Sportboycot van Zuid-Afrika ook via zwarte lijst Geen jachthonden meer in de kerk Londen boos op VS McEnroe mept Borg van baan -c Waar krijg je je geld met een hark toegeschoven? Casino Scheveningen Zware dobber voor schaakteam Alphen Waar gaat de bal nooit over de zijlijn? Casino Scheveningen Waar moetje 18 zijn om wat te spelen? Casino Scheveningen DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 Varia ADVERTENTIE Tom Okker wel spelen in Z.-Afrika LEIDEN - Tom Okker is het in het geheel niet eens met de zienswijze dat het sporten in Zuid Afrika een ondersteuning zou betekenen van de door dat land gevoerde apartheidspoli tiek. De tennisser uit Hazers- woude, die vorige maand deel nam aan een 35 plus-toernooi in Zuid Afrika en daardoor on getwijfeld op de zwarte lijst zal "Dat bevestigt niet dat ik het eens ben met de Zuidafrikaan- se regering. Daar ben ik het he lemaal niet mee eens, maar als ik daar niet mag spelen, dan zou ik in veel andere landen niet kunnen tennissen. Ik ben met het Davis Cupteam van Nederland in Rusland uitgeko men. Toen heb ik geen protest gehoord". "Bovendien", voert Okker als ar gument aan, "speelden we daar in een thuisland en 50 pro cent van het prijzengeld van het toernooi ging naar de be lasting, wat dus weer ten goede komt aan de zwarten. Maar zo wordt het nooit bekeken". Als je in 't Casino Roulette speelt. Kn dan moet je nog winnen ook. Maar dan komt er zo'n stapeltje jetons aan dat dooreen croupier met de hark (rateau) naar je toe wordt geschoven. Altijd een gedenkwaardig moment En dan net doen alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Jaja, ons kent ons. Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag Kurhaus. Tel. 070-512621 DEN HAAG (GPD) Sam Ramsamy, de voorzitter van het South African Non-Racial Olympic Committee (SANROC) was er gisteren speciaal voor uit Londen gekomen. Hoewel op de nieuwe 'zwarte lijst' van de Verenigde Naties slechts één Nederlandse naam staat (waterskister Marlon van Dijk), achtte de in Engeland wonende Ramsamy het belangrijk genoeg aanwezig te zyn bij de presentatie van deze lijst, waarop de namen van 243 sporters en teams voorkomen die in de periode tussen 1 januari en 30 juni van dit jaar de sportboycot van Zuid-Afrika negeerden. Ramsamy legde 's ochtends ook een bezoek had af aan het minis terie van CRM, waar over de mo gelijkheid werd gesproken per 1 januari 1983, wanneer in Neder land, België en Luxemburg de visumplicht voor Zuidafrikanen van kracht wordt, Zuidafrikaan- se sporters geen visum voor ons land te verstrekken. Hij kreeg van de zijde van het ministerie de toezegging dat het onderwerp zal worden met de nieuwe minis ter. De regering staat een boycot tegen Zuid-Afrika voor vanwege de in dit land gevoerde apartheidspoli tiek en een groepering als de Stichting VN-jaar voor Sancties tegen Zuid-Afrika herinnert die genen, die vergeten dat de boy cot werkelijk gewenst is, er con stant aan dat de discriminatie nog steeds hoogtij viert. Deson danks puilt de zwarte lijst elk half jaar weer uit met de namen van sporters en teams die de boy cot ontduiken. Nederlandse sporters Ook de Nederlandse sportwereld levert zijn bijdrage, ondanks de oproep van minister De Boer om sportcontacten met Zuid-Afrika volledig te mijden en de dreiging met sancties (stopzetten van sub sidies). Dit keer via Marlon van Dijk, die enkele jaren geleden zelf zeven maanden in Zuid-Afri ka woonde, en op de tweede VN- lijst van dit jaar zullen zeker de namen prijken van tennisser Tom Okker, die vorige maand deelnam aan een toernooi in Zuid-Afrika, en naar alle waar schijnlijkheid van een Neder lands cricketteam dat volgende maand af zal reizen naar het ge boorteland van Ramsamy. Desondanks acht men het nut van de zwarte lijst bewezen. Frances co Mascini van de Stichting VN- jaar voor Sancties tegen Zuid- Afrika: „Er zijn voorbeelden ge noeg van sporters die alsnog be sloten een trip naar Zuid-Afrika of een wedstrijd tegen een Zuid afrikaan af te zeggen, nadat men op de hoogte was gesteld van de- GENT (ANP) - Na de eerste dag van de tenniswedstrijd voor da mes tussen de teams van de Ver enigde Staten en Europa leidt Europa met 2—1. De pas 16-jarige Hongaarse Andrea Temesvari won met 6-3 6-3 van de bijna 23 jaar oudere Billie Jean King. Andrea Jaeger versloeg vervol gens de 17-jarige Westduitse Bet- tina Bunge met 6-2 6-2. Het dubbelspel was voor de West duitse Sylvia Hanika en de Fran- Caise Catherine Tanvier, die met 6-3 7-5 wonnen van Martina Navratilova en Betsy Naegelsen. CARACAS (ANP) Tijdens de wereldtitelstrijd schieten in Ca racas eindigde Dirk Jan Keppel als 20e in het onderdeel luchtge- weer. Hij kreeg 571 punten. Op het nummer vrij pistool werd R. Jansen zestiénde met 554 pun ten. LONDEN (ANP) - Engelse voet balfans zullen in eigen land geen kaartjes kunnen krijgen voor de interlandwedstrijd Griekenland- Engeland op 17 november in Sa- loniki. Deze maatregel is geno men na de rellen, die ontstonden tijdens het duel Denemarken- Engeland vorige maand in Ko penhagen. WENEN (ANP) - De Oostenrijk se club Klosterneuburg heeft gis teravond de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het basketbaltoernooi om de Euro pacup voor bekerhouders tegen Bratislava met 74-64 gewonnen. ze lijst. Het beste voorbeeld is John McEnroe, die een miljoen dollar liet schieten omdat hij an ders op die lijst zou komen". "Propaganda" „Nederlandse sporters moeten goed begrijpen dat de Zuidafri- kaanse regering de sport aan grijpt als propaganda-middel voor de gevoerde politiek", zegt Sam Ramsamy. „Vanuit dat standpunt gezien is het ook niet verwonderlijk dat men de afgelo pen vijf maanden maar liefst zes miljoen dollar heeft vrijgemaakt om buitenlandse sporters te lok ken. Welk land doet dat? De re gering legt elk contact met bui tenlandse sporters uit als een on dersteuning van de apartheid. Daarom is het zo jammer dat er nog steeds contacten met Neder land zijn. Temeer daar juist Ne derland in Zuid-Afrika wordt be schouwd als een land dat de eer biediging van de mensenrechten hoog in het vaandel heeft". De Nederlandse Sport Federatie zal morgen een besloten bijeen komst organiseren waarin de meningen van de verschillende bonden, die overigens autonoom zijn in hun besluitvorming, wor den getoetst inzake contacten met Zuid-Afrika. De standpun ten lopen sterk uiteen. Met name de cricketbond ziet niets in een boycot. .Nederland wordt gebruikt als ba sis voor het Zuidafrikaanse cric ketteam", aldus Sam Ramsamy. „Vanuit Nederland reist men door naar aangrenzende landen als Duitsland en België". Deson danks bespeurt hij al enig resul taat van de boycotacties. WALDPRECHTSWEIER (AP) - De Westduitse politie is gisteren tot laat op de dag bezig geweest de wrakstuk ken op te ruimen van de Amerikaanse militaire vrachtwagen die een Pershing-rakel vervoerde en op een personenauto botste. De raket had geen kernlading aan boord, maar de bewoners van het plaatsje moesten worden geevacueerd omdat de zeer ontplofbare brandstof van de Pershing uit de raket moest worden verwij derd. Bisschop Ernst van Breda heeft nu officieel een verbod uit gevaardigd met betrekking tot Hubertus-vieringen waarbij jachthonden, valken en geschoten wild de kerk. worden binnenge bracht. Het gaat hier om een oud gebruik; aan het begin van het jachtseizoen wordt de zegen van Sint Hubertus, de schutspatroon van de jagers, afgesmeekt. Volgens perschef F. Oudejans van het bisdom zijn afgelopen zon dag in een kapel te Nieuw-Gin- neken, tegen alle afspraken in, toch dieren binnengebracht toen de Stichting Hubertus daar haar eucharistieviering hield. Van daar dat de bisschop zich nu ge noodzaakt zag, een officieel ver bod uit te vaardigen. Het kerkelijke onderdeel van de Hubertus-vieringen heeft de laat ste jaren een steeds uitbundiger karakter gekregen. Meermalen is de organisatoren gevraagd, de nodige terughoudendheid in acht te nemen. Al enige jaren wordt met name door milieu-activisten tegen der gelijke vieringen geprotesteerd. Vooral het offeren van dieren is hun een doorn in het oog. Zondag is er een viering in West- Brabant (Wouwsche Plantage). Milieu-activisten hebben aange kondigd, deze viering met hun protest te zullen omlijsten. Zij verwachten, dat de jachtliefheb bers zich toch niet zullen houden aan het verbod van de bisschop. 'Hubertus' heeft inmiddels laten weten, dat wél te zullen doen. Kerkcafé In het Drentse Roden is in een wijkgebouw een 'kerkcafé' van start gegaan. Het is een initiatief van de hervormde en gerefor meerde jeugdouderlingen. Men kan er in de wintermaanden op zaterdagavond terecht. De erachter liggende gedachte is, dat gemeenteleden elkaar wel rond de vergadertafel (kunnen) ontmoeten of in de kerkdiensten, maar dat er van persoonlijk con tact weinig komt. Het café biedt gelegenheid om gewoon maar een praatje te maken en activitei ten te ontplooien of daaraan deel te nemen. Zo speelde er op de eerste avond een orkestje en konden bezoekers ook een mu ziekinstrument bespelen of een liedje zingen. De mensen kun nen komen en gaan wanneer ze willen. Een proef toonde aan, dat het 'kerkcafé' in een behoefte voor ziet. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Warnsveld R. A. van Oosten Zelhem, te Scher- penisse kandidaat D. Heemskerk Katwijk aan Zee, te Langerak kandidaat J. van Belzen Houten, te Oldeholtwolde-Ter Idzard-Ol- deholtpade-Nijeholtpade (Fr.) H. D. Homan Finsterwolde-Wolden- dorp-Termunten-Borgsweer (Gr.). Gereformeerde Kerken: beroep baar J. G. Veenstra Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: A. Kamer Utrecht. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Scheveningen R. Katten berg Lelystad. Ten gevolge van een verkeerson geluk is in Amsterdam, op 41-ja- rige leeftijd, de hervormde in dustriepredikant J. van Zwieten de Blom overleden. Sinds vorig jaar was hij in het hoofdstedelij ke industriepastoraat werkzaam. Daarvóór was hij achtereenvol gens predikant in Westzaan-As- sendelft en van de studentenge meente in Bochum (W.-Duits- land). Vertrek Atze van den Broek en zijn vrouw Renske gaan binnenkort weer te rug naar Ghana. Van den Broek is daar predikant van de presby teriaanse kerk en heeft met zijn vrouw een verlof van enkele maanden in ons land doorge bracht. Uitgezonden door de hervormde zending van 'Oegstgeest', heeft ds. Van den Broek een speciale band met de classis Leiden van de Hervormde Kerk. Als hij met verlof is, gaat hij hier altijd in kerkdiensten voor en houdt hij overal lezingen over het werk en de toestand in Ghana. Dit keer waren dat 25 kerkdiensten en ge sprekken in meer dan 60 groe pen. Zondagmorgen om 10 uur nemen Atze en Renske van den Broek afscheid met een dienst in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg te Leiden. Daarin gaan ook voor de nieuwe voorzitter van de zendingscommissie in de classis Leiden, ds. G. E. Bakker, en de predikant van de Marana thakerk, ds. A. Th. Kramer, die ook een aantal jaren in zendings- dienst heeft gewerkt. In een afscheidsbrief schrijft ds. Van den Broek, dat het er in Ghana niet beter op is geworden. Meer dan een miljoen mensen zijn er vertrokken, omdat ze het er niet konden uithouden. Dat is 1 op de 5 inwoners. Van den Broek vraagt zich af, hoe dat met de achterblijvers moet. Van 7 tot 14 november wordt in de Hervormde Kerk de 'najaars- zendingsweek' gehouden Het thema is: 'Gezonden zijn. Ook in Irian Jaya'. Toen de Evangelisch Christelijke Kerk van Irian Jaya (het vroege re Nieuw-Guinea) in 1956 zelf standig werd, nam de Hervorm de Kerk op zich, de jonge kerk in allerlei taken bij te staan. Er ont stond een oecumenische relatie tussen twee gelijkwaardige ker ken. Nu wordt de vraag gesteld, hoe de ze overzeese kerk de Nederland se kerk van dienst zou kunnen Vredeskrant Inde laatste vergadering van de gereformeerde kerkeraad te Nieuwveen werd meegedeeld, dat er dit jaar geen vredeskranten waren besteld omdat ze toch maar op de leestafel blijven lig gen. De 'Reformierte Bund' in West- Duitsland, waarin de hervorm den zijn verenigd, blijft bij zijn veroordeling van de kernwa pens. In augustus riep de bond de kerken op tot radicale afwijzing, en daarop kwam toen van verschil lende kanten forse kritiek. De bond herhaalt nu in een verkla ring, dat de houding van christe nen tegenover de kernbewape ning een kwestie van geloofsge hoorzaamheid is en niet alleen van politieke keuze. Deze uit spraak is niet bedoeld als dwangmiddel maar als oproep om de consequenties van het ge loof ernstig te overdenken. 'Solidaridad' voert dit jaar haar interkerkelijke adventsacte voor Latijns-Amerika onder het motto 'Vechten voor voedsel'. VN-motie Falklandeilanden LONDEN (GPD) - Engeland wijst de door Argentinië in de VN voorgestelde resolutie, die vraagt om hervatting van de onderhandelingen over de Falklandeilanden, als „verwer pelijk en hypocriet" van de hand. Dat blijkt uit een mede deling van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen. De Argentijnse motie zal van avond in New York in stem ming worden gebracht, en vrij wel zeker worden aangeno men. Extra onaangenaam voor de Britse regering is, dat de Verenigde Staten heeft laten weten de motie te zullen steu nen, terwijl het waarschijnlijk is dat ook een aantal EG-staten als Ierland en Italië en moge lijk Frankrijk achter de motie zullen staan. De Britse positie is, dat onder handelingen met Argentinië helemaal niet aan de orde zijn, niet alleen omdat dit land in april eenzijdig tot geweld over ging en de Falklandeilanden bezette, maar ook omdat Ar gentinië formeel nooit een eind heeft gemaakt aan de vijande lijkheden. Bovendien blijkt uit de toelich ting die de Argentijnse minis ter van buitenlandse zaken Aguirre in de Verenigde Naties gaf, dat onderhandelingen over de toekomst van de F alk- land-eilanden noodzakelijker wijs slechts tot overdracht van de souvereiniteit aan Argenti nië kunnen leiden. De Britse regering, die er acht miljard gulden voor heeft over gehad om de Falkland-eilan den weer onder Brits bestuur te brengen, voelt onder derge lijke voorwaarden niets voor onderhandelingen met Argen tinië. De regering voelt zich in de steek gelaten door de Ver enigde Staten, die tijdens de oorlog om de eilanden aan de kant van de Britten stonden. Biljartstrijd weer open na verlies UVS LEIDEN - Koploper in de Leidse biljartcompetiUe. UVS 1. staat weer met beide benen op de grond. Het viertal incasseerde in de achtste ronde een 2-6 verlies tegen Between. De strijd is daar door weer helemaal open. UVS gaat weliswaar met 41 punten nog steeds aan de leiding, maar Landzicht 1 (dat met 2-6 van 't Zuid won) naderde de Leidse ploeg tot op 2 punten. Between nestelde zich dankzij de verdein- stelijke winst op UVS. met 37 punten op de tweede plaats. De stand in de eerste klasse ziet er na acht ronden als volgt uit: 1 UVS 41;2 Landzicht 39; 3 Beteen 37; 4 Carambole 34; 5 De Heul 33; 6-7 Vriendschap en TOP 2 32; 8 TOP 1 28; 9 10 TOG en t Zuid 22 punten. De uitslagen: 't Zuid 1- Landzicht 1 2-6; Carambole 1- TOP 2 2-6; UVS 1 -Between 1 2-6; TOP 1-TOG 1 4-4; De Heul i- Vriendschap 1 5-3. In de tweede klasse heten Land zicht 3 en 2 met gelijke spelen een steekje vallen. Between 2 kreeg daardoor kans aansluiting bij de koplopers te vinden. Land zicht 3 leidt met 41 punten, Landzicht 2 staat op 38, terwijl Between 2 nu een score van 37 punten heeft. De uitslagen: Kat wijk 1-landzicht 3 4-4; Spyker- bak 1-Goudcn Leeuw 1 4-4; Landzicht 2-Morspoort 1 4-4; Be tween 2-Spykerbak 2 6-2; Stomp- wyk 1-TOP 3 4-4 Landzicht 4 gaat het in de derde klasse nog steeds voor de wind. Het Voorschoter-viertal zege vierde ditmaal met 8-0 over De Waag 2 en bereikte daarmee de uitstekende score van 50 punten. Morskwartier speelde gelijk te gen DOS, maar blijft met 39 pun ten uit 7 duels de voornaamste concurrent van Landzicht. De uitslagen: Morskwartier-DOS 1 4-4: 't Wachtje 1-UVS 2 84). Landzicht 4-De Waag 2 8-0; De Waag 1 Carambole 2 8-2 Vriendschap 2-DOB 1 6-2 De uitslagen in de overige klasses: Vier de klasse Haajfweg 1-Wapen van V I 6-2; TOG 2-DOS 2 8-0, Carambole 3 SpU- kerbak 4 6-2; Spykerbak 3-Witte Hen 1 8-2 Vyfde klasse Katwyk 2-TOP 4 8-2. De Heul 2-Vriendschap 3 4-4; UVS 3- DOS 3 3 5 TOP 5 Gouden Leeuw 2 4-4 Zesde klasse - Spijkerbak 5-De Waag 3 8-2; Landzicht S-Haagwcg 2 8-2; t Wachtje 2-1 Zuid 3 6-2. Morakwartier 2 Carambole 4 4 4 Zevende klasse - DOB 3-Witte Hen 3 2-6 Between 3-Katwyk 3 4-4; DOS 4 UVS 4 6-2; Witte Hen 2-Wa pen van V 2 4-4 Achtste klasae DOS 5-Spukerbak 6 84). Wapen van V3-TOP 7 4-4; TOP 6-Katwyk 4 3-3. Witte Hen 4-Stompwyk 2 2-8. Oplichting: 166.000,- ZWOLLE (ANP) - Een 31-jari ge man uit Ommen, directie- assistent bij Scania Fabis in Zwolle, heeft dit bedrijf voor 166.000 gulden opgelicht en is met de noorderzon vertrok ken. Dit heeft de politie van Zwolle vanochtend meege deeld. Op 15 oktober heeft de man, die een vertrouwensfunctie bij het bedrijf bekleedde, bij de Nederlandse Middenstands- bank in Zwolle 83.500 gulden opgenomen van de rekening van zijn werkgever. Later op de dag heeft hij van de reke ning van Scania Fabis bij de Amro-bank in Zwolle, ver moedelijk door het zetten van een valse handtekening 82.500 gulden laten over schrijven op zijn eigen reke ning. Op 22 oktober heeft de man ge probeerd bij de Nederlandse Middenstandsbank in Zwolle drie miljoen gulden op te ne- LEIDEN - In de promotieklasse van de Leidse schaakcompetitie bleven de wedstrijden Alphen 1- Lisse 1 en Voorschoten 2-Phili- dor 3 voorlopig onbeslist. Phili- dor 3 bereikte een 2-4 voor sprong en heeft goede papieren om in tweede zitting tot een zege te komen. Alphen staat met maar liefst 5-1 voor tegen Lisse, maar de ploeg staat nog een zware dobber te wachten om deze voorsprong daadwerkelijk in een zege om te zetten. Van der Tol. Passenier en Yd o staan allen uiterst proble matisch, verlies lijkt voor hen onafwendbaar. De hoop van Al phen is gericht op Donker. Hij en opponent Van der Poel hebben beiden nog een toren en twee pionnen, waarbij Van der Poel over een loper en Donker over een paard beschikt. Alphen lykt de zo belangrijke remise uit deze ADVERTENTIE Terwijl er tóch ingegooid wordt? Rij Roulette. Een ronde cylinder met een lijst aan de bovenkant - daar kan een balletje in principe niet uitwippen. En dat bij zo'n aanvangsnelheid van tachtig kilometer per uur! Met na een rondje of acht het grote moment. In welk vakje valt ie? Mensen wat een spanning langs de lijn. Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, Tel. 070-512621 PERTH - De Amerikaan John McEnroe heeft Björn Borg in de eindstrijd van het demonstratietennistoernooi in Perth (Austra lië) geen schijn van kans gegeven. In minder dan een uur zege vierde McEnroe met 6-1, 6-4. Voor de eerste keer sinds ruim een jaar stonden de aartsrivalen weer tegenover elkaar. De Amerikaan had voor de party verklaard, dat hij enorm werd geinspireerd door Berg. "Veel meer dan door welke andere spe ler ook". Hij deed die uitspraak gisteren gestand. Binnen een kwartier stond het 5—0 in het voordeel van de nummer twee van de wereld. Borg wist nog één keer zijn opslag te behouden, voor dat McEnroe doorstoomde naar 6-1. De tweede set ging meer gelijk op, maar McEnroe kwam niet echt in moeilijkheden: 6-4 In de strijd om de derde plaats won Ivan Lendl van de Amerikaan Vitas Gerulaitis: 6-3, 6-4. ADVERTENTIE In 'I Casino. Want verder valt er niet zoveel te spelen als je kind- af bent. Tenzij het dagelijkse mens-erger-je-niet... In zo'n Casino draait het om niks anders. Raar kun je naar hartelust spelen en hoef je niet voor donker thuis te zijn. Roulette en Black Jack van 2 tot 2.1-egitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus. Tel. 070-512621 party te kunnen slepen. Aan Lisser-zyde wist tot nu toe al leen Lommerse op het kopbord Mechelse klop te geven. Vier teamgenoten van Lommerse werden moeizaam, maar op vry regelmatige wyze aan de kant ge zet: 4-1. Alleen René van de Aardweg had duidelijke kansen tegen Moon, maar hy liet zich door een wanhoopsoffensief van de Alphenaar verrassen: 5-1Vol gende week donderdag worden de vier hangpartyen in Lisse uit gespeeld. Alphen 1-Lisse 1 gedetailleerd Mechel se-Lom morse 0-1; V.d Tol-Rob vd.Aardwcg afg, Passcrucr Lemmers afg. De Klctjnen Clemens 14). Ijdo-Van Hal afg; De J ong-J van Dyk 14). De Wit- Lemmers 14). Donker-V d Poel afg. De Boer-Ruigrok 14); Moon-R v d. Aardweg Nieuwe directeur Brakke Grond AMSTERDAM (ANP) - In een sfeer van hooglopende ruzie heeft de Belgische minister K. Poma van Vlaamse cultuur giste ren Walter Lerouge geïnstalleerd als nieuwe directeur van het Vlaams cultureel centrum "De Brakke Grond" in Amsterdam. Hoewel het in de bedoeling lag de installatie een officieel en feeste- lyk tintje te geven was het twaalf mensen tellende personeel van "De Brakke Grond" vrywel ge heel demonstratief van de instal- latieplcchtigheid weggebleven omdat het al maanden geen sala ris heeft ontvangen. De minister wees de verantwoor delijkheid daarvoor van de hand. Volgens hem betrof het omstan digheden die buiten de verant woordelijkheid van de Belgische overheid lagen. Hy noemde de houding van het personeel een "platvloerse manifestatie"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15