Licht op groen voor Leiden "Routiniers hebben het laten afweten" Groener weg, Kohn bij Twente "Onvergeeflijke blunder" fataal voor AZ Supporter verongelukt „Dagje" Tours volledig geslaagd Adempauze Amersfoort Den Bosch eenvoudig naar zege DONDERDAG 4 NOVEMBER 1982 ENSCHEDE (GPD) - Trainer Rob Groener is gisteren door het bestuur van FC Twente met onmiddellijke ingang op non-actief gesteld. Groener, die vorig jaar bij Twente in dienst trad, had een contract tot eind juni 1983. De training en coaching van de Ensche- dese eredivisieclub worden tot die tijd waargenomen door Spitz Kohn. Daarna gaat FC Twente met een nieuwe trainer in zee, met wie inmid dels een contract is gesloten maar wiens naam nog zorg vuldig geheim wordt gehou den. Kohn, die onlangs terugkeerde van een mislukt avontuur in Hongkong en eerder bij de Enschedese club werkte van 1972 tot 1979, toen hij tussen tijds vertrok, ziet derhalve af van het aanbod van PEC Zwolle waarmee hij eerder deze week mondeling tot overeenstemming kwam. Verantwoordelijk Het gedwongen vertrek van Groener bij FC Twente komt niet als een verrassing. „Je kunt zoiets langzaam zien aankomen", reageerde Groe ner. "Als je als trainer niet aan het verwachtingspatroon beantwoordt, word je verant woordelijk gesteld. Maar ik denk dat er bij Twente nog wel andere oorzaken zijn aan te wijzen, zoals het grote spe lersverloop in de laatste twee MILAAN (GPD) - AZ '67 kan zich de komende driejaar in alle rust gaan voorbereiden op de toekomst die er na de uitschakeling gisteravond in Milaan door Internazionale Milan (2-0 nederlaag) in het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars vooralsnog uiterst som ber uitziet. De eliminatie van de Alkmaarders betekent namelijk vrijwel zeker een lang afscheid van het internationale platform dat de club vanaf 1977 onafgebroken, zij het met wisselend succes, beklom. Juary dompelt AZ'67 diep De Koning. De invaller valt vergeefs uit, ook Reijnders kan Inter niet Dat Inter aan die serie in het met ruim 80.000 toeschouwers ge- - vuld Guiseppe Meazza-stadion voorlopig een einde maakte was even logisch als voorspelbaar, Mocht de vereniging van voet- baloefenmeesters (WON) zich niet kunnen verenigen met de gang van zaken, dan zal FC Twente besmet wor den verklaard. Dat betekent dat de leden van de WON (en dat is Kohn) niet in dienst van de club mogen trgden. Bij PEC Zwolle, dat dinsdag nog een principe-akkoord had bereikt met Spitz Kohn was men niet verrast door het feit dat de Luxemburger uit eindelijk toch voor zijn oude werkgever FC Twente koos. Manager Henk van Ginkel: „We waren vanaf het begin op de hoogte van de contac ten tussen Kohn en FC Twen te. Vandaar dat ik er dan ook niet van opkijk". Assistent- trainer Rinus Israel draagt voorlopig nog enige tijd de eindverantwoording bij PEC Zwolle. KEULEN (DPA) - Voor het be gin van het UEFA-cupduel tussen FC Köln en Glasgow Rangers is in Keulen een supporter van de Rangers onder een tram gekomen en overleden. Vier van zijn vrienden bestormden na het ongeluk de tram en renden de vluchtende trambestuur der achterna. De passagiers sloegen de ruiten van de tram in om zodoende te ont komen aan de woedende fans, die hun verongelukte kameraad wilden wreken. Eén Schotse supporter werd gearresteerd. want door het vertrek van vijf prominente spelers (Metgod. Spelbos. Peters, Nygaard en Kist) leverde AZ nagenoeg alle kwaliteit in. Aan het einde van dit seizoen wordt dat proces on verminderd voortgezet, want dan lopen de contracten van tien spelers af, onder wie die van de routiniers Jonker en Treytel. Ge zien hun leeftijd en ambitie zul len zij naar alle waarschijnlijk heid hun carrière beëindigen. Ook de 31-jarige Hugo Hovenkamp wil gebruik gaan maken van zijn vrije transfer en proberen em plooi te vinden bij een andere club. eventueel in het buiten land. Om zichzelf in de etalage te plaatsen zou Hovenkamp gebaat zijn geweest bij een goede pres tatie op het internationale front, maar daar kwam gisteravond niets van terecht. Want uitgere kend AZ's meest waardevolle medewerker stond aan de basis van Inters vervolg in het Europe se bekertoernooi. Zijn misstap, al in de derde minuut van de wedstrijd, betekende in feite de nekslag voor de Alkmaarders. TOURS - Voorlopig heeft Theo Kinsbergen het geljjk aan zijn zijde. 'Effe' op en neer naar Tours om tegen de plaatselijke B(asketbal) Cflub) een goed uitgangspunt te bewerkstel ligen voor plaatsing in de^kwartfinale van de Korac-beker bleek een haalbare kaart. Want het haastwerk ten spijt beperkte Elmex Leiden in de stad aan de Loire de schade tot een 84-80 nederlaag. En verwierf zich daarmee, met de thuiswedstrijd van volgende week alvast in gedachten, een fraai uitzicht op plaatsing bij de laatste zestien. Het uitzicht 's ochtends was overi gens heel wat minder mooi. Er zat al weinig speling in het krap pe tijdschema dat de ééndags- verplaatsing met zich mee bracht, maar toen de twee pro pellervliegtuigjes waarmee het gezelschap vloog vanwege de mist moesten uitwijken naar het honderd kilometer zuiderlijker gelegen Poitiers dreigde het goed fout te gaan. Na een busrit van twee uur kon van de zoge naamde verkennende training geen sprake meer zijn - er werd inmiddels een partij zaalvoetbal afgewerkt in het schitterende Palais du Sports - en voor eten en rusten was nauwelijks nog drie uur tijd. Moreel Maar het moreel van de Leidse ploeg is, na de overtuigende overwinningen recentelijk op Olympiakos, Haaksbergen en vooral Den Bosch, blijkbaar niet kapot te krijgen. Er werd niet ge zanikt over al die kleine onge- UTRECHT - Hoewel bewind voerder Pothof geen heil meer ziet in het voortbe staan van SC Amersfoort, heeft de president van de Utrechtse faillissementska mer, mr. Laan, de tijdelijke surséance van betaling met zes weken verlengd. Over het lot van de voetbalstich ting, die tot over de oren in het krijt staat, wordt woens dag 15 december beslist. Pothof, sinds juli curator van SC Amersfoort, sprak vóór de zitting van woensdag middag van het „einde van de rit". Hij baseerde die uit spraak op een nieuwe vorde ring van de fiscus aan niet- betaalde premies en loonbe lasting over de periode 1977 tot en met 1981. De schuld aan de belastingdienst liep daarmee op tot 4,5 ton, ruim 200.000 gulden meer dan de club aanvankelijk dacht. „De navordering van de belas ting van 185.000 gulden plus een boete van 25 procent is nog niet hard gemaakt" rea geerde SC Amersfoort-voor- zitter Joop Bakkenes, die sa men met adviseur Hans Vah- stal nog altijd hoop koestert op het voortbestaan van de SC. Het salaris van de contract spelers en de trainers, dat tot gisteren werd gegaran deerd door een tapijtenfir ma, zal tot 15 december wor den uitgekeerd door twee andere sponsors van SC Amersfoort, een oliemaat schappij en een bouwonder neming. makken, men schikte zich veelal lachend in het onvermijdelijke en maakte er vervolgens maar het beste van. De enig juiste mentaliteit en dankzij die karak tereigenschap bleef Leiden in Tours dan ook op de been. "Ze waren", zo bekende fysiothera peut Jan Klerks overigens na af loop, "wel veel vermoeider dan anders. Tien minuten voor tijd riep Ronald van den Bergh al dat hij niet meer kon. Niet vreemd natuurlijk na zo'n lange dag". De enige die gisteren liep te zeuren was Robert Miller. Hij spuwde zijn gal over de arbiters, die hem naar zijn mening de wedstrijd hadden uitgefloten. Maar in- plaats van het correct fluitende Engels/Tsjechische duo te bla meren had Miller beter de fout bij zichzelf kunnen zoeken. Want juist hij was de enige dissonant bij Leiden. Weliswaar pakte hij 11 rebounds, maar daartegen over stonden slechts zes punten en zesmaal balverlies. Ook op zijn ijver was verder het nodige aan te merken. De rest van het team moest daarom flink compenseren en ook dat ge schiedde weer zonder mokken. Het was nodig, want deze tegen stander uit de tweede ronde bleek inderdaad twee klassen be ter dan Piraeus. Vooral de voor malige NBA-prof Wilbur Hol land is een raspaardje die scoort wanneer hij dat wil en de 35-jari- ge veelvoudige international Jac ques Cachemire toonde met zijn 31 punten aan nog niet versleten te zijn. Voeg daaraan toe de nut tige inbreng van Skip Howard en George Vestris (de man van 2.13 meter die Miller afstopte) en het is duidelijk dat hier sprake is van een sterke, zij het niet erg brede, ploeg. Boventoon Toch bleef het gekortwiekte Lei den overeind in deze boeiende, soms chaotische wedstrijd'waar in het echte Europa Cup-sfeertje de boventoon voerde. Veel fou ten, fysiek keihard spel en span nend van begin tot eind. Buigen of barsten en dat gold voor beide Scores LEIDEN - Wiel 20 (5), Kragtwijk 19 (schot 72%), Hagens 14 (5), Williams 14 (5), Van den Bergh 8 (9), Miller 6 (11). Schotpercenta ge 48, rebounds 42, balverlies 14. TOURS - Cachemire 31, Holland 28, Howard 13, Vestris 8 (8), La- mie 4. Schotpercentage 49, re bounds 35, balverlies 7. teams. Om beurten een voor sprong nemen, om beurten die weer net zo gemakkelijk verspe len. Wat te denken van dit score- verloop: 4-9, 20-11, 24-25 en ver volgens via 30-30 een ruststand van 41-37. Breekpunten waren er in die eerste helft voldoende voor handen. Maar te snel willen forceren betekende even vlug weer kostbare punten inleveren. Williams en Wiel waren de te gre tige jongens bij Leiden, Vestris en Howard de minder slimme heren van Tours. Na rust leek het erop of Leiden de tot dan toe dolle ren- en draafpar- tij, waarin vooral Cachemire flo reerde, onder controle kreeg. Emill Hagens, die voor de pauze tegenstrever Holland niet kon af stoppen, nam het heft in handen. De spelmaker, die met de jaren steeds beter gaat ballen, wees ie der zijn plaats, nam tijd voor de opbouw, strooide met passes en scoorde zelf wanneer nodig. Wiel (nu wel), Van den Bergh en voor al de voortreffelijk spelende Kragtwijk begrepen de bood schap. Het tempo dat Tours wil de maken moest worden ontre geld en dat lukte uitstekend met fel verdedigen en gediscipli neerd aanvallen. Bij 47-52 na ze ven minuten werd het dan ook akelig stil in het met 2000 toe schouwers gevulde Palais. Vier minuten later evenwel, bij 60- 62, barstte het lawaai weer los toen de excellerende Hagens te gen zijn vierde fout opliep. In een poging de angel er bij Leiden uit te trekken gelastte Tours- coach Bergeron prompt een press die tot doel had Hagens de- Robert Miller kon in Tours niet imponeren. De scheidsrechters hadden het gedaan... tinitief uit de wedstrijd te spelen. Die opzet mislukte omdat de slimme balgoochelaar zich niet uit zijn tent liet lokken. Maar een teamgenoot van hem hielp de driftig gebarende Fransman dan maar een handje. Miller dus, die bij 67-68 zijn matige optreden 'bekroonde' met zijn vijfde fout en daaroverheen nog een technische kreeg wegens het maken van een obsceen gebaar. Weg ritme, weg voorsprong, weg kans op een complete verrassing in de vorm van een kleine over winning. Wat heet, met nog dne minuten voor de boeg en een plotselinge 76-70 achterstand moest het op zijn tenen lopende Leiden nog oppassen ook, want een gat van een punt of veertien is geslagen voor je het weet. Turbulent Zover kwam het niet, omdat Lei den het laatste beetje vechtlust SOUTHAMPTON (ANP) - Den Bosch heeft zich zo goed als zeker geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskam pioenen. In de eerste wedstrijd in de tweede ronde tegen Solent Stars, die in Southampton werd gespeeld, zegevierde de Bossche ploeg met 101-70 na een rust stand van 44-30. Volgende week donderdag wordt de return in Den Bosch afgewerkt. Den Bosch, dat zonder coach Ton Boot naar Engeland was afge reisd (Jan Dekker verving hem), stond al na tien minuten met 37- 15 voor. Op dat moment raakte Tom Barker geblesseerd na een harde charge van de Engelsman Robinson. Daarna slonk de voor sprong, maar echt dichtbij kwa men de Engelsen niet. Den Bosch hield ondanks het gemis van Bar ker greep op de wedstrijd. Na de hervatting kwam Solent Stars er niet meer aan te pas. Fred van de Meuten maakte een redelijk Europacupdebuut en Mitchell Plaat groeide uit tot de onbetwiste topscorer aan Neder landse zijde met 29 punten. De Nederlandse landskampioen kan het tweede duel met een gerust hart tegemoet zien. Scores Den Bosch: Plaat 29 punten, Cramer 21, Lawrence 23. dan ook maar in de strijd gooide. Williams suisde in de turbulente slotfase tweemaal weg en Wiel kwam voorbij vliegen voor inleg gers die voor 84-80 en een rooskleurig uitgangspunt zorg den. Toen daarna de piloten on danks de dikke mist het sein eveneens op groen zetten heette het dagje Tours volledig ge slaagd. De vette knipoog van de ontspannen Kinsbergen sprak daarbij boekdelen. AD VAN KAAM SMAKF-H s. sswr&oos Zoos/rw ar is zun wuis ONZE ÓELIEFX MtX*ZZIT TER WH. 'T VERKOREN OM 6E10 TE KDMEN VOOR CC EU AANSCHAF ae DIEPGAANDE Deense middenvelder "Onvergeeflijk" In plaats van geroutineerd een sim pele aanvalsactie van de Italia nen te pareren, kopte de verdedi ger de bal terug op invaller-doel man Hans de Koning. De Biazi- liaan Juary doorzag die situatie en profiteerde probleemloos. „Een onvergeeflijke blunder", zo merkte Hovenkamp na afloop af. ..Ik dacht dat ik dichter bij het doel stond en dat De Koning de bal simpel kon pakken. Maar de afstand was toch groter dan ik had gedacht". Ook trainer Hans Eükenbroek, die na afloop zijn emoties nauwe lijks de baas was en de teleurstel ling maar moeilijk kon verwer ken, wees later op het negatieve effect van die snelle voorsprong van Inter, dat twee weken gele den door AZ in een identieke si tuatie was gemanoeuvreerd door de vroege openingstreffer van Tiktak in de vijfde minuut „Die goal was fataal voor ons", aldus de oefenmeester. „Ik had ge hoopt dat we het eerste kwartier goed door zouden komen, om zo doende wat zelfvertrouwen op te bouwen. Daar kwam door die domme fout van Hovenkamp niets van terecht". Niet alleen Hovenkamp bepaalde het verloop en het gezicht van de kwaliteitsarme wedstrijd. De Poolse scheidsrechter Jargus stak de vrije verdediger van AZ duidelijk naar de kroon. Hij trad nauwelijks op tegen de grove Italiaanse overtredingen die weliswaar in aantal veel min der waren dan die van AZ (12 te gen 32), maar het toelaatbare ver re overtroffen. Zo negeerde hij een trap in het gezicht van Peter Arntz van invaller Hansi Muller, mocht libero Marini Eigenbrod tegen de grond schoppen en trapte Oriah Reijnders voor ie dereen zichtbaar in het onderli chaam. Jargus trok slechts eenmaal geel: voor de Italiaanse middenvelder Beccalossi toen hy Arntz met dc vuist bewerkte. AZ dat met Stemman op de plaats van Ane- ma startte, werd daarentegen he lemaal niet ontzien. Zo kreeg be halve Arntz ook Hovenkamp (te recht) geel en werd Pier Tol in de veertigste minuut zelfs uit het veld gezonden toen de scher prechter de Volendammer, die in de derde minuut al een kaart had gekregen voor een betrekkelijk onschuldige overtreding tegen Beccalossi, wegens het maken van opmerkingen aan zijn adres voor de tweede maal het gekleur de karton voor de ogen schotel de. Tol, die zes jaar geleden in zyn Volendamperiode voor het laatst een gele kaart kreeg, daar later over „Ik begrijp nog steeds niet waarom die man mij voor de tweede keer geel gaf. Door twee vingers in de lucht te steken wil de ik hem duidelijk maken dat ik niet alleen een overtreding had gemaakt, maar dat we met zijn tweeën naar de bal sprongen. Jargus dacht daar echter kenne lijk anders over". De steun van Jargus, de snelle ope ningstreffer van Juary en de een voudige manier waarop met na me de AZ-routiniers zich door de Italiaanse intimidatiepogingen uit hun spel lieten halen, paste f oed in het tactisch concept van nter. „Ik heb vooraf nog zo ge waarschuwd niet in te gaan op provocaties, maar het gebeurt toch", aldus Eykenbroek. „Men taal waren we daar kennelijk toch niet tegen opgewassen. Ook de scheidsrechter trouwens niet. Hy wist het op een gegeven mo ment helemaal niet meer. Waar mee ik geenszins wil zeggen dat we door zijn zwakke leiding zijn uitgeschakeld. Dat kunnen we alleen onszelf verwijten. De rou tiniers, Jonker en Arntz uitge zonderd. hebben ons een beetje in de steek gelaten". Doorbraak Om die reden kwam er van een echte wedstrijd mets terecht. De spelers bleven de messen slijpen en hadden alleen nog maar oog voor eikaars ledematen. Omdat AZ geen serieus werk kon en wil de maken van het ontmantelen van de Italiaanse afweer en Inter - ook na de snelle voorsprong en het gedwongen vertrek van Tol - nauwelijks tot aanvaardbaar spel in staat bleek, viel er mets te ge meten. Slechts twee kansen creëerden de Alkmaarders maar die waren aan Tol (alleen voor doelman Bordon) en Eigenbrod (afstandsschot) niet besteed Al- tobelli die in het eerste bednjf tweemaal had kunnen scoren, forceerde ten slotte halverwege de tweede helft de doorbraak na dat Oriali eerst de bal tegen de paal had gewerkt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13