LEIDSCH DAGBLAD Gijzelaars in Keulen vrij "Opslag kernafval is vrijwel rond" Geen geld studiebeurzen Tweederde AD Af personeel gaat korter werken Spaanse generaal vermoord Negen Turken mogen politiek asiel aanvragen Regeringspartij boekt zege in Zuid-Afrika Nieuwe kabinet bijeen PvdA-kamerlid plotseling overleden Staat voor 10 miljoen benadeeld DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 Directeur G Kooprran Hoofdredacteur AAM. Sdiuurmans Adj.-hoofdredadeur R D Paauw OPGERICHT 1 MAART I860 No. 36926 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bnw MtoSnpH 2311 0G leden Voorwm mooÉoton Aanslag even buiten Madrid MADRID (GPD) - Nauwelijks een week na de verkiezingen is Span je opnieuw opgeschrikt door een aanslag op een hoge militair. Lui tenant-generaal Victor Lago San Roman werd in de vroege och tenduren doodgeschoten even buiten Madrid op de uitvalsweg naar La Coruna. De officiële auto waarin de generaal zat, werd door vier jongeren op twee moto ren met mitrailleurs onder vuur genomen. De generaal was op slag dood, zijn militaire adjudant en de chauffeur liepen min of meer ernstige verwondingen op. De aanslag lijkt zorgvuldig ge pland te zijn geweest, waarbij het zeker geen toeval lijkt dat juist generaal San Roman als slachtof fers is uitgekozen. Generaal La- go San Roman is namelijk chef van de pantserdivisie no.l „Bru- nete", een machtige militaire eenheid met een hoge concentra tie anti-democratische officieren, die zowel bij de mislukte staats greep van 23 februari als bij het ontdekte complot van de coup van 27 oktober een sleutelrol had moeten spelen. Relletjes na demonstratie FRANKFORT (DPA) - Na een vreedzame demonstratie van 3.000 tegenstanders van de derde startbaan voor het vliegveld van Frankfort is het vannacht tot rel letjes gekomen. Ruiten sneuvel den, geparkeerde auto's werden beschadigd en huizen werden met leuzen beschilderd. Volgens de politie werden 19 men sen opgepakt waarvan er intus sen negen zijn vrijgelaten. Een demonstrant werd gewond toen hij op een meegenomen fles viel. Ook dinsdagavond deden zich flinke vechtpartijen voor tussen tegenstanders van de startbaan en de politie. Wassenaarse zakenman uitgeleverd DEN HAAG (ANP) - De Engelse autoriteiten hebben besloten de Wassenaarse zakenman Leen R. uit te leveren. Een woordvoerder van het ministerie van justitie verwachtte dat de zakenman vandaag nog op Schiphol zou aankomen. De Wassenaarder, die voordien ge ruime tijd spoorloos is geweest, is een belangrijke getuige in de meineedprocedure tegen de we gens zwendel veroordeelde Am sterdamse ex-notaris mevrouw Jos S.-S. Justitie was vorig jaar al met de uitleveringsprocedure van de zakenman begonnen. Hij moet zelf ook terechtstaan voor zfjn aandeel in cje zwendelaffaire. Latere uitbetaling door fout minister DEN HAAG (GPD) - Door een fout van minister Van der Stee (financiën) moeten vijftiendui zend studenten en leerlingen van het voortgezet onderwijs tot januari wachten op hun stu diebeurs. De bewindsman kwam veel te laat met de me dedeling dat hij dit jaar geen geld beschikbaar stelt voor de prijscompensatie in de toela gen. Omdat het ministerie van onderwijs al aan 485.000 stude renden hun beurs heeft uitbe taald, is er geen geld meer voor De afdeling rijksstudietoelagen zal uit de beschikbare gelden voor 1983 de beurzen van deze studenten, inclusief p^jscom- pensatie, bekostigen. Daar door ontstaat er wel volgend jaar een financieel gat van ruim dertig miljoen gulden. Op het ministerie van onderwijs heeft men nog geen idee hoe dit moet worden gedicht. Het is in elk geval ondoenlijk om de uitgekeerde prijscompensa tie terug te vorderen. De studenten die de dupe wor den van de opschorting van de uitbetaling, zijn daaraan zelf mede schuldig. Het betreft een groep die de studietoelage te laat aanvroegen dan wel de bij behorende formulieren ver keerd invulden. Hoewel de op schorting een zuiver boek houdkundige ingreep is, kan de beurs om technische rede nen niët eerder dan 1 januari worden uitbetaald. Vierhonderd banen weg bij Boskalis SLIEDRECHT (GPD) - Wegens in krimping zullen bij de Koninklij ke Boskalis Westminster onge veer 400 personeelsleden moeten afvloeien. Dat is volgens de raad van bestuur een gevolg van de toenemende concurrentie en de grotere politieke en financiële ri sico's, waardoor rekening moet worden gehouden met een terug loop van de orderportefeuille. In overleg met de ondernemingsra den zullen plannen worden op gesteld waardoor binnen het ko mende half jaar de aanpassing zal worden voltooid. KEULEN - Na de vreedzame beëindiging 1 vanochtend opgevangen. Een aantal werd voo an de gijzeling in het Turkse consulaat werden de gijzelaars onderzoek naar het ziekenhuis overgebracht. In 1983 geen dumpingen meer in zee? DEN HAAG (ANP/GPD) - Er is een grote kans dat Nederland vol gend jaar met de dumping van laag- en middel-radioactief afval in zee kan stoppen. Voorberei dende besprekingen over de tij delijke opslag van dit afval er gens in het land verkeren in de laatste fase en volgend jaar zou de opslagplaats een feit kunnen zijn. Dit blijkt uit een notitie van staats secretaris Lambers-Hacquebard (milieu) aan de Tweede Kamer. De opslagplaats krijgt een tijde lijk karakter omdat er wordt ge zocht naar mogelijkheden om het radioactieve afval voorgoed onschadelijk te maken. Welke opslagplaatsen de staatsse cretaris op het oog heeft, wil zij nog niet zeggen. In West-Brabant (op het industrieterrein Moer dijk) en Drenthe hebben de plan- JOHANNESBURG (UPI) - Bij de gisteren gehouden tussentijdse verkiezingen in vier kiesdistric ten in Zuid-Afrika is de regeren de nationale partij in drie van de vier gevallen zeker van de over winning. De uitslag bevestigt volgens waarnemers de groeien de steun voor de voorzichtige hervormingsplannen van premier Pieter Botha om ook kleurlingen en Aziaten - maar niet de zwarte meerderheid - enige politieke medezeggenschap te geven. De verkiezingen werden gehouden in Stellenbosch, Walvisbaai, Noord-Johannesburg en Parys. Onveranderd Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Op enkele plaatsen mist. Minimumtemperatuur ongeveer 9 gra den en middagtemperatuur omstreeks 11 graden. Matige zuidenwind. 5 november 1982 Zon op: 07.41 uur, zon onder 17.06 uur. Maan op: 20.13 uur, maan onder 12.20 In de eerste twee districten won de NP gemakkelijk van de nieu we conservatieve partij van de uit de NP getreden Andries Treurnicht en de Herstigte Na tionale Partij (HNP), die tegen de hervormingen zijn. Botha's partij vergrootte zijn meerderheid zelfs van 4.000 tot ruim 5.600 stem men, bij een opkomst van 61,2 procent. In Walvisbaai, een Zuid- afrikaanse enclave in Namibië, behaalde de NP ruim 1.000 stem men meer dan de CP en de HNP. Het opkomstpercentage bedroeg 70.2. nen voor een tijdelijke opslag van het afval al verontrusting ge wekt onder de bevolking. Lam- bers heeft eerder laten weten om die reden voorlopig geen mede delingen te zullen doen over de plaats voor de opslag. Een opslagplaats in Den Helder, in het verleden als opslagplaats ge noemd door het gemeentebe stuur, is in elk geval van de baan, zo blijkt uit de notitie. De ge meenteraad van Den Helder be sloot gisteravond overigens met 21 tegen 12 stemmen voortaan geen doorvoer en afvoer van radioactief afval, bestemd voor dumpingen, op haar grondge bied toe te staan. De tijdelijke opslagplaats komt, blijkens de notitie van Lambers, hoogstwaarschijnlijk op een in dustrieterrein in een niet dicht bevolkt gebied. Op het ogenblik wordt daarover overleg gepleegd met enkele burgemeesters en commissarissen van de konin gin. Lambers verwacht nog deze maand informatie te kunnen ver strekken aan de desbetreffende bevolking. Er zal een vennootschap worden opgericht die zich zal bezighou den met het ophalen en het op slaan van het afval. Tot nu toe heeft het Energie Onderzoekcen trum dit gedaan. DEN HAAG (GPD) - Nederland had vanochtend weer een bijna volwaardige regering. De veer tien nieuwe ministers begonnen om half elf met de oprichtings vergadering van het nieuwe ka- binet-Lubbers, ook wel consti tuerend beraad geheten. Door gaans is dat niet meer dan een formaliteit, waarbij de laatste plooitjes worden gladgestreken. In dit geval is dat vermoedelijk vlak vóór de oprichtingsvergade ring nog gebeurd. De kandidaat-bewindslieden Ru- ding (financiën), De Koning (so ciale zaken), Van Aardenne (eco nomische zaken en vice-premier) en Lubbers (premier) arriveer den vanochtend vrij laat en wek ten de indruk kort daarvoor nog gezamenlijk te hebben overlegd. Gisteravond waren er nog moei lijkheden die zich concentreer den rond de figuur van Ruding. Hij wilde o.m. nadere afspraken maken over de financiering van de ontwikkelingshulp en ver langde ook duidelijkheid over de omvang van de bezuinigingen als de beoogde loonmatiging te genvalt. Afgelopen nacht leken de problemen opgelost, maar niet uitgesloten is dat er vanoch tend nog even over is doorge praat. Om kwart over drie vanmiddag zou koningin Beatrix de nieuwe ministersploeg beëdigen, waarna de kersverse bewindslieden de portefeuilles van hun voorgan gers zouden overnemen. (zie verder pagina 7) DEN HAAG (ANP) - Het Tweede- Kamerlid voor de PvdA, Kees van den Anker (51), is vandaag onverwacht overleden. Over de juiste toedracht van zijn o verlij-' den was aan het einde van de ochtend nog weinig bekend. Van den Anker werd vanmorgen vroeg dood in zijn auto aange troffen door de politie. Niet uit gesloten wordt geacht dat hij overleed aan een hartaanval. Van den Anker kwam in 1977 in de Tweede Kamer en maakte sedert die tyd, met een onderbreking van twee jaar, deel uit van de so cialistische fractie. Van den An ker hield zich in de fractie bezig met ambtenarenzaken, pensioe nen, onderwijs en wetenschap pen. Van den Anker woonde in Wageningen. Voor hij in de Ka mer kwam werkte hij bij het mi nisterie .van landbouw en visse rij. Ook was hij enige jaren wet houder van Wageningen. De PvdA-fractie heeft met grote verslagenheid kennis genomen van het overlijden van Van den Anker. In een verklaring zegt de fractie dat men in Van den Anker een man van grote kwaliteit ver liest, wiens inbreng op de hem toevertrouwde beleidsterreinen node zal worden gemist. KEULEN (DPA) - De gijzeling in het Turkse consulaat- generaal in Keulen is vanochtend vroeg zonder geweld geëindigd. Na 15 uur van gespannen onzekerheid gaven de leden van de linkse Turkse organisatie Devrimci Sol (revolutionair-linksen) zich over. De negen gewapende mannen had den gisteren het gebouw, waar zich een tachtigtal mensen be vonden, bestormd om met hun actie tegen het huidige militaire regime in Ankara te protesteren. Zij gaven zich na urenlange, koortsachtige onderhandelingen met de politie rond twee uur van nacht over. Zij verlieten het con sulaat met 13 nog aanwezige gij zelaars, van wie één lichte ver wondingen en een ander een shock had opgelopen. De bezet ters hadden de toezegging gekre gen dat zij in de Bondsrepubliek verzoeken om politiek asiel mochten indienen. Aanvankelijke eisen om een vrijge leide en het voorlezen van een politiek manifest voor radio en televisie werden verworpen. In de vooravond was de politie door haar onderhandelingen erin geslaagd "een stabilisering" in de situatie te bereiken en de da ders tot vrijlating van ca. 20 gijze laars te bewegen in ruil voor eten en medicamenten. Al kort na de overval op het ge bouw dat niet onder permanente politiebewaking stond, lieten de 40 gijzelaars vrij. gen met een pistool in een kamer van het gebouw gebarricadeerd. De gijzelaars zeiden niet mishan deld te zijn. Enigen zouden wel urenlang geboeid op de grond hebben moeten liggen. Men had samen met de daders de berich ten op de televisie gevolgd. Be richten, volgens welke de man nen bij de bestorming door scho ten enkele personen zwaar ge wond zouden hebben, bleken la ter onjuist te zijn. Kennelijk had den de daders slechts waarschu wingsschoten gelost Onmidde- lijk na de afloop van de gijzeling betoogde een kleine groep de monstranten in de nabije omge ving tegen het "moorddadige re gime" in Turkije. 26 PAGINA'S Oud-commissans van Vander Vliet-Wernink Piet van Zeil Onjuiste conclusies in rapport Wernink Stakingen gaan voorlopig door Reagan nu bereid tot compromissen AZ'67 en Haarlem uit cup-voetbal PAGINA 13 «n Ofschoon de politie in de vroege avonduren duidelijk maakte dat zij een geweldloze oplossing via onderhandelingen nastreefde, werd lange tijd ook een geweld dadige beëindiging van de actie niet uitgesloten. Leden van het anti-terreurcommando GSG 9 en andere speciale eenheden waren in staat van paraatheid gebracht. Tot dat tijdstip werd ook niet uit gesloten geacht dat de daders ex plosieven bij zich zouden heb ben. Dat bleek bij een later on derzoek in het gebouw echter niet het geval te zijn. Na het eind van de actie konden nog vier personen het consulaat verlaten die zich voor de daders verstopt hadden. De consul-ge neraal had zich naar eigen zeg- Koppelbazen en zwartwerkers: GENDRINGEN (GPD) - Koppel bazen en zwartwerkers in Oost- Gelderland hebben de gemeen schap voor ongeveer tien miljoen gulden benadeeld. De Rijkspoli tie. district Nijmegen, heeft een groot onderzoek in de Achter hoek afgesloten en de resultaten hiervan vandaag bekendge maakt. Verhoord werden 140 zwartwer kers. van wie er 39 uit 's-Heeren- berg afkomstig waren. De ande ren waren verspreid over vele Oostgelderse gemeenten. Boven dien werden 20 koppelbazen ver hoord, terwijl er nog 20 aan een onderzoek onderworpen zullen worden. Velen waren geen lid van de bedrijfsvereniging. Zij zullen alsnog worden ingeschre ven, waarna ze op een navorde ring van bijna vijf miljoen gul den mogen rekenen. De zwart werkers hebben de staat voor een zelfde bedrag benadeeld. AMSTERDAM (ANP/GPD) - De in financiële moeilijkheden ver kerende Amsterdamse Droog dok Maatschappij (ADM) heeft voor een periode van zes weken halvering van de werktijd aange vraagd voor 1150 van de onge veer 1600 werknemers. Dat is vandaag meegedeeld door een woordvoerder van ADM. Hoewel het nog enkele weken kan duren voordat de vergun ning wordt verleend, heeft de werf op eigen risico al 400 man naar huis gestuurd. De werktijd verkorting houdt in, dat de ene week drie dagen en de andere week twee dagen wordt gewerkt, tenzij de hoeveelheid werk aan trekt. Volgens de woordvoerder is er juist een schip binnengeko men en is er een nieuwe op dracht op komst. Zoals bekend verkeert ADM in grote moeilijkheden door de ma laise in de scheeps-reparatie- bouw. Het ministerie van econo mische zaken besloot vorige week ADM 6,4 miljoen steun te verlenen, vooruitlopend op een beslissing over de aanvraag voor 20 miljoen gulden. In elk geval de lonen kunnen daarmee wor den betaald. Behalve ADM verkeert ook de Oranjewerf in Amsterdam in gro te financiële moeilijkheden. Het bedrijf heeft inmiddels uitstel van betaling aangevraagd en ge kregen De 135 werknemers ver gaderde vanmorgen over de ont stane situatie. "Kerstboter" niet duurder dan 2 gulden DEN HAAG (GPD) - De maxi mumprijs van de goedkope kerstboter wordt f2,-. Dat betreft dan een pakje dat normaal f 2,96 in de winkel kost Supermarkten die roomboter nu al voor minder verkopen, bijvoorbeeld f 2.50 per pakje, zullen voor de kerstboter een prys aanzienljk onder de twee gulden moeten berekenen Van de 120.000 ton totaal Europese kerstboter krijgt Nederland 5100 ton. Een grotere hoeveelheid zou de normale botermarkt te zeer verstoren. obonn*""* "Nieuws »on «rjni en op proei »<xx I 8 8S Dwu btlfc» >re«nkMsrLuUbonr«ment(IS7.)$) Vóór het aboon LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1