Veertien ministers in nieuwe ploeg Geen stemrecht voor Ina Brouwer (CPN) WOENSDAG 3 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 sie-minister De Ruiter (en pre mier Lubbers) zal Van den Broek (ex KVP-er) de discussie over de kruisraketten in Nederland moe ten leiden. Van den Broek staat bekend als een vertegenwoordi ger van de rechtervleugel van het CDA en als een 'rechtÜjnig* poli ticus. Ondanks zijn weinig opval lende optreden in de CDA-Twee- de Kamerfractie (waarvan hij van 1976 tot 1981 deel uitmaakte) en als staatssecretaris, behoort hij toch tot een kleine groep in vloedrijke figuren in het CDA. Hij is geboren in Parijs, woont in Velp en werkte voor zijn Kamer lidmaatschap achtereenvolgens als advocaat in Rotterdam en als directiesecretaris en vervolgens commercieel-manager van de Enka in Arnhem. Dr. J. (Job) de Ruiter, CDA, defensie Een van de verrassende vondsten van formateur Lubbers is Job de Ruiter (52) voor defensie te vra gen. Geen slechte keus gezien de grote problemen die voor deze ministerspost in het verschiet liggen. In 1977 werd hij als poli tiek volstrekt onbekende hoogle raar door de toenmalige CDA- fractieleider Wim Aantjes voor gedragen als minister van justitie in het eerste kabinet-Van Agt. In 1981 speelde De Ruiter een be langrijke rol in de CDA-fractie, toen hij het ontwerp-akkoord van Lubbers, De Koning en Van Thijn (PvdA) afkeurde en - tot zijn verbazing - woordvoerder van de rechterzijde van het CDA werd. Zijn beleid als minister van justitie in drie opeenvolgen de kabinetten krijgt van vriend en vijand lof. De Ruiter was achtereenvolgens rechter in Zut- phen (1963-1970), raadsheer bij het Amsterdamse gerechtshof en sinds 1970 hoogleraar in het pri vaatrecht aan de Vrije Universi teit, waarvan hij in 1976 rector- magnificus werd. Met zijn over stap naar defensie keert De Rui ter zich voor het eerst af van de rechtswetenschap. Dr. H.O. (Onno) Ruding, CDA, financiën Eén van de vier nieuwelingen op het Haagse politieke toneel is dr. Onno Ruding (43), nu nog lid van de Raad van Bestuur van de Am- ro-bank. Hij wordt meteen belast met een van de zwaarste posten in het kabinet: die van minister van financiën. De politiek vol strekt onervaren Ruding zal de komende jaren als „bezuini gingsminister" vele politieke én maatschappelijke stormen moe ten trotseren. Over zijn politiek incasseringsvermogen is weinig bekend. Zijn carrière tot nog toe is in elk geval een glanzende. Ru ding, geboren in Breda, studeer de economie aan de Rotterdamse hogeschool en werkte daarna als hoofd van de monetaire afdeling van de thésaurier-generaal op het ministerie van financiën (1965-1970), als financieel advi seur bij de Amro-bank (1971- 1976), vervolgens in de Verenig de Staten als regionaal directeur van het Internationaal MOnetair Fonds (1977-1980) voor Neder land, Cyprus, Roemenië, Joego slavië en Israël. In 1981 kwam Ruding, een golf- en schaaklief hebber. ten slotte weer bij de Amro-bank in zijn huidige func tie. Mr. F. (Frits) Korthals Altes, WD, justitie Geen onbekende in politiek Den Haag, toch een nieuweling. Zijn sporen in de landspolitiek ver diende Fred Korthals Altes (49) vijf jaar lang als algemeen voor zitter van de WD, in welke func tie hij in 1975 Haya van Someren opvolgde. Korthals Altes is ook lid van de Eerste Kamer. De ju risterij vult zijn dagelijkse leven. Hij komt uit een echte juristenfa milie, zijn vader was lid van de Hoge Raad. In 1958 werd hij ad vocaat in Rotterdam, na zijn stu die in Leiden. Meer dan twintig jaar is hij gespecialiseerd in ont eigeningsprocedures. Korthals Altes is ondanks zijn langdurige betrokkenheid bij de WD bui ten zijn partij nooit een promi nent politicus geworden. Hij was organisatiesecretaris van de WD en is commissaris van de Nederlandse Dagblad Unie. Korthals Altes is altijd voorstan der geweest van een CDA-WD- combinatie. Ir. G. (Gerrit) J.M. Rraks, CDA, landbouw/visserij Terug van weggeweest. In 1981 moest de toenmalige minister van landbouw en visserij Gerrit Braks (49) wijken voor minister Jan de Koning. Zijn hele leven stond tot nog toe in het teken van de landbouw. Braks volgde de la gere land- en tuinbouwschool, haalde zijn hbs-b-diploma en stu deerde af aan de landbouwhoge school in Wageningen. Tot 1955 werkte hij op de boerderij van zijn ouders. Daarna was hij achtereenvolgens rijksland- bouwvoorlichter, referendaris op het ministerie van landbouw en visserij, adjunct-landbouwatta- ché op de Nederlandse vertegen woordiging bij de EG in Brussel, secretaris van de Nederlandse Christelijke Boerenbond en landbouwraad (opnieuw) bij de EG in Brussel. In 1977 werd hij lid van de Tweede Kamer. In 1980 volgde zijn promotie tot mi nister van landbouw en visserij, toen mr. Fons van der Stee door het vertrek van minister And- riessen naar financiën overstap te. Braks heeft in landbouwkrin- gen een zeer goede naam. Zijn vertrek in 1981 werd door de vele landbouworganisaties, die in hem een vurig pleitbezorger bü de EG hadden, diep betreurd. Drs. E. (Eegje) Schoo, WD, ontw. samenwerking Een van de grote verrassingen in deze regeerploeg is de benoe ming van de pedagoge mevrouw Eegje Schoo (38) tot minister van ontwikkelingssamenwerking. Tot nog toe is zij niet eerder ac tief geweest op dit terrein. Haar grootste bekendheid heeft zij ge kregen door haar voorzitter schap van de Emancipatieraad sinds 1981. Mevrouw Schoo, die gehuwd is met de voormalige WD-onderwijsminister dr. Ane Pais, is behalve op het emancipa tie-terrein vooral actief geweest in het onderwijs. Z(j is geboren in Amsterdam, waar zij de Peda gogische Academie doorliep. Daarna studeerde ze aan de Uni laatste voorzitter van de ARP en gold geruime tijd als een van de vertegenwoordigers van de lin kervleugel van het CDA. Toch komt hij nu voor de tweede maal in een kabinet met de WD. In 1969 werd hij lid van de Eerste Kamer. Verder was hij lid van het Europese parlement. In 1981 was hij enkele maanden samen met Ruud Lubbers informateur. Dit duo koos toen al in het begin van hun werkzaamheden voor samenwerking met de PvdA. Drs. N. (Neelie) Smit-Kroes, WD, verkeer en waterstaat Een promotie en een terugkeer. Neelie Smit-Kroes (41) bestierde immers van 1977 tot 1981 als staatssecretaris van verkeer en waterstaat al het goederenver voer, de luchtvaart en de PTT. Zij behoorde al snel tot de weini ge .zekere" ministerskandidaten van de WD. Ze kwam in 1971 in de Tweede Kamer. Vong jaar stond zy tweede op de liberale kandidatenlijst. Dit voorjaar werd zij genoemd als een serieu ze kandidaat voor het leider schap van de WD, na het plotse linge vertrek van Hans Wiegel. Tot haar teleurstelling ging die functie echter naar drs Ed Na pels. Mevrouw Smit-Kroes is econome en heeft altijd gewerkt in de sfeer van verkeer en ver voer. De familie Kroes is eige naar van een groot transportbe drijf bi Rotterdam en zij bestuurt met gemak een grote tientons- truck. Zy werkte als weten schappelijk medewerkster aan de Economische Hogeschool in Rotterdam, was lid van de ge meenteraad en van de Kamer van Koophandel van de Maas stad. Mr. drs. L.C. (Elco) Brinkman, CDA, welzijn en volksgezondheid Op het nieuwe ministerie van wel zijn en volksgezondheid ver schijnt ook een nieuw politiek gezicht, mr. drs Elco Brinkman (34) Hy zal het nadeel moeten overwinnen van «yn jeugdige leeftijd en zijn gebrek aan poli tieke ervaring, maar hy kan wel bogen op grote bestuurlyke erva ring Brinkman is in Dirksland, op de Zuidhollandse eilanden, geboren. Hy studeerde politieke wetenschappen en Nederlands DEN HAAG-GRONINGEN (GPD) - Ina Brouwer, fractievoorzitter van de CPN in de Tweede Ka mer, ervaart het als een motie van wantrouwen dat haar eigen district Groningen haar eind de ze maand slechts als gast naar het belangrijke partijcongres stuurt. Het district wees haar dit weekeinde aan als lid van de 46 personen sterke Groningse dele gatie, maar wel als een van de drie leden zonder stemrecht. Op het CPN-congres eind deze maand gaat het om een formele bekrachtiging van de vernieu wing die de laatste jaren in de communistische party plaats had. De leerstellingen van het marxisme-leninisme zijn over boord gezet, de Sowjet-Unie geldt niet langer als lichtend voorbeeld en in de interne partij organisatie is het principe van het democratisch-centralisme losgelaten. Tegen al deze vernieuwingen is de laatste tyd een orthodoxe tegen beweging op gang gekomen. De verkiezing van Ina Brouwer tot stemloos delegatielid van het ge west Groningen is een signaal, dat die orthodoxe stroming al thans in het Noorden flinke aan hang heeft. Ina Brouwer, die veel feminisme in haar politiek doet, geldt als een van de voorvechters van de vernieuwing. Gewestelijk secretaris Geert La- méris noemt het „bijzonder ver velend dat dit is gebeurd". Maar hij meent dat er geen sprake is van een motie van wantrouwen aan het adres van Ina Brouwer. Haar diskwalificatie is voor een belangrijk deel te danken aan de gevolgde stemprocedure, zegt hij. Ina Brouwer zelf ervaart het ge beurde wel degelijk als een te rechtwijzing, niet zozeer aan haar persoonlijk, maar wel aan de vernieuwingsbeweging. versiteit van Amsterdam op voedkunde en methodeleer. Haar specialiteit was het onder wijs aan slechthorende kinderen en het Montessori-onderwijs. Be halve voorzitster van de Emanci patieraad, was zij lid van de Emancipatiecommissie, van de Harmonisatieraad Welzijnsbe leid, van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van de Amsterdamse gemeenteraad. Drs. W. (Wim) J. Deetman, CDA, onderwijs/wetensch. Tot op het allerlaatste moment is het onduidelijk geweest of Wim Deetman (37) minister van on derwijs en wetenschappen zou blijven, dan wel fractieleider van het CDA zou worden. Dat hy voor die laatste post zulke hoge ogen gooide, bewijst in hoe hoog aanzien Deetman in het CDA staat. Zijn hart ging en gaat ech ter nog steeds uit naar het onder wijs en zyn aanblijven op die post is dan ook vooral zyn eigen wens. Deetman mag nu als ge matigd voorstander van de mid denschool de strijd met de tegen standers bij de coalitiegenoot WD aanbinden. Hij studeerde politicologie aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam, was direc teur van de afdeling mavo, havo en vwo van de Vereniging van Besturen voor Protestants- Christelijk Onderwijs in Neder land, voorzitter van de HBO- raad, gemeenteraadslid in Gouda en lid van de Tweede Kamer Drs. J. (Jan) de Koning, CDA, sociale zaken en werkgelegenheid De nieuwe minister van sociale za ken zal de parlementaire ge schiedenis ongetwijfeld als een van de meest veelzijdige be windslieden ingaan Jan de Ko ning (55). die na het vertrek van Van Agt de tweede man in het CDA is achter Lubbers, begon in het kabinet Van Agt-Wiegel als minister van ontwikkelingssa menwerking. In het daarop vol gende kabinet met PvdA en D'66 werd hy minister van landbouw en visserij. Nu komt hy voor de derde keer op een andere post te rug. Landbouw was lange tyd zijn specialiteit, hy was enige ja ren secretaris van de Christelijke Boeren en Tuindersbond. De Ko ning is sociaal-geograaf. Hy heeft al een lange politieke ervaring achter de rug. Hy was de voor Drs. N. Smit-Kroes. recht aan ae vrye urn versiteit in Amsterdam, waarna hy daar nog enige tyd bleef ais wetenschap- pelyk medewerker. Vervolgens werkte hy voor de provincie Noord-Holland als groeikernen- deskundige. Vandaar verhuisde hy naar het ministerie van bin nenlandse zaken, eerst als hoofd van het bureau van de secretaris generaal. In 1980 werd hy ten slotte benoemd tot directeur-ge neraal van het binnenlands be stuur. In die functie hield hij zich bezig met de coördinatie van het minderhedenbeleid, de finan ciën en de reorganisatie van het binnenlands bestuur. Hy 'was ARP-lid, toen die party nog be stond. maar staat nu te boek als rechtstreeks CD A-lid. Dr. P. (Pieter) Winsemius, WD, volkshuisvesting, r.o. en milieuhygiëne Een volslagen onbekende in poli tiek Den Haag, wiens ervaring op het brede terrein van de volks huisvesting en ruimtelijke orde ning beperkt is. Dr. Pieter Winse mius (40) is mede-firmant van de Nederlandse vestiging van het bekende Amerikaanse organisa tiebureau McKinsey Hy stu deerde natuurkunde in Leiden en aan de Harvard University in de Verenigde Staten. Hy was be trokken by do reorganisatie van de National Health Service in Engeland en by de reorganisatie van de gezondheidsdiensten m enkele Amerikaanse staten. Acht jaar geleden werkte hy aan de sa nering van de Groningse strokar tonindustrie. Voor de werkge versorganisaties VNO en NCW schreef hy in mei '82 een nota over de (zyns inziens té) strakke regels en voorschriften voor het bedryfsleven op het gebied van de ruimtelyke ordening en het milieu Hy stelde toen voor in elk bedryf milieu-accountants aan te stellen die de naleving van de mi- lieu-eisen moeten controleren. Ook vindt hy dat niet voor elk bedryf afzonderlyk milieu-eisen moeten gelden. Die opvattingen kan hy nu ten uitvoer proberen te brengen. DEN HAAG (GPD) - De Grondwet geeft niet langer de koning het oppergezag over de krijgsmacht In de Tweede Kamer stemde gis teren uiteindelyk toch een ruime meerderheid vóór een wyziging. waarby de regering het oppergc- zag krijgt De fractie van het CDA en d. me. t. VVD'.r zwichtten voor het klemmend beroep van het demissionaire ka binet Mr. H. van den Broek. Dr. H.O.C.R. Ruding. Drs. J. de Koning. Mr. J.G. Rietkerk. Drs. R. (Ruud) F.M. Lubbers, CDA, premier, algemene zaken Als naamgever van het nieuwe ka binet zal Ruud Lubbers (43) het moeilijk hebben om Dries van Agt te doen vergeten. Als er ech ter één CDA'er is die dat kan, is hij het. Lubbers' (politieke) car rière is er een van hoogtepunten. De meeste functies werden hem bijna in de schoot geworpen, wat hem de bijnaam „zondagskind in de politiek" opleverde. Maar hij mag ook een wonderkind wor den genoemd. Hy slaagde voor zijn gymnasium bèta met zeven negens en studeerde als 22-jarige cum laude (met twee tienen) af als econoom in Rotterdam. Op zijn 25sre was hij al directeur van het familiebedrijf HoUandia (me taal) en daarmee multi-miljonair. Zyn politieke ster begon te rij zen, toen hij als onderhandelaar namens de metaalwerkgevers opviel bij KVP-leider Andries- sen. In 1973, pas 33 jaar oud, brak hij door en werd minister van economische zaken in het kabi net-Den Uyl. In het kabinet-Van Agt-Wiegel was voor hem geen plaats weggelegd, hij werd ge woon CDA-fractielid. Het fractie leiderschap kwam in 1979 toen Wim Aantjes moest aftreden. Daarna ontpopte Lubbers zich als de „zeventiende minister", die het kabinet in zijn bezuini gingsplannen herhaaldelijk voor de voeten liep. In 1981 werd hij - na zelf als mede-informateur de grondslag voor het tweede kabi net-Van Agt te hebben gelegd - opnieuw geen minister. Drs. G. (Gijs) M.V. van Aardenne, WD, economische zaken Gys van Aardenne (52) is de twee de man in het kabinet-Lubbers en daarmee leider van de WD- ministers. Van Aardenne heeft de laatste jaren een weinig opval lende, maar gestage opmars ge maakt naar de top in de WD. Hij komt weer terug op het oude nest, want hij was van 1977 tot 1981 al minister van economi sche zaken. Van Aardenne is een weinig kleurrijke, zelfs wat saaie maar goedlachse politicus. Tij dens zijn eerste ministerschap wist hij vrij veel waardering te oogsten bij oppositie en rege ringspartijen. Zyn politieke car rière begon in zyn huidige woon plaats Dordrecht, waar hij eerst raadslid, vervolgens fractieleider en ten slotte wethouder was. In 1971 kwam Van Aardenne, me de-firmant in het familiebedrijf Penn Bauduin (metaal), in de Tweede Kamer. Zijn specialiteit was toen vooral de gezondheids zorg (hij was bestuurslid van het Dordtse gemeenteziekenhuis en van de Nationale Ziekenhuis raad). Van Aardenne is geen eco noom, maar wis- en natuurkun dige. Mr. J. (Koos) Rietkerk, WD binnenlandse zaken Koos Rietkerk (54) is een van de meest ervaren politici in het ka binet-Lubbers. Zijn politieke carrière begon in 1967 toen hy lid werd van de Tweede Kamer, na dat hij sinds 1953 werkzaam was geweest als advocaat, medewer ker van een emigratie-vereni ging, juridisch medewerker van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Centraal Werkgeversverbond, de voorlo per van het VNO, waarvan hij se cretaris was. Rietkerk hield zich in de Tweede Kamer voorname lijk bezig met sociale zaken. Dat leidde tot zijn benoeming tot staatssecretaris van sociale za ken in het kabinet Biesheuvel (1971-1973). Toen WD-leider Hans Wiegel in 1977 minister van binnenlandse zaken werd in het eerste kabinet Van Agt, werd Rietkerk WD-fractieleider. Een opmerkelijk politicus is hy nooit geworden, mede door zijn droge, humorloze presentatie. Mr. H. (Hans) van den Broek, CDA, buitenlandse zaken Minister Hans van den Broek (45) heeft op het ministerie van bui tenlandse zaken, waar hij tot nog toe staatssecretaris voor Europe se aangelegenheden was, promo tie gemaakt. Samen met defen-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9