent van die groep stemt of zou stem men op de Centrumpartij of de Nederlandse Volksunie. Op de Nederlandse middel bare scholen bevindt zich een aanzienlijk kiezerspotentieel voor extreme partijen. Dat blijkt uit een uitgebreid on derzoek dat leden van de vak groep cultuur- en godsdienst psychologie van de Katholie ke Universiteit van Nijmegen hebben uitgevoerd onder 2300 middelbare scholieren op zeven verschillende havo- en vwo-scholen in Nijmegen, Utrecht, Den Haag, Gouda en Oldenzaal. De resultaten van dat onderzoek zijn gisteren bekend gemaakt. Volgens de onderzoekers lijkt op grond van de resultaten de conclusie gewettigd dat ook buiten de oude wijken van grote steden vooroordelen over etnische minderheden en rechtsextreme opvattin gen in ruime mate voorko- Gelijkheid Uit het onderzoek is verder ge bleken dat van iedere vyt' rechts-extremistische scho lieren er slechts één een meisje is. Ook werd volgens de onderzoekers aangetoond dat geloof in de gelijkheid van man en vrouw en rechts extremisme onverenigbaar zijn. De scholieren huldigen volgens de onderzoekers niet blinde lings, maar weloverwogen hun extreme en zelfs racisti sche overtuiging. Ze zijn schuchter en geïsoleerd maar vol politiek zelfvertrouwen, vinden dat ze veel van poli tiek weten en praten daar graag over. De rechts-extre mistische tendens lijkt vol gens de onderzoekers onder meer voort te komen uit het samengaan van ingrijpende sociale en culturele verande ringen, verlies van toekom st- persectief door massale jeugdwerkloosheid en veran derende verhoudingen tus sen "Sterke leider" Om de rechts-extreme opvat tingen op middelbare scho len te meten ontwikkelden de onderzoekers een speciale "schaal". Allereerst werden de scholieren onderscheiden naar rechtse en linkse partij- voorkeur. De rechtse scholie ren werden vervolgens met behulp van die schaal onder scheiden naar mate van con servatisme. Ze dienden daar voor ja of nee te antwoorden op een groot aantal stellin gen, zoals "voor de oplossing van de problemen in de sa menleving heben we geen politieke programma's nodig, maar een sterke leider". Pas als een schoüer de meer derheid van die stellingen met ja had beantwoord, werd hem of haar een conservatie ve instelling toegeschreven. Hetzelfde werd gedaan bij het "meten" van de mate waarin de conservatieve scholieren ook nog autoritair zijn, ondermeer door instem ming te vragen met stellin gen als "wie niet wil»werken moet maar door de overheid in een werkkamp worden ge stopt". Aanleiding voor het onderzoek, dat onder leiding stond van dr. Louk Hagendoorn en dr. Jacques Jansse van de Nij meegse universiteit, was het verzoek van dne middelbare scholieren uit Nijmegen om hulp bij een onderzoek naar verondersteld rechts-extre misme op hun school. Een van de leraren stond, als vice- voorzitter van de Centrum partij, ten tijde van dat ver zoek kandidaat voor die par tij bij de Tweede-Kamerver kiezingen. DEN HAAG (GPD) - De voorbereiding van de stakingsacties van ambtenaren, politie mensen, spoorwegpersoneel en onderwijsmensen gaat gewoon door. Het gesprek dat de vijf ambtenarencentrales met minister Rood van binnenlandse zaken een dag vóór het aantreden van een nieuw kabinet hebben gehad, leidde er niet toe dat de minister de bonden gerust kon stellen. Wel heeft hij verklaard dat in alle stukken staat dat de plannen van het oude kabinet om de ambtenarensalarissen te bevriezen slechts voorne mens zün en dat er nog geen besluiten over zijn genomen. De bij de Algemene Centrale van Overheidspersoneel aangesloten bonden zeiden na afloop van het overleg met de minister dat zelfs hardere acties worden voorbe reid dan die tot nu toe zijn ge pland. In elk geval zullen op 22 november de treinen niet rijden, zo werd gezegd. De ACOP vond, dat dit dan moest worden gezien als een schot voor de boeg voor het beleid van de nieuwe minis- Volgens AjCOP-voorzitter Jaap van Onderwij Skorting der Scheur zouden de acties niet Langdurig heeft men met minister behoeven door te gaan als in een Rood overlegd over de vraag of gesprek met het nieuwe kabinet de door de minister van onder- zou blijken dat het nieuwe kabi- wijs en wetenschappen aange- net onder de aangekondigde .kondigde extra korting van 1,65 adempauze ook zou verstaan het lprocent, niet eerst in het centraal niet laten doorgaan van de be- georganiseerd overleg in ambte- vriezingsoperatie en de extra korting voor personeel by het onderwijs. AMSTERDAM (ANP) - Het Ko ningin Wilhelmina Fonds (KWF) heeft gisteren bij de vaststelling van de begroting voor 1983 een subsidie-aanvrage van 2,5 mil joen gulden voor een onderzoek naar de waarde van de zoge noemde Moerman-therapie afge wezen. Dit heeft het KWF gister avond meegedeeld. Wel heeft het fonds, dat zich na drukkelijk bezig houdt met we tenschappelijk onderzoek op het terrein van de kankerbestrijding, een pro memorie post op de be groting 1983 opgenomen om eventueel alsnog de mogelijk heid te hebben om de Moerman- therapie volgend jaar op waarde te onderzoeken. Twee adviescolleges van het be stuur van het KWF, de commis sie voor klinisch vergelijkend onderzoek en de wetenschappe lijke raad voor de kankerbestrij ding, hebben het van de stich ting Kankeronderzoek Neder land afkomstige voorstel voor onderzoek naar de waarde van de Moerman-therapie beoor deeld. Naar het oordeel van bei de adviescolleges is de methode van het voorgesteld onderzoek onvoldoende om de vraag te beantwoorden of de Moerman therapie al dan niet een gunstig effect heeft op de kankerbestrij ding. Daarnaast meenden de adviescol leges dat het onderzoeks-voor- stel nodeloos duur is gemaakt door het opnemen in het voorstel van een grote hoeveelheid bloed onderzoek, waarvan het verband met de Moerman-therapie vol- Leerrapporten gens de adviescolleges niet dui delijk is. Ditzelfde bezwaar is eerder al aangevoerd door een aantal artsen die zijn verenigd in de stichting artsenwerkgroepen voor niet-toxische tumorthera pie. Deze stichting wil op korte termijn overleg voeren met het KWF over een minder uitgebreid on derzoek naar de waarde van de Moerman-therapie. Aangezien het KWF een goed onderzoek daarnaar van groot maatschap pelijk belang acht is via de pro memorie post op de begroting de mogelijkheid open gehouden om in 1983 toch een onderzoek in te stellen naar de Moerman-thera pie. narenzaken besproken had moe ten worden. Minister Rood gaf dit-min of meer toe nu blijkt dat bijvoorbeeld ook niet-onderwijs- gevenden onder de maatregel gaan vallen, zoals verpleegsters in academische ziekenhuizen. De minister schoof het probleem echter naar zijn opvolger. De onderwijsbonden zeiden door te gaan met het voorbereiden van hun stakingacties. „Heel wat scholen zullen op 15 november de poorten voor een week slui ten, tenzij minister Deetman van onderwijs donderdagmorgen nog in staat zal zijn de aangekon digde maatregel van tafel te ha len", aldus de bonden gisteren. De Centrale van Middelbare en Ho gere Ambtenaren zei de leden te zullen adviseren de stakers van de ACOP straks niet voor de voe ten te gaan lopen en zich solidair te verklaren. Zelf zal de CMHA niet tot staking oproepen. De Centrale van Christelijk Over heidspersoneel deelde mee niet tot een staking te zullen oproe pen. Het Ambtenarencentrum wil eerst het resultaat van het overleg met het nieuwe kabinet afwachten. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft gisteren het nieuwe kantoorpand van de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten in Den HaaLQ officieel geopend. Met haar duimen omhoog maakte de koningin kenbaar dat zij de ope ningshandeling goed had verricht. Links directeur Griffioen van de bank. Dader overleden ADVERTENTIE haarlemmerstraat58 (|l\|l^ leiden-071 -140148 lid ANVC Sportvisakte in plaats van kleine visakte DEN HAAG (ANP) - De rege- ring heeft in een gisteren by de Kamer ingediend wetsont werp voorgesteld het "bijdra- gebewijs" en de "kleine vis akte" voor hengelsportlief hebbers af te schaffen. In plaats van die documenten, die het recht geven op vissen met respectievelijk één ge wone hengel of één speciale dan wel twee gewone hen gels, moet er één "sportvisak te" komen. De grote visakte (voornamelijk voor beroepsvisserij) wordt gehandhaafd. Verder wordt voorgesteld de voorlopige ad viesraad voor de binnenvis serij een wettelijke basis te geven. Ten slotte biedt het wetsont werp de mogelijkheid regels te stellen ten behoeve van be strijding van ziekte in vis- kwekerijen, inclusief het kweken van vis in zee- en kustwateren. MADE (GPD) - Vermoedelijk uit Het stoffelyk overschot van Ein- wraak heeft de 55-jarige oud-di recteur van het recreatieschap Nationaal Park de Biesbosch in Made, gistermorgen de Brabant se gedeputeerde drs. Henk Ein- mahl (48) doodgeschoten. In het kantoor van het schap vuurde de man op korte afstand vier kogels af uit een pistool. Het slachtoffer werd getroffen in hoofd en borst en overleed ter plekke. De ver dachte probeerde met een schot zelfmoord te plegen en werd le vensgevaarlijk gewond overge bracht naar het St. Elisabeth-zie- kenhuis in Tilburg. Hij is daar gisteravond overleden. DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft een 38-jarige Hage naar en zijn dertigjarige echtge note aangehouden op verden king van moord of doodslag op hun 25-jarige nichtje, D. Bhage- loe. Het echtpaar leverde het le venloze lichaam van het meisje, dat bij hen inwoonde, zaterdag al af bij het Westeinde-zieken huis. Zij zou bij het douchen zijn gevallen. d Q E .5 1 1 •s Amsterdam geheel bew. 14 12 0 De BUt geheel bew. 14 11 0 Deelen geheel bew. 12 0 Eelde geheel bew. 12 10 0 Eindhoven motregen 14 12 02 Den Helder mist 14 11 02 Rotterdam geheel bew. 15 12 0 Twente geheel bew. 13 10 0 Vlissingen zwaar bew. 13 12 0 Zd. Limburg motregen 12 8 03 Aberdeen geheel bew. 13 -2 0 Athene licht bew. 23 11 0 Barcelona licht bew. 20 9 0 Berlijn zwaar bew. 13 8 01 Bordeaux mist 22 7 0 Brussel motregen 11 10 02 Frankfort mist 13 6 01 Genève mist 8 3 01 Helsinki regen 6 -6 02 Innsbruck onbewolkt 15 -1 0 Klagenfurt mist 5 2 02 Kopenhagen onbewolkt 12 5 0 Lissabon zwaar bew. 23 12 0 Locamo zwaar bew. 15 2 0 Londen geheel bew. 13 11 0 Luxemburg 14 7 0 Madrid licht bew. 19 9 0 Malaga geheel bew. 21 16 0 Mallorca onbewolkt 23 8 0 Malta onweer 23 17 11 München mist 15 1 04 Nice licht bew. 16 9 0 Oslo onbewolkt 12 -1 0 Parijs mist 11 10 0 Minister van financiën Ruding wil helderheid DEN HAAG (GPD) - Op de valreep zijn gisteren toch nog politieke problemen ontstaan in de kabi netsformatie. Kandidaat-minis ter van financiën dr. H.O. Ruding (CDA) wilde van formateur Lub bers verduidelijking van het re geerakkoord waar het zijn depar tement betreft. Het zag er van nacht echter niet naar uit dat de voor vanmiddag vastgestelde beëdiging van het nieuwe kabi net zou moeten worden uitge steld. Ruding heeft vooral moeite met de afspraken uit het regeerakkoord over de financiering van de ont wikkelingshulp en de taakverde ling tussen de ministeries van fi nanciën en ontwikkelingssamen werking. Tot na één uur van nacht had hierover telefonisch overleg plaats tussen formateur Lubbers, Ruding, WD-leider Nypels en de VVD-kandidaat- minister voor ontwikkelingssa menwerking drs. E. Schoo. In het regeerakkoord staat dat de minister van ontwikkelingssa menwerking invloed heeft op het beleid ten aanzien van de We reldbank. Bovendien zou de mi nister van ontwikkelingssamen werking de gouverneur van de regionale ontwikkelingsbanken en de speciale fondsen benoe- Minister Ruding zou vinden dat zijn stem in deze twee kwesties de doorslag moet geven, omdat er veel geld mee gemoeid kan zijn. Via de Wereldbank en de re gionale ontwikkelingsfondsen gaat Nederlands geld in de vorm van leningen naar de armste lan den. Pikant Ook vorig jaar zijn in het regeerak koord afspraken gemaakt over een taakverdeling tussen de twee ministers. En ook de toenmalige minister van financiën Van der Stee had daar grote problemen mee. Hij maakte toen zelfs een voorbehoud tegen dit deel van het regeerakkoord. Die zaak is gedurende de zittingsduur van dat kabinet niet meer geregeld. Het pikante van het geschil is dat CDA-minister Ruding ingaat te gen de afspraken van CDA-for- mateur Lubbers. Bovendien heeft de WD de passage over de taakverdeling tussen de minis ters van financiën en ontwikke lingssamenwerking tegen haar zin moeten slikken. Nu is het juist een CDA-kandidaat die be zwaren maakt. „Het is een CDA- probleem en wij zijn gevraagd om te helpen bij de oplossing", zei Nij pels gisteravond. Aan het begin van de avond spra ken hij en mevrouw Schoo met Lubbers en Ruding in het kan toor van de formateur. Daarbij was ook waarnemend CDA-frac- tieleider De Koning aanwezig. Om acht uur ging Lubbers naar huis, maar gedurende de rest van de avond had voortdurend tele fonisch overleg plaats. In het eerste gesprek bleek Ruding ook nog opheldering te eisen over de financieel-economische paragraaf van het regeerak koord. Ruding wilde garanties dat bij een onvoldoende loonma tiging drie miljard per jaar extra bezuinigd wordt, bovenop de af gesproken zeven miljard per jaar. Lubbers heeft die extra-be- zuinigmgen tot nog toe steeds in .het midden gelaten. Kappeijne van de Copello Nijpels de kandidaat-minister voor economische zaken en vice-pre mier Van Aardenne, en de WD- fractieleider in de Eerste Kamer Zoutendijk spraken gisteravond tussen de bedrijven door in een Haags etablissement met mr. An- nelien Kappeijne van de Copello. Zy zal vrywel zeker worden ge vraagd als staatssecretaris voor emancipatiezaken. Vanmorgen om half elf zou het nieuwe kabinet voor het eerst bijeenkomen voor de officieuze oprichtingsvergadering. In die bijeenkomst moeten de af spraken over taakverdeling en bevoegdheden tussen de minis ters onderling en tussen de mi nisters en hun staatssecretaris sen definitief worden vastgelegd. Daarna brengt formateur Lub bers aan de koningin eindverslag van zijn bezigheden uit. mahl is in het Bredase Ignatius- ziekenhuis geïdentificeerd door commissaris van de koningin J. van der Harten. De officier van justitie had gisteravond nog met beslist of er sectie zal worden verricht. Gedeputeerde Einmahl (PvdA), die voorzitter was van het be stuur van het schap, was gister ochtend op verzoek van de oud- directeur naar Made gekomen om over diens ontslagprocedure te praten. Daarbij was ook aan wezig de Bredase wethouder J. van Asseldonk, die eveneens lid is van het dagelijks bestuur van het recreatieschap en belast met personeelszaken. De oud-direc teur verzocht Van Asseldonk al snel weg te gaan om onder vier ogen met Einmahl te kunnen spreken. De wethouder ver dween, zij het onder protest, om dat hij vond dat de kwestie hem ook aanging. Tot op dat moment rustig ge- n werkte al sinds augustus 1979 niet meer voor het schap. Hij is toen geschorst nadat hy de projectleider van het recreatie terrein Kurenpolder te lijf was gegaan. Al direct na zijn aanstel ling in 1973 ging hij in de fout Er waren legio vervelende dingen; met het bestuur en het perso neel, maar ook met recreanten in de Biesbosch, die hy daar - soms met lichamelijk geweld - woest wegjoeg als ze in overtreding wa ren. Ook ging hij vaak regelrecht in tegen de wensen van het be stuur. De schorsing is in septem ber vorig jaar omgezet in een ont slag. Einmahl was daarvoor slechts gedeeltelijk verantwoor delijk. De directeur ging in be roep, maar op 21 oktober stelde de ambtenarenrechter hem in het ongelijk. De man heeft de ge volgen van de affaire daarna ken nelijk geheel gericht op de voor zitter van het schap, Einmahl. Nog vóór de uitspraak van de rech ter vroeg de ontslagen directeur een gesprek met het dagelyks bestuur aan. Einmahl ging daar niet onmiddellijk op in. omdat hij de uitspraak van de rechter, zoals gebruikelijk, eerst wilde af wachten. In de vergadering van 27 oktober stelde Einmahl het verzoek aan de orde. Volgens vi- ce-voorzitter D. Wes tra, burge meester van Dussen, was niet be kend waarover de ex-<lirecteur wilde komen praten. De verbystenng en verslagenheid in bestuurlijk Brabant waren gis teren zeer groot CDA leider Paul Wagtmans: „Einmahl was een rechtlijnige man die het al tijd opnam voor de sociaal zwak keren. Brabant verliest een enorm bekwaam bestuurder. Dit is heel erg triest" Het statenlid Ton Brugman, oud-gedeputecr de. zal de opengevallen plaats in het college van GS innemen DEN HAAG (ANP) - Verlaging van de kinderbijslagbedragen met tien procent levert een om buiging van 730 miljoen gulden per jaar op en is snel in te voeren. De maatregel treft alle gezinnen en valt per gezin dus lager uit dan wanneer een beperkte groep de ombuiging zou moeten op brengen. De koopkracht van mi nima en modale inkomens moet de grootste veer laten. Een voort zetting van de bevriezing van de bijslagbedragen (op 1 januari en 1 juli dit jaar) tot 1 juli 1986 levert dezelfde ombuiging op. Dat staat in een gisteren door de missionair minister De Graaf (so ciale zaken en werkgelegenheid) aan de Kamer aangeboden nota met een inventarisatie van om buigingsmogelijkheden in de kinderbijslag. In de nota staan zowel inkomensaihankelyke als niet-inkomensafhankelijke va rianten. De nota bevat geen con clusies en beleidsaanbevelingen. Volledige afschaffing van de bij slag voor het eerste kind (aange zien de kinderbijslag per kind van de gezinsgrootte afhangt moet hieronder worden verstaan een vermindering van de bijslag ter grootte van het bedrag voor een gezin met één kind) levert 2.400 miljoen op. De nota noemt dit een rigoreuze maatregel. Een gezin met twee kinderen op mi nimumniveau levert 5,4 procent aan koopkracht in. Afwenteling op de lonen is dan denkbaar. Het treffen van een dergelijke maat regel (en in mindere mate ook van andere niet-inkomensgebon- den maatregelen) moet bij de ontwikkeling van een blijvend minima-beleid worden betrok ken. Een vermindering van de kinder bijslag voor het eerste kind met 30 procent, die ook snel te reali seren is, levert 715 miljoen op De koopkrachtgevolgen zyn vry beperkt: een minimumloner met twee kinderen levert 1,6 procent is, percentages die lager worden naarmate het inkomen stijgt. Vier maal modaal levert on geacht de gezinsgrootte 0,4 pro cent in. Forse koopkrachtaantasting ont staat als de bijslag voor het laat ste kind verdwijnt, wat wordt be reikt door da tel grootte van het gezin steeds met één te vermin deren. Dit levert weliswaar 3.6 miljard op, maar een minimum loner gaat er fors op achteruit: met twee kinderen 8,8 procent, met drie 8,1 procent, met vier 8.9 procent en met zes 8.3 procent. Modaal met twee of meer kinde ren gaat tussen 6,6 en 7,4 procent achteruit, 1.5 maal modaal tus sen de 4,7 en 5,4 procent, twee maal modaal tussen de 3.8 en 4.5 procent en vier maal modaal tus sen de 2,4 en 2.9 procent. Voor gezinnen met één kind varieert het koopkrachtverlies tussen 5,9 (minima) en 1,5 procent (vier maal modaal). Andere vananten waarbij geen re latie wordt gelegd met het inko men zijn: - gelijke kinderbijslag voor alle kinderen, in combinatie met la gere bedragen. - afzwakking van de progressie. - beperking van het recht op meervoudige kinderbijslag, - verlaging van de leeftijdsgrens De Koning niet eens met regeerakkoord DEN HAAG (ANP) - CDA-minis ter De Koning (landbouw en vis- sery) verwacht dat dc voorgeoo men bezuinigingen in het regeer akkoord "onevenredig grote schade" zullen toebrengen aan de landbouwsector. Hij heeft dit gisteren in een gesprek met het Landbouwschap gezegd De beoogde minister van sociale zaken en werkgelegenheid in het kabinet-Lubbers voorspelt een lastenverzwaring voor het agra nsch bedrijfsleven. Daarnaast zal volgens hem de vernieuwing in het geding komen doordat moet worden bezuinigd op (we tenschappelyk) onderzoek Ook de landinrichting (ruilverka velingen) zal het volgens het oor deel van De Koning moeten ont gelden. terwyl het ontwikkc hngs en saneringsfonds moeite zal krygen met het nakomen van zyn financiële verplichtingen Volgens een communiqué heeft De Koning in het beraad over het re geerakkoord erop aangedrongen dat de nieuwe ministers van landbouw en financiën (Braks en Ruding) na de beëdiging van de regeringsploeg andere bezuini gingen bedenken voor het depar tement van landbouw.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7