Bestuurscommissie scholen Merenwijk mogelijk opgeheven Opknapbeurt DeLakenhal Experiment loopt ten einde Schrijversbrug Pleidooi wethouder: Meer aandacht geven aan moderne bouwkunst Plan voor bedrijven en woningen Telderskade Twee ruilbeurzen in school Leiden - Raadslid Michiel Zonnevylle (WD) vindt dat de drie jaar geleden opgerichte bestuurscomissie voor de scholen De Ducdalf en Loopplank aan het Regenboogpad moet worden opgeheven. Hij is tot deze conclusie gekomen omdat er van het ministerie van onderwijs geen ontheffing van de bepalingen van de "Wet Me dezeggenschap" zal worden ver kregen. Zonnevylle die namens de gemeenteraad lid is van de be stuurscommissie denkt dat wan neer er naast een bestuurscom missie ook nog een medezeggen schapsraad wordt samengesteld, de bestuurlijke lijnen nog inge wikkelder zullen worden. Drie jaar geleden gaf de gemeente raad de beide scholen in de Me renwijk toestemming voor deze bestuursvorm. Een commissie bestaande uit vier ouders, vier leerkrachten en een lid van de gemeenteraad, heeft vergaande bevoegdheden om beslissingen over het onderwijs op school te nemen. Zo mag de commissie zelf uitmaken wat voor onder wijs er wordt gegeven en welke Raads- en commissielid Zonnevil- le. kleuterleidsters en onderwijzers er worden benoemd. De "Wet Medezeggenschap", schrijft voor dat elke school een medezeggenschapsraad moet hebben. Deze raad heeft tot taak de openheid en openbaarheid in de school te bevorderen en de discriminatie tegen te gaan. Alle scholen voor kleuter-, lager-, en voortgezet onderwijs (inclusief hoger beroepsonderwijs) moeten de uitvoering van deze nieuwe wet ter hand nemen. Het eventuele opheffen van de be stuurscommissie valt samen met het einde van de experimentele periode. Na drie jaar zou de ge meente bekijken of dit experi ment is geslaagd en zonodig kan worden voortgezet. De commis sie onderwijs, samenlevingsop bouw en emancipatie buigt zich 10 november over deze zaak Zonnevylle is wel van mening dat als de gemeenteraad uiteindelijk mocht besluiten tot opheffing van de bestuurscommissie voor het scholenkoppel Ducdalfl Loopplank een eigen medezeg- genschapsreglement moet wor den vastgesteld. Museum De Lakenhal aan de Oude Singel. De daken van het gebouw lekken, waardoor al diverse kunstwerken zijn beschadigd. LEIDEN - Om De Lakenhal te verlossen van ongewenst hemel water, dat regelmatig in zolders en zalen van het museum door lekt en al enkele kunstwerken heeft beschadigd, heeft de com missie voor cultuur gisteravond een bedrag van 50.000 gulden be schikbaar gesteld. Dit geld, dat over is van de restauratie van de Leidse Schouwburg, wordt be steed aan gedeeltelijke vernieu wing van het dak van De Laken hal en nieuwe dakgoten. Ook wordt twee ton uit de reserve van de Schouwburg gebruikt voor de vervanging van de stalen ramen van de Papevleugel. De commissie adviseerde 54.000 gul den beschikbaar te stellen voor het bestekklaar maken van de restauratie van drie tot de Laken hal behorende panden. De Lakenhal heeft veel achterstal lig onderhoud, dat is ontstaan door de verwachting dat het mu seum wel snel gerestaureerd zou worden. De restauratie zal nu echter op zich laten wachten tot minstens 1988, zodat niet langer kan worden afgezien van werk zaamheden aan daken, goten en hemelwaterafvoeren. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 Open dag bij Eurotransplant LEIDEN - De Stichting Eurotrans plant biedt woensdagmiddag 10 november aan belangstellenden de mogelijkheid kennis te ma ken met de werkzaamheden en en activiteiten van deze stich ting. Deze internationale orgaanuitwis- selingsorgan, waarin laboratoria voor weefseltypering, dialyse- en transplantatiecentra samenwer ken, houdt zich bezig met nier transplantatie en alles wat daar bij komt kijken, zoals selectie van de best passende ontvanger, orgaanuitname en orgaantrans port. De stichting, die in de afgelopen ja ren bemiddeld heeft bij meer dan 10.000 niertransplantaties, heeft hiertoe alle benodigde ge gevens van nierpatiënten, die op een donornier wachten in een computer opgeslagen. Eurotransplant bevindt zicht op het terrein van het Academisch Ziekenhuis, gebouw 23. Belang stellenden kunnen zich tot dins dag 9 november telefonisch aan melden: 148333- toestel 3665/ 3133. De open dag begint om twee uur en naast een rondlei ding en een algemene inleiding over de activiteiten van Euro- transplant, zal er een tweetal film worden vertoond over een dialy se een niertransplantatie. LEIDEN De Schrijversbrug is de komende nacht niet te berij den. In verband ±met onder houdswerkzaamheden staat deze brug - tussen Zijlsingel en He rensingel vannacht omhoog. De werkzaamheden zullen naar verwachting van kwart over één tot half zeven duren, zodat het openbaar vervoer er geen hinder van zal ondervinden. LEIDEN - "De moderne bouw kunst heeft tot dusver te weinig aandacht gehad in Leiden. Het is van groot belang de inventarisa tie van de waardevolle moderne architectuur tot 1940 in Leiden ter hand te nemen". Wethouder Schoute zei dit, na mens zijn collega Waal van ruim telijke ordening, tijdens de in stallatie van de gemeentelijke monumentencommissie. Be langrijkste taak van deze com missie is het plaatsen van be- schermenswaardige panden op de gemeentelijke monumenten lijst. Het gaat daarbij om panden die niet voorkomen op de rijks lijst van beschermde monumen ten zoals panden die volgens ver beteringsplannen en de nota "Leiden te beschermen stadsge zicht" beeldbepalend of beeldon- dersteunend zijn en panden die niet op de rijkslijst voorkomen maar wel met subsidie zijn geres taureerd. Het college van B en W heeft ver scheidene verzoeken gekregen, uit diverse wijken in de stad, om panden te beschermen.Actueel zijn op dit moment twee jonge "monumenten" aan de Stations weg waarvoor een sloopvergun ning is aangevraagd. Er bestaat echter een lijst van panden, van na 1850, waarvan velen bescher- menswaardig zijn, bijvoorbeeld het stadhuis van architect Blaauw, de oude HBS aan de Burggravenlaan en het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel, beide van Dudok. Wethouder Schoute wees er op dat beschermen niet hetzelfde is als bevriezen. "In een levende stad zullen zich ten aanzien van de ge bouwde omgeving altijd wijzi gingen en aanpassingen voor- doen. De bescherming stelt ech ter eisen aan verbeteringen, aan passingen en toevoegingen". De monumentencommissie zal een inventarisatie maken van alle historisch waardevolle bebou wing en een gemeentelijke mo numentenlijst ontwerpen. Voorts is de commissie gevraagd te adviseren over de vraag of het zinvol is een gemeentelijk be schermd stadsgezicht vast te stellen voor Vreewijk. De con>- missie bestaat uit acht leden. Tot voorzitter is benoemd de heer P. Olivier, hoofd van de dienst Ruimtelijke Ordening van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Het gebouw van het Leidsch Dagblad, ontworpen door architect Dudok. Een i xx>r bescherming in aanmerking komen. i de 'moderne' gebouwen die LEIDEN Er wordt een plan ge maakt om een braakliggend ter rein aan de Telderskade te be stemmen voor bedrijven en wo ningen. De gemeente heeft al een aanvraag binnen van een bedrijf dat zich op deze plek wil vesti gen en dat zo snel mogelijk zou willen gaan bouwen. Voor het gebied aan de Telderska de, dat ligt tussen de Roosevelt- straat en de Hoflaan, moet eerst een bestemmingsplan worden gemaakt. Omdat het om een vrij klein gebied gaat, noemt de ge- meente zoiets een "postzegel plan". In het plan wordt precies vastgelegd wat wel en niet met de grond mag gebeuren. Tot een paar jaar geleden heeft op het terrein een clubhuis gestaan. De gemeente wil de grond in de toekomst bestemmen voor be drijven met daarboven wonin gen. De nieuwe bebouwing mag ten hoogste bestaan uit twee la gen plus een kap. Verder wordt precies vastgelegd welke bedrij ven er mogen komen en wat voor soort woningen. Vanaf half november zal het nieu we bestemmingsplan één maand ter inzage liggen. Tijdens deze periode kunnen bezwaren tegen het plan naar voren worden ge bracht. Op donderdag, elf no vember, organiseert de gemeen te een informatie-avond over het plan voor de bewoners en bedrij ven rondom de toekomstige be bouwing aan de Telderskade. De avond begint om 20.00 uur in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan. LEIDEN - De Ruilclub Koningskerk organiseert dit weekeinde twee ruilbeurzen. Vrijdagavond van zeven uur de "normale" ruilavond en zaterdag een grote ruilbeurs. Beide beurzen worden gehouden in de Willem de Zwijgerschool aan de Willem de Zwijgerlaan 44 in Leiden. Verzamelaars van postzegels, munten, lucifermerken, bankbiljetten, sui kerzakjes, postzegels en dergelijke zijn welkom. De aanvang van de activiteiten zaterdag is tien uur. Verzamelaars die interesse hebben om lid te worden van "Koningskerk" kunnen zich vrijdag opgeven. Modeshow Vijf mannequins tonen vrijdag voor al wat oudere bewoon sters van de wijk Meerburg de klassieke wintermode (ma ten van 38/39 tot en met 50/ 51). Dat gebeurt in buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, aan vang tien uur. Folk De driemansformatie Triangel treedt vrijdagaiH>nd op in Aniba's Muziekkamer (hoek Witte Singel-Herenstraat). Het repertoire van dit Leidse trio bestaat voornamelijk uit traditionele Nederlandse en Engelse folkmuziek en daar naast ook wat zelfgeschreven nummers en eigentijds tverk. Behalve van diverse snaarin strumenten maakt Triangel ook gebruik van harmonica's. De samenstelling van de groep is: Frits Scheffers, Ri chard Marsden en Ton Krij- ter. Het optreden, georgani seerd door FoUcclub Horus. begint om half negen. Wandeltochten De Wandelkring Leiden en Om streken van de KNBLO orga niseert de vijfde Molen Win- terserie 1982-1983 in Leiden, wandeltochten over tien en vijftien kilometer. Daarvoor zijn de volgende data gereser veerd: 6 november, 4 decem ber, 15 januari en 12 februa ri, steeds zaterdagen. De start - tussen negen en één uur - is bij de VVV, Stationsplein 210. Hengelsport (1) SVA viste in het Oegstgees- terkanaal. Uitslag: 1 S. v.d. Reijden 18 stuks-3500 gram, 2 W. de Roode 15-2200,31. Mon- teba 5-2000, 4 T. Zwart 7- 1150,5 H. Breugom 6-850,6 W v.d. Hoogt 7-450, 7 B. v.d. Broek 7-400, 8 S. Steenbergen 4-575,9 T. v.d. Hoogt 5-450,10 T. Romijn 4-450. Hengelsport (2) Hengelsportvereniging De Fo rel viste haar zevende compe titiewedstrijd in de Ring vaart. Uitslag: 1 H. Ooijen- dijk 3750 gram-9 stuks, 2 C. Marijt 1650-6, 3 A. Ooijendijk 1640-8, 41 de Wetering 1020- 6, 5 J. ten Donkelaar 910-3, 6 J. Beekman 710-1, 7 G. Ligt- voet 680-5, 8 J. Zirkzee 500-1, 9 L. Disseveld 450-6, 10 Th. v.d. Holst 270-1. Herfstwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert zaterdag een herfstwande ling door het oude parkbos van "Huys te Warmont". Het begintpunt is bij het toe gangshek aan de Herenweg in Warmond, te bereiken via de Rijnsburgerweg, Warmon- derweg (Oegstgeest) en He renweg (met openbaar ver voer: NZH lijn 50, CN lijn 5). De wandeling, die om twee uur begint, staat onder lei ding van natuurgidsen. Mare dijk Ter gelegenheid van het 35-jQ- rig bestaan van speeltuin Maredijk wordt er vrijdag avond in het speeltuinge bouw bingo gespeeld. Aan vang kwart over acht. Swingen en dichten een swingavond en tevens een optreden van de Amsterdam se dichter Johnny van Doorn (alias de selfkicker), die de laatste tijd veelal op de VPRO-radio is te horen en op televisie onder meer ver scheen in het programma He renleed. Zijn optreden begint om ongeveer half elf. Rommelmarkt De hervormde wijkgemeente S taaiwij k/Vredes kerk houdt vrijdagavond (van zeven tot half elf) en zaterdag van tien tot vijf uur) een rommel markt/bazaar in gebouw Staalwijk. Herenstraat 45 (ingang Drie Oktoberstraat). Er is van alles te koop (an tiek, curiosa, boeken, plater* speelgoed, kleding, planten, cassettebandjes van het koor Emcena, postzegels), er is een rad van avontuur, een grab belton en een loterij: verder worden bij opbod oude pia no's en een harmonium kocht. Ook is er een handen arbeidstand te zien van meis jesclub Bijenkorf en Staal- wijk. Jeugdsociëteit Time houdt zaterdag in hetzelfde gebouw een disco-avond van acht uur tot half elf. Jazz De nieuwe jazzformatie Grand Slam speelt zaterdagavond op jazz-zolder Hot House. De groep bestaat uit bekende musici: Willem van Manen, trombonist, die tien jaar lid is geweest van orkest De Vol harding en ook deel heeft uit gemaakt van het Willem Breuker Kollektief; Maarten van Norden, trompettist, die ook afkomstig is van het Wil lem Breuker Kollektief, sa men met Bob Raaymakers zijn eigen kwartet leidt en deel uitmaakt van het Am sterdams Tenoren Onder zoek, Han Bennink, drum mer, ook al actief geweest bij Willem Breuker en de zijnen, bekend geworden van solo optredens en concerten met pianist Mischa Mengelberg: Ernst Glerum, bassist, die on der meer samenspeelt met Medley Elstak, Hans Dullier, J.C. Tans en Burton Greene Curtis Clark, pianist, die sa men met saxofonist David Murray op het North Sea Jazzfestival speelde. Het con cert begint om tien uur; de zolder, gevestigd in het Leids Vrijetijdscentrum (Bree- straat 66), gaat om negen uur open. Fancy-fair In de prot.chr. basisschool De Valkenier (Valkenpad 7) ivordt zaterdag van tien tot drie uur een fancy-fair ge houden. Op de rommelmarkt wordt van alles te koop aan geboden, zoals stekjes, boef ken, grammofoonplaten, snoep, tosti's, kerstkaarten en boekenleggers. Andere at tracties: een restaurant, een stand waar kinderen glas-in- loodramen kunnen beschilde ren, een waarzegster, een schoonheidsspecialiste, een rad van avontuur en allerlei kermisachtige spelletjes. Muziek De Div speelt zaterdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. Een Neder landstalige band, bestaande uit Art Zaaijer (zang en sax), Peter de Wolf (drums), Mare de Reus (zang en bas), Niek van Slobbe (gitaar) en Rob Dingemans (zang en gitaar). Volgens de organisatoren doet de groep in de verte den ken aan The Cure, maar dan met "explosieve drums, me chanische slag- en basgitaar en één d tioee stemmige voka- len". Creatief Een creatieve middag staat op het programma van het open- café van het Leids Vrijetijds centrum, dat wil zeggen: de gelegenheid bestaat t-shirts te verven. Het café (Breestraat 66) is van twee tot vijf uur ge opend. Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koornburgsteeg 2 Telefoon 071 - 254142. Deze rubriek bestaat nu al weer drie jaar lang; lang genoeg dus om ons eens opnieuw te bezin nen op de opzet. De meeste stuk jes gingen over één onderwerp, dat dan zo volledig mogelijk werd besproken. Dat is plezierig voor de mensen, die net zelf op dat moment met het onderwerp in kwestie te maken hebben. Maar wie er zelf niet rechtstreeks bij betrokken is, kan best eens meer interesse hebben in een wat globalere benadering. Dat leest en onthoudt gemakkelijker. We willen daarom proberen wat meer variatie in deze rubriek te brengen. Stukjes volgens de "ou de" opzet zullen worden afgewis seld door stukjes, waarin een glo baal antwoord op diverse - los van elkaar staande - vragen wordt gegeven. Vandaag zo'n stukje "nieuwe stijl": een kort antwoord op drie vragen op het terrein van de Algemene Bij standswet (ABW) en de daarvan afgeleide Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW). Ons spreekuur is de bron van de ze vragen. "Economische een heid" "Ik ben 23 jaar en heb deze zomer eindexamen HTS gedaan. Ik woon op kamers, samen met mijn vriendin. Omdat ik nog geen werk heb, heb ik een uitke ring aangevraagd bij de sociale dienst. Maar mijn aanvraag is af gewezen, omdat myn vriendin genoeg verdient voor ons twee ën. Klopt dat"? Dat klopt inderdaad, tenminste als man en vrouw samen een "eco nomische eenheid" vormen. Dat betekent, dat zij in één huis wo nen en een gemeenschappelijke huishouding voeren. In de Alge mene Bijstandswet wordt zo'n samenwonend stel op dezelfde wijze behandeld als een echt paar. Dat betekent, d%t man en vrouw samen recht hebben op de zg. bijstandsnorm voor een echt paar. In dit geval verdiende de vrouw meer dan het voor een echtpaar geldende bijstandsbe drag, zodat de man geen recht op uitkering meer had. De man vond dit erg onrechtvaardig, om dat hij nu juist met zijn vriendin had afgesproken, dat ze finan cieel onafhankelijk van elkaar zouden blijven. Maar aan zo'n af spraak heeft de ABW geen bood schap. Volgens die wet moet nl. uitsluitend gelet worden op de fi- nancieel-economische relatie van de samenwonende man en vrouw. Terugkeer uit buiten land "Mijn dochter van 19 jaar heeft vo rig jaar eindexamen HAVO ge daan. In september 1981 is ze voor een jaar "au pair" voor een gezin in Engeland gaan werken. Sinds eind september is ze terug. Ze zoekt nu werk en heeft uitke ring RWW aangevraagd. Nu zegt de sociale dienst dat ze daarvoor pas op z'n vroegst per 1 april 1983 in aanmerking komt. Hoe zit dat"? De sociale dienst heeft gelijk. Min derjarigen, die langer dan de ge bruikelijke vakantieperiode in het buitenland zijn geweest, moeten bij terugkeer in Neder land een wachttijd doormaken voordat ze voor (RWW-) uitke ring in aanmerking komen. De wachttijd bedraagt een half jaar en begint te lopen met ingang van het eerste kwartaal, dat volgt op het moment van terugkeer. Het is dezelfde wachttijd die geldt voor minderjarige school verlaters. Kom je als minderjari ge aan het eind van het school jaar van school (al dan niet met diploma), dan heb je pas per 1 ja nuari van het volgend jaar recht op uitkering. Intussen hebben je ouders overigens wel recht op kinderbijslag. Dat geldt ook voor de ouders van de uit het buiten land terugkerende minderjari gen. In beide gevallen geldt wel als voorwaarde voor het recht op kinderbijslag dat de minderjari ge zich binnen een maand bij het arbeidsbureau heeft laten in schrijven. Uitkering én een baan "Sinds een jaar ontvang ik een RWW-uitkering. Ik ben alleen staand. Binnenkort kan ik een baantje krijgen als schoonmaak ster voor drie avonden per week. Wordt ik daar nu financieel wij zer van of gaat alles wat ik ver dien gewoon van mijn uitkering af'? Deze mevrouw wordt er wel dege lijk "financieel wijzer" van. Sinds 1 oktober van dit jaar geldt een geheel nieuwe regeling voor mensen met een ABW- of RWW- uitkering, die inkomsten uit ar beid hebben. Van de netto-in komsten komt 70 op de uitke ring in mindering. De overige 30 mag men zelf houden. Het vrij te laten bedrag (dus die 30 is wél aan een maximum gebon den: per maand voor een gezin 217,75 en voor een alleenstaan de 152,45. De periode van vrijlating bedraagt twee jaar. Nadien komen alle in komsten uit arbeid op de uitke ring in mindering. Een uitzonde ring wordt gemaakt, als "per soon en gezin" beletten dat volle dig in de noodzakelijke bestaans kosten wordt voorzien. De wet gever heeft hier vermoedelijk ge dacht aan de alleenstaande vrouw of man, die door de ver zorging van een of meer kinde ren niet in staat is een inkomen ter hoogte van de bijstandnorm te verdienen. De vrijlatingsperio de kan dan na de maximale twee jaar nog worden verlengd zolang die toestand duurt. Voor alleen staande ouders is ook van belang dat de kosten van kinderopvang eerst in mindering mogen wor den gebracht op de inkomsten, voordat de 70% korting wordt toegepast. Tot 1 oktober j.l. gold een wezenlijk andere regeling voor de vrijlating van inkomsten uit arbeid. Op diegenen die al on der de oude regeling bijverdien den, is daarom een overgangsre geling van toepassing. Oproep U zou als lezer van deze rubriek aan de "vraag en antwoord-afle veringen" kunnen meewerken. Als u vragen hebt, waarvan u denkt dat beantwoording ook voor anderen interessant zou kunnen zijn, kunt u deze bij ons melden. U kunt dat het best tele fonisch of schriftelijk doen, waarbij u dan duidelijk maakt, dat de vraag bedoeld is voor deze rubriek. Wij bekijken dan of uw vraag in één van onze stukjes past. Als vraag en antwoord ge plaatst worden, gebeurt dat na tuurlijk anoniem. (Tel. no. 254142).

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4