Recreatieschap op springen Leiden naar RIAGG Steeds U Inbraak in Huis op de Waard opgelost Raadslid: afstand van vergoeding "Rijnland" DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 Per vergadering 144 gulden LEIDEN CDA-raadslid N. Sluis uit Noord wij kerhout heeft af stand gedaan van de vergoeding waar hij als lid van de Algeme ne Raad van het energiebedrijf Rijnland recht op heeft. Sluis kondigde dit gistermiddag tijdens een vergadering van de Algemene Raad aan. Tijdens de vergadering werd een meeija- renraming goedgekeurd, waarin vanaf 1985 een tekort van mil joenen guldens wordt voorzien. Sluis zei het lidmaatschap van de Algemene Raad een uitvloeisel van zijn gemeenteraadswerk te vinden en bovendien met het oog op de dreigende tekorten een gebaar te willen maken. Het raadslid had juist tevoren ervoor gepleit om toch vooral ook de kleine uitgaven van het bedrijf in het oog te houden. Op het verzenden van de vergaderstukken per post kon best bezuinigd worden, meende hij. Het bevreemdde zijn collega-bestuurders dat hij even later voor stelde om ook de plaatsvervangende raadsleden de stukken te doen toekomen. "Denk om de porto-kosten", merkte een lid van het dagelijks bestuur op. De vergoeding van leden van de Algemene Raad bedraagt 144 gulden per vergadering. De Raad komt gewoonlijk twee of drie keer per jaar bijeen. Voorts is er een reiskostenvergoeding van 55 cent per kilometer. De in het geding zijnde porto-kosten bedragen enkele honderden guldens per jaar. De jaarlijkse omzet van het energiebedrijf Rijn land loopt tegen de 500 miljoen gulden. Buit teruggebracht Leidse agenten brachten de gestolen spullen gistermiddag terug bij de bejaarde bewoners van "Het huis op de Gedeputeerde Borgman: Gevolgen kunnen rampzalig zijn DEN HAAG - Vakantie vieren in eigen land, met name in de Randstad, dreigt in de toekomst "rampzalig" uit de hand te lopen. „Het zal een zeer pijnlijk zaak worden", zegt gedeputeerde drs. J. Borgman, lid van het dagelijks bestuur van de provincie Zuid- Holland. Dat komt volgens hem omdat steeds meer mensen hun vakan ties in eigen land doorbrengen. „En juist nu de vraag naar re creatiegebieden in de Randstad toeneemt, laat het Recreatie schap Noord-Zuidhollands Plassengebied het afweten". Gedeputeerde Borgman, die te vens voorzitter is van het recrea tieschap: „Het zal nog wel niet helemaal uitmonden in een cha os, maar erg ver daarvan af zitten we niet". De belangrijkste oor zaak daarvan is het zich terug trekken van steeds meer grote gemeenten uit het recreatie schap. Daardoor komt er minder geld in het laatje en zijn de moge lijkheden om voorzieningen voor massatoerisme te treffen beperkt geworden. Ellende In zijn werkkamer in het Zuidhol landse provinciehuis in Den Haag schetst de gedeputeerde wat voor ellende toeristen in de toekomst in de Randstad te wachten kan staan. „Er hoeft bij voorbeeld in juni, juli maar een schip met olie voor de kust te stranden en de toeristen lopen el kaar in de rest van de provincie gigantisch voor de voeten". Het Recreatieschap Noord-Zuid hollands Plassengebied zou on der andere daarin kunnen voor zien, want het is opgericht om meer recreatievoorzieningen uit de grond te stampen en er daar bij voor te zorgen dat de belan gen van natuur en landschap niet in het gedrang komen. Het schap werd enige jaren terug door een groot aantal gemeenten in de twee betrokken provincies met veel enthousiasme binnen gehaald. Dat waren: Aalsmeer, Alkemade, Alphen aan den Rijn, Amsterdam, Haarlemmermeer, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, door Thijs Jansen Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Sassenheim, Warmond en Woubrugge. De bedoeling van het schap is ver der onder meer dat gemeenten die veel toeristen voor de plassen leveren, ook aan het inrichten van die recreatiegebieden zou den meebetalen. Maar nu het hier over de hele linie slechter gaat, stapt de ene deel nemer na de ander uit het schap. De grootste klap kwam toen Am sterdam enige tijd terug zei zich terug te trekken. Leiderdorp en Ter Aar gingen de hoofdstad al voor en Leiden gooide eind vori ge maand ook al een balletje op om het schap de rug toe te keren. „Er blijft op die manier weinig van het schap over?", luidt de vraag aan voorzitter Borgman. Maar als eeuwige optimist en als man die al jaren hamert op goede recrea tiemogelijkheden in zijn provin cie, heeft hij alweer een oplos sing achter de hand. Drie zelfs. „Stringente fasering van de plan nen", is er één van. „Versobe ring" is de tweede. „En als dat in het hele gebied niet lukt, dan moet er maar een stuk af'. Dit laatste houdt in dat Noord- en Zuid-Holland ieder weer een ei gen weg zullen gaan. „Ik zou het echter wel heel jammer vinden", zegt hij. Naast de steeds slechter draaiende economie, geeft hij de gemeente Den Haag de schuld van de uit tocht binnen het schap. .Amster dam heeft altijd gezegd mee te willen blijven doen als Den Haag dat ook doet. Het gemeentebe stuur van de Residentie voelt daar blijkbaar niet voor". Vol gens Borgman omdat Den Haag al genoeg kosten zou hebben onder andere het recreatieplan De Uithof in die plaats. Een van de eerste projecten die als het gevolg van de uittocht in het schap te Üjden heeft, is het plan om een gedeelte van de zuidkant van de Westeinderplas gesèhikt te maken voor oeverrecreatie. Dat is volgens Borgman nu op een laag pitje komen te staan. Of het schap helemaal een doodge boren kindje zal blijken te zijn als het gemeentebestuur van Lei den zijn dreigementen waar maakt en uit het schap stapt, kan hij niet zeggen. „Ik heb ze wel la ten weten dat als dat gebeurt, het wel eens gevolgen zou kunnen hebben voor de subsidie van een recreatiegebied ten zuiden van de stad (Cronesteijn). We hebben dan immers minder inkomsten voor recreatievoorzieningen in de provincie en we moeten het geld toch ergens vandaan halen". Veto-recht Om de club toch nog bij elkaar te houden overweegt Borgman de aangesloten gemeenten zelf te la ten bepalen hoeveel geld ze aan het schap willen bijdragen en ze bovendien een veto-recht te ge ven. Eind dit jaar en begin vol gend jaar gaan de gemeenten en Borgman weer met elkaar rond te tafel zitten. „Het recreatieschap verdient zich zelf terug", houdt Borgman de gemeenten voor. „Hoe meer mensen hier blijven, des te meer geld rolt er hier in het laatje. Als we 200.000 mensen hier weten te houden en die geven gemiddeld vijfhonderd gulden uit, dan zijn dat tientallen miljoenen guldens die hier binnenkomen". LEIDEN - De Leidse politie heeft de inbraak in het bejaardenhuis "Het huis op de Waard" opgelost en de buit teruggevonden. De ge stolen spullen, waaronder een fraaie staande klok, zijn gister middag door de Leidse politie bij de bejaarden terug bezorgd. De totale waarde van de buit be droeg ruim 60.000 gulden. De politie is de daders op het spoor gekomen omdat de bewuste nacht een "lelijke eend" bij het bejaardenhuis aan de Kaarsema- kerstraat werd gesignaleerd. Vol gens omwonenden stak een me tersgroot gevaarte uit het open dak van de auto. Ook werd een gedeelte van het kenteken van de auto, tijdens een buurtonder zoek achterhaald. Via de Rijks dienst voor het wegverkeer kwam aan het licht dat 200 "lelij ke eenden" in aanmerking kwa- Na een tijdrovende selectieproce dure konden de daders, twee Leidenaars. een Noordwijker en een Zoeterwoudenaar worden gearresteerd. Bij de aanhouding kwam ook nog aan licht dat één van de mannen was betrokken bij de diefstal van antieke tegel tjes uit de voormalige Camera bioscoop aan de Hogewoerd. In verband met die inbraak zijn nog twee mannen aangehouden. De tegels werden teruggevonden. Bij de inbraak in het bejaardenhuis had men, behalve de klok (een staand horloge van bijna drie meter lang) ook nog twee schil derijen uit de achttiende eeuw. een droogkopieermachine en twee schrijfmachines buitge maakt De spullen waren ver kocht aan een heler die later ook kon worden aangehouden. De heler had de buit voor 11.000 gul den doorverkocht. Het is de poli tie gelukt alle gestolen waar weer op te sporen. De klok was te rechtgekomen in Hillegom en de andere spullen in Driehuizen en Noordwijk. Alle kopers bleken te goeder trouw te zijn geweest De bejaarde bewoners van "Het huis op de Waard" waren gister middag dol gelukkig dat hun vertrouwde spullen weer werden thuisbezorgd. Geld afgeperst; vrouw geslagen LEIDEN - Twee leerlingen van een school aan de Vondellaan heb ben gistermiddag een jongen die stond te wachten bij een bushal te geld afgeperst en een 57 jarige vrouw uit Leiden mishandeld. De vrouw is voor onderzoek overgebracht naar het Diacones- sezieknhuis. De knapen beide zestien jaar en af komstig uit Alphen en Rijns burg, hadden de jongen te ver staan gegeven dat hij al zijn geld moest geven ander zouden er klappen vallen. De vrouw die daar in de buurt liep en het een en ander zag gebeuren nam het op voor de jongen die werd be dreigd. Dat namen de twee niet en ze gaven de vrouw enkele stompen en klappen waardoor zij ten val kwam De twee jongen sloegen toen op de vlucht om even later door de po litie uit de les te worden gehaald. Provinciebestuurder Borgman: "er hoeft maar een schip met olie voor de kust te stranden en de toeristen lopen elkaar in de rest van de provincie voor de voeten". Identiteit vrouw achterhaald LEIDEN - De politie is achter de woon- en verblijfplaats van de vrouw, die maandag in zeer verwarde toestand werd aangetroffen in een bus van de NZH. Dankzij publikaties in de plaatselijke dagbladen kon de politie van Alphen a/d Rijn gisteravond vertellen waar de vrouw van daan kwam. Eerder dit jaar had zij al eens een bezoek gebracht aan dit politiebureau. De vrouw verblijft in de Willem Arntsz kliniek, een psychiatrische inrich ting in Utrecht. Deze inrichting had nog geen alarm geslagen omdat van de patiënt bekend is dat ze wel vaker 'uitstapjes' maakt. De vrouw is vandaag teruggebracht LEIDEN - Als publiekstrekker ep buitenlandse vertegenwoor diging heeft de organisatie van Taptade 1982 de Schotse band 'The Band of the Black Watch' weten aan te trekken. De deel name aan de Taptade van deze band werd pas laat bekend om dat eerste enkele weken gele den een sponsor voor de bui tenlandse band werd gevon den. 'The Band of the Black Watch' is bekend om haar mili taire marsmuziek en excersitie en maakte verschillende we- Schotse band op Taptade reldtournees, onder meer naar Amerika. De zevende editie van de Tapta de vindt zaterdagavond plaats in de Groenoordhallen en staat in het teken van de jongeren. Alle bands die optreden zullen dan ook hun juniorenkorpsen meebrengen. Zaterdagmiddag gaan de jongeren al de straat op om op het Stadhuisplein een voorstelling te geven. Ove rigens is er een wijziging in het programma gekomen: in plaats van de korpsen uit Mid delburg zullen nu de junioren en senioren van de Dordrecht- se vereniging Jubalhun op wachting maken. LEIDEN - Het NCRV-program- ma "Los-Vast", dat zaterdag 6 november rechtstreeks wordt uitgezonden vanuit de tennis- hal van Holiday-Inn in Leiden, heeft een keur van artiesten uitgenodigd. Tussen twaalf en twee uur zijn te beluisteren: The Guys 'n Dolls, Lenny Kuhr, Rubberen Robbie, Pus sy Cat, André Hazes, Chris de Keur van artiesten in "Los-PW" Paay. En in het aansluitende programma "Nederpoplive" zal de groep Spargo optreden. De presentator van het program ma, Jan Rietman, stelt fans van "Los-Vast" uit Leiden en om geving in de gelegenheid de uitzending bij te wonen. De tennishal gaat om half twaalf open. Instelling geestelijke gezondheidszorg LEIDEN - De gemeente Leiden zal per 1 januari 1983 definitief toetreden tot de Regionale In stelling voor Ambulante Geeste lijke Gezondheidszorg (RIAGG) voor noordelyk Zuid-Holland. Dat betekent dat de Sociaal Psy chiatrische Afdeling van de GG en GD een federatie gaat vormen met drie andere instellingen op het gebied van de ambulante geestelijke gezondheidszorg. Doel is tot samenwerking en bundeling van de werkvormen te komen. De raadscommissie voor volksge zondheid adviseerde gisteravond positief over toetreding tot de RIAGG. Eigenlijk was er ook weinig keus: de minister had toe treding eenvoudigweg geboden. Geen deelname aan de RIAGG zou hetzelfde betekenen als het stopzetten van de financiering. Ook dit jaar werd deze maatregel al gehanteerd, zij het met een voorlopig karakter. Over de toe treding van Leiden tot de RIAGG is veel te doen geweest. Met name 'de geforceerde wijze waarop de RIAGG—vorming werd doorgevoerd' wordt door Leiden nog steeds weinig fraai genoemd. De gemeente vindt het echter wel een goede zaak dat er een samen bundeling van de verschillende organisaties voor ambulante geestelijke gezondheidszorg komt. Na onderhandelingen is bereikt dat het Leids gemeente bestuur kan deelnemen aan het bestuur van de RIAGG-stich- ting. Al met al is er nu geen be zwaar meer tot de RIAGG toe te treden. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Sen riet kclwnd bladkhee/d Verzuiling Rapenburgse taferelen tegen woordig op de Witte Singel Rond de bomen tegenover de nieuwe universiteitsgebou wen wemelt het tegenwoor dig van de fietsen. Sinds de spreeuwen daar uit de kas tanjebomen zijn 'geschoten', hebben de stalen rossen van de studenten er hun toe vlucht gezocht. En dat terwijl er in de kelder van de facul teitsgebouwen een reusachti ge fietsenstalling is ingericht. Het wachten is nu op het mo ment dat het universiteitsbe stuur bij de gemeente aan de noodrem trekt. Wellicht wor den dan, net als voor het Aca demiegebouw op het Rapen burg, veiligheidsmaatregelen genomen: een paar stevige palen in het wegdek en een gedwongen omleiding voor het autoverkeer. Via de Chur- chillaan wellicht. J.V. Ontzuiling Het wemelt van de fietsen tegenwoordig voor de nieuwe universiteitsgebouwen. Ondanks een fraaie stalling in de kelders. Op de achtergrond de bewuste vluchtheuvel <rmi» Midden op de Witte Singel, tus sen de universiteitsnieuw- bouw en het houten Paters- bruggetje, is een vluchtheu vel aangelegd. Dit om de stu denten een vluchtkans te ge ven wanneer zij de daar ze ven meter brede rijbaan over steken. Bovendien is ter hoogte van de vluchtheuvel een knik in de Singel ge maakt om de automobilisten te dwingen hun snelheid te matigen. En dat is maar goed ook, want sinds de Singel op nieuw is geasfalteerd, kun nen de gasplanken een be hoorlijk eind worden inge trapt. Ambtenaar Van Duijn van ver keerszaken meldt dat wan neer de universiteitsnieuw- bouw z'n voltooiing nadert, er ter hoogte van de beton nen Reuvensbrug een tweede 'verkeersgeleider' (het mo derne woord woord voor vluchtheuvel) komt. By het Noordeindseplein zijn er in middels ook twee geplaatst. Op de 'verkeersgeleider* tegen over het Patersbruggetje had verkeerszaken twee fraaie ge le zuilen met de bekende richtingspijl gepland. Die werden ongeveer twee weken terug geplant maar bleken vorige week plotse ling weer te zijn gerooid Door wie i Van Duijn heeft geen flauw idee "want wij hebben niets met de plaatsing en de onder houd van die zuilen te ma ken. Ik geloof dat de afdeling wegbebakening of anders het energiebedrijf Rijnland daar over gaat". Volgens wegbebaker Van der Markt gaat het energiebedrijf inderdaad over de zuilen. Hij geeft ons het telefoonnum mer van de technische dienst van het energiebedrijf. Daar krijgen we te horen dat de zuilen van de ene op de ande re dag spoorloos zyn geraakt Uit de grond gereden en in de Singel gedumpt misschien? "Best mogelijk maar daar mogen we verder niets over zeggen. Contacten met de pers, dat valt buiten onze ver antwoordelijkheid Daar gaan andere mensen binnen het bedrijf over. Belt u maar naar de portier, die verwijst u wel door". De portier verwijst ons inder daad door: terug naar de technische dienst. "Ja hoor eens, belt u maar weer terug naar de portier en zeg maar dat wy van de technische dienst er verder niets over mogen zeggen" De portier verbindt ons dan maar door met het secreta riaat. Daar willen ze ons door verwijzen naar de afdeling wegbebakening van de ge meente. "Want volgens ons vallen de verkeerszuilen on der gemeentewerken. Oh, heeft wegbebakening u naar ons verwezen. Dan moet u hier waarschynlyk meneer Zandbergen hebben, maar die kunt u niet bereiken wan. Hy is in vergadering en die duurt tot in de avond". Ach. laat ook maar. want in middels staan er al weer twee nieuwe zuilen. Toch be nieuwd wie die heeft neerge zet? J.V. Bult "Het lijkt inderdaad alsof er mets gebeurt", beseffen zo bij de gemeente. En eigenlyk is dat ook zo. Er gebeurt mets. Al maanden is de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Kooilaan in het bezit van een grote zandbult. Voor de sier lijkt het wel. Want zo langzamerhand weet geen enkele automobilist waarom hij nu eigenlijk over die uit de hand gelopen verkeers drempel moet Wellicht hebben fietsers en voetgangers, en zeker die uit De Kooi, in dit geval een be ter geheugen. Het oversteken van de Willem de Zwijger- laan was altijd een hachelijke zaak. De mededeling dat er eindelijk een allesoplossende tunnel zou komen, werd door de kwetsbare categorie ver keersdeelnemers met blijd schap ontvangen. Wanneer die tunnel er nu pre cies komt, is nog met hele maal zeker. Waarschynlyk wordt volgend jaar maart met de aanleg begonnen. Eerst moet het zand nog inzakken. "Je hebt daar een slappe on dergrond en als je er zand op gooit. dan zakt dat nog een flink tijdje. Ga je gelijk aan de slag, dan krijg je in de weg allerlei verzakkingen", weet verkeersambtenaar Aletrino. Het zand moet kortom 'zet ten'. zoals dat in kringen van vaklieden wordt genoemd en tot die tyd kan men met an ders dan werkloos toekyken. Als het allemaal meezit, gaat de fietser dus halverwege '83 vrolyk fluitend onder 'de ge vaarlijkste weg van Leiden' door Hoewel met het kunstmatig aangelegde col letje van de vierde categorie valt dat ook wel mee Eigen lyk een zeer geslaagde tijde lijke BMtvagi BJ

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3