c Weemoed mét en zonder t BOEKEN <sn de weekbladen Lezen niet vanzelfsprekend @5 prde rug fan vuile /anen Herdrukken van Jean Rhys en Levi Weemoedt Boeken Schillebeeckx blijven onleesbaar Debuut Rene Stoute erg lezenswaardig RENE STOUTE 'Het beste paardrijboek' ELSEV1ERS DE TIJD DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 Extra Slagen in de literatuur is vaak niet alléén een kwestie van talent. Om bij de hoge deurklink te kunnen komen die toegang geeft tot het lite raire establisment, heeft de aankomende schrijver of schrijfster minstens een op stapje nodig, de hulp van ie mand die het klappen van de zweep kent. Hemingway zou er waarschijn lijk heel wat langer over heb ben gedaan om zijn werk ge publiceerd te krijgen als hij Ford Madox Ford niet had ontmoet, een illuster redac tielid van de Transatlantic Review, die zichzelf niet zonder cynisme - eens heeft beschreven als "een soort tussenstation tussen de onge publiceerde jeugd en echt geld een soort naar twee kanten openende katoenen deur waartegen iedereen zo wel by het binnenkomen als bij het weggaan schopt". Deze Ford Madox Ford was het ook die de Engelse schrijfster Jean Rhys heeft aangemoe digd om te gaan schrijven. Jean Rhys werd geboren op het eiland Dominique. Haar vader was arts, haar moeder was van Creoolse afkomst. Zij woonde evenals Ford eni ge tijd in Parijs, de stad waar ook haar meeste romans zich afspelen. Bijna 30 jaar was zij een onderschat en vergeten schrijfster in Engeland, ter wijl zij daarbuiten ook al geen voet aan de grond kreeg. Daar kwam een eind aan toen er in 1974 in de New York Times Book Review een lovend artikel verscheen, waarin zij "the best living English novelist" werd ge noemd. Haar bekendste werk is wel "Goedemorgen, midder nacht", een roman waarvan onlangs een herdruk is ver schenen bij Bert Bakker. "Goedemorgen, midder- De boeken van prof. Schille beeckx zijn (vrijwel) niet te lezen. Bij herhaling heb ik dat in deze krant betoogd en beargumenteerd. En toch worden ze gelezen, sorry: ver kocht. Meer dan één miljoen exemplaren gingen er in de afgelopen 30 jaar over de toonbank. De auteur is een fenomeen, over wie iedereen spreekt, van wie velen zijn boeken kopen, en van wie een enkeling de boeken leest of liever kan lezen. Dezer dagen was Schille beeckx weer eens in de publi citeit, vanwege het feit, dat hem de Erasmusprijs ten deel was gevallen. Zijn vrien den hebben hem ter gelegen heid hiervan een verrassing willen bereiden: een boek met als motief: op welke wij ze brengen we de gedachten van Schillebeeckx over op de gewone man. Zij vonden Huub Oosterhuis bereid hem te interviewen. Zolang het niet over theologie gaat is het een heel begrijpelijk gesprek. Maar wanneer het de theolo gie betreft wordt het weer van hetzelfde laken een pak: onleesbaar. Het eerbetoon, dat Schille beeckx ten deel viel was voor zijn uitgever Nelissen, die juist dezer dagen 60 jaar be stond, aanleiding om de be kende werken van Schille beeckx "Jezus, het verhaal van een levende" en "Ge rechtigheid en liefde" in pa perback op de markt te bren gen. De oorspronkelijke uit gaven kosten rond de 100,-; de paperback minder dan de helft. En alles staat erin. THEO KROON "God is leder ogenblik nieuw, ge sprekken met Schillebeeckx". Huub Oosterhuis en Piet Hooge- veen. AMBO 16,50. "Jezus, het verhaal van een leven de". E. Schillebeeckx. Nelissen. 34,50. "Gerechtigheid en liefde". E. Schil lebeeckx. Nelissen. 49,50. nacht" kwam voor het eerst uit in 1931 en behandelt het échec van Sasha Jansen, een 40-jarige vrouw, die in het verleden in Parijs een nogal onstuimig leven heeft geleid. Met het weinige geld dat ze van een vriendin heeft gekre gen en 'gewapend' met haar enige bontjas keert ze nu, na zoveel jaren, weer terug naar de Franse hoofdstad, la re cherche du temps perdu. Ze huurt er een kamer, waar 's nachts de wandluizen exerce ren. De droevige herinnerin gen die, bij het zien van de ooit zo vertrouwde plaatsen, in haar opkomen, tracht ze te veijagen met grote hoeveel heden pernod. Op één van haar dwaaltochten ontmoet ze een gigolo, een jongeman die er zijn professie van heeft gemaakt oudere dames te ge rieven, de rijke wel te ver staan. Bij de doorgewinterde Sasha is hij natuurlijk aan het verkeerde adres. Zij weet waar Abraham de scherpe Franse moutarde heeft opge borgen. Desondanks ontwikkelt zich tussen die twee een uitzichts- loze liefdesrelatie, die door Jean Rhys met de nodige zelfspot en zonder een spoor van huiligerheid wordt be schreven. Enigszins verwar rend af en toe is wel de wisse ling van perspectief, die Rhys heeft toegepast, de verschui ving heden-verleden. De pro blematiek die in dit boek wordt aangesneden mag, voor de tijd waarin het voor het eerst verscheen (1931), ronduit gedurfd worden ge noemd. Echter, sensatiezucht is de schrijfster vreemd. Die feiten én de glasheldere stijl waarin dit relaas is opge tekend, zorgen ervoor dat de ze roman na zoveel jaren nog niets aan zeggingskracht heeft ingeboet. De pijnlijke goede foto van Brassai, die op de voorzijde van dit boek prijkt, maakt de roman nog eens extra begerenswaardig. Levi Weemoedt Leuk om te hebben is Levi Weemoedt's verzamelbundel "Van harte beterschap, klei ne trilogie der treurigheid", die ook bij Bert Bakker ver scheen. "Van harte beter schap" bevat alle poëzie die de Schiedamse treurdichter tot nu toe heeft geschreven. Elk vers is goed voor een gul le lach, maar in zoveel humor achter elkaar schuilt het ge vaar van oubolligheid. Ik vraag mij dan ook af hoe lang Weemoedt dit nog volhoudt. Eén dijenkletser wil ik U ech ter niet onthouden. Hier komt-ie.: Als Een Tang Op een Varken Streekroman Toen zij na vijftig jaar, door Toeval's grillige leiding, zijn stulp weer intrad, aan schoof in het licht en vroeg of hij nog nieuws had sinds hun scheiding, dacht hij lang na, en sprak: 'De zéug het weer 'ebigd.' CEES VAN HOORE Jean Rhys, Goedemorgen, midder nacht, Uitf. Bert Bakker, 1982, 19.50 Omslag van het boek van Jean Rhys Niet voor alle kinderen is lezen iets vanzelfsprekend. Genoeg kin deren hebben de techniek van het lezen niet goed onder de knie en blijven hun hele schoolloopbaan sukkelen. Het verwisselen van klinkers of medeklinkers, hakkelend lezen, het door elkaar halen van klankcombinaties (au/ou en ui/eu), een hele zin niet kunnen overzien, woorden fantaseren: het zijn slechts enkele voorbeelden van de problemen waarmee een moeilijk lezend kind kan worstelen. Kinderen die slecht lezen vallen uit de boot. Moeizaam woorden ontcijferen in een boek waar klasgenootjes geen moeite mee hebben, geeft grote teleurstelling en een gevoel van schaamte. Alle plezier en motivatie om een boek te lezen verdwijnt. Een eenvoudiger geschreven boek lezen is geen oplossing. Een kind van 8 jaar vindt boekjes voor net beginnende lezers uit de eerste en tweede klas kinderachtig. Want al kunnen deze kinderen minder goed lezen: aan hun verstand mankeert niets. Beter geschikt zijn boeken die eenvoudig geschreven zijn, maar waarvan de inhoud boeiend genoeg is voor oudere kinderen. 'Eenvoudig geschreven' betekent onder meer: korte hoofdstuk ken, korte zinnen (zonder allerlei bijzinnen), zo weinig mogelijk meerlettergrepige woorden. De kunst is om het verhaal niet tè simpel te maken met al deze beperkingen. Ook de typografie moet worden aangepast. Het is duidelijk dat dergelijke boeken speciaal geschreven moeten worden. Weinig uitgevers wagen zich daaraan. Sinds 1963 ver schijnt bij uitgever Wolters Noordhoff in Groningen de 'Wentel trapreeks'. Een serie boeken, met inmiddels 28 titels, voor kin deren van 9 - 15 jaar met leesproblemen. De boeken uit deze serie voldoen aan de meeste wensen van moeilijke lezers: een voudig, maar wel spannend d.w.z. passend bij het belevingsni veau van de lezer. Behalve verhalen van Nederlandse auteurs 9 zijn ook bewerkingen van klassieke verhalen opgenomen zoals Kapitein Nemo, Pinokkio, Alleen op de wereld en Niels Holgers- son. Het merendeel van de boeken in deze serie is voortreffelijk, al zijn er ook minder geslaagde titels, die te sterk gedateerd zijn (veld wachters, landlopers enz.) Steeds meer bekende Nederlandse auteurs verlenen hun medewerking aan deze serie. De nieuwste titels zijn: "De smokkelaar in klas 6" vanaf 11 jaar (over smokke laars in Zeeuws-Vlaanderen) geschreven door Gertie Evenhuis en 'Ik hoor er ook bij' vanaf 10 jaar, geschreven door Liva Wil- lems (2e deel over Marjan, een schitterend boek over een meisje als troubadour in de Middeleeuwen). De prijs bedraagt 18,50. Dove kinderen Ook dove kinderen hebben door hun zintuiglijke handicap een onvermijdelijke achterstand met lezen vergeleken met leeftijd genoten. Een achterstand die nog groter is dan bij moeilijk le zende kinderen die wél kunnen horen. Met als gevolg dat de meeste boeken voor dove kinderen ontoegankelijk zijn. Voor deze kinderen was tot voor kort niets op de markt. Eén uitgever heeft nu het initiatief genomen om een speciale serie voor dove kinderen uit te brengen. De eerste drie titels zijn inmiddels ver schenen: 'Het ongeluk' en 'Het goud van de Santa Maria', beide geschreven door Jetty Krever en 'Het asiel' van René van Har ten. De laatste is de minst geslaagde: het boekje is weliswaar wat tekst betreft prima afgestemd op het leesniveau van dove kinde ren, maar de inhoud is niet zo interessant Wat dat laatste betreft is 'Het goud van de Santé Maria' duidelijk het spannendst. De boekjes zijn voor kinderen vanaf 8 jaar en ouder. De prijs be draagt 16,90, de uitgever is Leopold in Den Haag. MARGOT KLOMPMAKER Illustratie uit één van de boeken uit de Wenteltrapreeks. William Burroughs - aan hem denken we het eerst als we het over het onderwerp lite ratuur en drugs hebben. Jun kie en The naked lunch beho ren ongetwijfeld tot de weini ge boeken die door verslaaf den worden gelezen, strip boeken buiten beschouwing gelaten. Nederlandse boeken waann gretig gesnoven en gespoten wordt zijn er ook wel. maar vaak niet van een erg hoog literair niveau, want nogal vals romantisch van toonzetting. Op het o zo glibberige pad van de valse romantiek begeeft Stoute, de schrijver van Op de rug van vuile zwanen, zich gelukkig niet vaak. Je ziet een boek, waarin telkens het thema verslaving centraal staat, natuurlijk met angst en beven tegemoet. Want hoe groot is niet de kans dat de schrijver, inmiddels afge kickt. op sekte-wijze ten strij de trekt de drogerende mid delen. Vertelt dat hy dank zy de steun van zijn nieuwe leer meester weer met beide be nen op de grond is gekomen en nu alleen nog maar onbe spoten worteltjes eet. Maar gelukkig. Stoute heeft de ene verslaving niet voor de andere ingewisseld. (Hoewel hij nu natuurlijk verslaafd is aan het schrijven, maar dat terzijde.) Onmiskenbaar met kennis van zaken schrijft Stoute over de verslaving; die aap op je rug, die zich op gezette tijden begint te roe ren en z'n verlangens ken baar maakt, nog een shot. Emotioneel is Stoute regelma tig. Als hij bij voorbeeld be schrijft hoe een vriend sterft, of de wederwaardigheden vertelt van twee oudere men sen die hun verslalafde zoon in de gevangenis willen op zoeken en de zoon hen schrif telijk verzoekt, beter: com mandeert, toch vooral op te lazeren en nooit meer terug te komen. In dit verhaal is de toon af en toe trouwens larmoyant; in de meeste andere verhalen blijven we gelukkig bespaard l>, ,rr van huilerigheid. Stoute heeft gelukkig gevoel voor humor Lees bijvoorbeeld het verhaal over de afkick-boer- derij in het Noorden des lands er maar op na. De ik figuur kan maar niet aarden. Vindt de praat-sessies met de wauwelende ex-verslaafden stomvervelend, ja zelfs irri tant, en verlangt al gauw weer naar drugs. Vooral het gedeelte waarin wordt beschreven hoe de ochtendgymnastiek verloopt - de driftig springende en met de armen zwaaiende boerde rij-bewoners en de ik figuur die tenauwernood z'n handen uit z'n zakken kan krijgen - is leuk. De uitgever van Stoute. De Ar beiderspers, heeft dit boek aangekondigd als oen boek van de jaren tachtig. Nu is dit debuut natuurlyk ook in de jaren tachtig verschenen - wie zal dat tegenspreken! - maar deze slagzin klinkt toch hijgerig. WIM BRANDS ("Op de ruc van vuile rw anen, Re ne Stoute, uitf. Arbeidersper», 23.501. Paardrijden kan je niet leren uit een boekje De praktijk is de enig echte leerschool. En dan onder leiding van een deskundige instructeur die moet voorkomen dat men in de strijd om het evenwicht op dat aanvankelyk wonderlyk woelige wereldje - dat het paard in eerste instantie blykt te zyn - niet in foute gewoonten vervalt die later niet of nauwelyks zyn te corri geren. Robert Owen en John Bullock weten dat natuurlyk ook. Toch stelden zij "Het beste paardrijboek voor beginners" samen. Tekst, tekeningen en foto's zijn echter niet bedoeld om de lezers voor de eerste keer in het zadel te helpen maar om hen, die deze sprong al hebben gewaagd, wat meer theoretische ruggesteun te geven. En dat doen de beide Britten heel bekwaam KOOS POST "De vermorzeling van het liberalis me" doopte John Jansen van Ga len zijn omslagartikel in HP. Li beralisme is er in nogal wat ver warrende gedaanten, maar in dit geval gaat het om het vooruit strevende liberalisme uit de vori ge eeuw, dat in deze eeuw in ver schillende landen voortleefde en vandaag de dag nog spaarzame navolgers heeft in partijen als D'66, de Westduitse FDP, de Britse Liberals en de Italiaanse republikeinen. De eerste drie spelen geen rol van betekenis meer en het is zeer de vraag of ze dat ooit nog zullen doen. Jansen van Galen komt na een rondgang langs de "burgelijke radicalis- ten" van Europa niet tot optimis tische conclusies. Henk Hofland legt in zijn column uit waarom het met D'66 zo slecht gaat. De PvdA en de WD hebben hun vérgissingen uit het verleden goed gemaakt, zijn weer "volkspartijen" geworden en dat maakt een partij als die van de democraten kennelijk brodeloos. Til Gardeniers vertelt Michiel Ber- kel openhartig hoe ze in elkaar zit. Ze ziet zichzelf als een wend baar en pragmatisch mens, le vend bij de dag: "Ik sluit iedere dag mijn leven af. Ik ben drie keer byna dood geweest en kijk eens wat een fantastisch leven ik heb". Brugsma gaat in zijn bijdrage in op de onenigheid onder economen die aan de andere kant wel alle maal weer één ding terugwillen: economische groei. Hij vraagt zich af of dat wel mogelijk en wenselijk is. Hij wijst op de on veranderlijke tweede wet van de thermodynamica die er op neer komt dat alle gebruikte energie zich uiteindelijk omzet in warm te, die uiteindelijk tot klimaats veranderingen leidt, die even vernietigend zijn als een kern oorlog. Dus: "Terug naar de kracht van de menselijke biceps, die vervuilt niet en produceert ook geen warmte. Ruim een half miljoen spierbundels zijn in Ne derland werkloos". L/n VRU NEDERLAND VN neemt twee ministers van het nieuwe kabinet-Lubbers onder de loep: Lubbers zelf, die inder tijd wel heeft gezégd afstand te zullen doen van de zes ton inves teringsaftrek, maar wiens bewe ring door het weekblad in twijfel wordt getrokken. Minister Van Aardenne (economi sche zaken en vice-premier) wordt eveneens aan de tand ge voeld. Over een niet opgegeven commissariaat: "En hebt u toen gezegd, mijnheer Van Aardenne, dat u nog steeds president-com missaris was bij een bedrijf dat met anderen naar olie en gas boort op het Noordzee-plat waar mee u als minister te maken zult krijgen?" Van Aardenne: "Nee, ik heb niets gezegd. Waarom?" Van Aardenne werd op 17 decem ber vorig jaar president-commis saris van Holland Sea Search, drie maanden nadat hij het mi nisterie van economische zaken had verlaten. Dit bedrijf had hij als minister van economische za ken een voorlopige winvergun- ning verstrekt. Bibeb sprak met Hedy d'Ancona, voormalig staatssecretaris van emancipatiezaken, over haar gro te liefde, erotische gevoelens. Joop den Uyl, het kostwinner sprincipe, 'Opzij' en meiden van dertien: "Weet je wat mij hevig bezighoudt? Wat er met meiden van hun dertiende tot hun zeven tiende gebeurt. Het frappeert me steeds hoe sterk en onafhanke lijk meiden van een jaar of elf zijn. Een paar jaar later verliezen ze hun spontane kracht. Worden verliefd op jongens en die blij ken dan niet erg verliefd, ze laten de meiden hunkeren. Die zitten by de telefoon, wachtend tot er gebeld wordt, 't Maakt ze onze ker en weerloos. Ze raken hun intellectuele voorsprong kwijt, staan voor de spiegel, omranden hun ogen, denken te veel aan kle ren. Dat zou ik niet erg vinden als ze niet zo vreselijk afhanke lijk werden". Van Jan Wolkers nieuwste roman. De Junival, deze week in VN een voorpublikatie van de eerste twaalf hoofdstukken. MAC A7 INE Het rechts extremisme onder de Nederlandse jeugd is groter dan onder de Duitse jeugd, zo meldt EM deze week aan de hand van een "opzienbarend onderzoek" van twee Nijmeegse cultuurpsy chologen. De onderzoekers heb ben geconstateerd dat er onder de Nederlandse jongeren een re latief groot aantal potentiële fas cisten schuilt; ze zijn alleen nog niet zichtbaar. Van de vijf jonge rechts-extremisten, zo blijkt ver der uit het onderzoek, is overi gens slechts één van het vrouwe lijke geslacht. Hitler en Mussoli ni hadden veel vrouwelijke aan hang, aldus het blad, maar sinds de ontwikkeling van de emanci patie is deze aanhang onder de rechts-extremisten niet indruk wekkend meer. Zowel in een commentaar als in een analyse vraagt EM zich af of het deze week gecomponeerde, nieuwe kabinet het tij wel kan keren. De nieuwe club begint met grote financiële gaten in het regeerakkoord, een reusachtige anti-beweging op het sociale front en een ingrijpende reorga nisatie onder de departementen, die zelfs Henk Vonhoff, voorzit ter van de commissie die op dit gebied adviezen heeft verstrekt, te ver gaat. EM brengt verder het eerder deze week door "News Week" onthul de relaas over de ingrijpende Amerikaanse inmenging m Mid- den-Amerika. Via een uiterst ge heime operatie trachtten de Amerikanen de aanvoer van Cu baanse wapens langs Nicaragua en Honduras naar El Salvador te stoppen, met een belangrijk tweede doel: de ondermijning van het linkse Sandinistische be wind in Nicaragua. Een harde kern van 50 CLA-agenten werkt aan de opbouw van nieuwe strydkrachten - 10.000 Nicara- guanen en 2000 Miskito-indianen - om onder leiding van de Ameri kaanse ambassadeur in Hondu ras, John D. Negroponte, de gro te coup te kunnen doen slagen. Verder in het blad: een interview met Seth Gaaikema, een duik in een woud vol regelingen waar mee werkloze jongeren aan een baan worden geholpen, en een eerbetoon aan de op 43-jarige leeflyd overleden actnce Romy Schneider, die met haar twee laatste films, "Garde Vue" en "La Passante du Sans-Souci", haar onsterfelykheid zou hebben bewezen. Evenals EM gaat ook de Tijd in op de jeugd van Nederland en de 'lokroep van Janmaat' Scha duwverkiezingen by het City- college in Rotterdam leverden een stemmenpercentage op van vier voor de Centrum party Matt Dings en Jet Kunkeler besloten een lesuur maatschappyleer mee te draaien en ontdekten dat ne gen van de tien leerlingen vragen om een sterke man Leerling Luuk: "Iedereen denkt gelyk aan een dictator, maar dat hoeft helemaal niet. Een sterk»- m.m kan iemand zijn die goede econo mische beslissingen neemt, niet iemand die macht zo lekker vindt" En leerling Aad over buitenlan ders: "Ik zie die parallel met Hit- ler-Duitsland wel, omdat er nu ook naar zondebokken wordt ge zocht. Maar ik zie nou bepaald niet dat wij alle Turken en Ma rokkanen in een zwembad gaan stoppen en kopje onder den Wij zeggen ze moeten terug naar hun eigen land". Gerard Driehuis en Dirk Kuin openbaren in de Tyd 'geheime cijfers' over de inkomens van ambtenaren driedubbel gepakt zouden zyn De trendvolgers volgen allang de lonen in het bedryfsleven niet meer. zo moet uit deze brandbrief van Binnenlandse Zaken blyken Charlotte. Het Meisje met het Rode Haar, Het Debuut. Dokter Vlim- men, Golven: vyf uiteenlopende films met één iTislant»-. j;..< d a merawerk van Theo van de San de. Matt Dings interviewt de ca meraman: "Het is een autoritair vak. Je laat de mensen all» n maar zien wat jij wilt" Aad van den Heuvel keek voor de Tijd een wo»-kj. t» Verenigde Staten en doet verslag in dagboekvorm Soms driemaal per dag 'Love Boat'. Renate Dorrestein praat met Wina Born over koetjes, kalfjes en ko ken; Joan Haanappel bezorgt co lumnist Jan Mulder MB I hervormd nederland Was met tydig verkrygbaar.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19